N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 6 Febr. 1923 No. 88 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG KantoorLin(e(racbt 28, Ameraloort DB EEMBODB verschijnt Dlnadae- en Vrijdagmiddag. ABONNEMENTEN kunnen elke week in gaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11,00 Bultende Nummer» 10 cter8'00rt f U°' A,zondcrllJkl' ADVBRTBNTtfiN 25 cent per regel. BlilBke tarieven voor handel en niverheld bD geregeld adverteeren. Advertentlën moeten Dinsdag en Vrfldag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Men vindt hel leven even zoo mindoor zichzelf te zoeken als dooi' zich aan anderen weg te werpen. Men geve zich, maar be ware zich voor God, ziedaar de zeker v~ De Mark is aan de Amsterdamsche beurs teruggeloopen tot een tienduizend ste van haar vroegere waarde. Men kreeg 1000 Mark voor 6 centen. Recht is Recht en Plicht is Plicht Die hun Recht bewaren, Hebben Plichten l'eeren. Recht is Recht en Plicht is Plicht Die hun Plicht betrachten Hebben Rechten te wachten. Recht is Recht en Plicht is Plicht Tot een paar verbonden Blijven z' ongeschonden. Gemengde Berichten De Raad van Atbeid te Roosendaal legde aan het gemeentebestuur van die gemeente de verplichting op, om rente zegels te plakken voor de Uwerkge- stelden bij de gemeentelijke werkver schaffing. Het gemeentebestuur ont kende deze verplichting en is in hooger beroep in het gelijk gesteld. Dit be- teekeut een financieel voordeel van ruim f 1700 per jaar. Maandag is te Berlijn de Noord- Zuid-ondergrondsche lijn, waaraan men in 1912 is begonnen, maar waarvan de bouw door den oorlog zeer is ver traagd, geopend. De lijn gaat onder het Langenwehikanaal en de Spree door. Te IJssektein bracht juffrouw H. haar kindjnaar bed en trok zich bij ongeluk het petroleumlampje over het lichaam. Weldra stond zij m likhte laaie. Toegeschoten buren doofden de vlam men, maar juffr. had ernstige brand wonden bekomen. Bij een firma te Amsterdam kan men het volgende op de kantoordeur lezen «Sluit de deur s.v.pl. en als ge er over uw zaken gesproken hebt, sluit 'dan ook uw mond.« Het schijnt dat de Franschen bij de bezetting van het Roergebied den tegen stand van de Duitsche mijndirecteuren niet hadden verwacht. De Fransche dreigementen, om een nieuw kolentyn- dicaat te vormen, doen althans vreemd aan. Het gaat om 256 mijnen, die dus door slechts 40 ingenieurs gecontroleerd zouden moeten worden, terwijl er in elke mijn afzonderlijk gewoonlijk 500 ingenieurs zijn. In het meest gecom pliceerde economische gebied ter wereld, temidden van een onoverzichtelijke wirwar van mijnen, fabrieken, spoor wegen, tram- en transportbanen, elec- trische centrales, hoogovens en wals- werken, in dit economische labyrinth, waar 600000 arbeiders en 10.000 ingenieurs werkzaam zijn, moeten zich de 40 leden van de ingenieurscom missie wel eenigszins voelen als veertig kinderen, die in een oerwoud verdwaald Izijn. Het Roergebied toch is, behalve I het meest produclieve kolenbekken Europa, ook het dichtstbevolkte gebied van Duitschland. Over een oppervlakte van 40 K.M. in het vierkant strekt zich een spoorwegnet uit van 5000 K.M. Er zijn 78 ijzer- en staalgieterijen, 36 gieterijen met 119 hoogovens, 239 poe delovens, 250 plettctijen, 1618 machine fabrieken, 197 papierfabrieken, afgezien nog van de vele textiel weverijen, che mische fabrieken, brouwerijen enz. De aarde is doorploegd door de schachten van 164 mijnen, waar 350.000 mijn werkers ongeveer lOOmillioen ton steen kolen per jaar kunnen delven. En nog zijn er maar enkele mijnschachten, die dieper komen dan 1300 M. De voor- rijkdom van het kolenbekken ligt nog onaangeroerd. De totaal nog aanwezige voorraad Roerkolen wordt op 129 milliard ton geschat. Aan boord van de Harwichboot was brand in een der hut'en ontstaan, doordat een passagier in de kooi had liggen rooken. Van dezen ongelukkige was een been zoodanig verbrand, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De man was blijkbaar onder den invloed van sterken drank. Te Hilversum