VROOM DREESMANN Zaterdag 3 September 30,60,90, VA 1.22,2.22,3.22,4.22,5.22 enz. Eieren 14 cent De Serieweek begint De Serieprijzen zijn Zie de Etalages Langestraat hoek Zevenhuizen en Nieuwstraat Zie de Etalages bij de Koppelpoori De bronzen eere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau is verleend aan L. Maas. pakhuisknecht bij Herschel en Co. be nieuwe centrale telefoon-insallatie ten postkantore zal Dinsdag 6 September in werking worden gesteld. Bij de Nut-Spaarbaok werd in de maand Augustus belegd f51.105,25 en terugbetaald 119.038,32. Et werden 40 nieuwe boekjes afgegeven en 4 boek- jes afbetaald. Voorts werden 7 spaar busjes uitgegeven en werd met spaar- busjes gespaard f 51,36. Effecten ter nominale waarde van f 5700 werden in bewaring gegeven. Hel Bestuur der Amersfoortsche Processie naar Kevelacr, gaat gevolg geven aan het besluit aan de leden die onafgebroken 25 jaar of langer lid der Broederschap zijn geweest en 25 maal aan de processie naar Kevelacr hebben deelgenomen, bij gelegenheid der H. Mis van dankbaarheid op 13 September een zilveren medaille uit te De Broedermeesters zijn uitgenoodigd vóór Donderdagavond 8 Sept. inede te deelen, of er bij hun ingeschrevenen leden zijn, die a nspraak kunnen maken op de onderscheiding. De Broedermeesters moeten schrifte lijk hun mededeehng doen aan het adres A. C. BEIJER, Krommestraal co- Amersfoort. Burgerlijke Stand. Geboren I.eendert, z. v. A. J. van Appelen en J. Maas Cornelia Elisa beth Alijda, d. v. G. Xieuwenburg en A. 1. E. Kortbeek Johan Frederik, z. v. J. C. Mees en J. G. Priem - Johanna, d. v. G. Bouman en M, Krlkkc Johannes Jacobus, z. v, G. Wolters en D. Mcchelse Jan, z. v. D. A. Lambrechts er J. G. Stuurop Johan, z. v. H. Brouwer en L. van de Bunt Sebastianus Hendnkus, v. J. van Breukelen en H. G. van der Lans Fredertka Wilhelmina, d. v. W. C. Jens en B. J. Donswijk Christianas Theo- dorus, z. v. B. J. Kraanen en D. Smink Hendrik Jan, t. v. A. C. van Schoten en G. van Barreveld Corty Matie, d. v. G. Wallert en E. Snijders Hendrika Cornelia, d. v. W. J. Pijnen berg en G. van Hamersveld Fran cises, z. v. C. vat. der Veer en J. J. van der Veer Fredius Johan, iv. A. Cremer en G. J. Keizer Jantina, d. v. W. van Doorn en C. de Winter Josephina Gerarda Majella, d. W. J. van Barnevcld en A. P. J. Loriji Gehuwd: P. H. C. Meeusen en J. M. de Contjri J. S. N. Cramer en A. M, C. Schueler J. P. de Jager en P. A. Elings D. Kerkman en H. M. Elzenaar. Overleden Hatge van Breeneo, oud 72 jr., erhlg. van Tiemelje van Dijk Geuit van Lejenhorst, oud 55 jr.,echig. van Catharina Harelaar Gerarda Kortbeek, oud 94 jr., wetl. van Cornells Steenbeek Martha Hendrika Vuurst, oud 15 mnd. Reijer Puike, oud 9 dagen Johannes Hendrikus Bauland oud 71 jr., ongeh. Johannes A'trianus van Nieuwland oud 55 jr., echtg. van Charlotte Johanna Guinta d'Albani Maria Elisabeth Poutier oud 75 jr., wed. van Vke Ykema Jan Kraan oud 62 jr., echtg. van Clasina Pouwen Gerardus Adrianus Elos oud 4 Cbristianus Theodorus Kraanen oud een dag. Zaterdagmiddag van drie uur orgelbespeling in de St. Jonskerk door den musicus A. J. C. Mooy. 10 velband met de ingebruikstelling van het nieuwe gebouw der Rijks H «ogere Burgerschool, heeft de minister bepaald, dat de nieuwe cursus zal be ginnen op Maandag 12 Sept. De leerlingen woiden vei wacht Maan dag 12 Sept. des morgens kwart vooi 10 Op Dinsdag 13 Sept. woeden de leerlingen der tweede en derde klas verwacht