Specialiteit moderne PONNE Fabrieksinstallaties Tel-169 Vlasakkerweg 52° Handelsschool. Voor den cursus 1921—1922 rijn toegelaten tot de le klasseA. J. Mol. H. Versteeg, M. A, H. Beusekamp, W. Pol, P. v. d. Kaay, N. A. Lenstra, A. v. Bruggen, H. Staal. G. Hana, A. Ingwirsen, C. Polman, T- H. v. Schuppen, J. Th. v. d. Chljs, J. E. N. N. v. Woudenberg, J. A. van Doornik, H. P. V. v. Keulen, S. Veld- huysen, J. D. v. d. Graaf, W. Fleur- stein, 1. A. W. T. Ruifrok, J. R. Dek ker, H. Vreleer, G. v. Raay, D. Vonk, H. J. de Vries, M. Frankenhuis, H. J. Zoet, J. H. Verraai, H. Kuyper, J. Strop, R. v. Ee, A. Pothoven, M. v. d. Werf en W. Verschocr. Afgeweten 2 candidaten. De 2e klasse: E. Welling en W. J. Hassing. De 3e klasse: N. C. Stoel. Vrijdag 15 Juli had in het patronaat Elleboogsteeg de constituSerende ver gadering plaats voor de vorming van een nieuw Plaatselijk Comité voor de K.S.A. Aan de hand der gewijiigde en aangevulde statuten, lichtte de voorzit ter, de heer G. A. Lufcx, vooraf eenigc artikelen toe om te doen zien welke organisaties gerechtigd zijn deel uit te makeo van het PI. Comitc. Eenige op en aanmerkingen werden hierop in het midden gebracht. Teo slotte volgde de beslissing, waardoor vijf organisaties lid werden van het Comitc en over twee nog nadere beslissing zal worden afge wacht. De vergadering besloot nu het PI. Comité K. S. A. voor gevormd te verklaren en over te gaan tot de ver kiezing van een bestuur, dat voorloopig uit 3 leden zal bestaan. Dit bestuur zal de uitbreiding van het Comitc ter hand nemen, waarna eene aanvulling van het bestuur met 2 personen zal geschieden. Bij stemming, vervolgens gehouden, werden gekozen de heeren G. A. Luijcx. J. Tuithof en W. G. Klomp. Bij rondvraag werd geïoformeerd naar den huldigen stand der burgerwachten en kerkvendels, waarvoor door den voorzitter onderzoek werd toegezegd. Ten aanzien van een ingekomen cir culaire van den Nat. Bond tegen de revolutie, werd aan het bestuur opge dragen zich te wenden tot het Centraal Bureau om advies. De heer F. M. Brand, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool aan de Breedestraat, vertrekt per 1 Augustus naar Arnhem, om daar in gelijke functie werkzaam te zijn. Aan ijver heeft het de verkoopster tjes van de speldjes voor Herwonnen Levenskracht Zondag 1.1. niet ontbro ken. Allen waren bezield met denzelf den ijver voor het schoone doel der T.B.C.-bestrijding. Bij de afrekening, bleek dat verkocht was In de par. O. L. Vr. Hemelvaart voor f275,71: in de par. St. Franc. Xav. voor f 266.07in par. St. Hen- ricus f 199,32 in de par. St. Ansfri- dus f62,38. Totaal dus 803,49. Voorwaar een flink bedrag waarmede Herwonnen Levenskracht* alleszins te vreden is. In de avondvergadering bracht de voorz. van het plaatselijk comité dank aan de Eerw. Geestelijkheid voor hun medewerking en aan de dames M. Pijpers, J. Jonker Chr. Peeman en J. Keizer die dit jaar de leiding van den verkoop op zich genomen hadden. Ook mej. Peeters werd dank gebracht voor haar werkzaamheden en niet minder de verkoopsters(tjes) evenals de pro pagandisten van Leo XIII en de zang ver. Crescendo welke laatste vereeni- ging deze vergadering door het geven van eenige nummers opluisterde. Hier na werden door Kap. Beltman eenige mooie cadeaux uitgereikt welke ten deel viel aan de jonge dames N'. Rouw horst F. Kloosterman, W. Houtveen, Leeuwenkamp Willemse, Kieft, Putman die in hun par. de meeste bloempji hebben verkocht. Hierna bleef men nc eenigen tijd gezellig bijeen. Donderdagavond te half 8 in t tuinzaal van cafe 't Boompje houdt de Oranjever. een algemeene ledenverga- Over de Amersfoortsche H.B.S.