en medehelpen om aan geheel Neder land te toooen, hoe Amersfoort lijn historisch bouwwerk eert. Men lende nine bijdragen aan den Penningmeester J. Bsst. Groote Spui 11. telefoon 143, terwijl schriftelijke toezeggingen aan om kantoor bezorgd, gaarne zullen worden doorgegeven- Jubileum Deken Fock De Regelings-commissie voor de feestelijke herdenking van het 40-jarig Priesterschap van den Hoogeerw. Heer Deken L. A. F. X. Fock noodigt de R. K. ingezetenen van Amersfoort uit Woensdag a.s. de Nederlandsche vlag met pausel^ken wimpel uil te steken, als bewijs van hulde. PROGRAMMA voor de viering van het 40-jsrig Priester- Jubileum van den Hoogeerw. Heer Kanunnik L. A. F. H. Fock. Deken van Amersfoort en Pastoor der Parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart, op Woens dag IS Aug. 1923. I. 's Morgens 10 uurPlechtige Hoogdienst, waarna uitvoering ecner Feest-cantate. II. Half eenSamenkomst van de leden van het Huldigings Comité en de afgevaardigden van alle R. K, Vereeni- gingen in het Patronaat aan de Elle boogsteeg. IU. Kwart voor een ontvangst aan de Pastor ie door den Hoogeerw. Jubelaris van het Huldigings comité en de afge vaardigden. IV. Van 1 uur tot uiterlijk 3 uur: algemeene receptie. V. Om 4 uur pechtig Lof met Te Deum, in de Parochiekerk. VI. 's Avonds 8 uur: Ommegang van het Huldigings-Comité en alle R. K. Vereenigingen en Besturen met banieren. Opstelling kwart voor 6 op het O. L. Vr. Kerkhof. Route van den ommegangLieve Vrouwestraat, Langestraat, Varkens- markt, Westsingel, Nieuwe Weg, Lange- gracht, O. L, Vr. Kerkhof. Heeren Leden van htt Huldigings- Comité en de Voorzitters(sters) en Se cretarissen of hunoe plaatsvervangers (sters) worden beleefd uitgenood.gd Zondag 12 Augustus, na de Hoogdienst de aan te bieden oorkonde te komen teekenen. in 't Patronaat Elleboogsteeg. De zoogenaamde Palles Athene school zal eerst 10 Sept. beginnen, in een tydrUjk gebouw. B. en W. hebben medegedeeld, dat plannen voor een nieuwe school worpen worden. In een op 27 Juli 1923 gehouden vergadering van het College genten van bet St. Elizabeths Gast-of Ziekenhuis is de heer A. F. van Beur den geïnstalleerd als regent dier stich ting. Vergadering der Kamer van Koop handel Donderdag 16 Aug.3 uur nam, gebouw der Kamer Arnh.weg. L Opening en Notulen. 2. Comité-Generaal. 3. Beslissing inzake ingekomen ver zoeken tot wijziging der Kiezerslijst. 4. Rapport Commie. Middenstands- zaken inzake Rij wielen verstrekking door het bestuur der Posterijen aan baar ambtenaren. 5. Rapport Commie Middenstands- zaken inzake het Cadeaustelsel. 6. Rapport Secretaris omtrent moge lijkheid van een Borgtochtregister. 7. Ingekomen Stukken. 8 Rondvraag en Sluiting. De maandelijksche Godsdienstoefe ning voor de R. K. Militairen van alle rangen wordt gehouden door den Zeer Eerw. Majoor Aalmoezenier op 14 15 Aug. a.s; resp. Dinsdag en Woi dag. Dinsdogsmiddags half 4 de ferentie;5—9 gelegenheid tot biechten en 's Woensdagsmorgens half 7 de H. Mis en algm. H. Communie en 8 uur. De R. K Zaogvereeniglng St. Caecilia gaf met medewerking van de R. K. Mu- ziekvereeniging «Wilskracht» Zondag avond een tuinconcert in Het Boompje» Beide vereenigingen gaven, elk op haar wijze, veel schoons te hooren, zoodat het publiek een paar uurtjes van muziekgenot passeerde. Aan de leiders, de heeren Helmich en Wakelkamp, alle lof voor hun verdienstelijke leiding. Men schrijft ons In de laatstee tijd is de Leusderweg om zoo te zeggen een winkelweg