Aan den oproep tot stichting afdeeling Parochie O. L. Vr. Hemel vaart der R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde hadden Woensdag niet zeer velen gevolg gegeven. Een vijftigtal personen, waaronder vele dames, werd door den Voorzitter den heer S. Kraan verwelkomd. In 't kort zette hij uiteen hoe practische redenen tot reorganisatie der Roomsche Kiesvereeniging noopten. Door stichting van parochiale afdee- lingen kan meer intensief worden ge werkt en komt er meer contact tus- schen Kiesvereeniging en Kiezers. Van den Hoogeerw. heer Deken Fock, die tot zijn leedwezen was ver hinderd aanwezig te zijn, was een schrij ven ingekomen met betuiging van sym pathie met het beoogde doel en de beste wenschen voor het succes. Nadat de aanwezige nict-leden in de gelegenheid waren gesteld als lid toe te treden, kwam de verkiezing van een voorzitter. Deze functionaris moet namelijk uit en door de leden vooraf worden aangewezen. Zoo bepaalt het reglement. De beer Van Ditshuizen is in prin cipe tegen de combinatie van bestuurs lid-raadslid en betoogt dat daardoor mingewenschte toestanden mogelijk Anderzijds wordt dit bezwaar denk beeldig geacht en* gewezen op het regle ment, waarin de combinatie der func- tien niet is verboden. Bovendien be staat er eene Commissie van toezicht op de naleving van het gemeentepro gram door de raadsleden, waardoor voldoende waarborg geschapen is. De heer Van Ditshuizen verdedigt nader zijn zienswijze en wijst er op dat bij aanvaarding van zijn regel, een commissie overbodig wordt. De Voorzitter herinnert er aan, dat er ook gevallen zijn geweest dat hel zijn nut had raadsleden in het bestuur der Kiesvereeniging aan te treffen. Dat kan weer voorkomen. Toen volgde stemming, die geen volstrekte meerderheid bracht en waar na de heer Van Ditshuizen die een zeer groot getal stemmen op zich ver- eenigde zich terugtrok. De heer Luycx Jr.. die daarna werd gekozen, bedankte eveneens.Een derde stemming bezorgde de meerderheid aan den heer Kraan, die de benoeming voorloopig aan vaardde. De stemming voor vier bestuursleden daarna gehoudeD, had tot uitslag, dal werden aangewezen de dames G. van den Uithoorn en C. P. F. Welters en de heeren C. Tuithof en J. J. Thien. De vergadering ging accoord met een voorstel om de afgevaardigde voor den Centralen Raad door het bestuur te laten aanwijzen. Na de onvermoeide stembureau-leden, mej. Van den Uithoorn en de heer Chr. Meeusen te hebben bedankt voor bun welwillende hulp, sloot de Voorz. met den Chiistelijken groet de ver gadering. W. De Jonge Werkman parochie St. Henricus hield een vergadering, beter bezocht dan de vorige. Verschillende ingekomen stukken weiden voorgelezen. Er werd instemming betoond met het voorstel tot bezichtiging der R. K. Lees zaal onder leiding van Kap. Broere. Door den Voorzitter werden 5 nieuwe leden geïnstalleerd. Een prachtige aan- Secretaris en Penningmeester brachten verslag uit en werden door den voor zitter bedankt voor hunne goede zorgen, De Eerw. Directeur Kap. Wiegerinck hield een lezing over de «Inquisitiec Verder werden nog vragen gesteld en gaven zich verschillende op vooi huisvlijt. De Prop, club Leo XIII hield een een onderlinge debatavond. Als inleidei trad op het lid P. Lorijn, met het onder werp »De Strijd onzer dagen». Met groote aandac' t werd deze mooie en duidelijke lezing door de aanwezige pro pagandisten gevolgd, waarna zich een levendig debat over de naar voren ge- brachteri stof ontspon. Voor vele ingezetenen was een