't&T Eieren 19 cent Bel dan op No. 42 bij de Koppelpoort Hebt U een Taxi of Auto noodig Amersfoort. «Geloof en Wetenschap., Dinsdag hield «Geloof en Weten schap. de jaarlijksche ledenvergadering, die tlch, zooals gewoonlijk, niet door bjjsonder groote belangstelling der leden kenmerkte. Nadat de vergadering door den Vooriitter was geopend, had de installatie van een nieuw lid plaats. Vervolgens werd bet Winterprogramma bekend gemaakt, dat den leden en do nateurs zal worden toegezonden. Voor de onderafdeeling hebben zich ook verschillende sprekers beschikbaar gesteld. Behandeld zal wordenLiturgie, Literatuur, Photografie en eenige me dische onderwerpen. Bovendien zal er'n debatavond worden gehouden. De op richting der Reisclub werd tengevolge van de geringe opkomst der leden uit gesteld tot een volgende vergadering. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de Heer Henderson, die deze benoeming aanvaardde. Voorts werd een Feestcom missie benoemd voor de in januari te houden jaarvergadering. Toen de huis houdelijke zaken waren afgedaan, decla meerde de Heer Kamphoven eenige aardige stukjes, waardoor het aange name aan het nuttige werd verbooden. W. v. d. S. Cursus Godsdienstleer. De in ons blad aangekondigde Cur sus io Godsdienstleer werd Woensdag middag geopend door den Zecrecrw. Heer Pastoor Hartman, 't Getal deelnemers bedroeg 23, waarvan 't meerendeel behoorde tot onze R. K. Onderwijzers en Onderwij zeressen. In een kort welkomst woordsprak de Voorzitter der Amersfoortsche Afdee- ling van «St. Lebuïnus» de beste wen- schen uit voor het welslagen van den Tevens kon de heer v. Buijtcnen mee- deelen, dat door Mgr. den Aartsbis schop Pastoor Hartman tot Adviseur der afdeeling werd benoemd. Als resul taat van die benoeming verwachtte hij eea meer opgewekt vereenigingsleven in de Afdeeling en een groei van ledental. Belanghebbenden zijn er aan herinnerd, dat voor deelnèmcts. niet-leden St. Lebuïnis het cursusgeld f 10 voor de Leden f 5 bedraagt. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op achterstaande aan kondiging van het R. K. Pension-Bureau, eene stichting van De Roomsche Garde. Wij herinneren er aan dat de prijzen- tentoonstelling van de loting der T.B.C Vereeniging Zaterdag 15 en Zondag 16 dezer nog geopend is van 2 tot 5 n.m. en dat de gezelligheid in de toonstellingszaal op die middagen hoogd wordt door 'l Amersloortsche Padvinders strijkorkest. De commissie voor inzameling van gelden voorde stichting der R. K. Uni versiteit is voor de parochie O. L. Vr. Hemelvaart samengesteld als volgt: Kanunnik L. A. F. X. Fock, deken en pastoor, voorzitter, Dr. J. W. Jorissen, Secretaris. Th. H. J. Xieuwendijk, pen- aingmeester. Mr. D. P. Hamers. G. A. Luycx. A. I'. van Beurden. De Amersfoortsche IJsverceniging houdt Woensd g 10 Oct. een algei vergadering in Hotel De Zwaan. Door notaris Johs. Knoppers werden Heerenhuis met tuin St. Anlridusstr. 5, opgehouden f12800. Heerenhuis Arnh. weg 66 uit dc hand verkocht. 3 huizen Leusderweg 162, 164, 166, opgehouden f7750. Huizen Monnikenpad 21 en 23 aan J. Staats voor f 3200. Huis Mon nikenpad 25 aan G. van Eidert voor f 1600. Woning Verhoevenstraat 45 G. van Ettekoven voor f 2340. Huis Molenstr, 10 aan W. Hendriksen f 2750. Huis Molenstr. 21 opgehouden f2440. Huis Woestijgerweg 133 uit de hand verkocht. Huis Stoovestr. 