N.V. Middenstands=Credietbank Credieten Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 5 Sept 1922 No. 45 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG Kaotoo Langegracht 28. mcriloo UB BBMBODB verschflnt Dlnsdae- Vrljdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwaitaal. Prijs per drie maanden 11.00 Buiten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. AOVERTENTIËN 25 cent per regel. Biliqke tarieven voor handel en n|verheld bQ geregeld adverteeren. Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Kleine menschen loopen Je zeep bellen na, en groole kinderen de eere-posten. Gemengde Berichten In New-York spreekt iedereei liet oogenblik over de n bedelaar zonder beenen uit l'\flh Avenue, die zich daar in een wagentje voortbewoog. Men heeft nu ontdekt, dat de man met zijn vrout op kamers woont in een beker d hole in Broadway en dat hij er een auto me een chauffeur op nahoudt. Hij moe juist een maand vacantie aan de merei hebben doorgebracht. Voor het diner in zijn hotel stak d< bedelaar zich in avondtoilet, deed eei paar aluminium beenen aan de zijne iiad hij zes jaar geleden bij een spoor- wegongeluk verloren en ging zich met zijn vrouw in de stad vermaken. Te Chicago is een man aangehouden, die pas uil Rusland was aangekomen en die in 't bezit was van Russische juweelen van ontzaglijke waaide, af kumslig van de familie Romanof. De gearresteerde zeide, dat hij die kust- baaihcden had gekocht van een Rus sische prinses, die hij in Siberië had ontmoet. Hij had ook twee prachiige tapijten bij zich, die indertijd gestolen waren uit het paleis van Grootvorst Boris. De juweelen bestaan uit een gordel met schakels van edel metaal, waarlusschen 27 turkooizen zijn gevat, voorts twee groote gouden oorhangers met paarlen bezet en een daaibij be- hoorende broche, De Minister van Ruitenlandsclie /.aken vergezelt H. M, de Koningin op haar reis naar Denemarken. De Konink lijke trein vertrok Maandagmiddag naar Denematken. Bij het grensstation Gescher zijn de beruchte kerkroovers Spiegelhof, Lub bers en Telting, die wegens inbraak in verschillende Duitsche kerken, tot vier jaren tuchlhuis waren veroordeeld, bij hun vervoer per trein naar Munster, uit den rijdenden trein gesprongen, na den gendarm, die hen begeleidde, te hebben gekneveld. Men vreest dat ze over de Hollandsche grens zijn gevlucht. Een 10 jarige knaap uit Spekholzer- lieide moest boodschappen gaan doen vour zijn moeder. Onderweg slikte bij een gulden in. Het geldstuk is in het hospitaal na een goed geslaagde maag operatie verwijderd. Het Nederlandsche stoomschip 'Zuiderdijktt heeft het lingelsche stoom schip «Eezardian* op de Schelde bij Vlissingen in den grond gevaren. Zeven personen zijn verdronken. Het Nederlandsche schip is doorge varen naar Antwerpen Ken 57-jarige ketelbikker te Vlaai dingen, is in de voorpiek van het stoom schip «Grenatulas gevallen. Hij brak den schedel en werd dood opgenome Te Graauw is tengevolge van h inslaan van den bliksem een laridboui schuur met wagenhuis en een hooimijt afgebrand. Daaibij zijn een paaid en twee stuks vee in de vlammen omge komen en een voorraad gerst, rogge, erwten en hooi verloren gegaan, bene vens bijna al het landbouwmateriaal, Generaal J. B. van Heulz, oud-gou verneur generaal van Ned. Indië, die sedeit ren paai jiar te Hussum woort, is voornemens zich wegens gezond heidsredenen in Zwitserland te vestigen Te Goriichem is de 76-juigc nnj. G. v. d. B. op den Arkelsclien dijk door een motorrijwiel aangereden, waaidoor de borslkas van de oude vrouw wi rd ingedrukt. De dood volgde onmiddellijk. De 44 jarige