Hotel-Restaurant „Ter Horst" Centrale Crediet- en Landbouwbank Zoekt gij een billijk rijwiel of motorrijwiel Gevonden! bij POSTHOUWER koopt U VOORDEELIG. DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 Sept. 1922 - No. 50 /.ES EN DERTIGSTE JAARGANG Lanc«(r«cbt 28. Anemoon DE EËMBODE verschijnt Dinsdag- er Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan. doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang vin een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden f 1.00 Bullende gemeente Amersfoort I l.ia Alzonderlflke nummers 10 cl. ADVËRTËNTIBN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nfverheid bij geregeld adverleeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en VrQdag vóór 8 uur worden bezorgd, ten bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. hm mensch, die alt yd zich zoektvindt overal tegen- 'and. De openingsrede. De rede. waarmede de ministerpre sident de zitting der Staten Generaal opende, luidde als volgt De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der btaten-Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in uw midden verscheen, zijn de wetsontwerpen ingediend, welke vereischt worden om aan het aange vangen werk der Grondwetsherziening de laatste hand te leggen. Allereerst zal daarvoor uwe aandacht gevraagd worden. De crisis, welke een groot deel der wereld teistert, doet haar droeve ge volgen ook hier te lande in breeden kring gevoelen. Het evenwicht tusschen 's lands inkomsten en uitgaven is, zoo wel 'n het moederland als in de over- reesche deelen van den Staat, verstoord. Ingrijpende beperking van publieke uit gaven, mede te bereiken door wettelijke voorzieningen, is onvermijdelijk. Vermindering van het aantal departe menten van algemeen bestuur wordt noodig geacht. Het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal met dat van Arbeid worden samenge smolten, terwijl de behartiging van de I.andbouwaangelegenheden voorshands zal worden toevertrouwd aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken. Enkele verschikkingen zullen boven dien plaats vinden. De bedrijven van den Staat en de zoodanige, welke daar mee op één lijn zijn te stellen, zullen aldus zijn te beheeren, dat nadeelige sloten worden vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de kerkgenoot schappen en een nieuw wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, aan de hand van de voorstellen der daartoe beroemde Staatscommissiën, zijn in voorbereiding. Overwogen wordt een regeiing van de Arbeidsovereenkomst, welke zoowel hel burgerrechtelijke als het pubhek rechtelijke element in zich bevat. Een wijziging van de Kieswet, ten einde ook de leden van de Eerste Kamer langs den weg van I redig kiesrecht aan te wijzen, zal u zoo spoedig mogelijk bereiken. Ingediend zal worden eene herziening van de Gemeentewet, waarbij tot leid draad dienen de door de Staatscom missie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter ver eenvoudiging van de Onderwijs- en de Verzekeringswetgeving zullen u straks bereiken. Gelfcidelijke afsehtltng van de Huurwetten is, evenals een herziening in de Drs'kwct, in voorbereiding; n wijziging van de wet op de be smettelijke ziekten wordt overwogen, waarbij tevens zal getracht worden om zonder de algemeene volksgezondheid te schaden, tegemoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen de vaccinatie. Zoodra de grondwettelijke voorschrif n het zullen gedoogen, zal het noodige worden verricht om bestuur en wet geving^ van de overzeesche deelen van den «Staat» te regelen in den geest, welke de herziening van de betreffende bepalingen der Grondwet beheerschte. 