Kaasmarkt. Aangevoerd 3 wagens, bevattende 340 K.G. Prijzen f45 tot f 63 per 50 K.G. Handel vlug. De Kijwielpadvereeniging U. M. O. hield een vergadering waarin de voor- titter mededeelde, dat reeds deze week het rijwielpad in gebruik kan worden genomen. Dit pad loopt van oud- Leusden door het bosch van de Beau fort via de heide in een weide boog om de kogelvangers van de Leusder- heide en eindigd Woudenbergsche straatweg nabij de Pyramide. De heer Sinnige werd herkozen tot bestuurslid. Men deelt mede, dat de heer M. R. N. Oosterveen zich uit zijn zaken zal terugtrekken. Zijn zaak zal voortgezet worden door Gebr. van Silf hout uit Ede. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat het Bureau van den Burger lijken Stand gedurende den Goeden Vrijdag voor het publiek geopend zal zijn van 's middags 12 uur tot 's na middags 1 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of lijden. De Tooneelvereeniging Genoegens, Onderafd. der R.K. Werk liedenver. »St. Jozelc zal 5, 11 April half 8, in het gebouw Lieve Vrouwestraat opvoeren het drama va Henri 't Sas: «Pastor Bonus* in. dri bedrijven. De toegangsprijs is vot leden 15 cent, niet-leden 20 cent pi persoon. Het Comité «Herwonnen Leven: kracht* hield zijn Jaarvergadering. De Secretaris bracht een jaarverslag uit. Id 1919 kwam 6 aanvragen binnen om hulp van »Herw. Levenskracht» Aan twee dezer aanvragers kan geen hulp verleend worden, omdat de aan vragers niet wilden voldoen aan de bepalingen van de Comm. v. Bijstand. 1 Patiënt werd opgezonden naar het Sanatorium, terwijl aan drie patiënten versterkende middelen werden verstrekt. Nog werden 2 patiënten opgezonden naar een vacantie-kolonie. Het verslag van de penningmeester gaf aan. Kassaldo 31 Dec. 1918 f 100.38. Inkomsten 1910 f 1321.61. Uitgaven 1919 f 1269.25». Kassaldo 31 Dec. 1910 f 152.73». Hierna was aan de orde Bestuurs verkiezing. Aan de beurt van aftreden was de Secretaris, Deze werd herkozen. Na een dankwoord van den voorzitter aan Secr. en Penningm. werd de ver gadering met gebed gesloten. In de fabriek van de firma Hamers had J. de G. het ongeluk te vallen waardoor hij een artn brak. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is de brandweer gealarmeerd voor brand op den Bisschopsweg. Het bleek, dat een schuurtje achter een aan dien weg staand perceel door onbekende oorzaak in brand was geraakt, Zaterdagavond zag de politie zich genoodzaakt, een café in de Krankeleden- straat te sluiten wegens een vechtpartij. In een café aan den Zuidsingel was 't een formeele botsing tusschen bur gers et. militairen. De burgers werden door de huzaren uit de Vlasakkers be werkt. De verwonden zijnH. S. Groote Haag, hoofdwond, J. F. P., Langestraat, rugwond, beide passeerden toevallig ter plaatse. Voorts werden verwond 1'. 3.. Gr. Haag, en een bewoner van Achter de Kamp bekwam een borstwond. De huzaren vluchten in de richting van het kampzij werden door Inspecteur La- bouchére die aanvankelijk alleen stond, achtervolgd. Op den stationsweg mocht het dezen, na eerst eenige waarschu wingsschoten gelost te hebben een twee- te arresteeren, die door de inmiddels verschenen politieversterking naar het bureau werden geleid. In den nacht werden een 5-tal huzaren in de Vlas akkers van hun bed gehaald wegens deelneming aan de vechtpartij. De heer R. G. Rijkens de vroegere gangmaker der Vrijzinnig-democratische partij, die na den dood van den protector David