Amersfoortsche R. K. Spaarbank Locaal R. K. Jongensscholen Breedestraat. DOUGLAS RIJWIELEN PRIJSVERLAGING L. POSTHOUWER Hotel-Restaurant „Ter Horst" DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken - Vrijdag 27 Oct. 1922 - No. 60 EERSTE IiLAI) ZES EN DERTIGSTE. JAARGANG L«n(ctr*cbt 38, DE EEMBODE verschfliit Dinsdag- en vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11,00 Buiten de gemeente Amersfoort 11.10, Afzonderlijke nummers 10 cf. ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. BillQke tarieven voor handel en n|verheld bi) geregeld adverteeren. Advertentien moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. „Ik geloof sterk in itc vakorgani satie", zeide eens /'resident Roose- veldt, „ik geloof sterk in den plicht, die een goed patroon bezielen moet, te werken ook voor zijn onderhoorigen geloof sterk in de vakkennis en de werkkracht van den arbeider, maar sterker nog geloof ik in het huisgezin, waarin de familievader zelf het goede v, orbeeld geeft van deugd en matigheid". i te bevorder.n. Met groot verantwoordelijkheidsbesel 'eren de bestuurders dezer instelling n zeer voorzichtig beheer, onder vol doende contióle. De belegde spaarduiten zijn alzoo veilig geborgen. En wat het sparen bij de Amcrsf. R. K. Spaarbank nog meer aantrekkelijk maakt, is de omstandigheid, dat winst maken niet liet hoogste doel van den opzet is. Aan de stichting ligt ten grond slag het mooie idee, I aler, nadat vol doende reserves zijn gekweekt, de even tueele baten te bestemmen ten voor- deele van R. K. instellingen te dezer stede. Door sparen weldoen 1 T. G. Gemengde Berichten Sparen. -paarzaamheid is geen gierigheid. De gierigaard hangt met geheel zijn hart aan het geld. Hij bemint zijn bezit meer dan zijn ziel en zaligheid. Hij zoekt zich op allerlei manieren wijs te maken, dat hij geen aalmoezen behoeft te geven hij schuift het altijd op een ander: en als hij geeft, dan is het in den regel bitter weinig en alleen nog om van lastig gebedel af te zijn. of om naderhand te kunnen zeggen ik heb nog pas gegeven. Zoo handelt de spaarzame niet. Hij Itrcft medelijden met zijn misdeelden evenmensch en kent het Schriftuurwoord Den arme gegeven is Gode geleend». Sparen maakt niet_alleen milddadig, maar ook tevre'den. De meest ontevreden mensch is de verkwister. Tegenwoordig worden er veel onte vredenen gevonden. Wie zijn dit vooral Menschen, die er alles doorbrengen, die te veel dorst, een brutaal voorhoofd en een grooten mond hebben die zich allerlei behoeften scheppen, alles willen meemaken, alles willen genieten, doch daarvoor de noodige middelen niet hi ben en dan ontevreden zijn, omdat die niet hebben. Doch een oppassend man, een rr die zuinig leeft en zijn verdiend loon goed besteedt, zoo iemand ziet ge niet ontevreden. Immers hij houdt de nijpende zorgen uit zijn woning verbannen beperkt zijn verlangens tot dien wat eenvoud van zeden, die het overtollige Sparen kweekt zelfstandigheid. Zelfstandigheid adelt den mensch, geeft besef van eigenwaarde. Spaart dus en spaart geregeld. Gij zult dan finantieel onafhankelijk zijn van menschen, die ge anders naar de oogen Sparen is ook een geschikt middel, om menschen van karakter te vormen. Een werkman b.v. die geregeld een kleinigheid wil sparen, moet zich van /.elf bekrimpen in zijn uitgaven, zal daarom vaak in bekoring komen eens een week over te slaan, maar neen, hij vermant zich telkens opnieuw er blijft zijn voornemen getrouw. Zou zoo iemand niet aan wilskracht Spaart dus en spaart geregeld, en gij zult menschen worden, die niet te lui zijt om te werken, noch te trotsch, om arm te zijn maar die wilt eten. wat gij verdiend lubt, co dragen, wat gij hebt betaald mannen, die niet be schroomd zijt te zeggen «liet kan er niet af', mannen, die eerbied afdwingen, in één woord mannen van karakter. Karakter kweekt degelijke zonen der Katholieke Kerk, trouwe leden der gods dienstige vereenigingen, hechte steun pilaren van Kerk en Maatschappij. Sr is gelegenheid te over om zijn spaarduitje* veilig te bergen. Voor liet platteland bevelen we vooral aan de in bijna ieder dorp gevesligde boerenleenbank. Dat is jideale spaar bank voor den buitenman. Hier, in Amersfoort hebben we b.v de K. K. Spaarbank. Eiken Zondagmiddag ci Woensdag avond houden de lieeren zitting, terwijl bovendien nog bu-jrs worden verstrekt oin Het sparen tli..is te vergemakkelijkt Te Kotteidam is gearresteerd een 26-jtrige kantoorbediende die onder den Van Kijn voorgaf aan hei hoofd te siaan van een Instituut voor natuurgeneeswijze en massage. De man had geen vaste woonplaats, doch ver- biet f dts nachts in het L-gerdes Heils. In korten lijd had hij tientallen patiénten weten te krijgen, die, toen zij geen baat bij andere medici vonden, hei wel eens bij »Dr. van Rijn« wilden probeerer. Op ■preekuur schreef hij de menschen recepten voor. De geneesmiddelen dan hadden een onschuldig karakterzij be stonden hoofdzakelijk uit bloemkool en spruiijes, paardenvleesch enz. Boven- moesten de patiënten voetbaden :n in lauw water. Net als doctoren ging hij op bezoek bij de patiënten en zorgde ervoor steeds op liet oogerblik te komen, dat er gegeten werd. Meer malen werd de pseudo dokter dan uit genoodigd te blijven eten of kolde te drinken. Soms kwam hij des avonds en bleef dan tot diep in den nacht zitten kaarten. Allengs werden zijn praciijken gevaarlijker voor de menschen, want aan ouders bij wie hij kwvm deelde hij mede dat hun kinderen tuberculose of lupus hadden en zij dadelijk onder zijn behandeling moesten worden, ge steld. Ook zijn geneesmiddelen werden gevaarlijker, waut meer en meer ging hij voorschrijven ether, teer, terpentijn i suplimaat-pastilles die hij dan door :n zoogenaamdzn knecht liet bezorgen. Ten slotte kwam een en ander aan de politie ter oore, die een onderzoek instelde en lot de ontdekking kwam, op welke wijze V. zijn oplichterijen pleegde. Ten bewijze, hoezeer de prijzen van het roodbont Maas-, Rijn-, IJsel stam boekvee zijn teruggeloopen, meldt men, dat bij veiling van een oOtal runderen, waaronder vele slamboekdieren, eigen dom van de familie Schotten op »dc KosendaaD te Terwolde, uitmuntende stamboekkoeien van in deze streek ver maarde l'okfamilies niet meer opbrach ten dan f700 per stuk. Tot voor een paar jaren brachten soortgelijke dieren hier f 1700 per stuk op. Twaalf Amerikaansche torpedo jagers, die juist van twee jaar patrouille- dienst aan de Chineesche kust terug keerden, zijn gebracht naar de «begraaf plaats van ter dood veroordeelde schepen» in de baai van San Diego. De bouw