N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 5 Dec. 1922 - No. 71 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG Lancetracht 28, Amer.Ioort DB EEMBODE verschBnt Dinsdag- er Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in- gaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden (1.00 Bultende gemeente Amersfoort 11.10. Afzonderlijke nummers 10 ct. ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en n|verheld bq geregeld Advertentien moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Velen gaan tegenwoordig eischen eens op hun tijd en liefst zoo dikwijls mogelijk in de hoogte gestoken te wor den, en celen hebben hun opoijzelaars. gelijk een lijkbaar zijn huilebalken Ontwikkeling. Otizc werklieden, en onze burgerij konden heel wat meer ontwikkeld zijn. Als men hen in onze dagen van sociale hervormingen, van arbeidswet geving, enz. over deze dingen en wat er mede in verband staat, hoort spreken, dan bemerkt men meestal heel spoedig, dat zij allerminst op de hoogte zijo. Zij weten dat er vele dingen in onze samenleving zijn, die niet zoo moesten zijn, maar zij hebben er al zeer weinig begrip van hoe de toestanden zich zullen eo moeten wijzigen. Dit is ook oorzaak, dat zij vaak slachtoffers worden van allerlei onle- vredenheidspredtkers, wier holle theo rieën schoon in de ooren klinken, ter wijl zij nochtans met cenige ontwikkeling spoedig de voosheid van veler rede- necring zouden doorzien. Onder de burgers zijn er meerderen, die het economisch L'beralismc aan hangen en het verdedigen, maar verde digen met de argumenten der onkunde. Zij geven tevens vreeselijk af op het socialisme, maar bestlijden het, zonder feitelijk het stelsel te kennen, wat uit hun redeneeiingen vaak maar al te duidelijk blijkt. Zeker, er zijn gezonde koppen in menigte onder ons, die de maatschappe lijke uooden begiijpen en de goede wegen kennen, langs welke men lot verbetering kan komen, maar te groot nog is het getal der onkundigen, die over groote dingen pralen zonder er begrip van te hebben. E' zijn er ook, die aan dat alles volstrekt geen aandacht wijden, die sociale actie een onding noemen en die ondaoks alles wat onze maatschappij in beroering brengt, Gods water maar over Gods akker laten loopen. En de onkundigen ca de onverschil ligen onder ons dragen niet bij tot kracht van het Katholieke leger in zijn strijd op maatschappelijk gebied. Toch moet die strijd gestreden worden en iep de Paus eens al z'n kinderen t p om mede te helpen ten einde alles in Christus te herstellen en de maat- ■chappij volgens de beginselen van het Christendom te hervrrmen Zaak is het dus, dat de lauwen onder de Katholieken wordeu opgewekt en de onkundigen onderwezen. Dit laatste nu is vooral een eciste vereischte. «Volksontwikkeling, is een der voor- e punten, cn zal nog lang een der voornaamste punten blijven op het Program der Katholieke actie. Meerdere kennis moet onder ons Katholieken verspreid worden, want kennis is macht en bovendien kennis genot. Iemand met eenlge meerdere ont wikkeling heeft zoo oneindig veel voor op zijn daarmede minde/ bedeelde broeders. Hij vindt zijn genoegens dikwijls in hoogerstaande dingen dan de onont wikkelde, die na den arbeid van den dag zich vaak verveelt of zich met laagstaande genoegens moet tevreden stellen. Na hit allcdaagsche gedoe zijn geest -- kunnen verheffen tot wat edel en schoon is, o dat maakt het leven van den armsten zwoeger zelfs zooveel lich ter en gemakkelijker te dragen. Keunis'en ontwikkeling zijn waarde vol goed, maar nog'veel tc weinig menschen bezitten het. Nov eenskennis is macht ten goede. Zij kan ons afhouden van veel wat kwaad is, ons beschermen tegen vele gevaren, ons vrijwaren van veel dwaling. Ontwikkeling in de goede richting komt nooit te onpas en er moet dus de volksontwikkeling veel, zeer veel gedaan worden. Waarom zouden wij ons misleiden 't Is maar al te waarmet die ont wikkeling is het nog alles behalve goed gesteld. Als wij onze menschen meer kennis -.t grootcre ontwikkeling brengen, dan dragen wij bij tot hun geluk en tot versterking der kracht van ons Katho liek leger. 