PRIMA WIJNEN J. VAN HAMERSVELD Jr. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. Op de markt: zandaardappelen f4 a f6 per H.L.hoendcreieren f9.50 4 f 10.75 per 100 st.hooiboter f2.70 4 f3.10 per kg.; duiven f 1.50 4 fl.8G per paar; kippen f2 4 f4.50, piepkui kens f 1.50 4 f2.50, oude eenden f 1.50 4 f2.50, tamme konijnen fl 4 f3, gere varkens f70 4 f100, drachtige zeugen f200 4 f350, biggen f35 4 f55, guste zeugen f150 4 f 220, kalveren f13 4 f 18 per stuk. Aangevoerd waren50 heet. zand- aardappelen, 100.000 st. hoendereieren, 120 kilo hooiboter, 27 magere varkens, 150 biggen, 40 zeugen, 14 kalveren. Politiezaken. Door personeel van het politiepost huis Hoogeweg en eenige burgers is aangehouden een zwerver, die een overjas had ontvreemd uit de sociëteit Concordia. Bekeurd ter zake het kaartspelen op den openbaren weg R, T. Stoovestraat, H, K. en A. v. G. Hoogeweg, Door de recherche is aangehouden een minderjarige wonende Stoutenburg, wegens diefstal van een doos kwatta- chocolade van een vrachtwagen. Na verhoor en bekentenis werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. Door de recherche is aangehouden een zwerver, verdacht van verduistering van een rijwiel te Apeldoorn gehuurd. Hij bad het hier verkocht, doch het rijwiel is bij den derden kooper nog beslag genomen. Zekere W., wonende St. Annastraat, doet aangifte van vermoedelijke ver duistering van een door hem verhuurd heerenrijwiel aan een onbekend persoon. Op 29 en 30 April a.s. houdt de Jachtvereeniging een feestelijke her denking van den stichtingsdag en den verjaardag van Prinses Juliana. Donderdag 29 April Jachtrit achter de honden. Vereenigingspunt2,30 nam. op het Stationsplein, Eindpunt: plm. 3.30 op het feest terrein het springterrein van de A.J.V. op de Leusderheide. Vrijdag 30 April In den morgen hebben 3 tries plaats voor rijks-wedstrijdpaarden. Aanvang 10.30 op het feestterrein. Te 11 uur voorm. cross-country voor renpaarden van de rijschool. Prijzen Kunstvoorwerpen. Te 12.30: Concours het beste jacht paard licht gewicht. 1.15 nam.Behendigheidsparcours 2 uurBehendigheidsparcours heeren. Hedenavond half acht recollectie voor oud-retraitanten en leden van reiraitepenningvereenigingen in de paro chiekerk van O.L.Vr. Hemelvaart aan de Langegracht. Terwijl op vele plaatsen, ook in de naaste omgeving, de melkprijzen billijk heidshalve werden verlaagd, bleven hier ter stede de prijzen abnormaal hoog, tot nu een paar cent per liter reductie kwam. Velen zijn van meening, dat verdere daling noodwendig moet volgen. En men is er op uit deze nood zakelijke daling te bespoedigen. Na langen tijd veel geduld te hebben gehad wil men nu met krachttegen de hooge melkprijzen ageeren. Ter gelegenheid van het op 25 dezer te houden patroonsfeest der R, K. Werkliedenvereeniging »St. Jozef», zal Pater Ermann S.J., uit Rotterdam, als spreker optreden. Donderdagavond vergadert de R. K. Onderwijs-Commissie in het Patronaats gebouw aan de Elleboogsteeg. Voorgesteld wordt o.m. dat een afge vaardigde der R. K. Arbeidersvereeni- ging worde aangewezen om zitting te nemen in de studie-commissie. Ook wordt voorgesteld»de schoolbesturen besluiteo, zoodra mogelijk een ouders- avond te houden. Het organiseeren van dezen oudersavond worde opgedragen aan de »Amersfoortsche Katholieke Onderwijzerskring». Vóór 1 Mei zullen vermoedelijk de vier parochiale afdeelingen van de R.K. Kiesvereeniging worden opgericht, terwijl daarna de centrale leiding zal worden geregeld. Kaasmarkt, Aangevoerd 4 wagens bevattende 925 K.G. kaas. Prijzen f62 