PONNE Stand 7 ALLE Vleeschhouwer Lamme T Wij exposeeren op de A. W. E. T. AUTO- EN MOTOR- BENOODIGDHEDEN SPECIALE PRIJZEN Tel. 169 Vlasakkerweg 52° de taak van den priester zooveel ver-' gemakkelijk! worden2. de moderne riebting, die vooral kraamverpleegsters vroedvrouwen bezielt ten aanzien i den kinderzegen en die zij niet verbergen. Dit werk moet niet be schouwd worden als philantrophie maar :n werk ter eere God». bereidende klasse 12 leerlingen telde. Totaal 46 leerlingen. Het einddiploma is uitgereikt aan 5 leerlingen. Avondvak- en Vakteekenschool (5- Jarigen cursus) ingeschreven 202 leer lingen tegen 106 in 1919. Toegelaten en opgekomen 172 leerlingen tegen 146 in 1919. Het pertoneel der Avondvakschool is uitgebreid met een leeraar in de wis kunde. Naar aanleiding van de toelating werd mededeeling gedaan dat dit jaar de aan vraag voor timmeren zeer groot was, die voor andere vakken kleiner, die voor schilders iets stijgende, waardoor voor de le al moesten worden afge wezen worden. De heer de Graaff deelt mede, dat door de vakvereeniglngen vroeger circulaire van het Gemeentebestuur is ontvangen waarin een plan was opge nomen voor de A. B. S.-leerlingen als 't ware een loonregeling te maken. De Voorzitter zegt, dat door de nieuwe wet op het Nijverheidsonderwijs dit eenigszins anders is uitgewerkt, doch de mogelijkheid bestaat dat aan kinderen van onvermogende ouders aan wie hel bezoeken der school anders niet moge lijk zouden zijn, eenige vergoeding vooi loonderving worde verstrekt. Tot heden kwam geen verzoek bij het bestuur in Van gemeentewege is aanbesteed het bouwen van zes ééngezinswoningen aan de Narcisstraat (Soesterkwartier). J. v. Keulen f29.300B. E. v. Dorth f31.331; G. C. Blanken f32.330, J-C. Wakker en Zoon (Den Haag) f 32.900 Gebr. Lammers f 35.780D. J. v. d. Hooff f36.600; firma Jac. van Gent f 36.900; E. d. Bruin (Hoogland) f 36.980. Zondag jJ. vergaderde de Jonge Werkman St. Franciscus Xaverius. De opkomst der leden was ondanks het mooie weer en de toooeeluitvoering in de Werkliedenvereeoiging zeer goed. Na opening zette de Eerw. Directeur op duidelijke wijze het doel en der «Jonge Werkman» uiteen. Hierna werden een tiental nieuwe leden ge- inzlalieerd. Vervolgens werden mede- deeiingen gedaan over verschillende plannen der Centrale «Jonge Werkman» om fiets- en wandeltochten te organi- zeeren. Voor de ook door dit lichaam op te richten Muziekvereeniging gaven zich alsnog zei leden op. Tenslotte werden nog door enkele leden bi] de rondvraag eenige punten naar voren gebracht o. a. de bonnen verkoop voor het vaandel der Centrale. Kaasmarkt. Aangevoerd 21 wageos bevattende 4500 K.G. Kaas. Prijzen f62.— f70.— per 50 K.G. Handel matig. Prinses Juliana vierde Zaterdag bi 12eo verjaardag. Dej Oranjever.|organi- seerdc bij deze gelegenheid een kinder feest ruim KXX) kinderen heeft zij eenige gezellige uurtjes bezorgd. Te 2 ving de eerste voorstellmg aan. De beer v. Lunteren sprak de kinderen toe. De mededeeling werd gedaan dat namens de Oranjever. en de kindi telegrammen waren gezonden van lukwenschen. Een spontaan gezongen «Laog zullen ze leven» was het ant woord. Mevr. Dora NollesSchramade kreeg toen gelegenheid haar talenten te toonen. Wal verstaat deze Mevr. de kunst de kinderen te amuseeren. Van begin tot eind wist rij de aaadacht der kinderen te boeien zoowel mei poppenkast waar «Jan Klaassem zijn vrouw «Kaïhrijn» de hooidrollen vervulden als met haar goocheltoeren. De Oranjever. had goede keuze gedaan door zich de medewerking van Mevr. Nolles—Schramade te verzekeren. In de tusschenpoozen waren geboden versnaperingen de kinderen wetkom. Overgelukkig keerden allen huiswaarts. De Oranjever. mag met trots terugzien op dit kinderfestfn. Dc zangver. «St. Caecilia onderafd. Gem. Ontspanningsdub voor R. K. organiseert Donderdag een tochtje naar Culemborg waar tevens wordt deel genomen aan het zangconcours dat aldaar wordt gehouden. Kisner-huldigiog. !o feestelijkheid is her zilveren ambtsfeezt van den Heer Kitner herdacht. 