"'«PU N. V. Gen trale Crediet- en Landbouwtaak The Douglas LJlPosthouwer ÜYANHAMEHSVELD Bel dan op No. 42 i w'viiww'wyvwjf DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 17 JUNI 1921. 35ste JAARGANG No. 24. Kastoor i Lu|etrtcht DB BBMBODE verschijnt Dinsdag- er Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei feschteden voor den aanvang van een nieuw wartaal. Prijs per drie maanden f 1.00 Bultende gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke 10 c' el en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertentlün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Elk heeft genoeg in zijn eigen tuin te wieden. Christelijke Politiek. In De Maasbode besprak Mr. A. van Wijnbergen den goeden afloop van de jaarvergadering van -ten Bond van R. K. Kiesvereenigingeo en wees daar bij op 't feit, dat de Bondsvergadering weldadige rust bracht op ods Katholiek- politiek terrein. Speciaal op sociaal-politiek terrein maakte men elkander duidelijk, dat niet slechts geleidelijk werd voortgegaan in de richting, door de Katholieke partij tientallen jaren reeds als de meest wenschelijke geoordeeld, doch dat de huidige regeering in haar aaohangige groodswetsvoorstellen reeds een belang rijken stap verder gegaan was dan ons program van 1918 iets, waaraan tot dan veel te weinig aandacht was ge schonken. En zoo keerde men huiswaarts te vreden en voldaan, en bezield met de beste voornemens alle krachten in te sbaonen ten einde na 1922 het bestaan van een Christelijk Kabinet mogelijk te doen zijn. Zonder moeite zal dit niet worden bereikt, meent Mr. van Wijnbergen. Geen geringe taak zal het wezen, in het bijzonder voor de besturen onzer plaatselijke kiesvereenigingen in het land, onze kiezers tot den laatsten man en tot de laatste vrouw, te leiden en te houden in het goede spoor. Het kon toch niet anders, of een regeering, eenige jaren aan het bewind, heeft veler verlangens niet kunnen be vredigen, ook zullen over de zakeo, die in de naaste toekomst moeten tot stand gebracht, de meeningen hier en daar uiteenloopen een en ander met ge volg, dal verschillenden neiging zullen gevoelen af te wijken, en daaraan zullen toegeven, tenzij op motieven van hooger orde zij daarvan zullen afzien. Moeilijke, doch schoone taak is het daarom voor hen, die in onze kiesver eenigingen voorgaan, bij allen liet besef levendig te doen wezen, dat er nog andere, hoogere belangen zijn, dan die welke by 't bespreken der vraagstukken van practische politiek meer naar voren treden, allen den plicht voor te houden vóór alles bet oog te richten naar de beginselen, anderzijds ook met tact en met groote zorg er naar te streven, dat voor die beginsellrouw niet te zwaren, vooral niet onnoodige offers worden gevraagd. De vervulling dezer taak is onge twijfeld vergemakkelijkt door het sobere, doch niettemin veelzeggend schrijven onzer Bisschoppen, voorgelezen ter jongste Bondsvergadering waarin nog. maals duidelijk in herinnering gebracht wordt, dat ook aan wetgeving en staats bestuur ten grondslag moeteu liggen de Christeiyke beginselen en derhalve de middelen moeten aangewend, waarmede zulks kan worden bereikt. Op dit punt onze kiezers steeds te ontwikkelen, lijkt Mr. van Wijnbergen nog altijd het voornaamste, dat op politiek terrein te verrichten valt. Niet alsof wij hen op die wijze zouden willen afhouden van het bespreken der zaken practische politiek. Allerminst. Het mag, het moet geweten worden, wat door de rechtsche partijen ten onzent