N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 Amersfoort, DE EEMBODE R Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken - Dinsdag 6 Maart 1923 - No. 96 ZES EN DERTIGSTE JAARGANG Kantoor i L«mc«r.cht 38. Am.r.foort EEMBODB versch|nt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. s abonnementen kunnen elke week In gaan, doelt opzegging van abonnement moet kwartaal" V00t invang van een nieuw Prijs per drie maanden 11.00 Bultende gemeente Amersfoort 11.10. Alzonderllke nummers 10 ct. advbrtent1ên 25 cent per regel. BlIIHkc tarieven voor handel en n| verheid b« geregeld adverteeren. AdvertentWn moeten Dinsdag en VrQdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Leven moet men alléén kunnen. Iemand, die geen overtuiging bezit behalve die van zijn courant, die zich niet alleen bezig weet te houden, die zich in de eenzaamheid niet even zoo wél bevindt als in gezelschap, zulk een schim kan men nauwelijks leven noemen. Amersfoort t per kip (ruim). DERS (van Beekbergen). I eieren per kip. IEOHORNS (van Horst). JiL a Laatst» oproep. Ten slotte zijn er dan nog juist ge noeg deelnemers gekomen om de cursus door Mr. E. J. J. van der Heijden op uitnoodiging van de Volksuniversiteit der gemeente Amersfoort te geven, te laten doorgaan. Toch herhalen wij ons dringend ver zoek, dat zich nog deelnemers of deel de worteltjes b li Deemsters aanmelden om de laatste moeten de planlopen plaatsen bij dezen interessanten gebracht worden,leergang te bezetten, glas, anders sch De cursus vangt hedenavond aan om Het steken van |half acht precies in het Militair Tehuis men in Maart, ni aan de Korte Gracht. Men kan zich paardemest te bdaar vanavond meteen opgeven, deze maand kunt Volgende lessen worden gegeven de perken voorzieD Dinsdagen 13, 20 en 27 Maart a.s. (vergeet-mij-nieije Minimum bijdrage voor den geheelen of Sept. gezaaid rcursus van vier lessen is totaal slechts dus niet in een kéén gulden. van hei blad. Le Mr. E. J. van der Heijden behandelt uw doperwten: nzooals men zich herinneren zal: »De gleufjes van 3 positie der vrouw naar Katholieke op- daarin de erwten vatting. -Taasiiik mrl li' Hij verdeelde zijn stof aldus 1. De positie der vrouw in het heiden dom. 2. Haar verhtffiog door de christe lijke gedachte. 3. De Maria-vereering. 4. Het Katholieke huwelijk. 5. De heden- daagsche rechtspositie van de vrouw. 6. Voorstellen tot verbetering, beoor deeld naar Katholiek beginsel. 0s gemeentebagrooting. Burgemeester en Wethouders deden aan den Raad toekomen hun antwoord op de bemerkingen in de afdeelingen gemaakt bij de bespreking van de ge- meeotebegrooting 1923. 't Is een zwaar stuk gecijfer, noodig, omdat B. en W. uit het verleden het heden willen verklaren. Ze gaan daar om terug naar 1916-en geven, te be ginnen met dat jaar, de financieele ge gevens der gemeentelijke huishouding met de noodige commentaar. Vooraf doeD zij uitkomen dat het college van Ged. Sleten het Amers- foortsche gemeentebeheer in de laatste jaren zeer critisch beschouwt. Zij willen die situatie niet verscherpen. Integen deel ze «willen al het mogelijke doen om te komen tot een loyale samen werking tusschen Gedeputeerden, B. en W. eu Raad, teneinde de moeilijkheden op financieel gebied, welke in deze Gemeente zeer zeker bestaan, op te «Wij erkennen», aldus lezen we in dit merkwaardig stuk apologie, «de financieele moeilijkheden, waarmede niet is gezegd, dat onze gemeente er slechter voorstaat, dan menig andere gemeente.» «Veel weten», zeggen B. en W. in hun lijvig rapport nogal menschkundig, «zal ook in dit geval