N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN DlN'SDAG 11 OCT. 1921. 3'iste JAARGANG No. 57. Langegrac 28, DE EEMBODE verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11.00 Builende gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke adverteeren. Advertentiin moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Het kenmerk van hoogeren eland zij niet de hooge geboorte noch hel groot kapitaal, maar hooge geestelijke ontwikkeling en be schaving. Binnenland Vereeniglngs-,,leven" »Ons rijk bloeiend vereenigingsleven« zooals het id den gebruikelijken term luidt, heeft als minder gewenschten uitwas: de uithuizigheid. Al maar vereenigingen, clubs, bon den en comitc's worden gesticht, en al maar meer wordt er vergaderd. Het vergaderen is voor sommigen on zer een onmisbaar levensbestanddeel geworden. Mmaar laten we het eerlijk beken nen heel wat koslelijken tijd wordt aan nutteloos vergadergepraat verdaan. Onderzoekt men nauwkeurig wat de positief goede gevolgen van menige vergadering zijn, dan ervaart men dat die vaak gelijk zijn aan nul. Doorgaans wordt door een paar ern stige, stille werkers op één avond meer gedaan voor menig goed doel,* dan door dozijnen vergadei maniakken in ial van bijeenkomsten met zwaar notulen- gclees, voorzitters-welkom, tal van looze agenda-punten met een rondvraag als grieven-ontlasting bekroond. Het gevolg van een en ander is slap bezoek van vergaderingen over de geheele linie. Een zich terugtrekken van velen, die 'tniet langer harden kunnen in al dat vergader-gedoe en de ervaring, dat als er werkelijk behoefte is aan een uiting der massa, de noodige belangstelling ontbreekt. 't Gaat schier overal zooen bij ons alleen. Zoo lazen we in De Tijd, dat de Roomsche Amsterdamsche Volksuni versiteit al maar tobt om 't tot op de helft verminderde getal leergangen draaglijk volteekend te krijgen. Een werk als dit moet bergopwaarts gaan, of het gaat niet goed. De beste school heeft geen succes, als de leer lingen wegblijven. En zoo komen wij tot de gedachte, dat er misschien van het goede te veel kan worden aangeboden. Is dat zoo, dan is het verm.ieden toch klaarbaar en kan het misschien tot onderzoek leiden. Wij hebben toch uitgebreide plannen van den Volksbond met al zijn kring en vakvergaderingen, zijn ontwikkelings- cursusen, lesavonden en excursies. Voorts hebben we de bijeenkomsten der H. Familie, de godsdienstoefenin gen in alle kerken, V:ncentiusconferen- :s, de bijeenkomsten van kerkkoren, illectantencollrges, Kruisverbondcn en ariavrreenigingen, zang- en tooneel- vereenigingen, patronaten, herhalings- en teekenscholen, jeugdorganisaties, dam-, schaak- en dansclubs, mandoline- ;pelers, kegelaars en gymnasten.en dan zijn er nog de huisgezinclubsEn er zijn toch maar zes- of liever vijf vergaderavonden in de week. Waar moeten al de maonen en jon gelingen vandaan komen, die bij al deze bijeenkomsten hun presentie ver- onen En waar vandaan de vrouwen i meisjes De vraag is dus wel te plaatsen, of et 'l eene goede werk het andere den weg zit. Maar de eerste en voornaamst; R.K, Vereeniginghet Gezin, Iijdt onder al dat gedoe. Het wordt ontwricht. T. G. De varkensprijzen dalen maar het varkensvleesch blijft prijzig. Boeren uit de Ooylanden bij Nijmegen gaan zelf hun varkens uitponden verdie- n dan nog meer aan hun zwijntjes brengen het vleesch voor 70 tot 80 at per kilo aan den man. Telken jare komen klachten over het vangen en dooden van uilen, en wij zijn ervan overtuigd, dat deze vo gelverdelging te wijten is aan de on bekendheid met de groote bcteekenis dezer dieren in de natuur. Alle uilen zijn hoogst nuttige