des morgens die der vierde en vijfde klas dei namiddags. Met het oog op de a.s. H. B. S feesten w.nden de leerlingen van de tweede, derde, vierde en vijfde klasse opgeroepen om, voor zoover zij in de stad wonen, aan het nieuwe school gebouw aanwezig te zijn op Maandag 5.September, 's morgens 10 uur. Kapitein J. Visser te Leeuwarden, is ter beschikking gesteld van mandant van den vrijwilligen landstorm Veluwsch Verband met Amersfoort als standplaats. Het politierapport maakt o.m. mel ding van 't volgende A. V. en J. G. beiden van Achter de Kamp zijn ter ontnuchtering en kal meering aan het politiebureau in arrest gesteld, aangezien zij in staat van dron kenschap dc orde verstoorden. Op de Kamp heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen Amersfoorters Er werd kennis gegeven vechtpartij aan den Lcusderweg. Bij onderzoek bleek het zekere E. te die zijn eigen ruilen inwierp, zijn bels stuk sloeg en zijn vrouw moles- Woensdag toefde Z. D. H. de Aarts bisschop van Utrecht te defcer stede in het Mocdethuis der Eerw. Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw, waar eenige postulanten werden - Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad onder leiding van Burge meester van Randwijck. Afwezig waren de leden Ruitenberg, Voskuilen en Boas. Raadsheer Holland zat ni we thouderlijken zetel, manifesteerend het veldwinnen van sociaal-democratischen invloed ook in Amersfoort, maar enkele jaren terug, dc S. D. A. P. weinig of geen aanhang telde. Medegedeeld werden diverse beschik kingen van Ged. Staten en de volgende verzoeken, die óf naar B. en W. gingen om raad en bericht ofwel zullen worden besproken bij dc behandeling der zaken waarop ze betrekking hebben. Van labaksbewejkers-organisaties voorzetting steun verleening uitgetrokken werkloozen. Van schoolhoolden om verbetering der speelplaatsen. Van gemeentewoninghuurders schilderskwal tier om herstelling waterspoeling en restulatie. De gemeenlerekeniog werd gesteld in handen eener commissie. Voor de raads commissie drijven en financiën werden benoemd de leden Polder en Kekke. Voor het scheidsgerecht gemeente- personeel werden benoemd mr. J. Frima J. Mcbius en lot plaatsvervanger Muijlwijk.] Raadsheer Noordman vroeg of hier evenredige vertegenwoordiging toepas- ig kan vinden, waarop hem werd be duid dat dan vooraf de desbetreffende verordening wijziging dient te ondetgaan. De heer 1'. Zwart, oud postdirecteur werd voorzitter van het scheidsgerecht en de secretarie-ambtenaar mr Beijlel secretaris, Mcj. van Eek werd benoemd tot onderwijzeres aan een der openbare scholen cn mej, Kerling als zoodanig rvol ontslagen. Eervol ontslag werd eveneens ver leend aan de handelschool-leeraren van Wanningen en van der Veldeaan d. Hooff als hoofd eener openbare school cn aan F. Rllsma als onderwijzer. Een langdurige discussie ontstond ior het voorstel van B. cn W. om afwijzend te beschikken op het verzoek den Bond van Ned, Onderwijs om de Wed. Hazeudonk, te betalen bedrag gelijkstaande met drie maan den salaris van wijlen haar echtgenoot, heer Noordernier wil uitkeeren m j Middelburg zoekt een uitweg, houder Jorissen wijst er op dal t niet toelaat te doen, wat men als blijk van sympathie zou willen doen. De nieuwe wet heeft hel Mandeel band verbroken en de gemeente mag niet gaan bijpassen. Mr. Stadig stemt toe dat alle rechts grond voor uitkeering ontbreekt. Men kan een gratificatie geven of i verordening maken. Ten slotte werd