Lijst 42. 1 MP- Kaasmarkt. Aangevoerd 61 wagens bevaltende 1750 Kilo. Prijs 132.— tot f43.— per 50 Kilo. Handel vlug. la de sigarenfabriek aan het Smalle- pad staken te-werk-gestelde sigaren makers omdat 'tloon te laag is. Er worden dat r Spaansche sigaren ge maakt. De machines der electrische trale op het spoorweg emplacement worden verkocht. De spoorweg zal worden aangesloten aan het provinciaal electriciteitsnet. De Roomsch-Katholieke Kiezers in onze omgeving worden dringend uitgenoo digd Woensdag 5 Juli te stemmen op no. 1 van Uit den Omtrek Barntpeld Geboren Nelis, z. v. G. Druijff en M. Lokhorst Hendrika, d. v. C. Grift en A. Glismeijer Aaltje, d. v. J. v. Ravenhorst en G. v. Essen Jannetje, d. v. E. Wernsen en Buitenhuis Jan, z. v. J. Schut K. Groeneveld Aartje, d.v. J. Cozijn- sen en A. v, d. Berg Janna, d. G. v. Rooselaar en A. v. d. Kuilen Hendrika, d. v. A. v. Bemmel en v. d. Scheur, OndertrouwdA. Boeve en M. Mulder, Getrouwd J. Klaassen en J. v. Leijen- horst. Overleden: Hendrikus v. Elfrink, 14 m. Antonie Schuur, 80 j., wedr. v. A. v. d. Peppel. Men beweert, dat de heer Mulder, te Kallenbroek, niet bereid is grond af te staan voor de verlenging van den weg AchterveldTerschuur, zoodal deze weg de oude richting zal houden. Zaterdagnacht is ingebroken in de stoomzuivelfabriek »de EendrachtUit een gesloten kast is een som van f 800 gestolen. In verband hiermede is voor- loopig een man aangehoude i. Boogland De commissie tot wering van school verzuim voor de gemeente Hoogland is samengesteld als volgt Adams, Hilhorst, te Linteloo, Seegers, Schoon- derbeek, Smeets en Veenstra. Voor vrachtauto's is bij passeeren van den gemeente-toi 40 ct. verschul digd, terug van gewone auto's 25 ct. zal worden geheven. Ilijkcrk Op de markt; 175000 st. eieren f7.50 fo.-. 13 Schrammen f 30 a f 40. 40 Biggen f 25 f30. 134 Runderen f 150 f375. 5 Schapen f20 a f30. 42 Nuchtere Kal veren f6 a f 14. 10 Kippen f 1.25 f 2.50. GeborenElbert, z. v. H. Wallet en A. A. v. d. Vis Jannetje, d. v. G. de Groot en J. v. 't Hof Petertje, d. v. J. Doppenberg en P. v. Drie Jan, z. v. C. G. Straakenbroek en T. Theebe Jan, z. v. J. v. 't Hof en en L. v. d. Beek Geertje, d. v. W. Ruitenbeek en A. v. Heil. Ondertrouwd: L. Kraaij en D, Priem. Gehuwd W.Stegeman en M. v. Beek hoven P. Verhoog en W. Snapper. J. v. d. Oosten en J. G. v. d. Berg. OverledenTonia Woudenberg, 89 jr., wed. v. J. v. d. Akker Jacob J. Schussler, 85 j.. wedr. v. J. v. d. Goot. Bernardus Vredegoor, 73 j, In de buurt Hoik had op weiland van v. Heli, een noodlanding plaats van een vliegmachine, waarvan de motor op circa 60Ö M. hoogte niet meer werkte. De machine landde zonder ongelukken. Nadat uit Soesterberg hulp was ver leend, steeg 's avonds de machine weer op naar Soesterberg. Soest Tot onderwijzeres aan de R. Kath. Meisjesschool aan de Steenhofstraat is benoemd J. M. Th. Wilderbeek en tot onderwijzer aan de U. L. O. School aan de Steenhofstraat, M. M. Sips. Vanaf 18 Juni j.l. is een kerktram ingelegd, vertrekkende van Kerkebuutt 9.20, aankomst Nieuwerhock 9.35, ver trek Nieuwerhoek 9.40, aankomst Kerke- buurt 9.55. Utrecht De bezuinigingscommissie heeft een rapport gezonden, waarin o.m. wordt geconcludeerd, dat van de begrooting als niet strikt noodzakelijk moeten wor den