Eieren 16 ct. Bel dan op No. 42 J. A,v. Munster Gr. Spui 29 bij de Koppel poort Op 77-jarigen leeftijd is hier over leden Cornells Spijker, oud-Zouaaf van het voormalig Pauselijk leger, en prefect der Aaitsbroe derschap v. d. H. Familie. Politietaken. Aangehouden werd een man in het bezit van inbrekerswerktuigenhet bleek dal hij 6 maanden te goed had. Een 19-jarig jongmensch die roet een soortgenoot op het Spui ruzie zocht, is naar het bureau gebracht wegens orde verstoring. In de Dinsdagavond gehouden raads vergadering waren de heeren Hofland, Kroes en Van Traa afwezig. Medegedeeld werden diverse inge komen stukken waaronder van rar. van Traa die ontslag vroeg uit eenige amb ten, wegens vertrek. Van socialistische zijde werd vervol gens aangedrongen op onverwijld bij springen ter leniging van den nood ontstaan door werkloosheid in vele be drijven. Voskuilen heeft opdracht voor die zaken op te komen. Wethouder Jorissen gaf zeer duidelijk te verstaan dat aan B. en W. aller minst mag worden verweten deze zaak te hebben verwaarloosd. Het is een zeer moeilijk vraagstuk en bjj de op lossing ervan moet de Kegeering finan cieel medewerken. Reeds stelde men zich in verbinding met den betrokken minister. Als werkverschaffing wordt gedacht aan zand en grind graven aan den Leusderweg. Ook opleiding van werldoozen tot metselaar zal evenals elders worden geprobeerd. Voskuilen was natuurlijk niet content. De geldkwestie was 't minste bezwaar. Van de 28 mille onvoorzien neem je 25 mille voor werkverschaffing en klaar ben je. Terecht werd tegen zoodanige finan- cieele politiek bezwaar gemaakt. Wethouder Ruitenberg verstrekt in lichtingen over vakopleiding. Menschen uit vakken met geen toekomst moeten in de gelegenheid zijn een vak te leercn waarin weinig gebrek aan werk is of komt. Zoo'n val: is het metselen. Grind en zand zijn altijd noodig en het graven ervan is productief werk. Opleiding t-* schilder ontraadt de wethouder. Noordewier voelt niets voor zand grind graven 't terrein is te ver, ei Het voorstel Voskuilen kunnen B. W. niet voetstoots aanvaarden. De voorzitter betreurt 'i, geen van Vos- kuilens partijgroep als wethouder te hebben was dat 't geval dan zouden de moeilijkheden der gemeente aau die zijde beter gekend worden. Voskuilens voorstel ging van de baan. Alteen Leinweber en Van Wijngaarden steunden het. De heer Voskuilen noemde den toe stand een noodtoestand en vond io de houding van 's Raads meerderheid aan leiding met zijn geestverwanten uit raadzaal en van tribune weg te trekken, waarbij zelfs nog «honger, honger» werd geroepen. Een korte geheime zitting op verhaal te komen volgde en daarna werd de agenda afgehandeld zooals die in het vorig nummer was vermeld. De Raad deed dan de volgende be- noemingen 4 leden bestuur NutsspaaibaukB. J. van Enst, F. W. J. Heyligers, H. D. Helderman en J. Bolk. Lid Commissie toezicht Middelbaar Onderwijs; dr. M. v. d. Hoeve. 5 leden Commissie toezicht reidend onderwijsdames Hoogkamer, Van Mechelen, Belonge, Pannebakker en de heer G. de Weerd. Leeraar van de Handelsavondschool B. Hylkema. Leeraar Nederl. Taal en Correspon dentie HandelsavondschoolH. J. v. d. Velden. Onderwijzeres MeisjesschoolC. C. de Jager. Bij voorstel rooien van boomen kappen van hout in de plantsoenen her innert raadslid Kraan aan een adres van dr. Batenburg om de boomen den Utr. weg te rooien. De Voorzitter zegt, dat besloten is de boomen op te snoeien. 