reeds werd tot stand gebrachl, en wij betreuren het, dat daarover vaak Ie weinig in onze kiesvereenigingen ge- iproken wordt. Ooze kiezers zijn veel ;e slecht op de hoogte omlreDt hetgeen etds bereikten, verkregen is. Maar dit neemt niet weg, dat even- ds in het verleden het geval was, ook n de toekomst ons volk voor alles doordrongen moet worden van de Christelijke staatkunde als zoodanig, moet gevoelen de hooge beteekenis en waarde er van, ook juist voor het gods dienstig en zedelijk peil van ons volk in zijn geheel, en voor ieder in het bijzonder, en daarvan diep door- drongen, en dit steeds voor oogen houdend, zal men ook beter bevestigd zija tegen de gevaren, aan de practische politiek nu eenmaal verbonden, en op heden eer toe- dan afnemend. Moge behouden worden, wat zoo oeizaam verkregen werd, en in het belang van Kerk, Staat en Maatschappij het getal steeds toenemen van hen, die ook op staatkundig terrein doen en laten willen getoetst zien aan de Christe lijke beginselen. Godsdienst en Politiek. (Ingezonden.) We wagen 't deze twee woorden tast elkaar te plaatsen omdat we n.l. godsdienst opvatten als navolging van Christus' leven-en-leer, en politiek als toepassing van de godsdienst op staat kundig terrein. Voor ons is dus het onderscheid tusschen beide slechts dit, dal het tweede begrip een element, een gedeelte is van het eerste. Al dadelijk en duidelijk in 't oog springend is, datjde inhoud, de kracht en gaafheid van iemands politieke over- tuigiDg'geheel afhankelijk is van inhoud, kracht en gaafheid zijner godsdienst beleving. Hoe schooner zijn godsdien stige overtuiging, hoe schooner ook z'n politieke strevingen. Eo uit deze af hankelijkheid volgt dan ook, dat iemands politieKe meeningen, ongeëvenredigd aan zijn godsdienstpraktijk, onecht, valsch zijn. 't Is daarom zoo droevig te constateeren, dat ook in dezen tijd wellicht méér dan in eenige andere een groot getal naam-Roomschen, vergadering, brochure en krant po- :ren als de bij-uitstek Roomsche partymannen. Dit is een scheefheid, leugenachtig en daardoor volksbeder- vend in de hoogste mate. Want hieruit amenlijk te verklaren, dat zoo- velen het boven aangegeven verband (de afhankelijkheid der politiek van de godsdienst) uit 't oog verliezen, de beide begrippen als gescheiden en on afhankelijk van elkaar voelen, alsof h één meosch de uitstekend Roomsche partijganger ca de lauw-lauw katholiek heel goed kunnen samengaan. Gaat hel contact, de samenhang tusschen beide verloren, dan moet gevolgelijk ook de politiek scheef gaan, ontaarden... De grootte van dit gevaar wordt nog meikelijk vermeerderd als in een tyd als deze het politiek-sociale leven een plaats in de hoofden en harten der menscheD inneemt, fiéél ruimer als hel godsdienstig leven. 't Eenig middel hiertegen is 't aan brengen en versterken van de juiste hiërarchie, de ware orde in deze be- grippeD, waardoor de levende overtui- K'fg gegrondvest worden zal, dat van aard en graad van beleving van zyn godsdici st, de richting en kracht zynei politiek geheel afffitnkeiyk zyn. We zeggen dit hier vooral om déze reden, dal er tegenwoordig, velen blijke s hun politieke propaganda schijnen e meenen, dat de werving van politick- Roomschen» een winst voor Keik en Vaderland beteekenl en het dus een allesoverheerschend belang is zooveel mogeiyk stembus-«Roomschen« te ver zamelen. Dit nu ia, naar onze zienswyze, 'n averechtsche, dus valsche meening. Politieke propaganda kan slechts op diegenen van nuttigen