Vei slag der Amersfoorttchc R. K. Spaarbank van 1 Juli 1920 tot 30 Sep tember 1930. Op ultimo Juni 1930 verschuldigd aan inleggers f412433.21. Ingelegd. In de maand Juli f7792.19; Augus tus 12315.15; September f6508.85; totaal f26616.99, Terugbetaald In de maand Juli f 14298.39Au gustus f7111.06September f20S24.05 Totaal f41733.50. Meer terugbetaald dan ingelegd f 15116.51. Blijft verschuldigd aan inleggers f397316.70. Op ultimo September 1920 waren in omloop 1455 boekjes. Juni 1920 1421 boekjes. Vermeerdering 34 boekjes. Bij het gehouden stenografie-examen van den Nederl. Sten. Bond »J. Pitman» slaagden o.a. van hier voor diploma A. de damesN. L. L. Boender, Ph. Huygen, M. C. de Jong, en de heer A. Vondelingvoor diploma B. de damesA. Bixermann en M. Arfman, allen leerlingen der »Pitmanschool», albiet. Aan de St. Gailenmarkt waren aangevoerd 427 paarden, waaronder 70 veulens en 30 hitten. luxe paarden f900.f 1200. werkpaarden f700.— f 850, l1/, jarigen f500.f 650. veulens f300.— I 400.— hitten f 200.f 400. slachtpaarden f 200.f 300. Met tamelijk levendigen handel. Naar wij vernemen zijn de cursus sen van de volksuniversiteit der ge meente Amersfoort die deze week beginnen alle goed bezocht. Alleen op cursus oo. 2 van Dr. van der Hoeve, die Vr^dagavond a.s. begint, met als onderwerp »Over verpleging en ver zorging onzer zieken in huis», zijn nog enkele plaatsen open. Zijn er in Amersfoort nog huis moeders en huisvaders die dtt onder werp interessant vinden Zoo ja, zend dan postwissel a I 1.f 2.of f 3.naar verkiezing, als cursusgeld aan J. Mebius, Utrechtscheweg 255, met duidelijke vermelding van naam, adres en, voor -cursus no. 2. Rapiditas 1 moest Zondag naar Bussum om het Hilversumsche E.M.M. partij te geven. Ook ditmaal moest het Amersfoortsche team het onderspit delven. Een 50 nederlaag was het resultaat. Kunnen de oud-Rapiditanen die het vorig jaar de Kampioensglorie meevierden nog langer aanzien dat hun club waarvoor zij zeker nog veel sym phathie hebben, nederlaag op nederlaag moet slikken. Komaan toon uw club liefde en help mede >Rap« een betere toekomst te bezorgen dan een even- tueele degradatie. Eeudracht maakt macht.» Vrijdagavond belangrijke ledenverga dering van de R. K. V.V Rapiditas» Aller opkomst gewenscht De Toorts weet mede te deelen. dat het door den raad genomen beslui' om f 25.000 uit de uitkeering van de O.-W. belasting aan de gewonen mid delen van den loopenden dienst toe te voegen, door Gedeputeerde Staten niet is goedgekeurd. Als gevolg hiervan zal de factor der inkomstenbelasting woideri verhoogd. Ook het gelijktijdig genomen besluit, om het restant dezer uitkeering te bestemmen tot dekking van geleden verlies op de bedrijven voornamelijk dat der gasfabriek, is ook vernietigd. Dit verlies, eensdeels ontslaan uit het verschil in valuta, anderdeels bedrijfs verlies doordat de tarievenopbrengsl den kostprijs niet dekt, zal u eveneens van invloed op de gewone middelen zijn. Gedeputeerden zijn van oordeel, dat het geheele bedrag moet worden bestemd voor aflossing der crisisschuld. Weliswaar zal deze politiek de nflossing en rentelast aan de gewone middelen ten goede komen, maar oogeriblikkelijk is deze toestand toch donker, vooral in verband met de pas tegen de adviezen van B. en W. in gevoteerde bedragen voor loonsverhooging. Maandag 1.1. vergaderde in het hotel „De Zwaan" de St. Nicolaas commissie te Amersfoort. Tot deze bijeenkomst waren mede