Gerritsen gretig het burgemeesters ambt van Veendam aanvaardde, is nu benoemd tot burgervader der gemeente Velzen in Noord Holland. Alhier is aanbesteed het bouwen van 18 woningen aan de Bernulfusstraat voor de OnderofFicieren-Vereceniging „Vios" 15 biljetten. Laagste Hazelaar en Lagerwey te Amersfoort f 148.000. Hoogste Van Zijl te Zandvooi f 178.000. Honderden moesten worden teleur gesteld, toen ze de spoedvergadering, Zondag U. uitgeschreven door het co mité van actie, wilden bijwonen. De Patronaatszaal was meer dan stampvol. Overal had men plaats gezocht: op 't podium, in de garderobe, kortom raenschen kon de zaal niet bev, Ter elfder ure werd een parallelverga dering afgekondigd in de bovenzaal der Militairenver. Jammer genoeg toen reeds velen huiswaarts gegaan. Toch was ook deze zaal gevuld. Dc heer Veniogs was hier de man die door zijn pakkend woord de massa ernst der toestanden overtuigde. Geheel onvoorbereid moest hij daar optreden en toch, welk een succes. Hier leidde de G. A. Luycy. voorzitter der K. S. A. In 't patronaatsgebouw sprak de heer Suring uit Maarsen. De heer Kroes opende met een korte inleiding waarin hij wees op 't gevaar dat dreigde, en 't doel van deze bij eenkomst uiteenzette. En toen kwam de heer Suring aan 't woord, die zeide dat hij een kort ernstig noodzakelijk woord tot de vergadering zou spreken. Hij zou een kort propagandawoord spreken, wat hij aan dc vergadering vroeg was de daad. De revolutie dreigt. In 1918 dreigde hetzelfde gevaar. Troelstra probeerde het toen. Wat zou er van den godsdienst zijn geworden als zijn toeleg was gelukt? Zouden onze-Nederlandsche moeders hun kin deren ook ver over de grenzen hebben moeten zenden om die ondervoede schepseltjes weer een weinig op kracht te doen komen Wat van de ee vrouwen Goddank deze opzet lukt, dank zij een krachtig mi met een Ruijs aan'het hoofd die durfde zeggenWij wijken niet. De regeering is niet geweken. Be- ist als zij was dat zij en niet Troelstra de meerderheid van 't volk achter zich had, kon zij zoo spreken. Zij behoefde niet te wijken want de meerderheid had zij achter zich en vooraan ie derbeid het Katholieke volk organisaties. Laten we nu niet denken dat daarna :t revolutiegevaar geweken was. Steeds is Troelstra voortgegaan. Hoe heeft hij er naar gehaakt dat hij minister-presi dent zou worden. De E. V. heeft hem teleurgesteld. Het vrouwenkiesrecht zal hem aan die teleurstellingen herinneren. En toch drijft hij de staatsmacht in handen te krijgen. Vóór en achter, tei linker en rechterzijde wordt hij aange- ipoord, geduwd en aangezet door Wijnkoop, om den door God gestelde Staatsmacht omver te werpen. Hoe heerlijk zouden zij 't vinden als zij op de puinen van dat Christelijk ministerie de roode vlag konden planten. Thans herhaalt zich hetzelfde van 1918, alleen met dit verschil dat zij thans een andere taktiek volgen. Ver andering van strijd. De rustige bodem moest met de giftplant der revolutie worden bedorven. Daarom moesten stakingen worden geproclameerd. Eerst in 't klein maar aldoor grooter, aldoor leidende tot de groote algemeene sta king. Men moest het zoover brengen dat het staken normaal, het werken abnormaal heet en dan zou men spoedig het regeeringskasteel overmeesteren. Vooral staken in 't transportwezen, dit zal spoedig de levensmiddelen voor ziening in gevaar brengen met het noodwendig gevolg, de distributietijd heeft het geleerdrelletjes in de volk rijke buurten vooral van de groote steden. En dit is vooral wat de heeren wenschen. Dan is natuurlijk de Christl. regeering de schuld van alles, is overal de oorzaak van. Troelstra heeft men dan noodig. Hij is toch onmisbaar. Neen hierin ligt geen overdrijving. Op dat oogenblik zou men de omverwer ping kunnen bewerkstelligen. Troelslra Wijnkoop wachten op dat oogenblik. daar hebben de revolutionairen hun tactiek gewijzigd. Wij mannen van recht, vrijheid en orde hebben dat ook ge daan. 