invloed zyn, die, van Katholiek gehalte, een aan hun Katholiciteit ongeë venredigd-geriDge, belangstelling voor politiek voelen. In dit geval moet die belangstelling ver groot en in daden worden omgezet. De inwoede die zicb openbaart in het erven van stembus-zieltjes door zoo vele propagahdisten, maakt op de massa den iodruk dat Katholiek zijn veeleer een zaak van politieke richting dan van godsdienstbesef en -praktyk is het ver kleint en verlaagt onzen godsdienst, verarmt de inneriyke rijkdom van het begrip Katholiciteit, En, zou 't wel zoo'n groot verlies zyn, als het aantal Kamerzetels en ge meenteraadsleden der katholieken daar door verminderde Wat is dan belang- yker: de getalgrootte van stem- Tiassa en regeerders, of het hooge gehalte van beiden? Altoos weer denken we by deze vraag aan hel ant woord dat de geschiedenis hierop zoo overtuigend gegeven heeft. Toen na de vele vervolgiogen, in de IVe eeuw het Christendom triumfcerend uit tien - irijd voorschijn kwam en het de definitieve viktorie geweid ook op Staatkundig terrein (de verheffing van 't Christendom tot den Staatsgodsdienst van 't Ro- meinsche Rijk), toen was deze zege bevochten door de Christenen die nog geen tiende deel van de bevolking uitmaakten. De eenig-goede de zielkurdige actie zal ziéh altijd bewegen vin godsdienst de politiek. Laten we eerst, tegelijk 't werken aan onze eigen gods dienstige opvoeding, werken of mede werken tot verkatholieking onzer naas ten, en hierna, nu ja, hierna, kan dan gevoegelijk actie gevoerd worden om te komen tot de goede toepassing der Roomsche beginselen op staatkun dig terrein. Laten we nimmer hoofdzaak door bijkomstigheid verdringen. Zien vooral de verhoudingen goed AMERSFOORT - ARNHEM - SOEST - 8TEENBER8EM TWELL0 - UTRECHT Rent evergoeding voor Deposito's Direct opvord rbaar J1/, pet. Met 10 dagen opzegging 3 pel. Een jaar opzegging 8 pet. iet afgesneden hals gevonden. Ver- ioedeiyk werden de daders van het ■isdrijf gestoord. Zy hebben inbrekers- erktuigen achtergelaten. In de Neder-Betuwe wordt de wol opgekocht tegen 80 cent per Kg. Het •nrige jaar liep de prijs van f2 25 tot 2.50 per K.G. De begrooting van Arbeid wordt net ongeveer 42 millioen verhoogd. De minister van Arbeid vraagt een millioen ter bestrydiog der kosten van de organisatie tot bestnjding der tuber culose. De regeering heeft over Januari en Februari ongeveer drie millioen gulden de werkloozenkassen verstrekt. De vloed van verzoeken om premie woningbouw overtreft alle ver wachting. Hoeveel er precies noodig zal zyn, is nog niet te voorzienzeker is, dat het bedrag van f9.000.000 on toereikend is. Een verhooging met f 30 millioen is zeker noodig. Naar de N. Rt. Ct. verneemt, is de vensverzekeringsbank .«Amsterdam» overgenomen door de Levensverz. Mij. -Utrecht». Eerstgenoemde onderneming verd opgericht in 1892. Te Enschede heeft bij een twist ic een café de 21-jarige ongehuwde var D., den 57-jarigen gehuwden C. W. vader van 8 kinderen, met een schaaf tegen het hoofd geslagen, met het ge volg, dat deze tydens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Binnenland. In Nederland wordt jaariyks i dan 4000 millioen liter melk geprodu- Op 1 Juli a.s. wordt de rentebeta ling op de Mexicaansche buitenlandsche schuld hervat. Te Clinge is het echtpaar HuygeDS hun woning, midden in het dorp, The World's best motor cycles Motoring on a Douglas Better than medicine Utrechtschestraat 25 Tel. 81 Amersfoort. Amersfoort Zich wel bewust van het groote