20 cent J.A.v. Munster P! Gr. Spui 29 Cl bij de Koppeipoort Het is dit jaar voor het eerst dat de Ned. K, K. Tooneelbond wedstrijden organiseert. Reeds eerder meldden we dat de Tooneelver. Ons Genoegen* aan deze wedstrijden zou deelnemen. Zondag a.s. zullen de Amersfoorlsche dillettanten voor het voetlicht verschij nen om hun spel door de heeren J. Vinkenstejjn en Willem Galesloot, die aangewezen zijn om de jury te fór- meeren, te laten beoordeelen. Uitge komen wordt met het sociaal tooneel- spel in drie bedrijven-De Hellas* van Louis Haver. Dit tooneelspel werd reeds eerder door «O. G.« opgevoerd. We kunnen er van overtuigd zijn dat Zondag a.s. wederom een maximum aantal toehoorders aanwezig zullen zijn. Amersf. Mannenkoor geeft een rouw- concert op 25 en 28 Oct. ter eere van de nagedachtenis van den betreurden directeur, Iwijlen Hazendonk. De nieuwe directeur, P. Tiggers, zal het concert dirigeeren. De medewerking van een symphonie-orkest onder leiding van Bikkers, is toegezegd. Albatros* ontvangt V. A. F. C. uit Alkmaar op het K. K, Sportterrein aan de Barchman Wuijtierslaan. Het 3e elftal gaat in Barneveld tegen de -Bar- neveldsche Boys* een vriendschap pelijke wedstrijd spelen. Paardenmarkt. Aangevoerd 416 stuks paarden, 60 hitten en 20 veulens. Luxe paarden 1 700 :i f 850 Werk paarden f 300 a f 500 Slachtpaardcn f150 A f200 -r 1-jarigen f200 - f400 Veulens f 70 f200 Hitten f100 a f300. Weinig handel. Onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de Avond vak- en vakteekenscbool. a. in lijn- en vakteekenen en smeden enz. D. Mus. b. voor idem aan timmerlieden enz. J. Kapteijn. c. in vakteekenen aan timmerlieden enz. (tijdelijk) O. Zijlstra. d. in hand- en vormteekencn K. G, e. in Ned. Taal, rekenen en wiskunde (tijdelijk) A. Bestemans. In «De Gids* van 1 October 1921 werd aangevangen met de plaatsing van een roman, getiteld -Het Ontwaken*. Auteur is onze stadgenoot, de heer Jaarsma, directeur van onderwijs. De criticus Pieter v. d. Meer de Walchren noemde in «De Nieuwe Eeuw* deze bijdrage voortreffelijk werk en zegt er verdcf van -te midden van de duffe eentonigheid en het kwasi-pervers intel- lektueele psychologische gedoe der vele moderne romans, doet het u aan met een verrassende vreugde om den manne- lijk-teederen klank, om de zuiverheid en echte vroomheid van gevoel, en om het groote meesterschap waarmee deze in zet geschreven is.* Burgemeester en Weihouders vesti gen er de aandacht van de ingezetenen op, dat het, zonder toestemming van hun college verboden is, een wooing geheel of ten deele te ontrekken aan de bestemming, die z.'j op 1 Juni 1920 of daarna had, of zonder diezelfde toe stemming een woning af te breken of te gebruiken voor een ander doel en dat hun Gollege aan de toestemming voorwaarden kan verbinden, in het be lang van de voorziening in den wo ningnood. Zij zijn voorts bevoegd, desnoods ten koste der overtreders, te doen wegne men, beletten of verrichten, hetgeen in strijd met het vorenstaande of met de voorwaarden is gemaakt, ondernomen of nagelaten. Spoedeischende gevallen uitgezon derd, geschiedt dit niet- dan nadat de belanghebbende schriftelijk is gewaar schuwd. Overtreding van de in deze kennis geving bedoelde verbodsbepaling