't Gevaar dreigt thans aan onïe grenzen, Paraat zijn is onze leuze. Wijnkoop, Troelstra c.s. zullen tegen over zich vinden diezelfde meerderheid die geweld met geweld zal keeren. Naast de burgerwachten zijn noodig kerkvendels, maar vooral wordt uw gevraagd voor het comité voor Technische Noodhulp, dat zorgen zal dat het economisch leven niet verwoest zal worden, maar die mannen moet bevatten die zeggen tegen de stakers: Staakt gij, wij werken. Dan, maar ook dan slechts alleen zal ons vrije Ned. volk niet aan de prooi der armoede worden overgeleverd. Daarvoor is noo dig hulp van rijken en armen, sterken zwakken. Iedereen kan helpen. Daarvoor is noodig financieelen steun aar ook arbeidskrachten. Spr. was overtuigd'dat het enthou- asme van deze vergadering zich zou ten in de daad. Wij moeten niet wachten. Thans moeten wij klaar zijn. Wij moeten op het juiste oogenblik den juisten klap geven. Direct handelen dubbele kracht. Spr. wees nog op de zegeningen van sovjet-Rusland o.a. et den 12-urigen arbeidsdwang. Nogmaals spoorde spr. aan thans te tooneri dat we niet slapen maar paraat zijn. De plicht cischt dit van een ieder die het recht meent met de H. Kerk en zijn bedienarenvan een ieder die bouwt op en vertrouwen stelt in de Christelijke regeeiing en onze Koningin, van een ieder die prijs stelt op de eer van vrouw en bruid en die hel meent ook met het zedelijk welzijn van zich zelf. Daarom paraat zijn zal de revo lutie voorkomen. Na 's heeren Surings pakkend betoog, besprak de heer Kroes de vorming van kerkvendels, eene organisatie bestemd voor bewaking en verdediging even tueel van onze kerkgebouwen en stich tingen. Hiervoor werd natuurlijk druk geteekend. Een en ander was reeds lang door het comité van actie voorbereid en geregeld; evenals ook de technische noodhulp, waarover wij reeds een en ander mededeelden. En wijl alzoo alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen en het comité waakzaam acht geeft, kan men hier en in den omtrek gerust zijn. Vrijdag had een ruim 3 jarig zoontje van de Wed. Visser, te Achterveld, het ongeluk iD een diepe sloot te vallen. Nauwelijks bemerkte de brievengaarder de heer C. van Daatselaar, het gevaar, waarin de kleine verkeerde, of hij snelde te hulp en mocht er in slagen het kind van een wissen dood te redden. Bunschoten Het mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds uit onder het vee. Van een paar boeren zijn reeds koeien aan deze veeziekte bezweken. Bijkerk Uit deze gemeente zijn 100 werk willigen vertrokken naar Amsterdam, teneinde aldaar havenwerk te verrichten. Het vervoer had plaats per rijtuig Spakenburg en verder per schip. Al hoewel er drie stakers Amsterdam naar hier waren overge komen, om zoo mogelijk de werkwilli gen alhier van hun voornemen af te brengen, is hun dit niet gelukt. Door de politie waren maatregelen genomen tegen eventueele molestatie's bij het Op de markt 40000 st. eieren f0._ f 10.50 20 