DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 12 APRIL 1921. 35ste JAARGANG No. 4. Kantoor i UfliifKht 28, Amersfoort DB 8BMBODB verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In deden voor den aanvang van een nieuw p, Prijs per drie maanden! 1.00 Bullende gemeente Amersfoort (1.10. Afzonderlijke nummers 10 cl. ADVBRTBNTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid d(| geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Schreiende kinderen maken zorgende moeders. land, ook van de wolvenjachten. Ik zal er dus enkele zakcu aan ontleenen. Onder de poslen vnn uitgaaf vindei wij o.a .Gekocht een boekje om mlji duigen in te schrijven voor vijl stuivers.» Wij zien dus, dat het boekje kostte. Het is tamelijk dik, ttlolocnjacbUn in de buurt oan Amersfoort. Door T. PLUIM. Schrik niet, geachte lezer, die gereed staat met uw stalen ros over de glad- gebaande rijwielpaden door de bosichen van Eemland te glijden, thaas vol vao allerlei vroolijk lente-gerucht en ont wakend leven. Schrik niet bij het lezen van dezen titelbestijg gerust uw fiets, want de bosschen zijn zoo veilig als ooit. Ik wensch nl. niet over de hede'n- daagsche wolvenjachten te schrijven, om de eenvoudige reden, dat de laatste van die ongure Mohikanen al lang ver dwenen is, ik bedoelde dan ook iets over de wolvenjachten uit den ouden tijd mee te deelen- toen Izegrlm nog zijn tenten had opgeslagen in de bos schen rondom Amersfoort en van De Vuurschc. Ruim drie eeuwen geleden huisden er nog zoo vele wolven in deze buurt ea ook in de andere bosschen onzer Provincie, dat zij hoogst gevaarlijk werden. Daarom besloten de Staten van ons gewest maatregelen tegen deze oogenoode gasten te nemen. Zoo wordt bijv. op 29 Maart 1592 door de Gedeputeerde Staten een alge- meene wolvenjacht bevolen. Zij zal beginnen te Muiden, om van daar Oost waarts en Zuidwaarts te gaan tot Rhenen toe. Ieder dorp moet een bepaald getal jagers en drijvers leveren zoo worden de wolven voortdurend opgejaagd, tot ze eindelijk, voor zoover ze reeds niet onderweg gedood zijn, in den Rijn ver drinken. Maarde practijk leerde, dat menig wolfje met de slimheid van een vos, nog wel een verborgen plekje wist te bemachtigen. Immers, na deze .generale wolvenjacht», zijn er nog heel wat meer gehouden, bijv. reeds 23 April 1593, doch ten slotte beeft de racnsch overwonnen en zijn de wolven hier In Eemland moesten Baarn, Soest, Bunschoten, Ter Eem (Eembrugge), Leusden, enz. jagers en drijvers leveren. De molenaars moesten op den molen gedurende den jachtdag op den uitkijk staan, en een teeken geven, als zij een wolf zagen vluchten. (Want natuurljjk de meeste viervoeters wachten het ge vaar Diet af, maar trachten bij 't naderen van 't gerucht, zoo snel mogelijk nog te ontkomen.) Wie een wolf doodde, of ving, kreeg 60 gulden premie. Wie er een bespiedde, zoodanig dat hij gevangen werd, ont ving vier gulden. Voor een nest met jonge wolven, werd 10 gld per wolf uitgeloofd. Deze premiën worden nog jaren lang herhaald, een bewijs, dat de dieren nog niet waren uitgeroeid, al leest men dan niet meer van «algemeene» drijfjachten. In 1667 en ook nog in 1702 werden de volgende premiën uitgeloofd Voor iederen ouden wolf, zijnde mannetje, 100 gulden, en voor wijfje 120 gulden. Voor iederen jongen wolf 32 gulden.» Wanneer men dit leest, zou men vermoeden, welk een drukte aan v bereiding van zulke wolvenjachten bonden was. En ik zou dat ook niet gedacht hebben, als ik niet geschrift ontdekt had. Op het archief van Baarn bevindt zich als oudste stuk een rekeningboek van 1612, afkomstig van den toeoma- ligeu Burgem. ester Lampkerl Franssen. (Een burgemeester stond toen min of meer gelijk met een wethouderboven hem had men den Schout.) Deze Burgemeester teekende in ge noemd jaar, dat bij dftt ambt