'fcsïS" Eieren cent bij de Koppelpoort Middenetend. Statig deden Woensdagmorgen de herauten aan de Amersfoortsche bur gerij de mededeeling dat de winkel week een aanvang nam. en daarmee de viering van 't 20 jarig bestaan der oudste vereeniging van winkeliers klein-industriüelen te deter stede. Naar best vermogen behartigden de bestuursleden van -Handel en Njj' heid< voor en na de belangen van die in een leidende positie in handel nijverheid hun middenstands-bestaan tochten. Dat was vaak ondankbaar moedigend werk, want de doorsnee middenstander moet nog worden ver vormd van een zeer individualistisch mensch tot een die beseft en weet, dat de eenling veelal het loodje legt en dat alleen door samenwerking gevaren voor den eigen stand kunnen worden gekeerd en voordcelen worden behaald, De oorlogsjaren die telfs den onafhankelijken middenstander vaar van verdrukking bracht, deed het organisatielevcn goed en zoo mag dan nu van de Middenstandsvereenigingen worden gezegd, dat ze goed gefundeerd kans hebben te worden wat ze al-lang hadden moeten zijnde vertegznwoor- diging van kleio-hande! en nijverheid. Over de noodzakelijkheid en het goed recht van bestaan van den middenstand behoeven we hier niet uit te wijden. Door sociaal-economen van erkende kwaliteiten is dat alles meermalen be toogd als theorie en de nuchtere practijk leerde overigens dat de middenstand, die zijn rechten kent en daarneven zijn plichten vervult, onmisbaar is in he" maatschappelijk bestel. De term -zwaar belaste middenstand- of «verdrukte middenstand* is al-lang uit den tijd. De ontwikkeling der maatschappelijk! toestanden was den middenstand ovei 't algemeen niet ten nadeel. Dat zou een vergelijkende studie der belasting kohieren allerduidelijkst leeren. En voor zoover deze vooruitgang te danken is aan goed koopmanschap, ijver en arbeidslust zal natuurlijk ieder een die vooruitgang met genoegen zien. De toekomst is nochtans onzeker. En zeer stellig is aan te nemen dat de middenstand om op peil ic blijven waakzaam moet zijn. De goede burger deugden als spaarzaamheid en vooral eenvoud moeten zeer intens beoefend worden. Eendrachtige samenwerking boden en wanneer zoo geleid door de hooge beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde, wordt voortgewerkt, zal de middenstand ook in de toekomst zijn wat hij in het maatschappelijk leven behoort te zijn. In de keurig versierde zaal van De Arend had Woensdagavond de eigen lijke feestvergadering van Handel Njjverheid plaats. De jubileerende eetnging werd daar gecomplimenteerd door de middenstandsvereenigingen uit den omtrek. Vertegenwoordigers van het gemeentebestuur waren wederom tegenwoordig en ditmaal complimen teerde de gemeente-secretaris «Handel en Xfverbeide, meteen aansporend over te gaan tot de eindelijke stichting van een middenstandshuis en een centraal bureau, waar alle middenstandsbelangea behartiging zouden vinden. De heer A. C. Beijer sprak namens de R. K. Hanze een gelukwensch uit en verzekerde blijvende samenwerking in goede harmonie bij zaken die daar voor in aanmerking komen. Zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur orgelbespeling in <fc St. Jorixkeik door den organist G. van den Burg. Op woorden van den heer Var. Beurden, componeerde Kapelmeester Scholten», een -middenstandv-marsch. en droeg die aan .Handel en Nijver held, op. Dat de voorbereiding en de regeling der «Handel en Xijveiheid,-feestviering groote offers aan lijd en geld vorder den van hen, die zich er voor spanden, is duidelijk. Maar 't