j. VAN HAMERSVELD Jr. Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land Bel dan op No. 42 DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 28 MEI 1920. 34ste JAARGANG No. 17. Kantoor: Langegracht 28, Amersfoort. DE 'EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch oplegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwarlaal. Prijs per drie maanden f0.90 Buiten de gemeente Amersfoort 10.95. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTENTIËN 25ccnl per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertcntiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Slechts hij, die j/eduUl oefent en zich beheerscht, is in staaf altijd verstandig te handelen. VANAF f 1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT. besteding door den dir.-generaal der Zuiderzee-werken plaats vinden (beteu geling Amsteldiep); raming f700.000, Te Terwolde is bij het onweer Jan Peters .die van het grasmaaien huis waarts keerde doodelijk door den blik sem getroffen. Een tweetal jongelui te Bodegraven vonden op den Goudschen straatweg een tasch, die bij onderzoek f80.000 bleek te bevatten. Ze keerden terug ten einde aangifte van hun vondst doen. Onderweg haalde hen een auto in. De inzittenden daarvan hadden 't geld verloren. De jongelui gaven den tasch terug en kregen als belooning.... Er is lang en breed gediscussieerd of, nu cr vrouwenkiesrecht is, de Zus ters Carmelitessen, ook wel There vanen genoemd, er» de Zusters van de Ado ration Perpétuelle, beide Ordes, wier leden voor het leven afscheid van de wereld nemen, van hun stemrecht zonden gebruik maken. De Bisschop van Roermond, hierin geconsulteerd, besliste, dat stemrecht slemplicht was en zoo werden de Ecrw. Zusters dier beide kloosters te Maas tricht in gesloten auto's naar het stem bureau geleid, haar gelaat met de klooster voile bedekt. Van de Zusters Carmelilessen waren cr twee, die meer dan veertig jaren binnen de klooster- Binnenland. Tijdens de Pinksterdagen werden vier groote gewestelijke samenkomsten gehouden door Katholieken, en wel voor Gelderland, Twenthe, Limburg en Gro ningen. Het bezoek was druk en diverse sprekers van naam behandelden onder werpen van groot belang voor Kerk cn Staat. Naar alle waarschijnlijkheid zal de vaststelling van het defensierapport aan de Katholieke Staatspartij voorgelegd, worden uitgesteld. In vele kieskringen is men van mee ning dat de lijd van beraad ontbrak. Maar naar onze bescheiden mi-ening is het den doorsnee-kiezer niet mogelijk over deze zaae te oordeelen. Daar is .deskundige voorlichting noodig. Wel wordt algemeen verlangd naar vereen voudiging van het icgerstelsei met be zuiniging als gevolg. Onder Overveen. nabij Kraantje Lek, is de 55-jarige A. L, uit Haarlem door een auto aangereden cu gedood. In de maand April bedroeg de pro ductie van alle Limb. Kolenmijnen 308.204 ton. Het aantal mijnwerkers 23717. Het meest produceerde staats- mijn Emma, 61660 ton met 5827 ai bciders, Te Harderwijk is op de gemeente- weide, waar een 400 sluks hoornvee loopen, mond- en klauwzeer uitgebro ken. De grootste helft van dit vee heeft reeds deze ziekte. Op advies van den Zuiderzee- via" schersraad is de uitvoering der eerste werken in het Amsteldiep uitgesteld tot na 1 Juli wegens de ansjovisbe- langen voor dit jaar. Op 2 Juni a.-. zal nu de eerste aan 3) MEDAILLES. De heibergier schenkt hem met een hand, welke nauwelijks de fl.-sch vast kan houden, een nlkohoihoudeiiden drank, hij weet zelf niet wal Ja, verbeeldt jc, zoo gaat Koufman verder, ik kom te G aan cn daar valt me plots zoo'n gerneenc boef op het lijf, cn.