van deze schepen had onge veer 126 milliocn dollars gekost. De Bolsjewiki hebben al heel juweelen van waarde, waarvan zij zich tijdens de revolutie hadden meest:r ge maakt, veikocht, maar de alleibelang- rijkste, zooals de Orlof-diamant, Sjah diamant eri andere juweelen v.n duizenden karaat kunnen ze niet aan brengen. Toen men de vraag stelde, waarom men de kroonjuweclen den Tsaar niet veikocht ten bate de hongerlijdende bevolking, aut- woordde men dal dit niet ging, omdal geen enkele monaich Iaat staan dat hij derge ijke juweelen zou willen koopen zoo rij'i is als wijlen de Tsaar en de Amerikaansche milliardaira zich geen steenen meer wenschen aan te schaliën. Toen H. v. G„ van Driebergen Leersum zijn liets een oogenblik tegen een perceel had gezet, zag hij plotse ling iemand op zijn karretje wegped- delen en een eindje verder een ander persoon er mede op plaats Onmiddelijk had een wilde jacht op rijwiel en motor plaats, gedurende welke de daders in het bosch ontkwamen met achterlating van de gestolen li:t». T Driebergen werden de beide dieve door den rijksveldwachter aangehouden. Het bleken twee Amsterdammers te zijn. Nadat het gemeentebestuur van Amste-dam het boksen in de hoofdstad heeft verboden, worden geregele boks- wedsi'ijden gehouden te Koog a. d. Zaan, waar dan vele Amsterdammers heentrekken. In de laatste raadszittirg van de Koog werd den burgemeester verzocht het boksen te verbieden. De burgemeeeter, die den eersten boks avond had bijgewoond, vond het bok sen echter een onschuldig vermaak, waarbij een paar wilde mannen el kander met bokshandschoenen opstop pers toebrengen, die het publiek niet deren. De raad ging daarmee accoord. Alleen vond een der raadsleden boksers idioten »en zij, die naar het boksen gingen kijken nog grooter idioten». Het begrip van het mijn en dijn, dat de grondslag van iedere maat schappij. is tamelij wel vervaagd in het Russische Sovjet-paradijs Indien daaraan nog mocht twijfelen, dan i de volgends cijfers die twijfe laars misschien overtuigen. De cijfers zijn afkomstig van df directie der Russische spoorwegen en er blijkt u>t, dat gedurende Aug. en Sept. 1922 men op hel spoorwegnet ir geheel 63 788 diefsta'len heeft ge- mstateerd. Er zijn o.a. gestolen 420.000 pond levensmiddelen en 15 000 poed manufacturen d-ie wag gons zout, zes en-negentig waggoi.s met verschillende brandstcffjn en 12000 poed koloniale waren. Die cijfers zijn welsprekend, miarer zijn nog andere, die niet minder wel sprekend zijn voor de glorie van hit Sovjet-stelsel. Wegens die 63.788 diif stallen zijn horderden arrestaties ge daan en zitten er thacs 1492 politie agenten achter de tralies, en verder nog 41 rechercheu-s, 27 ambtenaren van den politi eken staatsdienst en 3458 spoorwegambtenaren. Amersfoort - 128 680 - 127.721 •126 530 Zittingsuren I Zondags Woensdagsavonds van 7 tot 8 t i 12 tot 1 uur. Dadelijk ingaande rente 3®/io °/o. Bedragen beneden f 100 kunnen iedere zitting zonder opzegging teruggevorderd worden. Bedragen van f 100 tot f 500 na 8 dagen opzegging. Bedragen van meer dan f 500 na 14 dagen opzegging. De R. K. Spaarbank heeft hare belegging in le HYPOTHEEK op PRIMA VASTE GOEDEREN. Deze bedroeg 1 JANUARI 1922 f 254977.50. Heeft een prima effectenbezit van f 110054.29. Heeft een reserve-kapitaal van I 24000. Hare bankrelatie is die der AMSTERDAMSCHE BANK. Staat onder contróle van de Centrale Accountantsdienst van den Nederlandschen Boerenbond, Juliana v. Stolberglaan, 's-Hage. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs en Donderdag ingeschreven 457 aanbiedingen van werkzoekenden tegen- slrchts acht aanvragen van werk- Door dfn heqj Architect Herm. Kroes, werd namens het College van Regenten van het St. Jozef Gesticht alhier aanbesteed het bouwen van gedeelte en het verbouwen het beslaande St. Jozefgesticht aar Weverssingel en de Bloem zndalsche- binnenpoon. Ingeschreven werd als volgt C. C. Heijmai, Jutfaas f 152 975 L. J. Hemels - 144.259 N.V. Nederland, Nijmegen - 133.400 C. Kuntz -132 175 H.v.Keulen en W. Bunnik -131.700 H. Seegcrs, Nijmegen H. H. Willemsen, Winterswijk 129 000 S. J. v. d. Kemp en Th. E. Vriezen, Silvolde J. de Vos Firma Heijmcrink, Nijmegen Aannemers Maatschappij N. Holland, Heemskerk -114,000 j. Schaaf Stegerhoek, Alkmaar -113.400 A, C. Beijer -113.250 Het werk is gegund aan den heer A. C. Beijer. Politiezaken. Tegen enkele bakkers werd weer proces-verbaal opgemaakt terzake vroeg tijdig vervoer en allevering van versch Een persoon die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een rij wiel werd gearresteerd. Twee Oostenrijkers, die zonder mid delen van bestaan rondzwierven zijn aan gehouden. Op den Utrechtschen weg botsten bespannen wageu en een rijwiel. De wielrijder bekwam verwondingen het hoofd. Op het tweede Abonnemenls Concert i het Concertbureau Hans Augustin «Amicitia op Zaterdag 4 November zal optreden de gevierd; Austraulische pianist Percy Crainger. Mgr. Van de Wetering, Aartsbis schop van Uireclu, bracht een bezoek aan het St. Alfonsus-Retraitenhuis juist de eerste koorzangersretraite werd gehouden. In de recreatiezaal schaarden zich de zuigers om Monseigneur, die daarna hartelijk verwelkomd werd door den directeur Pater v. d. Velden. Mgr. uitte er zijn groote vreugde over, dat de zangers hier hun gelooi, hun liefde, hun eerbied jegens de H. Eucharistie kwamen verdiepen De H. Eucharistie is ook hel middelpunt van den kekzang. Door uw geloof in Jezus Christus in he H. Sacrament te verdiepen, aldus Mgr. zult gij ook beter, devoter, den keik- zang beoefenen en aldus veel bijdragen tot stichting der geloovigen. Na deze wooiden schonk Mgr. zijn zegen nam hartelijk afscheid. 23P.K. 2 versn. voetpl. f725 - 23/t P.K. 3 v. kicksl. frictie f850 6 P.K. f1340 - Zijspan f525. 3' a PK. Toermodel f1195. 4 P.K. 3 v. Kickst., Frictie f 1050. zijspan f 470. Alle modellen compleet met Terryzadel en Duo f60.- hooger. Utrechtschestraat 25. Tel. 81 Amersfoort. Amersfoort, Utrechtscheweg 2 Bondshotel A. N. W. B. Telefoon No. 22 Uiistekende gelegenheid voor Lunch en Diner - Prima Keuken. Onze stadgenoot, de WelEerw. Pater H. van der Veer, die op 8 Sept. 1921 in de Congregatie der Missionarissen van Scheut (Sparrendaal) trad, zal op 1 Dec. a.s. te Marseille scheep gaan voor Shanghai (China), om aldaar ge durende nog een jaar de Chineesche taal te studeeren en vervolgens als missionaris werkzaam te zijn in een der vijf S.no-Mongoohche Vicariaten, die n deze Congregetie zijn toevertrouwd. Raadsvergadering- Dinsdag en Woensdag kwam de gemeenteraad bijeen onder leiding van Graaf Van Randwijck ter behandeling der in ons vorig nummer gepubliceerde vrij omvangrijke agenda. Allereerst werd medegedeeld dat Ged. Staten de beslissing op eenige eerder genomen raadsbesluiten verdaagden. Om advies naar B. en W. gingen n paar adressen betrelT.