Schrammen (60 it f70 9 Biggen f30 i» f40 155 Runderen f300 u f600 6 Schapen f20 f60 128 Nuchtere Kalveren f 12 A f28. Buitenland Uit den Omtrek Barncvcld c export-slachterij van Moll is weer heropend. Thans worden speciaal nuch tere stierkalveren geslacht, waarvan het vleesch naar Engeland wordt gezonden. De oproerige beweging in het Duit- sche grensgebied neemt af, zooals we verwacht hebben. Wat er nog vecht en rooft en plun- :rt is een bende uitvaagsel, binnen enkele dagen te verstrooien door de geregelde troepen die in aantocht zijn. Ooggetuigen deelden ons particulier mede, dat het zoogenaamde roode leger plunderzieke, woeste bende zonder gevechtskracht is. v' men in de industrie-centra zag, dat 't gevaar voor herstel van 't gere militaire regime week, keerden velen tot den arbeid terug. Wezel dat bedreigd werd loopt geen gevaar meer. 1 uit een grensplaats waar m meest een inval te duchten had, schreef ons, dat men zich in 't geheel ongerust maakt. De woestelingen van het revolutie- leger gingen in den omtrek van Ess als barbaren te keer, maar raakten ipoedig uit. Bij een prairie-brand in den o rek van La Palmpa (Argentinië) kwa- nen 15000 schapen en verscheidene honderden koeien in de vlammen De trein van Triëst naar Weenen ontspoord, waarbij 14 personen ge dood en 30 gewond werden, onder 12 Egyptische studenten op reis n Berlijn. Men verneemt, dat de Tataren op aanstokeu der Jong Turken onlangs 17000 Armeniëis vermoordden. In een staatshoeve tcVrigny(F krijk) hebben landbouwers een doos :n met 1500 goudstukken van Louis XIV, ter waarde van 67500 fr. Een reiziger uit Rusland verhaalt: ,De toestand in Rusland is wanhopig. De spoorwegen, bruggen, werkplaatsen, rollend materieel, komen steeds meet vervalhet personeel is gedemora liseerd, deels door grootendeels door de algemeene zucht naar meerder be- De handel zoowel van de zijde der stedebewoners als van de boerer. is tenschakkeling van speculatie kenteekent zich door opdrijving der :n tot fabelachtige hoogte." nood in de veroverde Sovjetgebieden s veel grooter dan bij de vrijwillig» kozakkenZoo kon men b.v. in gevechtsgebieden een varken krijgen >r de hoeveelheid zout die noodig Een wervelstorm heeft in Noord Amerika gewoed, waardoor vele per- a gedood werden. De schade wordt op vele millioenen geschat. Honderden gebouwen zijn met den grond gelijk gemaakt, duizendeB personen dakloos. Binnenland. Te Amsterdam is het aantal werk willigen bij de verschillende stoomvaart maatschappijen gestegen tot ruim 700. Deze week wordt weer een aanzienlijk aantal werkwilligen van buiten verwacht. De Marinebegrooting is goedge keurd. Het ontwerp tot afbouw van de kruisers werd goedgekeurd met 57 tegen 32 stemmen. De duurtewet is verworpen mt tegen 33 stemmen. Tegen stemden de geheele linkerzijde en de heeren Van Veen, Bomans, Schokking, Juten, Lohman, Swane, v. d. Laar en de Geer. Het meest ingrijpende van de amen dementen van den heer Sannes was zijn voorstel om arbeidsovereenkomsten van de wet uit te zonderen. Waartoe, vroeg men, die uitzondering. „Een groep die zich wil uitsluiten toont geen gerust geweten te hebben", zeide de heer Van Wijnbergen vrij scherp. In derdaad spreekt de opdrijving der loonen bij de toenemende duurte een woordje meezij maakt echter deel uit van een algemeene sociale bewc-[ ging en de wetgever die haar wil tegengaan, zal daartoe een anderen weg moeten kiezen. De woordvoerder der Commissie van