't Voorstel vanB. en.W. om aan A.W, Timmermans, aannemer van het glas- en schilderweik van groep II van den woningbouw aan den Woestijgerweg, een schadevergoedisg toe te kennen van f 1881.96 werd aangenomeo. Mr. Stadig wees er op, dat dit voorstel steunt op billi,kheidsgrondeo, maar de zaak gaat feitelijk geheel buiten de gemeente om. De oorzaak Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort, schade ligt bij den aannemer van het werk. Wethouder Jorissen deelt mede, dat door te late oplevering hooger loon moest worden gegeven en wel f 1700. Dan is het billijk, dat dit goed wordt. Het voorstel inzake het in huur geven van een terrein aan bet Smallepad aan de N.V. Fabriek van onderdeelen «Ons Belang» werd aangenomen. Van Wijngaarden vroeg bij rondvraag wat de oorzaak is dat de Meijsterweg zoo blijft liggen. Het is een modderpoel. In den laatsten tijd zijn tal van wegen verbeterd. De voorz. geeft geen toe zegging, dat omtrent dezen weg binnen kort een voorstel is te verwachten. De heer Kraan herinnert aan eer voorstel om de vacantiedagen te brengen van 6 op 10. De Voorzitter zeide dat deze zaak bij B. en W. in behandeling is. Het Eerste Kamerlid Franssen heeft aan den Minister van Arbeid gevraagd welke redenen geleid hebben tot het aanwijzen van Amersfoort als stand plaats van den Inspecteur voor de Volks gezondheid, wiens ambtsgebied alleen de provincie Overijssel omvat. Röntgen is een den muziekkenners wei-bekenden naam. Daarom zullen stellig velen Johannes en Julius Röntgen gaan hooren, wanneer ze, blijkens achterstaande advertentie in Amicitia hier ter plaatse een uitvoering geven met nummers van Bach en Beethoven op 't program. Uit den Omtrek Barntvtld Een aantal landbouwers hebben aan Vreemdelingenverkeer alhier het ver zoek gericht, medewerking te verleenen tot oprichting van een wekelijksche veemarkt. In den gemeenteraad deelde de Burgemeester mede, dat er in de laatste jaren veel is veranderd. Loonen en traktementen zijn geweldig de hoogte ingegaan, zoodat ook de gemeente uitgaven niet weinig zijn gestegen. Immers zijn de uitgaven der gemeente, die in 1914 f 173330.48 bedroegen, geklommen tot f44336.86, terwijl de schulden van f 200000 tot f 317000 gestegen zijn. Voorts is de Hoofdei. Omslag in die jaren sprongsgewijze van f25000 tot f131000 omhoogge- gaan. Toch behoeft de financieele toe stand niet slecht genoemd te worden. Door den Raad werd afgewezen een verzoek der firma Vollechoven, te Amersfoort, om met haar vrachtauto via Voorthuizen naar Putten te mogen rijden, welke plaats zij anders uit Amers foort niet meer zal kuonen bereiken, nu deze wagens te Nijkerk verboden zijn. Wordt benoemd tot gem.-veearts M. H. Hoogland. „Zijn er omstandigheden aanwezig, op grond waarvan misbruik van steiken drank in het bijzonder op Zoodag te Deze vraag hadden Ged. Staten ge steld, naar aanleiding van een besluit van den Raad tot sluiting der café's van Zaterdagavond tot Maandagmorgen. Drie leden gaven de volgende punten le. dat het drankmisbruik mede door den vrijen Zaterdagmiddag en de verhooging der loonen 2e. dat vele adressen van ming zijn ingekomen 3e. dat vergunninghouders sterktegen sluiting zijn, waaruit mag worden op gemaakt, dat er alsdan heel wat drank wordt gebruikt. De Voorz. is 't met deze niet eens, wijl