A.W.E.T. MAGAZIJN „VEDEA" Joh. van Dijk l.J. VAN HAMEHSVELD Bel dan op No. 42 Bezoekt de stand No. 14 L.J.B.Posthouwer DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 APRIL 1921. 35ste JAARGANG No. 9. KantoorLindegracht Kerk aanwezig zullen zijn. DB EBMBODB verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan. doch opzegging van abonnement moei Ïeschleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden tl.00 Bultende gemeente Amersfoort fl.10. Afzonderiqke nummers 10 ct. ADVERTBNTlfiN 25 cent per reget. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Wees begrijpelijk in alles wat go zegt of schrijft. Binnenland Bij den aanvang der Dinsdagavond- zittiog van de Tweede Kamer waren van de honderd leden maar zes present. Aan de plichtsbetrachting van vele Kamerleden schijnt nog wel iets te mankeeren. Te Mijdrecht ontstond brand in een hooiberg, vlak achter een oude boeren woning welke werd bewoond door drie gezinneo. De brand greep zóó snel om zich heen, dat weldra de woning, de schuur, de hooiberg en de hooi- eD rietschelf in lichte laaie stonden. Alles brandde totaal af. Een landloopci des avonds gevraagd hebben in den hooiberg te mogen slapen. Toen hem dit werd geweigerd, zou hij gezegd hebben »de gevolgen zijn voor jelui rekening A. Jurgens zal binnenkort Nijmegen verlaten en zich in het buitenland tigen. Door zijn vertrek zal er vacature komen in de Eerste Kamer. De schipper Gijzen uit Varik met een schuitje, waarin zes personen zaten, na het bezoeken der Tielsche markt huiswaarts achter een sleepboot. Bij het losgooien van het touw sloeg het bootje van G. om. Vijf der inzit tenden werden geredde 16-jarige dochter van G. verdronk. Amersfoort De Algemeene Vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Rijks kieskringen-organisaties in Nederland wordt gehouden op Zaterdag 28 Mei, des namiddags te half één precies, in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht. De agenda bevat 1. Opening. 2. Mededeelingen van het Bestuur (de voorbereiding voor de verkiezingei van 1922 inrichting der stembiljetten, inlevering der groslijsten en het houden van een politieken landdag). 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Vervolgensdiversebedrijfsraadmoties. Vaststelling van een reglement rege lende de werkwijze van het R. K. Pro paganda-Bureau en de positie van den Directeur. In de algemeene vergadering zal een rede worden gehouden door Ir. L, J. M. Feber, voorzitter ,van de Indische Katholieke Partij. Onderwerp: Katho lieke Koloniale Staatkunde. Des voormiddags te ll'/z uur zal in de Kathedrale Kerk (Lange Nieuwstr.) een H. Mis worden opgedragen F. i. KISNER I Mei 1896-1 Mel 1921. 1 Mei is het 25 jaar geleden, dat de Heer F. J. Kisoer werd benoemd tol onderwijzer bij het bijzonder onderwijs hier ter stede. Een dag van dankbare berinnering voor den jubilaris, die mag terugzien op 25 jaren van trouwe plichts vervulling in een verantwoordelijk ambt, een wijdings vollen gedenkdag voor zijn gezin, een herinneringsdag ook voor de oud-leerlingen, die dezen sympathie ken onderwijzer en oprecht toegewij- den vriend der jeugd niet licht zullen vergelen. De jongzns houden van mijnheer Kisner. Een jongenshart is als de bloe men, het keert zich vanzelf naar den kant, vanwaar bet licht en de warmte komen. Onze jubilaris heeft alles voor zijn jongens over, daarin ligt het ge heim van de groote toegenegenheid cd liefde, die de jongens van zijn klas hem toedragen, en niet minder de jongens van het patronaat, waaraan hij als onderwijzer en als verdienstelijk secre taris der patronaats-commissie geheel belangeloos zijn beste krachten geeft. De vrije Zaterdag is voor den Heer Kisner geen vrije dag, dien dag geeft hij ook aan zijn jongens. Menigeen heeft in den morgen van een derden Zaterdag dat vroolijke groepje wel ge- n rondom mijnheer Kisner, als bij met zijn jongens op uittrok om hun de heerlijkheid van Gods schoone na tuur te leeren bewonderen, een groepje s te voet, dan Weer per fiets, iltijd blij, dat zij met mijnheer Kisner mee mochten, en als de ouders meenden hun kind thuis noodig te heb ben, dan werden zij door hun lieve lingen gesoebat en gevleid tot