26 UIT HET VERLEDEN. »Ik heb uwen voormaligco Heer ge vor.dcn, geloof ik,« zeide op fluiste renden loon Wollasrt tot Peter. »Htj schijnt evenwel geheel stompzinnig ge worden te zijn. Zijne vrouw is ook bij hem, doch deze is meer dood dan levend. Niets zeggen aa.i Koenraad het zou al te hard voor den knaap zijn. rii wie weet of niet alles nog een tieurig Peter begaf zich met Wolfaaart in het akelige gewelf, waaruit eenr vunze lucht hem tegemoet kwam. Met behulp van het fakkellicht, dat de beide ge- vmgcrcn nog veel minder vcidi.'gen konden dan de anderen, herkende Peter in het akelig vervallen gelaat van den man zijnen vrorgcren Herr. Herkent gij oiij, Edele Heer vroeg Peter. Heer Heiurich keek bent met een paar onnoozelc oogen aan, en liet een zacht en kinderachtig gelach hooren. De arme man is kiankziunig.* zeide Peter. *Wat moeten wij doen ■Al de gevangenen boven brengen, en zooveel mogelijk mantien en vrouwen afzonderlijk. Een onzer moet naar de naburige kloosters gaan om Itu'p tc vragen, want wat wij goed zijn, medicijn Binnenland Geldersche Vallei. Verbetering van den waterafvoer in de Gelderiche Vallei was s'ods jaar en dag een hartewensch van de grordbe- zit'ers en grondgebruikers in die streek. De verbetering werd jarenlang belet of belemmerd door een gebrek aan samen werking tusschen de autoriteiten. On langs is nu door overleg tusschen de Staten van Gelderland cn Utrecht tot stand gekomen een plan tot verbetering door sluis-bouw in de Eem. De Provinciale Waterstaat van Utrecht zal het uitvoeren. Het geld wordt gevonden door bij dragen van Utrecht en Gelderland en subsidie vau het Rijk. Over die Rijks subsidie sprak de Tweede Kamer een woordje mee. Aan de gehouden dis- issien ontleenen we bet volgende Smeenk wees op de bezwaren vopr de belanghebbenden tegrn de verbete ring. Dit plan zal drie millioen kosten. Veel goedkooper ware de stichting van een electrisch gemaal aan den Rijn tusschen Rheuen en Wageningen. Dit zou slechts f193 000 kosten. Spreker wijst verder op de nota van den Wagv- niogschen hoogleeraar Visser tegen dit plan. Voldoende ware verruiming van de waterloozmg speciaal van het pro fiel van de Eem. Hel ware dus beter, dat de Minister dezen post voorloopig terugnam en een kleine commissie vat onderzoek benoemde, bestaande uit alle partijen. Van Dijk komt tot dezelfde conclusie, doch op andere gronden. Het is de vraag of dit plan nog noodig zal zijn afsluiting der Zuiderzee. Spreker int van niet. Hel ljselmeer zal niet kutnen opwaaien, dat de Eem een booger waterstand krijgt. meesters zijn wij slecht.* Deze raad vond men het verstandigst, i naar alle kanten werden baden uit gezonden, o n in de kloosters bulp te gaan halen, doch diargeeti enkel klooster zich in de nabijhud van d;n roofburcht bevond, werd het middag eer de eerste Monniken met draagburen en draag manden aankwamen, om de ai me lijders e vervoeren. «Weet gij, wie die twee Jonkvrouwen lijn, die ik eerst vond vroeg Koen- laad ain Wolfaart, »Zi heeten Agncs en Maria, en zijn dochters van Heer Rogier van Betkenheim. Hare Moeder is aan haar lijden bezweken, en de ecnige zoon, dien ze hadden is reeds op weg uaar dezen buicht gestorven. Hij wilde vluchti n, en stortte iu ecnen afgrond, waar