bekleedde (Iknger dan een jaar mocht men geen burgemeester zijn), al zijn uitgaven en ontvangsten op, om later rekening en verantwoording te doen. Dit boekje, dat in het oude letterschrift geschreven is en voor oniDgewijden dus niet lees baar, geeftons allerlei interessante kijkjes in bet toenmalige dorpsleven van Eem- want burgemeester Franssen had een druk jaar. Immers we lezen .omstreeks Paschen is de dorpsschool afgebrand» en nu moest onze Edelachtb. als Wet houder van Publieke werken i een nieuwe school zorgea. Die wërd niet aanbesteed, (aan één persoon) maar de Burg. droeg het timmerwerk aan een timmerman (in dagloon) op, het metsel werk aan een metselaar, enz. en zorgde zelf voor de materialen. Die ging hij in eigen persoon koopen, bijv. Utrecht voor ijzerwerk, in Naarden voor hout, enz, Tien metselsteenen kosten toen samenééa cent, en een arbeider loste een heel schip steenen voor 3'/j stuiver. Kom daar nu eens om I De heele school kostte nog geen volle 600 gld. (De nieuwe bewaarschool van Baarn, die juist klaar is, doet ruim 140.000 gld. O, als dat Burgemeester Franssen nog eens kon zien I) Maar het geld was toen schaarsch. Voor den schoolbouw werd een hoofdeinde om slag geheven over 91 ingezetenen zij bracht op... 113 gulden, 9 stuver, 4 duijteD. Maar .reveuons i nos moutons», of lievertot onze wolven. Uit de posten van uitgaaf, die Burge meester Franssen opteekenden blijkt, dat er toen zeer veel wolven in deze buurt huisden. Daarom kwamen (in 1612) de afgevaardigden uit de om-, liggende gemeenten te Hilversum bij een, om over een gezamenlijke wolven jacht te spreken. (Dus niet een, die zich over heel Utrecht uitstrekte). Voor het bezoeken van deze vergadering had de Burgemeester verteerdacht stuver. Natuurlijk, als er over wolven en nog wel over wolvenjachten gesproken wordt, wordt de keel van angst z6ó droog, dat die acht stuver wel gewettigd zijn in een lijd, toen men graag, bij den .biere zat» en ook een hartigen hap niet versmaadde. Kort daarop werd de Burgemeester -weer te Hilversum ontboden, evenals die uit alle andere omliggende plaatsen. Mis schien was onze Edelachtbare er bang voor geworden, dat hij onderweg wolven zou ontmoetenhij nam ditmaal ten minste Thonis Janszoon mede, misschien wel den koddebeier (boschwachtel) of een anderen zoon van Enak. Thans beliep de vertering acht en twintigh stuver. Verder lezen wij over de wolven jachten in zijn Rekeningboek »De trom laten maken, wat er aan stuk was, toen men de wolvim zou jagen daarvoor betaald twaelff stuver.» (De beesten werden dus door 't slaan op de trom opgeschrikt.) «Verder betaald aau Cornells de Ruiter, omdat hij de trom sloeg, toen de wolf gejaagd werd, te weien iD Mei twee maal en in den herfst driemaal, telkens zes stuivers, samen 18 stuivers.» Voor dit gevaarlijke werk werd dus dagloon van 30 cent betaald, n dat dit gevaar niet denkbeeldig was, of anders gezegd, dat de jacht niet mder gevolg bleef, blijkt uit deze post: »Op den 4 Mei, toen men op de wolven jaagde en er een gevangen werd op De -Vuurschc, betaald zes stuivers.' Voor wie die 6 stuivers wareD staa niet bij. Was het soms een traktatie voor de drijvers De premie betaalden later de Staten.) Een vreemd geval had zich bij deze jacht van 4 Mei voorgedaan. Op 3 Mei nl. kwam er een schrijven ia de beeren Staten van Utrecht aan den Maarschalk (stadhouder) van Eem land, die op het kasteel Ter Eem woonde, waarbij deze wolvenjacht plot seling verboden werd. (Waarom staat er niet bij.) Maar alles was reeds klaar, dus wilde men liever de jacht lóch doorzetten. In allerijl werden nu boden naar Hilversum, Eemnes en Soest ge zonden om de Schouten uit te noodigeo gezamenlijk bij den Maarschalk een plechtig gehoor (audiëntie) aan te vragen. Dit gebeurde, al schijnt Soest geen afgevaardigde le