Rapporteurs zeide, dat de collectieve arbeidsovereenkom sten hoe langer hoe meer het karakter krijgen van trusts. „Het gaat daar niet meer over de loonen maar over liet stellen van prijzen van de artikelen." Minister van IJsselstein erkepde rond uit dat de wet de duurte niet uit de wereld zou helpen. Maar iets wilde en hoopte de regeëring toch met dezen maatregel tegen het ten onzent, gelijk overal, heerschende kwaad te doen. Vrijdag kwam uit den Middelpoldi te Amstelveen een paard en wagen aangereden. Op de plek spoorweg, waar geen afsluitboomen staan, bemerkte de bestuurder plotse ling een in volle snelheid naderenden trein. Begrijpende, dat het sprong de man van den wagen, nog juist bijtijds, want het volgende oogen blik kwam dc kar in botsing met den trein, met het gevolg, dat het voertuig in de spoorsloot werd geslingerd, hel paard met zich meesleepend. De wnger, werd geheel vernieuld. Het paard be kwam wonder boven wonder slechts eenige kneuzingen. Kon onlangs worden medegedeeld, dat aan den Minister van Arbeid de eerste 10.000 handteekeningen wan toegezonden van werkgevers, die m aandrang verzoeken, dat wijzigingen de Invaliditeitswet zullen worden aa gebracht, thans bericht men, dat die eerste 10.000 doot een tweede 10.000- tal zijn gevolgd en dat binnen enkele dagen het derde lO.OOOtalden zal bereiken. In dit verband herinnert mei dat de werkgevers, die dat adres hebben geteekend, daarin op den voorgrond erkennen, dat het plicht is voor oude en invalide arbeiders te zorgen en dat die zorg wettelijk moet worden geregeld, Wanneer het de bedoeling van de regeering is geweest, om met het mo- bilisecren van den buitengewoon vrij- willigen landstorm te 's Hecrenberg een proef te nemen in hoeverre, op een trouw opkomen der vrijwilligers bij het uitbreken van de troebelen te rekenen valt, dan is de proef aan dc Gelder- sche grens uitnemend geslaagd. Op dit oogenblik is het instill den vrij willigen landstorm ruim 45.000 man sterk, w.o. ruim 40.000 dienst plichtigen, die zich als buitengewoon vrijwilliger verbonden hebben. Naar het Haagsche Corresponden- tiebureau meldt is met 31 Maart be noemd tot Minister van Oorlog en tol Minister van Marine ad interim, luite nant-generaal W. F. Pop, chef van den generalen staf. De bedoeling is later :en departement van Landsverdediging n te stellen. De waardevermindering welke de 'eestapel door het terugloopen der prij- en heeft ondergaan mag voor Zuid- Holland minstens op f25.000.000 ge steld worden. Er hecrscht nu reeds groot gebrek aan drinkwater in de Haarlenu De meeste reggenbakkeu zijn geheel of zoo goed ais leeg. Er wordt i gemeente drinkwater verkocht i groote bakken van het taadhuis tributie-gebouw te Hoofddorp. Vele landbouwers komen van groote met paard en wagen om water te koopen. Naar Groningen is overgebracht de dienstbode M. H., dagen gewoond hebbende bij den heer J. O. te Spijk, als verdacht van dttf- en poging tot vergiftiging diens kinderen door middel van luur. Ze heeft een volledige bekentenis ifgelegd. Amsterdam krijgt ichtlg hotel, zooals er hier te lande nog geen tweede bestaat. Het front, zich uitstrekkend van Vondel! Overtoom, krijgt een lengte van bijna meter. Het hotel zal een opper vlakte van ruim 4000 vierk. M. beslaan, krijgt 9 verdiepingen en zal een hoogte krijgen van 35 meter. Het zal 300 logo's kunnen herbergen. 