aan- slag gegrond op de gewijzigde „Ver ordening op de heffing van rechten voor het gebruik van den openbaren weg, van openbaar water of van openbare gemeentegrond en voor diensten door de gemeente bewezen." een onaangt name verrassing. Voorlaan moet bi taald worden voor het gebruik van wi ter oppervlakte, van oppervlakte ge meentegrond, voor lengte schutting, voor aantal palen, voor enkele en dubbel: deuren, luiken, vensters, zonneschermen, Voor enkele deuren, luiken enz. moet f5 per stuk worden betaald en vooi dubele deuren enz. f 7.50 per jaar Een lucht-belastiug mankeert nu nog Het lager onderwijs gevend gedeelte der Amersfoortsche bevolking genoot een extra vacanliedag voor de jaar- lijksehe vergadering v30 het onderwij zend personeel in het arrondissement Utrecht, in Amicitia. Schoolopziener J. Stamperius opende met een korte rede, waarin hij wees op de groote verande ringen welke de wet op het Lager On derwijs staat te brengen. Tot bestuurs leden werden gekozen P. de Jong te Baarn en A. Blokhuis te Spakenburg. Daarna hield de heer Stamperius een voordracht over „De kunst van vertel len.'' Des middags zong een zangkoor liederen, terwijl eenige dames en heeren solo's ten beste gaven. In de Keizerskroon vergaderden de vereenigde vergunninghouders en luis terden naar een spreker vanwege hun bond gezonden om over het tapverbod te praten. De Spreker zag in het-tap verbod niet veel heil, De claadestetne drankverkoop zal gaan bloeien meent hij. Het nemen van maatregelen van verweer, b.v. sluiten der zaken, werd besproken. Nu de Raad het zoogenaamd lap verbod uitvaardigde, is de besbetreffen- de verordening uitgebreid als volgt. »Het is verboden in een localiteit waarvoor vergunning is verleend tnt verkoop van sterken drank in het klein, of wel verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, alcoholhoudende dranken te tappen, te verljoopen of te verstrekken. a. op Zaterdag na des voormiddags 11 uur: b. op Zondagen en daarmee gelijk gestelde dagen, t.w.Nieuwjaarsdag, Paaschmaandag, Hemelvaartsdag, Pink stermaandag, de beide Kerstdagen, alsmede de verjaardag van H. M. de Koningin en op de dagen, waarop de loting voor de nationale militie plaats Aan de Industrie- en Huishoud school vangt begin September aan de opleidingscursus voor Huishoudkundige. Kookcursus voor de dames (fijnere keu ken) f50. Avondcursus voor dames f25. Avondkookcursus voor dienstboden f 10. Aanmelding bij de Directrice. Voor de Sportweek kwamen nog binnen2 verguld zilveren medailles, uitgeloofd door de firma Jordi, alhier. Bij wijze van proef zal, te beginnen 26 dezer voorloopig eiken Zaterdagna middag van 3—4 uur iu de St. Joris- kerk op den Hof. een orgelbespeling plaats hebben. Entree wordt niet ge heven, alleen gelieve elke bezoeker ter tegemoetkoming in de kosten bij den ingang Hofzijde een Programma te nc- nieo voor 10 cent. Meu Jete er op dat :en strengste verboden is gedurende het bespelen van het orgel door dc kerk te loopen, voorts dat het gebruik van ta bak in welken vorm ook, in het kerk gebouw niet is toegestaan. Het pro gramma zal wekelijks tijdig vooraf wor den bekend gemaakt. Geboren: Pieter Boudewijn, z. v. H. N. Heilyger en A. C. Coenen Wouter, z. v. D. Bakkenes en E. C. A. Uding Cornelia Maria, d. V, F. de Bree en M. Hofland Hendrika, Theodora Grada, d. v. A. J. Brugman en H. J. Slakhorst Geertruida Cor nelia, d. v. C. H. van Oven en E. T. Vermaning Gijsbert Willem, z. v. J. Overeem en C. H. van den Zwart Theodora Aleida