N. II. Centrale Cradiet- en Landbnuwbank Bel dan op No. 42 J.J. VAN HAMERSVELO DE EEMBODE KATHOLIEK NIEUWSBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN VRIJDAG 21 OCT. 1921. 35ste JAARGANG No. 60. Lanf «gracht 28, ABONNEMENTEN kunnen elke week gaan, doch opzegging van abonnement n geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden! 1.00 Builen de gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTENTIEN 25cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Han de Katholieken van ftederland. Er heerscht hongersnood in een de grootste Staten van Europa. Rusland, dat de laatste jaren toch- al zooveel kwellingen en beroeringen te doorstaan had, schijnt nu aan den rand van den afgrond door een der grootste plagen, den hongersnood. Moeten wij katholieken bij het zien der verwoestingen olider de bevolking van Rustand aangericht, niet alles in het werk stellen om zooveel ellende, naar de mate onzer krachten, mede te helpen lenigen Op deze vraag is door. ons katho lieken maar één antwoord mogelijk nu Z. H. Paus Beoedictus de XV, de katholieken van de geheele wereld op roept om steun aan het zwaar beproefde Russische volk. Gehoor gevend aan dezen oproep van Zijne Heiligheid, heeft de K.S.A. gemeend deze steunverleening door de Nederlandsche Katholieken, zoo spoe dig mogelijk te moeten organiseeren. Het Centraal Bestuur der K.S.A. be sloot in zijn laatst gehouden vergade ring, naast het inzamelen van gelden door middel der PI. Comité's van de K.S.A. en de op te richten steuncomtté's in die plaatsen waar geen PI. Comité des K.S.A. bestaat, de katholieken bovendien de gelegenheid te moeten openen hunne kleine en groote bijdra gen te kunnen inzenden aan de redac lies onzer Katholieke dag- en week bladen. De gelden zullen in de kolom men der betrokken organen worden ver antwoord. terwijl het Centraal Bureau der K.S.A. allé binnenkomende bijdra gen van comité's en dagbladen op zijn beurt afdraagt aan den Pauselijken Nuntius te 's Gravenhage. Katholieken van Nederland, weest mild bij het bepalen van Uw steun aan dit nieuwe werk van christelijke naasten liefde. Gij vaders en moeders, die Uw kinderen zielslief hebt en al uw dage- lijkscbe zorgen voor niets telt wanneer gij slechts Uw kroost gelukkig weet, bedenkt toch dat in Rusland duizenden en duizenden hun kinderen bet aller noodzakelijkste voor levensonderhoud moeten onthouden, het moeten aanzien dat hun kleinen, indien niet onverwijld door de geheele beschaafde wereld ge holpen wordt, van honger en gebrek omkomen. Zegt toch niet dat hier overdreven wordt. Dat de nood niet zoo groot is als door sommigen voorgesteld. Zelfs een communistisch orgaan uit Rusland opent zijn kolommen voor de persoonlijke indrukken van zijn corres Peter Gassendi. 21 De anderen waren blijven staan toe kijken en boden aan, den weg te wijzen naar de plaats, Vfaar Peter zich bevond. Ongeduldig verhaastte Gassendi zijne schreden, terwijl zijn vrouw hem volgde. Hij had haar verzocht thuis te blijven, doch zij wilde de kwajongens van leugen overtuigen, verzekerd als zij was dat de kleine Peter alleen om naar de sterren te kijken, dc deur was uitgegaan. De vader echter dacht, dat de jongens wel eens gelijk konden hebben en dan zou een llinke afstraling op de plaats zeil den knaap zulke verkeerdheden wel af leercn. De voetstappen der jeugdige bende volgende, geraakten zij eindelijk op den top van het bergje en daar ston den de jongens reeds te schreeuwen «Hier is hij I Hier is hij I Hij heeft al wat hij gekaapt heeft, verborgen.» Peter, Peter, riep zijne