L. Posthouwer vertrouwen R. K. SPAARBANK DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 9 Maart 1923 - No. 97 Binnenland ers IERDAQ gs 6 uur oncordla Retraite-Penning van de R. K. Werkl.vereen. „St. Jozef". Vergadering voor de uitgelote leden op Zondag II Maart, 12 uur, op de bovenzaal. Bespreking Paasch-retraite van 31 Maart—3 April. HET BESTUUR. Transporten R K. Hulsvesllngs comité Het Ned, R. K. Huisveslings-comi'é deelt ona mede, dat de aankomst en 't vertrek der kindertransporten als volgt zijn gewijzigd. Net meisje v 10 Maart aankomst van Weenen. naai- r Maart vertrek naar Weenen. Haal"- v- Met deze transporten bestaat gelegen- ak genegen aheid liefdesgaven te verzenden en moe- Brieven^ondten jexe uiterlijk 3 daeen voorvertrek .De E. a van het transport in het Magazijn Zuid- Willemsvaart 163 te 's Bosch aanwezig Buurtverkeer. te Amersfoort XI MAART 1923 Naar men mededeelt, zal ingaande 1 Amersfoort in April a.s. op verscheidene baanvakken „Het Boompje' der Nederlandsche Spoorwegen het weg. 1 buurtverkeer worden ingevoerd, waarbij de prijs van de reis heen en terug even veel zal bedragen als 1 '/a m8B' den prijs van een enkele reis, Provinciale Staten van Gelderland. De R. K.Candidaten van dc districten in onze omgeving zijnJ. G, Snack'rs te Wageningen, A. C. M. Rijke te j Harderwijk, B. M. Willemars te Barne 'veld. C, Prinsen te Oosterbeek. Sobrlëtaa. Door het Federatiebestuur van «So- brlëtas» is besloten de functies van secretaris er. penningmeester te scheiden Secretaris blijft de ZeerEerw. heer i L. Simoois te 's Hertogenbosch en tol penningmeester werd benoemd de beer Th, J. H. Bianchi te Amersfoort. De Jaarlijksche vergadering va Federatief «Bestuur met de voorsiiters I en secretarissen der Diocesane Bonden zal dit jaar plaats hebben te 's Her- Itogenbosch in liet Centraal Bureau op Dinsdag 3 April. Mr. Zlmmermann nam afschaid als Burgemeester van Rotterdam en hield daarbij een be- 1 teekenisvolle rede, waaruit wij aanhalen besturen is het vertorgen van het algemeen belang, en het alge meen belang is niet gelijk aan het be lang van groepen of van klassen, hoe groot en taliijk en machtig ook, maar wordt gevormd door het samenstel der belangen, aan allen, of aan nagenoeg allen gemeen. Het publiek terrein is heilige grond, slechts met loutere be doelingen te betreden. De openbare middelen, die door belastingdwaog van allen worden gevorderd, mogen niet lichtvaardlgljjk worden uitgegeven, maar moeten door den beheerder met even veel of grooter zorg nog dan de sijne, worden aangewend.» Roomschs politiek. Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer, heeft een rede gehouden over de malaise, voornamelijk op econo misch gebied,, en over de doden, door de Regeerinj gesteld ter bestrijding van de malaise. De politiek, door de Regeering gevolgd, Ier veiligstelliog van den gulden, werd door spr. toegejuicht. De ingevoerde bezuinigingen leidden mede ter verlaging der kosten van het levensonderhoud. De critiek op de Regeering komt voornamelijk uit arbeiderskringen, doch de arbeiders hebben geen reden tot klagen over de Regeering. De malaise is een internationaal verschijnsel. Vrij handel bestaat than feitelijk niet. Spr. is voor bcschermu,van de industrie, vooral in deze abnormale tijden. Het gevaar voor een ooi log Is thans grooter dan ooit. Wij kunnen en mogen ons leger niet afschaffen. De gevolgen van de bezetting van het Roergebied zijn niet te overzien. Als lid van den Vol kerenbond hebben wij verplichtingen, In 1914 waren wij neutraal, nu niet meer. Op het leger moet bezuinigd worden zonder het te verzwakken. De eiscb tot ontwapening is oneerlijk. In de Kamer ij veren de socialisten mee voor aansluiting bij den Volkenbond. Bij de debatten merkte Hermans op, t hem ook nu weer is gebleken, dat in onze arbeiders- en ambtenarenkringen de socialistische pers word gelezen. Ons streven zij en blijve gericht op christelijke politiek, op behoud van onze eenheid, belichaamd in de R. K. Staatspartij. Utrechtschestraat 25 Tel. 81 Amersfoort- Adres van Reparatie-Inrichting voor elk merk door geschoold personeel. ADEK Rijwielen LAGE Prijzen DOUGLAS Motoren 2 De zwartgele Roset. Thans kwam de wakkere schutter als liefdevolle en gehoorzame soon van zijne godsdienstige moeder om naar het oude gebruik der Stiermarksche be woners »op de gewijde plaats» van zijn moedertje bet laatste afscheid te nemen. Het moederoog herkende hem van verre en