PONNE Bel dan op No. 42 Mr.D.P.fiatners DRIJFWERKEN RJjksveearts M. H. HOOGLAND Amersfoort. Advertentiën Gevestigd Groote Propaganda- avond IJzeren Balken. Riemen, Riemschijven en andere onderdeelen tegen fel. 169 Fabrieksprijzen Vlasakkefflef 52' GEVESTIGD te Barneveld als die de praktijk van den heer D. H. v. d. BOSCH voortiet. Adres: Pension „Benno". Teief. blUft voorloopig no. Naar de Amersf. Courant mede deelt, gaat dr. Groneman zich metter woon te Berlijn vestigen. Mr. A. van Traa heeft de benoe ming tot wethouder der gemeente Amersfoort niet aanvaard. In verband met den achturigen werkdag zal het Postkantoor te dezer stede vanaf 15 November op werkda gen van 12'/] tot 2 uur gesloten zijn voor behandeling van alle postzaken. Voor telefoongesprekken en tele grammen blijft het kantoor den ge- heelen dag geopend. Dijkgraaf eu koogheemraden van den Bunschoter Veen- en Vel den dijk, geven kennis dat de begrooting voor 1921, gedureade 14 dagen ter inzage van de Ingelanden is nedergelegd, ter Secretarie van het Hoogheemraadschap te Amersfoort, Langegracht 23. De kastelein van 't hotel »De Zwaan* heeft een overtreding van de verordening op het tapverbod laten constateeren, ten einde in hoogste in stantie de al of niet rechtsgeldigheid dezer verordening te doen uitmaken. Ook tegen een caféhouder op de Varkensmarkt is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van het bpverbod. Politiezaken. Een bewoner van de Regentesselaan deed aangifte van diefstal van twee rijwielen uit een gesloten schuurtje bij »jn woning. De verdachte terzake de ernstige mishandeling in een volkslogement gepleegd, is naar Utrecht overgebracht. Op de Varkensmarkt had een echtpartij plaats tusschen H, v. A. en 8. J. Eerstgenoemde werd mishandeld. Tijdens de schermutseling bezweek een spiegelruit van firma Ten Hove. Wegens^vernieling van glasruiten bij v. B., L. Vrouwestraat, is aan het bureau gebracht zeker K. L. en zekere J. R„ beiden in garnizoen. Een braadje ontstond aan 't Zuidsin gel, hetwelk met een emmer water werd gebluscht. De assistentie der politie werd inge- roepea bij den paarden verkoop voor het leger, Achter de Kamp. In den stal waren personen aan het vechten ge raakt waarbij een koopman in de hand werd gesneden. Twee personen, verdacht van d: stal van kippen zijn aangehouden overgebracht naar Schcrpcnzeel, w de ontvreemding had plaats gehad. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering was afwezig de heer Jorissen. Ingekomen was een schrijven E. E. van Rhjjn te Hoorn, dat hij zijne benoeming tot Directeur der Gemeente bedrijven aanneemt. Van G. F. Nijland een vcsoek, hem met ingang vanjl Jan. 1921 eervol ont slag te verleenen als onderwijzer aan de school in de Hellestraat. Om advies ging naar B. cb W. schreven van B. B. van lepe ren, Hotel «Mooopole* met verzoek vergunning te verleenen, aan vreemdelingen, die te zijne inrichting dinecren, port of wijn te mogen schenken. Van het Amcrsfoortsch Drankwet r- oomité een verzoek om een subsidie van f 500. Een schrijven van het bestuur dei R. K. Jongensscholen aan de Schimmel- penninckkade en Breestraat houdende verzoek om aan den Minister van Ondn wijs, een rcgeliDg te willen vragen va Hebt U een Taxi of Auto noodig de vergoeding voor Duitsche lessen na schooltijd