DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken - Vrijdag 9 Maart 1923 No. 97 TWEEDE BLAD. Buitenland. De gruwelen van den oorlog. Indien iets in staat is om de mensch- lieid te overtuigen, dat de ootlog mis daad is, moet liet wel deze pas ge voerde oorlog zijn, schreef dr. Lotsy onlangs. Begonnen met den inval in België, is het resultaat geweest de dood van millioenen flinke jonge mannen, die elkaar hebben gedood zonder persoon lijk iets tegen elkaar te hebben, de levenslange verminking van tallooze anderen en het krankzinnig worden van velen. Onder die verminkten zijn er men herinnert zich het zenuwschok kende verhaal van den menschelijken klomp, die geen ledematen meer bad,, blind cn doof was die erger dan dood zijn, en nu, 5 jaar na het sluiten van den vrede, verpleegt de Eogelsche regeering er nog eenige tienduizenden daags meer dan 100.000 in feite en heeft tientallen van hospitalen voor oorlogs-zenuwpatiënten moeten stichten. De gemeenste oorlogsmiddelenver stikking door vergiftige, verbranding door brandende gassen, bommen ge worpen uil vliegtuigen en Zeppelin's, torpedeering van schepen en schuilei, zijn gebruikt. Van oorlogsrecht is niets, letterlijk niets overgebleven goederen van par ticulieren zijn verbeurd verklaard, gees telijk eigendom (patenten) eveneens, schepen van onzijdigen eveneens, neu trale landen men herinnere zich de behandeliDg, die wij ondervonden geblokkeerd, vreedzame neutrale onder danen zijn vermoord, teekenen van ver dienste (decoratie's, eeredoctoraten, eerelidmaatschappen) aan hen die ze verdiend hadden, ontnomen, weten schappelijke weiken zijn geboycot.... 't Is goed, zich dat alles en vee) meer nog eens te herinneren, nu men bij onze buren weer op oorlog aansti Ds ten top verheven vereering het milltaifisme in Duitschland was een der oorzaken, maar men heeft daar het militairisme in zijn ergstcn vernietigd. Er waren er die hoopten tijdens den ootlog niet op een vernietigende neder laag van ééne partij, omdat zij daar van geen weikslijken maar slechts een schijn-vrede, geen vernietiging van het militairisme, maar slechts een verplaat sing daarvan vreesden. Zij hebben helaas gelijk gekregen. De toestand van thans is ernstiger dan die van vóór den oorlog. Toen ijiilden ten minste twee legermachten: de Dultsche en de Fransche, elkaar ongeveer in evenwicht, thans niet n Na het Duiteche, zien we nu het Franco-Belgischemilitaiisme triomfeeren Dat alle militarisme uit den booze is, blijkt alweer uit de herhaling van zooveel wat in den oorlog is geschied. Wij hebben weer leugenbcrichten, weer cotflscatie van particulier eigendom, er zijn weer onschuidigen gedood en niemand heeft zekerheid. De roerige Ruhrstreek. De Duitsche Rijksregecring, met name kanselier dr. Cuno, acht de toestand tengevolge van nieuwe uitbreiding der Fransche bezetting ernstig. De Rijksdag is bijeengeroepen. In Frankrijk woedt verwacht, dat Duitschland weldra zwichten zal. In een intervieuw verklaarde de Duit sche rijkskanselier, dat Duitschland geen oplossing zal aanvaarden, welke het Rijnland niet ongewijzigd bij het Rijklaar. Iutusschen wordt het bezet gebied finaal afgesloten van 't overige Duitsch gebied, 't spoorwegverkeer gaat al meer in verwarring en er is alle vrees vto de le vensmiddelen voorziening van 1 zoo dicht bevolkte Industrie gebied. De Dultsche regeering, die haar on derdanen in de verdrukking naar best vermogen steunt, bedient zich automobielen voor lcsensmiddelenaan- voer enz. Maar als ook deze auto s door de l-ranschcn gcrcquireeid worden? Ook de voorziening met geldmiddelen word' bezwaarlijk. De 12 milliocn, die onlangs op de grens van bet Ruhrgebied door de Franschen werd buitgemaakt, zijn niet teruggegeven. Telkens wordt be slag gelegd op Duitsche openbare Uas- De Duitsche rijkskanselier heeft de Duitsche bevolking gerustgesteld met de verzekering, dat