tot f63 per 50 K.G. Uit den Omtrek De Geldersche Vallei. Tusschen de besturen van Gelderland en Utrecht is overeenstemming ver kregen omtrent de plannen tot ver betering van de waterlossing der Gel dersche Vallei. De plannen, om de boven den Slaper dijk gelegen landen van water te ont lasten door een gemaal, uitslaande op den Neder-Rijn, komen hierdoor te ver vallen. De provinciale besturen van Gelder land en Utrecht kwamen lOt de con clusie, dat afdoende verbetering alleen te verkrijgen was door afsluiting de Eem, door het aanbrengen van schutsluis bij Eembruggestichtihg van een gemaal aan de Eem, bij Baarn, en door de waterlossing tusschen »de Roode Haan» en Amersfoort beteren. De uitvoering van het plan zal ge schieden door en voorloopig voor reke ning van de provincie Utrecht, nadat overeenstemming zal zijn verkregen om trent de uitgestrektheid van het gebied, dat bij de bemaling betrokken is en omtrent de verhouding, waarin de ver schillende lauden in de kosten moeten bijdragen. Om de aan dc bemaling en afwate ring verbonden kosten zoo billijk moge lijk over het betrokken gebied te ver- deelen, zal voor zooveel de landen betreft, die geheel of ten deele provincie Gelderland zijn gelegen, zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot oprichting van een waterschap over de landen boven den Slaperdijk gelegen, voor zoover die afwateren door de heulen in genoemden dijk, met instand houding van de thans reeds boven den Slaperdijk bestaande instellingen en het ongewijzigd handhaven van de aan die instellingen inzake de verdediging tegen Rijnwater opgedragen taak. Voorts zal, zoodra zulks mogelijk blijkt, er toe worden overgegaan dein Gelderland gelegen landen, behooren- de tot het stroomgebied van de Barne- veldsche beek en behoorende stroomgebied van de Luntcrsche Beek ieder afzonderlijk onder waterschap! verband te brengen. Zoolang die Waterschappen niet zijn opgericht, stelt de provincie Gelder land zich tegenover de provincie Utrecht of bet in die provincie te slichten water schap garant voor de betaling van het aandeel dezer landen in de lasten. Het ligt in de bedoeling voor de uit te voeren werken subsidie van het Rijk te vragen. Het voornemen beslaat om de wer ken op Utrechtsch grondgebied met kracht ter hand tc nemen en zoo spoedig mogelijk over te gaan tot oprichting van het waterschap over de landeu boven den Slaperdijk gelegen. Het nieuw op te richten waterschap zal gronden omvatten, die tot dusver nog niet onder walerschapsverband staan. Het wordt wenschelijk geacht, deze gebieden, voor zoover mogelijk, bij reeds bestaande waterschappen te lijven, voornamelijk uit een oogpunt van vereenvoudiging in de administratie. Baam Geboren Thijmen, z. van J. C. de Zoete en M. de Nooij Willem Mar- tinus, z. van J. E. Elbertse en M. J. Oremus Hermida, d. van Z. Blom en H. J. v. d. Bos. OndertrouwdH. P. Kuyer en P. C. C. de Ruyter E. Ek en G. Syber- den J. W. Gombcrt en A. van Dompselaar W, v. d. Hoven en J. M. Koelen. Overleden Augustus Johannes Hen- ning, 45 j., echtgen. van M. S. v. d Geest. Bunschoten De haringvangst op de Zuiderzee is nog zeer beperkt, terwijl, bij gebrek aan uitvoer, de prijs reeds daalde tot cent per stuk. Het is thans aan het cenlraal-comité uit de visschers, hande laars en exporteurs gelukt eeoe groote verbetering tot stand te brengen. De visschers kunnen hunne vangst thans, onder het leeningsverband bepaald op f 4 per tal (200 stuks), terstond afle veren te Volendam, Urk, Enkhuizeti en Huizen. De haring wordt daar door Duitsche kooplieden ontvangen