gegeven, werd om advies naar B. en W. gezonden. De heer van Wijngaarden nam als raadslid zitting. Bij de verkiezing van een Wethouder werd Hofland gekozen. Hij zag in deze een bewijs van ver trouwen in zjjn ""persoon, maar ve trouwen in zijn persoon is niet vol doende, vertrouwen in zijn politicki richting vereisebt, En daar de Raad dit vertrouwen niet eigen kan zijl hij weigeren. De heer Kroes wilde de Socialisten een plaatsje in het gemeentebestuur offreeren omdat ze de sterkste fiactie in aantal zijn. Dat heet evenredige tegenwoordiging. Bij tweede stemming wordt het lid Overeem gekozen die ook bedankt voor 't baantje en meteen verzekerde dat geen socialist hier wethouder wil Vervolgens wordt gekozen Mr. Traa, die de aanvaarding in beraad Benoemd wordt vervolgens een Com- issie om een onderzoek in te stellen op welke wijze de Gemeentelijke Woning bouw kan geschieden. De Voorzitter had zich gedacht deze commissie te doen zitting neme 2 leden uit het college van B. en 4 leden van den Raad, de directeur Openb. Werken en een lid van de beide bouwvakpatroonsbonden, van den modernen, den R. K. en den Chr. bouw vakarbeidersbond. Uit den Raad werd gekozen Ruiten berg, Noordewier, Kroes en Noordman. De Raad besloot vervolgens voort te gaan met de uitgave van een ge- typt gemeenteraadsverslag hetwelk in de praktijk voldoende bleek en goed- kooper is dan de uitgave van een ge drukt verslag Htt advies van B. en W, op het schrijven van A. F. Klokke, aannemer de gebouwde school aan de johan Oldenbarneveltlaan, houdende ver zoek om bem de boete wegens te late oplevering kwijt te schelden en terug betalen werd aangenomen. Bij de behandeling van 't advies B. i W. op een schrijven van den Com- issaris der Koningin waarbij het oor deel van den Raad wordt gevraagd inzake het geven van kindertoeslag aan den Commissaris van Politie kan de heer Kraan zich er niet mee vereeni- te adviseeren geen kindertoe slag te verleenen. Nooit een goede salarisregeling zonder kindertoeslag. De heer Oosterveen kan zich met het voor- B. en W. wel vereenigen. Volgend jaar krijgen we toch salaris herziening en dan kunnen we de zaak principieel beslissen. De voorzitter vindt het jammer wat Oosterveen de salarissen. Dat gaat in alle rond en komt op het hoofd van Oos terveen. Hij hoopt, dat bij 1 pCt. der verhooging voor zijn rekening zal krijgen. Het voorstel van B. eo W. wordt genomen met II tegen 6 stemme De heer Rekke wordt aangewezen als afgevaardigde te zenden naar vergadering voor plaatselijke keuze. De heer Leinweber herinnerde bij de rondvraag aan de verordeningen op de winkelsluiting en aan het Tapverbod. Aan het laaatste wordt de hand ge houden maar aan de eerste wordt niets gedaan. Als de verordening op de win kelsluiting niet goed wordt toegepast li de Gemeente zelf, meent de voorzitter. De heer Noordewier komt terug op de slechte voorziening met leermiddelen der lagere scholen. Tal van leermidde len ontbreken. We hebben een reor ganisatie op papier, maar naar binnen is het een mislukking. De dienst bij de afdeeling onderwijs werkt nog niet zoo als dat moet. Het aanschaffen der leer middelen zal 25 mille kosten zeide de Wethouder. Er moeten dus heel wat leermiddelen kome-. De directeur van Onderwijs heeft de zaak zelf ter hand genomen