dc Duitsche industrie voorloopig de Ruhr-kolen missen kBn en dat er geld genoeg is om steenkool uit Engeland in te voeren. Ondanks deze aankoopen van Engelsche steen kool is de koers van de mark niet ge vallen, zelfs iets verbeterd. Maar gevaarlijk blijft de toestand zeer zeker. meer inhechtenisnemingen van Duitsche ambtenaren worden gemeld reeds vallen nu en dan slachtoffers i 't gewapend Fransch optreden. Binnenland Het bondsbestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien en heeft naar aanleiding van het feit at het militair personeel der lucht- aart-afdeeling te Soesterberg in 2ijn rijen tijd er verschillende nevenbe trekkingen op na houdt, waaronder die handelsreiziger, zich gewend tot minister van Oorlog. minister antwoordde dat doorhem het standpunt wordt ingenomen, dal militairen gerechtigd zijn in hun vrijeQ tijd nevenbetrekkingen waar te nemen, mits de dienstbelangen daardoor niet worden geschaad. De minister achtte mitsdien geen termen aanwezig tot het uitvaardigen van verbodsbepalingen die aan die vrijheid een einde zouden Waarschuwing- Het Centraal Bureau voor de K.S.A. Nederland te Leiden acht zich ver plicht met klem te waarschuwen tege- de misleidende wijze, waarop de zoo genaamde Nationale VereeDigiDg tot bestiijding van slechte lectuur »Sint Nicolaas», gevestigd te Utrecht, werk- Deze vereeniging, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 6 Jan. 1914, is geen Katholieke Vereeniging. Zij is niet Kerkelijk Goedgekeurd, Een grondig onderzoek door ons Bureau te Utrecht ingesteld bracht aan het licht, dat de vereeniging «Sint Nicolaas» aldaar vrij wel onbekend is. Deze vereeniging durft bet niettemin aan om een enorme premie-verloting te organiseer'en. De uitgifte bestaat u t 1000 series van 1000 obligaties, elk van f2 50, dat is dus totaal 2'/j mil- lioen gulden 1 Deze loten tracht men aan den man «e brengen o.a. in het Zuiden des lands en in Zuid-Holland. Daarbij wordt als doel voorgespiegeld: •het constitueeren van eene groote bibliotheek, hoofdzakelijk bestaande uit studie- en Apologetische werken' Vager kan het niet gezegd worden I Ofschoon het prospectus co zelfs de keuze der prijzen cn de mededeeling, dat de uitslag der trekkingen 10 dagen daarna in alle R.K. bladen zal worden gepubliceerd bij den oppervlakkigen lezer sterk den indruk wekken, dat men hier te doen heeft waardige, Roomsche onderneming, bleek hiervan bij ons onderzoek niets. Het prospectus is ondeiteekend door den administrateur J. J. van Zeist. Het steungrage of koopgrage publiek de gelden voor de pr( op postrekening no. 81832 van E. M. Wijsbeek te Soest. Dit blijkt de echt- genoote te zijn van voornoemden Zeist, zoodat de vraag zich aan opdringt of dit echtpaar te zamen de vereeniging »Sint Nicolaas» vormen. Voorts geeft van Zeist als adres op Administrntic van deSt.Nicolaasloterij», postbox, Utrecht. Op het eerste gezicht wekt het reeds bevreemding, dat geen nummer van de postbox wordt ver meld, maar nog grooter wordt de ver bazing, als bij informatie blijkt, dat deze heer in het geheel geen postbox te Utrecht* heett, doch de Administratie der Postergen genoodzaakt is al zijn corres pondentie door te zenden naar Soest, waar van Zeist woonplaats schijnt te hebben. Wij informeerden bij een zeer wel ingelicht adres te Soest naar boven bedoelde personen. Zij bleken echter aldaar onbekend, Door het iogestelde onderzoek is bij ons Bureau de overtuiging gevestigd dat deze vereeniging met geen enkel katholiek belang iets van doen heeft. Wij raden dan ook het R. K. publiek niet met een en ander in te zich niet door den schijn tc laten misleiden. Waarschijnlijk door een misverstand vindt men deze vereeniging St. Nicolaas vermeld in de Pius Almanak 1923 blz. 774. Moest die vermeldiDg als reclame of loozc aanbeveling dienen bij gele genheid der premie-loterij Het Centraal Bureau