afgevoerd, de volgende bedragen f40.0G0 voor een nieuv e zwemschool f 250.000 bouw zusterhuis f 84 650 twee wijkgebouwen f 2 350.565 stichten en verbouwen van scholen; f155 530 kinderspeelplaatsen f 1.410.275 cen traal sportterrein; f 10000 ontwerpen woningbouw. Binnenland. Voor de Katholieke Universiteit werd in de parochiën der stad Amers foort en omgeving, ingezameld in ronde getallen Achterveld f 1055. Amerfoort, H. Anstridus 340. Franc. Xaverius 1503. H. Henricus 375. O. L. Vrouwe 1135. Baarn - 1948. Eemnes - 990. Hamersveld - 950. Harderwijk - 206. Hoogland - 1700. Hooglanderveer) - 350. Laren - 3200. Nijkerk - 625. Soest - 1000. Soesterberg. - 420. Halpt allen meel »De kinderen der duisternis zijn slimmer, dan die des lichts», klonk het eens waarschuwend van de lippen des Zaligmakers. Door alle eeuwen heen wel, maar toch bijzonder in onzen ver lichten tijd is het aantal kinderen der duisternis legio en worden hunne daden van berekenende slimmigheid hoe lan ger zoo driester. Het veiblijdt ons te kunnen constateeren dat van den ande ren kant ook de kinderen des lichts tot steeds grooter activiteit zich gedrongen gevoelen, vooral in vereenigingen als: Kruisverbond, Voor-eer-en-deugd, Bood voor Groote Gezinnen, Straatprediking enz. enz. Propaganda voor het werk dier vereenigingen wensch ik hier niet te maken daar zijn bekwamer strijders voor dan schrijver dezes. Het was m'n bedoeling hier met enkele woorden op een immer voort woekerend euvel te wijzen, aan welks bestrijding wij allen kunnen meewerken. Ik meen de brutale wijze, waarop zoo vaak door reclame-prenten en -boekjes met alle zedelijkheid den spot wordt gedreven. Zoozeer reeds zijn wij er aan gewoon geraakt, dat bij uitgevers, directies van dagbladen en tijdschriften, bij zakenmensen, zoowel als bij lezend publiek de maatstaf voor zede lijkheid schijnt te dalen, naarmate de reclame meer stoffelijk voordeel belooft. Waarom moeten kleeding (onder- en boven-), schoeisel, toiletmiddelen, ja zelfs sieraden bij voorkeur worden ge annonceerd met afbeeldingen, die wel iets te zien, maar veel meer nog te denken geven Zagen we niet dezer dagen nog een katholieke órma boekjes verspreiden, waarvan de afbeeldingen meer Harem- interieurljes, dan 't aangeprezen ailikel konden voorstellen? Weten dan die menschen geen van allen welken vloed dat alles heeft op de im werkende fantasie der menschen, vooral onzer jongelingen f Wie zal de zondige gedachten, begeerten, ja daden tellen die op het zien van al dat gedee, zijn gevolgd r Lijkt U de bestrijding van dit tijdseuvel geen mcoie uiting van Room- sche actie Helpt dan allen hieraan mee! Menschen van de Pers et den Handel 1 Zenden adverteerders, groothande laars of wie ook U zulke onzedige of .-gewaagde, producten toe, helpt niet mee aan 't pubiiceeren of verspreiden. Laat ons Roomsche volk, waar het pas geeft, van zijn afkeer doen blijken door die prullen te retourneeren of door verbranding aan de oogen van z kinderen te onttrekken. Geen zedeloosheid in kieeding, X. SIMPLIClUS. Gemengde Berichten Te Bronger (Gr.) is de bliksem ge slagen in een boerderij. Als gevolg daarvan is de boerderij geheel afgebrand. Te Witveen (Fr.) is Zondagmorgen door een ongeluk met een theelichtje de nog nieuwe boerderij van Jonkers geheel afgebrand. Tai