zijn, beter be grijpen, en het zal blijken dat het ge voerde gemeentelijk financieel beleid in nauw verband met dat der bedrijven is gevoerd, deels door crisis omstandig heden was gebodeD, deels een gevolg was van het inzicht van het destijds bestaand college en den gemeenteraad, deels ook het gevolg was van de in zichten van Gedeputeerde Staten.» Daarna volgen dan antwoorden op diverse vragen in de afdeelingen ge steld over verschillende ondcrdeelen der begrooling. Daarbij wordt bijna niets toegegeven in het algemeen. Zuiniger beheer is niet wel mogelijk: ambtenaren zijn er niet te veel. Ia zake het grondbedrijf heet het «Tot nu toe is de bouwrijpe grond regel matig verkocht». Zij, die van het stuk een dieper gaande studie willen maken, verwijzen wij naar de R. K. Openbare Leeszaal, waar dit 40 fol. pag. dikke stuk voor ieder be zoeker ter visie ligt. Nuts-Spaarbank. Gedurende de maand Februari werd iogetegd: f99045.58 en terugbetaald: f 58514.76, dus meer ingelegd dan terug betaald f40530.82. Uitgegeven werden 66 nieuwe spaar boekjes en afbetaald 5 spaarboekjes. In busjes werd gespaard: f271.27, ter wijl voor een bedrag van f 3200.aan effecten van inleggers in bewaring werd Bij de politie te Utrecht meldde zich een los werkman uit Amersfoort, die mededeelde, dat hij gedurende Februari, Maart en April 1922 gelden had verduisterd ten nadeele van den StrateDmakersbond. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3%-5% Vrijdag voorm. 9.40 kwam de extra- trein, waarin Z. M. Gustaaf V, koning van Zweden zich bevond, het station binnenstoomen. Aan de vlaggetjes voor op de locomotief kon men zien, uit welk land de vorst kwam. Z. M. stapte uit met zijn gevolg en werd toegesproken door onzen Burge meester. Na een onderhoud van eenigr stapte de koning, die op de _en een aangenamen indruk maakte, weer in zijn salonrijtuig en Da het hoerageroep der vele belangstel lenden en het vriendelijk groeten var Z. M. vertrok de trein in de richting Amsterdam. Nieuwe telefoonaansluitingen 825 Verspijck, Anna Paulownalaan 24 829 Hoksbergen, Graanh. Soesterw. 83 831 Baron Creutz, Utrechtscheweg 173. 832 Dr. Bergeo, Mondziekteu en Tand heelkunde Wijersstraat 15. 833 J. v. Dam, Schimmelpenninckstr. 18 Aan de algemeene Overste der Zusters van O. L. V. en aan de Overste het ziekenhuis alhier is door Z. M. den Koning van België de medaille van Koningin Elisabeth verleend. Kaasmarkt. Aangevoerd 10 wagens bevattende 1530 kilo. Prijs f 61 tot f 66 per 50 kilo. Handel zeer vlug. Marktbericht. Appelen f3 a f6per hectoliterZandaardappelen f 2 a f 2.50 per hectoliter; Hoendereieren f5.50 a f6.50 per 100 stuks; Hooiboter f2.70 a f 3.10 per kilo Kippen f 1.20 a f 2.50 per stuk; Piepkuikens f 1.25 a f2 per stuk Kuikens f 3 a f 4 per stuk Tamme konijnen 11.50 a f 2.50 per stuk Wilde konijnen f 0,70 a f 0.90 per stuk Duiven f 0.90 a f 1 ger paarMagere varkens f 49 a f65 per stukZeugen drachtig f 150 a f 200 per stuk Biggen f 20 f35 per stuk; Zeugen guste f115 f 160 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer50 heci. Appelen 180.000 stuks Hoender eieren 120 kilo Hooiboter 40 magere varkens 150 Biggen 25 Zeugen 5 heet. Zandaardappelen. Ia weerwil van 't geklaag allerwege :r malaise en slechte tijden, gaan :e Amersfoortsche winkeliers, die de Langestraat als domein hebben, voort met verfraaiing en uitbreiding hunner winkelpanden, waardoor de Langestraat meer en meer wordt een winkelstraat, groot-steedsch van aanzieD. Dezer dagen was 't de firma Hehen- kamp en Co., die een uitbreiding van hare bekende magazijnen voltooide. Zij annexeerde het naastgelegen voor malige magazijn l'Hirondelle en gaf zoc, na doelmatige verbouwing, een groote en practiscne uitbreiding aan haar ma gazijn. Bij de opening zag 't er, zooals ZUIVERE RAUWE MELK KARNEMELK YOGHURT BOTER ROOM Depot Utrechtschew. 