is tijdens afwezigheid der bewoners brand ontstaan in perceel Schapenstraat 50, bewoond door E'burg. De vlammen deelden zich spoedig aan 3 andere petceelen mede. De bratid- had den brand spoedig bedwongen, doch kon niet verhinderen, dat de zolders achtervertrekken geheel uitbrandden. Bij de Ned. Vereeniging voor Radio telefonie en telegrafie in Den Haag, zijn reeds een 2000-tal Nederlandtiche radio-amateurs aangesloten, 't Lidmaat schap per jaar bedraagt f8. Aan eik- lid wordt gratis het maandblad der Vereeniging toegezonden, waarin naast technische beschrijving, ook vragen door leden gesteld, worden beantwoord. Voorts vindt men er opgaven in om- de uitzendstations, welke concerten of voordrachteti geven. De vereeniging zelf geeft eiken Donderdag van 910 een concert, afgewisseld met Radio- correspondentie en oefeningen. De kos ten hiervoor mjeten uit vrijwillige bij dragen van ar.iateur-radiobczittrrs wor den bestrede Eens per week geeft ts het Eogelsche dagblad «Dai'y Mail« giatis een twee uur durend con cert in Den Haag, als reclame voor haar courant. Disconcert werd o. a. te Nunspeet opgevangen en door een luid sprekende telefoon aan te brengen, was de muziek duidelijk voor alle in de kamer aanwezigen te hooren. Het tijdens de pauze in Den Haag gesprokene was ook goed verstaanbaar. Een draadloos ontvangtoestel is een bron van genoegen en voor Iemand wat ervaring zijn er eik oogenbhk den dag, ja zelfs 's nachts berichten te nemen, ook beurs weer- en iwsberichten. Amersfoort Bet Passieverhaal door Cyriel Uerscbaeve. Maandag 19 Februari a.s. komt Albert Vogel, de vermaarde declamator weergeven het Passie-vet haal van onzen Heere Jcsus Christus door Cyriel Ver schaeve. 't Is een stuk veihalend proza van dien vlaamschen litterator, waarin hij het ontroerend lijdens drama,, het lijden en sterven van onzen Heer en Heiland verhaalt in passenden eenvoud en toch aangiijpend en hartroerend. Cyriel Verschaeve schreef dit vei haal voor Albert Vogel, die er hem om vroeg om het weer te geven, zooals 't pas send is voor zoo verheven stof. Albeit Vogel is een geniaal decla mator daarom gelooven we dat allen die gevoel hebben voor het schoone en veihevene dien atemmings-avond zullen genieten. We vinden het een sublieme gedachte ter herdenking van 't tien-jarig bestaan eener stichting die bedoelt door middel van het boek 's menschen geest der, klaarder ca vaardiger vo goeds te maken, een dergelijke kunst avond te geven, met een stof zoo ge heel en al geCigend voor den H. Vasten tijd, waar luidruchtig, speelsch vermaak de stemming zou schaden en storen. Toen Vogel aan Verschaeve vroeg het verhaal van de biltere Passie te schrijven, ontveinsde deze zich de moeilijkheid van 't sober en ingetogen weergeven van dit grootst dramatisch gebeuren niet. De stof was allerschoonst, i allerverhevenst, en zóó vastgelegd.dat elke vrijheid van beweging was uit gesloten. Cyriel Verschaeve stond hier voor het probleem een verhaal te schrijven dat nieuw aandeed en toch in alles het oude was dat boeien kon en toch niet meer gaf dan 't overbekende dat wijding bezat en kracht tot ontroering en toch geen persoonlijke beschouwin gen of gevoelsuitboezemingen J"" auteur toeliet. 't Is nu eenmaal zoo, dat de lezer der evangeliën (de godvruchtige zelfs ook de enkel aesthetisch-voelende) de zeer eeavoudige e« weinig gebondeae voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3- 5 Amersfoorter bespiegelingen L Ieder heeft met spannir.g de komst in het nieuwe belastingbiljet tegemoet gezien en voor zooverre het reeds in handen der belastingschuldigen is, is dit, wat de daarop vermelde som aangaat, volstrekt niet medegevallen. Vooral in dezen naren lijd van duurte en aller lei dreigende maaUchappelijke zwarig heden 't Ding ziet er eenvoudig uit I Maar juist door dien eenvoud kan men niet meer goed zien, valt het niet zoc op, hoe de gemeente Amersfoort ons onder handen neemt. Waarover we hel straks zullen hebben. Voorshands moet mij de opmerking van het hart, dat de vereeniging dier verschillende biljetter.