CRDKA-SLAOLIE R. K. SPAARBANK Tevreden L. Posthouwer DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 15 Juni 1923 No. 22 Zeven en Dertigste Jaargang Pr(i per drie maanden i 1.00. Bullen de gemeente Ameraloort f 1.10. II KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DF. EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAQMIDDAO ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Blll|ke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertenties moeten Dinsdag en Vrfdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Getond denken is de bron en hel begin van goed schrijven. Gemengde Berichten Een viertal belhamels hebben te Purmerend in »Het Witte Huis* schan delijk huis gehouden. Uit de kasten van hun school hebben ze de sleutels weg gehaald en medegenomen, qm bij hun operaties behulpzaam te zijn. Na een passenden gevonden te hebben openden ze de deur en vernielden een groote collectie ruiten en electrische lampen. In dit gebouw, waar de kindervoeding werd gehouden, werden de electrische kookapparaten vernield, 't Behang van de wanden getrokken, 't kookgerei ver nield en over den grond gesmeten. Nu gingen ze aardappelen koken en 't mag een wonder heeten, dat er geen brand is ontstaan. Boven zoowel als beneden dreef het van het water. De politie moest de deur intrappen om zich toe gang te verschaffen. Toen de belhamels dit merkten, verstopten zij zich. In het la"ge gras in den tuin werden zc ge grepen. De heer J. Meerstra, genoemd in het bericht omtrent den mislukten tocht van arbeiders, die welk in Frankrijk zouden krijgen, geeft nu zijn lezing van 't gebeurde, 't Komt hierop neer, dat de Harderwijker arbeiders, die flesschen jenever als reistering hadden medege nomen, onderweg zich bedronken, waar op de boeren, die hen hadden gewon nen voor 't suikerbietenwerk, weigerden hen te ontvangen. De 14 jarige Amerikaansche knaap Hardy arriveerde met zijne ouders te Plymouth. Dit jongmensch spreekt maar even 14 vreemde talen. En dat op zijn 14de jaar Na eeu vacantie in Engeland keert hij naar zijn vaderland terug om zijn studies voort te zetten. Dieven zijn doorgedrongen i kerk van de H. Maria te Venetië zij zich door de zoldering naar beneden lieten zakken, waardoor de kostbare fresco's werden beschadigd. Zij braken het heiligdom open, het gewijde vaat werk werd weggenomen, doch ten slotte op het altaar achtergelaten. Alleen stalen zij twee zilveren wierookvaten, drie kelken en de votiefgeschenken, mede het Mariabeeld versierd was. Terwijl een fietshandelaar te Voor burg voor zaken op reis was, heeft zijn vrouw deo geheelen inventaris van de rijwielzaak te koop aangeboden, voor zulke fabelachtig lage prijzen, dat binnen een paar uren de geheele voorraad opgeruimd. Toen de fietshandelaar s thuis kwam, was zijn winkelvoorraad en zijn vrouw weg. la Drenthe heerscht onder de kippen een eigenaardige ziekte. Ze worden blind, kunnen dientengevolge niet en vallen na eenige dagen slap Tot dusver weet men nog geen middel om de ziekte te bestrijden. Te Eagelskirchen is een vrachtauto met 7 Fransche soldaten 's nachts door het hek gereden en in de Agger gestort. Den volgenden dag vond men het lijk van een der soldaten onder de omge slagen auto; de anderen zijn vermoe delijk door den stroom meegesleept. Tengevolge van de geweldige regens, die gedurende drie dagen in de vlakte Kansas, Oklahoma en Txeas zijn gevallen, is het gebied overstroomd. Vijf personen zijn omgekomen. Duizen- i bewoners zijn dakloos geworden de verwoesting, aangericht aan par ticuliere eigendommen, bedraagt ver- heidene millioenen dollars. In Kansas zijn bijna alle rivieren en kanalen buiten hun oevers getreden. Talrijke huizen zijn ondermijnd, terwijl groote schade is toegebracht aan den oogst. Een kwart van den tarwe-oogst van Kansas, waarvan de