uitgenoodigd de besturen der bijzondere lagere scholen hier ter slede. Verschillende schoolbesturen hadden aan dezen op roep gehoor gegeven en hunne ver tegenwoordigers gezonden. De Voor zitter der commissie deelde mee, dal bij haar het plan bestond, om dit jaar door de inzameling van gelden, de viering niet alleen mogelijk te maken aan de openbare lagere scholen, maai aan alle scholen in dc stad, welks besturen zulks wenschen en verzocht daarom de verschillende afgevaardig den zitting te willen nemen in dc commissie. Uit de aldus uitgebreide commissie werd het bestuur als volgt samenge steldM. de Pool, Lange Bergstr. 1 voorz. G. A. v. Mechelen, G. v, Stel- lingwerfstr. 87, vice voorz. I. W. Ra- vesloot StatioDstr. 32b secr. H. Jansen, 2e secr. G. de Weerd, Joh. v. Olden baraeveldl. 34 penningm. Moge de mildheid van Amersfoort'» burgerij de commissie in staat stellen ou de jeugd met Sint Nicolaas een blijde verrassing te bereiden. Uit den Omtrek B*rn«v<IS Te Kootwijk is het Hervormde kerkje met den antieken preekstoel, de oude banken en het nieuwe orgel uitgebrand. Er was niets verzekerd. Wegens het plegen van moord op een boerenarbeider, is tegen een 18 jarigen werkman uit Barneveld voor de Utrechtsche rechtbank 12 jaar gevangenisstraf geüischt. De vaste goederen, ten overstaan van Notaris Bok geveild, zijn aange kocht als volgt Perc. 1 en 3 van de hofstede »De kleine Briellaerd» door J. W. A. Im- mink, voor f 7800 en f 2400; perc. 2, M. Dekkers f 2840, perc. 4, G. Boon- zaljer f 4450, het boerenplaatsje aan den Valksche Weg door T, v. Kat tenbroek f 14400. De marktcommissie heeft den Ge meenteraad voorgesteld het aantal paardenmarkten van zes tot tien per jaar uit te breiden. Zekere J. v. V. heeft aan het station een koe verkocht voor f 2?5. Een paar dagen later bleek, dat hij het beest uit een weide had gestolen. Baarn Het bestuur der bouwvereenigmg »St, Joseph», is voornemens aan te be steden op Vrijdag 29 October in het St. Josephgebouw, het bouwen van 48 woningen en 2 winkelhuizen op een terrein tusschen Nachtegaallaan en Fa- briekslaan. Aanwijzing Dinsdag 26 Oct. om 3 uur. Bestek ten kantore van de architecten Andriessen en v. d. Hurk te Hilversum. Blarieum Maandag herdacht dokter Catz den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn prak tijk begon. Een commissie had zich gevormd om hem dien dag tot een onvergetelijken ie maken. Hoogland Geboren Maria Cornelia, d. v. C. v. Kleinwee en W. v, d. Coterlet Wou tertje, d. v. W. v. d. Water en A. Morren Johannes Daniel, z. v. W. Eijbergen en M. v. d. Kooi Pctro- nella Wilhelmina, d. v. J. v. d. Wolfs- Jiaar en A. Kuijer Costerus Gijs- bertus, z. v. G. Speelberg en A. v. Ree. OndertrouwdG. Kok en A. v. d. GehuwdJ. A. v. Bekkum en L. A, Ossendrijver. De Tooneelvereeniging „Ons Stre ven" hoopt met de kermisdagen in „Concordia" weer enkelen uitvoerin gen te geven. De eerste uitvoering zal gegeven worden op Zondag 24 Oct. er wordt opgevoerd „Joost de Guit" Blijspel in drie bedrijven en Barbier Brugwachter klucht in één bedrijf. Een tweede uitvoering zal plaats hebben op Vrijdag 29 October. Aanvang half 6. Ons bericht in 't vorig nummer, meldende, dat de gemeente! :ning van f20,OCX) ruim volteekend i. behoeft eenige correctie. Het woordje „ruim" had niet gebruikt mogen wordener is voldoende ingeschreven, zoodat het noodige geld voor den aanleg dispo nibel is. Met dat al is het een mooi ding, dat het kapitaal bijeen is en de