« heel wat gekost schijnt te hebben aan de schillende ambtenaren. Want de gevers dier betalingsbiiefjes hebben zich weinig aan termijnen gestoord. Ze hebben er lak aan, boe de be lastingschuldigen de centen bij een muelen brengen, om op tijd te betalen. Velen hebben nu nog niets ontvangen, welen op geen stukken na, hoe hoog het bedrag zal loopen alleen welen ze van hooren zeggen, dat in Mei alles afbetaald moet zijn. En of men het heeft of niet, men moet maar betalen. De belastingmachine werpt anders met dure waarschuwingen eD aanmaningen rond, die de zorg en de onrust in menig huisgezin nog vergrooteu. Komt men bezwaren indienen, dan haalt men de schouders op en zegt, dat het publiek dan maar vooruit sparen en vooruit zorgen moet. Ongetroost gaat n alwachtende de dingen, die komen zullen. Beter ware het, dat de ambte naren daarmede belast, gezorgd hadden, dat het publiek voldoende tijd had, om te sparen cn om te betalen. Want sommen van f 25 voor een arbeiders gezin, van f 100 voor een burgertjt n f 400 voor neringdoenden, vanf 600 f700 voor beter gesitueerden heeft :n zoo maar niet in buis liggen, om n de eischen op staandeD voet te voldoen. Daarmede rekening te houden is wel degelijk ook plicht van den fiscu». Wanneer wij dat belastingbriefje thuis krijgen, vaart bij een ieder zeker de schrik er in. Spaart maar tegen dergelijke uit- Onwiilekeurig rijst nu de vraag, spaart ook de gemeente Amersfoort in dezelfde male als dit van de belastingbetalers gevraagd en gevorderd wordt Het gemeentebestuur, de gemeente ambtenaren zijn toch de mandatarissen, de vertegenwoordigers van al de in woners der stad, van al diezelfde be lastingschuldigen die zoo zuchten onder den druk der lijden. Moet het Amers- foortsch stadhuis dus niet hel vooi beeld geven van zuinigheid Of is er soms geen malaise in de industrie en den handel, is er geen werkgebrek, is er geen duurte in aile artikelen en gebrek aan koopers. Dwingt en dringt dat alles niet tot sobeiheid cverdc geheele linie?) Bekrimpen alle zaken, alle kantoren, alle particulieren hunne u'tgaven niet en beperken zij h;t aantal hunner be dienden niet? En moet de regeering der stad niet het vooibeeld geven Of ze dat doet zuilen wij eens bekijken. Amersfoort beslaat uit twee groote deelen. De oude stad binnen haar wallen en de nieuwe stad of de berg. Io de oude stad wordt gewerkt en geploeterd,uitgestald en gehandeld, daar wonen de neringdoenden en de arbeiders, de burgers en de anibachtsliedeo. Op den berg ziet het er anders uit daar wonen de beter gesitueerden en de ambtenaren. In de oude stad woont men kort op een gedrongen in den grachtengeur en bakkerssmook, op den berg staan in bonte verscheidenheid de villa's cn buitenverblijven in de heide- boschlucht. Nering en ambacht, in dustrie en handel, beweegraderen der Amersfoorlsche welvaarlsmachine vindt Is het nu niet opvallend, dat de stads- regeering alles doet voor den berg en weinig voor de oude stad, de dochter een mooi zijden kleed sier de moeder in een gescheurde, sleten japon laat loopen. Of iijkent dal zoo niet als me 't klein uur afstands de laan 1914 geheel in orde maakt, beteerd hard, en in de hoofd, en winkelstraten der stad jaren lang er over zeurt, om fatsoenlijke trottoirs aan le leggen, het geen bevoorrechting als men \t andere vergeten, ver weggelegeo lanen met heesters en bloemen omzoomt en zijstraten der sta dmet gaten laat zitten en de Haag en andere straten, waar het volk woont onbegaanbaar jaren laat liggen Waaraan ligt die stedelijke voorliefde lor den berg? Wel omdat de stad in haar maag zit niet een grondbediijf de te verkoopen en te verhandelen gronden daar boven liggen. In een on- Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, vertelling van zelf aanvult met hel beste uil hem zelfinnig medegevoel. Een gevuld, zoogezegd vloeiend ver haal echter mccht ntets in het duister laten (in dat bekoorlijke duiste de ziel hare beste genietingen bewerkt,) moest overal banden leggen-en ve bindingen als