- feesten meldt Amersf. Dagbl. het vol- »Zjj vangen aan met den ochtend van 14 September, waarop de oud leerlingen arriveeren, terwijl des middags voor leerlingen sportfeezten en wed streden worden georganiseerd, waaraan jongens cn meisjes zulten deelnemen. Des avonds volgt dan een gezellig samenzijn, vermoedelijk in Amicitia», waar dan door en voor de leerlingen een gevarieerd programma wordt op gemaakt. Donderdag is de groote dag. Immers eveneens op Donderdag 15 September, doch in het jaar 1871 werd de eerste H.B.S. te Amersfoort betreden. Des middags vindt dan de ofliclfcele opening plaats in tegenwoordigheid van autoriteiten, leeraren, reünisten en leerlingen, waarop zal volgen: een receptie, aangeboden door de leeraren der R.H.B.S. en hunne dames. Des avonds een reünisten diner (vermoede lijk weer in »Amicitla«) en een gezellig samenzijn waarbij een reünisten-cabaret wordt overwogen. De Vrijdagochtend wordt gewijd aan verscheidene excursies, Amersfoort's omstreken, het vliegkamp, oud-Amers- foort, de industrieCn, de winkelctalages. Des middags volgt een tuinfeest op Birkhoven, waar dan tevens de finish zal zijn van een te houden Cross Coun try. De avond levett een feest in Ami citia uitgaande van de Amersfoortsche H.B.S.-clUb. Hoewel het garantiefonds Amersfoortsche Winkelweek nog lang volteekend is, besloot de betrokken Commissie toch maar tot doorzetten. Er wordt echter wel gerekend op :el meer financieelen steun. Het leggen van een tweede spoor lijn op het baanvak AmersfoortWou denberg is opgedragen aan den aan- :mer Stuij voor f268.000. Zondag 24 Juli is het jaarfeest van Patronaat St. Rafael, parochie O. L. Vrouw. Zaterdag werd de boekhandel van Patria geopend. De winkel is gevestigd in een keurig ingericht pand aan den L'trechtschen weg. De heeren Klijnstra, architectv. Geut, aannemerv. Veen, schilderv. Nieuwkerk en Elzenaar, betimmering firma Lomans, electr. en Forlmann en Hehenkamp voor stof feering werden bedankt voor hun zorgen. Tot zelfs in het landelijk stille Hoog land roerden zich dezer dagen eenige luidjes om te betoogen, dat den dienst weigeraar Herman Groenendaal geweld d aangedaan. Aan het examen voor Leerares- Huishoudkunde, waarvan het schriftelijk gedeelte op 25 Juni, het mondeling op 14, 15 en 16 Juli werd gehouden, na men 13 candidaten deel. Geslaagd de damesA. G. Buning, Amersfoort W. L. P. Burger, Amsterdam A. Chr. van Essen, Nijmegen W. Glasz, AmeisfoortS. Jas, AmersfoortE. J. Knol, Nijmegen A. L. Kolff, Ameis- loorf, M. E. van Lennep, Amersfoort M. J, Messer, Nijmegen F. Steenber gen, Amsterdam. In eene den 15 Juni te Roosendaal gehouden buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der alhier gevestigde Naaml. Vennootschap Cen trale Credict- en Landbouwbank is tot hoofddirecteur dier bank benoemd de beer Th. H. J. Nieuwendijk, alhier. Aan den heer H. L. A. Dullaert werd op zijn daartoe gedaan verzoek wegens verandering van werkkring eervol ont slag verleend als directeur van het hoofdkantoor. Op initiatief van onzen burgemeester werd hier een samenkomst van archi tecten gehouden. Mede was gearran geerd een uitgebreide collectie van architectonisch schoon hier in de latere jaren gewrocht. Tal van fraaie bouw werken in de stad en in hare