14 uit de hand verkocht. Als onderafdeeling van De Hanze werd de R. K. Bond v. Bakkerspatroons opgericht en een bestuur gekozen. Tot Voorzitter werd gekozen den Heer E. J. Elberse en F. Tillemanz als Secretaris, bijna alle katholieke Bakkerspalroons traden tot den Bond toe, wij twijfelen er ook niet aan of zij, die zich nog niet als lid opgaven, zullen spoedig volgen, nu bun de gelegenheid open .«taal. zich op katholieke grondslag te vereenigen, daardoor gehoorzaamheid tonnende aan het geestelijk gezag, dat steeds roept Middenstanders verecnigt u op katholieken grondslag. Het programma van de K. K. Ver. «Geloof rn Wetenschap» is samenge steld als volgt Dinsdag 8 November 1921. W. C. van de Volkere. Onderwerp: .Stralende materie Radium en radio activiteit met demonstraties». Dinsdag 13 December 1921. Kapelaan A. van Delft. Onderwerp «Dan tec. Dinsdag 10 Januari 1922, jaarvergadering. Dinsdag 14 Februari 1922. Ellen Kusse. OnderwerpClaudel's «Maria Boodschap». Dinsdag 7 Maart 1922. Dr. Felix Rutten. Onderwerp »De Romantiek van Limburg». Dinsdag 11 April 1922. W. C. van de Volkere. Onderwerp Röntgenstralen en stroomen a haute frequence» (met demonstraties en licht beelden). Zondag 16 October viert 'ie K. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze» onder patronaat van den H. Gerardus Majella het patroonsfeest, 's Morgens ten 7 uur wordt in de Parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart een H. M.s vooi de levende en oveileden leden ipge- dragen, vóór die H. Mis algem-ene H. Communie. Men schiijft ons Zondag 16 October zal de Tooneel vereeniging T. O.V. 1. D. O. onderafd. de Gem. Ontsp. voor R. K. haar e uitvoering geven in het Patronaat het Zand. 4 ecn-acters zullen op gevoerd worden. Het is de 2e onderafd. van de club die voor het publiek zal optreden. Moge het succes van deze onderafd. even groot zijn alsdat de afd. zang «St. Cecilia». Dc Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs in de Gemeente Amersfoort veigadert Dins dag 18 October, half acht, ten Raad- huize. De agenda vermeldtNotulen. Ingekomen stukken. Aanwijziug secre- aris. Vaststelling huishoudelijk rcgle- nent. Rondvraag. Dc R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze» vergadert Donderdag 20 October om 8 uur in 't Patronaat Elle boogsteeg. Dr. Bert Astron uit Weenen, die van groote steden, sccances gaf, zal zulks ook hier doen en wel op Vrijdag 21 October a.s. Zijn experimenten wor den als zeer merkwaardig gekenschetst. Albatros I» moet Zondag a.s. bij het Baarnsche «Eemland» te gast. Hoe de uitslag,' zal zijn: Wanneer de Amersfoortsche ploeg volledig schijnt geven wc haar den besten kans. Het 2e elftal ontvangt op het terrein aan de Barchnian Wuytierslaan Rood Groen fl uit Hilversum. Verslag der R. K. Spaarbank over de maand September 1921. Verschuldigd aan inleggers op 31 Aug. 1921 f414.987,83V». Ingelegd in September f 15,306,43, Totaal f 430.293,76'/V Terugbetaald in September f8664,48. Totaal verschuldigd f421 609,28 Meer ingelegd dan terugbetaald f6621.95. Nieuwe uitgegeven boekjes 15 stuks. Totaal aantal in omloop zijnde boekjes 1580 stuks. Uitgegeven 6 spaarbusjes. Inlagen uit spaarbusjes f 126.53. De inlagen waren verdeeld alsvolgt 21 beneden fl, 36 van flf10, 48 van f 10f 100, 16 van 1100-1500' en 7 boven de f 500 Terugbetalingen: 4 van flf 10, 16 van fl0-fl00, 12 van flOQ-f500 en 6 boven de f'iOO. In Van Haselcn's woninggids den niet minder dan 114 huizen te koop aangeboden. Op zich