succes kroont ook hier den ingespannen arbeid. Ailcs wat het programma voor de reeds verloo pen dagen aankondigde, is keurig ver zorgd afgeleverd. De deelneming aan het «bloemencorso*, was niet bijster groottoch trok de stoet veel kijkers. Ook de etalages in onze winkelstra ten getuigen van veel goeden wil bij de exposanten om eens iets moois, iels aparts te laten zien. Dat niet allen daar mede slaagden is te begiijpen, Goed en smaakvol, origineel en pakkend éia- leeren is een kunst, niet door iederen winkelman verstaan. Maar zoo'n winkelweek werkt onder richtend voor allen. En wat voor den winkelier hoofdzaak is: ze toont de burgeiij wat hier op allerlei gebied tc krijgen is te kust en te keur, en weer houdt hopelijk velen er van elders te gaan halen wat bier goed en billijk gemakkelijker te krijgen is. Voor de rrebtbankte Utrecht stond 'erecht een 25 jarige opperman die er ts nachts met een bootje op uitging er, landde aan het terrein der wasschciij van de firma M. waar honderden stuks linnengoed lagen. Voornamelijk heeft hij lakens en slopen buit gemaakt, be hoorend aan Itet Pensionaat Sl. Louis. Bovendien nog een aantal sokken. De portie linnengoed vertegenwoordigde 'n waarde van 1400 gulden. De man had bekend. Eisch 1 ji gevangenisstraf met aftrek van va Amersfoortsche Winkelweek. Zaterdag 13 Augustus. 3 uur. Zwemwedstrijd 2 kilometer wedstrijd Start van de Roode brug. 3 uur. Aankomst deelnemers zwem wedstrijd. Daarna popduiken, enz. enz. 's Avonds prijsuitreiking en bal. 2 uur. Groot kinderfeest, voor kinde ren van O—12 jaar. Optreden Mr. Wil liam, poppensprookjesspel café 't Boompje. Voor kinderen van leden van Han del en Nijverheid en de Hanze vrij, voor anderen 15 cent, geleiders 75 cent. 8 uur Omgang van den zegewagen, voorstellende Handel en Nijverheid be geleid door muziek. Tijdens dezen om gang zal een straatcollccte worden ge houden ten behoeve der a'gem. armen. Maardag 15 Augustus. 2—4 uur. Matir.ée door het le Reg. Huz. op den Hol. 8 uur Carabet in Amicitia. Dinsdag 16 Augustus. 8 uur nam. Publieke verkooping in de Arend van door de Amersf. winke liers beschikbaar gestelde voorwerpen en artikelen. Deze anikcien zullen bij opbod worden verkocht, De verkooping wordt afgewisseld door muziek. Van de gdteele opbrengst dezer ver kooping komt 50 pCt. ten bate van de kas der vereeniging Handel en Nij verheid, 20 pCt. ten bate van het Meuw- senfonds, Dit fonds heeft ten doel Middenstanders welke Inancieelen st noodig hebben te helpen: '5 pCt. bate van de Amersf. vereen, tot strijding der tuberculose en 15 pCt. bate van het Groene Kruis. Woensdag 17 Augustus. Groote militaire feesten, aangeboden door de Amersfoortsche burgerij de militairen van het garnizoen dankbaarheid voor de blussching den heidebrand. Avonds 10.30 vuurwerk op het feestterrein aan de Kruiskamp. Geboren Joannes Hermanus, z. van J. v. Meteren en G. G. v. Ouwerkerk. Rijk. z. van D. Kamerbeek en A. Wentzel, Cornelia, d. van D. Strijbos en C. Dicpeveen. Johannes Wilhel mus, z. van W. F. v. d. Zwaan en J. 1'. N -lhen. Willem Geurt, z. van VV. Alexander Polhout en G. E. Mark. Willemijnlje Johanna Gerarda, d. J. v. d. Pijpckamp en C. Kroes. Meijer, z. van J. E. Gosschalk en K. M. de Jongh. Josepha Frederika, d. van J. J. A. Aghina en A. H. M. J. Wolters. Francisca, d. van C. de Groot en H. F. Wakelkamp. Catha rina. d. van K. Jagtcnberg en W. G. Craanen. Janr.etje Anna, d. van J. e en Ph. A. v. d. Hoek. Maria Henriëtte Elisabeth, d. van W. H. Ch. Xieuwland en A. M. G. Otte. Evert, 3n E. Aaltcn en W. Lambrcclits. Alberta Wilhelmina, d. van H. C. J. Korndewal en A. W. Maas. Hen- dnka, d. van L. W. v. d. Mast en H. W. Pot. Ondertrouwd: S. T. Hoekstra en H. J. Heijsman. H. Rekers en A. v. d Valk. J. Bu*é en A. C. Schagen. M. Dolleman en J. v. d. Kieft. J. W. Manten en J. Hizeleger. E. v. Schoppen en M. M. Schoonhoven. 