9 personen goederenliften zullen in dc inwendige verkeersbehoefte Kerkelijke Diensten Amersfoort. Parochiekerk 0 L. Vr. Homolvaar» Langegracht. WOENSDAG. uur Plechtig Lof tot sluiting n de maand Maart. DONDERDAG. 8 uur Plechtig gezong. Hoogmis en processie. 7 Godsdienstoefening. VRIJDAG. 8 uur Plechtigheden v. dien dag. 7 uur Kruisweg. ZATERDAG. Half 7 Wijding v. h. doopwater. 8 uur gezongen II. Mis. Dagelijks de Heilige Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. WOENSDAG. 7 uur Loftcreercv.d. H. Jozef. WITTE DONDERDAG. 8 uur Plechtige H. Mis daarna processie. Den gehccten dag aanbiddiug. 7 uur Sluitingsplechtighcdcn. VRIJDAG. 8 uur Plechtigheden met pro- 3 uur Kruisweg. ZATERDAG 7 uur wijdingen er Ongei 423ste Staatsloterij. Eerste Klasse. Trekking van 2225 Maart (1600 loten). ~'en Kantore van den Collectenr A. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 26) zijn aan dc navolgende immers te beurt gevallen. Prijzen van f20. 1316, 1334, 1336. 1345, 1348, 17761, 1766, 1769, 17779 en 17788. Te zamen 10 prijzen. De tweede klasse trekt van 68 April 1920. Kerknieuws. De Aartsbisschop van Utrecht betuigt zijn hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling er. waardee- ring bij gelegenheid van zijn zilveren Bisschopsjubilé, Kapelaan J. A. Degen, f Jutfaas is overleden de Weleerw Heer J. A. Degen, in den leeftijd van 34 jaar. Z.Eerw. was lijdende aan Spaan- sche griep en longontsteking. 7 i r Lof t( plechtigheden, r gez. il. Mix. :re van de H. r Ricchthooren. Van 3'/j— DAGELIJKS de Heilige Miss< ten zeven, acht en negen uur. Parochiekerk van St. Henrietta aan de Borstraat. WOENSDAG. 7 i r Lof. ZATERDAG. Zaterdag 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kin deren daarna bicchthooren tot 9 uur. Parochiekerk van St. Anafrldua aan de Vondellaan. WOENSDAG. 5—8 biechtliooren, 7 uur Lof met Te Dcum tot sluiting van de maand Maart. WITEN DONDERDAG. 8 uur plechtige Hoogmis en Communie uitgereikt. Dei geheelen dag blijft hit Al- lerb. ter aanbidding Juitgesteld. 7 uur Godsdienstoefening ter eere van het Alleth, Sacrament. GOEDE VRIJDAG. Half 8 woidl het Allerh. uitge steld. 8 uur de Plechtigheden en pro- 7 uur Kruisweg en schaalcol- lecte voor het H. Land. ZATERDAG. 7 uur wijding van paischlcaars en doopwater. 8 uur Gezongen H. Mis. Van 5-8 uur Bicchthooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. VRIJDAG en Zaterdag onthou ding, Zaterdag tot 12 uur. hoogland. Parochie St. Martinus. WOENSDAG. Vanaf 4 uur gelegenheid om te biechten. DONDERDAG. Om 8 uur H. Mis daarna pro cessie. Aanbidding. 6 uur alulting, VRIJDAG 7 uur Aanbidding. 8 uur de plechtigheden. 3 uur Kruisweg ZATERDAG 7 uur dc plechtigheden. 8 uur gezongen H. Mis. DAGELIJKS de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. hooglanderveen. Parochie St. Jozef. DONDERDAG. 8 uur Gezongen H. Mis en Plechtigheden. Gedurende den geheelen dag is het allerheiligste uitgesteld. 6 uur oefening ter eere van het H. Sacrament. GOEDE VRIJDAG, uur Plechtigheden, uur Kruisweg. ZATERDAG, uur Plechtigheden, uur gezongen H. Mis. DAGELIJKS dc H.H. Missen om kwart voor 8 en kwart over 8. Bijkerk. Parochiekerk H. Catharina. WOENSDAG. 37 bicchthooren. 6 uur Lof tot sluiting der maand Maart. DONDERDAG. 8 uur Plechtige H. Mis. Den geheelen dag aanbidding. 6 uur Gezaogen en gebeden. VRIJDAG. 7 uur uitstelling van 't Allerh. Halt 8 Plechtigheden. 6 uur Kruisweg. Collecte voor Missie in 't H. Land. ZATERDAG. uur Plechtigheden.

De Eembode | 1920 | | pagina 2