zelf zou dit met veel bijzonders zijn, maar als we prijzen nagaan en zien hoe groot het aantal is waarvoor f 20.000 of meer gevraagd wordt, dan dringt de vraag toch op zouden er daaronder niet velen zijn, die Amersfoort gaarne den rug willen toedraaien. En nu wil het ons voor komen. dat huizen van f 20.000 tot f80000 bij voorkeur bewoond worden door eigenaars, dus geen huurhuizen zijn, en dat die eigenaars bepaald wel tot de best gesitueerden zullen gerekend worden. En wanneer ons die, na den ander gauw verlaten, dan mag daar wel bijzonder de aan dacht aan worden gewijd. Amersf. Dagbl. Burgerlijke Stand. GeborenHermanus, z. v. H, Overeem A. v. de Wacrdt Nicolaas Arnol- is, z. v. A. C. v. Nes en C. v. Re Abraham, z, v. C. Muijs en P. Hartman Harmcn. z. v. H. Hemminga en C. Lappain Boudewijn, t. v. G. v. Wijk en S. Brom Elizabeth Jacqueline Erica, d. v. A. P. H. J. v. Weezei Errens en G. C. F. Kiepe Pieter Boudewijn, z. v. H. N. Heilijgers en A. C. Coenen Fokeie Hendrik Pieter, z. v. H, F. Trip A. C. Margadant Hendrik, z. v. H. de Wekker en W. P. Mulder Marijan Pieternella, d. v, J. P. Menger en G. Veldmeljer Agatha Klazina Marretja, d. v, J. v. d. Bedcm en E. G. Jongerden Cornells Gerrit, d. v. L. W Scheerder en G. v. Nimwegen Cornells Johan, s. v. E. Nauta en M. J, A. Kroijmans. OndeilrouwdD. Bitter en W. A. Groenevelt J. H. de Winter en W. de Groot G. Mattheij en W. van Nieuwen huizen W. v, de Wetering H. de Vries A. v. d. Tweel en H. v. der Logt G. v. Soelen en E Fluit H. E. Weverink en M. H. I.esterhuis. Gehuwd G. C. Sips en J. v. Ginkel - Ph. v. d. Heek en H. Gouw - Salomons en C. Leur. Overleden: Hendrik v. d. Hoef, 69 jr., eclitg, v, R, de Bruin Johanna v. d. Hoek, 5 d. Johanna v. de Water, 81 jr., ongeh. Maria J. Jacobse, 4 mdn. Sophia M. C. Zwankhuizen, 3 mdn. Jacob Mastenbroek, 85 jr., echtg. v. A. Berg B. Elzenaar, 54 jr., ongeh. Alberta W. Korndewal, 2 mdn. Uit den Omfrek Blaricum Tot hoofd der R. K. bijzondere school benoemd L. A. v. Gils, onderwijzer m de openbare lagere school. Semites GeborenBerndiena Gosina, d. v. W. Brouwer en W. Zwanikken. OndertrouwdG. Roodhart en G. Prinsen. Alhier liep een zes jarig jongetje achter een wagen van school naar huis. Toen het achter de wagen vandaan kwam werd het door een automobiel overreden en zwaar verwond, zoodat taar een ziekenhuis moest worden vervoerd. ftoogland Zondag 23 Oct., en bij gebleken be langstelling ook Maandag en Dindsdag daaropvolgende zal in Concordia wor den opgevoerd het prachtig drama Neo.« Utrecht De winkel vaneen eier handelaar trok belangstelling. Er was namelijk een losgebroken en de winkelier was afwe zig. Zijn eerste werk was een sprong de gaslamp, waarmede het beest allerlei vermakelijke manipulaties uit haalde. Een der armen van dc lamp werd geheel kromgedraaid. Vervolgens werd de inhoud van eenige zakjes zaad geledigddaarna werd een paar goud- vischjes de kop afgebeten. Een paar vogelkooien, waarvan de bewoners de doodschrik op het lijf werd gejaagd, werden omvergeworpen, en juist was 't aapje bezig met «de eerste hand» te leggen aan een fraaien papegaai, toen erger werd voorkomen door een lieagent, die juist het perceel wat passeerd en in een smederij een looper was gaan halen. Toevallig was deze agent een bekende. Toen de aap zich bij zijn naam hoorde noemen, staakte hij zijn spel en liet zich, mak als een lammetje weer in zijn kooi plaatsen. Soestcrberg