vogels, omdat zij zich voor het overgroote deel voeden met muizen, soms ook met 1. Van verschillende soorten uilen werd vastgesteld, dat meer dan 90 pCt. van hun voedsel uit die schadelijke knaagdieren bestaat. Op tal van plaatsen klaagt men over uizen schade en intusscben blijft men nog steeds de natuurlijke vijanden der tn vervolgen. Landbouwers dienen hun eigen' belang voor te zorgen, dat alle uilen op hun terrein veilig zijn. De Nederlandsche vogelwet be schermt alle iulandsche uilensoorten het vargen en dooden dezer dieren irmt deihalve een strafbaar feit. Gelukkig loopt de lijd ten einde, dat uilen als ongeluksboden werden beschouwd en alleen op grond van eer dwaas bijgeloof aan de gruwelijkst» vervolgingen werden prijsgegeven. Ir. 12 gezinnen te Hilversum, totaal ongeveer bij de 25 personen zijn ge vallen van vergiftiging geconstateerd,De gevallen, in mindere en meerdere malen ernstig, bestonden alle uit brakeD, diar- rhee en bewusteloosheid en kwamen zoowel bij kinderen als volwassenen or. Verschillende levensmiddelen zijn beslag genomen ter onderzoek doch de oorzaak heeft men nog niet kunnen ontdekken. Een jeugdige eleclricien uit Nijme gen die te Zelten-Andelst bezig was met den aanleg der electrische leiding, kwam ongelukkigerwijze in contact met de hoogspanning. De jongeman werd onmiddelijk gedood. Buitenland Een van de meest tragische gedei uit de geschiedenis der menschheid, lezen wij in het Christelijk Week blad Thimotheus, is wel de kinderkruis tocht In 1212 geweest. Wat hebben die kinderen eD hun ouders dat goed be doeld 1 Hoe enthousiast hebben ze zich ge plaatst, de kleinen en de grooteren do steeds aangro-iend: kinderschaar, "e het Heilige Land wilde verlossen t de handen der nngeloovigen Hoeveel liever had ik een kind van mij in dien optocht gezien dan 'in dien. welke onlangs heeft plaats gehad in Duizenden kinderen marcheerden daar ook langs de straten, ze hadden vaan dels en vlaggen en opschriften «Geen godsdienst meer «Geen (Catechismus! Geen tien geboden Het waren de groole mensqhen, die :en kinderoptocht hadden georganiseerd >m het godsdienstonderwijs van de- scholen weg te k'gger. Een kind heefi er meegcloopeo met n plakkaat waarop stond "Maak hier het leven goed en schoon. is geen hiernamaals, geen opstan ding.. Dat kind hcefl natuurlijk niet gewc- n wat het deed. Mischien is het wel :n aardig jongetje geweest, met roode wangen en blauwe pretoogen. Misschien heeft liet zich wel heel trotrch gevoeld, omdat het uitgekozen was, om het kleu rige vaandel te diagen. Misschien heeft het vader en moeder wel blij toegewuifd, en heeft het zijn korte, kleine beenen laten veeren op maat der muziek. Zou er op de geheele wereld wel lit iets droevigers geweest zijn? Andermaal hebben ze den Heiland gekruisigd, daar in dien ommegang door Groot Berlijn. Andermaal hebben ze Hem verwor- :n en nu was 't eigenlijk nog veel erger, i waren het de kinderstemmen die geroepen hebben. »Wij willen niet, dat Deze Koning over ons zij.t Als dezen kruistocht doel treft, zal het heel verschrikkelijk worden op deze Als deze kreet overgenomen wordt van kindermond op kindermond'. Maakt hier het leven maar goed eD mooi, want er is toch geeD hiernamaals, toch geen opstanding!, dan zal het goede en schoone een zeldzaam bezit aarde worden. Arme kindzren, arme opgroeiende jeugd, als je optocht doel treft, zal er niemand meer wezen, die je vertelt van Hem, Die wist als geen ander, hoe moeilijk en verbijsterend liet leven is, hoe slecht je wordt en hoe je zinken kunt. Niemand zal je meer bij Hem bren gen, Die alleen macht heeft, om goed cn vroom te maken en Die alleen hel