het afwijzend advies van B. en W. aanvaard. Direct daarop formuleerden de heeren Polder, Rekke en Holland een voorstel om de onderwijzersweduwe een gratifi catie te verleenen. Wethouder Jorissen merkt op dat daaraan consekweoties vast zitten aanzien van het bizonder onderwijs, dat gelijke behandeling en waardeering eischt. Er dient eene verordening te De heer Nieuwendijkadviseert intrek ken van 't gratificatie voorstel en de komende verordening af te wachten. Zoo niet dan komt spr. met een gel ijk geval bij 't bizonder onderwijs. Het voorstel werd verworpen. Ten deele aangehouden en ten deele goedgekeurd werden vervolgens een serie voorstellen van de agenda, waar over geen discussie was. De asfalteering van de Utrechtsche straat werd goedgekeurd en zal ge schieden wanneer alle stoepen zijn af gestaan. Raadsheer Noordman wil het beton- onderdek door de gemeente in eigen beheer laten leggen maar de en de lieer Kroes ontraden zulks. Bij het voorstel om nog weer I 12000 te besteden aan de gasfabriek, zeide de heer Nieuwendijk dat hij had gehoopt, dat 't uit was met het steken van geid in het gasbedrijf, Wethouder Vels-Heijn zegt dat slechte materiaal in oorlogstijd gebruikt, voorziening noodig maakt. De raad ging voorts accoord met het voorstel een contract te sluiten met het Centr. Verkoopkantoor van Cokes, hoe wel gerechte bezwaren werden ge opperd door den heer Nieuwendijk, die meer duidelijkheid wenschte en ook voor monopoliseering uitte. Afgewezen werd een verzoek wijziging van het reglement von arbeidsbeurs waardoor de neutraliteit dier instelling gevaar zou ioopen. Wethouders pensioen en winkelslui ting werden aangehouden. Bij de rondvraag informeerdr-rie heer Nieuwendijk naar den waterslatfil in de stadsgrachten en signaleerde 't mis bruik dat was gemaakt van de gemeen telijke muziektent in 't plantsoen door 't geredevoer van een anti-mihtairist. Eenige opmerkingen over mindere be langstelling voor de handelsschool werden door wethouder Jorissen beant woord. Raadsheer Overeem stelt voor gemeeotepersoneel van 14 tot 26 dagen vacanlie te even met eentoeslag van f30; waarover in de volgende verga dering zal warden gepraat. Verder werd gesproken over betere lichting, goedkooper gas enz sluiting volgde. Uit den Omtrek Achterveld Bij de inspectie, te Achterveld ge houden vanwege het Ned. Rundvee Stamboek, werd de tweede stier van de fokvereeniging, Charles 54027, goed gekeurd en met 77.7 punt opgenomen het Stamboek. Baarn Geboren Jansje Johanna, d. v. L. J. Beerschooten en W, Overeem Cor nells Johannes Jacobus, z. v. A. Osna- brugge en J. Hoeflok Jan, z. v, C. Nieuwcnhuizen en W. v. Wilsum Gerrigje, d. v. J. de Ruig en D. de Korte Cornell's Hendrik Theodorus Adrianus, z. v. Jhr. F. E. P, Sandberg i Jkvr. J. J. M. C, A Hooft Graafland, Ondertrouwd: D. N. Wcntholten A. Muijsken M. C. v. d. Most en v. d. Kraan. Gehuwd; F. K. v. Dijen en A. H. L. Ouwendijk. Overleden: Jannie H. Bree, 7 m. Engeltje Altena, 5 m. Suzanna de Waal, 67 j., echtg. v. I. Popprlhouwer Corrimarina v. d. Bliak, 92 j„ wed. i C. v. d Pijl. Eemnes Bieshaar, die bij den landbouwer v. Stoutenburg bezig was hooi te laden, viel van den [geladen wagen, waarbij zijn hoofd vrij onzacht met de straat- steenen kennis maakte. De man be kwam een verstijving der nekspieren. Het waterschapsbestuur heeft bij het schouwen totaal 64 slooten in den polder Binnendijks en Zuidpolder in onbehoorhjken toestand aangetroffen. Geboren