PONNE Bel dan op No. 42 ELECTRISCHLICHT INSTALLATIE'S Vlasakkerweg 52' Amersfoort Advertentiën Boerenwagens, Danscursus. VOOR AUTO'S EN MOTOREN SPECIALE REPARATIEINRICHTING H. J. en J. S„ f30 boete subs, dagen hechtenis. P. v. d. B., 29 jaar, apperman, alhier, diefstal van kleediogstukken en een overhemd ten nadeele van D. V. f30 boete sabs. 30 dagen hechtenis. 6«HMBt»b*drijvei). Aan den ingenieur Koppejan werd eervol ontslag verleend als directeur der gemeentebedrijven en de Raad •taat binnenkort voor de keuxe van een opvolger. De voorbereiding is natuurlek al in vollen gang. De speciale gas- menschen uit onsen Raad gaan op stap om te soeken en te besoeken de man nen waaruit keus moet worden gedaan. De heer Koppejan kwam als leider der bedrijven den heer Zijlstra opvol gen, die om nog altijd niet opgehelderde redenen vertrok, min of meer slacht offer van wrevel en gekrenkte eerzucht bij toenmaals in opkomst lijnde gemeen telijke machthebbers. Evenals veel meer dingen moest ook de gasfabriek haar beurt van uit breiding en vernieuwing hebben en de heer Koppejan heeft, steunend op en geholpen door den gemeenteraad die royaal-weg op geen dubbeltje keek, de gasfabriek Uthniith tot een modelbedrijf hervormd, met een productievermogen selfs door de allengs cich meer en meer uitbreidende gemeente Amersfoort in afsienbaren tijd niet te bereiken. De heer Koppejan kon hier dus zijn taak als afgedaan beschouwende po sitie van gasdirecteur biedt voor een seer bekwaam technicus als hij zich toonde, hier weinig of geen perspectief. Maar bij al de bekwaamheid van den afgetreden functionaris was en bleef hij i elec- ga'-n En waar Amersfoort ook et trisch bedrijf heeft en de groei bedrijf zeer stellig ten nutte van handel en industrie aal strekken, was het wel raadaaam dat bij keuze van een niet wen directeur eens werd uitgezien na persoon, die volle aandacht wil enken aan den uitbouw van het electrisch bedrijf, die voor de electrici- teit gaat doen, wat de bekwame inge nieur Koppejan voor zijn gas deed. vele ingezetenen is allengs de meening gevestigd, dat men 't met de electriciteil zoo nauw niet neemt. Telkenmale werden industrieelen en mechanisch werkende ambachtsbazen gedupeerd door storing in het bedrijf. En dat dergelijke storingen inbacrent rijn aan het bedrijf is niet aan te ne men, wanneer men elders gewaagt van de rustige zekerheid die bet benutten der electrische energie den industrieel biedt We gaan nu het winterseizoen weer in en bet zou als een weldaad door velen worden gewaardeerd, wanneer nu eindelijk eens verbetering kwam m den toestand van het electrisch bedrijf. In den Amsterdamschen Raad werd dezer dagen gevraagd le. Is het vastrecht tarief, waardoor electriciteit tegen 9'/i cent per KWU geleverd kan worden voor krachtver- bruik ook bereikbaar voor de arbeiders gezinnen. wanneer hun woning ook electrisch aangesloten is 2e. Is de ge meente bereid, dan ook komforen, ketels, enz. als op de tentoonstelling van huisinrichting te zien waren, zoo goedkoop en door middel van afbeta ling te leveren, zoodat de arbeiders vrouwen daar ook gebruik van kunnen maken Komt er vereenvoudiging huiswerk door toepassing van de elec triciteit ook in het arbeidersgezin? Wethouder Wierdels heeft toen toe gezegd Het is de bedoeling de levering electriciteit naar het vast-rechttarief daartoe voor een gezien aangenomen voor lichtgebruik tegen den prijs van IS'/j ct. per KWU een zeker aantal KWUren in verband met de grootte van de woaisg en van het gezin; wat daarboven wordt verbruikt, wordt be rekend met 9'/, ct. per KWU. Tot dusver voldoet deze methode uitstekend. Waarom daarvan tot dusver zoo weinig gebruik iz gemaakt