1 evens zal het B 'lastingwezen aan eene ing'ijpende verandering zijn te onder werpen. ten eind: rekening te h -ud-ii met de economische eifch :n, welk; d- tijdsomstandigheden stellen. Aan dc geestelijke cu st- ff rlijke belangen van de bevolking ook der overzeesche ge- biedsdeelen zal de onverdeelde aan dacht der Oveiheid worden gewijd. Moge God in deze moeitevoile lij-Jen Zijn zegen schenken aan de vervuiling le zware taak welke u wacju. naam der Koningin er. daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten Generaal zijn geopend. Gemengde Berichten 5 UIT HET VERLEDEN. »Kom, die vraag is u geen ernst, JanDat Hof te 's-Gravenzande zou zelfs te min voor mijn Moeder zijn, als deze niet zoo nederig ware. Neen, ik heb plan, hier in de buurt van «Die Haghe«, voor mij een Vorstelijk ver blijf te laten bouwen, zoo schoon, als in heel het Duitsche Keizerrijk ni vinden is.« Ditmaal werd in «Die Haghe« slechts eene korte rust gehouden, en bij het heldere licht der maan vervolgde het aanzienlijke gezelschap weldra zijnen weg naar Leiden. «Hier Avennes,« zeide Graaf Willem, toen ze slechts eenige schreden van de herberg verwijderd waren, «hier komt het niepwe Hof van Koning Willem. Reeds morgen aan den dag zal ik de beste bouwmeesters ten Hove roepen om hen een plan voor mijoen Koniogs- burcht te laten ontwerpen.» De jonge Graaf sprak luide, zooals iemand, die in eenen opgewonden toe stand verkeert, meest altijd doet. De Edelen, die achter dc twee Graven reden, behoefden zich dus niet in te spannen om het gesprek te verstaan. Oader deze Edelen bevond zich ook - Ik zag op den N'ooidwal te 's Gr - inhage, aldus schrijft een ooggetuige in de «Haagsche Ct,« personeel der gemeentereiniging een grooteo vu Inis- wagen opladen met dikke boonen. En bovendien lagen nog op verschillende plaatsen groote hoopen boonen en ook andere groenten bijeengeveegd, om dan et een anderen wagen der reiniging worden vervoerd. Een dei begeleiders deelde mij mede, dat hij persoonlijk getuige was geweest, dat deze boonen aan de kooplieden werden aangeboden tegen 10 cent per ben, inhoudende 30 K.G., welk aanbod de kooplieden weigerden. Wel wilden ze dc partij boonen gratis aanvaarden, doch op dit voorstel wenschte de eige naar niet in te gaan. Het resultaat was dus. dat deze partij volksvoedsel naar de vuilnisbelt werdt verwezen. Bij onderzoek is het blad gebleken, dat het een partij van ongeveer 3000 K.G. z.g. Duitsche spetcicboonen betrof, welke doordat de basten waren vergeeld, dien vorm onverkoopbaar waren ge worden. Alleen na van de basten te zijn ontdaan, konden de zaden nog als witte boonen worden genuttigd. Verscheiden menscben hebben op het reiaigingsler- rein nog zakken vol van deze boonen weggehaald, waartoe de reinigingsdienst gaarne toestemming heeft verleend. Gisteren is weer een partij van on geveer 2500 K.G. door den reinigings dienst weggehaald en op dezelfde wijze beschikbaar gesteld. Volgens berichten uit Alt xandrië is tot overmaat van ramp thans nog de pest in Smyrna uitgebroken De e gevallen zijn geconstateerd, doch niet de minste kans om de noodige laire vooibehoedmaatregelen te treffen oader de duizenden vluchtelingen. Alle verkeer tusschen de schepen iu de haven en den vasten wal is verbroken. Ook zijn er lyphusgevallen geconstateerd. De stad is zoo goed als zonder levens middelen en toevoer. Behalve de voor raden van de hulpactie, is alles gereser veerd voor de Jutken. Hoewel liet