Heerenbottines Onze reclame Schoenmagazijn „VEDEA" DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DINSDAG 7 JUNI 1921. 35ete JAARGANG No. 20. Kantoor i Langetracht 28, üE EEMBODE verechqnt Dlnadag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei icachleden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden 11.00 Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVBKTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertenlISn moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan nlel worden gegarandeerd, Beier stil gestaan, dan ledig Werk gedaan. het Cectuur. (Ingezonden.) O die neutrale week- en dagbladen. Men weet wat uitvluchten te vinden om lastige propagandisten of verma ningen vaa zich af te schudden. Eenigen en dat zijn wel de on- noozelslcn beweren, dat zij de neutrale krant, waarop zij geabonneerd zijn, eigenlijk niet lezen, maar ze alleen gebruiken voor kast- en pakpapier en bij dat bakerpraatje kijken ze je aan met een gezicht van Geloof jij 't Wie ik Acb man, ze maken er maar No. 2 verzekert ook al, dat hij z'n neutraal blad niet leest, hij kijkt er alleen maar in naar de Staatsloterij, waarin hij speelt. No. 3 is wat krijgshaftiger. Hij vindt al dat afgeven op de neutrale kranten overdreven, nog nooit heeft hij iets verkeerds in zijn krant ontdekt. Of hij ooit iets goeds erin heeft gevonden, schijnt hij zich zelf niet af te vragen zulke hooge eischen stelt hij niet, Ja toch, want o wee, als er in zijn blad eens een verslag staat over een ker kelijke plechtigheid of een priesterfeest, dan zou hij zijn goeden huisvriend wel aan het hart kunnen drukken, dan is 't toch maar je krant. Weer een ander is van oordeel, dal bij niet eenzijdig mag worden prachtig! dat hij de meeningen van den dag op politiek en sociaal terrein onpartijdig moet leeren kennen, heerlijk en daarom leest hij een katholiek en een neutraal of liberaal blad, denkt ge fpardon, alleen een neutraal blad I De handel, zaken dat wachtwoord dient ook al als schild, waarachter zich zelt en zijn neutrale lieveling tracht te beschermen. Zou men tegenwoordig die bedenking niet met groote gerust heid onder de uitvluchten kunnen reke nen En mocht het ook werkelijk waar zijn, dat ge voor handelszaken een neutraal of liberaal blad noodig hebt, goed, maar laat het dan daarvoor alleen dienst doen, laat het op uw kantoor blijven en haal het niet als vriend in uw woning. Zoo hoort men honderden praatjes en liet eenige, wat men bij dat alles kan bewonderen is de schranderheid van den menschelijken geest om zulk een legio van uitvluchten uit te denken. En toch is er bij zoovelen niet zoo opzettelijke onwil in het spel als kortzichtigheidmen kan zich r niet voorstellen, dat de onkatholieke pers zoo kwaad is en zich niet vrijmaken van den waan, dat de neutrale pers inderdaad in uw neutraal blad iets aanstootelijks voorkomen, dan nog moet uw voorkeur zijn voor een prin cipieel Katholiek blad. Een neutrale krant is minstens te kil en te koud voor ons. Indien wij werkelijk volbloed Katholiek willen zijn en blijven, dan moeten wij er naar hunkeren om als huisvriend in onze woning te brengen een krant die één is met ons in levensbe schouwing, in sympathieën, waarin wij overeenstemming van gedachten en gevoelens vindeu, een krant die met ons meejubelt io hare hoofdartikelen vol Kerst-, Paasch- en Pinkstervreugde, die met ons en voor ons protesteert tegen de knevelarijen, de Kerk aange daan, die ons voorlicht hoe wij ons als Katholieken moeten gedragen ten op zichte van de vraagstukken van den dagmaar