Cornelia Petronella, d. v. H. Dop en P. C. Vos. OndertrouwdJ. v. Hengel en A. Booij. Gehuwd; H. Butzelaar en A. Stalen hoef. Boogland De Raad der gemeente onder voor zittersschap van Baron H. C. v. Tuyll kwam Maandag namiddag in voltallig) vergadering bijeen. Na opening me gebed werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Wethouder C. Smiok die na ernstige ongesteldheid weer ter gadering aanwezig was werd door de Voorzitter gelukgewenscht. Punten ter behandeling le. Verzoekschriften om vermindering van belasting over het dienstjaar 1921. Deze werden ter onderzoek in handen gesteld van eene commissie daan benoemd, die bestaat uit de Heeren C. Smink, D. Renders en W. Renkers. Een schrijven van de Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maatschappij om de verordening van Gem. Electr. bedrijf aan te vullen met een artikel betreffende gebiuik van een bellrans- formator deze te belasten met f 3.50 per jaar; opgemerkt werd dat dit tarief nog al prijzig is. Dit punt werd t volgende vergadering aangehoudi dat omtrent kosten berekening bij de Maatschappij nadere inlichting' verkregen zijn, 3e. Request van de R. K. Boeren bonden, Werklieden vereeniging en Kruis- verbond om wijziging te brengen in het sluitingsuur der drank localiteiteo. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten het sluitingsuur gedurende het tijdvak 1 September 1 Mei met een uur te vervroegen en nader vast te stellen op 9 uur n.m. 4e. Opheffing openbare lagere school in den Ham. Daar 1 Januari 1922 :n christelijke school zal opgericht worden werd goedgevonden met ingang van dien datum de openbare school op te heffen. Vaststelling der gemeente rekening 1920. Deze werd in ontvangst f 57.763 90 en uilgaven van f55.151.IIs met ccd voordeelig saldo van f2.612,789 vast gesteld. Ten slotte werd benoemd tot onder wijzeres aan de openbare school te Hooglanderveen Mej. J. Klokke uil mersfoort. Na rondvraag volgde sluiting. Maandagavond zag de coöperatieve bakkerij «de Vlijt* onderafd. v/d R. K. Werkliedenvetcemging de kroon op baar werk gesteld, door de inwijding van het gebouw met bakkerij. Deze plechtig heid werd verricht door pastoor Bren- ninkmeijer te Hooglanderveen waar ook de bakkerij is gesticht. Door een groot getal leden en be langstellenden werd deze ceremonie bij gewoond o.m. de heeren Wethouders de besturen der beide standsorganisatien als ook kerk eo armbestuur uit de St. Jozeph parochie en het bestuur der coöperatie «Helpt Elkander* uit Amers foort waren aanwezig. Voordat tot inwijding werd over gegaan zette Z.-Eerw. de beteekenis daarvan uiteen daarbij de wensch uit sprekend dat St. Jozeph patroon der Werkliedenvereeniging en patroon der parochie ondpr welke schaduw het ge bouw is opgetrokken veel zal bijdragen tot een goede werking dezer coöperatie op dat Gods zegen daarop mate zal rusten. Na de inzegening nam de de Heer W. Brouwer het woord die de werkzaamheden de oprichting vooraf gaande de revue liet passeeren, Hij bracht allen dank die daaraan een deel hadden genomen en voornamelijk aan pastoor Brenninkineijer die steeds met raad en daad het bestuur had ter zijde gestaanVol vertrouwen zag hij de toekomst tegemoet nu de medewerking der leden en ook de inwoners van hel Hooglanderveen geen twijfel overlaat. De voorzitter der Werkliedenvereeni ging de Heer G. v. d. Pol sprak zijn voldoeniog uit over het tot stand kornet, van deze onderafdeeling en dankte voor namelijk het bestuur