huisvrouw M. uit Rey merstock is te Maastricht met haar rijwiil vlak voor een kolerkar gevallen. Ken der raderen ging haar over hoofd en boist zoodat de vrouw overleed. H. M. de Koningin Moeder heelt de tijding ontvangen van het overlijden van lar zuster de Hertogin van Albany, Tirol, alwaar de Hertogin vertot fde. Aan een rechter uit Buenos Aires :rd in een restaurant nabij het hoofd- .tion te Hamburg een lederen etui met juweelen ontstolen. Het bevatte goud, platina en edelgesteenten ter irde van twintig millioen mark. De Amerikaansche mailboot l."gion, op weg naar Rio de Janeiro en New- Yoik, heeft bij hel verlaten van de haven het transportschip Azopardo door uidden gevaren en doen zinken en be- xhadigde de k'uisers Patagonia, Beira, Pampa en Gaviota. De kade weid even- beschadigd. Een luitenant en ver scheidene matrozen werden gewond. Uit den Omtrek Baarn J. van Garderen hei ft order zeer vele blijken van belangstelling den dag her-1 dacht, waarop hij vóór 50 jaren als tuinknecht in dienst trad bij de familie Bosch van Drakestein, op den Huize «Groot Drakistein«, te Lage Vuursche. De Koningin schonk hem bij die ge-j tegenheid dc eeiemeda-lle in brons van de Orde van Oranje Nassau. Ia den gemeenteraad werden uitvoe rige debatten gehouden, over de rap porten der deskundigen over de woning bouwverenigingen >De Zonnebloem*,1 Algemeen Belang en Patrimonium. De burgemeester veidedigde dó houding van B. en W. en wierp de beschuldi gingen, welke men in de afdeelingen i den Raad die ook door Ged. Staten den Miiister waren uitgesproken, na ,e zakelijke weerlegging, verre van zich. Hij wees er op, d «l de grondoor zaak van de debacle was gelegen in het systeem, hetwelk de Minister ten opzichte van den woningbouw had toe gepast en waai bij zeer groote bedragen werdeu toevertrouwd aan besturen van bouwverenigingen welker leden voor zooveel betreft den woningbouw, uit teeken bestonden. Verder keurde de Minister de begrootingen, die veel te waren geraamd, goed, teiwijl zelfs een begiooting werd bericht, dat zij te hoog was opgi maakt, Indien de woningbouw op volkomen correcte wijze was behandeld, kou toch nog een bedrag van f269 000 ten nadeele dei Gemeente zijn gekomen; thans is door de minder goede leiding bij het werk deze schade f114 000 hooger gewor den. Nadat de voorzitter geconcludeerd had, dat B. en W. geheel vrij uit gaan, stelde Van Calmthout (S.D.A Pna mens zijn fractie een motie voor, waarin het beleid inzake woningbouw werd afgekeurd. De heer Posthuma (S.D.A.P vi-iklaaide, dat hij, na de uitrenze van den voorzitter tegen de motii stemmen. D-ze werd tenslotte m.-t op 3 na alg. stemmen verworpen. Blaricum Geboren C'émenti' e Marie, ri. v. H. Scheltema en E. C. Mortman-Gcrlings. Cemnes Geboren: Rigarda Maria, d. v. A. P. v. Klooster e R. v. 'l Klooster. Earen Geboren Hendrika Paula Maria, d. v. 1'. P. A. Grii pink en M. C. Leers - Gerrit Jacobus Antonius, z. v. G. J. v. Rasscl en M. J. Dam. Gehuwd: J. H. Hanis en Chr. M. Witteveen li. Resing en VV. Kuijer. Soest Vrijdag had de ingebruikname plaats der hulpsecretarie Ie Soesterberg. Door de vestiging hiervan is voor zeker in een dringende behoefte voor wanneer men weet, dat de secre te Soest ongeveer een uur gaans gelegen is van hel dorp Soesterberg Maandag had de plechtige opening plaats der R.