Everdina, d. v. L. T. v. d. Weem en J. G. Boersen Jo-1 hannes Bernardus Hermanus, z v. G. B. Lankheet en A. Kcmpers Joseph, z. v. W. J. Geiritsen cu G. Woerdman Elisabeth, p. v. J. M. v. Nimwegen en M. Brandsen. OndertrouwdW. Petersc en B, C. v. Bekkum A. v. d. Brink en G. v. d. Hoek A. Maas en P. Jansen C. Zeggelaar en W. Aartscn N. G. Uding en D. R. F. Hors- meier. Gehuwd H. Knoop en A. H. Wen- delgest M. H. v. Dasseiaar en N. v. d. Linden G. v. Dijkhuizen en H. Nteuborg. Overleden Gijsbertus C. Kamphorst 7 j. Maarten Biuynis 8 m. C zeiia J. Verhaar 34 j. echtg. v. A. Wageningen. In de Maandag gehouden raadsi gadering was als hoofdpunt aan orde het voorstel van B. en W. vaststelling van den factor voor komstenbelasting, dienst 1920. Hofland gaf in een uitvoerige beschou wing met cijfers het standpunt der dem. Bepleit werd een ontlasting der lagere inkomens, o.a. door ver hooging van het aangegeven bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud. Hij protesteerde er tegen, dat in de voor stellen van B. en W. de invoering van den 8-urcn dag in één adem wordt ge noemd met het belasti' gvraagstuk cn afhankelijk wordt gesteld van het ver- mcnigvtildigingscijfi-r. Ook de heer Noordewier heeft groote bezwaren tegen de veibinduig v n bc- lastingcijfcr met aibeidsduur beperking. Het heet h rmet 1.4 kunnen we toe wanneer dc 8-urcndag er niet komt, I.6 is uoodig wanneer wel. M-.ir de 8-urendag is beloofd, zegt spr., d lai had men er mee moeten kom n. Dc belofte moet worden ingelost, gebeurt dat niet, dan zal men de sociaal-democraten schrap tegenover zich vinden. In het desbetrelfende gedru'.:' - stuk m het vorige jaar werd een beroep gedaan op de gemeentewerklieden, dat aj zouden medewerken om de productie :oo hoog mogelijk op te voeren. Maar vaar men dat vraagt, moet men, terwijl men die arbeiders reeds het vorige jaar een 8-urendag beloofde, thans niet be- toogen, dat zoo'n dag niet urgent is en I eduld eischen van die arbeiders met toch de volle 100 pCt. van hun arbeidsvermogen. De heer Kroes heeft nog iets anders gehoord, n.l. dat als de 8-achturendag verkregen is, de arbeiders een 6-uren- dag zullen gaan eischen. Mogen wij, waar de toestand alles behalve rooskleurig is, tegemoet komen De gemeente kunnen wij niet beter dienen dan door het vermenigvuldlgings- cijfer zoo laag mogelijk te houden. Wanneer wij het cijfer gaan verhoogen, zal dat niet in het voordeel zijn van de stad. Moeten wij de belangen van één groep behartigen of dat vari het algemeen Wanneer de flnauciëele toe stand hel toelaat kan men wat doen, liet. Hij kan zich met het stuk vao n W. ten volle yercenigen en wil zijn goedkeuring er aan geven. De heer Hofland bestreed de mee ning van den heer Kroes. Het belast baar inkomen is volgens hem hoog gestegeD cn 't kan dus wat lijden, Wachten tot de werkelijke verplich ting komt is niet goed te praten. De heer Kroes wil niet de belangen in één groep behailigen, wij zitten voor de volle gemeenschap. Wanneer wij menschen in dienst nemen, vorde ren wij van die menschen arbeid en hebben zij recht op een evenredige vergoeding. En wanneer wij de arbeids voorwaarden zóó stellen, dat allen daarmee genoegen nemen, dus ook zij zelf. dan doen wij onzen plicht tegen over de gemeenschap. Wij hebben dus niet op het oog een onmiddellijk be lang van die menschen, waarmee aan de gemeenschap schade zou worden B. cn W. zijn gekomen met een voorstel om een factor vast te stellen, doch tegelijkertijd met eene flnancieele beschouwing. De