1'. H. C. Mceuscn en J. M. de Conijn. J. S. N. Cramer cn A. M. C. Sdtueler. Gehuwd: A. A. Grocncxlijn cn M. G. v. Dijk. - W. Muijs en J. v. Rijn. A. W. Offnliaus en H. v. Berghem. J. v. d, Velden en M. H. Btnsber- i. Th. S. v. <1 Berg en C. H- M. Volmer. E. Bouwmeester en H. G. Kraaijkamp. D. W. Deibei en G. H. Palm. Overleden Johannes J. P. v. Roon, m. Johanna C M, v. Kocssel, 65 j.. wed, van J. H. C. Cools. Geertiui'Ja W. Lambrechts. 66 j„ wed, van S. Hartogsveld. Jan Huisinga. 50 j wedn. van M. S. Verniers van der Lu ff. Geertruida Pot, 4 m. Timotheus J. Kok, 4 m. Joannes Holtman, 3 m. Jacob Overeem,77 edn. van C. Smeckes.Dorothea E. F. Horst, 30 j., ongeh. Cornelia H. M. v. Valker.hotf, lj. Barbera M. v. d. Hoven. 7 m. Uit den Omtrek Baarn De raadsleden Dijvhoorn (A. K) P. van Calmhout (S. D. A. P.). H. N. M. C. L- y gras If (R. Ken A. A. Sto ker (V.U.) hebben bij de Raad een voorstel ingediend om in beginsel le besluiten tot de oprichting van een school bioscoop. Doogland Ter voltooing van de reorganisatie van hel plaatselijk comité der K. S. A. werd in «Concordia* een vergadering gehouden. Uitgenoodigd waren de Gees telijke Adviseurs, de besturen der bei den slandsorganisaties en van het kruis verbonddie volgens de gewijzigde algemeene statuten het plaatselijk comité zullen vormen. De leiding der vergade ring was in handen van het bestuur van het oude Plaatselijke comité, hetwelk in Juni werd ontbonden. Het bestuur werd samengesteld als volgt: W. Eggenkamp Voorzitter. K. G. Schoonderbeek secretaris, G. v. d. Pol penningmeester, J. v. d. Eshof A. v. 't Klooster. De ZeerEerw, pastoor Oldenhof sprak in hartelijke bewoor dingen het nieuwe comité toe. Hij hoopt dat 't veel zal bijdragen tot in stand houding vai de goede samenwerking tusschen de verschillende sociale ver- eenigingen in de parochie. De leden werden aangespoord zich tc beijveren de Katholieke pers te steunenhet le zen van Katholieke bladen is zoo be vorderlijk voor de sociale ontwikkeling. Hierna werden de statuten behandeld en na eenige wijzigingen vastgesteld. Als toegevoegde leden werden benoemd A. Brouwer eij W. Renkers. De voor zitter en de heer W. Renkers werden benoemd tot afgevaardigden voor h Diocesaan Comité. Dinsdag 30 Augustus wordt ti gemeente huize gelegenheid gegeven vi 10—12 en 1—2 uur voor het ijken i herijken van maten en gewichten. Bijkerk L)e inzameling in deze gemeente voor het Miljoen-plan der Anti-Rev. Partij heeft de som van totaal f3000 opgebracht. Soest Vanwege het Departement van Oor log wordt medegedeeld, dat de plannen tot den bouw van een marechaussee kazerne in de omgeviDg van Soest en Baarn geenzins, zooals dezer dagen in een der bladen werd gemeld, zijn op gegeven, 'doch dat men zoekt naar een geschikt terrein daarvoor tegen een re delijken prijs. Binnenland. Mgr. B. H. Klönne, voormalig tor van het Bagijnenbof, het geheim- zinnig-rustige hofje, verscholen achter het herriënd Kalverstraat gewoel te Amsterdam, is gestorven te Overs waar hij de laatste jaren van zijn leven doorbracht. Hij was van 18611870 leeraar aan het Seminarie «Hageveld*, later rector van het St. Bernardusgesticht te Am sterdam. Tien jaar lang heeft hij de journalistiek beoefend, als hoofdredac teur van «De Tijd*, met groote be kwaamheid, De minister van Financiën heeft doen weten dat het wetsontwerp tot veihooging van het tarief van invoer rechten is ingetrokken. Te Rotterdam zijn aangehouden vier jongens van 912 jaar, die hadden ingebroken in den Doelen en daar 21 llesschen oranjebitter hadden gestolen. Zij hadden zoo meldt het »Hdbld.