's Morgens werd in de parochiekerk aan het Zand ren gezongen H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij, met den jubelarit, zijn echtgenoote en kinderen, op gereserveerde plaatsen.de K. K. Onderwijzers en de schooljeugd in flink getal tegenwoordig waren. Na de H. Mis hield de Zeereerw. Heer Pastoor Hartman naar aanlcidiDg van dit zilveren ambtsjubilé een toe apraak over hel R.K. Bijzonder Onderwijl Na elven bereidden het Schoolbestuui de Collega's en de schoolkinderen de iamihe Kisner een feestelijke ontvangst in het schoollokaal van den Jubilaris, dat met palmen en bloemen versierd was. Nadat de Hoog Eerwaar de Heer Deken Fock namen» bet Bestuur den Heer Kisner zijn dank gebracht had. bood hij den Jubilaris ais geschenk een en vcloppe- inhoud aan. Daarna sprak frater M. Thomas namens de Collega's die hem een H- Hart-beeld op piédestal schonken. Een der leerlingen hield een alleraardigst causerietje's waarin de aan hankelijkheid van «zijn jongens» tot den Jubilaris, méér nog dan door de inbieding van de mooie theekast met servies tot uitdrukking kwam. hartelijken toespraak dankte de Heer Kisner, Bestuur, Collega's en kinderen voor hunne bewijzen van waar deering en vriendschap. Avonds werd in de Patronaatzaal intieme bijeenkomst gehouden voor tamilie en naaste kennissen van den Jubilaris, een avondje dat bijxonder- gezellig verliep. Ingenieur F. A. Holleman, is be noemd bij den dienst van tractie, ra voorloopige standplaats Amersfoort. De eerste Meidag werd hier ter stede door de socialisten op de gebruikelijk! wijze gevierd door het houden van eer optocht met baniereD en het beleggen samenkomsten waarin zwaar ge redevoerd werd over reactie van nu cd de toekomst-maatschappij van straks. Tijdens een korfbal wedstrijd, op Birk- hoven heeft iemand zich door inbraak toegang verschaft tot een der kleed kamers en daar uit de beurs van een speler een bankbiljet van honderd gulden ontvreemd. Een dames-speelster acht gulden. Zondag werd door de politie op genomen de zekere G. de G. te Nijkerk. Op het O. L. Vrouwenkerkhof was hij met een roes in de zijde gestoken, zoo dat hij een plm. 8 c.M. groote wond bekomen had. De man werd door Dr. Morren verbonden, waarna hij per auto mobiel naar zijn woonplaats is vervoerd. De vermoedelijke dader is voorloopig aangehouden. Zaterdag werden de nieuwe, groote kledingmagazijnen der N. V. Voor waarts aan den Utrechtschen weg feeste lijk geopend in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. De directeur van Buren dankte in zijn openingsrede allen die medewerkten den architect Roodenburg, den nemer A. C. Beljer, den schilder Boode, den stoffeerder Van Achterberg, de eleclriciens Nieuweg en Van Harten, en den etaleur Mok uit Amsterdam. Woensdagavond houdt de Roomsche Garde eene algemeene vergadering in het Patronaat aan 't Zand, Agenda. DAGELIJKS. R. K. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Kosteloos toegankelijk voor personen boven 18 jaar. DONDERDAG 5 Mei. Feestvergaderiog Ontwikkeling»- Ontspanningsvereeniging voor R. K. »St. George». ZONDAG 8 Mei. Half Bcht, Patronaat Zand, Weldadig heids uitvoering St. Pancratius-Patro- 0a Paradijsvloek van an door Alphonss Laudy- 'c waren onlangs in de gelegenheid de zooveel genoemde Laudy en zijn zoozeer geroemde Paradijsvloek kennis te maken. Als toehoorder heeft men bij beoor deeling van de voordracht te scheiden de rolzegger-Laudy van de dichter- Laudy. Het oiet-uiteenhouden van deze twee functies in één persoon, leidt tot 'erwarring-in-oordeei, voert noodzakelijk ot onjuistheid en onbillijkheid. Over de voordrager-Laudy niel lofreeds 't alleen maar dragelijk geven van zoovele rollen (al zijn deze neer typen dan karakters) vordert transformatorisch vermogen dat respect afdwingt, en een gevoelig en expressief weergeven ervan, als Laudy deed, kan niet nalaten ieders hooge