Om twee redenen omdat de regeling nog weinig bekend wu en omdat de toestellen zoo duur zin. Aan het laatste bezwaar trachten en W. tegemoet te komen door j van toestellen van gemeente wee, desgewenscht op afbetaling. Zóó zin de tarieven en toepassingen elders. >De Katholieke Vrouw* is het or gaan der R. K. Vrouwenbonden Tel. 169 Hebt Li een Taxi of Auto noodig Nederland, Een weekblad met een zoo rijke scheidenheid van rubrieken en een degelijk onderlegden staf van mede werkers, die onder oppertoezicht mevr. Steenhoff-Smulaer* leiding geven willen aan de Roomsche Vrouwen-be weging, moet niet alleen welkom zijn bij iedere katholieke vrouw, die haren tijd begrijpt, maar zal ook machtig veel bijdragen voor de ontwikkeling der katholieke vrouwen in het algemeen en aldus onze Roomsche vrouwen- emancipatie* nader brengen tot haar doel. Op allerlei gebied wil dit weekblad van voorlichting dienen. Naast een politieke causerie staat een praatje over de huishouding, naast apologetische bij dragen vindt men nuttige wenken voor de keukenbeschouwingen van ethi- schen en socialen aard worden afge wisseld met gegevens over vrouwelijke handwerken, enz, enz. Vele leden van den plaatselijken R. K. Vrouwenbond lieten zich reeds als abonné inschrijven en genieten wekelijks van heur eigen orgaan. Maar ook haar die nog verzuimden zich op te geven, toe brengen zich te abon- neeren. Daartoe zullen eenige ijverige propagandisten bij de leden rondgaan voor inschrijving. Geboren Albertus Gregorius Philip, van B. J. Kraan en en D. Smink. i'rancina Hendrika, d. van J. Smit en F. H. Bosman. Hendrik, z. van H. Lablans en G. Hendriksen. Francis- cus Sibbele, z. van J. H aars ma en M. M. G. Kaagman. Joh an Carel Tietes, J. v. d. Berg en Sj. Dijkstra. Marinus Adriaaus, z. van A. Renes en M. A. v. d. Weide. Jan Jacob, z. m A. M. Bos en J. A. v. d. Stok. OndertrouwdP. J. v. d. Bos en C. M. v. Doornik. H. v. Bronswijk en M. H. Evers. L. Konings en J. C. Hendriks. F. v. d. Ploeg en J. B. v. Diermen. P. Dijkhuizen en E. J. v. Gorp. H. Koelink en G. v, d. Tweel. GehuwdB. Bakker en M. B. H. Korndewal. A. Pot en A. W. Maas- sen. A. v. Bemmel en J. L. M. v. Loveren. C. I. J. Mussert en G. M. v. d. Waals. P. M. Abels en L. Veldmeijer. Overleden Johannes Jan v. Brakel, ld. Hendrika Elberdina de Ruiter, 14 j. Lambertus v. d. Feer, S3 j., eehig. van Ch. L. v. '1 Lindenhout, Jan Kuipers, 39 j., echtg. van A. ter Burg. Jan. Spek, 21 j-, ongeh. Ida Nijburg, 91 j., wed. van J. Haver kamp. Aan onzen stadgenoot, den architect Herm. Kroes, is opgedragen het ont werpen van een R. K. Landbouw- Huishoudschool te Lent bij Nijmegen. Aan deze inrichting waar 60 interne leerlingen (meisjes uit den boerenstand) onderwijs zullen ontvangen, zal ook een modelboerderij worden verbonden. Het bouwen van een vijf-klassig R. K. Schoolgebouw op paalfundeering te Blauwhuis (Friesland) onder archi tectuur van onzen stadgenoot Herm. Kroes, is bij openbare aanbesteding j.l. Vrijdag 10 September gegund minsten inschrijver A. Gall, aannemer te Leeuwarden voor f 56.756. De hoogste inschrijving van de 21 inschrijvers bedroeg f71.550 terwijl de begrooting was geraamd f63.874.90. In St. Jozef behandelde de heer Brouwer uit Hilversum, de a s. Ziekte wet in verband met het ziekenfonds. Na de voorbereiding dier wet te hebbeD geschetst, behandelde spr. de verschil lende regelingen waarbij vooral de arbeiders gebaat zijn. Verschillende vragen den spreker gesteld werden op duidelijke en vol doende wijze beantwoord. Jammer dat niet meer arbeiders waren opgekomen om kennis van deze wettelijke regeling op te doen, die toch schakel is van het geheel der sociale wetgeving. Niet op 20 