Rover Giro en chequeverkeer met alle plaatsen var ons land M. Vleeschhouwer Rijwielen ADEK en"UNION Fa. LA.A.v. HAMERSVELfl DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 APRIL 1920. 34«te JAAROANO Na. 3. Kaataori Langegracbt 28, Amersfoort. DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden t0.90 Bulten de gemeente Amersfoort f0.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. Stenografisch Rasdsverslag der gemeente Amersfoort voor «abonneerden f 1.25 per Jaar. ADVERTENTIÈN 23 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advcrtentitn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Nooit gebruiken wij fijner kunst grepen, tian wanneer hel geldt ons zeiven !e bedriegen Binnenland. De staking in de havensteden ver loopt. De toeloop van werkwilligen uit alle oorden des lands is zoo groot dat vele schepen kunnen worden ge lost en, bemand met nieuw personeel, het zeegat kiezen, Maandag en volgende dagen hadden in de volkrijke buurten waar het haven en dokpersoneel woont, opstootjes Werkwilligen werden aangevallen en mishandeld, tengevolge waarvan politie en marechausséc meer hardhandig gingen optreden voor herstel van orde. Men verwacht het einde dezer sta king binnen enkele weken. Vooral de kustplaatsen langs de Zuiderzee leveren honderden werkers, die voor een kleine veertig gulden per week, plus volle kost, gaarne naar Amsterdam en Rotterdam komen. De oud-voorzitter van Sobri«tas Mr. Ch. Ruys de Becrenbiouck heeft op uitnoodiging van het uitvoerend comité het eere-voorzitterschap van het Roomsche Drankweer-congres aanvaard. Het Uitvoerend Comité bestaat uit J. M. A. Zoetmulder te Heerlen, Tb. Bianchi te Amersfoort, H. Spitzen te Ginneken, J. G. Potharst te Gouda, S. Sarolea te Maastricht; en de dames mevr. E. Biaochi-Thies te Amersfoort, mevr. M. van Rijckevorsel, bsse. de Bieberstein te Den Bosch, mej. J. P. C. Kessler te Ginneken, mevr. Bronsveld Vitringa te Hoorn, en mej. Jos. Geelen te Venlobenevens de heeren J. Surlng te Maarssen en Directeur L. Simonis, 's-Bosch. Zondagochtend vond de landbouwer D. Roep, te Hollum (Ameland), op het strand een doosje. Hij nam het mee naar huis en probeerde het uit elkaar te halen waarop het eensklaps uiteen- sprong. Twee vingers en de duim werden den man van de hand gerukt, terwijl hij overigens ernstige wonden beliep. Hij werd terstond naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Ingebroken is in den tijdelijken winkel van den goudsmid Katan in de Kerkstraat te Hilversum. Gestolen werden gouden ringen, gouden horloges, kettingen, een brillanten collier, enz., te zamen hooge waarde vertegenwoor digend. De dieven hadden zich door een openstaand raam aan de achterzijde Het vervoer en de aflevering buitenlandsche rogge, buitenlandache roggebloem en builenlandsch roggemeel is weder toegestaan; de aanvoer daar van is aan geen beperkende bepalingen meer gebonden. Het ligt niet in de bedoeling der regeering om ook zelf nog rogge aan te voeren. De verstrekking van regeeringswege van grondstoffen voor de roggebrood bereiding zal met 1 Juli ophouden. De voorraden rogge der regeering zullen op dien datum ongeveer zijn geruimd. Den eersten Paaschdag is in het Volkspark te Enschedé, waar gedurende de Paaschdagen een kermis wordt ge houden, in de z.g. lustige-tonncment een benzine-gloeilamp ontploft. Niet minder dan 20 der aanwezige personen bekwamen brandwonden, hoofdzakelijk in het gezicht. Zij werden doordr. Maas, die in het Volkspark aanwezig was, verbonden. Buitenland Het in het stadhuis te Dortmund door de Spartacisten bedreven vanda lisme gaat alle perken te buiten. De door de roode gardisten in gebruik ge nomen wacht- en schrijfkamers op de eerste verdieping zijn met scherven bezaaid. Wie het niet gezien heeft, kan er zich geen voorstelling van maken. Stoelen, kasten, sofa's, lampeo, alles is kort en klein geslagen, zelfs de par ketvloeren zijn opgebroken. De tele foontoestellen zijn, voor zoover men ze niet, evenals de schrijfmachines, heeft meegenomen, in stukken geslagen en de draden