N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 Amersfoort. DE EEMBODE K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 1 Mei 1923 No. Zeven en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moei geechleden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs (ïer drie maanden f 1.00. Bullen de gemeente Amersfoort 11.10. A(zonderl|ke Of ------ KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DF. EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAG ADVERTBNTIËN 25 cent per regel. Billllke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. AdvcrieniiSn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Binnenland Een vergelen Belang. De iadiening ten tweeden malen, door de heeren Rutgers c.s„ van het. wets ontwerp op de Plaatselijke Keuze, zal voor- en tegenstanders wel weer in beroering brengen. Daar is niets op tegen, «als maar de heele waarheid beticht wordt.« Er ontbreekt echter wel iets aan dat laatste. De tegenstanders doen het voor komen, alsof de vergunninghouders enkel schade van Plaatselijke Keuze te wachten hebben. Dat is niet juist. Er zijn stoffelijke en geestelijke be langen en de laatste wegen 't zwaarst. Eu nu mag 't waar zijn dat P. K. in stoffelijk opzicht velen verlies zal bren- gen uit een godsdienstig en zedelijk oogpunt zou de opruiming der ver gunning voor tal vah herbergiersgezinnen een groote zegen zijn. Men moet niet vergeten dat het her- bergiersbedrijf een zeer gevaarlijk be- j drijf is voor hen die het uitoefenen. Allereerst met het oog op het drinken. Voor niemand is de drank zoo nabij als voor hen. Voor niemand is hij zoo goedkoop. Voor niemand en dat is het eerste geeft het bedrijf zelf zoo rechtstreeks aanleiding tot drinken. De gasten zijn dikwijls royaal en met méé- kaarten en méé-drinken kan menig kastelein zijn inkomsten beduidend ver- hoogen, Wie van nature van den drank niet afkeerig is of geen ijzersterken wil heeft, moest haast aan den drank komen. De slachtoffers zijn dan ook legio. Maar drinken is het eeoige niet. In menige herberg hangt een verkeerde geestelijke atmosfeer. Waar veel ge- dtonken wordt, wordt veel gepraat, en veel wat beter gezwegen werd. Hoe kan het anders bij half of driekwart I benevelde hoofden.' Ruwe of licht- t zinnige taal is schering en inslag. Dat E deugt veor niemand. Zou de kastelein f alleen er geen letsel van ondervinden I Maar het ergste is nog de algcmscne verlaging van het godsdienstig en zede lijk karakter, waartoe menig herber- i giersbedrijf haast noodzakelijk becnleidt, Karakter is leven uit den wortel van I geloof en beginsel wat kwaad is. be- I letten, wat goed is, bevorderen. »Wie I niet met Mij is, is tegen Mij, en wii I niet met Mij vergadert, verstrooid. Daartoe zijn wij allen gehouden, maa I is het voor den kastelein niet bijzonder I moeilijk Hij is vrij om te schenken of I niet; bij is niet gedwongen het draok- I misbruik in de hand te werken, maar de verleiding is buitengewoon groot, daar de groote verdienste juist van hei veel-drinken moet komen. Zoo kfin hij zich ook verzclten tegen vloeken en zedekwetsendc taat en verwijderen wie niet luisteren wil, maar 2al b$ het doep, vooral met de beslistheid, waaitoeeeu christenmensch geroepen is, als die «steenen des aanstoots» juist zijn beste klanten zijn Laat hetonf stemmen i tot medelijden, niet tot verachting. Wat wordt om het geld al niet gedunr. in alle kringen der samenleving i I Voor de vrouwen bestaan dezelfde gevaren in mindere of meerdere mate. En wat het drinken, én wat de zede lijkheid betreft. Het laatste vooral wan neer de man nog een nevenbedrijfuit oefent