van veehouders in den Zuid oosthoek van Friesland, hebben hun vee weer gestald, door gebrek aan gras in het weiland. Het hooiland wordt nu bij gedeelten gemaaid en het gras op stal gevoederd. Een zuinigheidsmaat regel, omdat anders te veel gras ver trapt zou worden. Maar hooi krijgt de boer nu van dit land niet en hij dus los hooiland bijhuren. Sigarenfabrikanten te Veenendaal hebben zich genoodzaakt gezien aan 100 sigarenmakers ontslag te ge- daar door het niet verstrekken van banderollen de werkzaamheden niet kunnen voorgezet en de winkeliers wei geren de sigaren zonder deze in ont vangst te nemen. Te Zeist heeft de gewezen directeur van de Gero-fabriek, de heer M. J. Gerritsen, het fabrieksgebouw »Orno« aangekocht. Daarin zal ever fabricage van nieuw zilveren werken worded gedreven. Te Laren kwam Zondagmiddag de 23-jarige motorrijder Radslok uit Baan in aanrijding met een vrachtauto. De motorrijder werd bijna onmiddellijk gedood. De vrachtauto was beladen met plezierrcizigers. Radstok reed op den Eemnesscrweg op een Dieuwe motorfiets, die hij moest wegbrengen. Op het oogenblik, dat hij omkeek en opzij zag, kwam van den legenoverge- stelden kant de vrachtauto aanrijden. R. moe: toen blijkbaar zijn stuur heb ben verloren, waardoor hij de verkeerde richting nam met het noodlottig gevolg, dat hij tusschen de vrachtauto en een boom terecht kwam. Zaterdagmiddag is de 17-jarige Bos, student van het Canisiuscollege te Nij megen, die per fiets naar huis reed, op den Oranjesingel door een vracht aangereden. Hij werd door de auto met fiets en ai omgeslagen en hel rad der zware auto geworpen, i men den jongen opnam, gaf hij geen teeken van leven meer. Naar men verneemt hebben com- en te Groningen bij aankomst van de Hamburgerboot aldaar 440 liter spiritus van 98 pCt. in dat schip ge vonden. De kapitein en stuurman zijn in hechtenis genomen en ook het schip zal aan*den ketting worden gelegd. De Domtoren is gevaar Dr. N. G. van Huftel schrijft aan »N. R. Ct.» Men is bezig het houten steiger werk te plaatsen rondom den Domtoren, dit maal op den beganen grond. Het is duidelijk, dat deze reusachtige massa droog hout als een gevaarlijke brand stapel zich rond den toren opstapelt, en men gaat daarbij op de meest roeke- looze wijze te werk. Het steigerwerk i: bijvoorbeeld gebouwd om het huisjt n den torenwachter in de Servet- aat, zoodat dit huisje als een den brandstapel staat en een onge lukje aldaar het verlies van den be roemden Dom vrijwel zeker maakt. Dan is er in de onmiddelijke nabij heid een slijperij, en bieden nog eenige andere perceelen, in de lange jaren, dat dit werk duren zal, groot gevaar. Intusschen bouwt men rustig voort, zonder dat van te voren maatregelen genomen zijn, om in geval van brand dadelijk te kunnen optreden, zonder dat bijvootbeeld een inrichting ter plaatse aanwezig is, om water tot groote hoogte te kunnen opvoeren. Zelfs politietoezicht ontbreekt. Het geldt hier een meer dan plaat selijk belang, zoodat het nuttig zal zijn, dat de openbare meening zich met alle kracht uitspreekt, om gedaan te krijgen, dat hier tijdig worde ingegrepen ter verhoeding van een onheil. Dat zulks noodig is, blijkt o.a. uit een opmerking in het «Utrechtsch Dagblad" dat een desbetretïenden noodkreet mijnerzijds, aan het blad