-K. school voor lager onderwijs te Sjesterberg in tegenwoor digheid van verschillende autoriteiten. Als gevolg van een adres van in gezetenen gezonden aan de spoorweg- laatschappij, verzoekende het daarheen willen leiden, dat trein 5 59 in het trvolg zal sloppen a n halte «Nieuwe eg«. wordt gemeld, dat nut i'gang an October de trein Utrecht C. S Baarn, vertrek 5 59 daar zal stoppen. Bij de aanbesteding voor het bouwen van 'n Nijverheidsschool tevens l.igere School was de laag' te inschrijver J. Hil- horst voor f 46 875. De hoogste in schrijver was Firma J. de Jong Zn., Zaandam voor f71.500. Utrecbt Tot plantsoenmeester bij den ge mcentelijke plantsoendienst is benoemd S. G. A. Doornenbosch, chef van de kweekeiij Copijn te Groenekan. Er waten 180 sollicitanten. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/, -5% Amersfoort 'Amersfoort worde eindelijk wijs.' Onder dezen, voor ons Amersfoorters minder vleienden titel, bevat het laatste ner van «Buiten*, ger;digeerd door den hier op den Berg woonachtigen heer Loosjes, de volgende bijdrage »De oude stad Amersfoort, met haai merkwaardig archief, heeft sinds enkele jaren geen aichivaii* meer. Wie duift e beweren, dat ze geen geld heeft om :en aichivaris te bekostigen Ze heeft :r geen geld voor over. «De bestrating van Amersfoort's diukke hoofdstraat is allerellendigstde voet gangers weten niet waar ze moeten blijven ouderwetsche stoepen liggen langs de huizen. Wie duift beweren, dat de stad voor verbetering geen geld hetft, de stad die vooitgaatden a Berg* va-i fraaie, ruime wegen is voorzien. Z: heeft er geen geld voor over. De boog van de Binnenkamppoort, onrechte tegenwoordig meestal Kamperbinr.enpoort genoemd, was in den aanvang der 19e eeuw bouwvallig geworden. In 1827 werd ze gesloopt. Wie duift bewnrn, dat de stad voor herstel geen geld had? Ze had trgeen geld voor over. "De overgebleven torentjes van deze poort, bedekt met reclamebiljetten, zien er alleislordigst uit. Wie duift beweren dat goe'i ondeihoud en veifraaiing der torentjes de fliantië Ie krachten der stad te boren gaat? Ze heeft er geen geld voor over. a Bij liet vaak drukke vei keer door de smalle ruimte tusschen de overgebleven nj;s is 't noodzakelijk dat daar i eikeersagent worde gepl atst. Wie durlt beweren dat dit Amersfoort te kostbaar wordt De stad heefter geen geld voor over. «Een verkeersagent brengt nochtans geen bevredigende oplossing. Het ver keer zal op den duur in het oosten der stad langs andere stralen moeten wor den geleid. Daarvoor is noodigniet afbraak der huizen ter weerszijden van de lorenijrs, zooals in de «8ouwwereld« wordt voorgesteld, waaidoor de prach tige afsluiting van di Langestraat, met de daarmee saanig. groeide torentjes, zal verloren gaan, maar een doorbraak van de Langestraat naar de Pothstraat, Wie du-fi beweren, dat Amersfoort, (dat reeds met 't oog op zijn boos ipzel de lorentj.-s te sloopen de meeste imzen ter weerszijden van de Binnen kamppoort aankocht) geen geld had om reeds jaren geleden dit eenig af doende doorbraak-plan voor te bereiden? De stad heeft er geen geld voor over. «Het bestuur der stad beseft absoluut niet, dat de zorg voor cud-Amersfoort geld waard is, ook al worden daardoor geen reclitstreeksche sti ffeiijke voor deden behaald. Het stelt zich daarmee lét lijn met de eerste de beste plattelandsgemeente. «Gelukkig is de uitvoering van het Raadsbesluit tot afbreken van de toren tjes door de regeeringgeschorst. «Moge da eindelijk de koppige Amers foorters in het nchle spoor biengen. Moge zij eindelijk evergaan tot her stel der boog en lot voorbereiding van den bo vengenoemden doorbraak. Als zij willen, is er geld voor.a Vanwege «Sobrietas* wordt Zondag 24 September een bloemendag geor ganiseerd, waarvan de bate bestemd is als steunpenning voor het reclasserings- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Bij Koninklijk besluit zijn, in ver