hij den dood vond,* En hebt gij gezegd, dat de »Vos« zelf hier geweest is vroeg Wolfaait. «Ja, maar dat geloofdeu ze niet doch welke arme gebrekkiger! worden daar weggevoerd Koenraad wees op eenc draagbaar, waarop een man en eene vrouw, in vuile lumpen gekleed, door vier Domini caner Monniken weggedragen werden. Hel waren zijne Ouders. Dat zijn twee menschen, die zettend geleden hebben, Koenraad Ga Van Voorst tot Voorst zegt (s terecht) dat belanghebbenden sinds eeuwen om verbetering vragen. Thans is overeenstemming verkregen tusschen de provinciale besturen van Gelderland en Utrecht en de regeering is bereid aan dit groote plan steun te verleenen. Utrecht wil tchter alleen medewetkiug verleenen als het gemaal te Eembrugge 'als het te Rhenen komt. Het juist, dat belanghebbenden bij het provinciaal bestuur van Gelderland geklaagd hebben. Het staat ook nog niet vast met welk bedrag per H. A. de ingelanden zullen moeten worden belast. Slechts als dit bedrag te hoog ware, moest op andere middelen waterloozing worden gezonnen, r loedclijk zullen die kosten e klasse gronden niet meer f7 per H.A, bedragen. De meent, dat, ook als de Zuiderzee wordt drooggemaakt, de Eem hooge water standen kan blijven vertoonen. Spreker geeft dus den Minister in overweging dien post te handhaveD. De Minister zeide dat na jaren over eenstemming is bereikt tusschen Gede puteerde Staten van Gelderland en Utrecht en met het bestuur der rxone- reerende landen, Spr. heelt er dus be zwaar tegen den post terug te nemen. Hel zoogenaamde kleine plan zou voor de exonerecrende landen zelfs duurder uitkomen. Wel wil spreker met Ged. Staten overlrggen of zij de geopperde bezwaren nog eens willen nagaan. In het betoog van Van Dijk kan spr. thans onmogelijk treden omdat hij de juist heid vau de door dezen medegedeelde gegevens niet kan beoordeelen. Van Dijk heeft niet anders betoogd dan dat de afvloeiing der Geldersche Vallei voldoende verzekerd is als er te Amersfoort een waterstand is van 60 cM. -J- A.P. De IJselkom zal een wa terstand hebben van 40 c.M. -)- A.P. Van Voorst tut^Voorst zegt nog: Ged. Staten hebben zich niet vastge legd op de tegenwoordige prijzen. De kosten zullen nad-.r, worden berekend. Daarna zuilen de .ingelanden worden gehoord. De Minister wil. gaarne toezeggen, dat hij de zaak niet alleen met Ged., maar ook met belanghebbenden zal overleggen. Het attikel wordt goedgekeurd. En biermede is de uilvoering van het lor onze omgeving zoo belangri;ke plan verzekerd. Want dat 't onderzoek aan een paar Kamerleden door den minister gemaks- halve toegezegd, tot verandering cf wijziging zal leiden, is al zeer onwaar schijnlijk. De provinciale waterstaatsautorileiten hebben de alïrire lang cn breed, overwogen, en het geld is door de Staten van Utrecht beschikbaar gesteld. De steun van het Rijk is aanvullende Stellig mag dan ook de uitvoering der plannen met bekwamen spoed wor den verwacht. Vakorganisatie. Pastoor van Schaik, adviseur van het R.K. Vakbureau, zeide dezer dagen Ik acht het oogenblik gekomen, enkele opmerkingen te maken. De indertijd door de Eederatic en Vakbureau ont worpen ééne Centrale voor de R. K, Arbeidersbeweging werd door het Episcopaat niet goedgekeurd. In eht schrijvep, waarbij dit werd medegedeeld, er op opmerkzaam gemaakt, het Kerkelijk gezag bij hel niet kijken I 'f.t worden naar klooster vervoerd, dat op een afstands van htcr aan den Rijn ligt. Liter zullen we eens samen gaan ziet ar nu mjeten wij naar Keulen terug. En deze burcht Spijs voor het vuur,* antwoordde Woilaart. «Bij het licht van de hoog opslaande vlammen, zullen we zelfs bij nacht deu weg kunnen vinden. Jammer, dat ons volk van geene maat