bewondering op te wekken. Van een ander treurspel twee van de drie be drijven in hun geheel te hooren, zou n zeer bijzondere kunstgenietiDg kun- n geweest zijn. Hiermee raken we reeds u tweede fuoctie van Laudy: di dramaturg, van treurspeldichter. En, al moge 't gewaagd lijken tjd-als-deze, waarin Laudy algemeen geroemd wordt, en vooral voor een publiek, dat in hem de katholieke kunstenaar viert, aanmerkende merkingen over 't stuk te maken, aarzelen niet, er voor uit te komen dat de dichter-Laudy aan drager-Laudy nadeel heeft toegebracht. Erkennend en waardeerend het vele détallschoon, deed het overmatig- domineerend zwaarmoedige van het stuk onze schoonheidsgenicting geweld Alles zoo zwart, één schaduw- haast, met zoo weinig lichtEn hoe zelden komt de providentieele leiding die we in de dramatizeeriog van bijbclsch verhaal met Uit den Omtrek Bijkerk Op de markt: 11000 st. eierei A f9. 13 Schrammen (55 A f60. Biggen f30 it f35. 190 Runderen f350 it f725. 83 Nuchtere Kalveren f »0a f 18. Barnttxld Geboren Cornelia, d. v. C. Schalm en J. v. Duinkerken Jan, z. v. J, Beid en G. A. v. Hierdrn Maria, d. v. J. Kas en E. dc KruijfHendrika, d. v. J. v. d. Brink en D. Dunsbergen Gcrarda Johanna, d. v. R. Bunt en J. Bronkhorst. Ondertrouwd: G. J. v. Essen t E- d. Jager G. Hol en W, v. Domp- seler J. Vos en M. Termaten. GehuwdW. v. d. Pol en E. v Looijengoed. OverledenEvert J. Snellen 44 j. Soest Waar het blijkt dat nog steeds ge tracht wordt, dieren die dood gegaan of uit nood worden geslacht, aan den keuringsdienst te onttrekken, door geen kennis te geven aan den keurmeester, of-politie, zal voortaan streng daarop worden gelet en tegen de overtreders onverbiddelijk proces-verbaal worden opgemaakt. Utrecht Alhier is een R. K. vereenigiog op gericht voor hygiene en verpleging, ge naamd het Wit-Gele-Kruis. Behalve algemeene motieven zijn er bijzondere motieven, die voor de oprichting van een vereeniging bet Wit-Gele Kruis spreken, alle respect voor het Groene Kruis daarbij voorbehouden1 ais de zieken R. K. Wijkverpleging willen door R. K. verpleegsters ca religieuzen dan willen zij niet alleen verpleging van het lichaam, maar ook van de ziel door toedoen van de verpleegsters kan toor der Nijmeegsche Confederatie ,Stoomzulvelfabriek". Beide brandkas-; geforceerd eo 3500 gulden Eetteren cti Kunst. De geweldig-schokkende scènes kunnen o.i. slechts door een gestel -als-kabeltouwen in o deelde aandacht gevolgd worden. Niets dan ook natuurlijker dan dat r voordragens, toen Laudy e' stil hield om tot een volgende passage te gaan, geagiteerde bewegiDg onder 't publiek tot uiting kwam, voor ons het bewijs, dat het stuk te sterk spant. Onaangenaam deed ons ai ongemotiveerd «realisme» Daast het klassiektalige in de mond van dezelfde personen. Slechts enkele hoofdbezwaren tegen bet stuk, stippen we hier aan; - klaren ons, desverlangd, echter gaarne bereid om later onze meening uit voeriger en met bewijsplaatsen uit het drama erbij, uiteen te zetten als het spel dan toch eindelijk in boekvorm verschenen is. Wc vestigen dc aandacht op het bionenkorl te verschijnen tijdschrift «Roeping», waarin de hoofdredacteur dr. Moller, in een der eerste afleve ringen, een beschouwing over de Para dijsvloek geven zal. Onze slot-conclusie is dus deze Laudy heeft werkelijk alles gegeven wat de dichter-Laudy hem toeliet te De Amsterdamsche Raadsverkiezin gen hebben weinig verandering ge bracht. De winst der Katholieken is luttel. Het socialisme handhaafde zich dat het communisme zakte is. gelet op de verkiesing van twee ongure straattypen, geen winst. Het vrouwenkiesrecht bracht in Amsterdam geen verandering ten goede. verergeren van stemdrukte geworden en een last voor vele huls moeders, die nooit om een stembillet zestig duizend stemmers en bleven weg. Zaterdag brak in de heide onder Hilvarenbeek langs de tramlijn brand roet het gevolg, dat de brand die geheelen nacht en Zondag in alle hevigheid heeft