het verlof was gegeven, wel troostend v onderwijzer en bemoedigend, die liefde der kinderen, en een lang niet gemak kelijke taak wordt er wel door ver- ingenaamd. In de 25 jaren van zijn trouwe ambts- srvulling heeft de Heer Kisner heel veel kinderen gelukkig gemaakt, heel veel jonge mannen denken genoegen terug aan zijn onderwijs, dat ook zoo vruchtbaar bleef voor het leven. Daarvan] kunnen ook de leden van St. Jozef getuigen, die zijn nuttigen cursus voor de leden der R. K. Werk- liedenvereeniging hebben gevolgd. Het openbare katholieke leven in zijn verschillende vertakkingen, en met name de drankbestrijding, kon altijd op den Heer Kisner rekenen en wij logen het geheim wel verklappen dat an menige Roomsche bijeenkomst de Heer Kisner voor ons blad de repor- Moge fje Heer K'sner nog lange ren zijn zware maar schoone taak vervullen met dezelfde opgewektheid dezelfde toewijding, gelukkig in de aanhankelijkheid van zijn beste jongens. Ook aan de hier volgende ingezonden bijdrage verleenen we gaarne eenige plaatsruimte Zilveren Ambtsjubileum-Kisner. Slechts hij is naar onze meening bevoegd en gerechtigd tot schrijven HARRY SHARPE «Dan is de zaak in orde. Ik houd u aan uw woord. Als die kerel n zijn tanden hier vlak bij ons is, zal het er duchtig spannen, dat verzeker ik u> Teiwijl Ben dit zeide, hoorde hij stemmen van uit het voor hem nog onzichtbare voertuig. Een er vat bij dadelijk herkende, zeide: «Hier is een best plaatsje om paard en kar te verbergen. We zullende van den weg te voet afleggen». Zij hadden juist dezelfde schuilplaats gekozen, die door Ben gebruikt HOOFDSTUK XXV. Terug In New-York. Zooals wij reeds in een vorig hoofd stuk verhaalden, had het geen haar breed gescheeld of de laudlooper met zija verbonden oog was regelrecht in de armen van Dick Underwood gereden. Misschien was hel goed dat dit niet was gebeurd, want Underwood was in 'n stemming waarin hij tot alles tn staat was. Toch zou die ontmoeting niet lang uitblijven. De dag begon reeds aan te breken, tpan de landlooper en zijn begeleider ran een jubilé-artlkel op een zilveren imbtsfeest, wiens Collegaschap kennis- van-zaken waarborgt, en wiens zelf standigheid vrij van die bijzondere -ympathifin welke een objectief-zien ran de waarheid omwazen de waar borg is voor een juiste waardeering. Aan beide voorwaarden meent schrijver dezes te voldoen, en aan deze over tuiging het recht en de vrijmoedigheid te kunnen ontleenen om het volle licht ipenbaarheid te doen schijnen op de verdiensten die de Heer Kisner zich zijn vijf-en-twintig jarige onderwijzers loopbaan verworven heeft. Ook zullen we nimmer de oneerlijkheid begaan van als jubilaris le huldigen, hem die een- voudig-weg Lijn plicht correct heeft vervuld, want alleen hij die méér dan zijn plicht heeft gedaan, kunnen we, zonder de eerlijkheid geweld te doen, het opeobaar huldigen. Ongetwijfeld heeft de mensch die vele jaren nauwgezet zijn taak waar genomen heeft, zijn verdiensten, maar in hel openbaar onze hooge waardecring uitspreken, willen we slechts van hem die zijn beroep altijd uit Roeping ver vuld heeft. Immers, alleen in dit zoo zeld zame (en daarom bijzonder te schatten geval, is al het wetk doortrokken van :en gewijde kracht, heeft het de af- itraling van het ideale. Welnu, zóó'n persoonlijkheid, uit Roeping zijn ambt waarnemend en daardoor zijn werk ver edelend, is de Heer Kisner. En de omstandigheid dat hij op 1 Mei a.s. 25 jaar als bijzonder onder wijzer hier-tcr-stede werkzaam is ge weest tot opvoeding der R. K. Amers- foortsche jeugd, doet hem recht hebben op de bijzom'erhooge waardeering alle R. K. Sladgenooten. We hebben met bovenstaande regels :er te Bchrijven, veel, zeer veel gezegd 1 Te veel? Gewoon aan groote-woorden bewierookende phrasen in een jubilw artikel zal dan ook mogelijk bij cc enkele die den jubilaris niet kent, twijfel rijzen aan zijn hier zoo hooggeschatte verdienste, en hij zal bewijzen willen zien aangevoerd, feiten weDschen ge memoreerd. Wij, meer waarde hechtend aan een gemotiveerde en een ieder- overtuigende' appreciatie dan aan de conventioneele eisch van ondergeschikt belang dat jubilé-artikel een hoog dravende ontboezeming