naaste omgeving -door verschillende bouw meesters gesticht, gaven een mooi overzicht van het groeiend «mooi- Amersfoort*. Kaasmarkt. Aangevoerd 67 wagens bevattende 16 500 Kilo. Pry's f50 ii f60.50 per 50 Kilo. Handel vlug. Uit den Omtrek Achterveld Op de te Utrecht gehouden stieren keuringen is aan de driejarige stier •Goderts van de fokvereeniging Ach ter veld en Omstreken* een premie van f150 toegekend. Barnevtld In een expresselijk hiervoor gehouden bijeenkomst, heelt de burgemeester, de heer W. baron van Nagell den gemeente raad medegedeeld, naar aanleiding van ingekomen verzoeken der ingezetenen, om van_zijn voorgenomen ontslag te vragen, terug te komen, bereid te zijn, hoofd dezer gemeente te blijven. Baarn Voor het bouwen van een openbare lagere school te Baarn was laagste in- schrijver C. H. F. Saelman, te Amster dam, voor f 103,333. GeborenDirk, z. v. A. Koops A. M. v. Slooten Marie Izadora, d. v. M. S Israels en B. Drukker Mar- tinus Bernardus, z. v. M. B. Meijer er Mondfrans Zwaantina Roelfini Gezina, d. v. A. G_AI. Westendorp er Z. Middelveld Christina Hermina Antoinette, d. v. F. H. C. Kotten Chr. H. A. Luschen. OndertrouwdH. v. d. Brakel en J. Meernik W. Broerze en J. Petersen. H. J. Hornsveld en C. Buitenhuis G. Denekamp en L. Buitenhuis J. Schotman en C. de Graaf J. L. Mol N. Smit W. v. Lenneren en T. Brandt K. Simon Thomas en A. C. Ferguson. GetrouwdL. J. Bionda en G. Bree. G. Gevtenbeek en A. R. Schoonbrood. H. J. v'. Sijpveld en T. Vos E. Elze naar en G. Koops F, Breekveldt B. Klein Obbink. Overleden: Dr. Jan Vroesom de Haan 82 j .wedn.v.A.E. Killler, Franciscus Wouteru8 v. Ruitenbeek, 80 j., wedn. v. M. G. Tempelman Jacob Pieter Jacobuszoon, 22 j. Bij het baden in de rivier de F is Zondagmiddag te Baarn verdronken de 16 j. zoon van den gemeente-arbeider £cmnts GeborenJohannes Cornells, z. v. R. J. F. Hilhorst en J. R. v. d. Berg. Emerentia Geiarda Hendrika, d. v. L. Post en W. M. Zwanniken. Het zoontje van W. Bieshaar kwam Woensdagmorgen nabij ,de Lindeboom' al spelende onder een automobiel. De bestuurder remde krachtig en de wagen stond onmiddellijk stil. Groot was de verbazing toen de jongen ongedeerd van onder de auto te voorschijn kroop, om zich haastig bij zijn kameraadjes te voegen en weer verstoppertje speelde. Mej. C. Makker is aangewezen tot correspondente der R. K. Vereeniging bescherming van meisjes. Boogland Het Roomsche Kinderfeest op Sint Henricus-dag aangericht, heeft veel vreugde gebracht in de jonge kinder harten en blijdschap bij de ouderen die immer genieten wanneer de jeugd geniet. De ommegang met de praalwagens werd een succes. Bij het rondtrekken sloten zich jong en oud al den stoet aan. ,De eerste wagen stelde Engelbewaarder, beschermer jeugd, die door velerlei gevaren wordt bedreigd. Aan de vier hoeken wagen waren de vier H, Evangelisten voorgesteld. De tweede wagen gaf een missie kerkje te aanschouwen. Missie-pater zuster zich wijdend aan de opvoeding en het onderricht der heidensche jeugd. In Concordia verzamelde de jeugd zich vervolgens om te genieten eenige versnaperingen. Daar was m Dora Nollen-Schramade uit Rotterdam aanwezig en haar was het wel toever trouwd jong cn oud allerprettigst te amuseeren. Er werd allerhartelijkst ge lachen om de vele kluchtige scènes. Dit kinder-festijn is prachtig geslaagd en zij die genoten zullen zich dankbaar herinneren de goede zorgen door goedi kindervrienden voor het welslagen zich