74 Tel. 816 Hebt U een Taxi of auto noodig bij zoo'n gelegenheid gebruikelijk is, feestelijk uit. Onder architectuur van den architect Herm. Kroes, werd het werk verricht door de firma's Fijnenberg en Wilde- an, en Timmermans. Hanze-vergaderlng- Men schrijft ons: Onder leiding van Voorzitter Beijer ram onze R. K. Middenstandsvereeni- ging bijeen 't Patronaat Elleboogsteeg. Na eeD woord van welkom werd medegedeeld, dat de Hanze deelneemt de actie tegen de zakelijke belasting e bedrijven, dat voor het Hanze ondersteuningsfonds Santos een com missie zal worden beooemd, en dat het secretariaat van De Hanze zal worden waargenomen door den heer Verwer. De heer G. A. Luycx bracht een zakelijk en pittig jaarverslag uit, waarin niet verheeld werd, wat er haperde in de organisatie. De uitgave van het advertentieblad werd geslaakt omdat een dergelijke uit gave hier geen levensvatbaarheid heeft. Samenkomsten in het belang van den R. K. Middenstand werden ook belegd et besturea uit den omtrek. Het financieel verslag gaf een batig Ido aan. De directeur van het Centraal Hanze- Bureau te Utrecht kreeg vervolgens gelegenheid te bespreken de econo mische positie vaD den Middenstand in den tegenwoordigen crisistijd. Hij betoogde dat de Middenstand recht van bestaan beeft en niet kan De zwartgele Rosat. Ia het schoone Stiermarken, aan den linkeroever van den Mur, verheft zich als een eeuwenoude wachter van de grenzen des lands, eene hooge rots, de Scböckel geheelen. Meestentijds is hare kruin met een grauwen nevel be dekt en wanneer deze optrekt, dan stijgt, gelijk eene volksoverlevering luidt, de oude Schöckelheks uit een groot gat op hare top op en zendt de allerhevigste onweersbuien over het dal af, zoodat sedert onheuglijke jaren de Scböckel- profeet als verkondiger van het weder geldt. Van hier, geëerde lezer, moetg oor naar het dal voorover neigen, het klokje eener menschelijke i wedijverende met de trillende tonen der hoog in het luchtruim zwevende leeuwerik, den Heer der n" avonddanklied toebrengende, klinkt ii te gemoet uit een paradijs achtig dal, waar tusschen zwaar ge boomte een klein net kerkje verscholen ligt. Lange dreven, hooge linden kastanje- en plataanboomen voeren hier naar een open plek, waar eertijds een ondoordringbaar bosch stond, dat door vrome kluizenaars bewoond werd. Zij hadden voor zieh celles in den berg uitgegraven en een eenvoudig uit boom stammen samengesteld klokkentorentje gebouwd. Dat waren de eeuwenoude kluizen der heremieten vau den H. Paulus en bier bestuurde de overste i orde, terwijl hij de medebroeders m zijn klokje bijeenriep en hun zijl bevelen gaf. In het jaar 1663 werd op die plek, aar heerlijk groen hel oog bekoort, :n plechtige stilte het hart des men- schen tot nadenken stemt, door een herbergier uit Giiitz, Hans Frits ge naamd, uit dankbaarheid voor zijne wondervolle redding door de Voor zienigheid, een kerkje gebouwd, Maria in het Groen geheelen. De toevloed van pelgrims naar deze plaats were' lieverlede zeer groot en nam nog ge stadig toe, tot Keizer ;Frans Joseph in het jaar 1782 alle kloosterorden op hief en ook de laatste kluizenaar van Maria in het Groen zijne stille kluis moest verlaten. Hoogerop voert de bergweg naar eene andere kerk, met twee wittè torentjes, «Maria, vertroosting var