zal zien hoe deze zaak verder kan worden opgetre den en houdt zich inmiddels aanbe volen voor mcdcdeellngen, daarop be- trekkng hebbende. Gemengde Berichten Troepen hongerige wolven maken in den laatslen tijd de districten inhei Zuid-Oosten vsn Rusland onveilig. |H Reizigers, die met sleden uit Simbrisk is weer een milliard, bestemd voor het onlangs een boer, met zijn gezin door 1 boer, met zijn j Ia den vooravond liep een 16 jarig meisje, te Haarlem; op den Kleinen Houtweg, om zich naar de R.K, Huis houdschool te begeven. Achter naderde een auto. Toen deze onmiddelijke nabijheid van het meisje was gekomeD, werd gestopteen man stapte uitnam het meisje op tilde haar in het voertuig en bond haar een doek voor de oogeu. De auto reed intusschen door, alhoe wel het meisje luidkeels schreeuwde. Terwijl men haar bij de polsen vast hield, werd het hoofdhaar afgeknipt. Ongeveer 10 minuten later werd zij eer uit de auto geduwdhet bleek dat zij zich toen op den Heerenweg bevond, tusscheo de Koediefslaan de Kerklaan. Maandag is te Haarlem een vracht auto, in bet water van dc Bakenesser- gracht gereden. Alvorens in de gracht te duiken, reed de auto tegen een lan taarnpaal, waartusschen een 38-jarige pakhuisknecht beklemd geraakte en daardoor een been brak. Bij den juwelier Nijiand te Zutfen vervoegde zich een juffrouw, die een brief overhandigde met verzoek om ant woord. Daarin verzoekt de firma Becker BrummcD enkele gouden hor loges en dito kettingen aan brengster te willen medegeven, tentinde daaruit een cadeau voor een jubileerenden be ambte te kunnen kiezen. Den volgenden ochtend zou antwoord worden gegeven en zou dan meteen de tekst inscriptie opgegeven worden. Twaalf horloges met kettingen, ter waarde van f2000, werden meegegeven. Toen geen antwoord kwam, toog een der firmanttn naar Brummen om te informeeren. Hem bleek toen, dat de firma Becker Zn. van alles onkundig was cn zij onder baar personeel geen jubileereDde had. Aangifte bij de politie rolgde. De politie te Grootebroek heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal opgeschoten jongens (waarschijn lijk ook wel aangeschoten, wegens het feit, dat in den nacht twee kruisen van voorgevel der katb. school zijn af gerukt. Eeo tragisch geval beeft zich bij Belfast, voorgedaan, Er wandelde een kindermeisje langs de rivier met een jongeije van l'/a ja»'. d»l uitgleed en in hef water viel. Hit meisje Irachite het kind te redden, doch zonder gevolg; beiden zija veidronken. De eenige ooggetuige van het tra gisch geval was een meisje, i hulp kon roepen, omdat ze hoefte waren dus oorzaak, dat men in de cultuurstreken al spoedig met over productie zat, die weer tot prijsdrukking leidde. Er komt nog bij, dat de techniek van den land- en tuinbouw, ook reeds voor den oorlog, dermate was verbeterd, ook behulp van de toepassing van we vondsten door de natuurweten schappen, dat een sterk stijgende pro ductie kon voorspeld worden. Nieuwe igrarische landen begonneD hun export jit te breiden. En zoo ontstond, ook al nam de wereldbevolking toe, toch n productie, die zeer' ruim was te Transportmoeilijkheden wist men te overwinnen en daardoor was er een levendig vertier op de wereldmarkt. De grootste vootdeelen werden daar be haald door hen, die in eigen land het goedkoopst konden produceeren. In den grond van de zaak werd de con currentie een strijd over de duurte of goedkoopte van den arbeid e bedrijfsbenoodigdheden. Waar de bodem geringer waarde heeft en in groote uitgestrektheden beschik baar is, waar de landarbeid zoo goed als geheel machinaal wordt uitgeoefend, daar is de productie zooveel tc goed- kooper dan in landen, waar de agraii sche grond duur is cn de landarbeid voor een groot deel handenarbeid is. En zoo komen vanzelf de oudere, dichtbevolkte landen, met sterk ver snipperd grondbezit achter bij de streken met dunne bevolking cn groote com plexen bouwgrond. Zij, die 't goedkoopst produceeren, winnen hel op de wereld markt. T.G, Amersfoort Agenda voor de openbare verga dering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 13 Maart 1923, s namiddags twee uur. 1. Ingekomen stukken en mededee- llngen. 