leven goed en moot maakt. Hij is een Kindervriend geweest als geen ander, Hij keek toe, als de kinderen speelden op de markt. Hij verheugde Zich in hun vreugde. Hij liet ze tot Zichkomen.de kinderen uit Zijn tijd, en ontving ze met open armen. Eens heeft zacht en beteekenisvol Zijn stem up aarde geklonken toen hij zeide: «Weent niet over Mij, maar weent over uzell en over uw kinderen.. De moeders van Groot Berlijn sjouw den met verhitte, fanatieke aangezich ten mee in den optocht, maar de enge len hebbeD het aangezicht bedekt hebben geweend. Weeover de kinderen der 20ste eeuw, die zich afkeeren van Hem I Wee I over de ouders, die den Hei land bannen uil het leven van hun kinderen Boven een van de Londensche vlieg terreinen is een groot vliegtuig in brand geraakt en naar benedeu gestort. De vlieger en vier mcchaniciens werden gedood. Luitenant Ready van het Ameri- voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Agentschappen Soest en Putten (Q.) Deposito rente van 3- 5% kaanschc vltegkirps. heeft het hoogte record verbeterd. Ia een twee-dekker vloog hij 12.445 Meter hoog. Zijn toe stel had een 400 P.K.-motor. Na l'/j uur stijgen had hij de hoogte bereikt. Een telegram] uit Parijs meldt, dat de Fransche vlieger Kirsch met zijn Nieuport-Delage vliegtuig (eeodekkei) den coupe-Deulsch gewonnen heeft. Hij vloog met een snelheid van 275 K.M. per uur. Lecointe, die bij een oefeningsvlucht al een snelheid van 332 K.M. per uur had bereikt, kreeg door het breken van zijn schroef een ongeval, dat nog be trekkelijk goed afliep. In de inleiding tot de herinneringen van den Duitsche generaal Von Moltke, wijst deze er op. dat hij op een enkele wijziging na het oorspronkelijke oorlogs plan van zijn voorganger Von Schlieffen had overgenomen. Dit oorspronkelijke plan hield n.l. een gelyktijdigen op- marsch door Nederland cn België in. maar Von Moltke wijzigde dit zoodanig, dat Nederland er niet in betrokken werd, ten einde Duitschland bij een blokkade nog een opening te verschaffen. Uit deze raededeeliog blijkt, dat enkel Duitsch eigenbelang en niet sterke weer macht den vijand buiten ons land heeft gehouden. In Duitschland heeft men zich ge durende den oorlog, vanaf 1916, zoo goed als geheel van 't gebruik van alcohol moeten onthouden. Jenever meer te krijgen. Welke ge volgen heeft nu deze vermindering gebruik van alcohol op de gezond heid gehad -Sociale Voorzorg, vertelt er eei ander van in de medische kroniek, i inrichting voor zenuwzieken te Dresden maakten de alcoholisten 1908 nog 55.2 pet. van 't aantal mam lijke zenuwzieken uit, het werd in 1918 0.7 pet. Bij de vrouwen is een zelfde ■mindering van het aantal alcoholisten geconstateerd. Het aantal lijders aan delirium tre- ens, gevaarlijke alcoholvergiftiging 10 pet. der lijders sterven er aan is in verhouding nog sterker nog sterker afgenomen. Ook de gedwongen droog legging is van gunstigen invloed ge weest op het verloop van de actule longontsteking, waarbij in den regel op den negenden dag een crisis intreedt. Voor den alcoholist is de ziekte bij uilstek gevaarlijk. Terwijl in de ziekenhuizen te Breslau in 1911 tot 1915 een vijfde veste der lijders aan longontsteking te gronde ging, kwam in 1916 slechts éi sterfgeval op 52 zieken voor. Absolute waarde hebben deze kleine cijfers be treffende de patiëoten, die onder ver schillende omstandigheden werden ver pleegd, natuurlijk niet, maar zij wijzen toch wel sterk op den gunstigen invloed de onthouding in het laatste jaar. Amersfoort Hedenavond half acht recollectie van oud-retraitanten en leden van retraite-penningvereenigingen in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aan