geweien heeft, en zich halt dronken heeft ge maakt. Ik heb dc brandende fakkels in den wijnkelder geworpen. Zie, de rook al uit! Ha, daar is de vlam Op, nen, op, bij het licht van dien glucd den leiugtacht aanvaard. Zorgt den gevangene I* Vroolijk, alsof men van een feestmaal kwam, trok de bende nu af, onder luid gelach cn gezang, en twee dagen later waren allen in Keulen terug, waar het veroveren van den roofburcht, die zoo vele jaren achtereen de schrik vai kooplieden geweest was, groote vreugde verwekte. Koning Willem wilde woord houden, en den ondernemenden Wolfaart tot Adelstand veihttfen, doch Wolfaart vroeg lachend uitstel van hel »vonnis«, ontdat hij zijne taak nog piet volbracht had. Ook den Wolfsburg wilde bij voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3'/2 - 5% ontwerpen van nieuwe plannen niet voor een fait accompli behoort te stellen. De Adviseur stelde de redelijkheid en noodzakelijkheid hiervan nader in het licht door te wijzen op een kardinaal verschil van aard van burgerlijk- cd kerkelijk gezag. Beiden, zoowel burge lijk- als kerkelijk gezag, zijn uit God en beiden moeten worden geSerbiedigd. Het burgerlijk gezag kan allerlei vor en aaunemen en kan, zooals bijna overal in onzen tijd het geval is, op democratischen grondslag rusten. Het algemeen kiesrecht, dealgemeenc mede zeggenschap in zekere mate,leiden ertoe, dat van onderen op in allerlei zaken invloed en redelijke pressie op de over heid kan worden uitgeoefend, om een of anderen maatregel ingevoerd of afge schaft te krijgen. Bij het kerkelijk gezag dit geheel anders. De H. Geest ners heeft de Bisschoppen gesteld, dezen uitsluitend, om de Kerk Gods hun diocees te besturen. Menig treffend voorbeeld kent de historie, dat dit gezag voor geen geweld van mach tigen of pressie wijkt. Democratische opstuwing van onderen op kent en erkent het kerkelijk gezag niet, het ver schilt in dit opzicht radicaal van menig burgerlijk gezag in dezen tijd. Onze R.K. Arbeidersbeweging, vak organisatie zoowel als standsorganisatie, hebben zich in ons land ook eigener beweging onder de leiding van het kerkelijk gezag geplaatst. Vandaar heb ben wij den aard van het kerkelijk gezag bij alles in het oog te houden, en hebben wij ons te hoeden voor het stellen van voldongen feiten bij gewichtige aange legenheden.* Amersfoort Wegen-miserie. Aankoop van terreinen cn die als bouw rijp aan derden verhandelen, geeft deï gemeente verplichtingen, die tegen woordig misschien wel zwaar te vullen zijn, maar die toch niet waarloosd mogen worden. Over het niet nakomen dier verplich tingen, waaronder aanleg en onderhoud van goede toegangs- en verkeerswegen op de eerste plaats bebooreu, worden klachten aangeheven door den heer Jan Spaander, directeur der N.V. Spaanders Optische Slijperij, die zich als volgt over zijn ervaringen dienaan gaande beklaagt De straat, die het Sasje moet ver binden met de Kleine Koppel of de Nijverheidsstraat, bestaat niet. Wel is :en mestbelt met een stinksloot in van tijd tot lijd een bergje keien, waarop men bij dag schotsje over kan springen in dit jaargetijde. Des avonds veren, want onder aanvoering Heer Hermans oudsten zoon, werd hel gruwelijk bedrijf daar voortgezet. Zeer ingenomen was Koning Willem et het voornemen van den wakkeren Minstreel, die evenwel voorloopig nog meende te moeten verzwijgen, dal de Ouders van Koenraad door hem nen wanhopigen toestand naar i lichaam gevonden waren, Emc week of zes na het voorge vallene begaf Wolfaart zich naar zijnen ouden leermeester Albertus Magnus, doch gekomen aan het klooster, waarin de groote geleerde vertoefde, vernam hij, dat hij zich in het gebouw bevond. twelk aan de Jorkvrouwe van Delft l een verblijf aangewezen was den tijd, dat zij binnen Keulen toetde. Reeds geruimen lijd geleden n alle Ridders eri Edclvrouwen Holland vertrokken, doch zij was achter gebleveo, hoofdzakelijk om bin- i Keulen aan hare begeerte om zich kunsten en wetenschappen te ku oefenen, te voldoen. Geen wonder was het, dat zij nu ook gebruik maakte van de gelegenheid om kennis te maken met den beroemden Albertus Magnus, en dat deze soms heele dagen bij de Jonkvrouwe van Delft en hare gezellinnen doorbracht. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, waadt men tot zijn enkels door de modder cn soms ontdekt men dat men zijo enkels in den nek heeft. De amb tenaren van de Gemeente Amersfoort verkochten ondergeteekende een stuk in aan die verbindingsweg, die men nolabene Eem straat noemt met de absolute overeenkomst, dat dit stuk grond nog vóór mijn gebouw stond, met de Nijverheidsstraat door een klin- kerbestrating zou worden verbonden. Over het niet nakomen van die, ruim drie j»ar geleden, mondelinge overeen komst is door mij herhaaldelijk mon deling en schriftelijk geprotesteerd, zonder het minste resultaat. Ik ben zelfs ren moede zoover gegaan ora Mr. Stadig te verzoeken de Gemeente Amersfoort gerechtelijk te dwingen te doen wat recht is. Zelfs een paarde- kooper levert het toegezegde halster. Mag ik een paardekooper beleedigen door zijn methodes te vergelijken bij die der Gemeente-Ambtenaren, die mij grond verkochten Mr. Stadig schreef mij, dat hij als raadslid niet tegen de Gemeente in rechten kon treden. Verder zij opge merkt dat de Vennootschap van onder geteekende meer straatbelasticg betaalt dan zesmaal een grootere fabriek in zijn buurt. Openlijk heb ik den ingenieur van Gemeentewerken geschreven, dat ik als technisch persoon in de bestra ting overal een doellooze geldverkwis- ting kan wijzen en juist op het Sasje nabijgelegen terreinen die verkwisting had alleen ten deele kunnen worden goedgemaakt door die nuttelooze straten productief te maken door ze te ver binden met een paar honderd Meter weg met de werkelijk doelmatige ver keerswegen. «Mijn toon is bitter, doch schriftelijk gaf de Ingenieur van Gemeentewerken toe, dat wij als nieuwe fabrikantjes op het Sasje reden tot klagen hebben. Dat 200 Meter stukje straat tusschen de de Nijverheid- en Sluisstraat zou klan ten lokken en ziekte der arbeiders weien en zou Gemeente-ambtenaren vrij doen gaan van blaam*. Werden er ook geen terreinen ver kocht met belofte oi voorspiegeling van havenaanleg Blijven de besluiten die men den Raad dienaangaande liet nemen, In portefeuille Een welkome gast in het Keulsche huis was Koenraad steeds geweest. Een urntje later verliet Wolfaart het huis en zocht zijn eigen vetblijf op. Hij zadelde zijn paard en met nog een gezadeld paard naast zich, rende hij naar li 't klooster, waarin heer Heinrich van Stolzci burg vertoefde. Gaarne had hij op dten tocht ook den Rentmeester medegenomen, dcch deze kon zoo lang niet af.vezig blijven en was reeds ge- ruimen tijd geleden vertrokken, na van Wolfaart de belofte ontvangen te heb ben, dat deze hem door reizende mars kramers op de hoogte der zaak houden Zoodra Wolfaart den Prior van het klooster alles medegedeeld had, ging deze verheugd naar den Ridder en zeide dat er iemand uit Keulen was, die hem noodzakelijk moest spreken. ■Is de boodschap dringend, Vrome Vader vroeg de Ridder. »Ik geloof hel niet. Ik ken in Keulen niemand en niemand kent mij. «Dat is zoo, Edele Heer, en toch kan ik u wel zeggen, dat de boodschap van dringenden aard is. Welnu, dat de man dan kome,« klonk het op kouden toon, (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1922 | | pagina 1