opbrengst in het geheel op 100 millioen schepels geschat werd, is vernietigd. Zij, die nabij de rivieren wonen, hebben de vlucht genomen, maar waren te laat. nog veel vee te redden. Dezer dagen werd te Den Haag een gearresteerd, die langen tijd aan- in Den Haag verschillende inbra ken pleegde. Bij de huiszoeking werd een vracht wagen vol gestolen artikelen uit 's mans appartementen gedragen. Vloerkleeden, schilderijen, tafelzilver, meubelen, de meest urteenloopende zaken vond men geborgen. Bij een hernieuwde huiszoe king zijn echter wel bijzonder verras- nde feiten aan het licht gekomen. In de grond, onder tegels begraven, vond men een groot aantal zeer kost bare gouden en zilveren voorwerpen, zeldzame sieraden, briljanten paarlen, eenige kistjes, volgestopt met gouden :a zilveren horloges, enz. 't Geheel vertegenwoordigd: De inbreker, die deze buit bad bij- :engebracht, heeft na de ontdekking zijn schuld aan niet minder dan negen inbraken bekend. Op het dak van een woning, w hij als chauffeur in dienst geweest vond de politie bovendien een collectie loopers en valsche sleutels, men. zoowat alle huisdeuren van Den Haag zou kunnen openen. De inbreker bad daar een tusschen de honderd en tweehonderd loopers en sleutels verborgen, die zwaar was, dat men haar bijna niet dragen. Een viertal medeplichtigen is gearresteerd. Een juffrouw, die in hech tenis genomen werd, had in haar corset voor een bedrag van f1400 stolen bankbiljetten genaaid. commissie mag bedingen, blijft beneden normale huurwaarde op 1 Januari 1916, vermeerd met 50 pCt. 2e. Indien hoogere uitgaven of in grijpende verbeteringen en verag^nrir- :n de huurverhooging wettigen. Voor verwaarloosde woningen mag huurverhooging niet toegestaan Voor bepaalde gemeenten met grooten woningnood zullen de vrije percentages op onderscheidenlijk 40 en 30 pCt, worden bepaald. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, gezien het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen de provincie Utrecht, alsmede de Verordening op de wegen en water leidingen deelen mede, dat de daarin voormelden voorjaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag, den 12 Juni en volgende dagen. Geslaagd te Utrecht voor het dipl. Boekh. van de Ver. v. Leeraren onze uadgenooten de Heeren J. Groot Koning beide leerlingen van den deer K. A. Groenhuizen alhier. Binnenland De Huurwetten. t tot wijziging der huurcom- der huuropzeggingswet het Staatsblad verschenen. Men bedenke echter, dat deze wijzi gingswet pas op een nader te bepalen tijdstip in werking treedt. Op dit oogen- blik mogen nog geen verhoogde huren worden berekend.' De voornaamste wijzigingen luiden De huurprijs eener woning mag zonder toestemming van de huurcommissie verhoogd worden met 50 pCt. boven deo huurprijs van 1 Januari 1916. Een huurcommissie wordt ingesteld iedere gemeente, waar B. en W. of Gedeputeerde Staten zulks noodig ach ten, behoudens deze bepaling is de toestemming van den Minister. Een huurverhooging wordt, krachtens t. 5 alleen toegestaan le. Indien de huurprijs, dien de huurder zonder tusschenkomst der huur- AMERSFOORT onder controle Centrale Accountantsdienst van den Nederlandschen Boerenbond. De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden w&rden gehouden R. K. JONGENSSCHOOL BREÈDESTRAAT. ZONDAGS van 12 tot 1 uur WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur. Dadelijk ingaande Rente 3®i0 Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Amersfoort Dinsdagavond j.l. vergaderden de afd. Amersfoort van den R. K. Bond Spoor- en Tramwegpers. Op deze gadering was tevens genoodigd het geheele bestuur van de R. K. Werk- iiedenver. St. Jozef. Wat de reden hier van was kon niet gedacht worden, en bleven daD ook maar rustig de afhande ling der agenda aanhooren. Bij de roede- deelirgen