en, gezouten of gerookt, verzonden als ijlgocd tegen vrachtgoederenprijs. Tot burgemeester de gemeente Bun schoten is benoemd P. L. de Gaaij Fortman. Barncveld De prijs der melk is thans gebracht op 13 cent per Liter. Etmnes De vergadering van het bestuur met de Heemraden van het waterschap Eemnes», beeft bij de behandeling der ingekomen insehrijvingsbiljetten de aanbesteding tot stichting van electrisch gemaal in den polder, ter vervangiog van het bestaande stoomgemaal, de uitvoering der werk zaamheden opgedragen aan Pannevis :n Zn., fabriek Hoogelande te Utrecht, mor f 63.000. De in het »Roode Kruis» gehouden 'erhuring der gemecnte-lnaderijen, bracht f 4170 minder op dan verleden jaar. Door notaris van Ditzhuijzen is een groote verkooping gehouden van Eem- nesserpolderland. Voor Vrouwe Van Asch van WijchRooyaardt: 4 per- ceelen wei- en hooiland in Sijmentje Rijk Peterserf, 5.19.50 H.A., voor f 11.380 aan F. Nagel te Hilversum; twee perceelen idem in Pastoors Zui- dererf, 6 are 68 c.a., aan H. J. van Leeuwen te Baarn f 18.200. 3. Voor AtkinsonDiepgrond, voor land in Marretje Willemserf, 1 a 28c.a., 1 f 7750 aan Dorus C. Calis te Larenwei- en hooiland in Snellen- bergs Noorder of Teunis Tijmenserf, t a 82 c.a., voor f 3960 aan G. de Groot te Hilversumen een perceel uiterdijk, achter Westenerf, 27 a 60 c.a., 900 aan W. Bieshaar alhier. Boogland. Zondag vergaderde het Kruisverbond Concordia. Na de opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna werden door den secretaris en den penning- eester van »De Jooge Wacht« jnar- :rslag uitgebracht, waaruit bleek, dat In het afgeloopen jaar de jongens heel wat gepresteerd hebben. Men denke slechts aan het Kerst-Oratorium en de Wraftk de Kabouters. Door konijrx teelt wisten zij hun kas te stijven. De penningmeester van het Kruisverbond werd ondertusschen even aan zijn ver plichtingen ten opzichte van »De Jonge Wacht» herinnerd. De Heer Renkers gaf een uitgebreid en goed verslag van het Ziekenfonds. verloting onlangs gehouden ten bate het fonds, had f143 opgeleverd. De Weleerw. Heer Kapelaan stelde voor, veel actie voor het Kruisverbond n. Men kan ook niet-leden uit- noodigen, eens een vergadering bij te wonen. Ook zou Z.Eerw. gaarne zien, dat er eens een onderwerp, de drank bestrijding betreffende, behandeld werd, b.v. «plaatselijke keuze». Dan beval Z.Eerw. het gebed aan voor den bloei der vereeniging. Allen kunnen hiervan gebruik maken en aan Gods zegen hebben we in deze zaak ook zoo'i groote brlloefte. De Zecreerw. Heer Pastoor, onze Adviseur, bracht in herinnering, dat het juist 25 jaar geleden is, dat op lief van den Heer Engels het Kruisverbond te Enschede is opgericht. Op voorstel van den Heer Renkers werd besloten, onze gelukwenschen telegrafisch aan de jubileerendi eeniging aan te bieden. Nog werd op voorstel van den Heer Brouwer besloten, in den loop van den zomer een verzoekschrift tot den ge meenteraad te richten en daarin te vragen, om de herbergen, die nu om tien uur (zomertijd) gesloten moeten worden, in den winter om negen te sluiten. Na rondvraag sloot de vergadering met gebed. Mej. Chr. Bremer behaalde in de vorige week te Amsterdam het diplom: der Vereeniging tot Bevordering vai Handenarbeid in Nederland. Ede In de Vrijdag j.l. gehouden zitting van den Raad werd, nadat de stemmen herhaaldelijk gestaakt hadden, buiten de aanbeveling om, bij loling tot gemeen te-architect benoemd dc heer B. D. Kalina. De burgemeester, mr. dr. C. O. P. Baron Creutz, verklaarde bierop, mede niet het oog op den vergevorder den leeftijd van den benoemde (58 jaar), de verantwoordelijkheid voor deze be noeming niet te kunnen aanvaarden en ontslag te zullen vragen als burgemees ter. Voorts werd o.m. besloten le. aan de Koningin te verzoeken liet maximum-aantal vergunningen mei 10 te verlagen en het alzoo te bren gen van 35 op 25. 