tot standkoming dezer voor de gemeente zoo nuttige en belang rijke zaak, ver- zkerd is. Zij, die zulks bevorderden en mogelijk maakten, verdienen aller dank. Hooglanderveen. Wie belang stelt in de uilkomsten van bemesting met kunstmest, en wel uitsluitend kunstmest, op hoogeren grond, hij neme een9 een kijkje op het proefveld bij den heer Huurdeman aan den Nijkcrkcrstraatweg. Dit proefveld is aangelegd vanwege het Chilibureau onder toezicht van den heer Dohmen, landbouwonderwij/.cr. Gewas; mangelwortelcn met kool rapen. MeststoffenCli lisalpeter, kalizout 20 pCl. slakkenmee! en kalkmergel. Aan belangstellende bezoekers zal de heer Heurdeman gaarne inlichtingen geven en aanwijzing doen. Ceusden Ondertrouwd; A. Saodbrink en W. C. dc Jong. Cunteren Het is deze maand 25 jaar geleden, dat de Landkolonie van het Leger des Heils alhier geopend werd. Gedurende de afgeloopen 25 jaar is de arbeid tot ophi fling van gevallenen, welke door deze inrichting verricht werd, dikwijls met welslagen bekroond. Buitendien is deze inrichting voor de streek, waarin zij gevestigd is, een voorbeeld geweest en heeft zij er toe mogen medewerken, dat velen in den omtrek nut getrokken hebben van de werkwijze, gevolgd op de Landkolonie. Stoutenburg Geboren: Antonia Richarda, d. v. H. v. Hamersveld en D. v. d. Eshof. Utrecht Kaasmarktaangevoeld 175 wagens wegende 42.175 kg. Eerste kwaliteit f85 .i f87,50; tweede kwaliteit f81,50 f84,50; rijksmerk f85 a f91,50. Haodel matig. Binnenkort zal den Raad van Utrerht bereiken een voorstel, beoogerd het in het vervolg onmogeljjk te ma ken woningen aan het publiek te ont trekken door ze in te richten tot fa- brieken of kantoorgebouwen. Volgens dit voorstel zal er alleen dun een woning aan den publieken dienst voor een ander doel kunnen worden ont trokken, wanneer B. en W. daartoe de toestemmiag hebben gegeven, wat slechts bij uitzondering zal geschieden. Zeist De begrooting voor 1921 sluit met een bedrag van 11.152-634.14'/, voor den gewonen dienst en f 1.070,615.99'/, voor den buitengewonen dienst. Ver geleken met 1920 zijn de gewone uit gaven in totaal f J 07.312.98hooger geraamd, waar tegenover staat een' stijging der gewone inkomsten, onge rekend de inkomstenbelasting van i f48.140.43, zoodet f119.172.55'/, moet worden gevonden uit verhoogde belas tingopbrengst, die tot f753.57l.36 zal moeten worden opgevoerd tegenover f634.398.80'/, over het loopende jaar. Door de toegenomen draagkracht der gemeente zal echter geen verhooging van het heffingspercentage noodigzijn, zoodat Zeist nog zal blijven behooren tot de plaatsen, die niet gemeden wor den om hunne zware belastingen. Ingezonden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Amersfoort, 15 October 1920. Geachte Redactie verzoekend beleeft een kleine plaatsruimte in u blad, bij voorbaat mijn dank. Met verwondering heb ik de loon- voorstellen van Amtenaren en Werk lieden in den Raad van Amersfoort gevolgd, en als gemeente-werkman is zulks te begrijpen dat ik zoo iets goed deed, want mijn geheele huisgezin wacht op de nieuwe salarisregeling, wil ik mijn gezin op een gewenscht peil houden. Daar bedoel ik mede een menschwaardig bestaan waar ik als we rkman recht op heb en mijn patroon de plicht heeft mij een rechtvaardig bestaan te geven. Maar dit wordt al te dikwijls vergeten. Ik ben katholiek gemeente-werkman en dat ik daar naast mij heb een R. K. Raadslid en wel den heer Kroes die tegen een menschwaardig