zijn overal doorgesneden. Geen ruit is in de kamers heel geble ven. Tenslotte zijn ook nog alle schrijf- benoodigdheden vernield en met inkt overgoten. Voor de woestelingen het stadhuis verlieten, sloten zij alle deuren en lieten daarna blauwzuurbommen ontploffen, zoodat men langen tijd het stadhuis niet kon binnenkomen. De rijksregeering heeft tot de bevol king der nu door de Fransche bezette steden en landstreken een oproep ge richt, waarin gezegd wordt: >Om het lijden van honderdduizenden te verkor ten, die aan de rooverijen van stelende benden blootgesteld waren, hebben wij troepen naar het industriegebied ge zonden. De goedkeuring van de Entente daartoe hadden wij niet gekregen, of schoon wij de bittere noodzakelijkheid van dezen maatregel met nadruk in het licht gesteld hebben. Frankrijk houdt het voor vereenigbaar met den vredestoe stand, als tegenmaatregel bloeiende Duitsche landstreken te bezetten. Nooit is er op ongehoorder wijze met den wereldvrede gespeeld dan Frankrijk thans doet.« De Spaansche bladen vertellen de volgende gebeurtenis, welke de jonge Spaansche Koningin in een mooi dag licht stelt. Op zekeren dag reed koningin Vic toria in haar rijtuig in een klein stadje nabij Madrid, toen zij een priester zag, die, vergezeld door den koster, de laat ste H. Sacramenten aan een stervenden arbeider ging toedienen. Onmiddellijk liet de Koningin haar rijtuig stilhouden stapte uit en liet door haar kamerheer den priester uitnoodigen in het rijtuig plaats te nemen. Toen deze gezeten was, volgde zij zelf te voet het rijtuig tot het huis van den stervende. Met den priester trad zi| binnen, beantwoordde de gebeden der stervenden, troortte de bedroefde familie en vertrok niet, dan nadat zij met een heerlijk voorbeeld een konink lijke gift achtergelaten had. Uit den Omtrek €tmnts Paasch-Maandag was de drukte enorm. Behalve de zeer talrijke deel nemers aan den «Renrre rondrit, pas seerden duizenden witomobielen en motorrijwielen den smallen rijksstraat weg, dikwijls in fllea van vijl- en twin tig en dertig tegelijk. Ook legio wiel rijders profiteerden van het schoone voorjaarsweder. Wandelaars en fietsers maken echter op zulke dagen geens zins een pleziertoer, want het onbe suisd rijden van automobiel- en motor* bestuurders maakt bun tocht door ons dorp levensgevaarlijk. Ons dorp werd bezocht door een veertigtal stakende Amaterdamsche havenarbeiders, die per rjjwiel hierheen waren gekomen om namens het sta- kingscomité door woord en geschrift den Eemnesser werkwilligen te over reden geen »onderkruipersdiensten> meer te gaan verrichten. De K. K. Toooeelctub gaf in dc Patronaatszaal der Zusterschool een uitvoering ten bate der Weensche kin deren. Het nieuwe stoomgemaal in den Heinellenpolder te veen te Buitendijk, zal aan den Blaricummerweg worden geplaatst. OndertrouwdTh. Wouters en G. M. van Wegen E. J. van Wegen en A. Th. G. van Buuren. Overleden Willem Jozeph Vos 3 d. Hoevelaken De kiezerslijst bevat de namen van 512 kiezers voor de Kamer, 501 voor de Provinciale Stateifen 484 voor den Gemeenteraad. Er zijn meer vrouwelijke dan mannelijke kiezers. Hoogland. Herhaaldelijk komen nog gevallen van tongblaar bij het vee voor. 't Is een plaag voor de veehouderij. Evenals uit Hooglanderveen werd gemeld, werd ook aan den Langenoord eerste cursusjaar van den Land- bouwcursus besloten met een eindles, - uit gestelde vragen duidelijk bleek dat de leerlingen het voor hen zoo onmisbaar landbouwonderwijs met vrucht hadden gevolgd. nuktrk Van gemeentewege wordt aanbe steed het bouwen van 16 middenstands woningen. Voort9 bet glas-, verf- en behang- werk van die 16 middenstandswoningen. Utrecht In de kliniek van prof Winkler is overleden de bekende Amsterdamsche professor Hector Treub, die in weten, schappelijke kringen grooten naam had- Amersfoort De aangekondigde ledenvergadering van den R. K. Vrouwenbond is tot nadere aankondiging uitgesteld. COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING h. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek HOF 46 MEUBELEN Bezoekt de magazijnen een de Pepenhofetede. Wij herinneren aan de recollectie voor oud-retjairanten en leden van re traitepennlngvcreenigingen. Dinsdag avond half acht te houden in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart aan de Langegracht. Bij de Nutsspaarbank werd in 't late kwartaal 1920 ingelegd f 56.570.93 en terugbetaald i 23.620.09 dus meer in gelegd dan terugbetaald f 32.950.84. Uitgegeven 42 nieuwe boekjes. Afbe taald 9 boekjes. In de Keizerskroon* hield de ver- eeniging «Onderlinge Hulp. hare alge- meene jaarvergadering. De Voortitter, de heer J. v. Wetsum, wees in zijn openingswoord er op, dat in de 26 jaren, die de vereeniging be staat, het afgeloopen jaar op fioaocteel gebied niet het gelukkigste jaar is, waar men ditmaal met een tekort moet sluiten. Vele ziektegevallen tengevolge van de griep en het besluit van de doctoren, dat geen afgifte meer toelaat van zieken- briefjes, waardoor de contrflle moeie- lijker werd hadden invloed, terwijl mede de verhooging der uitkeering tot f10.meetelt. De vereeniging beschikt echter over een niet te versmaden reservefonds. Gewezen werd op de noodzakelijk heid, dat de leden bij ziekte onmiddel lijk kennis geven aan den secretaris, teneinde onaangename gevolgen in uit keering te vootkotnen. Evenals voor het werk zijner mede bestuurders is de voorzitter erkentelijk voor het werk van de beide controleurs, de heeren v, Groenestein en Vink, voorai eerstgenoemde die belangloos deie functie vervult, doch nu gemeend heeft te moeten bedanken. jhr. Reigersberg Verstuijs wiens reke ning en verantwoording reeds door dc daarvoor aaogewesen commissie werd nagezien en accoord bevonden, gaf een financieel verslag. Bij de bestuursverkiezing worden de aftredende heeren Jhr. Reigersberg Ver sluis, Dr. B. J. v. Enst, H. v. Surksum, B. v. de Water en J. J. v. Beek bij acclamatie herkozen. Voorts werden herkosen de heeren M. v. Groenestein en Antb. de Kruiff, de alleroudste en beate Engelache machines. eerste klaa Hollandache Rijwielen, uiterst stabiel en lichtloopend Uit voorraad leverbaar. Utr. straat 25 - Amersfoort terwijl in de plaats van den heer H. Gerritsen werd aangewezen de heer G. J. F. Prins. In verband met den verhoogden levensstandaard is den bode, naast nljn loon, een toelage verstrekt van f50. per jaar. Het reserve-fonds blijft voor de oude leden bestemdIngeval de vereeniging eventueel sou moeten worden ont bonden, worden de gelden van dat fonds onder de leden der vereeniging verdeeld, met oog daarop is het aan nemen van nieuwe leden niet te recht vaardigen. Zondag komt R. K. Z. V, (Zwolle) bij Rapiditas op bezoek. Moesten de Rapiditannen het in Zwolle in een on- gelukkigen wedstrijd tegen R. K. Z. V. afleggen, thans geven wij Rapiditas de meeste kans, daar tij volledig in het veld zal komen. DUBBELE REDDING. Ik bleef twee jaren onder hen, toen zij naar Montreal gingen, waar de direc teur van de handelmaatschappij, Don Pedro Merza, woonde. Hij was een edelmoedig en*deftig man, die mij een half jaar lang in zijn huis liefderijk verpleegde en mij vervolgens een aan bevelingsbrief gaf voor zijne nicht Dona Xaveria, die tc Lima een handel in kruiden dreef. Donna Xaveria was eene zachtzinnige vrouw, die de Duitschers zeer genegen was, want zij had eertijds aan een Duitscher de redding van haar vermogen te danken gehad. „Zij was weduwe en ik had spoedig haar vertrouwen gewonnen, zij was ook kinderloos en beminde mij als haren eigen zoon; ik had alles wat het jeugdig leven aangenaam kon maken, en even wel was ik niet gelukkig, want mij ont brak mijne geboorteplaats, waar mijne moeder en mijne vrienden leefden. „Ik had twee jaren bij haar gewoond, en hare zaken trouw en ijverig behartigd; daarop verzocht ik mijn ontslag, want ik had eene oude moeder, en naai haar verlangde mijn hart. Daarop verzocht Dona Xaveria mij met tranen in de oogen, dat ik nog een paar jaar bij haar zou blijven, ook zij beminde mij als eene moeder, en wilde voor mij en mijne moeder zorgen, opdat wij ons geheele leven onbezorgd en in