Aan den laodschaparchitcct K. C. van Nes te Apeldoorn is opdracht gegeven plannen te ontwerpen voor de exploi tatie van het 200 H.A. groote ns park «De Pan» dat is gelegen aan Amersfoortschen Straatweg tusschen de Bilt en Huis ter Heide. De bedoeling is daar een ideale woongelegenheid te scheppen in overeenstemming me bestaande natuurschoon. Cer Schuur Er is bericht ontvangen, dat de Directie der Spoorwegen bereid i aanleg van een losplaats alhier. Binnenland Interviewer schrijft in de «Sport kroniek» een open briefje-ban kapelaan Biock, den leider der K. K. Voetbal club te Breda, waaraan wij ontleenen Als het katholieke voetbal verdedigd et worden, en je hebt me noodig, maar aan, vriend Binck. Je weet hoe ik uit principe alle sectarisme, alle splitsing, en vooral die op sportgebied, verfoei. Heel mijn ziel verzet er tegen. Maar je weet ook, dat ik altijd erkend hebdc katholieke sportbe* ging is practisch gerechtvaardigd, zij heeft een nobel en mooi doel. zij gaat tit van de stelling, die de N. V. B. iltijd lichtzinnig heeft verwaarloosd, dat bij de sportbeoefening ook en aller- gelet moet worden op de reli- gieuse en ethische belangen, op de be- teekenis van geloofs- en gezinsleven, dat daarmee rekening moet worden gehouden. Omdat de katholieke voet balbeweging dit doet, daarom is zij mij hoezeer ik er in principe tegen ge kant ben in depractijk sympathiek.» ■""it is een merkwaardig getuigenis den voorzitter van den Ned. J.iur- nalisten-Kring, die zich, achter het pseudoniem «Interviewer» verschuilt. Hij erkent dus openlijk in een officieel orgaan dat dr Neutrale Bond de religieuse en ethische belan gen bij de sportbeoefening altijd licht zinnig heeft verwaarloosd. In de grensplaats Bocholt zijn ruim 200 personen na het gebruik van vleesch van een ih nood geslacht paard I rij ee slager gekocht, ernstig ziek geworden. Zes hunner zijn reeds stervende. Het vleesch was voor liet gebruik door veearts goedgekeurd. Naar aanleiding van een bericht, be treffende de oprichting eener finantieele instelling voor Kerkelijke- en School- leeningen, verzoekt men ons mede te deelen, dat van de plannen eener der gelijke oprichting bij de Geestelijke Over heid niets bekend is. Bedoelde instelling blijkt dus geen officieel karakter te dragen Wijziging an aanvulling van hel R. K. Staatsprogram. Aan de Rijkskleskringbesturen is ee circulaire verzonden met het verzoek de onder iederen Rijkskieskriog teerende locale kiesvereenigingen uit te noodigen vóór 15 December hare wenschen kenbaar te maken ten aanzien van de wijziging en aanvulling van het R. K. Staatsprogram. Dc wenschen moeten worden inge zonden aan de Rjjkskieskringbesturen, die haar doorzenden aan het Secreta riaat van den Algemeenen Bond., In de circulaire wordt er op gewezen, dat in 1918 de algemeene begrootings- debatten als uitgangspunt en leidraad dienden voor de besprekingen der plaatselijke kiesvereenigingen. Ter be spoediging wordt thans daarop niet gewacht, temeer omdat het bestaande program als leidraad en basis dier be sprekingen dienen kan. 