bestaan stemt. Mijnheer Kroes geldt voor u ook niet de Akte van Liefde, bemin u naasten gelijk u zeiven? Ik betwijfel dit, maar het zal wel wezen als ik het zelf maar heb. Neen, ik had altijd gedacht dat mijnheer Kroes er een katholiek stand punt op na hield, maar daar heb ik mij deerlik in vergist. Ik hoopt mij met de verkiezing niet meer te vergissen. C. KALLEVEEN, Woestijgerweg 39, Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de mij geboden gelegenheid tot kennisneming van hel ingezondene van den heer C. Kalleveen, meen ik op dergelijk schrijven waaruit de mentaliteit van onze Roomsche arbeiders en dat nog wel van een der voormannen voldoende blijkt, zeer kort te moeten antwoorden. Volgens verklaring van den inzender heb ik mijn katholiek standpunt prijs gegeven door als Raadslid tegen de laatst ingediende voorstellen der R. P. S. R.-Commissie in zake de loonsver hooging der gemeente-ambtenaren en werklieden te stemmen, dus m. a. w. alleen dan is een katholiek Raadslid goed katholiek als hij meedoet aan alle voorstellen tot loonsverhooging, of deze gemotiveerd zijn of niet. Er behoeft dus door een katholiek Raadslid geen rekening gehouden te worden of daardoor een ander er nog wel het grootste deel der burgerij, ook de kleine burgers en weiklieden, die niet het geluk hebben in gemeente dienst te zijn, hierdoor noodzakelijk 1 boven hunne krachten door hoogere belastingopbrengst worden gedrukt. Met de voorstellen van B. en W., waaraan ik als lid der Commissie van f inanciën zelf heb mede gewerkt en die ook aan u, mijnheer Kalleveen, een menschwaardig bestaan verzekeidee, kon ik mij ten volle vereenigeo, omdat hierbij rekening was gehouden met de alge- meene belangen die ieder Raadslid volgens zijn afgefegden eed op de eerste plaats verplicht is te behartigen. Of geldt een menschwaardig bestaar alleen voor u en niet voor allen Uwe beschuldiging aan mijn adres als ik het zelf maar heb», is toch beter op u z»lf toepasselijk, want uil uw schrijven blijkt het reinste egoisme. het eigen ik, en geen greintje naasten liefde. Gij hebt u in mij vergist en dat it> voor_U niet aangenaam. Ik heb mij daarentegen in u niei vergist. Tot slot wil ik u dezen raad geven Zorg bij dc eerstvolgende verkiezing dat alleen zulke personen in den Ge meenteraad komen die niets anders dan uwe financieele belangen zullen behartigen, dan is tenminste uwe ver gissing hersteld, HERM. KROES. „Rttrum Novarum." Bovenstaande woorden richt ik than» tot U R. K. Handelsreizigers, daar die ook eenmaal voor ons geschreven zijn door Z. H. Paus Leo XIII s.g. Om deze reden roep ik.U allen op om aanstaande Vrijdag 22 October 1920 des avonds 8 uur te komen op onze groote propaganda- en ontwikkelings- vergadering, welke gehonden zal wor den in een der zalen van het cafe 't Zuid Langestraat Amersfoort. Komt dus allen, zoowel uit Amers foort als uit omstreken, leden of niet leden luisteren naar hetgeen U daar zal worden verteld door ons geacht me delid den Heer W.Lucassen uit Utrecht. Allen dus naar deze vergadering en geeft U op als lid. Belangen zoowel voor U als de uwen worden zoowel geestelijk als stoffelijk behartigd door onze groote R. K. Handelsreizigers Ver- eeniging St. Christoffel. U geachte redactie dankend voor de plaatsing verblijf ik met hoogachting namens propaganda-commlssie der af- deeling St. Theodorus van Embden Amersfoort. JOS. VAN LIER, Secr Sportpark. In verband met het artikel, voor komende