N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank J.J.VAN HAMERSVELD DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 OCT. 1921. 35ste JAARGANG No. 58. Kantoor langegracht 38. DB EEMBODE verschijnt Dinsdag- Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan. doch opzegging van abonnement moet geschieden voor oen aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden ft. 00 Bultende gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. AD VERTENTlfiN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverleeren. AdvertentiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Ben bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Al le goed. boeck-man Zelden een kloeck man. Ulat levend maakt. Een gemeen-koperen, doch guide ring is op het oog ni< echt-gouden te onderscheiden. Maar werp beide ringen in het vuur, en weldra blijkt het groot verschil. Zoo voldoen op het oog een massa katholieken. Trouw vervullen zij hun zondag-plicht leven niet wat men noemt «ongeregeld» doen mee aan al wat roomsch is, bin nen en buiten de kerk. Doch laat de omstandigheden niet veranderen. Duwt die menschen niet in den groo- ten strijd, waar de meeningen elkander kruisen, waar het leven, dat zij zien en hooren, opbotst tegen de leer, die zij belijden. Zet hen vooral niet op er post, waar 't niet meer aankomt op onbewust meegaan en willoos meedoen, maar op sterk alleen staan en trouw alleen-doen. Spoedig zal hun katholicisme opgelegd verguldsel blijken. Zij zijn niet massief katholiek. Of zien we niet herhaaldelijk, hoe menschen, die van jongsaf in een katho lieke omgeving hebben verkeerd, maal buiten die omgeving gekomen, zoo bar gemakkelijk hun roomsche gewoon ten, zelfs hun roomsche plichten ver zaken Toch waren het vroeger geen huichelaars. Ze meenden 't oprecht. Maar zij droegen de kracht niet in zich mee, om godsdienstig en zedelijk iemand te wezen, die zich-zelf kon zijn. Meedrijven op den stroom van roomschen sleur dat konden klaar vast het roer en recht den koers houden in de wielende woeling ziedende leven, dat konden ze ni« oog zag de bakenlichten niet, die alleen voor heldere kennis zijn; hun hard miste de kracht, die alleen een overtuiging geven kan. En bij een plotselinge be wustwording van het gevaar hebben zij misschien nog^gens gepoogd hun geest en hart te verankeren, doch geen vast p.unt in de diepte, hun anker grijpen kon. Zoo'n vuurproef echter is niet altijd noodig. Laat de tijd z'n gang Bij, den koperen ring slijt de gouden buitenkant gaandeweg afhet onedel metaal komt al meer te vootscbijn hier en daar vertoonen zich groene roestvlekken. De echt-gouden ring kan wat doffer worden door hel gebruik, heeft van tijd tot tijd den poets noodig, maar blijft toch wat hij was en isvan onversljt- bare echtheid. Zoo blijft ook een katholiek, die van binnen is wat hij van buiten lijkt, trouw zijn roomsche plichten en gewoon- Bij hem zijn dat geen oplegsels of lanhangsels, maar levensfuncliën e katholieke ziel. Van stof en smet blijft hij ook ijdoch hij poetst zich eens af in de biechtstoel, en glanst weer. Maar de sleurkatholiek verliest ge makkelijk ook het uiterlijk van zijn gods dienst laat op den langen duur ook ormen los. den een na den ander, de last of de lust van het ©ogen blik dat meebrengt. Wat zou hij ook aan vormen blijven hechten, waarvan hij de reden van be staan niet vermag in te zien, die voor hem maar leege vormen zijn, overtollige o krullen aan zijn leven, o">namen- ie niet zijn in den stijl van zijn hart den blik verbreed van het individu naar de massa. Ziet Daar de s.g. roomsche