2e. den sterkendrankverkoop tusschen 's Zalcrdagavonds zes uur en 's Maan dagsmorgens te verbieden. 3e. aan alle ambtenaren en werk lieden, in dienst der gemeente, die salaris hebben van minder dan f2000, een extra maand salaris uit keeren, bij wijze van voorschot in afwachtng op de door de Staatscommissie voor te stel len salarisregeling. Het besluit van den burgemeester, om ontslag te vragen, heeft onder de burgerij eene beweging gaande gemaakt, om hem te bewegen op zijn besluit te rug te komen. Het besluit van den bur gemeester wordt algemeen betreurden dc benoeming van den heer Kalma als strijdig met gcmeentebelangbeschouwd. ftoeuclaken De kostelooze inenting ten gemeente huize zal niet plaats hebben op Woens dag 14 April, doch op Woensdag 21 Adril as., des om 2'/; Careti Geboren Elisabeth, d. van M. Vos en M.*de Leeuw Bernardus Wilhel mus, z. vao N. A. Majoor en W. J. Dijkman Cornells, z. van J. Kraals en A. v. Middendorp. Overleden Gepke Keits, ec' tgen. van B. Elt, 44 j. OndertrouwdM. Witte en A. Ma joor J. A. Schaapherder en M. B. Bitterling R. A. v. Klooster en G. P. Smit, A. Dijkman en M. J. Zoon. GetrouwdJ. van Zijl en M. J. Grob. Alhier wordt ceD R. K. Ziekenhuis gesticht, bestemd voor patiënten uit Laren Blaricum en Eemnes. nijktrk Burgemeester en Wethouders roepen sollicitanten op naar de betrekking van •Gemeente-Ontvanger.» Door Gedepu teerde Staten is de jaarwedde te rekc- :n van 1 Januari 1920 af, vastgesteld f 1325 tot f 1525. Borgtocht f 7000. - Marktbericht. 38000 st. eieren f9.00 4 10.50. 4 schrammen f 60 4 f 80. 9 Biggen f 40 4 f 50. 150 Runderen f300 4 fÓOO. 2 schapen f30 4 f 50. 120 nuchtere kal zeren f 12 4 f24. De alhier tc bouwen marechaussee kazerne is aanbesteed voor f85000. Geboren: Wouter, z. van W. v. d. Bosch en J. v. Elven. Grietje d. v. W. Brink en H. Kieft. Aart, z. v: J. J. v. Dam en B. Demmer. Overleden Gerrit v. Dasier, 86 jr„ wedn. van J. v. Gelder. Ondertrouwd: G. v. d. Veen en M. Biankestijn. G. v. Essen en M. v. d. Veen. GetrouwdA. Groenestein en B. L. Roest. C. ten Veen en N. v. Root- selaar. G. J. v. d. Brink en R. v. Rootselaar, J. v. Ruller en G. v. d. Laak. Utrtcbt De onlangs opgerichte R. K. Orkest- vereeniging bestaat thans uit 30 per sonen, onder wie drie dames, en beschikt over le en 2e violen, cello's, klarinet, fluit en alt. Directeur is L. M. Meeuwesse, ondrf wiens leiding op 2 Mei a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen het eerste concert zal worden gegeven. Daarvoor heeft zich een eere-comité gevormd. Na een langdurige ziekte is op slechts 19-jarigen leeftijd, overleden de neer W. Bakker, organist der O. L. Vrouwekerk aan de Biltstraat. De gemeente kon op de exploitatie van den Schouwburg in het laatste jaar ongeveer f 19.000 bijpassen. Men wil het gebouw nu aan een tooneelgezel- schap verpachten. Soest Er worden solicitanten opgeroepen voor de betrekking van Gemeente-Ar chitect salaris f2500f3000 met vooruitzicht op hooger s^Jaris na 5 jaar diensttijd en gebleken geschiktheid. De werkzaamheden bestaan in hoofdzaak iu woningtoezicht, onderhoud gebouwen en uitwerking van het uitbreidingsplan, een en ander volgens vast te stellen instructie. Geboren: Hendrik Johannes Joseph z. v. C. Tammer en A. v. Schaïk