aangeboden, beantwoordt met de mededeeling, dat de torenwach ter als brandwacht kan worden be schouwd, terwijl juist alle hulpmiddelen van technischen aard ontbreken, oi het eerste moment wanneer gevaar dreigt, te kunnen ingrijpen. De vernie tiging kan hier een kwestie van secon den zijn. Met den bouw van het steigerwerk mag zeker niet worden voortgegaan, alvorens eenige perceeleo in de geving zijn ontruimd, en wel in de t plaats het huis van den torenwachter en alvorens het noodige bluschmateri- aal als permanente post aanwezig is. Had de stelling niet van ijzer kunnen worden gemaakt, althans de eers Hij, die niet erkent, dat hij zich het geheel en aan ieder afzonderlijk aanpassen, d.i. zich beperken m< opdat anderen tot hunae rechten het gemeenschapswezen tot aan zijne bestemming voldoen kan, zoo c voelt zich nooit op zijne plaats. 't Is eene rechtmatige beschikking, dat zij niet begrepen en ontzien worden, die zich om niemands rechten e zichten bekommeren. ge- Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid derRedaclii 't Stemman- Men kan zeggen wat men wil de 2e Kamer voert geen beginsel- politiek, ziet de nood der tijden niet in, heeft weinig meer in te brengen in interne van 't Staatsbestuur, aat meer dan ze dóét, bestaat niet uit universeel gevormde menschen-van-karakter, zijn weioige persoonlijkheden tegenover de vele stukjes mozaïek, in doorsnee zijn 't baantjesjagers; toch nu we voor 't feit van de ve kiezing staan, moeten allen die eenig begrip van staatkunde hebben, wel bedenken dat de 100 er moeten wezen, dat ze rechtstreeks of zijdelings, althans eenige, invloed oefenen op de matschappelijke aangelegenheden dat daardoor de kwaliteit der leden an beteekenis is, dat we als mensch en als nedcrlan- er er toe moeten bijdragen dat zooveel logclijk de goede en geschikte ele- dat we dus onze stem uitbrengen, i wel op hem, van wie we kunnen onderstellen dat hij van onze inzichten is, waardoor meteen bepaald is of we 'n partij zullen steunen, die zich godsdienstig-principiül noemt, óf die oplossing van urgente sche kwesties op den voorgrond stelt. Iemand die aldus konstateert en konkludeert, kan ten minste ten op zichte van zichzelf en de gemeenschap verantwoord zijn. S. Als hij stemt op de Roomsche lijst en no. 1. (Red.) Land- en Tuinbouw Boogland Rapport van de maand Mei van de op den leg gecontroleerde toornen der «Hoogland» te Hoogland. WITTE LEGHORNS. Nv"d kip eieren! Opmerkingen 2 25 Totaal586 eieren- 4 24 Gem. per kip22 eieren. 5 19 Kip No. 3 is gestorven. 6 25 De nos.12—I8en22zljn 7 27 broedsel) geweest. BARNEVELDERS. Nummer Aantal Totaal: 399 eieren. Gein. per kip: 17 eieren. De nos: 7-12-13-14 en 26 zijn broedsch geweest. Goede raad die niet duur Ie. Men heeft een heele portie boeren die, als ze iets koopen het maar goed koop willen hebben. Goedkoop is dik wijls duurkoop. Goed spul ko.ipen, dat zal 't op den duur niet verliezen. Er wordt helaas nog heel wat gekocht, dat licht, dicht en onsterk is, echt marktgoed. Ook treft men veel boeren maar graag «den grooten hoop« willen hebben en te weinig letten op de kwaliteit. Dit valt helaas met meststoffen veevoeder nog al eeos dikwijls vo Over rijks-proefstations willen ze ni lezen, zeker niets hooren, en toch zijn het zoo'n hoogst nuttige instellingen. Het gebt urt dat er soms gekocht wordt, zonder dat meo weet. wat er eigenlijk in zit: zooals b.v. lijnmeel, kunstmest, zaaizaad, kalvermeel en allerhande mee! met vreemde benamiDgen. Het is waarlijk niet genoeg, dat de armen van den boer werken, ook het hoofd moet het doen. «De kop er bij zijn.