in de Eembode van Dinsdag 12 October j.l., waarin een beroep werd gedaan op den steun van de sportliefhebbers, kan worden medege deeld, dat de onlangs opgerichte R. K. Federatie voor lichamelijke ontwikke ling, welke alle R. K. Sportvereni gingen te dezer stede omvat, de be schikking heeft gekregen over een terrein gelegen aan de Barchman Wuytierslaan. Dit terrein moet evenwel voor ons doel worden in orde gebracht, Het moet o.a. worden afgezet en gelijkge maakt, bovendien moet een kleedge legenheid worden aangebracht. Het spreekt van zelf, dat zulks met kosten gepaard gaat. De financieele toestand van bovengenoemde Federatie, alsmede die van de aangesloten vere nigingen, laat deze uitgaven vooreerst niet toe. Het is daarom gewenscht, dat op ander wijze daarin wordt Waar deze Federatie zooals gezegd alle R. K. verenigingen omvat, die een of andere tak van sport beoefenen, meen ik een beroep te mogen doen op de vaders van onze jongelui en op de leden zelf, om hunne vrije Zater dagmiddag ter beschikking te stclleD, opdat het terrein gelijkgemaakt en af gezet wordt. Zij, die hiertoe willen medewerken, worden verzocht hiervan mededeeling Ook giften zullen in grooten dank w orden aanvaard, aan hel adres vaD onzen Penningmeester, den Heer Jordi Utrechtsche weg. EEN LID DER FEDERATIE. Buitenland De koude heeft haar intrede gedaan en de winterkleeren worden voor den dag gehaald. Op hetzelfde tijdstip dat het klimaat zijn onaangename scherpte laat gevoelen, hebben de Engelsche mijnwerkers hun houweelen neerge worpen en den strijd met de regeeriDg aangebonden. En deze sinds lang ge vreesde gebeurtenis, misschien wel de ergste economische crisis die het Brit- sche wereldrijk nog doorgemaakt heeft, overschaduwt al het andere politieke gebeuren. De slaking is volkomen en a! ge dragen de arbeiders zich ordelijk er: wordt totdusvene nog geen sabotage gepleegd, de actie tast Engeland in het hart en dreigt met verlamming van nijverheid en scheepvaart, met vernieti ging en chaos. De fabrieksarbeiders zullen weldra gedaan krijgen, zoodat de hooge schoor- stcencn hun walm niet meer over de Brltschc steden kunnen laten neerrafelen, dc schepen zullen niet kunnen varen als de staking eenigen tijd aanhoudt, en wat is Engeland zonder handel en nijverheid Minister Lloyd George onderschat het gevaar niet, waarmee de Britschc nijverheid, en de fabrieksarbeider even eens, bedreigd wordt. Hij heeft een boodschap tot het Engelsche volk ge richt waarin hij zegt, dat de regeenng alle mogelijke moeite gedaan heeft om het onheil der kolenstaking te vermijden maar de mijnwerkers, zegt hij, dorsten naar winst en gingen met kracht tegen het advies der leiders in. »De natii zal dezen aanval met alle macht weer staan en daarin ongetwijfeld slagen. De eerste minister wekt vervolgens op tot zuinigheid en dringt er bij de fabri kanten op aan, dat zij zullen zorgen werkloosheid in hun bedrijven tc ver mijden zooveel zulks mogelijk is. In Ierland woedt de burgeroorlog voort. Aanvallen van oproermakers op politiemannen en van politiemannen op Ieren, die worden verdacht, komen dagelijks voor. Ierland wil vrij zijn en Engeland zal het moeilijk vallen dien wil te weer streven. Binnenland In Winterswijk, waar nog pl.m, 4000 H.A. woeste grond ligt, tullen met regeeringssteun boerderijen worden gesticht, ter grootte van 8—12 H.A., om op die wijze de ontginning en het klein-grondbezit te bevorderen. Het ligt in de bedoeling 