moeder, kom toch hier, wat doet ge daar zoo laat, in de avondlucht Een beetje vlug, jongeo,» riep de zware stem zijns vaders. Dc knaap, die zijne ouders hoorde roepen, haastte zich naar hen toe, doch werd door zijnen vader niet vriendelijk ontvangen, die hem toesprak: >Moet pondent, die ren bezoek bracht i het xHongerfranu. In een van de dorpen in het hoogi noodgebied werd de oogst binnenge haald. Sommigen g'cgen in 't geheel niet naar hun veldei. daar er toch geen enkele aar te vi. den was. De anderen maaiden hun graan niet, maar trokkeii door de velden kruipend, de halmen een voor een zoo diep moge lijk uit den grond om vooral niets van het kostbare stroo verloren te laten gaan. De aren werden, zooals ze het veld kwamen op de kachel ge droogd en vervolgens in een vijzel fijn gestampt of ook wel in een koffiemolen gemalen. Het »meel« was dan klaar. Toen 'dit weinige meel verbruikt was, bleef nog slechts gras als voedings middel voor meosch en dier over. In een boscbje niet ver van het dorp, gingen 's morgens schapen, koeien, paarden en boeren alle tezamen het zelfde voedsel geDieteo. Een groot aantal grassporten bladeren cn wortels, als wrangkruid, varenkruid, sleedoorn, melde," etc. begint men als voedingsmiddelen te gebruijccn. Sommige grassoorten, b.v. zuring en klaver worden op het veld rauw gege ten. andere worden mee naar huis ge nomen en in de keuken «gesorteerd» om voor brood of voor de soep te pruimen en sleedoorobladeren wordt brood bereid. Nadat het gedroogd tot poeder gestampt, cn met water ver mengd is. voegt men er om het te binden nog ego handvol »meel« bij. Dit brood uit bladeren en gras is zoo hard als een steen en het is onbegrij pelijk hoe het verteerd kan worden. De kleur is groen of zwart als de aarde. Van voedingswaarde kan geen sprake ;ijo. Meestal is het absoluut schadelijk. Van wrangkruid wordt men duizelig i vele kinderen sterven ervan. Ziedaar in een communistisch orgaan alle somberheid het beeld der Rus sische ellende. Zegt nu niet dat veel overdreven Want ook op de internationale con ferentie te Brussel voor hulp aan Rus land heeft men den grooten nood er kend door het aannemen van een reso lutie waarin wordt gezegd dat de ver woestingen door dei: hongersnood onder de bevolking van Rusland aan gericht, zoodanig zijn, dat de conferentie de noodzakelijkheid uitspreekt van on middellijke materieelen en llnaocieelen steun door de verschillende regeerin gen, uitsluitend om menschlievende en liefdadige overwegingen. Maar bovenal, beschuldigt ons niet in overdrijving, nu Z. H. Paus Bene dicts XV, de Vader der Christenheid, op den grootetvnood van Rusland wijst en ons aanspoort om tegenover de on gelukkige bevolking van dat uitgestrekte ijk, groote mildadigheid te betrachten. Geen oogcnblik moge de gedachte aan de talrijke cffers welke den laatsten lijd van ons Katholieken gevraagd worden ons weeihouden, om met een klinkende daad deze steunbeweging in alle opzichten te doen slagen. Waar wij katholieken van Nederland, deze zoo veelbewogen tijden in ver gelijking met de meeste andere landen haast elk opzicht een bevoorrechte positie innemen, daar past het ons en het dure plicht, van dien betrekke, lijken overvloed rijkelijk aan anderen mede Ie dcelen. Het Dag. Bestuur der K.S.A. in Ne gij, ondeugende jongen, 's avonds laat dc deur uitloopeD, over de hagen klim men en de boomen vernielen, bovendien nog vruchten wegnemen die niet u, maai onze buren toekomen 1 Wat zegt gij, vader, zeide de knaap, wien dc lianen in de oogen 'twanieo, wegens die onverwachte be: ichuldiging. Ik