of wel een be wierooking dient te zijn, we meenen ook meer in den geest van den be scheiden jubilaris-zelf te handelen, als we eenvoudig enkele gegevens naar voren brengen, bescheiden, die hem als opvoeder-onderwijzer katakteriseeren. Men werpe ons niet tegen, dat het slechts kleinigheden zijn die we memo- reeren, want't is juist in allerlei, oogen. schijnlijke kleinigheden dat de liefde en haar offervaardigheid, óók de liefde voor een ambt, het zuiverst uitkomt. Men moet een scherp waarnemer zijn, oog hebben voor die kleinste kleinigheden, om b.v. in het groeten door leerlingen eo oud-leerlingen de eerbied en de ver trouwelijkheid tevens, de bescheidenheid en tegelijk de jovialiteit op te merken, die een waarborg en fijnste toets is voor de hartelijke verhouding van leer ling en onderwijzer, o', hebt ge een daarvoor gevoelig oor, luister dan hoe de jongens onder-elkaar over onderwijzer spreken. Lok zoo'n gesprek iet uit wanneer het, als hier, een onder, 'ijzer geldt met wien ze veel ophebben, want instinctief weien ze dat in deze rhouding dat bijzondere gevoelen rzlg is, die ondefinieerbare esse N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank AMERSFOORT - ARNHEM 80E8T STEENBERGEN - TWELLO UTRECHT Rentevergoeding voor Deposito's 2'/i pet. Met 10 dagen opzegging 3 pet. wet. Drie maanden opzegging 4'/i pet. Sen Jaar opzegging 5 pet. Schoenen en Sportartikelen L&ngestraat 116 Telefoon 70 Stand no. 13 die, spontaan, gegeven maar, opzettelijk, verzwegen wordt. Om nog een voor beeld te noemen dat mede iilustreerend is voor de mooie opvatting van zijn mooie ondcrwijzersschap hoe zeldzaam is 't dat 'n onderwijzer evenals de heer Kisner (die zeker niet over improduc tieve tijd te klagen heeft!) z'n vrije- middag eraan geeft om met de klas een plezierwandeling of excursietochtje te maken I En zoo zouden er nog talrijke van die ucgenschijnlijke kleinigheden aan te halen zijn, die als zoovele bewijzen, zouden strekken voor de groote aan hankelijkheid en hartelijkheid tusschen de leerlingen en den onderwijzer, tusschen „meester-Kisner" (zooals zijn leerlingen hem liefst noemen) en „z'n jongens" (zooals hij hen altijd heet). Maar ge noeg meenen wij naar voren gebracht besluiten tot het aan wezig zijn van een fond van weder- zijdsche genegenheid. Op déze basis (eerste en onmisbare grondslag voor alle opvoeding) steunt zijn heele op- voederswerk, waar de beide ibijheid van het kleine dorpje halt hielden. Begrijpende dat hij in zulk een klein plaatsje de aandacht v bewoners zou trekkeD, en de algemeene 'sgierigheid zou opwekken, hield hij bij een, buiten het dorp gelegen, boerderij stil en wandelde, door Carkins irgezeld, verder het dorp in. Hij was in al zijn handelingen uiterst voorzichtig. Hij liet Carkins in den stal, bij paard en kar, achter met de Doodige bevelen hoe hij zich te gedragen had, en dc belofte van een strenge tuchtiging, indien hij niet precies deed wat hem bevolen was. De laatste was i bijzonder onderdanige stemming, gedurende hunne kortstondige kennis making was het den landlooper gelukt hem een heilzame vrees in te boezemen. Vervolgens besteedde de landloopr den middag verder met opletten e luisteren. Zoover hij te weten kwam was het niet Dick Underwood die den ochtend van dien dag het dorpje was binne»gercden. Hij hoorde alles omtrent den «jongen schavuit*, die in het dorp zulk een opschudding had teweegge bracht. Hij ging zelf naar de schuur van Johnson en ontdekte, dat daar het bewuste rijtuig, waar Ben mede weggereden, gestald was. Bij int begreep hij, dat de jongen, die hun kindermeisjes-seotimentaliteit en militairiseerde dressuur geheel vreemd blijven, daarentegen het juiste midden krachtige opvoeding, voortkomend een warm gevoel voor het wi belang van den leerling, door hem praktijk gebracht wordt. Ook zijn eigen voorbeeld van voortdurend zich geheel geven aan zijn werk, khn (één voorbeeld is meer dan duizend prtekjesdan ook niet nagelaten hebben van diep-in- werkenden invloed te zijn op zijn leer lingen. Ze leeren w-e-r-k-e-n bij hem. En daarom meenen we niet licht-' vaardig of overdreven gehandeld te hebben met den Jubilaris om zijn ver diensten zoo zeldzaam-hoog te schatten. We zouden 't ons daarentegen een verzuim en een onverantwoordelijkheid hebben aangerekend, hier niet eenige regels over hem te hebben geschreven in wiens ambt we de Roeping zich hebben zien manifesteeren, die, ondanks Zaterdags né 1.00 uur worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „Amstel"-Bieren. Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort, van de A.W.E.T. in Amicitia Afdeeling Rijwielen en Motoren van Utrechtschestraat 25 Tel. 81 Amersfoort. allen de baas was gebleven, niemand anders dan Ben Colicster was. «De jongen is toch rög slimmer dan ik gedacht had«, zeide hij vol bewon dering tot zichzelven. »Ik kan alles gerust aan hem overlaten. Hij zal Dolly Underwood stellig gevonden hebben. Maar met dat al heeft hij haar nog niet is er ook niet achtergekomen zij ontvoerd is geworden ook hebben wij dien ellendeling, dien Dick Underwood, nog niet te pakken. Ik moet nu eerst t-achten uit te vinden waar hij Dolly in veiligheid heeft ge bracht. Het schijnt, dat hij mij, per telefoon, een boodschap heeft gestuurd gelukkig dat ik hier ben:k zal rat echter niet laten zien eer het spellcij uit is. Iedereen schijnt er opuit te /ij i om hem te vangen maar als ze denken dat ze hem snappen zullen, dan moeter vlug zijn«. Hij besteedde vervolgens heel wat tijd met in alle richtingen onderzoek te doen naar de schuilplaats van Dolly Underwood, zonder dat het hem echter gelukken mocht deze uit te vinden. Even vóór dat Ben den dorpswinkel binnentrad, en den politie, agent aldaar zoo aardig voor den gek hield, stapte ook de landlooper aldaar binnen. Ofschoon hij dezelfde kleeren had aangehouden, geleek, hij toch jarenlange en groote materiCele zorgen, zich niet verstikken liet. En voor den Heer Kisner, maar méér nog voor de R. K. Amersfoortsche jeugd, hopen we dat het den Jubilaris gegeven mag zijn een reeks van jaren met dezelfde kracht zijn schoon werk voort te zetten. X. geheel ander man. Het groene verband was voor zijn oog weggenomen, en in plaats daarvan droeg hij een bril, die hem veel op een schoolmeester deed gelijken. Hij liep tlink rechtop er eerder pedant en verwaand uit, dan dat hij de kruipende onderdanigheid ran een bedelaar had. Gebruik makend van de telefoon, vas hij spoedig in gesprek met een :ijner handlangers te New-York, en luisterde met een zeer ernstig gezicht, rol belangstelling, naar wat hem van lie wereldstad werd bericht. Even later verliet bij, diep in ge dachten verzonken, den winkel. »Ik moet zoo gauw mogelijk, naar de stad terug*, zeide hij tot zichzelven. »En toch is het een slecht oogenblik om hier den jongen alleen den boel te laten klaarspelen. Ik moet gaan ik moet hier blijven wat zal ik doen Hij raadpleegde het in zijn schamele plunje verborgen horloge. Indien hij een voertuig kon krijgen, dat hem naar bet station bracht, zou hij slechts juist den tijd hebben om den avondtrein Brooklyn te halen. »Ik zal maar gaan«, overlegde hij bij zichzelven. De jongen heeft getoond, dat men gerust wat aan hem kan over laten. Binnen een paair uur hoop ik hier terug te zijn. Hij moet zich in- tusschen hier maar zien te redden is niemand in de stad. ja, ik zal aar gaan Hij haalde Carkins af, vroeg en ver kreeg een nieuw span paaiden, dat hij den horrelvoet liet mennen. Aan het station had deze hem graag willen ver laten wat hij echter niet toestond. .Wat hebt u met mij voor, meneer vroeg de horrelvoet, terwijl zij op weg »Ik wil zorgen, dat Underwood je niet meer tr pakken krijgt. Misschien hij je weer ergens laten liggen om dood te vriezen. Ik zou een gevoel hebben alsof jouw bloed op mijn hoofd komen, als ik dit niet trachtte te verhinderen en te voorkomen. Je bent plant. Carkins, en hebt goede oppassing en verzorging noodig.« iSchei er uit met dien nonsens», gromde de' horrelvoet, die zich, onder dit voortdurend toezicht, kregelig begon te gevoelen. •Zie je, vervolgde de gewaande land looper, terwijl hij zijn arm beschermend en vertrouwelijk door dien van Carkins stak, »ik ben soms wel wat ruw utt- gevallen, maar in waarheid ben ik de zachtzinnigste man der wereld. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1921 | | pagina 1