„. (lap, ik rol in 'i gras, zonder iels te zien.... halfdood geslagen I Zonder iets te zien Zelfs den moordenaar niet Neen, antwoordt de koopman, op deze, bijna tegelijkertijd gestelde vragen. Dan komen ze allen naderbij, met een instinctmatige beweging, en Kouf man vertelt, met een afgebroken stem zijn geschiedenis. Maar de herbergier laat hein niet uitspreken Dus hebben ze je hceleinaal be stolen, veinst hij met een grooten na druk in zijn vraag Niets, antwoordt de ossenkooper trioniphantelijk I Nietsha, ha, je hebt den spot gedreven met mijn me dailles.... ze hebben toch ook nog wel een goeden kant, en het bewijs ervan Is dat ik ze alle vier nog heb, m'n Buitenland. Huerta's positie weldra onhoudbaar. Hij moest de wijk nemen en van alle zijden daagden pretendenten voor het presidentschap op. De voornaamste, tenminste meest beruchte, waren Villa i Carranza, De laatste slaagde. Het schijnt, dat Carranza er werkelijk geslaagd was de gemoederen zijner onstuimige onderdanen in bedwang te houden maar s,de termijn voor zijn acht was verloopen en bij het nade- n van den verkiezingsstrijd daagden euwe liefhebbers op. De verkiezings strijd ontaardde in een revolutie en Carranza werd uit de hoofdstad ver dreven. Zijn vlucht slaagde niet. Zijn tegenstanders wisten den trein waarin hij met zijn troepen vertrok aan te houder, er ontstond een gevecht dat Ikcn Jilm fabrikant vermoedelijk wel :n mfllioen gulden waard geweest zou jnCarranza brak door de vijande- jke gelederen heen en beeft een korten lijd met een kleine troepenmacht in het gebergte verblijf gehouden. Thans meldt een officieel bericht dat Carranza ge dood is. Vermoedelijk is dat geschied tijdens zijn poging om de kust te be reiken cn daar scheep te gaan. De onmiddellijke aanleiding tot de evolutie was, htt naderen van den 'erkiezingsstrijd. Want in Mexico wordt bij de stembus niet met stembiljetten maar met geweer- en revolver-kogels gevochten. De verkiezingen zullen 4 Juli gehouden moeten worden. Carranza die zijn eigen kansen niet meer gunstig achtte schoof een strooman op den voorgrond, die dan later voor hem plaats zou kunnen maken. Hoewel in Amerika daling der prij zen is waargenomen, bedraagt het ge middeld cijfer der daling niet veel meer dan 15 pet. Op de levensmiddelenmarkt van Chicago, door panische schrik be vangen, verkochten de speculanten de voorradeD, die zij hadden opgehoopt tegen lederen prijs. De overbelasting van de Amerikaansche spoorwegen j 't vaste besluit van het publiek oin meer te besteden en de weigeriDg de bankiers om nog geld tc leenen of credieten te hernieuwen ten bate van speculatir-ondernemingenziedaar de voornaamste oorzaken van het dalen Steike daling wordt in October ver wacht, als de nieuwe oogst katoen er De Mexicanen hebben weer cem een revolutie voltooid. Wanneer is dit volk niet ten prooi geweest aan een burgeroorlog? Tijdens de langdurige dictatuur van Diaz heeft wel vrede in hrt land geheeischl, i was die dictatuur iets anders dan schrikbewind? Met ijzeren greep, geweld van wapenen, heeft Diaz zich cn zijn regeering kunnen handhaven. Puilirto Diaz is op zijn ouden dag Mei 1911 weggejaagd, zooals zijn voorgangeis weggejaagd zijn, Madcro, die de leider der opstande lingen was. die de Mexicanen van Diaz' dwingelandij wilde bevrijden en een democratisch bewind wilde invoeren, heeft Vcia Cruz niet kunnen bereiken toen hij, twee jaar later vluchten moest. Hij is door zijn tigcti aanhangers ge vangen genomen en, om het leven gebracht. Hucrla het zich daaiop tol president uitroepen en smaakte het twijfelachtig genot eener kortstondige heerschappij. Noord-Amenka weigerde hem als hoofd der Mexicaat.sche r- geering te er kei Door financieel* imiat-cgekti, weid bankjes vau duizend.... ztlfs geen enkel scheuitje erin I en m'n medailles nog op den koop toe. Hij zag niet, de ongelukkige, de verschrikkelijke wijze, waaiop drie paar oogen hem bekeken. Maarwaar heb je ze tocli weggestopt vraagt de herbergier met een stem die beeft. -- Waar i Ja... waar? Wel, hier, In de voering van mijn pet. En op nieuw valt, voor een oogen- blik, een akelig stilzwijgen op de her berg. Gedurende ecnige seconden,: kruisen de blikken der diie ma: elkaar in eeu akelige ondervraging moet het maar dadelijk gebeuren of wachten om z'n rekening te ven ff nen Maar Koufman is bezorgd vo zijn wonden, en vraagt een bed. Het mijneJe zult het mijl hebben, beste Koufman, roept de herbergier. Ah, je begrijpt, 't is maar voor een paar uurtjes, antwoordt de koop man i ik wil je geen overlast aandoen. Ongetwijfeld, zegt de herbergi met een ijzingwekkenden blik, als kon hij zich reeds niet meer inhouden... ongetwijfeld..,, je bcut me heelemaal Uit den Omtrek Utrecht Alhier werd een vergadering gehou den van d:n Bond van R. K. Kies- vereenigingen