zal 's avonds niet weer de sterren afteekenen of ik zal u eerst permissie vragen, maar stelen Ik zou stelen Dal heb ik nog nooit gedaan. Ik heb niets bij mij dan dit boekje ik den lopp van de sterren in opteeken. En waar is uw pet dan? Die heb ik thuis laten liggen. - Ziet ge wel, zeide de moeder, dal hij onschuldig is aan de diefstallen, waarvan men hem beticht. Waar zijn die leugenaars gebleven Doch de dieveobende was verdwenen en liet zich niet meer hooren. Het is 'n dwaasheid, hernam de vader, ik zal geen enkele maal per missie geven otu 's avonds uit te gaan, □aar de sterren te kijken, die ge ook wel door het venster zien kunt. Zie eens naar boven, vader, zeide de knaap, en zijne oogen flikkerden, zie s dat heeilijke uitspansel rond en om, zeg mij dan eens of die schoone, derland organiseerde met liefde en groot vertrouwen deze steunbeweging vooi hei nood'ijdende Rusland. Moge dan het resultaat dezer geld inzameling voor het diep rampzalige Rusland alle verwachtingen overtreffen en Z.H. den Paus op nieuw getuigen van den rijken liefdadigheidszin van Neerlands Katholieken. K. S. A. Binnenland. Twaede Kamer. De Twecd£ Kamer nam de ver hooging der invaliditeit-grens Kit 3000 gulden aan. Verzet tegen nieuwe lasten. In Overrijsel is heftige tegenkanting tegen de vleescbkeuringswet, die vol gens de plannen des ministers 1 Febr. a.s. in werking zal treden. Ged. Staten dier provincie zullen bij den minister aandringen op opschorting dier wet en verschillende gemeenten sluiten zich daarbij aan, omdat- de kosten te hoog worden. Ook de Mij. van Landbouw zal zich met een gelijk verzoek tot den minister wenden»Op de algemeene ver gadering werd door een afgevaardigden uit Almelo gezegd, dat de boerenstand het schaap der gemeenschap, is dat door een bende ambtenaren worijt ge schoren en geslacht. Beperking van landarbeid. Eeu landbouwblad schreef over deze voorgenomen beperking het volgende: Het zij met nadruk gezegd indien n dit of een dergelijk ontwerp tot maakt, dan staat reeds bij voor- it vast, dat er van de uitvoering absoluut niets terecht komt. Men zal slechts mede bereiken, dat bij onze plattelandsbevolking een groot verzet wordt aangekweekt tegen de overheid. Ons land zal daardoor een onbereken bare moreele schade worden toege bracht. Ea'als het eenmaal zoover ge komen is, zal men ten slotte toch on herroepelijk de wet moeten intrekken. Laten wij inmiddels, hopen, dat io Onze Volksvertegenwoordiging eene meerderheid van verstandige menschen dit kwaad zal voorkomen.» Amersfoort Da Oudersavond. belegd door de besturen der R. K. Jeugdvereenigingeo, tegen a.s. Dinsdag Hirrft uitgesteld. Achteraf bleek dat een deugdelijke oorbcreiding om het welslagen te ver zekeren, meer lijd vordert, dan aan- inkelijk was gedacht. Tijdig zal worden bekend gemaakt inneer de oudersavond, goed.voorbe- reid, zal worden gehouden. Zij, die reeds toegangsbewijzen koch- n, gelieven die tot dan te bewaren. Aan ben die nog geen entréé-billet hebben, zal later gelegenheid worden gegeven er een te koopen. R. K Kiesvoreeniging. vereeniging Recht en Orde in »St.Jozef». Winkelsluiting. De gewijzigde verordening op de winkelsluiting is na afkondiging van krach'l geworden. fonkelende hemelbollen niet verdienden beter door ons gekend te worden, be studeerd te worden, zooals de geleerde menschen zeggen. Zijt ge mal, jongen Wat zoudt gij daar van weten? Die staan zoo on eindig ver weg, dat gij er toch niets begrijpt. - Vader, hernam de knaaper waren, ven geleden, nerders in het land van Chaldea zoo heb ik op school ge