2. Voorstel van B. en W. inzake de wijze van het doen vervaardigen vao meeidere exemplaren van het nogrrfiicli raadsversiag. 3. Behandeling gcniecntebegrooting 1923. Bij een bakker, te Maasland consta teerden twee controleurs van de arbeids inspectie overtreding. Men wilde den man verbaliseeren maar hij weigerde de noodige inlichtingen te verschaffen. Ook de zoons van den ouden heer i daartoe geenszins bereid. Nu be gonnen de ambtenaren, na eerst zoo vriendelijk mogelijk te zijn geweest, te dreigen, waarop een der zoons zijn vuisten gebruikte. In een oogwenk waren de controleurs de deur uitge gooid, kwamen in een slop terecht en werden daar danig afgeranseld. Op het geroep smoord U kwamen dan eenige politiemannen ter plaatse, die proces verbaal opmaakten. Vrijwel bewusteloos werden de twee slachtoffers buiten ge bracht; zij moesten onder dokters be handeling worden gesteld. Land- en Tuinbouw Rijksbank filiaal te Dusseldorp, in beslag wolven werd aangevallen, toen hij per eenomen door Fransche posten. Dal er slede een varken naar de markt bracht, in deze omstandigheden van een goede De boer, zijn vrouw, hun twee kinderen, verzorging der Ruhrbevolking niet veel de paarden en bet varkeo werden door terecht kan komen is duidelijk. de wilde dieren verscheurd. De wereldmarkt- In den oorlog moest op alles be zuinigd worden en het eerst op het voed'el. Waar men maar kon, ging de bevolking zoo goed en kwaad ais dat loopeo wilde zelf over tot het telen van voedingsgewassen. Daardoor ont stond minder vraag bij de beroeps- kweekerr. Armoede en beperkte be- Van gemeentewege werd aanbesteed het bouwen van drie woningen in de Bolderstraat. Ingeschreven werd als volgtStaal- an Amsterdam f8900; Buddingh f 8985 Sraa'en Leüsden f 9240 Engel van Kuyzen f9484; Vijzel f9637 Vos f9651; v. Keu'en f9980; Overcem f9890Rennes f9935 De Bruin Hoog land f9980; van Dorih f9990; Oerle- mans f10130; de Wit en Westermeijer f10365; Barten en de Wilde f10378; Kuntz f 10449. Overzicht van de weikzaBmheden der arbeidsbeurs gedurende de maand Februari 1923. Afdeeling voor mannen aanvragen van werkgevers 56 aanbie dingen van werkzoekenden 1052 aantal plaatsingen 43 (over de maand Februari van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 95, 912 en 87. Afdeeling voor vrouwen. Aanvragen van werkgevers 14aanbiedingen van werkzoekenden 44 aantal plaatsingen 4 (over de maand Februari van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 24, 43 en 4). Huldigings-Comité 1923. De volgende autoriteiten zijn uitge- oodigd om deel uit te maken var Eere-comilé. Eerevoorzitter Mr. J. C. Graaf Randwijck, Burgemeester v. Amersfoort. Eere-ledenW. L. F. C. Ridder van Rappard, Gencr aal-majoor, commandant |d;r 4e divisie. T. L. S. Nedermeijer Ridder van Rosenthal, Kolonel der Huzaren, Gar nizoenscommandant. L. A. F. X. Fock, Kanunnik, Deken en Pastoor. Ds. K. den Hollander, Predikant der Ned. Herv. Gemeente. Ds. A. M. Donner, Predikant der Gereformeerde Gemeente. Ds. R. Miedema, Predikant der Re- monstrmtsche Geref. Gemeente. A. Rinkel, Pastoor v. h. Kerkgenoot schap der Oud-Bisschoppelijke Cleresy M. S. de Pool, Voorzitter v.h. Kerk bestuur der Ned, Isr. Gemeente. dat dit comité gevormd is om leiding te geven aan de wijze, waarop de Amersfoortsche burgerij uiting zal geven aan hare gevoelens ten opzichte van H. M. de Koningin, bij gelegenheid van baar 25 jarig regeeringsjubileum, dat het zal trachten te organiseeren volks- en kinderfeesten, zang- en mu- ziek-uitvoeringen, sport-demonstraties, optocht- en tentoonstellingen op het gebied van bloemen- en