gewoed, pl.m. 2000 H.A. heide en bosch onder Hilvaren- bege en Goirle tot over de Belgische grens onder Poppet vernield heeft. Bosschen van groote dennenboomen gingen verloren. Anton Bakels, voorzitter der club «Dada», Erich Wichman, secretaris van het kunstenaar8genootschap «De An deren» en Henk Eikeboom, penning meester van een groep aoarchisten, deelen mede dat is opgericht een anti stemplicht-partij, genaamd «De Rapaille- p art ijwaarvan zij het bestuur vormen. Ook schrijven Bakels en Wicbmao n soort van dreigementalsddstem- dwang niet wordt opgeheven «krijgi ook de Tweede Kamer bij de volgende verkiezing haar welverdiende beurt.» Een veehouder te Korte-Zwaag dronk bij vergissing uit een flescb, die medicijnen voor zijn paard bevatte. Na hevig lijden is de man bezweken. Drankbestrijding vermeerdert wel vaart en koopkracht in het algemeen. Door de missie-comité's van het Aartsbisdom Utrecht werd ingezameld In 1918 f40.182. In 1919 (67.311. Ir 1920 f 80.661. De 17-jarige A. G„ was te Rotter dam met een meisje aan het Hij had een revolver in den zak, die afging, met het noodlottig gevolg, dat hij zich in het linkerbovenbeen trof het meisje een schampschot aan rechterhand kreeg. Beiden werden ns her ziekenhuis vervoerd. d*o landbouwer gaat alzoo in dc goede richtingdr boer kan nog wel niet de wetenschap in haar geheel volgen daarvoor te veel speciale 9tudie noodlg maar hfl kan kennis nemen van haar resultaten en die in zijn bedrijf toepassen. Iotusschenkostdatal inspanning genoeg, want we moeten wel in 't oog houden, dat de landbouwer den geheelen dag io zijn bedrijf werkzaam is en dat er niet zooveel tijd voor studie of lezen overblijft bovendien na veel lichamelijken arbeid is de geest ook niet zoo vaardig. Toch moet de landbouwer veel lezen en vooral veel rekenen, want hij dient na te gaan of de vele uitgaven de inkomsten wel dekken. Vooral nu de fiscus tegen woordig zoo actief is en zulke zware offers vraagt, dient de boer zijn boeken te kunnen openen, ten einde daardoor te voorkomen, dat hij te hoog in de belastingen wordt aangeslagen. Om vele redenen verdient het aanbeveling dat de landbou wer goed boek houdt. Het aantal cursussen, waarop den landbouwers het boekhouden wordt onderwezen, neemt dan ook Om boer te kunnen blijven is tegenwoordig beel wat noodig de tijd is weer aangebroken dat dubbeltje weer tweemaal dient worden omgekeerd voor de landbouwer het kan uitgeven. De inkomsten worden minder, al maakt de kaas op't oogenblik een schitterende uitzondering. Landbouw Meubileeringen Hof 16 - Tel. 618 Amersfoort Binnenland. Vele vrouwen en kinderen hebben alléén daardoor weinig te eten, omdat de man en vader te veel drinken noodig beeft. i Nacht* is ingebroken in bet kan Paardenfokkerij Het warmbloed, zoo lezen we in de Nijkerkscbe Courant, wordt meer eo meer door het koudbloed verdrongen. De geest van den tijd Als men bierbij den mensch op het oog heeft, mag men het misschien gaan veroordeelen en deze verandering een achteruitgang noemen. Maar wij hebben 't nu niet over menschen, doch over paarden en ten opzicht daarvan wordt dc verandering als een verbete ring aangeduid. Het Belgische koud- bloedpaard, dat het trekpaard bij nemendheid is, gaat steeds mei plaats van den warmbloedigen Olden- burger en ook van 't inlandscbe ras Innemen. Een paar cijfers om dtt te illustreeren. In 1902 was het aantal geregistreer de dekhengsten van 't Belgische type nog maar 178 tegen 480 warmbloed exemplaren, in 1918 was de verhou ding reeds 540 koudbloed tegen 32C warmbloed en sindsdien is het met der vooruitgang van de liefhebberij in d« koudbloedfokkerij crescendo blijver gaan, meldt het «Hbl.» De ruim zes jaar geleden, opgerichte stamboekvereeniging -voor het Nederl. Trekpaard (Belgisch type) telde bij haar ontstaan ruim 1800 leden en is thans gegroeid tot bijna 8000 leden. Tal van buitenlanders, Franschen, Duit- scbers, Zweden, Denen, Tsjecho-Slowa- ken en zelfs Belgen richten zich tot Nederland om Belgische koudbloedpaar- deD, omdat zij in Belgie als gevolg van den oorlog niet meer of niet zoo goed meer terecht kunnen als voorheen. Vooral ook in de noordelijke provin ciën van ons land, waar men tot v* korte jaren zoo goed als niets i dc koudbloedrichting wilde weten ze was hoofdzakelijk beperkt tot Z land, N.