niet een, die hoogstens mei evenveel gevoelloosheid hare berichten geeft over een Fransche of Portugeesche kerkvervolging als een weerbericht of beursnoteering, die bij het schandelijke onrecht, onze katholieke kerk vaak aan gedaan, geen woord van afkeuring durft laten weerklinken, allemaal van wegc de neutraliteit. Zoo is het niet te verwonderen, dat Katholieken, die zich met zulk schraal geestesvoedsel tevreden stelleD, zich gewennen te zien door de oogen van de redacteurs, wier dagblad zij lezen en dat zij ten slotte eindigen met te denken en te gevoelen zooals zij. Vandaar dan ook dat gewoonlijk iemands richting evenwijdig gaat met die van het blad, dat hij bij vooikeur leest. Vandaar dan ook zoovele lauwe en flauwe Katho lieken van de binnenkamer, die even neutraal zijn als hun lijfblad en daarom zoo zeer te kort schieten in de vol ledige vervulling hunner plichten als Katholiek in het openbare leven.' Vandaar bij sommige Katholieken zekere vooroordeelen legen de Heilige Kerk, haar leer, hare wetteD, hare rechten en hare bedienaren, vandaar anderen, die lichtzinnig hun goed keuring hechten aan instellingen, be ginselen en denkbeelden, welke in tegen spraak zijn met haar geest en leer; vandaar ten slotte vele eigenwijze Katho lieken, die geschoold in de leering der zoogenaamde neutrale bladen, veel beter dan Paus en Bisschop meenen te weten, hoe eigenlijk de Kerk moet bestuurd Zoo vormt de voortdurende lezing tn quasi-neutrale kranten een geheel leger van kortzichtige, lauwe, bevoor oordeelde, Katholieken, die veel goeds ïalalen en nog meer door hun half- ilachligheid belemmeren, maar die ge heel anders zouden zijn, indien zij zich gezond katholiek geestesvoedsel sterkten. St. Fr. 1 ONTDEKT. i. In de vergaderzaal van de Smith Pearson Bank te lllford, zat massieve eikenhouten tafel, die groen tafelkleed bedekt was, het bestuur der bank. De jaloeziëo waren neergelaten het licht dat naar binnendrong, verlichtte vaag de groote kamer met zijn fresco's beschilderd plafond en de gobelins behangen muren. De president van het college Commissarissen de heer Dawson zat in het midden der tafel op een gebeeld houwde stoel met hooge leuning, ter- wijl de overige leden op eenvoudig! stoelen aan weerszijde van hem zaten. Onder de kristallen kroon, waarvan de prisma's even in 't getemperde zon licht schitterden, hing als een blauwige nevelsluier een wolk van tabaksrook. Mr, Dawson, de president- saris, Btak een versche sigaar aan, deed een paar kleine trekjes en liet langzaam de rook uit zijn mond glijden, terwijl hij quasi met aandacht naar de sigaar keek, die hij tusschen vinger en duim hield. »Er is vannacht weer voor 10.000 Binnenland. De dure petroleum De «Koninklijke Petroleum# stelt >or een totaal-dividend van 40 pCt. uit te keeren. De metaalbewerkers-organisaties be sluiten krachtig op te treden tegen de loonsverlaging door den Metaalbond aangekondigd. Een nieuwe commissie betreffende de electriciteits-voorziening des lands De officier van Justitie bij de Hanr iche Rechtbank, eischic tegen den 35 jarigen los werkman Dirk Roza. be schuldigd van den dubbelen moord, in 1910 gepleegd, op Cornelia Melchior en Willem Melchior te Spaarndam, ter zake van moord en doodslag een ge vangenisstraf voor den tijd vaa vijftien Minister de Vries heeft erkend, dat grens der directe belasting bereikt Hij is er zelfs van doordrongen dat in de eerstvolgende jaren nauwlettend zal moeten worden nagegaan of de kapitaalvorming eik zoodanige toe neming blijft vertoonen, als io verband aanwas der bevolking