en vaak alwezig is. En natuur lijk als bet weduwen zijn. Het antwoord, dat ik geven moest aan deu groot handelaar in gedistilleerd, die mij eens vroeg, of hij volgens den wensch van zeker armbestuur een vergunning aan weduwe verhuren zou, lag dan ook voor de hand»U moogt die vrouw niet ongelukkig maken. Het is al even duidelijk dat een her- berg-opvocding voorkinderen, bijzonder aankomende meisjes, allerminst geluk kan heeten. Al dient de ge lagkamer ook niet voor huiskamer, dc deuren blijven niet hermetisch gesloten. Van zelf worden nu en dan uitdrukkingen opgevangen, die kinderen niet moesten hoeren, die zich vastzetten in geheugen en gemoed en daar een verderfelijkeo invloed uitoefenen. Hetteere en delicate van de kinderziel gaat spoedig ver loren. Dat begreep de man die zijn herberg aan den kant deed, toen zijn kinderen g'ooter werden «Ik kon hei niet langer verantwoorden» zei hij, «mijn oudste jongen was al 8 jaar.» Ziedaar de gevaren van het herber- giersbedrijf in vele gevallen. Want dat ze niet van toepassing zijn op alle ver gunningen, ligt voor de hand. Ze zijn dat vooreerst niet op de groote café's, meer komt om te rusten, zich te vrrverschen of met anderen te praten dan om te drinkenwaar de alcoholische dranken geen hoofdrol spelenen waar van een persoonlijk contact tusschen klanten en directie geen sprake is. Het gezegde gaat ook niet :n deel van de kleine café's, zooals en er vele vindt op de dorpen met :n stille, landelijke, uiterst matige be volking. De vergunning is er bijzaak en de herbergier oeemt zijn vak waar, zooals een christenmensch dat doen mag. Maar het gaat wel op voor zeer vele izer 20.000 vergunningen, helaas zoo'n groot gedeelte Adema van Scheltema rekende 80 pCt. in katholieke handen is. De fatale werking van den drank, die daar bij voorkeur gebruikt wordt, de soort der bezoekers, het persoonlijk contact tusschen dézen en den kaste lein, alsook de invloed die daar op het meerder gebruik gemakkelijk kao, en door den prikkel van het eigenbelang ook lichtelijk zal uitgeoefend worden dat alles maakt deze gelegenheid voor de vergunninghouders gezin bij uitstek gevaarlijk. Wie het wel met hen meent, anders dan hun een andere betiekking toewenschen en bigrijpt maar al te goed, wat dc Amerikaansche Bisschoppen in het Concilie van Baltimore van 1884 dienaangaande gezegd hebben Wij vermanen de katholieken, die met den verkoop van bedwelmende dranken hun brood verdienen, ernstig te overwegen, hoe menigvuldig en groot de gevaren en gelegenheden tot zonde zijn, waaiuiede hun bediijf, hoewel in zichzelf niet zondig, om geven is. Laat hen, zoo mogelijk, een meer eervol bedrijf zoeken om in hun onderhoud te voorzien. Is dat echter onmogelijk, dat zij d?.n ten minste met alle kracht er naar streven, de gelegenheid tot zonde vaa zich zelf en anderen af te weren. Onze beste vergunninghouders zullen die woorden van harte onderschiijvcn. Zij vinden hun bedrijf noch eervol noch aangenaam en zouden er liever van daag nog van afzijn dan morgeit. Maar het gaat niet gemakkelijk, niet zonder geweld een heilig geweld en de wensch wordt geen daad.... De Plaatselijke Keuze kan hen bren- :n waar ze zijn moeten, in zoovene lor hen een groote weldaad wezen.1) Het Centrum. ALPH. ARlENS. Er valt maar één aanmerking op deze redeneerir.g lc maken P. K. zal heel langzaam weiken. De toestand blijft over het algemeen zooals hij is. Maar op den duur, bij toenemende wijziging der ideeën en gewoonten op stuk van drinken, kan P. K. effect dan zal de «groots wel daad» voor veel herbergiers een wer kelijkheid worden. Het Rijk en de gemeenten. Er zijn gemeenten, die onder den druk van uit sociaal-democratisch -altruïstische drijven te niet zouden gaanonder Rijks-curateele sten worden gesteld. Is begrijpelijk, dat het Rijk in die streken en onder de huidige tijdsom standigheden, wat «straffer» optreedt r.an vroeger het geval is geweest. In vroeger tijden, toen gemeentelijke zelfstandigheid pas werd doorgevoerd, werden de groote cn de kleinere ge- eenten beheerd op omzichtige wijze, Maar deze diogea werden anders. De soc.