land» geheelen, eene kerk, welke reeds van de tijden der kruistochten dag- teekent en hare naam ontleende aan het feit, dat vrome pelgrims uit het Heilige Land haar eene kostbare rclcqui stukje van het H. Kruis van Christus, vereerden. Hier rusten de oude kluizenaars van den H. Paulus open kisten, geheel verdroogd als mummiën, gerimpeld en hard als per- gament. Hier vielen vele christen hel den, toen in het jaar 1640 talrijke bor den Hongaren en Tartaren Stiermarken overstroomden en alles te vuur en te zwaard verwoesten. Maar de kerk werd prachtiger opge bouwd dan zij te voren was, terwijl Keizer Karei VI groote sommen gelds aan hare herstelling ten koste legde. Niet ver van deze kerk, vanwaar de blik des wandelaars door het prachtige gezicht op het dal beneden verrukt wordt, verheft zich een eenvoudig kruis, aan welks voet men in het jaar 1809 na het gevecht der Franschen in de voorstad Sint-Bernard bij Gialz, op den 27 Juni eun jong Fransch c fficier vond met wonden overdekt. Hij zat dood tegen het kruis geleuDdden nacht te voren was hij in de villa vau een graaf ingekwartierd geweest en bad zijn dood voorspeld. Dat zijn lang vervlogen beelden het verleden; maar ook in het jaar 1848, toen het oorlogsvuur van uit Italië opvlamde, bood deze plek bij de kerk van Maria Varlroosting een zielroerend schouwspel aan. Daar knielde aan den voet van het oude kruis eene bejaarde vrouw in de nauwsluitende kleederdracht der Stier- marksche Alpenbewoonstersde ronde groene hoed, dien zij op den hoofd droeg, bedekte haar vergrijsd haar, in hare groote schoone oogen schitterde echter nog jeugdig vuur, want haar hart klopte met krachtige siagen voor hem, voor wiens welzijn zij juist een innig gebed ten hemel opzond. Het was eene moeder, die hier voor hareu zoon bad eene arme dorp- bewoonster uit hei Andiitzdal, Marga- relha Bliimlein, de weduwe eens bout hakkers, die van den voet van den Scböckel, waar hare but stond, naar deze plaats, de kerk van Maria Ver troosting, eene bedevaart ondernomen had, om hier nog eenmaal haren eenigen zoon te zien en te zegenen. De eerste dagen toch waren aange broken, waarin Italië, onder de bescher ming des konings van Sardinië, zijn geschut tegen Oostenrijk richtte, en Ook in het schaone Stiermarken was bet bevel afgekondigd, dat de wakkere schutters van het land zich onder de vaan van hun vorst schareu zouden. Duizenden gaven aan deze oproeping gehoor en onder dezen ook Everardus, de jonge schutter uit het Anduitzdal en de cenige zoon van de nu bij het kerkje van Maria Vertroosting knielende weduwe Margaretha Bliimlein, Eindelijk kwam de jonge ter nauwer- nood twintigjarige bergschutter de hel ling van den berg op. Het was een schoon jongeliag, met gitzwart krulhaar, vonkelende oogan en zacht blozende wangen, op welke de reinheid van zijn manmoedig hart zich afspiegelde. De groene jagershoed met den gemsbaard, de korte grijze wapenrok en de blanks buks met den breeden groenen draag band kenmerkten den moedigen zoon der Stiermarksche bergen als een van die wakkere jonge strijders voor het vadeiland, die met vreugd hunne kracht, hun bloed, buu leven ten offer brachten, nr het gold de rechten jhuns keizers gebieders tegen vreemden aanval te verdedigen. Het was uit zuivere vaderlandsliefde, dat Everard, de jonge bergjager uit het AndiUtzdal, als soldaat van het tiende bataillon keizerlijke jagers reeds vaau van zijn keizer trouw gezworen had ommet de overige Stiermarksche scherpschutters naar Ita lië op te trekken. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1923 | | pagina 1