September, zooals abu sievelijk is vermeld, zal de opvoeriog van >De Hellast plaats hebben, doch op Zondag 26 Sept. gaat het stuk het Patronaatsgebouw aan 't Zand. Maandag vergaderde de propaganda club »Leo XIHs. In zijn opening be- iprak de heer W. v. Koelen de schit terend geslaagde wandeltocht naar de Districtsmeeting te Basrn. Dank werd gebracht aan aller, die tot 't welslagen biervan hadden medegewerkt. Tot be- irslid werd gekozen de heer Zwart. werd nog, dat 23 Sept. een vergadering wordt gehouden van de K. S. A. waar ter sprake zal worden gebracht het Eint: Centralisatie van Propaganda*, e betrokkenen, die recht hebben deze vergadering bij te wonen, worden ern stig aangespoord daar heen te gaan- Zondag gaf de tooneelvereeniging •Oefening baart Kunst*, onderafdeeling Jonge Werkman H. Henricus, een wel geslaagde uitvoering. Een zeer talrijk publiek was opgekomen en amuseerde zich den geheelen avond kostelijk. Zondag a.s. wordt deze uitvoering her haald, stellig wederom met succes. Zondag a,s. algcmeene H. Commu nie in de resp. parochiekerken der leden van den Eucharistischen Kring. Een bewoonster van de van Bem- melstraat doet aangifte van diefstal van een teil met schoon wazchgoed, die zij achter hare woning had laten staan. Uit den Omtrek Baarn Evenals verleden winter organi: Feiiz Augustin a.s. seizoen weder drie abonnements-concerten in Hotel Central n.I. 5 Nov. Lisa en Sven Scholander. 9 Dec. Kathleen Parlow en 12 April het Rebner Kwartet uit Frankfurt a. M. Barnmld Tot wijkverpleegster is benoemd Mej. M. C. Vitringa te Bilthoven. GeborenTjitske, d. v. J. Terpstra en G. Wielinga Maartje, d. v. v. Blotenburg en v. M. Bronkhorst. OndertrouwdA. v. Kempen en Vedder G. Barneveld en J. Bouman B. Bos en J. Mulder C. de Wit E. v. d. Brink. a f 18.00 Bigt Vette varkens f 0.8 men f65 a f120 f280. o f27.00 a f48.00 a f 0.95 Schram- - Zeugen f 150 a Alhier zijn een drietal havermijten van H. v. d. W., te Harselaar, een prooi der vlammen geworden. Ver moedelijke oorzaak: het spelen van kinderen met lucifers. De villa van de Wed. Fikkert, is de hand aangekocht door Roelofsen, te Ede, terwijl een dubbele villa aan de Amersfoortsche straat ondershands verkocht is aan den heer B. M. Wille meester van Leusden en Stoutenburg, heeft het beschermheerschap aange nomen van de fokvereeniglng «Ach terveld e. O.*. Het 1» een verheugend feit, dat het hoofd van onze gemeente, waar de veeteelt het hoofdmiddel van bestaan ia. daadwerkelijk toont belang te stellen In de verbetering van den veestapel. De leden der fokvereenlging stellen het natuurlijk zeer op prijs, dat de burge meester, door zijn naam aan de ver- eeniging te verbinden, een blijk van vertrouwen in den arbeid hunner orga nisatie heeft willen geven. Ulrtebl De R. K. Kleermakerspatroonsbond kring Utrecht hield zijn jaarvergadering. In het jaarverslag werd de toestand van het kleermakers kleinbedrijf van heden vergeleken met de penibele toestanden uit de oorlogsjaren. Aangetoond werd, hoe echter ook thans de zelfstandige kleermakerspatroons «og weinig reden hebben tot ingenomenheid met tal van gedragingen der Overheid. In hun functies van voorzitter penningmeester werden met algcmeene stemmen herkozen de heeren Terlingen en Wilbrink, beiden te Utrecht, terwijl de heer C. van Zijl, uit Alphei commissaris werd gekozen, Eerstdaags zal aan de bondsleden een cursus in een geheel nieuwe coupe worden toegezonden. Achter het Chemische Laboratorium ligt een bij dit Laboratorium behoo- rende tuin in dezen tuin worden eenige pl&nteo gekweekt, die voor het chemi sche onderzoek noodig zijn. Nu bemerkte een der hoogleeraren, dat kinderen, die in de buurt aan 't spelen waren, zich