wordt gestraft met hechtenis van len hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Geboren Henri, z. v. H. Jansen en M. Kamerbeek - - Johannes, z. v. L. E. v. d. Hoek en G. Wegen Johan nes, i. v. W. F. van de Kolk en L M. Lambrachls Maria, d. v. W. v. d. Graaf en E. C. J. v. d. Vlasakker Hendrik, z. v. K. Kuitcrt en J. C. i-okkens Annachien Pieterkc d. v. J. Mulder en M. Bergs Johanna, d. v. J. A. v. d. Goes en H. J. L. Thirion Johannes, z. v. J. Berg en J. Walet Everarda Martina Alberta, d. v. M. Groenewoud en J. M. Dirkse -- Jan- nigje, d. v. J. v. Dijk en H. Bloemen dal Gerrit Anionic, z. v. D. Hiene- kamp en P. Veer Helena Margre- tha, d. v. B. Walet en Kaatje van Maurik Gijsbertha Geerlruida, d. v, G. Buur en G. v. Kommer - Tijmen, z. v. T. van 't Eod cn B. Vivié Hermina, d. v, H. Gerritsen en H. J. Kerink Christiaan Cornells, v. A. Jellema en C. W. de Vries Nicolaas Johannes, z. v. J. v. Dijkhuizen en H. v. d. (Heuvel Aalfjr, d. v. R. v. Gulik en J. M. Bleijenburg. OndertrouwdA. C. Roem eh J. E. v. 't Eind A. v. d. Heuvel en M. F. G. Willemse B, D. Seegers en W. v. Dijkhuizen J. W. Hopman en B. W. Gouw J. T. Vroom en en M.H.de Groot J. J. v. d. Vorst en G. de Wit W. Bliekendaal en W. C. Gijsbertse H. v. d. Berg eD W. P. M. B. v. d. Poel. Gehuwd: E. v. d. Tweel en H. A. Eijbergen A. v. Koot en E. v. Overleden Geurt v. Surksum, 84 j. echtg. v. G. v. Aefst Johanna, M. R. Aleven, 30 j., ongeh. Sara Kor- per 57 j., echtg. v. S. M. Aronson Gerrit Zuiderduijo, 39 j„ echtg. v. A. J. v. d. Heijden. Uit den Omtrek Barneveld In het naburige Garderen is inge broken bij de 80-jarige Lijsje Pater, die samenwoonde met haar 40-jarige nicht Beiden zijn vermoord. Men heeft de ruim 70-jarigeo en de 47-jarige nicht door worging vermoord. De deur, welke tot de woning toegang geeft, was opengebroken. Van de daders is nog geen spoor gevonden Ook kon nog niet worden vastgesteld, wat er vermist wordt. Beide vrouwen woonden alleen en leefden van de opbrengst van de boerderij cn een klein kapitaaltje. Een knecht die om vijf uur in dienst moest zijn bij zijn beide meesteressen, vond de staldeur geopend. Na licht ge maakt te hebben zag hij eerst de oude vrouw aan handen en voeten gebonden levenloos op deD grond liggen en in het aangrenzend vertrek hing haar nicht eveneens gebonden half uit een bed stede. Beide vrouwen hadden teekenen van worging. Een drietal kasten waren openge broken en de inhoud lag verspreid over den vloer. Op de naaslbijgelegen boer derij, een afstand van ongeveer 2 min,, heeft men niets bemerkt. Een omgevallen wekker was op half een blijven staan, vermoedelijk het tijd stip van den roofmoord. In de zeer vreedzame omgeving maakt het geval een diepen indruk. Geboren: Aartje, d. v. A. Esser en H. M. J. v. d. Woerd Maria Bernar- dina, d. v. J. v. Ximwegen en A. H. v. Moorst Wilhelmus Antonius, z. v. G. Schoonderbeck en E. A. Smit Johannes, z.' v. M, v. d. Kamp en W, Kortus Willem, z. v. P, Molenaar en H. v. Holland. OndertrouwdA, Nuyen en J, G. v. d. Pol H. Goor en G. Bouwman. GetrouwdH. Goor en A. Schoon hoven M. Buys en J. v. Puurveen. Overleden: Jan 1'. Bouw, 8 m. Hendrik Schimmel, 68 jr., wedr. v. N. Hooijer. Eemnes Ondertrouwd: H. Mossink en