landen. Dikwijls worden wij daarheen gewezen, doch al te vaak .ar den liukschen kant alleen. Wat Een volk van jongsaf katholiek ge slacht op geslacht; de schat des geloots viel er allen ten deel, zonder dat iemand moeite had dien te verwerven de een den andermaar allen werden gedragen door den sleur. De locomo tief liep nog maar de vuren onder den ketel waren gedoofd, de stoom was verwaterdalleen de inertie hield de wielen in beweging, die aldoor nog vertraagde. Of meent ge dat daar anders de Loge aandurfde wat ze vaak bestaat Leeren en verstaan we dit Niet dó&r is een katholiek land of n katholieke streek, waar allen katho liek gedoopt zijn doch dSar waar allen Katholiek léven. En niet daar is katholiek leven, vele en mooie katholieke kerken s veel gouden plechtigheden plaats hebben en veel broederschappen zijn lange ledenlijsten, en veel proces- trekken met kleurige vanen, doch .r katholieke daden worden gesteld, katholieke overtuiging, uit Katho lieken geest. Een doopbewijs is immers geen tificaat van een godsdienstig leveD, als het een ticket voor den hemel en het lidmaatschap van Room sche vereenigingen, het meedoen Roomsche actie, het deelnemen Roomsche plechtigheden, zelfs het veel vuldig kerkbezoek is niet altijd een betrouwbare peilschaal om den hoogte stand van het Roomsche harlelcven af Maar 't is de geest, die levend maakt, de geest, die 't uiterlijk doen en laten moet bezielen en beheerschen, inderdaad een leven te doen zijn, geen poppenspel bewogen aan de touwtjes van den sleur, geen tooneelvoorstefling ook gespeeld onder den dwang van 't menschelijk opzicht. T. G. zal er komen. Het schrijven, dat gezamenlijk hebben geiicht tot ons volk, bevat de groote argumenten, die be wijzen, dat de Roomsche Universiieit er komen moet. Op drie dingen heb ben zij vooral gewezen Eerstens neutraal onderwijs bestaat niet en als het kon bestaan, dan zouden wij het onvoldoende vinden en gevaarlijk. Op de tweede plaats wij, Katholieken van Nederland moeten meer mannen en vrouwen'Jiehben. die de hoogete wetenschappen beoefenen. Op de derde plaats wij willen men schen zijn uit één stukwij hebben van Gods Goedheid de geloofsgenade ont vangen van Roomsch standpunt uit willen we nu ook de wetenschap be oefenen. Dit is ons recht en onze plicht. Hebben wij een tekort aan mannen in wetenschap Helaas, ja. Wij zijn onder de studenten lang niet evenredig vertegenwoordigd, om over de profes soren eens niet te spreken en over de hoogere ambten en beroepen. We weten hoe wij eeuwen gezucht hebben onder uitsluiting en achteruit stelling. Maar ook de neutraliteit van het hooger onderwijs heeft meerderen terug gehoudeD. Zij voelden weinig voor een opleiding, die met hun dierbaarste be langen meermalen in conflict kwam. De dcide reden van het Bisschop pelijk schrijven is het recht en de plicht, die we hebben om onze Roomsche overtuiging in vollebreedte te ontplooien, Het licht van het geloof moet ons voor dwaling behoeden bij de vragen r de belcekenis van deze wereld van dit leven. In dat licht Gods werk bezien in de geschiedenis van de menschheid. Daarom moet voor geleerden gelegenheid bestaan te spreken van den professoraten leerstoel en voor onze kinderen gele genheid om ook hooger onderwijs hooren, ten volle bezield door onzen godsdienstj Leiding blijft noodig in iedere samen leving. Rusland kan zelfs het moordende communisme niet hebben zonder leiding. Van de leiding hangt alles af bij de socialcD, In een klooster, dat eeD com munisme kent naar christelijk ideaal, leiding. Wat is eeD bond zonder bestuurKan een stands- of