en de zaak gaat nu vlotter. Er zijn leermiddelen en daarmede wordt het onderwijs voortgezet. De heer Nieuwendijk wil naar aan leiding van hetgeen de laatste dagen is voorgevallen verzoeken, zoo spoedig ogelijk een vergadering van de Com- issie van Wetgeving bijeen te roepen De heer Leinweber dient een voor stel in om de verordening op het Tap- vetbod en die op de winkelsluiting in te trekken maar niemand steunde hem. Vincent BergheggeDe Pastoor van Neuvillette. Tot tweemaal toe werd bovenge noemd tooneelstuk met groot succes voor een volle zaal gegeven. Een gelukkig idee noem ik het van den leider van •EloqueDtla* Berghegge zija gezelschap uit te noodlgen. lerghegge's creatie in den titelrol i ontroerend. Zijn diep doorvoeld spel pakte. En Is dit niet het bewfl.; voor de superieure quallteit van zijn kunst f Verder trof mij de sympatieke figut Kapitein von Górlitz. Dio Huysmans gaf het karakter v deze rol op sublieme wijze weer. Mooi was de idee, dat hij naast militair ook christen eo mensch was. Pakkend de scène, dat juist hem de opdracht werd gegeven den Pastoor te doen fusilleeren. De minder sympatieke rol van len luitenant vond in Jan Boeier goed vertolker. Valerie leek mij in haar spel iets te gewrongen, te onnatuurlijkalsof zij haar rol niet innig doorleefde. Verder sag ik in de huishoudster der pastoor en den fraoc-tireur goede krachten. De pauzen tusschen de bedrijven waren wel iets of wal te lang en het rooken was zeer hinderlijk. Verder was het gedrag van het publiek bij de laatste voorstelling vrij onbetame lijk en teer storend ï'oor Berghegge' innig spel. Dank zij de stoere werkkracht der Eloquentia-Ieden was de plaatsbespre king uitstekend geregeld. Het doet mij genoegen te vernemen, dat Berghegge dezen winter nog eens terugkomt met een blijspel. Moge hij dan weer zoo'n succes oogsten I K. St. Henricus-Parochie. Dinsdagavond a.s. komt de heer J. Zwetsloot uit Baarn een Propaganda- rede houden voor de Parochiale Kies- vereeniging in het Patronaatszaaltji „St. Gerardus-Majella". Moge een volle zaal Jden spreker gelegenheid geven een flink aantal propagandisten onze jonge Kies vereen, te win Aanvang half-acht. Alhier heeft de Directeur-Generaal van den Landbouw in tegenwoordigheid van den Inspecteur der Domeinen de commissie vaD bijstand voor den dienst van het Rijksboschbouwproefstation ge ïnstalleerd. Tot leden dier commissie zijn benoemd prof. dr. A. H. Berkhout (voorzitter), Jager Gerlings, adj. inspec teur van het Staatsbo6chbeheer, Van Steijn, houtvester bi) het Staatsbosch- beheer, De Beufort, houtvester er Bruinsma, oud-hoofdinspecteur van hei Boskhwezen in Ned. Indie. Voorloopig blijft het proefstation nog te Amers foort gevestigd, maar de officieele plaats is Wageningen. Uit den Omtrek Baarn der Prov. Staten, in de plaats van wijlen Tromp van Holst, zal de benoeming De opvolger van Van Nijnatten W. Stomps. Deze is voor eenigen d overleden. Daarna is de beurt evr. LelimanBosch, inspectrice het M. O. alhier. Bartitveld Op de markt Boter f 3.50 a f 3.60 Eieren f 21 f 24 Biggen f 20 a f 38 Vette varkens f0.75 a f0.80 Schrammen a f130 Zeugen f120 a f240. Binnenland Wijlen Dr. Kuyper werd op 29 Oct. 1837 te Maassluis geboren en werd dus 83 jaar oud. Hij studeerde te Leiden en promoveerde in 1862. Hij