's Morgens is de stoommachine, waardoor dc fabriek der firma ter Kuile te Enschede wordt gedreven, bij bet aanzetten uit elkaar gevlogen. De ma- chinekamer werd in een ruïne herscha- >en. Alleen de machinist bekwam lichte rerwondingen. Iemand uit Dordrecht, die te Delft tan de voetbalwedstrijden deelnam, gaf tijn meisje zijn portemonnaie geveer f 60 in bewaring. Na atloop liet zij de portemoDnaie vallen. Terwijl ze hem op wilde rapen, werd zij op zij geduwd en was de portemonnaie eens klaps verdwenen. De recherche had vermoeden op twee 12-jarige knapen. Deze hadden slechts een gulden op zak, doch bekenden later de portemonnaie met inhoud aan den slootkant Groentenveiling aan De Hoorn te heb ben verstopt. Men bericht uit Borger-Compascum In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de R. K. Kerk alhier ingebroken. De olferbussen werden stuk geslagen en de inhoud meegenomen. Het Ta bernakel is opengebroken en het Aller heiligste op treurige wijze onteerd. Een wetsontwerp is ingediend, hou dende voorschriften tot regeling den uitvoer van boter en kaas. Hierbij wordt in art. 1 voorgesteld te bepalen, dat het verboden ia naar de door de Kroon aangewezen landen boter of kaas- uit te voeren of aan eenig middel vervoer tot uitvoer naar die landen aan te bieden, welke niet voorzien van een Rijksmerk. Op den laatsten avond van kermis te Vianen kregen vier op- aangeschoten jongens het met elkander tc kwaad. Een werd er in 'n brouwerij achter een herberg zóódanig met een mes bewerkt, dat de long geraakt werd en men hem naar het ziekenhuis te Utrecht moest vervoeren. Een ander kwam er met een schram hoofd af, De minister heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering, gezien de toestand van 's lands lioan ciên, voorloopig heeft afgezien van het plan tot den bouw van een nieuw Kamergebouw. Te Nederhorst-den-Berg woedde een brand, welke dank zij het krachtig optreden der plaatselijke brandweer en het windstille weder tot een boerderij met twee hooiklampen beperkt bleef. Door onbekende oorzaak geraakte in den laten namiddag een hooiklamp in brand, waarna de vlammen zóó snel om zich heen gegrepen, dat weldra twee hooiklampen met de boerderij lichte laaie stonden en het vuur 1 klooster «De Voorzienigheid» met R.K. School en een kolenpakhuis reeds aantastte. De brandweer van het dorp slaagde er in den brand tot de boer derij te beperken en toen men hulp bekomen bad uit de omliggende ge was men spoedig het vuur Tijdens de brand werd met de negen aanliggende woningen ook het klooster ontruimd. Die leed gevoelt bij het genoegen, genoegen bij het leed des vijands 1 niet meeleven in de droefenis of dc blijdschap van zijn vrienden. De bewoner van een villa in de Groot-Hertoginnelaan te Bussum, die dezer dagen naar zijn kippen ging kijken, kwam tot de minder aangename ont dekking, dat er 34 van dc 60 kippen verdwenen waren. Daarna zag hij eenige pootjes boven den grond uitsteken. Het is gebleken, dat de hond van den buur de kippen had doodgebeten en ze daarna onder den grond had gestopt. Met het oog op de sterke daling den petroleumptijs, heeft de gas- directeur te Rotterdam voorgesteld, om den gasprijs opnieuw met 1cent per kub.M. tc vetlagen ctt du» te brengen op 13 cent. Buitenland. Charlie Chaplin, de «film-koning» is weder naar Amerika vertrokken, itt het Ritz-Hotel te Londen, waar hij logeerde, ontving hij 70.000 brieven, waar heel wat merkwaardigs onder was. Een groot aantal bevatten huwelijks aanzoeken, tonderden vroegen hem een kind te willen aannemen, cn het aantal bedelbrieven liep tegen de 18000. Kr was er eene van een der «nieuwe armen», waarin hem 28000pd. gevraagd werd om een landgoed te willen koo- pen anderen vroegen bescheiden be dragen van eenige shillings en minder. Tal