vakorga nisatie leveD zonder leiding Welnu, van de Universiteit komen de meeste leiders. En gelukkig, hoe beter zij onderlegd zijn, hoe veiliger de leiding. Zijn onze Aalberse en Ruys geen mannen, die zonder de Univ siteit, niet hadden kunnen zijn, wat :ijn En vragen ARNHEM SOEST - TWELLO - UTRECHT 8TEENBERGEN Rentevergoeding voor Deposito's Direct opvoréerbur 2'/i pet. Met 10 dagen opzegging 3 pet. Een maand vaat 0 pet. Drie maanden oplegging *'lt P«t. Ban Jaar opzegging 6 pet. het Taylorstelsel Zijn het geen mannen, de Universiteit studeerden Hebben ook de werkgeveis niet hun eurs, die hoogere studiën maakten sijn er onder de hoogere ambtc- i niet talrijke met akademische opleiding Bedenkt nu eens, welk een beteekenis de levensopvatting, de godsdienst heeft al die personen. Gij neemt geen ongeloovige als voorlichter voor uw sociaal program. Gij neemt geen socia listisch meester in de Rechten als rechtskundig adviseur voor uw veree- nigingen. Gij wilt naar de Kamer, naast andere personen, wetenschappelijk ge vormde mannen en vrouwen, die hun Katholieke overtuiging consequent be- wilt ge ais1 leeraar voor uw kinderen aan de H. B. 5. of het gym- En in hoeveel omstandigheden geeft gij niet de voorkeur aan den ge neesheer, die evenals gij denkt over de beteekenis van het leven en over het* recht op leven en over den kinder- En wordt juist van de Universiteit uit niet de leer op leven ei leving verbreid Waar is het socialisme als stelsel gegroeid Was dat niet de Universiteit Zeker door bijzondere middelen opvoeding thuis, opleiding aan Room sche onderwijs-inrichtiDgen, katholieke studenten vereenigingen enz. hebben wij, Goddank, voortreffelijke Roomsche man nen. Dat is de kracht van ons heilig geloof, die hen behoed, bewaard heeft. Maar daarom is dat niet de normale, niet de ideale toestand. Evenmin als voor uw kinderen de «neutrale» school een ideaal was Verleent allen uw steun uw gebed, uw propaganda en uw geldelijke bijdrage. Het geldt hier een groote zaak. Amersfoort De R. K. Universiteit. (Ingezonden). De stem van den Paus en van onze Bisschoppen heeft geklonken. Onze geestelijke voorgangers hebbeD geen raadslieden, geen rechtskundigt adviseurs, die gestudeerd hebben aar de Universiteit En waar zijn odzi advocaten vandaan En waarvandaan onze rechters? Zeker er zijn uitstekende mannen en vrouwen, die met groote gaven toegerust, buiten de Universiteit om, bekwaamheden hebben verworven de maatschappij mede voorlichten leiden. Maar moeten zij niet dikwijls hun licht opsteken bij de gestudeerden? En waar wordt de economie, de staat huishoudkunde bestudeerd Wie kunnen het bedrijfsradenstelsel met gezag uit werken En wie raadpleegt gij voor beroepskeus, wie voor bestudeering van R. K. Oudersavond. Voor eenige weken geleden werd door de gezamenlijke R. K. Jeugdver- eenigingen hier ter stede een propagan- da-avond gehouden ten bate van het jeugdwerk onder onze R. K. boven- leerplichtige jeugd. De groote toeloop deze vergadering was het bewijr :en levendige belangstelling in ht R. K. Jeugdwerk. Door deze blijken van sympathie bemoedigd, besloten de gezamenlijke R. K. Jeugdvereeoigingen thans een tweede stap te doen in die richting en te gaan houden een speciale oudersavond uitsluitend voor de ouders Zaterdags né 1.00 uur worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „AmsteT'-Bieren. die kinderen, die zijn aangesloten bij onze Jongens en Meisjespatronaten, Burger-jongelingen-vereeniging of Joug- Vrouwenbond. Was het de bedoeling van de reeds gehouden vergadering propaganda voor het jeugdwerk naar buiten