leerd en mijnheer de pastoor heeft ei mij nog meer van verteld herders die evenals ik nu doe, de sterren be studeerden in hun loop en zij brachten zoover in de sterrenkunde, dat zij vaste plaats der sterren aan de iuchi 1 in den blinde kondeu aan «ijzen et- berekeningen op bouwen wie weel o( ik nog eens niet zulke ontdekkingen en namen geef aan dc slerteu die ,og niet bekend zijn Ats ik er mei den pastoor over praat,-dan lacht hij er niet om, dat verzeker ik u, en hij heeft mij zelfs beloofd mij een boek, dat heel en al over de sterren schrijdt, te leenen. Mij goed, zeide de oude Gassendi, aar ik zal er toch eerst met mijnheer den pastoor over spreken ik wil weten of gij de volle waarheid zegt, loop nu r 'u oeetje vlug, 't is laat genoeg. ARNHEM TWELL0 SOEST STEENBERGEN UTRECHT Rentevergoeding voor Deposito's Direct opvorderbaar 2'/i pet. Met 10 dazen apzegglng 3 p<L tien maand vast -t pet. Drie maanden opzegging 4'/» pcbb' Een laar opzegging 5 pet. Onde.-wijt. De Plaatselijke Commissie van Toe zicht vergaderde Dinsdagavond tea Raadhuize. Nadat de inhoud van eenige inge komen stukken was medegedeeld werd een huishoudelijk reglement vastgesteld. Vervolgens werden sub-commissies voor schoolbezoek samengesteld en eene dames-commissie met het oog op haod- werk-onderwijg. Besloten werd aan het Gemeente bestuur mede te dcelen, dat de Com- ie op hoogen prijs zal stellen de toezending van het rapport handwerk- onderwijs. Verder werd, naar aanleiding van ingekomen klachten betreffende de leer middelen-voorziening der Openbare Scholen, besloten zich tot het gemeente bestuur te wenden met het verzoek te willen bevorderen dat verbetering komt n dezen ongewenschten toestand. Katholieke Universiteit. Aan de Katholieken der Parochie -an Onze Lieve Vrouwe Hémelvaart rordt een circulaire gezonden van den 'olgenden inhoud Na het rondschrijven van het Door luchtig Episcopaat van Nederland over de oprichting eener R. K. Universiteit, voorgelezen op Zondag 18 Sept. j.l. van den kansel, zou het overmoedig en zeker ook overbodig zijn de Katho lieken van Amersfoort nogmaals aan te sporen om, door ruime bijdragen, het stichten der R. K. Universiteit mo gelijk te maken. Om, zoo veel mogelijk en tevens zoo spoedig mogelijk aan het verlaDgen van het Doorluchtig Episcopaat te vol doen, heeft zich voor de Parochie van Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart een parochiaal bestuur gevormd, dat de eer heeft U hierbij inliggend formulier ter invulling aan te bieden, met beleeid verzoek, zooveel in Uw vermogen is, naar Uw rang en stand, daarop in te schrijven om het schoone doel, dat het Doorluchtig Episcopaat zich voorstelt, te helpen bereiken. •Uit verschillende Katholieke Ver- eeDigingen hebben zich leden aange meld om hunne medewerking te ver- leenen bij het terughalen der inschrij- vings-billetten. Het Parochiaal Bestuur hoopt, dat U, door ruime gift, zult bijdragen om den vurigen wensch van het Katholieke Nederlandsche volk, een Roomsch Katho lieke Universiteit spoedig verwezenlijkt te zien. Het Parochiaal Bestuur: L. A. F. X. Fock, Kanunnik, Deken en Pastoor, Voorzitter." A. F. van Beurden. Mr. D. P. Hamers. G. A. Luycx. Th. N'ieuwen- dijk, Penningmeester. J. W. Jorissen, Secretaris.