toegang tot dezen tuin hadden verschaft, vermoedeljk door overklimmlng, en bezig waren bessen te plukken van een zeer vergiftige heester, de Astropa Bella Donna. Dadelijk is daarop de politie gewaarschuwd; de recherche wist een tiental kinderen te vinden, die van de bessen reeds hadden gegeten, kinderen woonachtig in de omgeving van den Springweg. Deze kinderen rijn met spoed overgebracht naar het Algemeen Ziekenhuis en daar direct opgenomen. De toestand van een der jkinderen was hoogst ernstig, die der anderen was naar omstandigheden bevredigend. De voorzitter deelde mede, dat 5 Oct. het Herhalingsonderwijs voor Volwaa senen begint. Leden van de Werklie den vereen. die" nog wenschen mee te doen, kunnen zich aanmelden bi) het Bestuur, of aan het secretariaat, Noord straat 13. De Apologetisch Sociale Cursus zal aanvangen Maandag 11 October, waar de WelEcrw. Heer Beltman, adviseur, de opesings-ies zal geven. Medegedeeld J Mr. J. K. H. de Beaufort, burge- Stoutenburg GeborenCatharina Jennekcn, d. v. C. J. v. Mer en C. J. Kraacnberg. Overleden Johanna C. Kre)ne, 7 m. ZATERDAG. 7 uur Lof. Van 31/,—9 uur Biechthooren. DAGELIJKS de Heilige Missen ten zeven, acht, en negen uur. Parochiekerk van »t. Henrlcu» aan de Boretraal. ZONDAG. H.H. Missen om 5 en 7 uur. 10 uur de Hoogmis. 3 uur Lof met rozenhoedje. Half 5 Congregatie H. Familie. MAANDAG. U] 8 uur St. Gerardus Majella-Mis. DINSDAG Half 8 Lof ter eere v. d. M. Antonius. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor ae n. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. Dagelijks de H.H. Missen om en 8 uur. Parochiekerk van St Anefrldue aan de Vondellaan. ZONDAG Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. ir Hoogmis. ar Catechismus. Lof met rozenhoedje ZATERDAG •s Avonds half 8 Lof met Rozen hoedje. Van 5—8 uur Biechthooren. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. Catechismus op de gewone dagen Booflland OndertrouwdE. Leyenhorst en m Kouswijk. Ceusdtn GeborenTheodora Hendrika, d. v. Daatsclaar en J. Horst. GehuwdR. v. d. Bunt en A. Gijs- bertse. Overleden: Gerrit van Adeldoorn, oud 68 jr., wedn. v. A. v. Veldhuizen. Etmnes De gemeenteraad beeft afgewezen het verzoek van 't fanfarekorps „De Eendracht" om subsidie van f 100. Met genoegen nam men kennis van di dedeeling des voorzitters, dat de meente uit de oorlogswinstbelasting een bedrag van f2270 beurt. Goedgekeurd was de verordening inzake het snel/ijden met auto's en motorrijwielen door de gemeente. B. en W. hebben twee waar schuwingsborden aaagekocht. Het ver zoek van de woniogbouwvereeniging „Vooruit" om een voorschot van f 10.000 voor den bouw van arbeiderswoningen werd verworpen. B. en W. zijn oordeel, dat er geen woningnood er staan zelfs woningen leeg. En al zijn eenige woningen niet zoo goed, men zal toch de dure woningen niet betrek ken. omdat zij hoog van huur zullen zijn. Wel is mogelijk, dat vreemden die woningen komen wonen, doch vo vreemden behoeven wij niet duur gaan bouwen. Dat er enkele huizen o bewoonbaar verklaard zullen worden, staat nog te bezieD, meent het lid Stou tenburg. Men moet die noodwoningen, welke tegenwoordig gebouwd den maar eens zien't zijn net kenshokken. Spr. heeft op zijn ert varkenshok staan, dat heel wat beter is en misschien nog wel f3 huur ii week zou opbrengen. Degemeenierekening dienstjaar 1919, welke sluit met een batig saldo van f4000, wordt vastgesteld. Bij de aanbieding der begrooting 1921, geeft de voorzitter eenige toelichtingen. De H. O. wordt geraamd op f12000, terwijl de begrooting in inkomsten en uitgaven sluit met een som f38.869.02'/,. Verwacht wordt, dat verpachting der hooilanden wel minder zal opbrengen. De