A. H. Steenman P. v. Soest en H. Kuiper. Getrouwd: P. Kleinhoven en R. dc Hoevelaken De raad der gemeente Hoevelaken besloot een lokaal met vuur en licht beschikbaar te stellen voor een te hou den land en tuinbouwcursus te geveu door den heer van Stralen uit Amers foort. De gemeente Amersfoort verzocht een bijdrage in dc kosten der daar gc- ge vestigde arbeidsbeurs. Er werd echter besloten afwijzend te beschikken. Werkzoekenden uit Hoeve laken werden achtergesteld. Hoogland Het is wel de moeite waard te ver melden, dat ondanks den drogen zomer, bij G. v. d. A. op de Hoogesteeg te midden van een prachtig bietenveld gezaaid was 't ras: «Barres van Slud- strup* een biet van ruim 22 pond is gegroeid in een volledige bemesting bestaande uit half stalmest en half kunstmest. Zondag. Maandag en bij succes Dinsdag a.s. uitvoering in «Concordia*. Opgevoerd wordt »Neo*. Kaartenver- koop na de Vroegmis en na de Hoog mis en Maandag voor den middag en tevens plaatsbesprekieg. Aanvang Zondag tia het Lof en Maandag half zes. Gemengde Berichten De 24-jarige Heorinkx werd te Brun- sum door een dronken persoon over vallen cn doodgeschoten. De dader is in hechtenis genomen. Zekere E. uit Oss stond tegen den muur der woning van M. gelrund, hetgeen een zekeren B. niet aanstond. B. kwam driftig op E. aangeloopen, greep hem bij zijn kraag eri smakte hem midden op straat neer. M.Henrinxdiemet het geheelegeval niets te maken had, wilde E, ophelpen, er op wijzende dat B. niet mooi ge handeld had, B. ontstak hierover tn woede, nam een dolk en stak deze on- verhoed in het hart. H. zakte iiieer en was binneD eenige minuten een lijk. De verslagene was 23 jaar oud en een zeer oppassend jongeling. Te Bussum is een 17-jarige jongen niet een bedrag van 10,000, hetwelk zijn vader van anderen onder zijn be rusting had gevlucht. Een avto, komeDde uit dc richting van Amsterdam, geraakte bij den eer sten bocht tusschen Amsterdam' en Abcoude aldaar in de sloot. De be stuurder-eigenaar werd gedood. Dr. Roux heeft aan de Academie van Wetenschappen een belangrijke ontdekking van Fiarsche zijde meege deeld behandeling van een syphilis door een inspuiting van Bismuth-zout in de spieren. Honderd behandelde zieken waren volkomen genezen. De politie heeft aangehouden en naar Deventer overgebracht een 23-jarige bouwkundig-opzichter die wordt ver dacht te hebben ingebroken in de di rectiekeet der gemeentelijke havenwer ken aldaar waar ongeveer f200 werd gestolen en voorts van de inbraak in het gebouw van Gemeentewerken, waar voor een bedrag van ongeveer f400 aan rentezegels werd ontvreemd. Ook heeft hij inbraak gepleegd Davo Haar- denfabriek te Deventer en zich boven dien nog schuldig gemaakt aan rijwiel diefstallen. Een landbouwer te Stellendam had het ongeluk, toen hij zijn 2'/a-jarig zoontje eenig medicijn wilde ingeven, een verkeerd llesclijc te grijpen, daar de schemering reeds was gevallen, Meenende het goede medicijn te hebben gaf hij, zoo vertelt de «Tel.