echter zou den sluier worden opgelicht. De vooizitter, den heer Vcnings, welke de pelgrimstocht Rome heeft medegemaakt, begon <e zeggen door meerdere leden zijaer afdecling aan hem gevraagd was een aandenken uit Rome mede te brengen. Na deze gedachte verder te hebben omwikkeld meende hij niet beter te kunnen doen, niet alleen voor de St. pCt. zijn ONZE klanten zijt GIJ het ook? Rijwielen Utrechtsche straat 25 Amersfoort Raphaël-mannen, maar voor alle leden van de Standsorganisalie, eene berinne ring te moeten medebrengen. Hierna bood den beer Venings bet portrel van Zijn H. Vader in prachtige omlijsting, aan het Bestuur aan, waarop als onder schrift stond aangegeven Zijn H. Vader den ApostoFschen Zegen aan de leden van de R. K. Werkiiedenvereeniging St. Jozef te Amersfoort schenkt, den heer Venings eerbiedig verzocht had. De geestelijke Adviseur van St. Raphaël werd hierna eenzelfde portret "en H. Vader aangzboden, maar Z.Eerw. had den heer Venings, behalve den Apostolischen Zegen, een een vollen aflaat in stervensuur kuoDen afsraeeken. Door Z.Eerw. en den voor zitter van St. Jozef, werden hierna woorden van dank gebracht voor de gelukkige gedachten die den heer Venings in deze gehad heeft. De prach tige omlijsting van beide foto's zijn door de kunstzinnige handen J. v. d. Hengel bewerkt. den heer Architect Herm. Kroes Don derdag aanbesteed het afbreken van een perceel aan de Comnckstraat naast de fabriek en het bouwen van een goede renmagazijn met pakkamers, privaten Ingeschreven werd als volgt N. J. de Wit en J. Westermeljer Firma Hazelaar eD Lagerweij D. J. Winkel, Zwolle Bouwassociatie «Samenwerking* C. Blanken het lid Vraagt Uwen winkelier inen'A flesschen fabr: CROK LAAN wormerveer Een militi twagen nam bg 't inrijden achter den Arnbemschen Poortwal den draai te kort en vernielde in botsing het hek rond de telefooDkiosk. Naar aanleiding van verschillende hier plaats gehad hebbende diefstallen ondernam ouze politie een huiszoeking behuizinge aan den Ouden Soes- terweg. Zij vond verschillende v werpen meestdeels afkomstig vai laatste hier en in Soest gepleegdi braken. Het laatste stukje der gasten was een inbraak aan den Utrechtscben weg, daar werd een belangrijke boe veelheid tafelzilver ontvreemd. In de bosschcn van Birkhoven was dit ge stolen zilver, in een zak gerold, onder den grond verstopt. Op aanwijzing van der verdachten werd het opgegraven. Namens de firma Hamers en Van Beek, tapijtfabrikante alhier, werd door L. J. Hemels van Gent v, Keulen en W, Bunnik de Vos C. J. Kuntz K. Hoogstad, Utrecht H. Barlen en C. de Wilde d. Vijzel Fa; J. H. Heijmerink. Nijmegen Th. de Jonge en B. W. Lammers D. P. v. d. Hooff W. F. J. Bollen, Hilversum MIE 1 lllll» Uurwerkmaker Kamp 59 Horloges, Goud- en Zilvorwarkeo Brillen en Barometers f23800 -24333 -24675 -24970 - 25831 -26840 -27230 -27238 -27300 -27467 - 27727 -28200 -28200 Amersf. Dagblad verneemt, dat sterdam deel zullen gaan uitmaken van een vocaal ensemble, hetwelk te dezer stede repetitie zal houden. Het doel is meer de aandacht te vragen voor de schoonheid der werken van vergeten oude onopgemerkte nieuwere meesters. Het ensemble, dat voor een groot deel uit beroepsmusici zal bestaan, heeft lot muzikaal leider Piet Tiggers te Amersfoort en zal niet meer dan acht- leden tellen. 