« Met werken, zwaar werken is 't alleen niet meer te winnen moet overleg bij den arbeid zijn tevens kennis. Er moet orde en goede regel op de boerderij zijn. Eén er ae baas zijn, die alle werk regelt. Anders gebeurt het dikwijls dat de knecht op den anderen moet wachten. Orde, opdat niets wegrake gereedschappen. Het laten slingeren van gereedschappen kost veel geld, minste veel tijd, en tijd is geld. Alles moet zijn plaats hebben. Orde opdat niets bederft door roesten enz. Een boer moet ook poetsen, niet alleen het gereedschap, maar ook het vee Op e Volop malaiie in den landbouw Er zit netgens muziek meer in, de aardigheid raakt overal af. Het platte land is gedrukt. En het ergste geen uitkomst. Een kwaad jaar, ja, dat maakt iedereen wel eens en een boer, zeer zeker, krijgt in zijn leven verscheidene opstoppers maar dan volgen er weer gunstige jaren, die 't oude leed doen vergeten. Op en zoo schijnt 't te behooren, in ieder geval, zoo was het. Doch zoo diep heugt 't huidige ge slacht niet en 't onrustbarende, angst wekkende is, dat niemand weet óf en anneer het gunstiger zal worden. Nu kenden we 't spreekwoord «Hoop doet leven», maar dan moet 't toch niet te lang duren voor de hoop in vervulling komt, anders gaat de moed uit. En de moed is al aan 't zakken. Het platteland ziet geen beterschap. De boer ontvangt te weinig en zit op te zware lasten de inkomsten dek ken de uitgaven niet meer. Het loopt Wat iedere maand te doen Qeeft. (2e helft Juni.) Wanneer maaien1 Een belangrijke vraag. Hierbij dient men te letten op dr e dingende massa van liet gewas, de samenstelling en de verteerbaarheid. Deze drie factoren vormen samen de totale hoeveelheid uitteerbare voeden de stoffen, waarop het toch aankomt. Vele proeven zijn genomen om deze na te gaan, vooral bij roode klaver. De slotsom, waartoe men kwam was deze: In 't algemeen dient men roode klaver te maaien in 't begin van den bloei, terwijl het van omstandigheden afhangt of men in 2. dan wel in 3 sneden de grootste opbrengst zal oog sten. Vólcker maaide I O keer, twee maal bleek het voordeeligst, als voor eerst gemaaid werd 10 Juni, dat is bet begin van den bloei. In een droog klimaat en op minder geschikten zandgrond komt er in den regel van een 2e snede weinig terecht, men zal dan goed doen. slechts eenmaal te maaien en dit te verschuiven tot aan den vollen bloei. Onder bijzonder gun stige omstandigheden zal men de groot ste opbreugst krijgen bij 3 maal maaien de eerste snede dient dan geoogst te worden in 't begin van den bloei. Men mag aannemen, dat ook voor andere gewassen zai gelden, dat in 't algemeen het begin van den bloei de beste tijd van maaien is, in sommige gevallen de volle bloei. Voor de zomerstal voedering komt verschillend groenvoeder het eerst in aanmerkingRoode klaver, lucerne, l ransch- en Italiaausch Raaigras en Timothee en andere grassen, haver met erwten of wikken, snijrogge, serradella. spurrie, ook wel mais en witte mosterd. Alleen, wanneer er geen groenvoer