ge brek aaa scheepsruimte voor het ver- vluchtelingen allernijpendst i«, heeft men lech me! het oog op be ting alle vaste lijnen, die Smv.na plegen aan le doen gewaarschuwd de haven thans te mijden. Volgens berichten van Amerikaan- scbe zijde bedraagt de schade in Smyrna 60 millioen dollar, waaronder Ameii kaansche eigendommen t»r waarde van minstens vijf millioen. - - De hoofdcommissaris van politie te Gravenhage heeft twee agenten van politie aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld, verdacht van diefstal mei braak in vereeniging. Ten huize van genoemde personen :ijn de gestolen voorwerpen in beslag genomen. De gewijzigd^ d ei streling, d winterdieiisi. zal met 8 Oc.obci woidcn ingevoerd.' - Blijkens een circulaire aan rtkening- luranthouders bj de Ncd. Bank zal et ingang van 1 Oct. de halve cent geleidelijk uit de ^droir'istratie van de Bai k veidwijiien. IHalve centen uilen dien worden verwaarloosd. Een landbouwfcr te Nieuw Buincu, 'oor hoofdpijn KeD slaappoeder had ingenomen, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overlcde». In den Horstermeer polder onder Nederhorst den Biag is een boerderij den heer Cadand afgrbrand, waar bij drie paarden io de vlammen zijn «gekomen. De ooizaak is onbekend. - Hen-y Ford, de bekende Amerikaan- sche automobielfabrikanl heeft zijn on langs geuite bedreiging volvoerd cd al zijn fabrieken in de Vereenigde Staten gesloten, wegens jde enorme stijging der steenkoolprijzef, als gevolg van de Amerikaansche stakingen- Et zullen door dezen maatrc» 70 000 werklieden zonder wcik komêa. De moeder van ex-Keizer Karei Oostenrijk woont tegenwoordig in villa in een van de voorsteden van München en als zij in de stad moet zija om inkoopen te doen, maakt ze als ieder eenvoudig burger, gebruik van de tram. In Oostenrijk z4U wemelt het ook in aristocraten van het oude regiem, die daar op allerlei manieren moeten trachten aan den kost te komen, In de bar van een schilderachtig ge legen hotel in een van de bergdorpen nabij Salzburg is een verbazend lange jonge man, die een monocle draagt en daar dienst doet als kellner in de bar. Met zijn oogglas vastgeklemd in zijn linker oog, bedient hij rustig de gasten alsof hij nooit in zijn leven wat anders had gedaan. Zijn identiteit bleef een raadsel, totdat een avond een Russisch officier hel hotel bezocht. Na het diner ging hij met zijn kennissen naar de bar stelde daar koffie en likeur. De Rus keek toevallig den kellner e toen die het bestelde bracht elkaar aankeken toonden ze zich beiden verrast. «Ik geloof dat we elkaar vroeger al eens ontmoet hebben» zei de Rus. «Ja meneer, dal geloof ik ook, aar ik kan mg niet herinneren waar,. De lange kellner ging weer terug naar het buffet en eenige minuten later, toen het gezelschap al niet meer aan het geval dacht, sloeg de Rus met de vuist op tafel en riep «Ik weet het Dat is degeen die mij ondervroeg toen ik in Galicië gevangene werd Het bleek toen dat de kellner kolonel was geweest in een van de Oosten- rijksche elite-regimenten en dal hij vóór den oorlog een schatrijk grootgrond- Amersfoort, (Jtrechtscheweg 2 Bonoshotel A. N. W. B. Telefoon No. 22 Uitstekende gelegenheid voor Lunch en Diner - Prima Keuken. Ogier, Heer van Berkenheim, Kleefsch Edelman, die zich bijzondei beijverd had om een der eersten te zijn, die den Roomsch-Koning hunne hulde bewezen, Graaf Willem had die hulde dankbaar aangenomen, en de Edelman maakte op hem zulk eenen aangenamen indruk, dat hij hem uitgenoodigd had tot een bezoek in Holland en hieraan had Heer