heer Oosterveen is dankbaar lor de flnancieele beschouwingen. De zaak is kan dc gemeente betalen of De bevolking bestaat hoofdzake lijk uit met inkomens beneden f2000., wij kunnen dus onmogelijk groote be dragen halen uit de hooge aanslagen. De gasfabriek heeft een schuld moe ten maken van ruim twee ton. Verschillende groepen van het ge- eente-personeel werken reeds 8 uur i zelfs minder. Sommige groepen werken iets langer. Zoodat de 8-urendag voor den een vooruitgang, voor den ander achteruitgang zou beteekéneu. In ieder geval naderen wij den 8-urendag al aardig en daarom vindt spr. het niet zoo erg van B. en W. dat zij met hun voorstel komen -om nog een beetje te wachten. De belofte zal worden inge lost, de vraag is maar wanneer. De heer Ruitenberg kan meegaan et B. en W. en wel met het vast stellen van het heffingscijfer. De 8-uren dag had afgescheiden moeten blijven m de belastingvoorstellen. De burgemeester zegt, dat het voor- el van financierden aardis. De positie der gemeente wordt moeilijker. Zoo was het verleden jaar noudig om de begrooting kloppend te krijgen, een post van 9 ton in te sluiten. Nu is er dit jaar een groote verhooging van de kohieren, doch laat dit de vervulling onze wenschen toe B. en W. ten het oog gevésligd houden op het algemeen gemeentebelang. Zij heb ben hier de cijfers overgrh-gd, waaruit blijkt dat wij zeer voorzichtig moeten zijn. Verhooging komt er echter in elk geval. Spr. wijst op pag, 108 in ver band met de werkuren. De werktijden zijn hier toch niet zoo lang. Trouwens in het heele land zijn slechts 75 ge meenten (van de ruim 1100) waar de 8-urendag is ingevoerd. Het gaat hier om een uitgave die niet strikt noodzakelijk is, zeide de heer Kroes. De heer Hofland meent dat Amers- fooit nog niet aan de grens is van het toelaatbare bij de belasting-verhooging. Mr. Stadig herinneit aan het laatste vooislel van Holland C.s. inzake be lastingheffing. Dat voorstel is onder zocht en toen heeft Hofland zich ge noodzaakt gezien dit vooist:! l:i te trekken. Iedere verhooging van het cijfer moet zwaar drukken juist op de lagere inkomens. Hofland had dit r tcriijk moeten erkennen. Wat zou invoering van den 8-un dag op het oogenbhk kosten Spr. heeft gehoord dal liet voor politie alleen reeds zou zijn f 75.000 Dat zijn cijfeis die tot voorzichtigheid De burgemeester wijst nogmaals op de lage inkomens, die zuuden mo worden getroffen. Hi 11 and ontkent, dat zijn voorstellen zouden zijn ingetrokken omdat zij on mogelijk waren. De schuld zit hierin, dat de secretaris, die de kooiden van de beurs in handen houdt, niet kan worden geïnterpelleerd, dat hij niet ter verantwoording kan worden geroepen. Hofland verlaat de vergadering. De Burgemeester betreurt dat Hof land, die blijkbaar de cijfers niet goed heeft bestudeerd, zoo geheel mis is. De secretaris is verantwoording ver schuldigd aan B. en W. In stemming komt nu al. I van het advies van B. en W„ luidende „De begrooting 1920 wordt in ont vangst aangevuld met een postaan deel in de opbrengst van de uitkeering van het Rijk van de opbrengst der oorlogswinstbelasting f 125.0CÓ.— Goedgekeurd z. d. of h. st. Al. 2 luidende „De factor voor de heffing van de inkomsten-belasting voor 1920 wordt gesteld op 1,6, met bepaling, dat voor loopig slechts 14/16 gedeelte daarvan zal worden ingevorderd." Aangenomen met 9 tegen 6 stern en. Tegen de soc.