van brieven werden beantwoord Charlie had daarvoor een secretaris en vijf typisten en er waren weken, dat hfl 100 pd. aan porto's uitgaf. Sir Joseph Cook, die benoemd is tot «gezant» of, zooals de oflicieele term luidt, tot Hooge Commissaris van Australië te Londen, was als emi grant uit Staffordshire naar Australië gegaan. Daar begon hij zijn loopbaan als mijnwerker, alsdus het «Hbld.t, doch werd reeds na drie jaren gekozen als parlementslid voor Nieuw Zuid Wales en op 34-jarigen leeftijd was hij reeds minister der posterijen van Auslraltfi. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zooals wellicht bekend zal zijn wordt hier ter stede gecirculeerd met een lijst om te verzoeken de kermis hier ter stede weer ingevoerd te krijgen. Hoe hierop handteekeningen, verkre gen worden mogen blijkenuithet feit dat ik bij mijn thuis komen vernam dat er iemand geweest was namens de bur gemeester met een iijst waarop gerust geteekend mocht worden voor <le kermis. De handteekening onzer dienstbode werd voldoende geacht om mij als voorstander der Kermis te qualihceeren. Bij deze verklaar ik echter dat dit bewijs van instemming niet door mij wordt erkend, daar ik tegenstander ben der wederinvoering der kermis, A. VAN NIEUWENHOVEN. Amersfoort, Stationstraat, II. X, Boerenbond HOOGLAND. In eene vergadering op a.s. Vrijdag 21 October, 6 uur, zal worden gehouden eene bespreking over de Vleeschkett- riogswet. Dit onderwerp zal nader wor den toegelicht door den Z Geleerden Heer Th. Hoogveld uit Weill, in ver band met de huisslachting. Tevens zal door den spreker worden behandeld het onderwerpVerzekering in het Land bouwbedrijf. Behandeling der agenda van de Alg. Vergadering 'in Arnhem en benoeming van een afgevaardigde. Mededeelingen. Epistel en Evangelie TWEE-EN-TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. Broeders! Wij vertrouwen itt den Heer Jesus, dat Hij, die een goed werk in u begonnen heeft, het voleindigen zal tot op den dag van Christus Jesus; gelijk het billijk is, dat ik dit gevoelen heb ten aanzien van u allen, omdat ik u in mijn hart draag, en gij allen, zoowel in mijne gevangenschap als in de verde diging en bevestiging des Evangelies deelgenooten zijt van mijne vreugde. God toch is mijn getuige, hoezeer Ik u allen liefheb met de teederc liefde van Jesus Christus, En dit bid ik, dat uwe liefde meer en meer overvloedig moge worden in kennis en in alle oor deel, om te toetsen wat het beste is, opdat gij rein en zonder smet moogt zijn tegen den dag van Christus, vol zijnde van vrucht der gerechtigheid door Jesus Christus tot eer en lof van God. EVANGELIE volgens den H. MattheUsXXII, 1521. In dien tijd gingen dc Pharizeëit heen i beraadslaagden, ten einde Jesus in zijne woorden te vangen. En zij zonden hunne leerliogen met de Herodianen tot Hem, zeggende: Meester! wij weten dat Gij de waarheid spreekt en den weg Gods naar waarheid leert en niemand t, daar Gij op den persoon der menschen niet let. Zeg ons derhalve wat U dunkt: is het geoorloofd den keizer cijns te betalen of niet? Jesus nu, hunne boosheid kennend, zeide Wat stelt gij Mij op de proef, huiche laars Toont Mij den cijns-penning En zij toonden Ffem eenen tienling. En Jesus zeide tot hen: Van wien is dit het beeld en het opschrift? Zij zei den HemVan den keizer. Toen sprak Hij tot henGeeft dan den keizer wat des keizers, en God wat Godes is.

De Eembode | 1921 | | pagina 2