Ogier gaarne gehoor gegeven. Bisschop Otto echter had dien eldelman niet zoo gezien, of hij Duisterde zijnen neef in het oor: «Wees voorzichtig in het kiezen uwer vrienden, Heer Neve 1 Ik vertrouw dien man niet; hij lijkt mij al te vriendelijk te zijn.» Graaf Willem had even geglimlacht en geantwoord«Wees gerust, Heer OomOgier van Berkenheim zal m|j getrouw dienen.» «Ja u, en mogelijk wel tegelijkertijd uwen tegenstander Koenraad «Ha, als dat waar is, dan zou ik hem als schelm laten ophangen. Maar ik heb eenen goeden blik, Heer Oom I Bisschop Otto had gezwegen, doch was vast besloten al de gangen dien man te laten nagaan. Ook op de Gravin-weduwe had hij eenen ongunstigen indruk gemaakt, en Margareta, had hem zoo in het oog- AMERSFOORT ARNHEM GOUDA NIJMEGEN SOEST STEENBERGEN - TILBURG TWELLO - UTRECHT Effecten - Coupons - Prolongatie Deposito - Vreemd Geld. PROFITEERT van ons systeem EERSTE KLAS materiaal, LAGE prijzen. Agent Douglas. Utrechtschestraat 25 - Tel. 81 Amersfoort Met zijn betrekking als kellner was hij er betrekkelijk nog goed aan toe, want in Weenen boden zich kort ge leden nog gewezen advocaten, geruï neerde bankiers en gepensionneerde generaals aan om voor een weekloon van 7000 kronen dat is nog geen kwartje dienst te doen als straatveger. Commiezen-rechercheurs hebben een inval gedaan in de bovenverdirping der beigplaats van L. v. d. B., te Noord- wijkerhout, alwaar een volledige distil leerderij is ODtdekt. De bergplaats was gehuurd door een drietal Amsterdam mers, die daar jenever stookten. Op het oogenblik van den inval was het bedrijf volledig in werking en werden de drie daders op heeterdaad betrapt, Prof. Kemmcrer van de Princeton- universiteit, die juist van een reis met zijn gezin le New-York is teruggekeerd uit Zuid-Amerika, heeft verhaald hoe zij een tochtje maakten op de Parana rivier, toen de ketels ontploften en het schip uit elkaar sprong. Het vaartuig had veel petroleum aan boord, die zich over het water uitspreidde en met het schip in brand vloog. «Wij wachtten aan boord vertelt prol. Kemmerer tot het een kwestie was van zeker te verbranden in het schip, of misschien door het met pe troleum bedekte water naar de kust te kunnen zwemmen, die 100 M. weg was. Mijn vrouw, mijn zoon van 13 en mijn dochter van 16 jaar sprongen dus over boord en ik volgde. We zijn allemaal goede zwemmers en zwommen onder water, tot wij een plekje vonden het veilig was. Toen bedekte een nieuwe ontploffing ons met brandende petro leum en wij doken weer verder. Om ons heen zagen wij de meoschets, die zich aan het wrak vast klemden, verbranden. Een waanzinnig geworden man klampte zich aan mijn mw vast, maar zij dwong hem, los laten. Mij gebeurde iets dergelijks. Zoo bereikten wij tenslotte, hoewel met brandwonden overdekt, de kust. Et zijn meer dan honderd menschen omge- loopend met minachting bejegend, dat Koning Willem haar in stille gezegd had: «Foei, Gretchen, wat gedraagt ge u onaardig tegenover mijnen getrouwen Heer Rogier Vuur had gefonkeld in de oogen van Margareta toen ze zoo werd terecht gewezen, en schamper was haar ant woord geweest. Heer Rogier van Berkenheim, die inderdaad een laaghartig man was, die min Koning Koemaad als Koning Willem diende, en allen op eigen gewin bedacht was, had zeer goed gezien dal Bisschop Otto, Gravin Machield en jonkvronwe Magareta hem niet alleen wantrouwden, maa: ook minachten, er hij was vast besloten, deze drie te ont wijken zooveel hij kon. Voor den jongen Graaf had hij geene vrees, waot deze was gemakkelijk te misleiden