getroost. Botvclaken Van de gehouden telling van dei veestapel was de uitkomst als volgt Paarden boven en beneden 3 jaar 82 melkkoeien, jongvee, kalveren en stierei 923 schapen 24 geiten 157 varkens boven en beneden de 6 weken 843 kippen en kuikens 8564korven bijen 34. Uitgezonderd paarden, schapen en bijen, is de veestapel in de 11 jaren vooruit gegaan. Caren GeborenGeertruida Maria, d. v. H- G. C. A. Zanoli en J. J. Smit Gerardus, z. v. G. Vos en G. Wiegers. Ophrijs, z. v. J. Biiedé en G. Brandsma. Jan, z. v. J. W. Albers en E. Smit Georgette Frederika Maria, d. v. W. G. Wagner en A. M. Janssen Lambertus Johannes, z. v. J. V. A. van de Laar en KI. Grob Theodorus Hendrikus Antonius, z. v. P. P. A. Griepink M. C. Leers Franciscus Antonius. z. v. J, G. Koekkoek en G. Kerkhof OndertrouwdH. Dijkhuis en C. Schaapherder. GetrouwdJ. J. Majoor en G, A. Schaapherder J. Vos en C. Koster. Overleden: Wilhelmina, d, v. R. Bakker en J. Schaapherder, 4 mnd. Gerardus, z. v. G.Vos en G. Wiegers, Ceusdcn In de openbare school te Hamersveld is 'f nachts ingebroken. Ontvreemd zijn 6 M. geel katoen, 6 M. wit linnen, een blauwe geruite schort, een gestreept paars kinderschortje en het hangslot van de buitendeur. Bijkerk Te Slichtenhorst is ontvlucht de knecht, tevens verpleegde der slichting Avereest, J. H. v. d. H. met mede neming van een fiets van den boer, waar hij besteed was. Door de mil. politie is aan het Amersfoortsche politiebureau gebracht zekere J. W. die ontsnapt was als ver pleegde van de Stichting Landbouw- opvoeding I, te Appel bij Nijkerk. Er ontstond heidebrand in de nabij heid van de Landbouwstichting in Appel welke zich uitbreidde over een 3-tal bunders. De brand werd gestuit met hulp der bewoners van de stichting. Geboren: Gerritje, d. v. B. Dekker E v. Bloemendal Wulfert Gifs- bertus, z. v. J. v. d. Hengel en A. Doornekamp Dirk, x. v. W. Geijten- beek en H. de Groot. Ondertrouwd: E. A. Koops en T. d. Brink. OverledenBaitha v. Beek, 7 mdn. Johannes v. Reenen, 68 j., echtgen. v. E. G. v. Noort. - Op de markt 60000 st. eieren fll i f 12 - 23 Schrammen f 40 a f 50 34 Biggen f 20 h f 25 49 Runderen f 250 a f 500 32 Nuchtere Kalveren f 16 Sk f 24 10 Kippen f 1.50 k f2. Soest De verblijfplaats van den eenigen tijd vermisten ambtenaar ter secretarie Blans is bekend geworden. Blijkens informatie ^bevond zich de verloren gewaande in hoogst over spannen zenuwtoestand in het Zuiden Frankrijk. Utrtcbt Kaasmarkt. Aanvoer 228 wagens wegende 52447 Kg. Eerste kwaliteit f56 Jl f61, tweede kwaliteit f50 f56.50, rijksmerk f60 f67. terwijl een soldaat en een kind en veel vee is verbrand. Binnenland Buitenland Blijkens berichten uit Rome komen in Italië bij herhaling zware onweders voor, welke gepaard gaan met hevige stortregens. Tslrijke boomen zijn ont worteld en de kelders van vele huizen staan onder water. Een aantal kerktorens is door den bliksem getroffen en het is zóó koud, dat de meoschen genoodzaakt zijn, bun winterkleeren weer voor den dag te halen. Op vele plaatsen is de koren oogst geheel vernield door de aanhou dende plasregens. Op den weg van Angoulemè naar Périgneux sloeg een auto, waarin ver scheidene personen zaten, een dwars weg van een dorp in, en reed in op een groep personen, die een luchtje schep ten, Vier personen werden gedood, acht gewond, waarvan eenige ernstig. 