Cornells, z. v. A. Koopmans en Potman Chrisiina Elisabeth Theo dora, d. v. B. Tammer en R. v. d. Brink Wilhelmina Margaretha, d. v. F. K. en J. van Dorrestcijn Sophia Mar garetha, d. v. A. v. Essen en J. Ver meer Aalbert, z. v. Th. Groenen- steijn en G. v. d. Broek Johaunes, z. v. W. v. Vulpen en A. Hofland -- Evert Jan, z. v. B. J. Zeijpveld en J. de Wit Dirk, z. v. H. v. Asselt D. Strumpcl Hermina, d. v. A. Kaats en H. G. van Putten Gerda, d. v. R. v. Drie en T. Burgwal - Hendrik, Frederik, zoons v. K. P. Meijt en A. Maassen Lambertus Henricus, z. v. H. v. Nimwegen en A. de Beer Barend, z. v. D. Bleijerveld en E. Estie Johanna Wilhelmina, d. v. C. Wantenaar en M. v. d. Breemer Jansje Christina, d. v. J. P. Engel C. v. Altena Anthouius Johannes, z. v. A. Hilhorst en J. Stalenhoef Willem, z. v. G. v. Garderen Huisman. Ondertrouwd: J. A. C. Groen enP. M. Hilhorst. Gehuwd: G. v. d. Deijssel en A. W. v. d. Lugt B. E. Vlug en J. Wijnhof. Overleden Lambertus Schalkx, 72 j., echtg. van J. Dinter Bartclomeus v. d. Dijssel, 59 j. ongeh. Elisabeth v. 't Net, 19 m. Dirk Woudenberg, 42 j. echtg. v. H. v. d. Essenburg. Zeist Dezer dagen kwam de politie weten, dat zekere van B. in October 1919 te Utrecht een damestaschje had gevonden, inhoudende o.a. zeven bank biljetten van 100 francs. In plaats van het gevondene bij de politie te depo- nceren, had hij den inhoud ten eigen- bate aangewend. Veel plezier heelt hij daar echter niet van gehad. Allereerst toch moest een groot deel van het geld worden afgegeven aan den vader van een jongen, die het vinden tasch had waargenomen. Verder moest f50 worden afgestaan aan een vrouw, die ervan vernomen had en niet anders dan tegen lioogen prijs bereid politie er buiten te laten. Tenslotte werd de vinder nog lastig gevallen een anoniemen brief, waarin alweer gedreigd werd met mededeelingen aan de politic, wanneer niet een bedrag van flOO op een bepaalde plaats werd neergelegd. De zaak beeft echter een goede oplossing gevonden. Van B. heeft n.l. alle schade vergoed, waarmee de rechter zeker bij de op te leggen straf wel rekening zal houden. Voor de vacjer van den jongen en de vrouw, die niet wou zwijgen, zal het muisje echter nog wel een staartje hebben. In Zuid Duitschland wint de af- scheidingsgedachte tegenover Pruisen veel veld. In de Verccnigde Staten heeft het spoorwegconflict geleid tot dc staking i vijftig duizend bedienden. Te Rome verschijnen tengevolge van het papiergebrek vanaf 8 April de dagbladen voorloopig met niet meer dan twee pagina's. Oolr in Al"e" rika is het papiertekort zeer groot. Op enkele plaatsen is de prijs der dag bladen met 5 cent per dag verhoogd. Na kennis te hebben genomen van de medische rapporten over de gees testoestand van president Cabrera der Zuid Amcrikaansche Republiek Guata- inala heeft de Nationale Vergadering zijn uitzetting buiten het gebied van Midden Amerika goedgekeurd. Cabrera had in een vlaag van waanzin tot een bombardement van de hoofdstad last gegeven. Bloedige gevechten waren ver oorzaak tusschen oproerlingen, onder steund door Cabrera en dc bevolking. Men kan het getal der dooden en ge- nog niet vastellen. Binnenland Door den schrik werd een spoor beambte op de spoorlijn N. Schans Leer in de eerste helft van Maart toen hij voor een locomotief werd wegge haald, spraakloos. Deze week, toen hij In eén ziekenhuis na warme baden een koud bad kreeg, kon hij als vroeger weer spreken, Het bestuur van het Ncd. Landbouw- Coinité heeft aan den Minister van Arbeidvmedegedeeld, dat het in ver band met de vele klachten, welke van landbouwzijde omtrent de invoering der Invaliditeitswet zijn geuit, een uit gebreide enquête heeft gehouden ten einde zoo volledig mogelijk te verne men, welke bezwaren uit de toepassing van de Invaliditeitswet voor den land bouwenden stand voortvloeien. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft het bestuur een aantal punten onder de aandacht van den Minister gebracht. Het bestuur heeft er bij den minis ter 'op aangedrongen, een tegemoet koming aan dc beslaande bezwaren ten aanzien van dc uitvoering van de In validiteitswet in zeer ernstige overwe ging te nemen. Het meent, dat ten aanzien van den verzekeringsplicht vao inwonende kinderen een herziening der wet dringend noodzakelijk is en dat een meeidere eenstemmigheid omtrent de uitvoering der bepalingen van deze wet, die zoo diep in de volksgedachte ingrijpt, zeer gewenscht is. Ten slotte dringt het bestuur er bij den Minister op aan, de belemmerin gen, die aan behoorlijke uitoefening van het recht op risicoovcrdraoht in den weg staan, te willen opheffen en het daarheen te willen leiden, dat in de wet zoodanige bepalingen worden opgenomen, dat de risicodtagcr deel kan hebben in de gelden welke door het Rijk ten behoeve van het Invalidi- teitsfonds beschikbaar worden gesteld alsmede het bedrag, dat door dc risico overdracht voor den Staat aan admi nistratiekosten wordt bespaard. Buitenland. De Sovjet-delegatie te Kopenhagei heeft met een Deensch consortium eei levcringsovereenkomst van zaaikoren afgesloten, ten bedrage van 20 millioen kronen. Er wordt in Duitschland een ni< contrarevolutie voorbereid door Von Lütwitz en kolonel Bisschoff. van Afgevaardigden in Noord Amerika der V. S. beeft met 243 tegen 150 stemmen een resolutie aangenomen, waarin de oorlog met Duitschland als geëindigd wordt ver klaard. Godsdienstkei*. H. Geeit. De H. Geest is de derde persoon der H. Drievuldigheid, waarachtig God met den Vader Zoon. Drie personen zijn slechts één God, omdat alle drie niet een gelijke, maar één en dezelfde goddelijke natuur hebben. Als personen zijn zc onderscheiden de Vader is van eeuwigheid uit Zich zeiven. de Zoon is van eeuwigheid uit den Vader geboren, de H. Geest komt van eeuwigheid van beiden voort. Onmogelijk kan ons zwak verstand, dat zelfs de geschapen dingen slechts zeer onvolkomen kent, het ge heim der allerheiligste drievuldigheid begrijpen. In de natuur vinden wij niets van dien aard, slecht stof voor eenige geheel ontoereikende vergelijkingen vuur, licht en warmte een door drie menschen opgevangen woord geheu gen, verstand en wil dat alles is drie en toch in een ander opzicht één. Dwaallecraars hebben getracht het geheim te verklaren door te zeggen God vertoont zich op drieërlei wijzen (ongeveer zoo als écn mensch zich nu als soldaat kan voordoen, dan als musi cus, dan weer als geleerde). Dc Kerk wijst er echter op, dat een werkelijke Drievuldig der personen met onderlinge tegenstelling voorhanden is, waar bijv. in de H. Schrift wordt gezegd„wan neer de Vertrooster zal, gekomen zijn, dien ik u van den Vader zenden zal, den Geest der waarheid, die van den Vader uitgaat, die zal van Mij getuige nis geven" Joh. 15, 26). I. I. Coop Boeienbond Hooglind. Coop. Brandverzekering. Vrijdag 16 April zal de jaarlijksche aleemecnc ledenvergadering worden gehouden des nam. 7 uur (zomertijd) in 'Concordia». Agenda Opening, Notulen. Ver slagen Secretaris, Penningmeester cn Raad van Toezicht. Goedkeuring Balans. Bestuursverkiezing. Me- dedeeling. Rondvraag en Sluiting. Het Bestuur.

De Eembode | 1920 | | pagina 2