de Langegracht. De bouwvereeniging »Frisia« heeft haar woningen nabij de Barchman Wuijtierslaan alle verhuurd. Het plan bestaat nog 20 woningen in die om geving bij te bouwen. Zij, die een der woningen wenschen, moeten over een kapitaal van plm. f 1800 kunnen be schikken. De woning wordt dan onmid dellijk eigendom. De secretaris-penning- meester Morel, wonende in een der huizen van Frisia is bereid nadere in lichtingen te geven. Maandverslag der Roomsche Garde rer September 1921 Deze maand werd gekenmerkt door :n bijzondere activiteit. De aanleideode oorzaak hiervan was zeer zeker, het verkrijgen der kerkelijke goedkeuring op de Statuten der thans zelfstandige R. K. Ver. en de benoeming van een Geestelijk Adviseur. De WelEerw. Heer H. Broere. die hiertoe benoemd werd, is zeker een groote aanwinst voor ooze vereeniging daar Z E. zonder twijfel zooveel moge lijk zijn krachten zal beschikbaar stellen om de actie der Roomsche Garde zoo hoog mogelijk op te stuwen. De vaandelwijding had plaats op 26 Sept.j.l. en mogen wij met voldoening op deze welgeslaagde avond terugzien. Het R. K. Bevolkingsbureau werd door de Roomsche Garde overgenomen terwijl getracht zal worden dit uit te breiden. De financiën echter laten dit momenteel niet toe, vooral daar dit Bureau onder beheer van een bijzondere commissie is gesteld en geen geldelijke steun door de Roomsche Garde wordt verleend. Het R. K. Bevolkingsbureau is dus te beschouwen als een zelfstandig ad ministratief lichaam, de commissie be staat echter uit leden der R. G. De kas van het bureau is juist toe reikend om op de tot nu toe gevolgde wijze voort te gaan en zal dus om betere resultateo te kunnen bereiken elke R. K. Vereeniging moeten toetreden. Binnenkort zal trouwens het groote nut van dit Bureau besproken worden in een speciaal tot dit doel belegde vergadering. Er werd tevens besloten tot oprichting van Bureau voor R. K. Pensions en kost huizen, in groote lijoen is dit plan even eens gereed en zal dit zeer zeker in een dringende behoefte voorzien. De propaganda in de verschillende R. K. localiteiten vooral het Patronaat aan het Zand en de R. K. Volksbond werd aan twee commissies toevertrouwd en rekenen wij op verschillende mede werking der H.H. Bestuursleden der Generaal Lamoricière. EEN LEVENSBEELD door Jos, P. H. Hamkks In Frankrijk midderwijl, doemden de onweerswolken aan den politieken ge zichtseinder op, waaruit de bliksem straal Louis Napoleon's staatsgreep, zou flitsen. Gedurende zijn verblijf in Rusland, had Lamoricière met wassenden en kwalijk bedwongen wrevel de politiek van den President der Republiek gade geslagen. Die wrevel steeg tot toorn, toen de berichten die hem te St. Peters burg uit Patijs bereikten, van toekom- stige gebeurtenissen gewaagden, die te meer tot zorgvol nadenken stemden, naarmate zij de plannen van het hoofd van den Staat in nevelen hielden om huld, waardoor diens ware bedoelingen ondoorgrondelijk bleken. De Generaal legde zijn gezantschaps- post neder en ijlde naar Parijs. Tevergeefs trachtte Louis Napoleon den veroveraar van Constantine door schitterende beloften aan zich te ver binden. Deze sloeg de geheele serie aanlok kelijke aanbiedingen van den tockomsli- gen keizer van de hand, verheelde het niet, dat hij hem als een verrader be schouwde aan den eed, dien hij bij de aanvaarding van zijn ambt had afge legd en voerde in de Kamer een hef tige oppositie tegen Louis Napoleon' staatkunde, Hetwoordop deze uitdaging met open visier, zou niet lang uitblijven. In den naoht van den lstcn op den 2en December 1852 voerde de Presi dent zijn met zorg