noodig de welvaart en de ontwikkeling land, 5 ministers cijfers blijkt dat in vergelijking met het jaar 1914, per hoofd der bevolking de opbrengst der directe belastingen gestegen zijn met ruim 330 pet., dieder ind, belast, van f 16 tot f 46'/, of met ruim 100 pet., d.w.z. dat de directe belastingen 4en de indirecte bijna 3 maal zooveel eischen als acht ren geleden. Hierbij komt dan nog de verdere verzwaring van den indirecten belasting druk, waaraan, naar het oordeel van den Minister, niet zat zijn te ontkomen, daarbij is vooral in het oog te houden, dat ook de druk der gemeentelijke directe belastingen aanmerkelijk is toe genomen, hoewel de gemeenten van haar door de jongste wijziging van de Gemeentewet uitgebreid belastingappa raat nog niet eeos het volle gebruik hebben kunnen maken, Tijdens een hevige onweersbui wer den de bewoners van de Nieuwe Prinsen gracht en. omliggende stralen te Am sterdam opgeschrikt door een gewel digen knal. Het bleei*, dat het hemellicht in intact was gekomen met de boven leiding van hel tramnet op de brug RoctcrstraatNieuwe Prinsengracht en dientengevolge dj bliksem deed inslaan in den watcrkabel van het etccirisch-: tramnet. Lange vuurpijlen schoten hel waler over uit de kabels, die lang zamerhand afsmolten. En de vlammen uit de vuurspuwende kabels werden grooter naarmate hel bliksemlicht zich in grootere snelheid en bij kottere tusschenpoozen herhaalde. Duizenden menschen uit de omgeving, waren naar de fantastisch verlichte gracht gesneld. Toen de stroom was uitgeschakeld, ontstond weder een geweldige knal, vermoedelijk doordat tengevolge van 'het stroomloos maken, het contact met het hemellicht verbroken werd. Bij een theorieles voor leerlingen in de school voor verlofsoflicieren op Kemperheide bij Arnhem, is een indgranaat afgegaan waardoor de sergeant De Priester uit Leeuwardi doodelijk in den buik werd gewond. Hij overleed in het St. Elisabeths Gasthuis. - Te Emmerik is een arbeider uit Heerenberg, zoodanig door een stuk springend drijfwiel getroffen, dat hij thans aan de bekomen wonden is ov leden. Hij laat een vrouw met t kinderen na. De Geldersche Stoomtram zai wag< met aluminium bovenbouw, bij wijze proef, laten rijden. Dit zullen motor wagens zijn, die door een persoon be- De wagens zijn geheel wit verlakt, van f 10.75 - Noch niet geëvenaard Langestraat 116 - Telephoon 70 JOH. VAN DIJK pond sterling aan goud gestolen, mijn heer Dawson?" vroeg een klein dik buikig oud heerlje, dat voortdurend mei een zijden doekje zijn lorgnet poetste. Inderdaad, mijoheer Quarlebro, maai wij hopen dat thans aan de geheim zinnige diefstallen een eind zal komen als de heer Lecoque de zaak in handen neemt,antwoordde de voorzitter. »ls hij nu werkelijk zoo'n beroemd heid?" vroeg een ander. De heer Lecoque heeft een zeer groote vermaardheid als detective cn is ons door den Prins van Gallig aan bevolen. Hij is bij de Europeesche hoven als detective geaccrediteerd heeft onlangs voor onze regeering eenige gewichtige documenten, die ge stolen waren, opgespoord, terwijl hij 't Russische hof ook aan zich verplicht beeft, door een zaak, die reeds meer dan tien jaar liep, tot een zeer bevre digend resultaat op te lossen# antwoord de de heer Dawson. »Ik vind het in elk geval voor ons corps van uitmuntende detectiven min der aangenaam, dat wij, nu zij geen resultaat gehad hebben, tot een vari hun buitenlandsche concurrenten onze toe vlucht nemen# sprak de heer Quarlebro op eenigzins verwijtenden toon, terwijl hij eensklaps zijn lorgnet opzette. Op 20 Nu 1920 vertoefden