band met cene wenschelijk geachte wijziging in het rechtsgebied van ambte naren van het O.M. bij kantongerechten, aangewezen tot ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten te Utrecht, Breukelen-Nijenrode, Amers foort, Wijk bij Duurstede en Harder wijk, standpl. Utrechtmr, C. J. van Arkel, ambt. O.M. arr. Utrecht, staudpl. Utrechtmr. A. B. van Basten Baten burg, ambt, O.M. arr. Utrecht, standpl. Utrecht. Agenda van de openbare vergade ring van den Raad der gemeente, ge houden Dinsdag 6 September 1922, des namiddags te vier uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. la. Beëediging raadslid F. M. van Veen. 2. Voorstel van B. en W. inzake de Gemeenterekening 1920 en Gemeente- begrooting 1922. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Verordening op de heffing van een zakelijke belasting op het be drijf. 4. Voorstel van B. en W. tot het verhuren van een schoollokaal aan de aid. Amersfoort der Xederl. Montessori- vereeniging, 5. Voorstel van B. en W, tot wijzi ging van hei plan van aflossing der Geldleening 1918. 6. Voorstel van B. en W. tot be paling van het bedrag der zekerheid den te benoemen Gemeente-oat- - Marktbericht. Appelen f4 :i f8. Peren f4 h f7. Zandaardappelen f2.75 -i f3.50 alles per H.L. Hoendereieren f 9 a f 10.75 per 100 stuks. Grasboter f 2.40 a f2.65 per Ko. Kippen f 1 af 2. Piepkuikens f 0.50 a f 1.25. Kuikens f 1 a f 2. Tamme konijnen f 1.50 a f2 alles per stuk. Duiven f0,50 a f0.60 per pr. Magere varkens f40 a f 65. Zeugen drachtig f 160 a f 255. Biggen f 18 A f 36. Zeugen guste f95 a f 160 alles per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 30 heet. Appelen200 heet. Peren50 heet. Zandaardappelen; 110.000 st. hoender eieren 300 kilo grasboter90 magere varkens220 Biggen 55 Zeugen. 1 UIT HET VERLEDEN. Als eene geknakte toos stond ze daar, de schoons en nog jonge weduwe van l loris IV, Graaf van Holland en Zeeland, die op het steekspel te Gorbië, anderen zeggen te Clermont, zoo lafhartig ver moord was geworden door den jaloer- schen Graaf ven Clermont eu zijne aanhangers. Wal was zij niet trotsch geweest, Machteld van Brabant, zoo heette de weduwe, op haren krijgshafligen Ge maal Was er écu Ridder, zoo dapper als hij 1 O, ze was zoo trotsch op hem ge weest I Ze had zelfs zoo gehoopt, dat hij, even als zijn Vader, Graaf Willem 1, eenen kruistocht naar het Heilige land zou maken? En dan? Stoutmoedig als zijn Vader, ridderlijk als Richard Leeu wenhart, zou hij wellicht verder gaan en Jeruzalem weer veroveren. Hij zou dan Koning van Jeruzalem, en zij, Machteld van Brabant, zou zijne Konin gin zijn! Wat lag er nog niet een iang leven voor hem I Pas vijfentwintig jaar was hij oud, en ofschoon zij wist, dat geen leeftijd veilig is voor den dood, hoopte zij toch, dat God hem een lang, een zeer lang leven schenken zou. Met een ontevreden gelaat en hoofd schuddend had haar Biechtvader, de me Bernhelin, dien trots aanschouwd menigmaal gezegd «Mijne dochter, zegt niet Koning David, de Psalmist >De dagen des menschen zijn als het gras, gelijk een bloem des velds, alzoo bloeit hij. Als dc wind er overgegaan is, zoo is zij Diet mee en har: plaats- kent ze niet meer.e En wat had ze gedacht? »Die vrome Vader Uernhelm is ook altijd zoo ernstig. Hij ziet «steeds leeu wen op den w.g. Waaiom zou mijn Gemaal nu behooren tot hen, wier levensdraad in den vollen en krachtigen bloeitijd des levens zou afgesneden worden Ze kon het niet gelooven. En toch «Vrouwe, had haar Floris op zekeren dag gezegd, «de oude Graaf van Cler- nbnt, wil zijne bruiloft door een steek- ipel luister bijzetten. Zoo even