en had hem zijo voile vertrouwen geschonken. Heer Rogier echter had thans het hooghartige antwoord van Graaf Will.in gehoord. Niemand zag bij het maan licht, onder de helmkap den valschen lach, die op zijo gelaat kwam, en bij het luidruchtige gesprek, dat algemcci gevoerd werd, hoorde niemand zijl mompelen: «Koning van cénen dig; Keizer nooit.» Hg hield zijn paard in en bleef staao tot de |ruiters, die tot 't gevolg der Hee- ren behoorden, hem bij waren. Tot een dezer, hel was zijn schildknaap, vervoegde hij zich en zeide «Morgen gaat gij Holland door en trek ge naar West Friesland. Gij weet hoe en onder welke vermomming. Wilt gij Bernard en Willem medenemen of alleen gaan, mij goed Gij weet, wat gij te doen hebt. Wij blijven vannacht in Leiden, doch eer morgen ochtend de haan kraait, moet gij vertrokken zijn. Hier >or u en de heden, die gij mede neemt, een v ijgeleide door heel het Graaf;chap. Morgeit is het volle maan en als de maan weer vol is, dan wacht ik u op den Berkenheim.« Heer Rogier gaf den man een stukje perkament over, waarop Graaf Willem zijnen naain gezet en zijn klein zegel afgedrukt had. Dit perkament was ge geven met het doel om het door Heer Rogier te laten invullen tot een vrij geleide niet alleen in het gebied van den Graaf, maar door heel Duilschland heen, Thans stond er op, dat Otto, de kokeier of goochelaar, met zijne be dienden vnjheid had om in alle steden en dorpen van Holland, Zeeland West-Friesland vertooningen te mogen Amersfoort De gewone maandelijksche Gods di'-nstoefening voor de R.K. Militairen wordt gehouden Dinsdag 26 en Woens dag 27 Sept. a.s. resp. 3'/, u. n.m.en 7'/a u. v.m. Wegens de herhalings oefeningen der Infanterie geldt dit alleen jr de Bereden Wapens. De Ned, R. K. Bond van Spoor- Tramwegpersonee! «St. Ansfridus», Amersfoort, houdt eene ledenvergade ring op Dinsdag 26 Sept. a.s.. 's avonds om kwart voor acht in «St. Joseph». De agenda noemt: OpeningNotulen. Mededeelingen. Bespreking loopende actie's. RondvraagSluiting. De predikanten der Ned. Herv. Gem. stellen zich voor om na verkregen lachtiging inzake het gebruik van les lokalen in de gebouwen van het nasium en de Rijks Hoogere Bur gerschool voor de leerlingen dier in- richtingsn van onderwijs een cursus te openen in Bijbelkennis. De lessen zullen worden gegeven op uren, aansluitende bij den gewonen lesrooster, en wel op het Gymnasium door de predikanten den Hollander en Van den Berg en op de H. B. S. door de predikanten Panne bakker en Gerritsen. Otto nam het perkament aan, stak het onder den lederen kolder en zeide«Goed, Edele Heer, tot over eene maand.» Spoedig was men nu te Leiden, doch hel was laat in den avond geworden. Ongeveer middernacht kwam een ge zelschap van vier vreemd toegetakelde personen met muziek-instrumenten onder rmen bij een der poorten, doch de portier weigerde hen uit te laten. «Gij zijt een trouw dienaar,» sprak hij, die het hoofd van het kleine gezel schap scheen, «doch kunt gij lezen •Neendie kunst heb ik nooit geleerd.» «Kent gij dan het zegel van onzen Ge- nadigen Heer Graaf Willem, Roomsch- Koning «Dat ken ik, maar wat zou dat «Ziehier dan het vrijgeleide, dat hij ons gaf om te gaan en te trekken waarheen wij willen en wanneer wij Dit zeggende hield hij het vrijgeleide bij het licht van de lantaarn, en zoodra de portier dat gezien had, zeide hij «Het is in orde. Gij kunt gaan Dc poort werd geopend en bij hel heldere licht der maan begaf ons viertal zich op weg naar Haarlem. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1922 | | pagina 1