hem officieel niet bekend is, dat op Zaterdagavond en Zondagen bijzonder misbruik van sterken drank zou worden gemaakt. Voor de benoeming van leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, worden voor gedragen Van Schuppen, De Heus, Groeneveld, Jongeling en Willem ars. Goedgevonden wordt een géUleening aan te gaan, groot f60.000, tege rente van hoogstens 7 pCt. Besloten wordt tot opheffing van het Levensmiddelenbedrijf tegen 1 April. De Voorz. deelt mede an Ds. Voge laar, te Glindhorst, vernomen te heb ben, dat de gemeente Leusden de toegezegde verharding van den Post weg heeft ingetrokken, zoodat nu van dit plan niets zal kunnen komen. Toch zal beproefd worden den zandweg in het doipje De Glindhorst te verharden, terwijl dan verder ongeveer f 10000 voor verharding van den Drosten Dijk be-temd kan worden. Bij de rondvraag geeft Zandbergen overweging om de antieke voor werpen io de Oudheidkamer met zorg te ordenen. Een betere rangschikking der voorwerpen zou zelfs tot ver hog ging der gezelligheid bijdragen, terwijl er voor de vreemdelingen toch tijd genoeg overblijft om de aanwezige schatten te bewonderen. De Voorz. heeft er over gedacht het archief beter te regelen en de verschil lende voorwerpen over twee kamers te verdeelen. Etmnts Door Not. van Ditzhuizen worden verkocht Maandag 7 Februari, des nam. 3 uur, in »De Lindebooms voor het Waterschap: 7 perc, Elzen- en Essen- hakhout, langs den Veendijk. Voor de R. K. Armen 6 perc. Eikenhakhout, langs het land vau Giesken te Eemnes- Binnen voor het R. K. Kerkbestuur 10 petc. Willigenboomen, achter het huis van Koelewijn bij de Haven. Door het bestuur van het water schap Eemnes is besproken of het ge- wenscht kan zijn verandering te bren gen in de wijze van heffing van den omslag voor het waterschap. Volgens den bestaanden toestand wordt de om slag geheven naar de belastbare huur waarde der perceelen. De Jong te Hil versum stelt voor de belasting naar de kadastrale grootte te bepalen. De ver gadering kwam niet tot overeenstem ming. Een commissie wordt met het oóderzoek belast. Leden zijn J. van 't Klooster, C. G. de Jong. J. Prinsen, G. E. Rigter, J. van Woudenberg, B. Besloten is de landerijen dit jaar, weder publiek te verpachten. Het gras gewas op den Wakkerendijk zal in hel vervolg publiek verpacht worden. De verschillende vakken zullen door paal tjes worden aangeduid. De dijk- en sas- wetering moet vóór Aug. a.s. worden uitgediept. Bij nalatigheid zal het be stuur deze werkzaamheden doen uit voeren. Gedeputeerde Staten kuonen zich vereenigen met inkrimping vbd het aantal bestuurderen. Successievelijk zal het aantal heemraden van 12 op 10 en dat der hoofdingelanden van 15 op 12 worden teruggebracht. De mazelen heerschen hier in hevige De hoofdingenieur van de Water staat hetft voorgesteld in den Heinellen- en Noordpolder te veld geen afzonder lijke eiectrische benialiugsinrichtiog te plaatsen, doch de duikers te leggen onder den Laardersstraatwwe en wetering te graven in vctbrodiog de Eemnesservaart. De bejaarde voerman, Calis, uit Laren, die bezig was boomen te lossen bad het ongeluk met het hoofd tusschen eenige boomen bekneld te geraken. De man moest door middel van domme krachten uit zqn gevaarlijke positie worden verlost'. Het bloed liep den on gelukkige de ooren uit. Toch wist hij nog nog paard en wagen naar huis te geleiden. In