voor handen is, geve men droog ruw voer, dat ook verstrekt kan worden bij voeder, dat zeer rijk is aan eiwitaohtige stoffen, b.v. joDg gras e» jonge klaver, men dient dan beide toe als baksel, te zamen vermengd. Strijdt steeds tegen het onkruid! Dit doet meer scnade dan menigeen ver moedt. Voorkomen is het beste. Dan blijft er genoeg over, want van ouds her liggen veie zaden onontkiemd, doch kiembaar in den grond. Ter voorkoming gebruike men le onkruidvrij zaaizaad, 2e bienge men geen kaf en afval, dat onkruidzaden bevat, op den gewonen mesthoop, 3e houde men de wallen en wegkanten schoon. In den tuin is voor vele groenten- soorten de zaaitijd voorbij. Toch kunnen er nog veel gezaaid wordenkropsla, woitelen, andijvie, knollen, radijs, kervil. Men kan nog vroege doperwten leggen en spercie-(sla-)boonen bij de stokken, die bij een gunstigen zomer nog een goeden oogst kunnen geven. Spruitkool en boerenkool kan men planten, en savojrekool gaat ook nog, maar voor andere soorten sluitkool wordt het al wat laat, De stokslaboonen kan men 'eggen bij de rijzen, die voor de vroege erwten hebben gediend, de grond langs de rijzen wordt een steek omgespit. Is de grond droog, dan eerst ihnk nat maken, en dan eerst den volgenden dag de boontjes leggen. 21 Juni is de datum van andijvie zaaien, 'Sint Jbd) natuurlijk niet juist op dien dag. Vroege zomerandijvie geeft mooier stiuiken dan de winterandijvie, maar ze woidt bij eenige vorst spoedig zwart. De winter- soon kan men omstreeks St. Jan en later nog weer zaaien, doet men het vroeger, dan gaat ze licht schieten. Wees bedacht op onweersbuienEn houdt steeds matten bij de hand om, een bui dreigt, de ramen te dekken te beschutten tegen hagel. Palmen andere planten me: zachte bladeren i men omleggen. Weer andere plan ten kan men tegen harden wind gaan vastbinden. Er zijn groenten, die soms veel van een onweersbui hebben te lijdenkropsla, bloemkool en bloemen, aar daar is heel weinig legen te doen. Voor de huisvrouw: zet uw kamer planten als Aspridistra's, palmen, Livi- stona Chiniensis. Bromeliasoorten, Ficus elastica, eens buiten. Spons de bladeren af, daarna afgieten. Verpot ze en geef ze nieuwen grond, ze gaan dan opnieuw groeien en zijn dan in 't najaar, als ze binnenkomen weer sterk. Elke weck de bladeren afsponsen. Laat ni"* de felle zon staan, dat kunnen verdragen. Kerknieuws Processie Broederschap 0. L. Vrouw van het H. Hart. Het Besturr der bekende processie Broederschap ter eere van O. L. Vr. van het H. Hart, gevestigd te Neder- horsl den Berg, hield 1.1. Donderdag 8 Junt haar bestuursvergadering. Daar werd besloten dit jaar te gaan 29, 30 en 31 Augustus a.s. In de heenreis zal s-Hertogenbosch en in de terugreis Roermond worden aangedaan. Het be stuur zal alles in 't werk stellen dat de pelgrims in Sittard voldoende logies kunnen bekomen. Het comité van vreemdelingenverkeer met deD hoogeerw Deken aan het hoofd, zuilen hun best doen het den pelgrims gemakkelijk te maken. Het was het bestuur aangenaam te hooren dat ook vanwege de spoorweg- maatschappij gemakkelijker conditiën konden worden gesteld. Het rekent dan «ok vast op groote deelname aan die cht nationale bedevaart. Bij circulaire en advertentién wordt tijdig alles nader bekend gemaakt.

De Eembode | 1922 | | pagina 2