heer Stoutenburg gelooft dit niet. Er wordt bjna niet anders dan hooi gevoerd, daar de aadere fourage duur is. Buitenland. Amerikaaosche missionarissen te Tsinarfoe. Paoting-foe en Schoentenfoe- melden dat het gebied, dat door den hongersnood getroffen is, zich ten den van Poating-foe uitstrekt over afstand van 700 mijl tot de grenzen van de provincie Shansi. De breedte van dit gebied varieert van 70 tot 350 mijl. In dit gebied levert de oogst gemiddeld niet meer dan 8 pCt. v de normale jaren op. Tusschen 30 40 millioen measchen worden door den hongersnood getroffen. In vele dorpen vergiftigen de hoofden van gezinnen kinderen De onlangs in de V. S. tol 4 jaar veroordeelde socialistische millionair Bergdoli is door de gevangenis-autoii teiten toegewezen aan een steenklopperi kolonie, waarin hij de 4 jaar moei doorbrengen. Bergdoli was deserteur, en had deelgenomen aan anti-militai ristische propaganda. Binnenland Het bericht, dat een aantal Nederland bestemde houtvlotten, be staande uit 130.000 boomstammen, voor de Elbemonding verloren zouden zijn gegaan, blijkt wel wat overdreven. Wij vernemen dat slechts één vlot heipalen uil Axelsund ter lengte van 158 M. 16 M. breedte en 6 M. hoogte, totaal 13.500 heipalen is stukgeslagen. Kerknieuws. Z. D. H. de Aartsbisschop Utrecht zal zich begin October n Rome begeven. Kerkeliike Diensten Jfmerstoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracbt. ZONDAG. 7 uur H. Mis. Half 9 H. Mis. Half 11 de Hoogmis. Kwart over 12 Catechismus. 3 uur Vespers. Half 5 Congr. der H. Familie. Half 6 Patronaat DINSDAG Acht uur ges. St. Antonius-Mis. DONDERDAG 'z Avonds 7 uur Lof. DAGELIJKS de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG. Half 7, en 8 uur H Mis. Kwart over negen H. Mis en Half 11 Hoogmis. 12 en 2 uur Catechismus. 6 uur Lof. Hoogland. Parochie St. Martlnue. ZONDAG 8 uur H. Mis. Half elf de Hoogmis. Zes uur Lof. Na het Lof St. Agncs. Kwart over 5 Catechismus. DONDERDAG. Kwart over 8 gezongen maand stond voor Johanna Bouwman wed. Tolboom. DAGELIJKS de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. tiooglandtroeen. Parochie St. Jozef. ZONDAG 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Half 6 de catechismus, r Lof. üijktrk. Parochiekerk H. Catharina. ZONDAG Half 8 H. Mis. Half 11 rfoogmis. 4 uur Vespers met rozenhoedje. WOENSDAG, Gez. jaargetijde voor Lamberta Maria ten Brink. DONDERDAG. Gez. jaargetijde Petronella Alfrink- Kok. ZATERDAG Half 7 uur Lot met Rozenhoedje. IN DE WEEK de H. Mis om half acht. Gevraagd een flinke R, K. Dienstbode lied buitenmeisje tegen hoog loon. Brieven onder letter K. bureau D Eembode. Mevrouw E. VAN DE BOGAERT Utrechtschewcg 120, Amersfoort vraagt wegens teleurstelling voor 1 November nette R. K. Dienstbode 1| frijilii U Seplimttr 1920 des voormiddags 11 uur precies, zul len te Amersfoort aan de Groote Koppel in de pakhuizen van de N. V. Stoomolieslagcrij en Graanhandel van J. van Vollcnhoven, wegens afschaffing publiek om content geld worden verkocht 2 Vos-werkpaarden (rulns) pis. 5 btksnde zware n lichtne -jzonder geschikt voor graanhande laars, dekkleeden, tuigen, dekens, af braak, ijzerwerk, machine onderdeden brandkast, copiêerpcrs met tafel, drijf werk en wat verder nog tevoorschijn zal worden gebracht. Uiigenommerd te den gedurende uren voor de verkooping. Notaris A. P. Schroder te Amerefoort. R. K. Gemengde Ontspanningsclub te Amersfoort. Zij die zich nog wenschen op te geven ais lid van 5e Gern. Onlsp.club voor N- K., voor hel volgen van een danscursus gelieven dit te doen Zondag a.s. op de sociëteit Café ,'t Boompje'1; 12 tot"2uur eil'8enbcr8e,wtg HET BESTUUR-

De Eembode | 1920 | | pagina 2