belang van «Hulp in de Huishouding», tracht het bestuur van onzen R. K. Vrouwenbond die nuttige onderafdeeling 0 goed moge'yk te organiseeren. larvoor is noodig dat een flink getal isgezinnen die onderafdeeling als lid :unen tegen de geringe bydrage n gulden 'sjaars, desnoods in mynen te voldoen. Iedere buismoeder zal by eenig nadenken zich bewust zij dat »Ht'Ip in de huishouding», in tydr 1 nood onmisbaar is voor den goeden geregelden gang van zaken in bet En vandaar dat het bestuur van den R. K. Vrouwenbond vertrouwt, dat velen zich zullen melden als lid van die nuttige onderatdeeHng. Men kan zulks mondeling of schrif telijk doen bij een der damesbestuurs leden, wier adressen nu wel bekend zijn. Zaterdag en Zondag vergaderen de Ncderlandsche Staatsburgeressen dezer stede. Hoewel deze naam toepasselyk is op onze Katholieke Zaterdags né 1.00 uur worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „Amstel"-Bieren. Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort. behooren die toch niet in dat gezelschap. Zy vinden in onzen Room- schen Vrouwenbond haar arbeidsveld en kunnen, gelijk-berechtigd met de manoen, in onze Roomsche Kiesvereeni gingen aan politiek doen, en wel aan die van de beste soortaan Christeiyke politiek. Het plan voor het houden van een winkelweek met etalage wedstrijd enz. uitgaande van «Handel en Nijverheid» zal worden uitgevoerd. Verschillende commissiën voor de regeling zyn samen- De groote gemeenteleening tegen 6'/i percent rente, is bij inschryving zoodanig overteekend, dat van de in schrijvers slechts een zeker percentage van hun inschryving zal worden geac- Kaasmarkt. Aangevoerd 94 wagens bevattende 20100 Kilo. PryS f59 tot f70 per 50 Kilo. HaDdel vlug. ONTDEKT. Lécoque sloeg de banden voo oogen zoo'n brandende pijn veroorzaakte hem die plotselinge overgang Even later werd de deur ontgrendeld en door Dawson geopend, die Leco que voorover gebogen met zyn hoofd tegen zijn handen rustend op het kistje tegen den muur vond zitten. «Morgen, mijnheer Lec..que,« riep de president uit. Morgen» antwoordde de detective, die met moeite opstond en hem knippende oogen aanzag. «En «Nietsden geheelen nacht wakker geweeststeeds op het kistje gezeten. Dat vervloekte licht maakt me blind Wacht het wordt iets beter... zeide Leccque terwijl hij voortdurend de oogen opende en sloot, doch geleideiyk lan ger open hield. «De kistjes staan er nog, dus geen bezoek gehad?» Leccque rekte zich even uit en keek daarna naar de kistjes, terwijl hij iro nisch opmerkte«Er staan wel vyf kistjes of het drie gevulde en twee leege zyn zullen wij nog nader moeten on derzoeken... Want er gebeuren hier zulke geheimzinnige zaken.» Het ontging Lecoque dat Dawson door dit gezegde gepikeerd werd e deze antwoordde op smalenden toon «Het is uw plicht- dit te onderzoeken. De detective deed of hij het niet 0{ merkte en beklopte de kistjes beurli lings zonder ophouden. Dawson trad naderby Zyn gelaat was bleek geworden Lecoque wierp eensklaps het hamertji dat hij er voor gebruikte op den grond en met oogen vol vertwyfeling keek hy naar Dawson, die als versteend tegenover stond. «Hebt u de klanken ook gehoord schreeuwde de detective. Dawson knikte bevestigend. «Er zijn nu maar twee gevulde. Ik heb den geheelen nacht op dit kistje gezeten. Dat wasgisteienavoiidgevuld... Ik ben den geheelen nacht wakker ge weest... en 't is nu leeg, 't is om gek te worden Hier moet iets bovenna tuurlijks gebeurd zijn «Ja, waarde heer Leccque... Het