hebben gezonden althans na afloop van dit onderhoud zond Baarn een bode naar Soest orr te zeggeo, dat de Maarschalk tóch d< jacht op 4 Mei had toegestaan. «Een bode 6 stuver gegeven, die tot Soest leep (d.i. liep) in die nacht ende die van Soest aenseyde, dat sy op 't jaeghen souden passen.» De bode ging dus in den nacht zeggen, dat de jacht den volgenden dag toch doorging. Op 12 Sept. zoDd Hilversum een bode naar Baarn en omgelegen dorpen, om te zeggen, dat er den volgenden dag (Zondag) weer een vergadering der dorpen te Hilversum zou zijn. Deze bode werd Ie Baarn door onzen Burgemeester onthaald op 3 bier, waarvoor de Burg. vijf halve stuver of 22'/, cent in rekening bracht, zoodat een «put bier» toen 7'/, cent kostte, wat voor dien tijd zeei zeker duur wa9, misschien door den hoogeo accijns. Jenever dronk bijou niet. Dezen Zondag ging de Burgemeester óók wc«r naar de vergadering to Hil- maar ditmaal nam hij heel deftig «een wagen» en ook de secretaris mocht thans mee (zeker omdat diens kantoor gesloten was). Maaro I een rekening. Hoor maar. «Daar ert bij ons (d.w.x. door ons) en oerman en pëerdeo samen 32 stuver,» Nu, gelet op die vertering van drie man en vooral niet tc vergeten die «vertering der paarden», mag het bedrag nóg schappelijk heeten. Want ik zie geen kaas om in 1921 een voer- nan met twee paarden te huren en dan 'oor 3 personen aan vertering vooi alles maar f 1,60 behoeven te betalen. Maarmen leefde in de goedkoope tijd. De gcheele begrooting van Baarn over 1612 bedroeg volgens 's Burge meesters boekje in uitgaaf maar 970 gulden 19 stuiver en 12 penningen, terwijl Baarn thans aan 2 mlllioen nauwelijks genoeg heeft I Geen klein verschil 1 Meer aanteekeningen over de golven jachten bevat dit Rekeningboek niet. Daar evenwel in 1702 (dus een 'eeuw later) nog premies op het dooden van wolven worden uitgeloofd, blijkt hieruit, dat Eemland oog langen tijd door die ongure gasten js Baarn, April 1921. Hedenavond hall-acht recollectie voor oud-retraitanten en leden van retraitepenningvereenigingen in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw Hemel vaart, Langegracbt. Amersfoort het Alg. Parochiaal Armbestuur de beeren H. C. A. de Jong, A. T. R. Vermolen en J. A. Hamers en benoemd n dit college, dé heer H. C. J. Venings, van de parochie van den H. Ansfridus. De Gemeenteraad 'ergadert heden-, Dinsdagavond, ten 7 De agenda vermeldt o.m. Benoeming onderwijzers. Benoeming tien leden plaatselijke Commissie van toezicht Lager Onderwijs. Benoeming van een lid Commissie van Toezicht Voorbereidend Onderwijs. Benoeming een lid Commissie van Toezicht Middelbaar Onderwijs (vaca- re Mr. A. v. Traa). Benoeming Regent Burgerweeshuls (vacature Tromp van Holst.) Benoeming 9 leden Commissie van Toezicht Handelsdagschool en Handels avondschool. Eervol ontslag Dr. H. M. Plas als levaar in de natuurkunde aan het Gym- Eervol ontslag aan P. G. H. Beiji als onderwijzeres in de nuttige ham Wijziging verordening regeling jaa wedden leeraren Handelsdagschool. Aanwijzing terrein schoolbouw Da Costaplein. Aanwijzing van lokalen van het St. Pieters- en Blocklandsgasthuisalsschool- Voorstel van Burgemeester en Wet houders voor het toelatingsexamen voor het gymnasium voor het schooljaar 192121 kennis van de Fransche taal niet te eischen. Vaststelling Verslag kindervoeding en kleeding over 1920. Regeling schoonhouden schoollokalen. Verhooging crediet mcubileeiing C- scholcn nos. 4 en 5 met f400. Aankoop grond Soesterweg van W. Aankoop drie perceelen Utrechtschen Poortwal. Verkoop bouwterrein groot pl. MJ. Regentesselaan aan M. v. Hougc- vest. f4200. Verkoop grond Regentesselaan gr pl.m. 279 M». aan J. Alberda f1395. Verkoop grond Regentesselaan groot 225 M1. aan Wed, Van Schaik Aveiingh f1125. Verkoop grond Regentesselaan groot 237 