*, den kleine een eetlepel lysol in. De arme kleine begon direct vreeselijk te gillen en er moest onmiddellijk geneeskundige hulp worden ingeroepen. -Door alle groote metaalbedrijven te Rotterdam is een loonsverlaging van minstens 10 en 15 pCt. aangekondigd tegen 29 October. Bij de loonsverlaging zijn over het geheele land 21000 ar beiders betrokken. Voorzichtigheid gebiedt dc kachels te plaatsen en wat kolen op te doen. Van deze laatste echter niet te veel, raadt de N. Rott. Ct.,*want er is alle kans, dat de prijzen dalen. Het is niet denkbaar, dat ons landje met zijn prijzen, gelijk hel paard van baron von Miinchhausen. lang aan de torenspits kan blijven hangen, als overal in het rond het niveau is weggedooid. Men ziet al boter uit Australië, spreekt van condenscn milk uit Amerika, en als het met de brandstoffen de spuigaten uit- loupt, zullen ze er wel -?at anders op vinden. Het St. Antoniusgesticlit, tevens meisjesschool, kostschool en bewaar school te Zalt-Bommel is afgebrand, Voorbijgangers merkten dat aan de achterzijde brand was ontstaan op de eerste verdieping. Onmiddellijk werden dc Bewoners gewaarschuwd. Het eerste werk was, de kinderen, die zich reeds ter ruste hadden begeven uil het ge-, bouw te dragen. Zij werden bij ver schillende iDgezetenen ondergebracht. Het gëbouw stond spoedig na bet uit breken van den brand in lichte laaie. Alleen de muren staan nu nog overeind. Op den Hooge Laarderweg te Hil versum hadden enkele vreemde inci denten plaats. Door een storing in de elccrrische leiding kwam er blijkbaar electrische stroom uit den grond naar boven, met het gevolg, dat zoo dikwijls er een paard passeerde, dit door het contact, dat de hoefijzers bezorgden, niet meer op de been kon blijven en op de knieën viel. Dit gebeurde dien avond liefst 11 maal. Binnenland Nadat achtereenvolgens baron van Voorst en burgemeester Hoogveld had den bedankt voor den Kamerzetel van dc Wijckcrsloot is nu het Roomsche schoolhoofd J. G. Suring, tot lid van de Tweede Kamer benoemd. Buitenland. De voormalige koning van Beieren is overleden. Hij werd in 1845 geboren en had dertien kinderen. Hij was steeds een tegenstandei der overheersching van Pruisen en behoorde feitelijk tot het Centrum, dat hem als prins zelfs candidaat voo, dc.n Rijksdag stelde. Ook na de revolutie bleef hij bij zijn volk zeer geëerd, De ellende in Rusland neemt toe van dag tot dag. De hulpverlecning is in actie, maar sneller dan de Ameri- kaansche paplepels naar de monden der hongerige Russische kinderen gaan, grijpt dc kille dood om zich heen. Er is honger en geen brood, koude maar geen brandstof. Zelfs het spoorwegver keer zal weldra beperkt moeten worden. Dat de bevolking, ondanks deze rampen, de Bolsjewiki dulden blijft, zou ver wonderlijk zijn als zij niet fatalistisch van aard was. En bovendien heeft Lenin er wel intijds voor gezorgd dat hij alle wapenen aan zijn kant had. Desniette min hoort men zoo nu en dan, uit deze of gene streek, van verzet tegen het Kadenbestuur. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Te voeren aclle door Onderofficieren voor reizen 2e klasse spoor en u klasse boot of... Onderofficieren verheft U- Woensdagavond 19 October j.l. om .7 uur vertrokken twee «vracht«auto's met onderofficieren leden van «Ons Belang* en enkele dames (mevrouwen van onderofficieren van Amersfoort naar Utrecht tot het bijwonen van de te houden openbare vergadering aldaar, betreffende de pensioenwet. Onderofficieren verheft U. B. R. K. Boerenbond