-nde openbare school-zaken, en ook een adres van het Bestuur der K. K. Jongensscholen aan de Breestraat en Schimntelpennitickstr. houdende verzoek om nieubslm voor twee schoollokalen der school aan de Schimmelpenninckstraat. Over de loonbeialing aan de gemeen lelijke werkvrouwen werd geklaagd, maar Wethouder Ruitenberg consta teerde, dal hij steeds voldoende krachten voor het betaalde loon kan krijgen. Wethouder H- IIand en Mej. Middelburg kwamen bij dit zeer gewichtig probleem nog aan 't front, mitsgaders raadsheer Rekke, en toen werd de zaak weer aangehouden. Voor kennisgeving aangenomen werd een schriftelijke mededeeling van B. en de redenen van opheffing der Commissie voor wering van school MAISON WILMS Beekensteinschelian 48 Telef. 287 ZONDAGHazenpeper. Appelmoes vanaf f0.90 tot f2.-. Voor het stichten van een neutrale bijzondere school in liet Bergkwartier werden gelden aangevraagd. gemeente-ontvanger werd be noemd D. J. van de Garde te Renkum, bij tweede stemming. Op den heer M. J, Th, van Wessum werden buiten de aanbeveling van B. en W. om, vier stemmer uitgebracht. Stadig plaatste nog een onbe duidend protest, in verband met deze benoeming waarbij de eerste der aan- bevolenen slechts drie stemmen haalde. Tot lid der schaltingsc unmissie werd benoemd H. Noormantot tijdelijke leerkracht aan liet gymnasium mej. W. A. Allan en H. Martin tot onderwij- res mrj. A. v. d. Donker. Tusschen de bedrijven door deelt de burgervader mede dat Raadsheer Lein- weber bedankt voor zijn baantje. Een kleine schermutseling over de vacantieregeling der handelsschool ein digde met aannemen van een wijzigings voorstel Boas, zoodat de handelsschool 10 dagen paascb-vacantie houdt. Aangenomen werden daarna de vol gende voorstellen Oaderhandsche verhuur woning Ap pelweg aan G. van Essen en een per ceel Leusderweg aan C. v. d. Lee. Verhuur loods, achter den watertoren, in de Chr. Padvinders. Verhuur grond aan J. Cramer achter het perceel Daam Eockemalsan 94. Verhuur grond aan de Kleine Koppel in Bunnik. Verhuur grond Ouden Soesterweg in j. van Beek. Verhuur grond Vlasakkerweg aan Van Bern mei en van den Berg. Ondethand«chc verhuur van de boer derijen »de Piat-luisc, »de Glashut» en de Vurige Wagen». Verhuur terrein hoek Daam Fockema- laan Uir.weg aan A. Scharwachter. Verkoop bouwterreinen Heinsiuslaan aan M. K'ij«stra. Verkoop perceel grr nd Randenbroe- kerweg aan C Engel. Verkoop grond aan N. Buddiogh. Vei koop bouwterrein Appelweg aan J. B, van de Haar c| q. voor den bouw van 16 woningen voor f 16 200. Hij de nu volgende vaststelling der verordeningen betri lï.-nde de vleesch- keuring komt de heer Van Veen B. en VV. verwijten te weinig deskundigen te idplegen. O.ik de heer Polder, die deze als vakman zegt te spreken, oppert wat bezwaren aan de praktijk ontleend en zegt ook d .1 de voorstellen veel te laat zijn ingediend. De heer de Lange meent, dat de keuring aan huls der slagers kan plaats hebben. De heer Polder betwist dit weer en

De Eembode | 1922 | | pagina 1