in Nederland niet minder dan 179.737 buitenlanders. De toevloed stijgt in een vrij sterk tempo: van 20 Jan. tot 20 Nov. 1920 met 38.223. Hoeveel arbeiders hieronder zijn is niet na te gaan, van welke nationaliteit deze vreemdelingen zijn wel. Vooral dc Duitschers zijn sterk toegenomen hun aantal bedraagt ihans 42.369. In 't Brediusbosch is Vrijdagavond de 40 jarige K.H. uit Naaiden zittende op een rijwiel, door een auto overreden. Met een gebroken linkerbeen en zware hoofdwonde werd bij opge-tomen. Anonymus dicht in het protest, christe lijk «Geïllustreerd Volksblad# over 'i toelaten van Roomsche Processies •Is zoo'n processie U een obsessie. Doet zij ons, protestanten, zeer... Als roode benden De straten schenden, Dan hindert mij dat toch véél meer I Al dal betoogen. Het moest niet mogen, Maar nu 't eenmaal is toegestaan. Zie 'k liever paters Dan godsdiensthaters In optocht langs de wegen gaan.# Alphonse Laudy zal binnenkort een werk voltooien, getiteld»De verlossing.# Het Kamerlid de Buisonjé bedank wordt opgevolgd door hoofondcr' zeres Johanna Westerman. De toestand van den landbouw wordt slechter. In 1919 overtrof de invoer uit den vreemde onze uitvoer met bijna 1 milliard gulden en in 1920 werd dit enorm bedrag nog verontrustend over schreden. Bij vrijwel gelijk blijvende productie werd van 67 milllioen K.G. boter iu 1912 39 en in 1916 slechts 13,5 mil- lioen uitgevoerd. Van de op hetzelfde niveau blijvende kaasproductie staat tegenover een uitvoer van 59,5 millioen K.G. in 1912, slechts den uitvoer van 12,5 millioen in 1919. Tegenover een hypothecaire belasting der landelijke eigendommen van 64'/2 millioen in 1912, staat een stijging der hypotheken tot 140 millioen in 1919. De gevolgtrekking uit deze cijfers ligt voor de hand voor ieder, die Wees maar een kloeke werker de sterke drank is sterker, want menig man, sterk geacht, is door den drank om hals gebracht. Onder de energieke leiding van haren voorzitter mr. Kooien werkt de Tweede Kamer heel wat af. Nu zijn ook de ipoorweg-ovcreenkomsten er door. Bij de discussie is 't mede-zeggenschaps- punt tot hoofdpunt geworden. Men heeft er schijnbaar meer oog voor, dan voor het groote belang, dat met deze gansche ve richting in de spoorwegpolitiek het gcheele land is gemoeid. Het maakt niet den indruk, dat men dit wel goed inziet. Formeel mogen de maat schappijen blijven bestaan, formeel mag n den toestand Diet veel veranderen, erkelijkheid wordt het staats-exploi- Wat de Staat wil, kan gebeuren, de macht tot doorvoering van zijn is er. De directie kan tarieven en dienstregelingen vaststellen, de eindbe slissing ligt bij den Minister. Het per- ineel komt niet in staatsdienst, maar het kan zich als zoodanig beschouwen want heeft het den Minister vóór zich geworinen, dan is diens woord wet. De aandeelhouders en commissarissen worden allen op een warme stoof gezet, de eersten met hun 5 pCt. gegaran deerde aandcelen, de laatste omdat zij, voorzoover zij niet zijn aangewezen doorden Slaat, mogen meepraten, maar overstemd worden als het om de meer derheid gaat. Amersfoort Er schuilt veel waars in uw argu- nt, mijnheer Quarlebro, maar u moei niet vergeten dat de bank dit jaar van de reserves meer dai 100 000 pond heeft afgeschreven aan verlies door diefstal en dat daaraan een eind De deur van de kamer werd zichtig geopend en een lakei mi poeierde pruik op en blauw lluweel buis, korte broek eti wil zijdeu kousen aan, kwam binnen en overhandigde den voorzitter een kaartje. •Laat de heer Lecoque binnen ko men# zeide de heer Dawson, waarna