in den Rijkskieskring Utrecht, onder leiding van mr. D. A. Schretlcn. Na voorlezing en arrestatie der no tulen werd uitgebracht een gunstig rap port over het onde zoek der tol nazien van de rekening eu ver woordiug van den Pecniiigmeesler. Bij de verkiezing van een lid van het bestuur voor Utrecht I werd gekozen Mej. P. Haliebeek-v. Montfoort. Aan de orde kwam daarop de be handeling van de agenda van den Bond van K. K. Rijkskieskring organisaties en daarvan eerst het Defensierapport. De heer Serrarens (Utrecht) bestreed de oogenblikkelijke afhandeling. Ver leden jaar kreeg de Algem. Bond op dracht en zeven maanden later ver- dit rapport binnenoren veertien dagea op te dringen. De afgevaardigden van Baarn Amersfoort vinden het eveneens vaar lijk om over deze conclusies te stemmen. Door de afgevaardigden Baatn en Utrecht werden moties inge diend bcoogende uitstel. De secretaris meent dat het rapport niet zooals verwacht mocht worden veelzijdig genoeg is. De'commissie had voorbereidend werk moeten doen doch deed eindwerk. Dit eiodweik behoorde aan de algemeene vergadering. Na cenige besprekingen werd de volgende motie aangenomen «De Bond van R. K. Kies ver, in den Rijkskieskring Utrecht, sprceki als haar oordeel uit, dat not rappoit oin zijn grootcudeels met tot lastbeste Koufman inte gendeel I..... De oude Koufman heeft zich pijnlijk oo het bed uitgestrekt, op de kamer der cc-ate verdieping, viak boven de gelagkamer. Zijn wonden doen hem zeer, erg zeer. en worden, door het toenemen der koorts zoo onuitstaan baar, dat hij besluit op te staan wat olie of vet te vragen om er zich het gansche lichaam mee tc wiijvcn. Al tastende, zotufci licht, op zijn bloolc voeten, gaat hij de tiap weer af. waarvan do deur, die met de ge lagkamcr in betrekking staat, gesloten is. Plotseling staal hij stil. Hij heeft zijn naam gehoordeen gerucht van zachte stemmen dringt eerst onduide lijk, tot hem doordan wurdt atles duidelijk en hetgeen hij hoort, doet hem zoo raar aan, dat hij, de sterke ossenkoopman op een trede moet gaan zitten om niet te vallen. Domooren I... schreeuwt de her bergier met gedempte stem. Hoe nu, je hebt den hoed niet na gekeken Dat is de eerste plaats waar men alles verbergt I... Wacht slechts een uur, dat hij een beetje ingeslapen zij, en dan zul je zieu, of ik een paar COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek litair-technischen inhcud, toelichting bespreking door deskundigen nood zakelijk maakt, dat mede daardoor het Defensie- rapport in den korten tijd, die daarvoor gelaten is, in de kiesverenigingen niet voldoende kan worden behandeld, zoo dat dc Katholieke kiezers onvoldoende de beteekenis van dat rapport bekend zijn, dat dientengevolge, inzake dit Rapport n de conclusies daarvan, op de Bonds vergadering geen beslissing kan worden genomen, aangezien deze niet zou kunnen worden beschouwd als een uit spraak van de Katli. Staatspartij. Deze motie werd met algemeene eminen aangenomen. Een afgevaardigde stelde de vraag at op de algemeene vergadering de Utrechtschc afgevaardigden moeten doen indien toch lot stemming wordt overgegaan. D= voorzitter merkte op dat de afge vaardigden geen bindend mandaat hebben. Hen zij echter medegedeeld dat de meeniug der vergadering is dat als er gestemd moet worden er tegen gestemd moet worden. Bij de behandeling van de overige punten der agenda zegt de secretaris dat deze niet goed te behandelen is. Niet slechts ontbreken op de agenda alle toelichtingen doch ook een verzoek van het kriogbestuur om inzage der toelichtingen te krijgen desnoods tegen ergoeding der copieerkosten werd af gewezen met een kort briefje van den voorzitter dat hij (de secretaris) dien morgen wel even kan komen aanloopen. Men protesteerde sterk tegen deze han deling van den voorzitter van den al- gemeencn bond. Door Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht zijn aangewezen als afgevaardigden van hun College in het bestuur van den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in de pro vincie Utrecht de hceren mr. H. van Andel te Utrecht en mr. C. J. W. Loten van Doelen Grolhe te Soest. Bartuveld Op den rijksweg nabij Klein Kortaar is een motorrijder met zijn machine tegen een booin gereden, tengevolge waarvan het rijwiel ernstig werd be schadigd terwijl de berijder een hoofd wonde bekwam. ftomlaken Schouw over de waterleidingen op Donderdag 10 Juni. Door de notarissen Knoppers Westra werden bij Kolfschoten geveild perc. 1. Klein Middelaar, J. Hooijer, voor f89600; perc. 2, een boerderij F. J. v. d. Pol. voor f6050; perc. 3, een boederij, J. Roesen, f7150. allen huurders cn bewoners dezer boerderijen. Bijkerk Op de markt38000 st. eieren f 10.50. f 11.50 18 Schrammen f70 A f90. 