veel verscheidenheid geworden. Bij aanschouwing wat daar het laatste jaar als winkel is gebouwd en verbouwd, meen ik op den voorgrond Ie mogen plaatsen het Donderdag 9 Aug. geopend pand van deo heer v. Hoeijen, bekend staand als rund en varkensslager, die altijd zijne vleeschwaren met zorg be handelt. Er is aan deze zaak nu ver bonden een handel in fijne vleeschwaren. Den heer v. Hoeijen onze beste wen- schen toegewenscht tot bloei van zijn nieuwe zaak. De aannemers H. Barten en C. de Wilde komt een woord van hulde toe voor de afwerking van dit pand. 't Ontwerp van dit pand is van den heer E. Maats, bouwk. V. Vcrsammlung fiir Kutho'ischc deutsche Müdchcn. Am Mlttwoch den II August ft ührabsnds 1st lm „aebouw Sint Aschlen" Zand Ver- ummluBf. allsln fOr Kathollsche dsut- Io een gisterenavond gehouden bij eenkomst van besturen der diveisen onderafdelingen met hel bestuur van de R. K. Werkliedenvereniging, werd alsnog besloten met een praalwagen uit te komen in den Allegorischcn op tocht. Door den Heer A. C. Bcijer werd hiervoor kosteloos een wagen beschik baar gesteld. Wedstrijd in tuinversiering. Wij wijzen er nogmaals op, dat de deelnemers aan den wedstrijd in de gelegenheid wordeo gesteld gratis in te senden op de tuinbouwtentoonstelling in Necofa. Wie afgesneden bloemen, kamerplanten, groenten enz. wil ten toonstellen, kan zich daartoe opgeven b^ den Heer Los, Oude Soesterwcg 2 ol bij den Heer Van den Heuvel Paulus Potlerstr. 62. De nieuwe R. K. School voor gebreid Lager onderwij» (4 jirigan ius) woidt 1 September geopend ige tocalen der R. K. School at den Westsingel. De parochiale jongensschool der St. Ansfridus-kerk wordt eveneens dien dag geopend. Uit den Omtrek €d< Voor de vacaute betrekking vau In specteur van politie te Fde hebben zich reeds 128 sollicitanten aangegeven. Hoogland De nieuwe R. K. School te Hoog landerveen wordt, zooals men meldt, op den eersten October a.s. geopend. Toen E. H. in het naburige Eemdijk thuis kwam, bemerkte hij aan de open staande kast, dat er iets niet in orde Ineens komt eeu Inbreker achter de bedsteedeuren naar v< Hij houdt E. H. een revolver vot weet te ontvluchten. E. H. schiet zijn jachtgeweer, doch de roover springt op de fiets en ontkomt in razende Doch meo achtervolgt hem. In Spakenburg krijgt hij een defect in zijn rijwiel. Achter de boerderij van T. H. gaat hij zijn fiets herstellen. Hier wordt hij overvallen door E. H. wethouder v. H. Geweldig is de iteling. Van weerszijden worden klappen uitgedeeld, die niet van stroo waren. Eindelijk wordt hij overmand en naar het arrestantenlokaa! gevoerd. Programma der feestelijkheden op 3 September 1923. 9 uur. Vee wedstrijden. a. Fokvereenigiogsvee. b. Wild vee. Geitenwedstrijden. Ringsteken voor wielrijders en rijdsters. 2 uur. 1. Concours eenspannen voor merriCn en ruinen, ingespannen voor een tweewielig wagentje. 2. Concours disselrijden met span. 3. Concours ringsteken voor paren. 6 uur. 1. Mastklimmen. 2. Zakloopeo. 3. Touwtrekken. 