«, deze verborgen in een pakhuis bij den Doelen, waar zij zich aan den inhoud der llesschen hadden te goed gedaan, met het gevolg, dat zij bij de ontdek king allen stomdronken waren. Ecnigen tijd geleden werden uit het Staatsniuseum te Weenen kunstschatten ter waarde van meerdere miliioenen gestolen. De politie daar ter plaatse heeft thans ontdekt, dat de gestolen voorwerpen naar Amsterdam gesmok keld en daar verkocht zijn. Het is zeer gewenscht, dat zij die 35 jaar en ouder zijn en nog geen vrij willige ouderdomsverzerzekering sloten, spoed maken met zich tc verzi keren bij den Raad van Arbeid. 2 December a.s. toch is de laatste datum, waarop men, zich verzekerende deel heeft aan al de voordeelen van de vi ij willige verzekering. Sluit men de verzekering later, dan zal, al blijft de premie dezelfde, de uit- keering evenveel later aanvangen als Te Colhen is een 14-jarige jongen, die zich bij het kaai ten dnftig maakte, plotseling dood gebleven. Te Nieuw-Weerdinge heerscht onder de varkens de pestziekte. Vele dieren zijn reeds gestorveD, In een landbouw-vergaderiog te Lo- chem deed de heer Van der Velde, veearts te Oldenbroek, mededcelingen over de vaikenspest, die in Drente be gonnen, afgezakt is naar de markt te Zwolle en verder afzakt naar 't zuiden. Er zijn veel slachtoffers. Bijna alle die ren sterven. Spreker waarschuwde voor zichtig te zijn met den aankoop van varkens. Hij raadt sterke ontsmetting der stallen aan. Prof. Keimers merkte op, dat in ons land altijd varkenspest is. De ziekte is niet nieuw. Een sterke ontsmetting afbranden der varkenshokken, is noodig. Waarom is Drente niet geïsoleerd? De nieuwe Pauselijke Internuntius Mgr. Vincentini is 's Hage aangekomen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft 't in 't Noordwesten van Ove- ijsel en in het Zuidwesten van Drente ioo sterk gevroren, dat de weilanden,' kis in den winter, geheel wit waren. Voor het perceel der firma Gruyter9 Zulfen, dat verbouwd wordt verza melde zich een aantal meotthen. Men hoorde duidelijk lawaai also er gewerkt werd, en dat mag immers tegenwoor dig niet meer vanwege de achturendag! l'iuks liep een werkman naar de poli tie om te klagen dat daar achter de schutting de arbeidswet werd ove den. De politie kw m kijken en bleek, dat de aannemer en de eigenaar van het perceel bezig waren met stee- nen bikken. Die moegen dat gelukkig nog doen als ze willen. En dus behoefde er geen proces-verbaal te worden op gemaakt. Te Zwolle vergaderde het Kruis- verbond in het Aartsbisdom onder lei ding van den heer Suring uit Maars- »cn 3 afdeelingen met 113 geheelont houders en 286 afschaffers kwamen het aartsdiocesane drankweerleger in 1920 versterken. l'ot bestuursleden werden gekozen Pastoor Elskamp en S. W. en Jong te Lemmer. De heer Suring werd als voorzitter herkozen. Het 25 jarig bestaan van het Kruisverbond zal volgend ji feestelijk worden herdacht. Aan Sobriëtas zal in overweging gegeven worden of nu de tijd rijp is, bij de regeering aan te dringen op dwangopneming van drankzuchtigen in herstellingsoorden, terwijl tevens aan die organisatie zal worden verzocht