6tti' de voorschotten in verband met de moeilijkheden om dergelijke bedrijven in de eerste jaren rentegevend te maken, gedurende acht jaren renteloos te geven, vervolgens vier jaar lang tegen 4 pet. en daarna aflossing met rentebetaling in 30 an nuïteiten. Als voorschot zou door het Rijk gegeven worden f 500 bouwkapltaal en f500 voor het aanmaken van den grond per H.A. Vervroegde aflossing zal ook mogelijk zijn. De gemeente moet garant blijven tegenover 't Rijk. Ook te VenraBij, Deurne, Maashees, Sleen en Oosterhesselen is men reed» in deze richting werkzaam. Tijdens een onweer is Vrijdag te Bergharen de bliksem in een woning geslagen. De man werd aan het been getroffen, de dochter verbrandde het hoofdhaar, de zoon werd bewustelooa geslagen. Retralten In het SL AlfoneuehuU te Amersfoort. De Retraite bestaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou wing der eeuwige waarheden in een bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaarlijks tot ontspanning eenigen tijd uit hun zaken terug nog redelijker is het, enkele dagen de aardsche beslom meringen te ontvluchten, om door een Retraite de overtulgiDg te ver levendigen, dat het leven slechts een voorbereiding is voor de eeuwigheid. Doe uw voordeel met deze groote weldaad, zoo niel jaarlijks, dan toch op enkele belangrijke tijdstippen van uw leven en vooral, wanneer gij in een stemming ver- keeit, waarin gij niet zoudt wen schen te sterven. 1518 Oct. Congreganisten. Voltallig. 21—24 Oct. Retraitanten-ver- eeniging v. leden en oud-leden van het Wapen der Kon. Maré chaussee, verg. f5.50. 29 Oct.—1 Nov. Mannen en jongelingen, verg. f5.50, 6—9 Nov. Mannen en Jonge lingen, verg. f 5.50. 10-13 Nov. Meisjes, veig. f 5.50. 1518 Nov. Ongeh. Dames Middenstand, verg. f 8. 22—25 Nov. Gehuwde Vrou wen, verg. f 5.50. 2629 Nov. Mannen en Jonge lingen verg. f 5.50 30 Nov.3 Dec. Meisjes uit den burgerstand, verg. f8. 47 Dec. Leden van den A.B. T.B. uit Overijssel, verg. f5.50. 11 14Dcc.Leden van den A.B. T.B. uit Gelderland, verg. f5.50. 16—19 Dec, Heeren Handels reizigers, verg. f8. 2023 Dec. Heeren van den middenstand, verg. f 10. 24—26 Dcc, Mannen en jonge lingen, verg. f5.50. 30 Dec.—2 Jan. Mannen en jongelingen, verg. f5.50. 69 Jan. Si, Jozefsambachts- leerlingen uit Utrecht en andere plaatsen, verg. f5.50. 1114 Jan. Vrouwen en meis jes, verg. f5.50. 1518 Jan. Mannen en jonge lingen uit Duistervoorde en andere plaatsen, verg. f5 50. Belee'd verzoek zich aan te melden bg de Directie van het Reiraitenhuis. WrfceUlfce Dtenaten Amersfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Lanoegracht. DONDERDAG H.H. Missen 7, 8 en om half. 10 Plechtig gezongen H. Mis. 's Avonds 7 uur Lof. DAGELIJKS de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van SI. Franc. Xav. Zand. ZATERDAG. 7 uur Lof. Van 3'/,—9 uur Biechthooren. DAGELIJKS de Heilige Missen ten zeven, acht, en negen uur. Parochiekerk van 8t. Henrlcu» aan de Boretraet. DINSDAG. 7 uur Lof ter cere v. St. Antonius. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechlhooren tot 9 uur. Door de weck 'smorgens onder de H, Mis van 8 uur de oefenin gen der Octobermaand, met Uit stelling en zegen met het Allerh. Sacrament. Dagelijks de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Parochiekerk van St Anifridua Van 5—8 uursjjechthooren. DAGELIJKS Mi. om half 8. Elke avond wfó 7 uur Oct.-Lof. Catechismus op de gewone dagen en uren.

De Eembode | 1920 | | pagina 2