2 Di Vint in bin Ipui&t. Beschouwen we meer van nabij de vrouwenwereld, dan zija we soms ge neigd om toe te geven aan gevoelens van teleurstelling en moedeloosheid. Immers, hoe weinig werk wordt n zelden gemaakt van de degelijke ont wikkeling-der vrouw; hoeveel opper vlakkigheid, wuftheid en onbeduidend heid is daar veelal voor vele meisjes het onmiddellijk gevolg van Dagelijks toch zien wij in c geving, aankomende leden der lijke kunne, bij wier opvoeding nage noeg niet wordt gedacht aan vorming tot vastheid van beginselen, voor de vrouw even noodzakelijk als voor den man tot verrijking van den geest, tol zelfbeheerschlng, leiding en versterking der zielskrachten en tot zelfkennis. En de gedachte moet dan wel eens bij ons opwellen, hoeveel mislukkingen van vrouwenlevens op de lijst onzer waar nemingen dienden te worden genoteerd, school van 't menschelijk leven, later nog niet veel terecht brachten en de rijke hulpmiddelen niet openden, welke het gemoed, die onuitputtelijke schat kamer der vrouw, tot baar geluk rve houdt. et ware te wenschen, dat zij, die de opvoeding der meisjes zijn be last, van af het begin in 't oog hielden, dat de meestal met ruwe hand te werk gaande ondervinding, een menigte illu sies omver werpt in 't hart van haar, die niet van meet af gewend zijn, het leven als een ernstig, een nuchter iets, beschouwen. En wanneer deze illusies op den bodem van het vrouwenhart in puin vallen, dan doorhuivert schrijnend de ragfijn bewerktuigde ziel der de koude realiteit van het leven ont wakende vrouw. Als eerste voorwaarde tot een dege lijke opvoeding van bet meisje zij vast gesteld, dat deze eenvoudig zij. Zorgvuldig dient partij getrokken wanneer nu de harde, maar louterende [de lenige buigzaamheid van geest en gemoeJ, om beiden te vormen tot ernst en degelijkheid in bezigheden en smaak. En zulks, opdat, wanneer de volwassen, 's levens lente opbloeiehde maagd haar intrede in de wereld doet, zij haar hart sterk omschanst weet teg'.n den maalstroom van verstrooiende, haar levensdoel vijandig gezinde verinaken. Men versta ons echter niet verkeerd. Het verdient allerminst afkeuring, dal het jonge meisje zich in gezellige bij eenkomsten vertoont, waar eenige geoorloofde ontspanning, aan schuldige vreugde en scherts worden gewijddat zij op familiefeesten en dergelijke «pret maakt* en daar heur zilveren lach laat weerklinken. i we toch het themalachen, aanroeren, maken we meteen mar de gelegenheid gebfuik om hier weren, dat wij allen, mannen zoowel als vrouwen, veel te weinig lachen. Ja, wij allen lachen veel te weinig, maar met dat lachen doelen we op dien helderen, gullen lach, als accompagne ment van opgewekten, van geest humor tintelenden koutop dien wef luidender lach, het hoorbaar teeken, het gezonde lichaam van den mensch een gezonde ziel huist, de uitwerking heeft van een lichten, beilzamen aardschok, waardoor de bergen van pessimistisch gemijmer, sinds ja8r en dag opgetast in de hoof den van ons, zwartgallige menschen kinderen, eens duchtig door elkaar wor den geschud. Daar, waar het jonge meisje verschijnt om zich op gepaste wijze te vermaken, daar, waar het aan alle aanwezigen, wel- willenden eerbied inboezemt als beeld van ongerepte deugd, daar oefent veredelenden invloed uit op de samenleving. Door de tegenwoordigheid der jonge taagd, wordt die eigenaardige ruwheid in uitdrukkingen en manieren welke meerdere zoogenaamd beschaafde en ontwikkelde jongelui er tegenwoordig op nahouden en als iets manhaftigs en onmisbaars schijnen te beschouwen veeltijds gebannen, althans verzacht. Opdat echter haar tegenwoordigheid gezelschappen, die heilzame uitwer king niet misse, is het noodig, dat zij ich onderscheide door bevallige waar digheid, welke gerust een zekere fier heid mag nabij komen, en door dege lijkheid. Z- moet het wereldje, waarin zij verkeert, weten te beheerschen in dien dat zij zich niet late vernederen tot zijn onvoorwaardelijke dienares. Onbeschroomd en ongekunsteld, ge niete zij van de ontspanning en afleiding, die de omgang met familieleden, ken nissen en vriendinnen haar in de wereld biedt, maar zij gewenne er zich aan, een en ander te beschouwen nis bijzaak, die vaak moet en kan worden gemist, en niet als hoofddoel van het leven. JOS. P. H. HAMERS. (Slot volgt)

De Eembode | 1923 | | pagina 1