een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de toestand onzer sportbeweging en het drankgebruik onder sportbeoefenaars. Buitenland. In Marokko krijgen de Spanjaarden slag op slag. De Mooren zijn blijkbaar niet gediend van Spaansche overheersching en trach ten alierwege de Spanjaarden te ver- drijven. In Spanje zelf komt opwinding en verzet tegen de groote lasten, aan een expeditie naar't Moorenland verbonden. Z. H. de Paus heeft zijne diploma tieke vertegenwoordigers opgedragen, bij de regeeringen op hulp voor Rusland aan te dringen. In een brief aan Kardinaal Gaspar zegt de Paus, dat ieder den plicht heeft om dit christelijk volk te helpen, gelijk ieder meDSch een medemensch die doodsgevaar verkeert, moet bijstaan. Een reiziger uit Rusland beschrijft de vreeselijke toestanden die er bestaan in het Russische hongergebied. Hij zeide, dat, toen hij de plaats voor twee i drie dagen verliet, er vluchtelingen bi* nenkwamen dagelijks ongeveer 2000. Zij konden slechts in kuilen wonen. Zij lijden zoo van den honger, dat hun lichamen zijn opgezwollen en hun wi gen vol en dik zijn. Indien men n een vinger op hun vleesch drukt, nee het maar langzaam zijn vroegeren voi aan. Dit moet een voorbode zijn v den dood. Wanhopig kruipen velen de kuilen en steiven. In een stad vond hij tien van de rijkste families, die leef den van brood, gemaakt van stroo, aarde en gras. Duizenden leven van gras, dal met de wortels gekookt wordt in het water tot een onsmakelijke soep. De trein diefstallen in Frankrijk duren voort. Nu zijn weer twee Zwitsers het slachtc iïér geworden. Een medereiziger kwam bij hen in dezelfde coupé in den sneltrein naar Parijs en toen de Zwit sers sliepen begon hij hen te beroo- vcn. Eén hunner merkte dat echter cn begon met den dief te worstelen. Zijn metgezel kwam hem spoedig te hulp. Toch wist de boef nog aan den nood- te trekken en toen de trein wat largzamer reed, er uit te springen het donker te ontsnappen. Tusschen Longuon en Nancy heeft een 3e klas coupé een bandiet een ander reiziger met een knuppel een paar hevige slagen op het hcofd ge geven en hem van zijn portefeuille en horloge beroofd. De overige reizigers hield hij met een revolver in bedwang. Ook hij ontsnapte. Eenige getallen. 'O.D.- ontleende 8 Aug. 1.1. aan Nouvellesjreligeuses* volgende statis tiek. Japan en Korea totale bevolking 62 millioen, aantal Katholieken 162 duizend, aantal priesters 282. China totale bevolking 420 millioen, aantal Katholieken 1.820.000, aantal priesters 2.830. lndo-China totale bevolking 42 mil lioen, aantal Katholieken 1.025.000, priesters 1.081, Indië totale bevolking 294 millioen, aantal ^Katholieken 2.400.000, aantal priesters 2.800. Afrika totale bevolking 157 millioen, aantal Katholieken 750.000 aantal pries ters 1.903. Occeanie totale bevolking 4 millioen, aantal Katholieke 130.000, aantal pries ters 360. Op het Duitsche landgoed Adlig Kruschin is een rooverbende binnenge drongen, die den eigenaar Albert Urich doodschoot, evenals diens vrouw, schoon vader en diens zoon, een knecht en dienstbode. Slechts een kind van zes maanden bleef gespaard. De roo- haalden het huis geheel leeg. De Amerikaansche United Steel Corporation heeft voor écn millioen dollars een fabrieksgeheim gekocht om metaal te maken harder dan staal, door het harden van koper. Gpisttl «n Evangelie DERTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. BroedersDe beloften zijn toegezegd geworden aan Abraham en zijoen Na komeling. Niet zegt Zij: E*i aan uwe nakomelingen, als van velenmaar als