0e Missie in het Oosten. China is het land van belofte,- Pater Henry Raaymakers C.S.C.M. heeft het ons verteld tijdens de Congresdagen in Maastricht. Het, is 't land van belofte, maar dan is ook noodzakelijk dat ter stond worde aangepakt. Bijna 2 milli- oen katholieken telt dit reuzenrijk, maar wat is dit op 470 millioen inwoners? China is het land van belofte, het Boedisme heeft China godsdienstig en godvruchtig gemaakt en eeo gezonde moraal gegeveh. Daardoor heeft het als het ware den grundslag gelegd het Christendom. De laatste jaren hebben in China veel veranderd. Alleen het Christendom zal den waren geest bewaren en 25 jaren is de vraag beslist of China den weg des Christendoms is opgegaan, ofwel zich naar het moderne Heiden dom heeft gekeerd. Verblijdend doet het dan ook dan ook dat wij in de laatste jaren het aantal missionarissen aldaar steeds stij gende zien. Had China in 1914 749 Inlandsche Priesters, in 1918 bedroeg dit getal 736 en in 1920 963. 2330 Priesters telt China in het ge heel, dat is ougeveer één priester op de 200,000 inwoners. Is het wonder dat Pater Raymakers besluit dat de vorming van inlandsche priestersjmoet worden terhand genomen, maar dat tevens niets vergeten moet worden dat de positie der R. K. Kerk; hooger moet worden opgewerkt, om zoodoende de positie van den Inland- schen priester hooger op te voeren en van meer nut te doen zijn. Bij het aanschouwen v.n den Niagara waterval denkt de Amerikaan met spijt dat daar 8 millioen paardenkrachten onbenut verloren gaan, maar is bet niet jammer dat hier nog iB onze wereld zooveel kracht voor de niet bekeerde zielen verloren gaat? China moet gechristianiseerd worden nu in onze dagen. Wie wordt lid van hat St. Petrus Liefdewerk. Voor 50 cents per jaar is met voor f250 betaalt men de jaarlijksche opleidingskosten van een Inlandschen priester en voor f2500 is men Stich ter van een beurs. Uit verschillende plaatsen in Zweden worden groote boschbranden gemeld. In de provincie Smalad heeft verleden week een brand ongeveer 1500 H.A. bosch verwoest. Oogsten en dorpen werden in de asch gelegd, waardoor minstens voor een millioen kronen schade werd veroorzaakt. Een nieuwe brand is in Smaland uitgebroken, ver oorzaakt door vonken uit een locomo. lief. Meer noordelijk heeft een brand gewoed over een oppervlakte van 12 mijlen met een breedte van 3 mijlen. De bevolking der dorpen vluchtte met medeneming van het vee. Millioenen kronen waarde zijn vermoedelijk loren gegaan. Circa 2500 man hielden zich bezig met het blusschingswerk, waaronder 1500 soldaten. De geheele bevolking van zeven gehuchten hielp mede den brand blusschen. Vele men- schen zijn bedwelmd door den rook, Men schrijft uit Midden-N.-Holland In de polders en in de ringvaarten is het water voor het vee onbereikbaar De visschen sterven bij duizenden door het sterke zoutgehalte. Waar nortons zijn (te Oterleek staan aan de dorps straat een 5-tal nortonpompen) wordt malen 's daags in bussen water de weiden vervoerd, jor den mensch wordt hand.-l in duinwater gedreven, dat van de Alk- maarsche waterleiding tegen 6 cents per melkbus, inhoudende 40 Liter, wordt ge leverd en tegen verschillende prijzen verkocht, soms 35 u 40 cent per bus. ongeveer 4 emmer. Zulk een toestand drukt zwaar op menschen met daghuurs inkomens. In enkele gemeenten voorziet de burgers tegen matigen prijs van r, dat uit de duinwaterleiding wordt betrokken en vervoerd in waterschuiten of sproeiwagens. Tijdens het distributie-tijdperk was ook een instelling voor regeling van voer, voeding