der coöperatie voor zijnen onvermoeiden arbeid om de vele bezwaten die de oprichtiDg met zich bracht te overwinnen. De Heer S. Kraan, voorzitter der Coop. «Helpt Elkander* te Amersfoort herinnerde aan de goede samenweiking gedurende het tijdvak dat Hoogland broodafnemer is geweest van zijn organi satie en hoopte dat deze band zoo mogelijk nog nauwer zal worden, tot voordeel en groei dezen pas opgerichte bakkerij' en die hij gaarne een goede toekomst toewenschte. De Heer van Empelen uit Amers foort sprak nog een kort woord over de stands en vakorganisatie daarbij de nadruk leggend dat een goede samen werking noodzakelijk is om vruchtbaar werkzaam te kunnen zijn en dat deze samenwerking ook al zoude er critieke tijde voor de coöperatie aanbreken nooit gestoord mag worden in die oogen- blikken zelfs nog hechter moet zijn, dan zullen allen moeilijkheden gemakkelijk worden overwonnen. Hierna werd het gebouw bezichtigd en bleef men gezellig eenige tijd bijeen. Landbouw Wat iedere maand te doen geeft. (le helft September.) Akkerbouw. Maak uw land gereed ior de winterzaaigranen tarwe, gerst, rogge! Tarwe vraagt schoon en vrucht baar land, niet te los, maar toch door latend. Men verbouwt ze dus het btst boonen of eiwten, koolzaad, vlas, haver, - karwij. Ook gerst eischt een uivere akker, die in goede conditie is, :venwel liefst geen versche bemesting. Is het land echter le schraal, dan geeft nen, zelfs op boonen of erwtenstoppel, 'aak stalmest ook wel kunstmest (super n zw. ammoniak). Rogge kan men aaien in bezakte en in versche voor s de grond droog, dan doet men het laatste, opdat het zaad vocht genoeg vinde om te ontkiemen. In den Hof: Wied en Schoffel nu ig eens goed, daar hebt ge in 't voorjaar gemak en voordeel van Tus schen de wortelen en spinazie (de laatst gezaaide beddeD), de andijvie en de kool. Bij mooi zonnig weer neme men ook de paden nog eens goed ouder- handen als de regen straks los komt, heeft men er veel meer moeite mee, blijft te veel zitten, dat na den win ter dadelijk weer den kop opsteekt. Breng in deze dagen uw Palmen naar binnen, ook al is het daags tamelijk rm de nachten kunnen al koud zijn, vriest het een weinig, dan doet dit kwaad. Ook erge wind kan schaden aan de bladeren. Maak de kuipen eerst schoon en wasch de bladeren. Laat ze gedurende den wioter niet lijden door droogte. Zwavel uw rozen nog eens tegen het wit. Heb u geoculeerd, neem dan thans de bandjes weg (van uw en, uw seringen uw primus soorten snijd ze los, opdat de groei van stam en ent ongedrukt kan geschieden. Hebt ge twee-jarige planten gezaaid, planten, die 't volgende jaar moeten bloeien (Muurbloemen, Stokrozen, Campanula, Medium e. a.), plant ze dan nu uit op de bestemde. Bind hier en daar wat op, b.v. uw Herfstasters of sommige Heliathus-soorten, Plant Ltliebollendit kan als rand van vakken Rhododendrons ot Azaleamolis Maar ma?k eerst den grond gereeddiep losmaken en vermengen met wat blad- aarde, liever nog met boschgrond. Hya cinthen en Tulpen kunt ge eveneens i deze dagen planten, ongeveer 10 M. diep. Om elke bol wat zuiver zand (ook om de leliebolleo is dit gewenschi), teneinde rotting te voorkomen. Wie n°g gteo bollen besteld heeft, haaste zich I Neem den tijd waar voor het voortkweeken van verschillende Coni feren en altijd groene heesters, 't zij door stekken, 't zij door aHeggen. Laatste is wel het zekerste en 't ge makkelijkst, en dus voor liefhebbers.

De Eembode | 1921 | | pagina 2