HOOGLAND. Coöp. Landbouwvereeniging. Maandag en Dinsdag te wachten 2 wagons nootjeskolen en één wagon Eierkolen, waarvoor spoedige opgave wordt gewenscht. Daar uit de wagon afgehaald, de prijs veel voordeeliger is, direct bestellen. HET BESTUUR. HOOGLANDERVEEN. Leden der afd. Hooglanderveen, die hun personeel verzekerd hebben bij de afd. Hoogland cn wenschen .overge schreven te worden naar hun eigen af- deeling, kunnen dit kosteloos laten doen a.s. Zondag na de vroegmis, bjj C. Vianen. S.v.p. polis meebrengen. Ook die veranderen van personeel, worden in hun eigen belang aangeraden dit op te geven. HET BESTUUR. Economische Beschouwingen De ondernemer, leider van 't bedrijf, vervult een allergewichtigste rol bij de productie. GeWoonlijk is bij oprichter der zaak, is van hem 't idee der oprichting af komstig. Daarbij komt op hem néér de combi natie. Hij moet zijn medewerkers kiezen, de maaier van produceeren vaststellen, beslissen omtrent den aanvang der zaak, kennen de voorhanden zijnde arbeids krachten. Is dat alles vastgesteld, dan moet hij de zaak in werking zetten aan iedereen zijn plaats en taak aanwijzen, persoon lijk of door anderen den gang van zaken contrólceren. En dat niet alleen in het begin, voor den aanzet, maar die taak is blijvend; de zaak moet bloeien en grooter worden. Hij moet dus rekening houden met de schommeling der markt en die met zorg bcstudeerenmet den smaak van 't publiek, waarnaar hij zich voegen moet en dien hij somtijds moet trachten te vormen cn op te voeden. En bij dat alles aan de concurrentie, ook de wakkerste, het hoofd bieden, wil hij niet verdrongen worden, Alle zorg. alle risico, alle verant woordelijkheid drukt op hem. Zonder de leiding, die als de ziel is der onder neming, gaat dat lichaam reeds spoedig tot ontbinding over. De leider vertegenwoordigt de een heid en het gezag, die de onderneming in ééne richting sturen, en daardoor hoofdoorzaak zijn van het welslagen. Hij moet daarnaast zorgen, dat de rechten zijner medewerkers, der arbei ders ongekrenkt blijven. Hij moet be kwaam zijn, aeleidvol en van taaie vol harding. Niemand zal ontkennen dat de onder nemer een allergewichtigst aandeel heeft in de productie. Epistel en Evangelie DRIE-EN-TW1NTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN EVANGELIE LES uit den brief van den H. apostel Paulus a. d. l'hillipensen III, 17IV, 3. BroedersWeest navolgers van mij en let op diegenen, die zóó wandelen als gij ons tot een voorbeeld hebt. Want daar wandelen er velen, van wie ik u dikwjjls zeide en (nu ook weenend zeg), dat zij vijanden zrjn van Christus' kruiswier einde verderf is, wier God hun buik en wier eer in hunne schande is die hunne zinnen stellen op het aardsche. Maar onze wandel is in den hemel, van waar wij ook als Zaligma ker verwachten onzen Heer Jezus Chris tus, die het lichaam onzer geringheid hervormen zal, zoodat het gelijkvormig worde aan het lichaam zijner heerlijk heid, ingevolge de werkkracht, waardoor Hij ook alles aan Zich onderworpen kan. Zoo dan, mijn veel geliefde en zeer beminde broeders, mijue vreugde en mijne kroon! weest aldus standvas tig in den H.