Laren werd verleend de; eerste geneeskundige hulp. GeborenCornelia Aleida, d. v. P. Majoor en E. J. v. Klooster. fjamcrsveld Zondag 6 Februari a.s. boetplichtige vergadering van de R. K. Weikueden- vereenigingSt. Jozef, rahet Lof. Agenda Opening notulen koninklijke goedkeu ring steunlijsiingekomen stukken lezing; rondvraag en sluiting. Doogland Zondag en Maacdag, aanvangende half zes, worden door de Mariaveree- nigiog uitvoeringen gegeven voor leden en donateurs. De toeganskaarten daar voor moeten Zondag na de Hoogmis worden gehaald in Concordia. Deze kaarten zij-) strikt persoonlijk. Andere belangstellenden kunnen toegangskaar ten koopen tegen dertig cent per kaart. Piaatsbespreken kost 10 ct. Programma's worden niet uitgereikt, maar voor de uitvoering wordt verklaard wat zal worden vertoond. Geboren; Catharina Hendrika, d. v. A. van 'i Klooster en H. Groen. Overleden: Jacob v. d. Brink, 67].. echtg. v. J. v. Dijkhuizen Willempje Brons, 20 j., echtg. v. H. v. de Kamp Ingezonden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Tegen Protest. Met de heltig-opbruisende st-ijdlust van 'n jong idealist, onwankelbaar ge- loovendin dehem heilige prircipen, heeft de pas-opgerichte Roomsche Garde harnas aangeschoten om de Roomschi beginselen te propageeren en, allerwege, waan cn vooroordeel omtrert R.K. gods dienst en staatkunde uit te rot ien. 'n Aan gename plicht voelen we 't de Garde daarvoor onze waardeering te geven, haar daarvoor 'n eeresalunt te brengen. Meenen we ons 'n woord van kritiek te moeten veroorloven op één harer daden, n.l. op haar «Protest. in Eemb. van 28 Jan., waarih mrj, Gt ter verantwoording geroepen wordt n aanleiding van de advertenties vi «Haagsche Post. en »Ons Belang», dan vertrouwen we dat de afgelegde sym pathie verklaring bij voorbaat a'le ver denking van laks- en lauwheid ten opzichte van de Roomsche zaak on mogelijk maakt. Na rijpelijk te hebbeu nagedacht, wkaraan dit Garde-protest moet worden toegeschreven, zijn we tot de cocclusie gekomen, dat jeugdige overdrijving van de goede eigenschapóór alles zich katholiek te toonen. de Gardisten er ondoordacht toe geleid heeft 'n giftige adder te zien, waar bij nauwkeuriger observatie slechts 'n onschuldig rmg- slangetje zou waar te nemen zijn. Zie hier, waarom: De reputatie die mej. Geuer geniet in de Kath. A'foortsche kringen is voor ieder bezonnene 'n waarborg, dat zij. die staat geheel buiten alles wat maar op «politiek, lijkt, met de opname beide reclames geen andere bedoeling zou kunnen gehad hebben, dan daarmede recette-vermeerdering te verkrijgen voor 't liefdadig doel waartoe ze haar uit voering bestemde. «Zou kiinnen gehad hebben. immers we kennen mej. Geuer te goed, dan dat zij die zich geheel aan tang ea voordracht geeft, voor de plaat sing van advertenties zal gaan zorgen. Deze zakelijke affaire heeft ze geheel aan anderen overgelaten. Haar kan dus niets verweten worden. Maar ook die anderen niet! Want, vurige Gardisten, in gemoede gevraagd kunnen-die beide'•advertenties wel van slechten inidoed zijn voor 't publiek van 1.1. Dinsdag'? Als u eens de -zaal had rondgekeken en had gezien uit welke Kath. kringen de bezoekers waren, dan had ui- alle-vrees-voor besmet- ting laten varen. De Katholieken daar aanwezig, hebben uit ervaring, of anders van preekstoel en vergader katheder genoeg kennis omtrent aard en