-democratische zeden en ge woonten brachten mee dat men mei publieke gelden ging omspiingen naai welgevallen, mits Jan de Kiezer ei welgevallen in vond. Dat onder dergelijke omstandigheden de Slaat zijne hand wat steviger, wat vaster moet klemmen om de gemeen telijke autonomiewie zal het niet be grijpelijk achten Allerminst hebben de sociaal-demo- aten recht om den Staat vt menig geval onvermijdelijke aantasting verwijt te makenZe zijn er zelf oor zaak van. Eerst wanneer, ook in de ge- eenten, opleeft het besef, dat wij allen, tot welke maatschappelijke sfeer ook behoorend, offers ter bezuiniging ;zn brengen, daarmeeoffers allerlei aard, eerst dan zal 't oogenblik gekomen zijn, waarop de Staat niet meer behoeft in te grijpen op het zeker «groote goed» der ge meentelijke zelfstandigheid. Katholieke Universiteit. In «Das neue Reichc schiijft de hooglecraar aan de universiteit te Bonn, dr. Heinr. Schiurs, artikelen, waarin hij t over de stichting der R. K. Ut siteit aldus uitlaat •Op 't oogenblik wordt aan di groolschen bouw van het Katholieke or.deiwijs in Holland de sluitsteen gebracht door de stichting eener R. K, rsiteit met vier faculteit dc geldmiddelen reeds aanwezig voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 30.4 Depositorente van 3% - 5% zijn. De Katholieken hebben niet tegenstaande hun in verhouding gering aantal en ofschoon zij ook niet het 'ijkste deel der bevolking vormen, echter genoeg moed en cffcizin ge loond, om hun intocht voor te bereiden tot dezen burcht van Hen geest. Reeds lang hadden zij Katholieke hoogleeraars- zr-lel» geslicht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht cn dc Stads Universite:1 van Amsterdam bij de laatste doceerde zelfs een kloosterling. Nu zullen dc muren eener eigen universiteit oprijzen, uit welke liet licht der wafc wetenschapi 'ijd zal schitteren over het land en er daarbuiten, gelijk ook het Belgische .euven doet. Postwissels De Directeur-Generaal der P. en T. uakt bekend; dat in verband met de in gebruikstelling van postwisselsleuipci- machines met ingang van 1 Mei a.s., intrekking van de in gebruik zijnde, zulten worden uitgegeven nieuw model postwissel formulieren, bestaande uit drie deelen, te weten het lichaam, dat bij de uitbetaling-door den oostdienst wordt ingehouden, een rcchlerstrook, strek kende den afzender tot bewijs van stor- een Iinkerstrook, welke door den geadresseerde kan worden behouden, de aanbieding ter verzending van nieuw-model postwissels op een hulppostkactoor, wordt evenwel in ver band met de behandeling op het be trokken hoofdkantoor.de rechterstrook niet ais reju afgegeven, doch wordt den afzender een uit een register ontleend ontvangbewijs overhandigd. Buiteu de dienstaanwijzingen behuc- n alle gegevens voor den postwissel daarop door den afzender te worden gestelddesgewenscht kan daarbij de hulp van den postambtenaar wordeD ingeroepen. Gedurende de maanden Mei en Juni s. worden nog voorradige oud-model postwissels en verrekenings-postwissels aan de postkantoren tegen ni geruild. Ons Leger. In dc Eerste Kamer heeft dc Minister Oorlog de verklaring afgelegd, dat met het ontwerp inzake dienstweigering zooveel mogelijk spoed wordt betracht. De Heihalingsoefeningen kunnen niet 'orden gemist. Wat de afvloeiing betreft, zijn drie klassen iugesteld. Klasse. A moet ge heel behouden blijven. Klasse C vloeit geheel af er. klasse B vloeit af naar de gezinsomstandigheden. Gebleken is ech ter da' vele commissies met de rang schikking belast, zich niet aan deze formuleering hebben gehouden. Langer kan met de afvloeiing niet gewacht worden. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort Gemeenteraad Amersfoort. Alle Roomsch Katholieke stemge- •chtigdcn worden dringend uitgenoo- digdbij de a.s. Gemeenteraadsverkiezing te stemmen op no. 1 van de Roomschc lijst no. 3. Op het stembijlet zoeke men dus lijst 3, en cp die lijst moet rood ge maakt worden het vakje voor den eersten candidaat van die lijst, dr. J. W. Jorissen, wethouder, aftredend lid. Wanneer ge namcD bijschrijft of meerdere vakjes rood maakt, wordt uw billet ongeldig verklaard. Door no. 1 van lijst no. 3 te stemmen bevordert ge ook de verkiezing van de daaropvolgende personen der Roomsche lijst. Wanneer alle Katholieke stemgerech tigden plichtgetrouw zijn en stemmen als boven is aangegeven, mogen we verwachten, dat de Amersfooitsche gemeenteraad in meerderheid rechts wordt. Een feit van vérstrekkende beteekenis. Morgen, Woensdagavond 7 uur, zal de Zeereerw. Hoofdaalmoezenier, kolo nel F. H. J. Evers uit 's Gravenhage, een plechtig Lof celebreeren in de kerk aan het Zand, waaronder de opdracht van de nieuwe leden der miiilairen- vereeniging zal plaats hebben. R. K. Officicien en onderofficieren worden daarbij uitgeooodigd en andere belang stellenden hebben toegang. Aan de deelnemers van de voor- jaarsgroep van den tuin wedstrijd wordt bekend gemaakt, dat zij eerstdaags een keuring van hun tuintjes, door de daar- - Margaretha Woodford. Zij zag er ziekelijk uit en was veel veranderd, sinds vrouw Hale haar ge zien had, Vrouw Hale betuigde haar hare deel neming, beklaagde haar wegens hare eenzaamheid, luisterde naar alles wat Margaretha van hare zuster vertelde begon toen een geheel verslag ven hare eigen aangelegenheden. Zij sprak tel kens van den zieken heermaar het was niets buitgewoons, dat er zieken in de boerenwoning verpleegd werden en Margaretha was te lusteloos om zee: nieuwsgierig te zijn naar dezen lijder it het bijzonder. Een oogenbiik later verontschuldigd! vrouw Hale zich, dat zij haar even alleen moest latende keukenklok waarschuw de haar, dat het lijd vpor den zieke was onr in te nemen. Zij kwam met eene droevige uitdrukking op haar vriendelijk gelaat terug. «Is die heer erger f» vroeg Margare tha, welke al den tijd, dat vrouw Hale afwezig was, door het open raam een maandroosje had staan zici toch niet eens geweten zou hebben of de rozen van vrouw Hale al in bloei stonden of niet. »Hjj zal het niet lang meer maken dat hij e: kei hier is gekomen lerven,» antwoordde vrouw Halc, zich met de handeu over de oogeu strijkende. «Hij is te goed om te blijven leven, juffrouwzoo geduldig cn zoo dankbaar voor de geringste vriendelijk heid, en ik zou wel eens willen welen wie tegen hem onvriendelijk zou kuiuiei? zijn. Laat eens zienhij is hier gekomen juist na het trouwen van juffrouw Clara en den volgenden dag werd hij op eeoi gevaarlijk ziek. Juffrouw Woodford, ging zij voort, «ik zou u wel eene gunst willen vragen, als ik dut 1de magikT «Ik zal heel blij zijn als ik iets voi doen kan, vrouw Hale.» «Zoudt gij dan niet van lijd tot tijd middags eens hier kunnen komen dal is zijn beste tijd om hem voor te lezen f Hij tobt zich altoos at om