-dem. en de heer Leinweber. Al. 3, luidende „de behandeling voor de voorstellen t invoering van den verkorten arbeids dag zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinden, nadat bekend zal zijn wanneer de arbeidswet 1919 in werking zal treden en de daaruit voortvloeiende algemeene maatregelen van bestuur zullen zijn vastgesteld." Wordt verworpen met 9 tegen 6 :minen. Tegen Ruitenberg, Leinweber, Noordman, Kraan en de soc.-dem. Bij de behandeling van voorstel van Commissie van Wetgeving inzake Winkelsluiting deelt de burgemeester mede, dat de Commissie van Wetge ving in haar voorstel wenscht geschrapt te zien in artikel 8„ten aanzien van het venten met melk" De heer Kroes wenscht een uitzon deringen voor banketbakkers en sigaren winkels die het van den Zondag moe ten hebben. De heer Ruitenberg kan hiermede accoord gaan, wanneer de eigenaars zelf hun zaken drijven. De heer Rekké betoogt dat het niet iangaat uitzonderingen te maken. Wat geldt voor de bakkers, geldt ook voor de fruitwinkels, die meestal tevens chocalade en suikerwerken verkoopen. De heer Stadig constateert, dat de Commissie van Wetgeving dc betrok ken organisaties heeft gehoord eu naar aanleiding daarvan haar voorstellen heeft gedaan. En daarop moeten nu geen uilzonderingen worden gemaakt, anders zou een kleine minderheid de heele verordening krachteloos kunnep maken. Maar dan moet er ook geen uitzondering gemaakt worden ten voor- deele van den straatverkoop. Daardoor voor spr. de geheele verordening onaanneembaar worden. Dc Rurgemeester betoogt eveneens, dat de verordening haar kracht geheel verliezen zou, wanneer de uitzonderio- van de heeren Kroes en Ruiten berg werden ingelascht. De straatver koop betreft de melk, een artikel dat er spoedig aan bederf onderhevig is. De heer Kroes heeft bedoeld die zaken, waarin de eigenaar zelf de zaak beheert. Waar de verordening, naar hij eent, is om het personeel vrij te aken van Zondagsdienst, kan daar tegen toch geen bezwaar zijn. Hem is een geval bekend, waarbij een bakkers zaak zou ondergaan indien deze Zon dags moest zijn gesloten. Hij wenscht dan ook de bevoegdheid van B. en W. tot het verleenen van ontheffing uitge breid te zien tot winkels. vereem merkt op, dat oserleg gepleegd, doch niet met de ven te Deze laatste groep moet juist op Zondag :t meest verdienen. De heer Ruitenberg wil de winkels, aariu consumptie-artikelen verkocht worden, op weekdagen ook des middags open laten. Evenwel met dien verstande, er geen bedienden in aanwezig mogen zijn. De heer Hofland vroeg de patroon minder eischen stellen het leven dan andere groepen? De heer Ruitenberg begrijpt waarom de kapperssalons moeten ge sloten zijn tot 4. Dc burgemeester zet uiteen, dat het aaDtal uren dienst voor de kappi winkels hetzelfde is als voor andere zaken. Op verzoek der betrokken wordt daar echter 's avonds een uur later gesloten en dit verschil is in de rege ling omtrent de middagsluiting opge lost. De heer Rekké wenscht een bepaling dat jongens beneden 18 jaar niet mogen De burgemeester gelooft, dat zulks niet in de bevoegdheid vau den Raad ligt. Hij wil de zaak onderzoeken. Vervolgens wordt de geheele ve dening goedgekeurd. Bij de rondvraag sprak Nooi dewier over de aangekondigde uitsluiting ii het bouwbedrijf. Het zal kunnen gebeuren, dat dt woningbouw wordt stop gezet, wa zeer schadelijk zou zijn voorde arbeiders Hij wil, dat het gemeentebestuur ir onderhandeling treedt met de organi saties om den woningbouw in eigen beheer te nemen. Wethouder Jorissen vraagt, wat het gemeente-bestuur dan moet doen neer het hier niet een uitsluiting, doch een staking