kistje dat daar nu staat, is hetzelfde kistje dat gisterennacht gestolen is toen de heer Buster de safe bewaakteZe hebben een vol gestolen en het leege er voor in de plaats gezet, terwijl u er op zat» antwoordde de heer Dawson op eenigzins wanbopigen toon. 111. Lecoque had een groot deel den morgen gewyd aan een vernieuwd en nog nauwkeuriger onderzoek safe, waarvan bet resultaat was dat hy hei gebeurde als het ware iets oi gelijks moest beschouwen want de den, vloer en zoldering waren massief en er was met de haidste boor geen mogelijkheid om een kuiltje, laar staan een gat in den muur te maken. De deur kon Diet geopend worden, zonder hulp van den electrischee stroom, die 's nachts uitgeschakeld was. En toch was het gebeurd I En hoe de kist waarop hij zat, werd onder hem WïB gestolen en een leege üaaivoor in de plaats gezet,'t was een iaad«el Hoe en door wien De raad van beheer der Bank, hoe wel ontsteld door den nieuwen uiterst brutalen diefstal, had inwendig vreug de, toen den detective op eet smartelijken toon het verhaal van zijr verblijf in de kluis deed, doch men wa: onthutst, toen hij zich eensklaps her stelde en vol energie uitriep: «Maai binnen drie maanden is het geval op gehelderd, mijoe hecreu «En wanneer heeft de bank de onl vreemde 150.030 pond sterling terug?- vroeg de heer (Juarlebro ironisch. «Op het oogenblik, dat de hceren immissarissen dit bedrag in de kas der Bank storten» antwoordde Lecoque. De verhouding tusschen den raad in beheer en den detective was door :t gebeurde niet vertrouweiyder ge worden, hetgeen voor Lecoque een re den te meer was om dezen door een gunstig resultaat te doen beschamen. Lecoque had bij elk onderzoek tot itelregel genomen, dat alles wat er ge beurt vrij was van geheimzinnigheid, zoodat de kluis op een byzondere wijze gebouwd moest zijn. Lang had hij nagedacht over het geen tijdens zijn aanwezigheid gebeurd ille hoop had hij nu gevestigd rerhoor van den architect, die het bankgrbouw en ook de kluis ge bouwd had, Dit was de heer Sandy wonende te Pimford en Lecoque had zyn assistent Hemi Dubois, die inmiddels uit Parys overgekomen was, er heen gestuurd om zich op de hoogte te stelleo vau den architect. De detective, dieheel vaag vermoedde dat het bestuur der Bank van de dief stallen meer af wist dan men zeggen wilde, had tegen deze heeren van zyo I besluit niet gesproken. Groot was zijn telleursielling toen hy al spoedig een elegraftsch bericht ontving dat de heer Sandy ruim anderhalf jaar geleden al daar gestorven en in het naburige Horn- church begraven was. Er was nog een feit dat byzonder zyn aandacht trok en dit was dat nie mand ooit iets van het verplaatsen der kistjes goud buiten de Bank bemerkt had. Den volgenden dag had Leccque wederom een conferentie met den heer Dawson, waarvan het resultaat was dal de raad van commissarissLO met het algeheele vertrouwen in zyn beleid schonk en een onbeperkte hulp toe egde. Op een regenachtigen morgen kwam :en auto met vier passagiers het dorp Hornchurch binnen snorren eo hield iot het buis van den burgemeester stil. De deur van het huis werd geopend de burgemeester kwam naar buiten, apte in de auto, die daarna ren eind langs de Ingebebourne Rivier reed tot by den windmolen, waar achter hooge populieren het kleine leerkhof verscho len lag. De burgemeester stapte het eerste uit de auto en sprak een viertal werk lieden aan die bij het hek zyn komst wachtten. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1921 | | pagina 1