« Hebt U een Den volgenden ochtend begaf Peter zich als gewoonlijk naar school en zijn vader bezocht, toen de morgenarbeid afgeloopen was, den pastorie. Hij vond den pastoor in^den tuin bezig zija bre vier te bidden. Toen hij hem het voor gevallene van gisteravond verteld had, zeide deze; Dat is geen reden om u ongerust over te makenuw zoon heeft meer dan allcdaagsch talent en, als ik mij niet vergis, zal hij nog eenmaal in de sterrenkunde naam maken. De vader, die zijnen zoon zoo hoorde roemen, terwijl hij het sterrenkijken tot nu toe als een onbeduidend tijdverdrijf beschouwd had, zag den pastoor, die «Is ecu zeer geleerd man in het diocees bekend stond, met wijd geopende oogen en open mond aan. Maar, vroeg hij eindelijk, nadat hij van zijn verbazing bekomen was, is het dan noodig, dat de jongen 's avonds laat en somwijlen 's morgens vóór dag en dauw het veld oploopt, om in de lucht te kjjken, tot de lucht blauw is Strikt noodig is het niet, doch laat hem maar begaan. Bovendien zijn hier in de buurt verscheiden herders, die elkaar des nachts aflossen, wanneer zij hun vee op de bergen laten weiden. Doe hein in dienst bij een der braafste Taxi of 'Auto noodig Amersfoort. Zaterdags né 1.00 aur worden geen bestellingen meer aan huis bezorgd. Hoofdagent „Amstef'-Bieren. In de parochie St. Francscus Xa- verius is het comité voor de inzameling van gelden voor de stichting eener R. K. Universiteit sameugestcld als volgt: Pastoor C. Hartman, voorzitterK. A. M. Batenburg J. M. Bertels Stork Job. van Dijk Jr. Heim. Kroes. Velting. T en overstaan van notaris Bolk "werd geveild een complex ven twee woon huizen en een timmermanswerkplaats aan de Beekesteioschelaan. Toegewezen aan W. Droog voor f14000.—. Uit het VereeBigingsleven. Maandag werd in »St. Jozef» door Kapelman Beltman de opebingsles ge geven van de Apologetisch-Sociale Cur sussen door de Prop. Club Leo XHI voor dezen winter georganiseerd. De Voorzitter de heer Kraan riep het tamelgk opgekomen publiek 't wel kom toe en spoorde aan tot een trouw volgen der lessen. Hierna begon de WelEerw. heer Belt man zijn Cursus: 'Geloofs verdediging»'. Ter verduidelijking van de lessen en ten gerieve der Cursisten werd ver strekt een uitgebreid schema waarin vragender wijze in het kort de te be handelen stof wordt weergegeven. Overgegaan werd nu tot behandeling der eerste lien vragen in het schema vermeld. Op bevattelijke wijze werden deze vragen behandeld. De Voorzitter was aan het eind der les ongetwijfeld de tolk van alle aan wezigen toen hij Z.Eerw. een hartelijk woord van dank bracht voor zijn schoone les. De beste dank echter, aldus de Voorzitter, zal zijn wanneer wij zooveel en trouw mogelijk de komende lessen big ven volgen. en verstandigste dier herdershij kan ook van hem nog lets leeren, want die letten altoos op de lucht, de maan, op wind en weer, en op at die teekenen welke uw zoontje gewoon is in zijn portefeuille te noleeren. Boeken en in strumenten kan hij van mij krijgen en ik zal hem in zijn studie wel voort helpen. Gij kuat hem gerust daarmede laten voortgaan en het zal u ook nog voordeeliger uitkomen dan wanneer gij hem een ambacht laat leeren, waar h$ nu toch eenmaal geen aanleg voor-heeft. Hij zou meer naar de lucht kijken dan Gassendi bedankte den eerwaarden lieer pastoor voor zijn raad en bij voor baat voor den bijstand, dien hg wel aan Peter in diens studiën wilde verleenen. De school was niet ver van de pas toriedc eerw. heer Maurille en zijn kapelaan spraken met den onderwijzer over den jongen Peter, en overlegden welke bijzondere lessen de knaap io 't vervolg kon bijwonen. Hg was niet de eenige, wiens verdere studign de edel moedige pastoor zich aantrok er waren verscheidene knapen, die wegens hunne begaafdheid met meer dan gewone zorg bekwaam werden gemaakt voor ver schillende Cfrrióres. (Wordt vervolgd^

De Eembode | 1921 | | pagina 1