was achtereenvolgens predikant te Beesd, Utrecht en Amsterdam. Daar scheidde hij zich, in 1880, van-de Her vormde Kerk af en werd bij leider van de Gereformeerden, die zich vrijge maakt hadden van de Synodale hiërarchie. In 1874 werd hij tot lid van de Tweede Kamer verkozen, in 1880 hoogleeraar aan de door hem opge richte Vrije Universiteit. Van 1901 1905 was hij minister van binnen- landsche zaken en voorzitter van den ministerraad. De lijst van zijn geschrif ten vormt een respectabele lengte terwijl voorts de «Standaard* en de «Heraut* dag aan dag en week aan week blijk gaven van zijn buitengewone schrij verstalenten. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van dr. Kuyper zal heden plaats hebben op de begraaf plaats Oud-Elk-er-Duinen te 's Hage. Jfgtnda Amersfoort. Moedercursus Vrouwenbond door Dr. Batenburg. MAANDAG 22 November. uur, gebouw St. Jozef, sociale cursusles door Rector B. H. de Groot over »Rerum Novarum*. MtrktHiK* DI«n*Ien Jtmcrsfoort. Piroobltksrk 0. L. Vr. Hemalvaart Langegraoht. ZONDAG. 7 uur H. Mis. Half 9 H. Mis. Half 11 de Hoogmis. Kwart over twaalf Catechismus. Drie uurVespers. Half-5 Congr. der H, Familie. Half zesPatronaat. DINSDAG 8 uur gez. St. Antonius-Mis. DONDERDAG. 's avonds 7 uur lof. Dagelijks de H.H. Missen 7, 8 9 uur. Paroohlakerk van 8t. Frano. Xav. 't Zaad. ZONDAG. Half 7, en 8 uur H Mis. Kwart over negen H. Mis en Half 11 Hoogmis. 12 en 2 uur Catechismus. 3 uur Vespers. Zes uur Conferentie. ZATERDAG, tr Lof. Van 3tot 9 uur biechthooren. Dagelijks de H.H. Missen 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van 8t. Henrlcus aan de Borttraal ZONDAG. H.H. Missen om 5 eo 7 uur. 10 uur Hoogmis. 3 uur Lof met Rozenhoedje. Half vijf Congr. der H. Familie. MAANDAG. ir St. Gerardus Majella-Mis. DINSDAG. ar Lof ter eere van den H. Antonius. ZATERDAG ïur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. Dagelijks de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Parochiekerk van 8t Ansfrldus aan de Vondellaan. ZONDAG Half 8 wordt de H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 12 uur Catechismus. 4 uur Lof met rozenhoedje. ZATERDAG 7 uur Lof met Rozenhoedje. Van 58 uur Biechthooren. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. Catechismus op de gewone dagi Roogiand. Parochie St. Martlnua. ZONDAG Half 8 uur H. Mis. Half elf Hoogmis, 3 uur Kruisweg. Half-3 Catechismus. DINSDAG en Woensdag o gezongen Huwelijks-Mis, Deze week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG Half 8 H. Mis. ur de Hoogmis. i Lof. IN DE WEEK H. Missen kwart voor acht en kwart over acht. Bijkerk. Parochiekerk H. Catharlna. ZONDAG Half 8 H. Mis. Half 11 Hoogmis. 3 uur Vespers met Rozenhoedje. ZATERDAG r Lol met Rozenhoedje. IN DE WEEK de H. Mis om half acht. DAGELIJKS. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Kosteloos toeganke lijk voor alle personen boven 18 jaar. ZONDAG 14 November. Feestvergadering gemengde ont spanningsclub voor R. K. in het Patronaat. DINSDAG 16 November. Half aebt Patronaat Borstraat, Propagand tvergadering der paro chiale R. K. Kiesvereeniging met J. Zwetslot uit Baarn als spreker. DINSDAG 16 Nov. Half-acht Patronaat Elleboogsteeg Den Mden November hopen onze geliefde ouders f Johannes Bernardus f Boomhouwer f en f Neeltje