4. Wedloop met hindernissen. Bij de middag- en avondfeesten cert. Tot slot vuurwerk. fjamersvcld Te Amsterdam slaagde voor examen handenarbeid diploma A en B de heer A. J. Pijpets. hoofd der R, K. Parochiale Jongensschool. Stouttnburg De Raad dezer gemeente kwam Woensdagmiddag om drie uur in ver gadering bijeen onder leiding van bur gemeester De Beaufort. Met kennisgeving afwezig was lieer Van den Hengel. Nadat de notulen waren gelezen goedgekeurd, werden de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden onder zocht en goedgekeurd, zoodat zjj in September zullen zitting nemen. Aangeboden wordt de gemeente- rekening over 1922. Deze geeft aan de volgende gunstige cijfers Gew. Ontvangsten 22.810,28 '/a Buitengew. Ontvangsten 2.600, Totaal f25.410,28 Gew. Uitgaven f 19.262,06'/j Buitengew. Uitgaven f 2.600, Totaal f22.362.06 Batig Saldo f 3.148.22 De Voorzitter wees erop, dat een tamelijk hoog batig saldo overblijft, dit komt de gemeente ten goede. Vervolgens kwam in behandeling verzoek van het bestuur der R. K. school, om gemeentelijken st< de noodig gebleken uitbreiding der R, K. School, waarvan de kosten worden geraamd op f8840. De Burgemeester bevestigt dat de uitbreiding van liet getal leerlingen ook uitbreiding van schoolruimte cischt. Waar nu die uitbreiding wordt bereikt door toevoeging van eén klas-lokaal, stelt hij voor een ledig staand, onge bruikt lokaal der openbare gemeente school beschikbaar te stellen. Hij acht zulks de voordeeligste oplossing, waar door besparing wordt verkregen. De heer Van Zandbrink oppert eenige bezwaren tegen het voorstel van gemeester en Wethouders. Hij op den afstand en vreest daarvan terecht moeilijkheden. De Burgemeester geeft toe dat liet voor het onderwas beter is alle klassen een gebouw onder te brengen. Maar r nu toch een lokaal leeg staat elders en men zoo besparen kan, vraagt zich af wat belang het zwaarste weegt. Verstandige menschen zouden wel licht zeggen dat het belang van goed onderwijs gaat bóven een betrekkelijk geringe besparing. Niet aldus redeneert de meerderheid van Stoutenburg's vroede vaderen. Wethouder Voskuilen komt zeer krachtig op voor de bezuiniging, die wordt bereikt, wanneer men doet als Burgemeester en Weth. voorstellen. En de Burgemeester deelde mede it in honderden gemeenten land zoo gedaan wordt. Iets w. een zwak argument is. Hij meent het belang der gemeente verplicht zijn voor te stellen zooals an is. Dat een goede onderwijs-gelegenheid k een gewichtig gemeentebelang is, werd niet in aanmerking genomen. Ten slotte werd een beslissing geno men overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Aan den heer Kaas werd toegestaan puin nabij zijn erf gelegen, brengen naar den straatweg. Ten slotte vroeg de heer Zandbrink >g naar een afschrift der gemeeate- kening met bijlagen. Hem werd mede gedeeld dat zoo'n afschrift in Stouten- burg f10 kost. zuigers op haar hals rat die bezig wa ren; hun dorst te lesschen. Een onmid- deiyk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de slaapwagen vol bloed zuigers was. Deze waren ontsnapt uit ligaren kistje, waarin een der pas sagiers se had bewaard. Binnenland Processies naar Kevelaer. Het Bestuur der Schiedansche Pro- ssie naar Kevelaer schrijft ons Naar aanleiding van een courai tikcl, Zaterdagavond 1.1. gepubliceerd i waaruit het in processie naar Keve laer gaan dit jaar, uiterst moeielijk, zoo niet onmogelijk werd voorgesteld, kun nen wij, wier processie juist verleden week te Kevelaer vertoefd heeft, beslist het tegenovergestelde verklaren. Teo^getalc van meer dan driehonderd pelgrims verbleven wij twee volle dagen te Kevelaer, met dien verstande, dat de dagen van heen en terugreis niet meetelden, zoodat wij Maandag 30 Juli 's namiddags vertrokken. De Belgische bezetting ontving uiterst vriendelijk, wij konden ons wegen in volle vr$heid, werden bij de visitatie zeer joviaal en gemakkelijk bejegend, en de consumptie injde