strekking van «Haagsche Posti «Ons Belang, opgedaan, om daardoor immuun vooréénigen slechten invloed le zijn. En, niet-onverklaarbaar ia 't ons, dat de «vrees» in uw protest geuit, door eenige goed-KatholieKen als aan klacht tegen hen is opgevat. Om nog 'ns de rumor in casa. van 'n anderen kant te belichten, wat denkt u van 't volgend betoogje dat opkomt vóór aanoeming van de advertenties waarvoigens de adverteerders zijn beschouwen als donateurs voor 't chari tatieve doel. Tegen-verplichtingen van onzen kant bestaan niet, zoodat we, zonder 't minste gevaar, hun gave dank baar kunnen accepteert n„ Geachte Gardisten, tot kalmer stem ming gekomen, zult u dat er door u wel wat gauw wapenen gegrepen is. Laten v 't «gevaar--, eens goed onder de oogeo zien, om niet het belachelijk fiasco te maken van tegen 'n denkbeeldig gevaar te gaan strijden. Zelfs voor ij veraars van en strijders voor de heiligste-zaak- ter-wereld, geldtBezint, eer ge Begint. ARN. J. SCHNEIDERS. nig, zij denkt geen kwaad, tij verheugt zich niet over de ongerechtigheid maar verblijdt zich met de waarheid; alles verdraagt zij, allet gelooft zij. alles hoopt zij, alles verduurt zij. De liefde vergaat nimmer. Hetzij profetiegaven, zij zullen een einde hebben hetzij Uien, zij zullen ophoudenhetzij kenni», zij zal te niet gedaan worden. Want wij kennen ten deele en wij profeteeren deele; wanneer nu zal gekomen wat volmaakt is, dan zal te niet gaan wat ten deele is. Toen ik een kind was, sprak ik ais een kind, had ik meeningen als een kind, dacht ik als een kindtoen ik echter man werd. heh ik afgelegd wat des kinds was. Nu zien wij door eenen spiegel in een raadsel; maar d;in van aangezicht tot aangezicht. Nu ken ik ten deele maar dón zal Ik kennen gelijk ook ik gekend ben. Nu echter blijven geloof, hoop, liefde, deze drie; doch de grootste daarvan is de liefde. EVANGELIE volgens den H.Lucas; XVIII, 31—43. In dien tijd nam Jesus de twaalf tot Zich en zeide hunZiet, wij gaan op naar Jeruzalem, en alles zal vervuld worden, wat door de profeten over den Zoon de9 menschen geschreven is. Wnnt Hij zal overgeleverd worden aan de heidenen, en Hij zal bespot en ge- geeseld en bespuwd wordenen na Hem gegeeseld te hebben, zullen zij Hem dooden en op den detden dag zal Hij veirijzen. Doch zij verstonden niets hiervan, en dit woord was voor hen verborgen, en zij begrepen niet wat er gezegd werd. Het geschiedde nu, toen Hij Jericho naderde, dat zeker blinde aan den weg zat te bedelen. En toen deze eene schare hoorde voorbijgaan, vroeg hij wat dit was. Men zeide hem dan, dat Jesus, de Nazarener, vooibijging. En Hij riep, zeggende Jesus, Zoon van David, ont ferm U mijnerEn zij die vooruitgin gen, berispten hem, dat hij zwijgen zou. Hij echter riep veel meer: Zoon van David, ontferm U mijner! Jesus nu stilstaande gebood hem tot Zich te brengen. En toen hij genaderd was, vroeg Hij hem, zeggende: Wat wilt gij dat Ik u doen zal? Hij nu zeideHeer, dat ik zien moge! En Jesus zeide hem Word ziende! uw geloof heeft u ge zond gemaakt. En oogenblikkelijk zag hij en, God verheerlijkend, volgde hij Hem. En al het volk, dit ziende, gaf lof aan God. Om 't eind van deze polemiek bespoedigen, gaven wij de Roomsche Garde gelegenheid meteen 't antwoord op het bovenstaand «ingezonden. Die gelegenheid werd benut door plaatsiog te vragen voor 't volgende Met een Katholiek, die «uit ervaring of anders van preekstoel en vergader katheder. nog niet zooveel geleerd heeft, dat bij in 't bovenstaande nog tweemaal huldigt het priociep «het doel heiligt de middelen», wenscht de Room sche Garde liever niet te polemiseeren. DE ROOMSCHE GARDE. Amersfoort, Februari 1921. Binnenland Het Episcopaat van Nederland heeft naar - anleiding van een verzoek van het hoofdbestuur der Algemeer R. K. Werkgeversvereniging, in zijn laatste conferentie beslist, dat deze door de Bisschoppen van Nederland wordt erkend als een standsorganisatie. Correspondentie. X, te A. Ons advies iswees spaarzaam mei uw proza; spaarzaam met uwe poëzie 'j spaarzaamst met uw postzegels, noodig voor de frankeering van uw geschrijf Uw aanmerkingen zijn totaal i bodig. Met beproefde accuratesse wordi door hen die er mede belast zijn, ge waakt voor afwijking REDACTIE. Godsdienst en Kerk, Epistel en Evangelie ZONDAG QUINQUAGESIMA. LES uit den eersten brief van dt BroedersAl spreek ik de talen der menschen en der engelen, zoo ik geene liefde heb, ben ik geworden als een geluidgevend metaal of eene klinkende schel. En al heb ik de profetie gave, en al ken ik alle geheimen en bezit ik alle wetenschap, cn al heb ik alle ge loof, zoodat ik bergen kan verzetten zoo ik echter geene liefde heb, ben ik niets. En al deel ik al mijne bezitting! uil tot spijs voor de armen, en al lever ik mijn lichaam over om verbrand te worden, zoo ik geene liefde heb, baat het mij niet9. De liefde is lijdzaam, zij is goedertierende liefde benijdt niet, zij handelt niet onbescheiden, zij is niet opgeblazen, zij is niet eerzuchtig, zij zoekt het hare niet, zij wordt niet toor- Kerknkuws. Aartsbisdom Utrecht. 2 D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemdtot professor aan het Seminarie te Culemborg den WelEerw. heer C. Gribnau tot assistent te Werkhoven den Wel Eerw. heer H. E. Kuijer tot kapelaan te Ulft (H. Antonius) den WelEerw. heer G. Engelen tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel den ZeerEerw. heer Pastoor Glaudemans te Arnhem. Kerkelijke Diensten Dmersloort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. ZONDAG 7 uur H. Mis. Half 9 H. Mis. Half 11 de plechtige Hoogmis. Geen Catechismus. 3 uur gezamenlijke openbare aanbidding. 6 uur plechtig Lof met predikatie en opdracht aan de Allerzaligste Maagd Maria. MAANDAG. De H. H. Missen 6. 8 en 9 uur Gezongen H. Mis. Na de H. Mis van 6 en 9 uur predikatie. 4 uur gezamenlijke openbare aanbidding. 7 uur Lof met predikatie. DINSDAG H.H. Missen etc. als Maandag. 7 uur plechtig Lof met predikatie en Te Deum tot sluiting van het 40-uren-gebed en de vernieuwing van de H. Missie. WOENSDAG. Half 7 Gezongen H. Mis voor de Overledenen met korte pred-katie. Verder de H H. Missen 8 en 9 uur. Na de H.H. Missen zal de ge wijde B8ch worden uitgedeeld. DONDERDAG. 7 uur Lof. VRIJDAG. 7 uur Kruisweg. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Veeitig-ureo-gebed. Half 7. en 8 uur H Mis. Kwart over negen H. Mis. Half 11 plechtige Hoogmis. 3 uur Vespers. 7 uur plechtig Lof met predikatie. MAANDAG. H.H. Missen 6, 7, 8, en 9 uur. 6 en 9 uur predikatie, 9 uur plechtige H. Mis. 7 uur Plechtig Lof met predikatie. DINSDAG. Als Maar dag. 7 uur Plechtig Lof met Te Deum lot sluiting van het 40-uren-gebed en der H. Missie. H.H. Missen uitdeeling der

De Eembode | 1921 | | pagina 2