COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING Giro en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land QR00TE OPRUIMING J. GROOTEN DORST - Hof 20 Fa .L A. A. v.KAMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 12 NOV. 1920 Mslt JAARQANO No. 65. Kantoor i Langegracbt 38, Amersfoort ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden (0.90 Bulten de gemeente Amersfoort 1055. Afionderltjke nummers 10 ct. ADVBRTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld ad verteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 9 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Een goede opvoeding is eeu sieraad bij voorspoed en een toe vlucht bij tegenspoed. Binnenland. De Regeering wil trachten door de volgende steunregeling den bouw van woningen, te bevorderen. Voor den bouw van weningen zullen premies worden toegekend, die per woniog een zeker bedrag per M' be bouwd oppervlak bedragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente waar men o) dezen voet wil bouwen voor een be trekkelijk korte periode, worden vast gesteld. De bedoeling is, dat de premie' in opeenvolgende periodes geleidelijk zullen dalen. De premies, in de eerste plaats den gegeven aan de particuliere bouw- ngverheid, maar ook aan vereenigingen, die niet duurder dan deze bouwen, De premies zullen als regel zonder nadere voorwaarden worden verstrekt men zal dus in verkoopen en verburen van de woningen vrij zijn. Desnoods zal, door een enkele voorwaarde even wel eenige beperking worden gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de partl. Nijverheid economischer is dan de aanbestede bouw, worden de premies beduidend lager dan subsidies, die krachtens het Koninklijk Besluit, van November 1919, tot dusver werd gegeven. Deze premies worden geheel voor Rijksrekening genomen. De Regeering zal bevorderen, dat voor dezen bouw met premie, zoo noodig het Rijk hypothecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het Rijksvoorschot hypotheekhoud ster wordt. Het rijk zal het crediet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden renlestandaard zal worden bepaaldvoorhands bedraagt zij 7 pCt. De aflossing moet geschieden in 15 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden verleend voor deugdelijke eenvoudige woningen, zoowel voor den kleinen middenstand, als voor arbeiders e gemeenten waar een goede bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. De gevels van de woningen moeten voldoen aan redelijke cischen van stand. Aangezien de Regeering steun alleen verleent ter verruiming van den wo ningmarkt en zij door een aanvulling van den Woningnoodwet tracht tegen te gaan, dat woningen aan haar be stemming worden onttrokken, zuilen in het vervolg premies of subsidies alleen worden gegeven voor woningbouw gemeenten, welker besturen aar 44) Aan de Ganges. »Hoe heet uwe dochter?* Ada Corisanth!* Tremal-Naik verborg zijn gelaat schen de handen, terwijl hij een kreet van schrik uitstiet. Mijne beminde 1 En ik wilde juist den Vader dooden. Vreeselijk misverstandSnel knielde hij voor het bed neer en riep: «Ver geving I Vergeving l« De kapitein betrachtte verbaasd Tremal-Naik en vroeg zich af of hij droomde, of dat het waarheid was. Met enkele woorden onthulde Tremal-Naik hem het duivelsche plan van Soeyodana. «En weet gij, waar mijne dochter is vroeg de kapitein, die bleek van roering opgesprongen was. «Ja en ik zal u daarheen brengen, waar zij zich bevindt,* zei Tremal-Naik. «Verliezen wij geen tijd, en stoomen wij snel naar Raimangal. Ik wilde de Thoegs in hun verblijf aantasten.* «Een oogenblik er zijn twee helpi aan boord, die elk oogenblik het schip in de lucht kunnen laten vliegen.* Die zullen we hangen.* Zij liepen snel naar het dek. «Vier man naar de kruitkamer, en men c de verraders gevangen, die juist bezig zijn, vuur in het kruit te steken.