Ma. aan G. de Weerd f1185. Verkoop grond Regentesselaan groot 250 MJ. aan W. Wirtjes voor f1250. Verlenging contract tot h in erfpacht vaneen stuk grond lusschen de Utrechtsche en Arnhemschestraat aas Sociëteit «Amlcitla*. Verhuur perceel Langeatraal J. den Hertogh. Verhuur perceel Oude Soesterweg 122 aaa P. H. v. Burgsteden. Wijziging verordening regelende de ingebruikgeving gemeentelokalen. Voorstel tot het in lioogeT beroep gaan van het vonnis J. C. J. Hooge- veen tegen' de gemeente. Eervol ontslag van Dr. H. J. Ren ders als archivaris der Gemeente. Voorstel inzake het op wachtgeld stellen van de agenten van Politie 3e kl. Vaststelling Instructie regelende werk zaamheden der genees- en heelkundigen belast met armenpraktijk. Verlaging prijzen voor gas en elec- tirciteit. Intrekking verordening tegen beper king van woongelegenheid. Gunstig advies van de Commissie in wetgeving op het adres van J. Tim erman e.a. inzake vaststelling van be palingen waarbij het leunen tegen of zitten op de vensterbanken of posten voor de deur of ramen wordt verboden. Intrekking verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen in verband met de inwerkingtreding van de arbeidswet, Crediet eleciriciteitsvoorziening wo ningen «Frisian, Aanleggen van wegen woningbouw Frisia». Waarborgen van de betaling van ente en aflossing van hypothecair cre diet verleend door het Rijk ten behoeve van woningbouw. Voorstel aan de afd. Amersfoort Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde subsidie van f 25 te verleenen. Afwijzend advies op verzoeken om terug te komen op het raadsbesluit waarbij besloten werd, dat ambtenaren die den dienst hebben verlaten niet in het genot wordea gesteld van salaris- verhooging. Intrekking verordeningen Keurings- Opheffing levcnsmiddelenbedrijf en intrekking verordeningen in vetband daarmede. Afwijzend advies op het schrijven W. de Graaf e. a,, waarbij wordt ge protesteerd tegen den verkoop van visch door middel van kiosken en verzoeken deze te willen sluiten en van stadge- >ten de visch te betrekken. Maandverslag der Roomscbe Garde over Maart 1921. De taak opgedragen door de K. S. A. aan de Roomscbe Garde betreffende de voorbereiding van het Encycliekfeest op 22 Mei a.s. nam vastere vormen aan op een daartoe belegde vergadering :t afgevaardigden van alle Vak- en Standsorganisaties bleek dat financieel de vporaaamste bezwaren overwonnen De uitgave der RoomBche Garde, jubileum-boekje waarin in den vorm verslagen 'n beknopte geschiedenis der R. K. Organisaties hier ter stede en om geving, bleek eveneens mogelijk, terwjjl enkele bijdragen de aantrekkelijkheid q zeerste verhoogen. De markt-propaganda werd op de gebruikelijke wijze voortgezet uitge zonderd op 19 MaartSt. Joseph-dag. Verkocht werden 56 brochures en >8 couranten terwijl 7 abonnementen werden opgenomen. Door toetreden van nieuwe krachten in men de voorbereiding va plannen voortzetten en zullen deze reeds April een aanvaog kunnen In de oprichting van het Geert Groote Genootschap werd een werkzaam deel genomen en staat de Roomsche Garde dus in nauw contact me tamste mannen op Katholiek gebied. Verschillende uitgaven van het Litur gisch genootschap zullen nu eveneens binnen korten tijd ter verspreiding in de boeken-keuze worden opgenomen waarbij ook de welbekende Tarcisius- blaadjes een belangrijke plaats zullen J. Frim* werd geïnstalleerd als rechts kundig adviseur der vereenigfng terwijl de beer Van Rossum gaat optreden als De bestuurders T. Siepetda an L. Alver* werden herkozea. De contributie werd gebracht op f 15.