overvloed zouden kunnen doorbrengen. „Op het aanhoudend verzoek bleef ik nog een jaarik schreef dikwijls naar huis, en was zeer beangst omdat ik geen antwoord en geene berichten ontving van mijne moeder en van mijne weldoeners. „Geen enkele van uwe brieven, Jozef," sprak de pastoor, „is in onze handen gekomen." „Ik wil het wel gelooven," antwoordde Jozef, „de afstand is groot, en de we gen onveilig, en het zou ook wel kun nen gebeurd zijn dat menige brief door jaloersche bloedverwanten van Dona Xaveria verdonkeremaand is." ,Toen ik na verloop van dat jaar opnieuw mijn ontslag verlangde, weende zij wederom en bad mij nog dringender dan de vorige keer, dat ik nog eenige tijd bij haar zou blijvenzij had geen andere steun dan mij, zij sou er mij goed voor beloonen. Op deze wijze hield zij mij zes jaren bij zich mijn verlangen naar mijne moeder en naar mijne geboorteplaats werden eindelijk onwederstaanbaar, vooral omdat ik nimmer eenig bericht van huis ontving. Ik verklaarde haar eindelijk mijn vaste besluit om naar Europa terug te keeren, „Andermaal beproefde Dona Xaveria mij door hare tranen terug te houden. Doch ik bleef standvastig. Toen zij eindelijk zag dat alle moeite tevergeefs was, bracht zij mij een kastje met 1000 gouden dubloenen en eeneo rozenkrans, die zij zelve gemaakt had. „Ga dan," zeide zij, mijn Jozef. Ik wil en mag u niet langer terughouden het zou zonde zijn aan uwe moeder haren eenigen zoon nog langer te ont houden, doch neem dit, het zal vol doende zijn om u en uwe moeder te voeden, groet uwe moeder voor mij, geef haar dezen rozenkrans, en verzoek dien eiken Zaterdag voor mij te bidden. „Zie, lieve moeder, hier ia de ro zenkrans." De moeder, de pastoor en de school meester sagen elkander verwonderd aan toen Jozef een koord met een kruis er te voorschijn haalde en allen vroe gen te gelijk „Dat Is sleohts een kruis en koord, doch waar sijn de kralen f" -Die zijn gegeten,antwoordde Jozef lachend. •Wat gegeten t« riepen allen in de uiterste verbazing. •Gegeten I en dat wel met rasenden honger, herhaalde Jozef, terwijl hij zich vermaakte met de verbazing der aanhoorders, «luistert slechts hoe du alles geschied is. Dona Xaveria ver zocht mij als de laatste dienst voor haar naar Boston te gaan, om eene gewichtige zaak af te handelen. Ik nam met de innigste dankbaarheid afscheid van mijne edele weldoenster en de verre reis naar Boston aar kweet ml) spoedig en gelukkig mijnen laat, en verzuimde vervolgens geen oogenblik om scheep te gaan naar Europa. Daarop verhaalde Jotef zijne lotge vallen op zee en op 't eiland Cuba. Met de grootste verwondering had den allen hem aangehoord. Tranen van aandoening vloeiden uit hunne oogen, vooral Margaretha kon niet tot bedaren komen, en kuste het kruis van den rozenkrans. Margaretha,zaide de pastoor diep bewogen, ruw geloof heeft u geholpen.» En hij wendde zich daarop tot Jozef en zeide De Heer toonde zijne barmhartig heid niet ons,« zeide Jozef, de oogen ten hemel slaande. Margaretha en Jozef leefden voortaan itll en gelukkig in het dorp Agatha, de trouwe pleegdochter werd r^kelijk voor hare diensten beloond. Op Baltha zar oefende Jozef de edelmoedigste wraak uil, namelijk die der vergiffenis, hij kocht voor hem huis en hol terug, die hij door sijn slecht beheer had moeten afstaan. Ralthasar werd thans een geheel ander en tevens een beter mensch: hij hield niet op Jotef te ae- genen. Jotef waa door zijn aanzienlijk vermogen in staat om veel goed te doen. en h$ deed dit ook («eng, met oordeel en met mildheid. Ten allen tijde bleef hij dankbaar jegens God en een godvruchtig vereerder der Aller heiligste Maagd. Met mijnheer Philip Kennedy en zijne edele familie duur den pe innige vriendschapsbetrekkingen steeds voort, en er was nog geen jaar verloopen, of mijnheer Philip kwam met s^ne vrouw en kinderen bij Josaf een besoek afleggen, terwijl h$ hem kwam mededeelcn dat God hun vurig gebed had verhoord, en dat thans ook sijn gade en kinderen in den schoot der katholieke Kerk waren opgenomen.

De Eembode | 1920 | | pagina 1