* In toestemming tot onttrekking van wonin gen aan haar bestemming de voorwaarde verbioden, dat de woningen, welker bestemming veranderd wordt, op kosten van de belanghebbende worden ver vangen door andere. In de Tweede Kamer herdacht de voorzitter dr. Kuyper. Spr. zegt, dat de overleden Staatsman in zjjne hoe danigheden perioden had, waarin hij door niemand werd geëvenaard. Voorts, dat hij scheiding bracht In de geesten, voor velen de van God gegeven leider maar voor anderen ook een steen des aanstoots, hetgeen een gevolg was van de groote gaven van dit geniaal menscbenkind. Hij zal in de herinnering blijven voortleven als een fier, frank en vrij vaderlander. De Minister van Binnenlandeche Za ken, spreekt daarna woorden van diepen eerbied voor den alzijdigen, schitterenden redenaar en staatsman, den godsdien- stigen mensch en voorts woorden van grooten weemoed, wegens het heengaan van een man als het vaderland slechts weinigen kent, wiens volledige erken ning aan het nageslacht moet worden overgelaten, omdat zgne monumentale grootheid niet van nabij is te schatten. Opdat het tekort van ruim f 13 000.000 op de poster$en zal kun nen worden gedekt, overweegt de Minister om voor te stellen de maxima van de tarieven genoemd in het thans aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Postwet te verhoogen. Indien hiertoe wordt besloten, zal uit dezen maatregel niet behoeven voort te vloeien, dat alle tarieven zullen worden irhoogd. De eenige post, waarop noemens waardige bezuiniging kan worden ver kregen, is die van uitgaven ten be hoeve van het personeel. Zoodanige bezuiniging kan echter thans niet wor den gezocht in vermindering van salaris of verlenging van den werktijd, maar t worden verkregen door meer economisch gebruik van werkkrachten. De Prov. Staten van Noord-Holland kozen den vrijzinnig-democratischen Slingenberg tot lid van de Eerste In De Tijd schreef prof. Geurts ..Schaepman en Kuyper zijn het, die den geest van recht, ontferming offervaardigheid voor „den kleinen mi over hun onmiddellijke volgelingen door hen over tallooze anderen hebben vaardig gemaakt. Deze volkslievende richting gekweekt te hebben groote glorie. De politieke en sociale machten in dienst van het volk, heb ben ongetwijfeld ook vrucht gedragi voor het volk, namelijk door de stoffe lijke en zedelijke verheffing van arbeidersstand mede te bew rken' De Staatscommissie, ingesteld tot voorbereiding eener herziening van de Grondwet, heeft thans haar verslag uitgebracht. Wat de troonopvolging bet-eft, acht de commissie den monarcualen staatsvorm een zegen voor ons land, doch alleen zoolang behoud van een waarlijk nationaal koningschap mogelijk wettelijken troonopvolger moet gelegenheid zijn voor overweging de vraag, of wellicht overgang tot anderen staatsvorm ook de voorkeur verdient. De Grondwet bane daartoe den weg. De buitenlandsche b kingen. De overtuiging, dat de invloed der Staten-Generaal op het bestuur der buitenlandsche betrekkingen behoort vergroot te worden, Is vrijwel aldoor^ gemeen goed. Dc commissie doet te dien einde practiscbe voorstellen. Inzake de Staten-Generaal besluit dj commissieBehoud van de ste Kamer geboden. Het n- Kamer-sluit voor het karakter en den arbeid van de Volksvertegenwoordiging gevaren in zich, die men in een deug delijke Staatsinrichting behoort te ver. mijden. Het behoud van de Provinciale Staten als kiescollege wordt als de meesl-verkieselijke regeling aanbevolen. Wat de Tweede Kamer aangaat, i de jongste Grondwetsherziening is voor vér reikende verlangens geen plaats meer. Intusschen is thans onge twijfeld het oogenblik gekomen, om het algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet vast te leggen. De commissie acht wijziging nood- ;akelijk van dc bepaling der Grondwet betreffende de gemeentebesturen, die bet voorzitterschap van den raad regelt, zoomede van het voorschrift, dat behalve de regeling ook het bestuur vao de huishouding der gemeente aan den Raad opdraagt, terwijl een nieuw artikel buiten twijfel zal moeten stellen de mogelijkheid om, waai noodig, de gemeenten te dwingen tot gemeen schappelijke regelingen. Verder meent de commissie, dat de lOgelijkheid tot instelling van andere publiekrecht el jke lichamen dan de reeds door de Grondwet erkende, door een nieuwe bepaling in de Grond wet moet opengesteld worden. plaats van vier matrozen stormden twintig naar beneden. Kort daarop hoorde men twee plompen en ver schillende schoten. Zij zijn overboord gesprongen,* zei de officier terwijl hij op 't dek sprong. LBat hen verdrinken,* zei de kapitein. «Zijn de kruitvaten veilig?. Den verraders ontbrak den tijd de vaten open te breken.