van éénen: en aan uwen Nakomeling en deze is Christus. Dit nu zeg ikeen door God bekrachtigd Verbond wordt door de Wet, die vierhonderd en dertig jaren later gegeven werd, niet krachte loos gemaakt zoodat de belofte te niet gedaan zou worden. Immers, zoo de erfenis uit de Wet is, dan is zij niet meer uit belo'te; en toch heeft God ze aan Abraham door belofte geschonken. Waartoe is dan de Wet? Om wille der overtredingen is zij gegeven, totdat de Nakomeling aan wien Hij de be lofte gedaan had, komen zoucn zij werd verordend door engelen in de hand eens middelaars. Een middelaar nu is het niet van éénenGod echter is één. Is de Wet dan in strijd met Gods beloften Dat zij verreWat indien de Wet gegeven ware, als die in staat was levend te maken, dan zou de ge rechtigheid waarlijk uit de Wet zijn. Maar de schrift heeft alles onder de zonde besloten, opdat aan hen die ge- looven de belofte zou gegeven worden uit het geloof in Jezus Christus. EVANGELIE volgens den H. Lucas: XVII, 1119. In dien tijd, toen Jezus naar Jeruza lem trok, ging Hij door het midden van Samaria en Gatiiea. En als Hij zeker vlek binnenging, kwamen Hem tien me- laatsche mannen te gemoet, die van verre bleven staan en hunne stem ver hieven, zeggende Jezus, Meesteront ferm U onzer! Toen Hij hen nu zag, zeide HijGaat en vertoont u aan de priesters! En het geschiedde dat zij, terwijl zij gingen gereinigd werden. Een nu van hen keerde, zoodra hij zag dat hij gereinigd was, terug, God verheer lijkend met luide stem en dankzeggend viel hij voor zijne voeten op zijn aan gezicht neder en deze was een Sama- tiaan. Jezus nu antwoordde en zeide zijn niet de tien gereinigd geworden? en waar zijn de negen? Ef is niemand gevonden, die terugkeerde en eer gaf aan God, behalve deze vreemdeling. En tot hem sprak HijSta op, ga want uw geloof heeft u behouden. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tol Kapelaan te Arnhem (H. Martinus) den WelEerw. Heer E. A. W. Weiman. tot Kapelaan te Laren (N.-H.) den WelEerw. Heer C. A. Uijterwaal. Z.D. H. de Aartsbisschop van Utrecht he: ft Dinsdag 9 Augustus toegediend de Tonsuur aan de volgende Theolo ganten van het Seminarie Rijsenburg J. B. Barree, S. Bouwhuis, J. Galama, J. L. M. Gerritsen, J. H. J. Groothuis, j. L. Hassink, J. A. Kempers, A. A. Korrel, F. A. C. M. A. G. Lefebure, G. J. A. Leussink, J. C. H. E. Nieber- ding en P. Popma; en aan de fraters AugustijnenMancius Agasi, Rogatus Gerritsen, Eustachius Frantzen. Te Huissen in het Dominicanen- convent werd dezer dagen in tegen woordigheid van Mgr. den Aarts bisschop feestelijk herdacht het zevende eeuwfeest der stichting van de Orde der Dominicanen of Predikheeren. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman presi dent van het Seminarie te Rijsenburg en Pastoor Bodifié te Huissen herdachten Woensdag 10 Augustus den dag waar op zij 40 jaar geleden de H. Priester- ijding ontvingen. Kerkelijke Diensten Hmcrsfoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. ZONDAG Zeven uur H. Mis. Half negen H. Mis. Half elf de Hoogmis. 3 uur Vespers. Half-5 Congregatie der H. Familie, Half 6 patronaat. MAANDAG. H.H. Missen 7. half 9 en half-11 de Hoogmis. 6 uur plechtig Lof en Rozenhoedje. DINSDAG 8 uur Gezongen St. Antonius-Mis. 7 uur Lof. WOENSDAG. 7 uur Lof. DONDERDAG. ZATERDAG. 7 uur Lof. Van 4—9 uur Biechthooren. Dagelijks de H.H. Missen 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Frano. Xav. 't Zand. ZONDAG Half 7 en 8 uur H Mis. Kwart over negen H. Mis.

De Eembode | 1921 | | pagina 2