—, Twee lcocn uit een gezin betalen f 20 Het twintig-jarig bestaan der vereent- ging wil men feestel$k gedenken. En Wij maken van deze gelegenheid ge bruik de Katholieken nog eens aan te sporen een ruim gebruik te maken vao Elk werkje wat wij u aanbieden nuttig, vooral hel kennii nemen van Katholieke waarheid op allerlei gebied doet vanzelf de liefde hiervoor groeien daardoor het Katholieke leven be vorderen. Voor de' a.s. Meimaand maken wij nog attent op het maandschrift Carmel- rozen, een tijdschrift hetwelk ten doel heeft de vereering tot de H. Maagd te bevorderen. De Roomsche Garde. werden benoemd de 13? J. Frima, L de Wolff cn Tb. J. Nicuwwdgk. In verband met gestelde vragen over de winkelsluiting deelde het bestuur mede dat het tweede rapport versen den is aan de Commissie van Wet geving, waarmede het Bestuur bereids een onderhoud heeft gebed, zoodat thans een afwachtende houding dient aangenomen te worden. Tot lid van het Zeeuwsche Genoot schap der Wetenschappen te Middel burg is benoemd A. Looxma baron Weideren Rengen, De Ontvanger der Registratie en Domeinoo xal Vrijdag 15 April ten kaotore, Plantsoen no. 8 bij inschrijving verkoopen: een houten keukenloods staande achter de villa «Crayenhorst» aan den straatweg Amersfoort Soesterberg. Inschrijvingsbiljetten m te eenden vóór 15 April. Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap de rivier de Eem, brengen ter kenniase van de belang hebbenden, dat de herstemmiug ter verkiezing van éen Hoofd-ingeland voor het 2e district, zal plaats hebbeo op Zaterdag den 23sten April 1921, van des voormiddags 10 ure tot des na middags 1 ure te Amersfoort, In het Secretariegebouw a. d. Muurbuizen 11. De Ujst der personen uit welke een keuze moet worden gedaan van één Hoofdldgeland bevat de navolgende namenN. Brouwer en Jhr. A, M. A. J. Roe». Over de gasprijzen stond eene bij drage in De Toorts, vermoedelijk van Raadsheer Hofland's hand. In die bijdrage wordt geconstateerd «Oase gemeente verkeert wat betreft hare prijszetting voor het gas in seer ongunsiige positie. «Onder den invloed van den vorigen bedrijfs directeur is de capaciteit der fabriek door uitbouw tot een productie vermogen van 6l/a millioen kub. meter opgevoerd. De raad heeft zonder zich voldoende rekenschap te geven van de concurrentie door de electriciteit aan dit bedrijf de noodige credieten toe gestaan.» Januari en Februari van dit jaar leverden nog f 25.000 verlies 1 De zaak is dus zoo Onder suggestie van een Groot- Amersfoort liet men een zeer bekwaam technicus vrij spel in het ontwerpen en van plannen, waardoor eene installatie kwam wier capaciteit het bier benoodigde verre overtreft. Het daarin gestoken geld verslondt groote rente-sommen en alleen enorme uitbreiding van het gebruik kan op den duur een lagere raeterprijs mogelijk Voorloopig zullen de Amersfoortschc gasverbruikers dus moeten gebruiken gas duurder in prijs dan elders wordt geleverd. In de laatste vergadering der Vrijzin- nigdemoraten wees hun voorman mr. van Beresteijn op het gevaarlijke van 't vrijspel-laten' aan technici. Amersfoort leverde een dure illustratie passend bij dit betoog. Kaasmarkt. Aaogevodrd 11 wagens bevattende 1850 K.G. kaas. Prijren 57.— tot f 77.— per 50 K.G. Handel vlug. - Op de markt: Zandaardappelen f a 5. Hoendereieren f9 a f 10.25. Grasboter f 2.70 a f 3.20. Kippen f 2 a f 4.50. Kuikens f5 a f 6, Piepkuikens f l.=0 a f 2.50. Oude eenden f 2 a f 3. Tamme kooijneo f2 a f4. Duiven f 1.50 a f 1.75 per paar. Magere Var- keds 160 a 195. Zeugen f 1.80 a f2.60 ggen f 25 a f 52. Aangevoerd waren ongeveer 30 H.L. Zandaardappeled190000 st. eieren 300 Kilo Hooiboter50 Magere Var kens 200 Biggen10 Zeugen. De neutrale Middenstandtvereeniging Handel en Nijverheid hield een verga dering onder leiding van den heer Van Rossum, wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer L. Houbaer. Mr. Agtnda. DAGELIJKS. R. K. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Kosteloos toegankelijk voor alle personen boven 18 Jaar.

De Eembode | 1921 | | pagina 1