* «God bescherme ons I Met vollen stoom op Raimangal aanl* Het fregat vloog als een pijl uit den boog vooruit. Tremal-Naik vertelde onder (usschen elke bijzonderheid. De kapitein, ten zeerste ontroerd, stond met den kijker op den voorsteven, vorschte in de duisternis en gaf den stuurlieden den koers Ban, om de tal rijke ondiepten en eilandjes te vermij den. Tremal-Naik zat naast hem en sperde zijne adelaarsoogen open, om de monding der Mangal te ontdekken. «Spoed] Spoedt* herhaalde hij. «Als de Thoegs den aanval gewaar worden, Is mijoe Ada verloren «Nu ik weet, waar zij is, en nu gij mij geleidt, heb ik geen vrees meer, mijn dappere IodiCr,* zei de kapitein. Abl Eindelijk, na zooveel jaren, zal ik haar mogen terugzien. Welk 'n vreugde I H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort - Soest - Utrecht - Steenbergen - Noordbroek Uit den Omtrek Ede Een 12-jarig meisje wilde den c weg Nieuwe Stationsstraat, terwijl de afsluitboomen voor een naderenden reeds dalende waren, vlug over steken. Zij geraakte echter met een van haar schoenen zoo vast tusschen de rails bekneld, dat zij met geen mogelijkheid zich los kon maken. Ge lukkig werd haar hachelijke positie opgemerkt door den stations-chef en bakker van I. met bet gevolg, dat eerstgenoemde trachtte den trein te doen stoppen. Het meisje werd bevrijd, door snel de schoenveters door te snijden. Aan hel station is een wisselwachter in zijn betrekking geschorst. Hij wordt verdacht van het zich toeCigeuen van enkele reepen Kwatta chocolade. De man heeft 16 dienstjaren en een gezin met vijf kinderen. €tmtws Zondag werd een vergadering ge houden van de R. K. Werkliedenver- eeniging. Vooi.ezing wordt gedaan het request, hetwelk in overleg me christelijke weikliedenorganisatie Ged. Stalen van Utrecht zal worden gezonden om te protesteeren tegen den hoogen aanslag der arbeiders in de gemeentelijke belasting. Daarna hield de adviseur, kapelaan Goossens een liturgische voordracht over «het kerkgebouw*. De voorzitter deelt nog mede, dat de liturgische cursus door den adviseur en andere sprekers op 8 December. 2 Januari, 6 Februari en 6 Maart zal worden voortgezet. Zoo mogelijk met behulp van lichtbeelden. Bovendien zal dezen winter een sociale leergang ge «En als men nagaat, hoe ik juist op 't punt stond, u te dooden, en dat hoofd haar bruidsgeschenk zou zijn En gij waart werkelijk vastbesloten, mij te dooden «ja, kapitein. Als dat verdoovings- middel sterker geweest was Welk verdooviogsmiddel vroeg Corisanth verbaasd. «Dat. wat Biadoer en Palavan onder uw limonade mengden.* Maar ik heb ze in 't geheel niet gedronkenAh I Ik herinner mij, dat zij mij een weinig bitter smaakte, waar ik haar uitgoot. God had mij ingege haar niet te drinken.* «Dat was uwe redding, kapitein. Als u niet ontwaakt was. had ik niet draald u te dooden en misschien De Mangal riep op dit oogenblik de wachthebbende cfficier. «Waar is hij vroeg de kapitein. «Recht voor den boeg, kapitein.* «Dan naar Raimangal I* Tremal-Naik nam het commando over, en liet het fregat vliegen over het vuile water van den Mangal. Spoedig werd zijne suelheid bezorgingwekkend. Geheele tonnen steenkool verdwenen in den gapenden oven, fluitend ont snapte de stoom uit den schoorsteen, een geweldig beven schudde het schip. wegens uitbreiding mijner zaak Alleen onze bekende kwaliteiten. Spotprijzen. houden worden, waarvan de eerste cursus-avond op 18 Nov. a.s. bepaald is. In de school der Zusters, werd een vergadering gehouden van de Maria- vereeniging. 15 leden waren tegen woordig. Door mej. C. Makker werd als afgevaardigde een uitvoerig schrif telijk verslag van de te Deventer ge houden jaarvergadering uitgebracht. Eenige meisjes verklaarden zich bereid een tooneelstukje in ttudie te nemen, dat dan in hel begin van Januari zal worden opgevoerd. Geboren Geertruida Barbara, d. v. J. E. v. Wegen en J. M. Gieskens Johannes, z. v. R. Rigter en A. Hilhorst. Soest De gemeenteraad keurde goed 'de Winst- en Verliesrekening van levensmiddelenbedrjf over 1918. B. en W. bevelen aan het oprichten en bebeeren van een zweminrichting te doen uitgaan van een vereeniging met steun vaD de gemeente. Dit wordt aangenomen. Aangenomen wordt een nieuwe ordening regelende de standplaats het verblijf van woonwagens. Bij aanvraag tot het verleenen van een crediet voor aanleg van velschil lende wegen, komen verschillende raadsleden uit den hoek met lievelipgs- wegen, riolen e.d. Het gevraagde cre diet van f 56000.wordt verleend. In behandeling kwam een adres van de eerw. zusters van het St. Josef- gesticht om een bijdrage uit de ge meentekas teneinde aan behoeftige kinderen als Kerstgave kleedingstukken te schenken. Het voorstel om de bij drage per kind te bepalen op f 3.