voorbereiden »coup Onder zijn talrijke persoonlijke vij anden en staatkundige tegenstanders, die op last van Napoleon, in het holte van den nacht uit bun bed werden ge licht, behoorde ook Lamoricière, De Generaal werd naar het kasteel van Hom gevoerd, waar eukele jaren te voren nog, de bedrijver van den staats greep, gevangen had gezeten. Een maand later volgde het decreet zijner verbanning, cn de man die den hertogslitel en den hoogsten mili tairen rang van maarschalk van Frank rijk geweigerd had, omdat hij niet in botsing wilde komen met zijn geweien en zijn overtuiging, sloeg als balling den weg naar België in. Hier zou het heugelijke, het om Katholiek hart verblijdende, geschieden Lamoricicre's bekeerirg. Nooit had de Generaal het Geloof, dat hij tot zijn vijftiende jaar trouw beleden had, geheel van zich afgeworpen. Sporen van onder de asch eener zorgelooze onverschilligheid smeulend geloof aan de eeuwige waarheidsbe- ginselen, waren hem bijgebleven in al de perioden van zijn veelbewogen Het Katholicisme was niet gestorven de ziel van den zoon van Sylvester de Lamoricièrehet sluimerde. Reeds enkele maanden, nad it hij Frankrijk had verlaten, schretl hij r. zijn dagboek«God heeft mij ui bal lingschap gezonden om de godsdienstige 'raagstukkeu te bestudeeren en te over- Met ijver legde hij zich nu toe op de studie van het Katholicisme. Drie volle jaren oam deze studie beslag, maar aan het einde van h deide jaar, had Lamoricière op den bodem zijner sterke ziel, een rotsvast, alle stormen van twijfelzucht trotsee- rend gebouw eener onwrikbare geloofs overtuiging opgericht, In de Vasten van het jaar 1855 nadeide de edele banneling voor hel eerst na tal van jaren tot de Heilige Sacramenten. Vanaf dien tijd tot aan zijn msuur zou Lamoricière, die .«chevalier ns peur ni reproche», ook als Katholiek ridder, zonder vrees noch blaam, leven. Met de vurigheid van een exeet legde de bekeerling zich toe op de beoefe ning der christelijke deugden en bestreed met ijzeren wil de fouten en gebreken van zijn karakter. In zijn woning kon men het stich tend voorbeeld aanschouwen van een echtgenoot en vader, die zijn gezin voorgaat in de nauwgezette vervulling van alle godsdienstplichten. Hij zelf bad de morgen- en avondgebeden voor in tegenwoordigheid van al zijn huis- genooien. Tegenover zijn persoonlijke en staat kundige vrienden, verheelde bij den ommekeer niet, die in zijn gemoed had plaats gegrepen. Integendeel als Katho liek van dc daad, trachtte Lamoricière overtuigend en bezielend op hen in te Toen Adolphe Thiers, oud-minister van koning Louis Philippe en van 1871 1873 president der Fransche Republiek, hem te Brussel bezocht en r als u het morgenuur samenkomst wilde bepalen, zei de Ge neraal Om 7 uur moet ik de H. Mis hooren; tegen 8 uur zal ik bij U zijn. In de stralen van het alle duister nissen verdrijvend licht van het Katho lieke Geloof, veranderden ook de staat kundige gebeurtenissen in Lamori- ciére's oog, van gedaante. Slechts het Katholicisme was naar zijn overtuiging in staat om het ideaal te verwezenlijken naar hetwelk de van God en Zijn geboden vervreemde re- geeriogen achtereenvolgens hadden ge streefd. Frankrijk moest weer Katholiek worden, om sterk en machtig te bun nen zijn in de tij der groote volken van Europa. En het stond bij hem vast, dat het beginsel der ligitimiteit moest worden gezocht bij den afstam meling der reeks van koningen, waar onder zijn vaderland zich den eere-titel verworven had van oudste dochter der Kerk. Vurig hoopte Lamoricière eenmaal in den graaf van Chambord, zijn koning Hendrik V te huldigen.

De Eembode | 1921 | | pagina 1