zelf te leen.» Margaretha keek verlegen en wat zij zou antwoorden. «Het is veel gevergd, ik zie het al het zou u zoo veel tijd wegnemen, sprak vrouw Hale treurig. «Dat is het niet,» sprak Margaretha «mijn tijd is zoo kostbaar niet voor een geheel vreemde I Dat niet gaarne i ien, vrouw Hale.» «Ik weet zeker dat gij het om hem [niet behoeft te laten; hij is een Ueel| fatsoenlijk mensch.n maar die heer zou het zelf m schien niet begeeren,» voerde Mar$_ retha aan, heimelijk hopende dat dit het geval zou zijn. Mag ik hem zeggen, dat eene dame i mijne kennis hem van tijd tol tijd i eens iets zou willen vooih hij het gaarne had Ik zai niet zeggen wie gij zijt.» Margaretha zeidc ja, omdat zij zich icbaamdc neen te zeggen. Vrouw Hale ging dcarop terstond naar boven kwam een oogenblik later ir.et een z antwoord teiug. waar in den vreemdeling haar zijnen dank liet b; tuigen en zijn verlangen om van welwillendheid gebruik te maken. Vrouw Hale verzocht haar nu volgendeu dug te willen komenuusiel diende nergens toe. Toen zij dien avond hare bezoekster het luk uitliet kon zij een glimlach van zelfvoldoening weerhouden. De belangstelling va.i Margaietha was gaande gemaakt, maar zij keerde niet temin met looms schreden huiswaarts. Zij dacht er al wandelend ov het vei zoek van vrou Hale zonderling was; «mnar, dacht zij, ik ben eene vrouw van middelbare jaren en zie er ouder uit dan ik ben. Ik mag I toorrecb: van rijperen leeftijd gebruik maken ik moest blijde zijn met eene gelegenheid om iemand van dienst e zijn, doch ik vied het onaangenaam.' Den volgenden morgen ontwaakte :ij onder den icdruk van iets bijzonders, dut haar dit:, dag wachtt.-maat er kwam een brief vat, Clara en deze gal hare gedachten een andere richting. Waaischijnlijk zou zij de afspraak niet irouw Halc geheel vergeten hebben, cdien deze niet eene bocd-.clinp bad gezonden, wantin zij herinnerd werd, dat men haar verwachtte. Hat was reeds tamelijk laat. Zij deed haastig hoed en shawl om en liep vlug nuar de boei'lcrii. Vrouw Hak stond haar te wach'en. «Ik ben blijde, dat gij er zijt, juffrouw zieke menschen zijn juist als kinderen het valt hun mocielijk van iets afstand te doen wat hun beloofd is. Hij vreeselijk tcleurgeste'd geweest zijn, als gij niet gekomen waart. «Hij heeft de beide groote kamers op het zuiden, Hij is gekleed e op de canapé. Hij viel flauw vat moeienis, toen hij daar was, maar hij heeft na dien tijd een goed slaapje gedaan. Vrouw Hale hield even op om adem te halen eer zij asu de deur tikte. De kamer was groot cd laag van letdieptng, de smalle vensters, door klimop overschaduwd en diep ingezet in den dikken muur, gaven niet veel licht en het was buitendien een be wolkte lucht. Er biandde een vuur in den itaardmaar het hoofd van den zieke was tegen licht en hitte beide beschermd. Margaretha vermoedde dal de vreemdeling eene beweging maakte als om op te staan, want vrouw Hale liep haastig naar hem toe, zeggende «Als gij niet stil blijft liggen, mijn heer, gaai de juffrouw heen en komt niet meer terug. Wij willen niets van die complimenten weten, is het niet ZOO, juffrouw 'iet zou mij spijten als ik de ge ringste stoornis te weeg bracht en mijn heer zich om mij wilde inspannen, sprak Margaretha. Toen zij sprak, sloeg de vreemdeling, die zijne oogen gesloten had, ze weder op en vestigde ze op zijoe bezoekster. Margaretha was naar het raam gegaan, waarheen vrouw Hale haar volgde met ecu lagen stoel en een voetbankje. Het licht viel op haar gelaat, maar zij had haren hoed en hare voile niet afgelegd. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1923 | | pagina 1