enz. van paarden en vee, Hoe in die instelling is huisge houden leert het rapport der commissie in onderzoek. Op advies van den leider werd het hotel Angleterre in de Wagenstraat in Den Haag gehuurd voor drie jaar, tegen f 17.IXX) per jaar. En het Rijks- kantoor werd door den verhuurder ver plicht, de centrale verwarming, elec- trische geleiding, alsmede eenige zeilen loopers en lampen tegen betaling f 12.000 over te nemen. De cen trale verwarming-installatie bleek niet /oor kantoor-verwarming geschikt te :ifo en moest dientengevolge buiten werking gesteld worden, terwijl zeilen en loopers enz. onmiddellijk nagenoeg geheel vernieuwd werden. Dat voorts de toestand, waarin het pand verkeerde, ook al niet schitterend was, kan blijken uit een rekening tot een bedrag van f 16.615, welke voor het grootste deel betrekking had op vernieuwingen of herstellingen. In Rotterdam worden woningen van betonblokken gebouwd. Négen woon huizen waren in 20 dagen nagenoeg gereed. Slechts drie vaklieden, timmer lui waren noodig de overige werkers waren ongeschoold, Overwogen wordt eene wijziging der arbeidswet waardoor hare werking minder stroef dan nu zal zijn. Er moet meer worden overgelaten aan 't over leg tusschen de beide partijen in elk bedrijf. Op het bouwterrein van «Patrimo nium* te Amstelveen, kwamen Maan dagvoormiddag enkele werklieden in aanraking met de electrische geleiding, die de heistelling van beweegkracht voorziet, waardoor een van hen doo- delijk getroffen werd. Binnen enkele i de man dood. De directeur van de Hanzebank te Loosduinen is op de fiets in Deo Haag bij de Witte Brug door een auto over reden. Vreeselijk verminkt werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna bezweek. De heer K. te Nijverdal is bij een niet gesloten overweg met een motor op den locaaltrein gereden. Hij was onmiddellijk dood. Zij die het stenografisch verslag wenschen van het eerste Nederlandsche Missiecongres (een boekdeel van ongev. 200 pag.) kunnen dit bestellen bij den Secr. van den Nederlaodschen Priester- Missiebond, Doofstommeninstituut St. Michiels Gestel voor de geringe som van f 2.50. Vier kinderen van winkelier Pssveer te Heerenveen zijn plotseling ernstig ongesteld geworden. De geneeskundi gen constateerden vergiftiging door verkeerd voedsel. 2 kinderen overleden spoedig; de anderen zijn beterende. In den trein tusschen Emmerik en Wezel is de gebeim-kommies Strecker uit EIten, die een verdacht smokkelaar wilde visiteeren, door dezen doodge schoten. De dader trok aan de nood- en wist toen uit den trein die stil hield te ontvluchten, doch werd bij Milligen gevangen genomen. Te Zwolle is sedert eenigen tijd typhus geconstateerd. Totaal zijn er nu 172 personen aangetast. Allen zijn ge ïsoleerd. Door den burgemeester te Zwolle is een waarschuwing tot de burgerij gericht, betreffende het gebruik van ongekookte melk en water. Met de Instelling van het Handels register werd o.a. bedoeld, hel belang hebbenden mogelijk te maken vast te stellen, wie aansprakelijk is voor een bepaalde handelszaak, in hoeverre diens bevoegdheid tot het aangaan van ver bintenissen beperkt is en voorts infaet algemeen het verstrekken van die ge gevens omtrent een handelszaak, welke - bij het nagaan verbintenissen nuttig kunnen zijn. In verband hiermede zal ingevolge het bepaalde bij artikel 21 der Handels registerwet 1918 door de Commissie bedoeld bij artikel 26 der wet op de

De Eembode | 1921 | | pagina 2