spoedig daarna omsloten de bevende armen der weduwe den eenigen zoon, terwijl de eerste traan van het afscheid op rijn voorhoofd droppelde. «Dus is het ernst, Everardf» sprak de arme vrouw met eene door hare gemoedsbeweging bijna onverstaanbare stem; «moeten wij heden avond nog afscheid nemen, mijn zoon?» »Ja, moederlief,» antwoordde haar jongeling, »de keizer heeft geroepen en geen waar zoon van het vaderland mag achterblijven weet gij nog, moeder, vader op zijn sterfbed tot ons Alles voor God, den Keizer Vaderland I» »Ja, dat zeide hij,» hernam de arme weduwe, haren eenigen zoon met be traande oogen nog eenmaal vast aan ziende, »en daarom», voegde zij er bij, «wil ik u ook niet beletten, Everard, aan de roepstem van een heiligen plicht gehoor te geven, al is het mj ook, zou mijn hart breken van de groote droefheid, die mij het scheiden van u veroorzaakt. Moest het echter reeds heden plaats hebben, mijn Everard?- «Ons Stiermarksch schuttercorps nu, breekt heden na middernacht van den oever van den Mur op, om zich mei versnelde marschen bij den overste, Kopal aan te sluiten,antwoordde de jongeling. «Het is derhalve het laatste oogenblik, lieve moeder, waarop uw zoon tot u komt, om voor den gevaar vollen tocht den moederlijken zegen te ontvangen.» •Ja, den moederlijken zegen,» sprak arme v ouw, zich zelve geweld aan doende, «Ik, arme vrouw,» ging zij onder hare tranen glimlachende voort, «bezit niets, niets van waarde, wat ik u op langen tocht kan medegeven, als alleen den zegen der moeder, die u geleiden moge door alle gevaren, die gij te gemoet gaat en op uw hooid rusten moge, tot wij elkander zullen wederzien, indien het God den Heer behaagt De arme vrouw kon door de smart van de ophanden scheiding van haren eenigen zoon niet verder sprekenook het kinderijk hart van Everard voelde thans al het bittere der scheiding; hij zonk aan de voeten zijner brave moeder neder en bedekte de handen der innig geliefde met gloeiende kussen, en deze handen rustten voor de laatste maal be schermend en zegenend op zijn hoofd, terwjjl het zachte kleppeu van het avond klokje van het kerkje tot het bidden van den Angelus uitnoodigdc, welke bede moeder en zoon in dezen laatsten plechtigen afscbeidsstond tot den met fonkelende sterren bezaaiden hemel op zonden. Toen nam de vrome moeder het mandje op, dat zij aan hare voeten had Hier, Everard,» sprak zij, «neem dc laatste geschenken aan, die uwe moeder u geven kan.» Het was een flrsclije Stiermarksche kruidendrank, welke de liefdevolle zorg vuldigheid der moeder den zoon aan bood. «Dit is voor uw lichaam,» zeide zij, «en hier is 'o schild voor uw lichaam en voor uwe ziel.» Met deze woorden overhandigde de liefdevolle moeder den vertrekkenden zoon een klein blaadje perkament; het was de getrouwe afbeelding der Heilige Maagd, gelijk zij in het kerkje van Maria Vertroosting te zien is, vervaardigd naar de schilderij van den Stlermarkschen schilder Scheijd, die, volgens eene oude Stiermarksche Icronjk, Maria voorstelt, AMERSFOORT onder controle Centrale Accountantsdienst van den Nederlandschen Boerenbond. De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden R. K. JONGENSSCHOOL BREEDESTRAAT. ZONDAGS van 12 tot 1 uur WOENSDAQAVONDS van 7 tot 8 uur. Dadelijk ingaande Rente 3\0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Amersfoort Geloof en Wetenschap. Het Bestuur van bovengenoemde vereeniging versoekt ons te berichten, dat op Vr jdag 16 Maart a.s. 's avonds 8 uur een bijeenkomst zal worden ge houden in het Hotel «Ter Horst», Ulrechtseheweg 2. In dese bijeenkomst zal de Weleerw. Zeergeleerde Pater Felix Otten, O. P„ eene populair- wetenschappelijke voordracht houden over den «Bjjbel». Eeu paar weken geleden werden in R. K. Openbare Leeszaal een aantal studieboeken vermist. Vermoed werd dat een bezoeker van elders, die door zijn manieren de aandacht trok, de boeken had ontvreemd. Dezer dagen werden de vermiste boeken door de recherche te Amsterdam in beslag ge nomen. De vermoedelijke dader bevindt zich te Utrecht in arrezt. De cursus door mr. Van der Heijden vanwege de Volksuniversiteit der ge meente Amersfoort te geven, ving Dins dag aan met 37 hoorders en hoor. deressen. Nog drie lessen volgen nu ook daarvan kan men nog profiteeren als men zich spoedig meldt aan het Secretariaat Utrechtscheweg 255. Vrijdag 16 Maart a.s. vergadert de R. K. Kies vereeniging voor de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart in het gebouw St. Jozef. Het fabrieksgebouw Necofa leent zich zeer wel voor het houden van tentoonstellingen. Vandaar dat voor het houden van een Amersf. Winkelten- toonstelling weer aan Necofa werd ge dacht. Ia de laatste dagen van April denkt men deze expositie te houden. De R. K. Werklieden ver. »St. Jozef» houdt eene Ledenvergadering op Don derdag 15 Maart, des avonds 8 uur. De agenda vermeldt o.m.Installatie de troosteres der wereld, de maagde lijke moeder van Hem, die in de kracht het Kruis de zonde en de dwaliug overwon. Neem dit prentje mede, mijn zoon, sprak de vrome moeder; «het is het bee'd van Haar, wier voorspraak gij als kind, als knaap, als jongeliog in deze kcik zoo menigmaal afgebeden hebt. Neem hel mede en moge het u tot beveiliging verstrekken in alle ge varen, die u van nu af omgeven zullen, tot gij teiugkeert in de armen uwer smachtend naar u verlangende moeder.» Zwijgend en diep getroffen nam de jonge schutter hel prentje uit de handen zijner moeder aan hij bevochtigde deze hinden met de tranen der kinderlijke liefde, die nu uit zijne oogen opwelden toen hoorde hij de verwijderde tonen van deo jachthoorn, die hem van den oever van den Mur toeriep, dat het laatste uur van het afscheid verstreken was en begeleid door den zegen der weenende moeder, ging de jonge krijgs man het bergpad af, om in het midder nachtelijk uur den marsch te beginnen, die hem naar de slagvelden van Italië zou voeren. De Engel des verdeifs, dien de Heer over leven en dood losgf hetend had, zweefde over dc schoone Leemden van Bestuurzveikiezlng (periodieke aftr.); Re geling biljartspelBespreking Commis sie «Volksgezondheid». De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche Vallei, Amersfoort vergadert Dinsdag 20 Maart. De dagorde geeft o.m. aan Drfinitieve beslissing inzake de aan stelling van den Secretarie en bet Personeel der Kamer. Toelichting: Op de vergaderingen der Kamer van 23 Juoi en 21 jull~22 voorlooplg voor één Jaar benoemd Schreurer ala Secr. en Mej. H. Jomao en Mej. J, G. Nookca nis amb tenaressen der Kamer. Instellen ondersoek naar de loa- en laadgelegeDbeid te Amersfoort (hnven) naar aanleiding van een desbetreffend adres, door den heer Ed. v. Vollen hoven aan den Gemeenteraad versoodep. Ingekomen stukken. w.o. Verzoek Gemeentebestuur Amersfoort om advies inzake voorgestelde afschaf- Hog van de Ordonnance pour les eaux et les foi éts van Aug. 1669, voor zoo ver betreft het Jaagpad langs de rivier de Eem. Adres der Kamer Utrecht in verband et de opvatting, dat de zegelwet ook toepasselijk zou zijn op winkelbons, enz. boven Gld. 10.— aan den Min. v. Fin,, om herziening in den zin, dat alleen worden belaat stukken, die uit sluitend sijn bestemd, om als bewijs van kwijting te dienen, Mededeeling dat ontwerp spoorweg dienstregelingen voortaan op de secre tarieën der K. v. K. ter insage zullen gelegd worden. Vaststelling Jaarverslag over 1922. Dinsdagavond 6 Maart 1923 verga derde de afdeeling Amersfoort van het Gezelschap van den Stillen Omgang in het gebouw »St. Jozef» tot vast stelling harer plannen voor de dit jaar te houden bedevaart naar Amsterdam op 18 Maait a.s. Besloten werd per trein te gaan tot Italië en 't geheele heirleger des koninga van Sardinië trok den Oostenrjjkschen adelaar te gemoet, welks vleugelen aan vankelijk verlamd schenen. Het was bij Volta, dat het leger der Oostenrijkers zwijgend en doodmoede na den heeten slag op de wijnbergen kampeerde. Niet het geringste koeltje liet zich gevoelen; het nachtelijk duister begon te vallen en overdekte de groene weiden, op welke menig wakker Oosten rijker nu den laatsten slaap sliep. Ken drukkend algemeen gevoel van weemoedigheid had ilch meester ge maakt van de duisendrn harten, welke hier klopten; er scheen een geest van treurigheid door de rijen der dappere krijgers rond te waren, die op dit uur meer dan ooit beseften, dat zij, omringd door verraderlijke vijanden, iedere duim breed gronds met hun bloed moesten koopen. Plotseling echter werd de plech tige stilte, welke in het leger heerschte, verbroken door vroolijke tonen, die, aan vankelijk sacht, steeds luider door de Sen klonken en door de krijgsmuiiek ir regimenten voortgebracht werden, welke op bevel van den opperbevel hebber van het hier kampeerende leger corps van dc heuvelen afdaalde en wier Instrumenten het üostenrljksche volks lied door het luchtruim deden galmen.

De Eembode | 1923 | | pagina 1