Langelaar f j hun 40-jarige Echtvereenlging Ie F Hunne dankbare kinderen, f behuwd- en kleinkinderen. j 5» I Amersfoort, November 1920, V Ondergetcckende voelt zich ge drongen, uit naam der gcheclc familie, langs dezen weg tiartclijken dank te betuigen aan de Zusters van het SI. Josephgesllcht. Ui. H. W. Schrcuder en Me), fl. Mel> voor de liefderijke verpleging die zijn vader zaliger ge durende zijn ziekte van hen heeft mogen ondervinden. C. J. VAN DEN HEUVEL. te Amersfoort Langegracht 12 Advocaat Te consulteeren iederen werkdag van 12.30 tot 1.30 uur n.m. en van 7 tot 8 uur n.m. Nette Jongen gevraagd voor loop- en wlnkelwerk, kunnende fietsen. Loon f 10 4 f '2per week. Brieven lett. H bureau v. d. blad. van da Paroohlala Kleaveratnlglng 8T. HENRICUS op Dinsdag 16 Nov. Patronaat Boratraat Spreker J. Zwetsloot uit Baarn. KOMT ALLEN I Aanvang balf acht. roorr ken, zoo goed groote partijen Afbraak. J. A.'„VAN SEUMERENJ& Zn. UTRECHT. Notaris Te Leuken fe Amersfoort zal Dinsdag 23 No vember 1920 des avonds half acht ure precies In het hotel .de Zwaan" aan de Utrechtschestr. te Amersfoort in het A. OEMEENTE AMERSFOORT Koop 1. Het Heerenhuls nummer 5 aan den Helllgenbcrgerwcg met erf en tuin groot tj8 aren, be vattende 2 voorkamers, achterkamer, keuken, slaapkamer, groote zolder. Voorzien van gasleiding. Verhuurd aan Sergeant-Majoor Ktandermans tot 30 Sept. 1921 voor f 240.- p. j. Koop 2. Drie Woningen onder een dak met erf en grond aan den Soesterweg nos. 18. 20 cn 22 grenzende aan spoorwerkplaats groot te zamen 3.40 aren. Verhuurd aan Frederlks, ten Hove Sr. en Jr. B. GEMEENTE HOOOLAND Koop 3. en 4. Twee Woningen onder een dak met erf en grond aan Hooglanderwcg Wijk E 143 en 142 groot ong. 1 are en 2.25 aren. Verhuurd p. w. respectief aan Van Gulik voor f 1.50 en Willigenborg ior f 1.80. Koop 5. Het Huis ..el erf, schuur en grond aldaar Wijk E 141 groot ong. 3.50 aren. Verhuurd aan de Wit tot 31 Oct. 1924 voor f 10, per maand. 6. Het Huis met erf, tuin en bouwland aldaar Wijk E 140 grool ong. 17.50 aren. Verhuurd het huis, erf en tuin aan Versteeg tot 1 April 1926 voor f 144 p. j. Koopen 7. 8. 9. en 10. (Ultgebaakt i genummerd.) Bouwterreinen aldaar met elk ong. 23 Meter front aan straat 9trekkende van straat tot aan Weteringsloot, groot respectief ong. 14, 11.50 1150 cn 13 aren. Te zamen met land achter andere koopen verhuurd aan de Wit tot 31 October 1924 voor I 8.33 per maand. Koop II. Twee Woningen onder een dak aldaar Wijk E 139 en 338 met erven, en bouwland (totaal 25 Meier Iront) groot ong. 9.40 aren. Verhuurd de woningen en erven respectief aan van Nimwegen cn Groe- nesteln voor p. w. f 150 en f 150. Koopen 12 cn 13. Twee Huisjes Dor ecnige jaren nieuw gebouwd, iet erven en tuintje* aan Hamschc straat tegenover Hooglander Tol, be- murd respectief aan H. van Hulk P. Houtzager voor p. w. f 2.50 ieder. Aanvaarding In genot huur bij be ling kooppenningen op23Febr, 1921. Lasten vanal I Jan. 1921. Bezichtiging Maandags, Woensdags en Vrijdags van 2 lol 5 ure. In massa komenKoopen 3 en 4. Koopen 7 en 8. Koopen 9 en 10. Koo pen 7 Lm. 10. Koopen 3 f.m. 11. Koo pen 12 en 13. Zie verder uitgebreide blllclten. Inlichtingen en kaarten ten kantare »n Notaris TE LIUKIN, Zaad 39 Amsrtfoart.

De Eembode | 1920 | | pagina 2