te voeren, thans beleggen ge noemde jeugd vereenigingen een bijeen komst alleen voor de ouders om met hen het zoo gewichtige vraagstuk der opvoeding te bespreken en tegelijkertijd hen te wijzen op de hulp, die de ver schillende jeugdvereenigingen willen bieden bij de uitvoering van die ge wichtige laak. Of zij nu weer een volle zaal zullen hebben Thans, nu alleen en uitsluitend de ouders verzocht zijn 1 Wij twijfelen daar geen oogenblik aan. Wie is niet onder onze ouders over tuigd van het groote gewicht van het opvoedings vraagstuk En wie van onze Roomsche ouders juicht in onze moeilijke tijden niet van ganscher harte iedere poging toe, die door de Roomsche Jeugdvereenigingen gedaan wordt om hen in het werk derop- voediDg te steunen. Toont dan uw belangstelling door aller opkomst. De zaal moet dien avond vol zijn i nu alleen met Roomsche ouders, die toonen in onzen tijd nog oog en hebben voor de meest gewich- i alle werkenvorming en op voeding hunner kinderen. Dezer dagen worden u toegangsbe- jzen aangeboden. Een klein geldelijk offer wordt daarbij van u gevraagd voor de R. K. Jeugd vereenigingen, die zonder dat bun arbeid 'et kunnen doorzetten. Wie zou er weigeren Een offer voor het jeugdwerk; een offer, dat ge geeft voor uw eigen kinderen. En dan daarnaast op Dinsdag 25 October een volle zaaldan zal het jeugdwerk in Amersfoort weer een goeden dag in de annalen van zijn geschiedenis kunnen boeken. Generaal Lamoricière. EEN LEVENSBEELD dook Jos, F. H. Hambrs vn Daar klonk tot hem, in I860, de roepstem vao den Paus. Het hebzuchtige Piemont had zijn gulzige grijparmen uitgestrekt naar het erfgoed van Sint Petrus. Pius IX had het zielvol oog op La moricière geslagen en hem uitverkoren als den veldheer, die aan het hoofd der pauselijke troepen, de Kerkelijke Staten tegen zijn belagers zou verde digen. Toen de Generaal in het bezit was van den brief, waarin de Vader der Katholieke Christenheid, den zijn verdediging opriep, zeide hij tot zijn omgeving: «ziedaar een zaak, waar voor ik gaarne zou willen sterven. Vele zijner vrienden, waaronder meer dan één wapenmakker met een schit terend militair verleden, die naast hem of onder zijn bevelen in Afrika gestre den had, wezen hem op de moeilijk heden. die de aanvaarding van het opperbevel over het pauselijk leger zouden meebrengen. Zij trachtten hem te overreden, de opdracht van Paus Pius van de hand te wijzen. Italië zal het graf worden van Uw militaire reputatie. De overmacht zal U verpletteren.» Zoo luidde hun waar schuwing. Maar de edele bekeerling antwoordde ,op al die bedenkingen: «Wanneer een grijze vader zijn weergevonden zoon oproept, om hem tegen de belagers zijner goederen bij te staan, dan geeft e zoon zonder aarzelen gehoor aan stem zijns vaders. Ik ga.» En hij spoedde zich naar Rome. De oude krijgsman was in hem ont waakt en met jeugdigen ijver al9 eens Noord-Afrika, verdiepte hij zich in legerzaken, bracht het luttel aantal pauselijke troepen op voet van oorlog en het land, zoover de beperkte hulp middelen toelieten, in staat van ver dediging. Daar bruisteD, gelijk de watereD van :n onstuimigen bergstroom, de over machtige Piemonteesche legerscharen .n onder generaal Cialdini. Lamoricière leed op 18 September 1860 zijn eenige. maar grootsche neder laag bij Castelfldardo. Hij trok terug op Ancona. Deze kustplaats aan de Adriatische zee, door een zwakke bezetting dedlgd en onvoldoend-: versterkt, werd al spoedig van den zeekant.door Piemontecsch eskader gebombardeerd, terwijl de kanonnen van Cialdini bres op bres schoten in de wallen der vesting. Ancona