- wordt door de raadsleden met f 1.- per kind verhoogd. Totale uitgave f 1600.commissie van toezicht D. v. d. Broek, A. Endendijk en G. Hilhorst. Amersfoort Concert Alma Moodie. Er was wel 'n groot onderscheid tusschen 't vorige, eerste en di Filiaal: Utrechtscfiestraat 25. tweede abonnements-concert I Erna Rubinstein, de zeer gevoelige, heftig passionate, vormt in haast alle muzi kale opzichten 'n volkomen tegenstel ling met de violiste van Dinsdagavond. Weliswaar beschikt Alma Moodie hooge technische (zie slechts naar haar pracht- streek b.v.) en artistieke kwaliteiten, toch had zij niet diè faxineerende invloed op de luisterende saai, waar mee de kunstenaar(es) het publiek op en buiten zichzelf voert. Dat dit hoogte punt niet bereikt werd, lag zeker mede aan het voor 't grootste deel, middel matige program, waarmee ze optrad. Mooist van uitvoering, diepst van indruk, waren Lato's concert en de «Serenade Mélancolique* van Tschai- kowsky. Het samenspel van violiste en pianist (Huberman) in 't laatstge noemde stuk was waarlijk bizonder delicaat. Veten zullen dan ook 'n avond van muzikaal genot gesmaakt hebben, al twjfelen we er niet aan, of enkelen lichtel$k teleurgesteld waren in hun hooggespannen verwachtingeo, waaraan de abonnementsconcerten gewoon zijn zoo geheel en volledig te beantwoorden. S. De Raad der gemeente Enschede heeft tot directeur van den keurings dienst van waren benoemd, dr. H. W. de Boer, directeur van den gemeente lijken keuringsdienst te Amersfoort. Maar Tremal-Naik en de kapitein waren te ongeduldig om op het gevaar te letten, dat hen bedreigde, door te hoogen druk van den stoom. Het schip vloog nog niet snel genoeg. Plotseling klonk het uit den mast: «Debanaan I* In het noorden werd de reusachtige boom met zijn driehonderd stammen zichtbaar. Een hevige ontroering maakte zich meester van Tremal-Naik. «Adat* riep hij. «Eindelijk ben ik aan het einde van mijn lijden!* Met één sprong was hij van de biug en stortte naar den voorsteven. De oevers waren gehee verlaten. «Tegenstoomriep hij. De beweging der raderen hield op en de boot liep vast op de kust var, Raiman gal. De kapitein naderde Tremal-Naik, die zich krampachtig aan de borst wering vasthield. «Niemand?* vroeg hij. Niemand I* antwoordde Tremal-Naik. Dan sullen wij hen in hun schuil plaats overvallen.* «Ik hoop het.* •Kent gij den toegang?* «Ja, kapitein.* «Zal hij niet versperd zijn «Ik geloof 't niet.* «Aan land!* Een woord nog. Laat mij het eerst binnengaan. Men kent mij en zal mij oelaten. Als u een zacht gefluit hoort, gaat u uw gang en komt naderbij.* Als een waanzinnige liep hij naar den boom, beklom hem en daalde naar beneden. Onder aan den boomstam brandde een wasfakkel, en daarnaast stond een Thoeg op wacht met een geladen geweer. Voorwaarts*, zei hij. Hij naderde een grooten trommel en sloeg er driemalen op. In de verte weerklonken drie gelijke slagen. «Ge wordt verwacht,* zei de Thoeg, terwijl hij hem de wasfakkel overreikte. Dan sterfI* Met den dolk inde vuist had Tremal-Naik zich als de blik sem op den worger geworpen. Hem bij dc keel grijpen en hem het wapen in de borst stooten, was het werk van een oogenblik. De worger viel neer, tonder geluid te geven. Tremal-Naik schoof het lijk ter z$de en floot. De kapitein en zijn manschappen, die zich reeds in den boom bevonden, kwamen nader. «De weg is vrij,* sei de Indiër. «En mijne dochter?* vroeg Corisanth. «Wacht ons in den tempel.* «Voorwaarts I Laadt geweerI* Neen, laat mij voorgaan. Wjj zullen hen dan gemakkeijk verratten.* «Ga, w$ volgen u op korten alatand.* (Wordt vervolgd).

De Eembode | 1920 | | pagina 1