landbouwpro- dat reeds bij het samenstellen van het comité gebleken is, dat uit alle kringen der burgerij medewerking ver leend wordt en ongetwijfeld blijken zal, dat de burgerij bereid zal worden ge vonden persoonlijke en geldelijke offers te brengen, dat, hoezeer het voornemen bestaat bij de samenstelling der plannen reke ning te houden met den ernst der tijden, wel verwacht kan worden, dat de bij dragen der burgerij niet in die mate zullen vloeien, dat de steun der Ge meente ontbeerd kan worden, dat het Comité met teleurstelling beeft vernomen, dat Burgemeester en Wet houders in de memorie van antwoord bij de post «Subsidie Oranje vereeniging» opmerken, dat eene verbooging van het subsidie niet wordt voorgesteld, omdat Burgemeester en Wethouders het beter achten, indien de huldiging en festivi teiten geheel op initiatief van eu door de burgerij worden voorbereid en uit gevoerd, dat het comité hieromtrent opmerkt, dat het Huldigings-comité 1923 geheel onafhankelijk van de Oranjevereniging werkt en wel wegens het bijzonder karakter van de huldiging, dat het bijzonder karakter der huldi ging van H. M. de Koningin, bij de her denking van Hare regeering gedurende een tijdperk met zeer moeilijke omstan digheden, voldoende blijkt uit de offi- cicele deelneming van de Laadsover- heid et van de overheid van bijkans alle gemeenten, dat, hoezeer dc opmerking van Burge meester en Weihouders, dal de huldi ging en festiviteiten geheel op initiatief van en door de bevolking worden voor bereid en uitgevoerd juist, en in over eenstemming is met hetgeen tot dus- 'erre heeft plaats gevonden, niettemin i.i. gerekend mag worden op den steun, moreel en financieel, van de overheid der gemeente Amersfoort, Redenen waarom het huldigingseomité 1973 Uwen Raad beleefd verzoekt toe te staan hetzij een subsidie, hetzij een crcdiet, waarvan niet dan bij noodzake lijkheid gebruik zal worden gemaakt, f2500.—. Volgend adres is door het Huldi- gngs-comlté 1923 aan den Raad der emeente Amersfoort verzonden Geven met eerbied te kennen, L. A. Baron van Ittersum en J. L, van der Moer ten deze, onderscheidenlijk als voorzitter en secretaris, vertegenwoor digend het Huldigiogscomité 1923, 't Welk doende Het Huldigingscomité 1923 VAN ITTERSUM, Voorzitter, VAN DER MOER, Secretaris. In de Zondag gehouden bijeenkomst i »St. Aloysius» hield Ir. Dr. F. C. Huijgen een le ing over de mogelijk heid van den Zondvloed, besprak een viertal natuurkundige mogelijkheden, citeerde de bijbel, las legenden van ver- schilende oude stammen voor, om dan het feit de zondvloed te bevestigen. Over de R. K. Sportbeweging alhier citeeren we voor heden de (R. K) Sport-Illustratie. »Te Amersfoort waren moeilijkheden ontstaan inzake de room sche spoit-organisatie, zij zijn thans uil den weg geruimd. Maandagavond beeft een conferentie plaats gehad van het dagelijksch bestuur van den R. K. Voet balbond met den HoogEerw. Deken van Amersfoort als gevolg waarvan thans de WelEerw. Heer Kap. v. Straelen ia aangewezen om de R. K. Spoitbeweging in Amersfoort te regelen en te verzorgen.» Ook laten we nog het bijschrift volgen •Over dezen gang van zaken zijn we natuurlijk buitengewoon verheugdMet de benoeming van Kap. v. Straelen kunnen wij de Amersfoortsche sport wel gelukwenschen. Immers Kap. v. Straelen is de bekende propagandist uit de Betuwe waar hij met zooveel energie en geestdrift geholpen heeft aan den opbouw der Roomsche spott in deze streken. Daarom een hartelijk woord van welkom aan den nieuwen Amersfoortacben adviseur.» Bij het examen nuttige handwerken slaagden te Amsterdam de dames A. A. Ammerlaan. C. W. M. Botman, J. van der Lijn, E. M. de Graaf, P. S. van Lexmond, W. C. Kruis, S. A, Lom- baerts en J. G. Steeking van hier. Een villa aan de Euimalaan weid overstaan van notaris Bolk geveild en besomde 115.100.

De Eembode | 1923 | | pagina 5