ontving ik de uilnoodiging op dat feest te ver schijnen. Bij mijne trouwe, ze zullen ervaren, de trotsche F'ranschen, dat de van «Wilhelmus, Comes Frisiae«, die zijnen wapenroem tot in Portugal en in de landen der O.igeloovigen zoo schitterend handhaafde, zich door de bloem der 1 ransche Ridderschap niet uit den zadel laat lichten Met trotsch had ze haren wakkeren oris aangehoord, en toen hij den vol genden morgen, vergezeld van zijne dapperste Baaodeiheeren, vertrok, had zij, gevolgd door al hare Kdelvrouwen en met haar oudste zoontje, Willem, aan de hand, hem op het gejuich der Ridders «Heil der Vrouwe van Hol land vriendelijk vaarwel geknikt en gepreveld: «God en de Heilige Maagd mogen u behoeden Fin toen de Ridders te paard ge- stegen waren, dc zon het blinkende harnas en den helm deed schitteren en de wind den langen vederbos deed wapperen, had ze hem nageoogd zoo ver ze kon, en gelluisteid «Vaarwel, mijn held :t was een vaarwel voor altijd ge- t, want slechts zou ze hem, als lijk, terugzien. Den negentienden Juli van het jaar 1235 had het steekspel plaats gehad, toen de maand naar het einde liep, i men haar eiken dag buiten Leiden, waar ze haar verblijfplaats hield, met hare kinderen Willem Floris, Adelheid eu Margarela, den weg naar Wassenaar zien bewandelen, in de hoop, haren terugkeerenden Gemaal te mogen be groeten. Soms ook was zij op die wan deling vergezeld van hare zuster Maria, die eigenlijk hare Schoonmoeder was. Deze Maria van Brabant was de tweede Gemalin van Graaf Willem 1, en nu. als weduwe, de stiefmoeder van Graaf F'loris. Deze Meria leefde meestal op haar kasteel te Helmond in Brabant, doch kwam zeer dikwijls in Holland, s ook was Machteld in gezelschap Adelheid van Kleef, de trotsche weduwe van Graaf Dirk VII, die een maal zulk eene heftige vijandin van Graal Willem I was. Zij woonde nu de buurt van de beroemde Abdij i Rijnsburg, die ieder jaar van haar e zekere som gelds kreeg, daar zij die Abdij wilde begraven worden, In diezelfde Abdij was Graaf l'loris jongste zuster Ada, de Abdis, terwijl nog eene andere zuster, Richardis, in Delft woonde, welke stad haar door Graaf Willem I in vollen eigendom gegeven was. Zoowel Richardis, de jonkvrouwe van Delft, als Ada, de Abdis van Rijnsburg, brachten Gravin Machteld menig bezoek, zoodat de Leidsche burgers van dien lijd wel in de gelegenheid waren om met tal van voorname peisonages in kennis te komeu. En konden de vrouwen, die in dezen tijd nog zoo weinig voorrechten genoten, dat ze zonder goedvinden haai echtgenooten slechts zeer weinig geld mochten uitgeven, niet zoo heel veel voordeel aanbrengen, er kwamen ook dikwijls aanzienlijke heeren ten Hove, en onder dezen waren Otto van Hol land, Bisschop van Utrecht en diens broeder Jonker Willem, niet de minste. Deze Otto en,Willem waren broeders in Graaf Floris. De Grafelijke familie bestond dus uit :n aanzienlijk aantal leden, waardoor de Gravin Diet over een eenzaam leve» behoefde te klagen. Eens op eenen dag tegen het einde der Julimaand, dat zij van hare wan deling teruggekeerd op den Grafelijken buicht zich met hare schoonzuster en kinderen ondeihield, klonk de ho:fslag van een hollend paard, en kort daarop trad jonker Willem, Graaf F'loiib'jong ste broeder binnen. Hij zag er van onder tot bove.i bestoven uit, en men kon zien, dat hij den langen weg uit Picardië zoo snel mogelijk had afgelegd, en dat hij met geene aangename bood- schad kwam. «Waar is Grave Floris, mijn Gemaal, Willem vroeg Gravin Machteld ver schrikt, «Waarom komt gij alleen (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1922 | | pagina 1