-Brabant, Limburg en een deel van Gelderland is men den laatsten tijd bezig de bakens radicaal te ver plaatsen, en op de nationale tentoon- ste'ling voor Belgische trekpaarden, die op 6 en 7 Juli van dit jaar in Den Haag zal worden gehouden, zal ongetwijfeld trachten ook uit de i deiijke provinciën het best SBme brengen wat men bezit, opdat mei al te veel afsteekt bij de Zeeuwen, Brabanders en Limburgers, en opdat de buitenlandscbe fokkers ook neigin gen zullen krijgen tot het koopen op noordelijke stoetergen. Nog steeds gaa't onze regeering voort te zorgen, dat het land- en tuinbouwonderwjjs krachtig werd bevorderd. Wellicht reeds dit jaar nog zullen de eerste nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen worden geopend, waardoor het onderwijs voor de jongens en meisjes op 't land belangrijk zal worden'ge baat. D« natuurkundige ontwikkeling Godsdienstleer. Het Onze Vader. Vergeef ons onze schulden, ge lijk ook wij vergeven onze schul denaren. Vergiffenis der zonde is de meest dringende behoefte van den gevallen mensch. Wij bidden de groote genade het, H. Sa crament van boetvaardigheid al tijd waardig te ontvangen, vrij te blijven van iedere gevaarlijke mis leiding omtrent den ernst van ons berouw en voornemen. Wij her halen altijd weer deze bede, om geest van boetvaardigheid in levendig te houden en met het oog op onze trouweloosheid en nalatigheid in het dagelijksch leven. Ook voor de zonden cn fouten van onze medemenschen roepen wij Gods barmhartigheid in. De goddelijke leermeester van het Onze Vader waarborgt ons, dat de vergiffenis, die God on9 verleent, zich geheel en al richt naar ons gedrag ten opzichte van de zwakheden onzer medemen schen. Wat kunnen wij, kinderen van één dag, die verdwijnen als een schaduw, wat kunnen wij el kander aandoen, dat eenigermate in vergelijking komt met de schuld, die wij voor God hebben i Hij alleen kan met kinderlijk vertrou wen de vergiffenis der zonden, het eeuwig leven en de gelukzaligheid van den hemelschen Vader af- smeeken, die uit liefde tot Hem alle menschen met hartelijke liefde bemint, omdat Jezus Christus voor allen stierf. Maar wee den Christen, die deze bede uitspreekt en daarbij vrjjwillig baat of wrok tegen zijn medemensch in het hart koestert. Rstralten In het SL Alfonsuehula te Amersfoort. De Retraite bestaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou wing der eeuwige waarheden in een bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaarlijks tot ontspanning eeoigen tijd uit hun zaken terug nog redelijker is het, enkele dagen de aardsche beslom meringen te ontvluchten, om door een Retraite de overtuiging te ver levendigen, dat het leven slechts een voorbereiding is voor de eeuwigheid. Doe uw voordeel met deze groote weldaad, zoo nie- jaarlijks, dan toch op enkele belangrijke tijdstippen van uw leven en vooral, wanneer gij in een stemming ver keert, waarin gij niet zoudt wen- schen te sterven. 59 Mei. Mannen i lingen, verg. f 5.50. 1013 Mei. Congreganisten uit Arnhem, verg. f5.50. 1417 Mei. Mannen en jonge lingen, verg. f5.50. 20—23 Mei. Jongenspatronaats- leerlingen, verg. f 5 50". 2427 Mei. Jongenspatronaats- leerlingen, verg, f5.50. 2831 Mei. Jongenspatronaats- leerlingen, verg. f5.50. 25 Juni. Jongenspatronaats- leerlingen, verg. f 5.50. 710 Juni. Leden van den R.K. Politiebond, verg. f8. IA14 Juni. Jongelingen uit den middenstand, verg. f8. 1720 Juni. Gehuwde vrouwen uit Enschedé, verg. f 5.50. 2124 Juni. Gehuwde dames, midejaastand verg. f 10. .35-»28 Juni. Heeren Vinctn- tianen, verg. 10.-.

De Eembode | 1921 | | pagina 2