capituleerde op 29 September. Lamoricière trok af met krijgsmans eer en snelde naar de Eeuwige Stad. Daar wierp hij zich aan de voeten in den Paus-Koning, die zijn edelen veldheer ophief, hem in zijn armen sloot en den balsem zijner hoogepries- terlijke troostwoorden liet nederdruppe- n in het lijdend hart van den over- anncn held. Zijn laatste levensjaren zou de Gene- al in zijn vaderland doorbrengen, aar inmiddels een amnestie afgekon digd was, waarin ook hij was begrepen. Al spoedig bouwde hier een groep liberaal-katholieken torenhooge wachtiogen op den man, dien n: werktuig wilde gebruiken, om bij den H. Vader een verzoening tot stand .te brengen tusschen de beginselen d> Revolutie van 1789 en de leerstellingen der Katholieke Kerk. Maar Lamoricière onttrok den kinderlijken aandrang v utopisten door hen toe te vo ben de soldaat van den Pau zijn theoloog». Overigens», voegde hij aan dit dui delijk antwoord toe, »dc beginselen van 1789 dragen in hun schoot het Liberalis me en zijn niets dan de loochening der erfzonde.» We zijn aan het eind gekomen v: een rijk en veelbewogen leven, dat wij voor de lezers en lezeressen Eembode», in vogelvlucht hebben geschetst. De dood sloeg zijn hand edelen man, toen hij nog in de kracht zijns levens was. De Generaal vertoefde voor zaken op zijn kasteel bij Amiens en stond op het punt af te reizen, om zich op het vaderlijk slot te Chillon weer bij de zijnen te" voegen. Het was op Zondag 10 September 1865; des morgens was hij tot de H. Tafel genaderd. De uren van den dag waren ge bruikt om zich voor zijn vertrek voor te bereiden en de avond was omge vlogen in een onderhoud met den pastoor der parochie, over het nut der Aflaten voor de zielen in het Vagevuur. Om tien uur verliet de pastoor het kasteel. Ten twee ure in den nacht werd hij uit den slaap gewekt en bij den Generaal geroepen. Lamoric-ère was overvallen dot icvtgen aanval van benauwdheid. Hij eed aan een hartziekte. De ijlings toe geschoten geestelijke vond den ster venden held in knielende houding voor zijn legerstede, de lippen op een kruis beeld gedrukt, dat hij krampachtig omkneld hield. Ia deze houding ontving Lamor.-ière de generale absolutie en enkelejoogen- blikken daarna trad kalm de nood in, dien hij ontelbare malen in de vlaw'.en van Afrika en het laatst als strijder voor de rechten van St. Petrus' Stoel, on verschrokken onder de oogen had gezien. Zij, die de waarde van 's menschen leven slechts afmeten naar het tastbare succes, dat materieel droombeeld van alle eerzuchtigen, zij zullen in Generaal Lamoricière slechts een van de mil- lioenen stervelingen zien, wier geheele geschiedenis valt samen te vatten in de woordenhij leefde, stierf en werd begraven. Maar zij, wier oog niet blijft ten op het plekje aarde, dat ztjn -iTelijk hulsel bedekt, den blik des Geloofs teu hemel slaan en de eind- zegepraa! van den mensch. door de wolken heen, speuren in het Rijk boven de sterren, zij zullen in Lamoricière den Roomschen krijgsheld eeren, die waardig is voort te leven in de herin nering der toekomstige Katholieke geslachten. eer recht dan op den aan den het standbeeld van Pompejus doorstoken Komeinschen Triomphater, is op den overwonnen held van Castel fldardo de lofspraak van toepassing, door Shakespeare in zijn «Julius Cesar» tn den mond gelegd van Marcus «Hij was de edelste van alle Romei- nen. Zijn leven was vol édele daden en alles wat grootheid vormt v n ziel, van karakter, van deugd, had de Na tuur (hem geschonken, en wél mocht zij uitroepen: «Hij was een man.» EINDE.

De Eembode | 1921 | | pagina 1