20 Biggen f45 A f50. 94. Runderen f300 a f6.75. 4 Schapen f35 a f50. 50 Nuchtere Kalveren f 12 a f20. Hebt U een Taxi of Auto noodig? Amersfoort, Amersfoort De gouden medaille van het Olym pisch Comité werd door den comman dant der IVe divisie, generaal Van der Hegge Zijnen uitgereikt aan kolonel Nedermeyer Ridder van Rosenthal. Deze beeft, in weerwil van zijn 53-jarigen leeftijd, voldaan aan alle eischen welke gesteld zijn voor het verkrijgen van de hoogste onderscheiding. Door de H. IJ. S. M. werd aanbe steed het vergrooten van de werkplaats, de smederij en het magazijn, het maken van een privaatgebouw, een brandstof- fenloods enz. op het terrein van de agenwerkplaats te Amersfoort In gekomen 12 biljetten. Minste inschrijver J. Kok, Zeist, b f 785,000; F. de Her der, Zwolle a f 1.240.000. met b zonder ijzerwerk. Het paard van een vrachtrijder uit Scherpenzeel sloeg op de Utrechtsche- straat b§ café Jens op hol. Het dier vernielde de ruiten van den winkel van de Vries en werd in de Snouckaertlaan tot staan gebracht. De wagen beliep flinke schade doch het paard bleef on gedeerd. De Amersfoortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose bericht dat de nieuwe houten lighal ofiicieel ge opend zal worden op Donderdag 3 Juni des namiddags half drie. Vergadeiing van het PI. Comité van Kath. Soc. Actie op Vrijdag 28 Mei des avonds ten 8 uur in het R, K. Pa tronaatsgebouw Elleboogsteeg. sterke knuistt-n aan mijn lijf heb of niet, en of zijn medailles hem dan van uut zullen zijn Daarna voorziet de herbergier al de bijzoudeihedenhij zou den ossen- koopman wurgen, eu netjes hoor dat was beter... dan hoefde men ten minste niet van lakens te veranderen... en zonder hem koud te laten worden, zou hij hem door het raam iu den tuin smijten, waar zijn twee jongens een kuil zouden graveu, en wel direkt, en diep genoeg, op zijn minst één meier, onder den mesthoop,,,, zooals men 'i voor een kalf deed. Geheel van zijn zinnen, en het ge luid van zijn voetstappen onderdruk kend gaal de ossenkoopman weer naar zijn kamer terug en kijkt door 't raam of er mogelijkheid tot vluchten bestaat, 't is gelijk op welke wijze. Redding I... onmogelijk langs den eenen kant, de tuin langs den anderen kant, de groote weg, de vrije baan ja; maar hij zou daar als een zak bene den terecht komen, juist tégenover de deur van het wijnhuis, met drie petro- lielampen verlichten die val, al zijn wonden vernieuwend, zou hem het vluchten totaal onmogelijk maken, zelfs in het geval, trouwens al zeer onwaar schijnlijk, dat meu hem uiet bemerken zou. Dat was nu eenmaal onmogelijk. Dan komt er een verschrikkelijk besluit in zijn brein op. Men wil hem vermoorden Men wil het met een onverzettelijkeu wil, want men poogt reeds een tweeden aanslag binneu twee uieu lijds. Welnu 1 hij zal vermoordeu... maar tot zijn verdediging Hij is in zijn recht, en al de volken der aarde kennen hzm dat recht toe! En aanstonds zoekt hij cea wapen om zich heen.... niets.... niets I Maar toch eindelijk krijgt hij een zware flesch spuitwater in 'l oog in een hoekje van de kast vergeten. Dat vormt een verschrikkelijke kouds in die vuisten, die geen vrees zouden kennen. Hij stroopt zijn hemdsmouwen op, en stelt zich in hinderlaag achter de deur, waardoor men binnen moet komen. Hij wacht af wat er gaat gebeuren. En onder 't wachten kan hij, in de nachtelijke stille, al de voorbereidselen voor zijn dood nagaan. Reeds is men bezig in den tuin, met het graven van den kuil, vlak onder den mesthoop. De schoppen aarde, welke de twee kerels opwerpen, klinken nat en dof. Is het nog niet diep genoeg, vraagt een der kerels Wordt vervolgd.

De Eembode | 1920 | | pagina 1