moitel tusschen de steene zoodat zijne stoi onmiddellijk trelï. Toch liet Verschaeve zich overhalen vooral door de gedachte het zou iet! heerlijks zijn Vogel's leveu-scheppendt kunst de allerheiligste woorden tot leven le hooren verwekken dan zouden niet alleen de woorden des Heilands kennen, maar den toon, die altijd bij Christus, maar hoeveel meer in de laatste martelie-uren van Zijn leven, n diepte zal ontsluierd hebben, de klaarheid van het woord zelf. Verschaeve redeneerde aldus«slechts het gesproken woord geeft den levens- indruk met zijne diepte en volheid Indien dit nu geschiedde met Christus' woord, cd wel door de kunst van een geniaal declamator, dan was de waarde van zulk ecne daad niet te overschatten." ZUIVERE RAUWE MELK KARNEMELK, VOGHURT BOTER, ROOM Depót Utr. weg 74 Tel. 816 qeraden oogenblik heeft men dat Tro- jaansche paard van 't grondbedrijf in de stad gehaald, en hoe krijgt men 't Het verslindt met zijn onkosten aan ambtenaren en reclame halve tonnen, tot duur verkoopen der gronden dwingen. Dat doodt weer alle particu liere ondernemingsgeest en bouwlust, prikkelt en drijft tot het nemen van maatregelen ter bescherming van den stadsgrond-winkel, maar het maakt de stad groot; het bezorgt de stad meer inwoners, die niet in de oude, scheef aangeziene oude stad koopen, maar naar Utrecht cn Amsterdam trek ken, daar ze met geen enkelen band aan Amersfoort gebonden zijn. Men heeft nog geen leergeld genoeg betealdnog steeds droomt men van Amersfoort groot-stad. Daarin ligt de fout, die tot zoo groote uitgaven voert en op den duur de financiën, die toch al niet schitterend zijn, totaal in den grond zal boren. Men moet terug tot bezuiniging, versobering, vereenvoudi ging. Dat is de eenige weg naar een goede toekomst. (Wordt vervolgd.) LARS NIELSEN. De Weleerw. heer Cal veen, ongeveer zeven jaar als missionaris werkzaam geweest zijnde op de Cook Eilanden werd om redenen van gezondheid naar Holland teruggeroepen en toeft thans lijdelijk bij zijn familie te dezer stede. De Weleerw. Heer Kapelaan Belt man zal Woensdagavond in St. Jozef zijn apologetische cursus vervolgeo. rsus is voor ieder toegankelijk. Albert Vogel had dc volgende wen- schen geuit: «Ik hoop dal u het dramatisch element er in laat leven, Hier en daar rauwe -dissonanten, die het gehoor moeten «schiijnen. Een geweldige clim;x. «De heilige figuur hoog, smetteloos en onaantastbaaren daarom heen het woeste gebrul en gejouw van de menigte, het door-elkaar eu over-elkan der rollen van luwe haatkreten. De sombere atmosfeer, het beeld «van de heilige Moeder, het ster «het huiswaarts keeren van de «zadigde menigte en dan, als «prachtige apotheose: de verrijï «als een steigende jubel. «Een schilderij, een haitverscheurerd «beeld van een gtuwelmoord. Die aanwijzingen en wenschen heeft Verschaeve gevolgd en vervuld. In de heilige gebeurtenissen heeft hij getracht eene lijn te leggen opdat zouden zijn een afgerond geheel. Het uitstervend Hallelujah der Aposte len duikt in de giuwelpassie, tot onzicht baarheid toe, onder, om in het zege- hallelujah der verrijzenis zich als in de eeuwigheid te ontplooien. De lijn gaat dus van 't uitstervend HaUelujsh tot het herlevend, en is een voudigweg de eeuwige levenslinie van mensch en natuurvan de ziekte door den dood naar de verrijzenis, van den id door den nacht naar den morgen, e vicaris-generaal van het Bisdom Brugge, H. van den Berghe, verleende an Verschacvc's werk het «Impri- ialur«, terwijl Em. de Jaegher, Can. b. censor, het met «nihil obstat merkte. We meerden goed te doen iets over 'ording en opzet van Cyriel Verschave's Passieverhaal te schiijven, vóór Vogel's optreden. Het' sobere verhaal moge ons beter doen bestffen het grootsche van het heilrijk verlossingswerk, en in ons een alles-over-trtffende liefde doen ont vonken voor onzen Verlosser en Hei land «Jezus van Nazareib, Koning des heelals en der eeuwen- de uilroi p, ge volgd door een Hallelujah 1 waarmede Verschaeve zijn verhaal besluit. T. G.

De Eembode | 1923 | | pagina 1