betrof. Door in te grijpen ten gunste van één kant zou de ge meente een zeer partijdig standpunt innemen. Een verwarde discussie volgt hierna, waarop door de Voorzitter de verga dering wordt gesloten. Uit den Omtrek Hoogland Het bestuur der Burgerwacht maakt aan de leden bekend, dat tot nadere kennisgeving de schietoefeningen, die alle Woensdagen op de baan Groot Weede hebben plaats gehad, voorloo pig worden gestaakt. Geboren Gerrit, z. van H. v. Kous- wijk en H. v. Willigenburg Hendri ka Geertruida d. van W. Hilhorst en J. Voskuilen. GetrouwdC. Huurdeman en M. v. Daatselaar. OverledenWillem van Diermeu 59 jaar ongeh. Ctusdtn Geboren Elisabeth Maria, d. van J. W. v. den Berg en Th. Hilhorst Jannetje, dochter van J. v. Loenen en F. van Ginkel Klazina, d. van A. du Pree en E. v. Garderen Teunis z. van P. Kuijt en G. Osnubrugge. CunUrcn Notaris Dinger, schonk een gift van f 10.000 voor de oprichting van een vereeniging voor wijkverpleging te Lunteren, benevens het voor hem ver zameld bedrag van l 127,30, hem ter gelegenheid van zijn 25-jarig notaris ambt op 7 Juni j.l. door de bewoners Lunteren ter hand gesteld. Stouttnburg Overleden: Bernardus Jacobus Werps, oud 55 jaar ongeh. £tmnts De hooibouw is in vollen gang en het hooi dat gewonnen woidt is van buithngewonc kwaliteit, 't Weder is den bouw bijzonder gunstig, 't Hooit van zelf, zeggen de boeren. Veel aibeids- krachten worden hierdoor uitgespaard. Dinsdag werd reeds een sclieeplading hooi naar Breukelen vervoerd. In geen jaren is dit zoo vroeg voorgekomen. nijktrJt GeborenWouter, z. v. C. Blanke- stijn en P. v. d. Roemer Jannetje, d. v. E. Bosch en E. v. Leuvcren Reinardus, z. v. J. Broekhuizen en A. v. d. Akker Willcmpje, d. v. H. Mostert en W. Schotsman Gerrit, z. v. E. v, Werkhoven en A. v. d. Nau- tena Hendrik, z. v. H. Moshagen en L. v. d. Berg Hermina Rutger, d, en z. v. G. d. Leeuw en J. v. Drie Elbertje, d. v. L. Vgdder en T. Woudenberg Willem, z. v. M. v. d. Vis en W. Burgers. Ondertrouwd: D. Wever en H.v. d. Mheen. GehuwdA, Hazeveld en G. v. d. Horst H. v. Strijland en H. Nieboer. Socsterberg Het bouwen van 20 arbeiderswonin gen teu beh. eve der R. K. Bouwver- eeniging „St. Joseph" is gegund aan H. v. Droogenkroek, te Houten voor f145.000. Binnenland De fabrikant H. P. Gelderman te Oldenzaal schonk ter gelegen heid van zijn 50sten veijaardag een som van f 100.000 voor de stichting van een zwem- en bad inrichting voor de arbeiders. Bij den bouw van de torens op het radio-station onder Assel iu den in aar.bouw zijnde vijfde toren is tengevolge van het breken van lakeis, de werkkorf van een hoogte van 35 M. naar beneden gestort. Van de acht werklieden in den korf werden drie gedood. Zwaar gewond werden 4 mannen. Het R.K, Bedrijfsraden-Congres te 's-Hage gehouden was druk bezocht en zeer belangrijk. Een belangrijke indruk, die van dit Cougres zal overblijven, is on getwijfeld ook deze, dat in de R. K. Boerenorganisatie hoogst gewichtige zaken worden voor- Wat evenwel ter vergadering nog niet gebleken was, doch zeker ook vermelding verdient, is de instelling vau een permanente commissie uit den boeren- en middenstand, teneinde op het terrein der coöperatie de recht vaardigheid ten opzichte van beide klassen der bevolking te blijven betrachten. Hier liggen het spreekt vanzelf talrijke voet angels en klemmen, doch het pleit voor den durf van de be trokken organisaties, dat zij ook du netelige vraagstuk onder de de oogen zijn gaan zien,

De Eembode | 1920 | | pagina 2