-er, zeer geliefden! Ik bid Evodia en smeek Syntyche, eensgezind te zijn in den Heer. En ook u bid ik oprechte medewerkersta haar bij, die met mij gearbied hebben in1 het Evangelie, met Clemens en mijne overige medearbeiders, wier namen in liet boek des levens slaan. EVANGELIE, volgens den H. Matiheüs; IX, 18—26. In dien lijd, terwijl Jezus tot de scha ren sprak, zie, naderde er een overste, die Hem aanbad, zeggendeHeer I mijne dochter is zoo even gestorven doch kom, leg uwe hand op h3ar, en zij zal leven. Jezus nu stond op en volgde hem met zijne leerlingen. En zie, eene vrouw die gedurende twaalf jaren aan bloedvloeiing leed, naderde Hem' van achteren en raakte het boordsel van zijn kleed aan. Want zij zeide bij zich zelve: Indien ik slechts zijn kleed zal hebben aangeraakt, zal ik gezond zijn I En Jezus, Zich omkee- rend en haar ziende, sprak: Vertrouw, dochter! uw geloof heeft u gezond ge- maakt. En de vrouw was gezond van dat uur af. Toen Jezus nu in het huis van den overste gekomen was en de fluitspelers en de misbaar makende menigte zag, zeide HijGaat heen I want de jonge dochter is niet dood maar slaapt. En als nu de menigte uitgedreven was, ging Hij binnen en vatte haar bij de hand. En de jonge dochter stond op. Deze mare nu werd door die gansche landstreek verbreid. Kerkelijke Diensten (Nadruk verboden Ingevolge de auteurswet.') Amersfoort. Parochiekerk 0- L- Vr. Hemelvaart Langegracht- ZONDAG Zeven uur H. Mis. Half negen H. Mis. Half elf de Hoogmis. Kwart over 12 Catechismus. 3 uur Vesper. Half 5 Congr. der H. Familie. Half 6 Patronaat. MAANDAG. H.H. Missen half-7, 8 en half-Q. DINSDAG 8 uur gezongen St. Antonius-Mis ZATERDAG Van 4—9 uur Biechthooren. lederen avond 7 uur Octoberoefe- ningen en Lof. DAGELIJKS de H. Missen ten 7, 8 en half 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG Half 7 en 8 uiir H Mis. Kwart over negen H. Mis. Half 11 Hoogmis. 2 uur Catechismus, 3 uur Vesper. 6 uur Conferentie met Oct.-Lol. ZATERDAG Van 3'/i9'/j' uur biechthooren. Gedurende de geheele maand Oct. in de week eiken avond 7 uur Lof met rozenhoedje. Parochiekerk van St. Henricui aan de Boratraet. ZONDAG H.H. Missen om 5 en 7 uur. 10 uur Hoogmis. 4 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG 8 uur St. Gerardus Majclla-Mis, DINSDAG. 7 uur Congregatie der H. Familie. De oefeningen der Oclobermaand worden gehouden onder de H. Mis van 8 uur, daarna de zegen met het H. Sacrament. ZATERDAG 4 uur voorbereiding voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. IN DE WEEK de H. Missen om 7 en 8 uur. Parochiekerk van St. Anafridua aan de Vondellaan ZONDAG. Half 8 wordt dc H. Communie uitgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. 4 uur Lof met Rozenhoedje en Gezangen. Elke avond om 7 uur October-lof. ZATERDAG. Van 5—8 uur biechthooren. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. Hoogland. Parochie St, Martinua. ZONDAG. Hall 8 de vroegmis. Half elf de Hoogmi 5 uur Lof Half-5 Catechismus. VRIJDAG. Half 4 Lof. ZATERDAG. Zes uur Lof. Deze week dc H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG. Half 8 H. Mis. 10 uur Hoogmis. Half drie Catechismus. Drie uur Lof. In de week de H.H. Missen om kwart vóór 8 en kwart over 8, nijkerk. Parochiekerk H. Catharlna. ZONDAG. Half aebt H. Mis.

De Eembode | 1921 | | pagina 2