allen naar de deur keken. Een lange slanke man, met glad ge schoren gelaat en gekleed in een blauw tl snellen pak kwam biunen, bleet eve- in het midden tusschen de tafel en dc deur staan en ging daarna naar den voorzitter, die hem tegemoet liep. Zij gaven elkaar een hand en dc heei Dawson stelde daarna den deUctive aan de overige leden van hel college Na eenig discours van ondergeschikt belang, tikte de president met de hamer op de tafel en allen namen hunne plaatsen weder in. Lecoque zat tegenover den president en hield een cigaret losjes tusschen zijn lippen. "Mijnheer Lecoque, wij waren zoo vrij u te ontbieden en onze hoop is geheel op u gevestigd. De zaak waarin wij uw hulp vragen is een permanente diefstal aan onze Bank en wel uit de kluis die in den kelder gemetseld is Deze kluis wordt 's avonds gesloten en 's nachts worden de gangen die daar heen leiden bewaakt en niettegenstaande dat is er reeds meer dan honderd duizend pond sterling aan goud •iwenen. De Londensche recherche en een keurkorps van detectiven hebben getracht ,de geheimzinnige diefstal op te lossen, doch het resultaat if a:l-:i gebleven. Heden» iclu heeft een lissarissen. de lieer Btuster, die liet aanwezig is, zich in de kluii opsluiten en toen hij vanmorgei de kluis verliet was er een ijzeren kistje inel goud verdwenen... Wat denkt u er van mijnheer Lecoque?- sprak de president. Een oogenblik was het stil, de oogen van het geheele college waren op Lecoque gevestigd, die kalm een paar trekken aan zijn cigaret deed en daarna de 3seh er af tipte. De detective leunde achterover cn sprak: »Wat ik er van denk, mijne lieeren, dat is in|de eerste plaats, dat er op de wereld niets ge- De samenstelling van een plaatse lijk comité voor Katholieke Sociale Actie volgens nieuwen organisatievorm voorbereiding. Van gemeentewege is ingesteld Commissie, belast met het on derzoek naar den omvang van eene eventueel in deze gemeente te openen school voor onderwijs aan zwakzinnigen. Leden zijnJaarsma, directeur van on derwijs, Dr. M, van der Hoeve, direc teur van den Geneeskundigen Dienst en B. J. Groeneveld, hoofd ecner school. Willemsen, directeur van het post- en telegraalkantoor te IJmuiden, zal worden belast met het beheer van het post- en telegraafkantoor alhier, Door notaris Knoppers werden ge veild Een villa aan den Prins Frede- riklaan opgehouden f29.000. Een hee renhuis aan de Bergstraat dito f9.900. Een woonhuis aan den Weverssingel dito f4.000. hcimzinnigs gebeurt en al hetgeen door menschelijk vernuft samengesteld of georganiseerd wordt kan evenzoo door iiet menschelijk vernuf: ontzenuwd en uitgerafeld worden. Mijne heeren, hier wordt geregeld gestolen en waar ge stolen wordt zijn dieven geweest. Ik moet u zeggen dat het ons in de eerste plaats absoluut onverschillig moet laten wie die dieven zijn, bovendien moeten wij zelfs er geen oi genblik aan denken om dc dieven aan dc justitie over te leve.en. Wij moeten beginnen met in de eerste plaats vast te stellen hoe 't mogelijk is uit een gesloten kluis, die bewaakt wordt goud te stelen hoe het mogelijk geweest is in tegenwoor digheid van uwen lieer Bruster lien duizend pond goud, verpakt in een ijzeren kistje te stelen. Wanneer wij du weten, dan loopt de dief als het ware Daar behoeft men geen detective voor te zijn, om dat te kunnen bewe ren# fluisterde een der commissarissen zoo luid dat Lecoque het kon verstaan, tegen de heer Quarlebro, die dit ge zegde met een hautain lachje beant woordde, (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1921 | | pagina 1