hotels was uitstekend, overvloedig en tot den zelfden prijs beschikbaar als vóór den oorlog. Wie zich onder de leiding stelt van den bekende expediteur, den heer Al- bers te Gennep, is in goede handen. Staatsbegrooting 1924. sar de «Rsb.» medeelt, wijst de oorspronkelijke staatsbegrooting 1924 een tekort van 140 millioen Intusschen wordt, deze begrooting aanzienlijk besnoeid en zijn ingrijpende bezuinigingsmaatregelen in voorberei ding. Bloemendag. Dit jaar zal de Bloemendag van Sobriëtas gehouden worden in hel Aartsbisdom Utrecht Zondog 23 Sep tember, daags vóór den Feestdag van O. L. Vrouw der Slaven. De opbrengst van den bloemen-verkoop zal ten goede komen aan de R. K. Drankbestrijding en aan het liefdewerk tot redding drankzuchtigen. Gemengde Berichten Aan de Berlijnscbe beurs noteerden de Hollandsche guldens 1millioen mark. Voor 't Pnd. Sterl. werd meer dan 18 millioen Mark betaald, terwyi de dollar tot 4 millioen mark haalde M.a.w, de duitsche Mark is waardeloos, hel economische leven in Duitschland zweeft boven den afgrond. Frankrijk kan voldaan zijn. Poincaré ziet dc vruchten van zijn arbeidon gelukkig niet in bloei van eigen lacd maar in dn o-.liedluring van het land zijns vijands, Want ook de Frausche cn Belgische franken beginnen onrust-' barend te vallen. De ineenstorting van de ma:k bespre kende, wijst de «Times» er op, dat een maand geleden de waarde acht maal grooier was dan op het oogenblik. De maik heeft opgehouden eenige betrek king te hebben op den huidigen ecoo mischen toestand. Het vertrouwen hel betaalmiddel is verdwenen, het geldryslct m van Duitschland is in gestort. Het is slechts een kwestie tijd, dat een nienw betaalmiddel zal moeten worden ingevoerd. Ernstige Ciale misstanden enz. vloeieu voort het ba'.kroetc betaalmiddel. Een sterke hand is noodig indien Duitschland moet worden gered. 'tIs evenwel niet Duitschland alleen dat lijdt. Ook Nederland voelt aan den lijve de Roerbezctling. Evenzoo de dere landen. Uit Indië, Amerika en ders blijven berichten zich ophoopzn, waaruit blijkt, welke ver reikende ge volgen de toestand in hei iRoergcbied heeft op den wereldhandel. In den nacht werden passagiers van een slaapwagen van de Orient expres gewekt door het gegd van dam: in een der compartimenten. Van alle kanten kwam men op het angst- geroep toesnellen. De gillende dame was plotseling et een schrik wakker geworden, waar bij zij tot de minder aangename ontdek k ng kwam dat er een drietal bloed- Kerknieuw*. Processie Amersfoort en Omstreken naar Kevelaer. De pelgrims, die aan de Bedevaart laar Kevelaer wenschen deel te nemen, worden er aan herinnerd, dat zij zich :n met Zondag 12 Augustus nog kunnen opgeven. Bij de broedermeesters kunnen tevens de kaartjes tegen be taling in ontvangst genomen worden. Aan de broederineestars wordt me degedeeld, dat de plaatsbewijzen ver krijgbaar zijn bij den heer A. C. Beijer, Krommestraat 58, Amersfoort. Tnfltzondtn. Aan de Oud-Retraitanten. Bij de laatste recollectie deelde de Zeer Eerw. Pater v. d. Velden mede, dat, iDdien de eerstvolgende recollectie niet beter bezocht werd, hij in 't vervolg geen recollectie meer hield. Ruim 50 personen waren aanwezig van de 550 retraitanten die op retraite n geweestinderdaad een slechte opkomst. Kom, oud Retraitanten, zorgen wij by de eerstvolgende recollectie, welke plaats heeft op Dinsdag 14 of 21 Aug. met zulk een groot getal aanwezig ti zijn, dat Z0n Eerw. er niet aan denken in om de recollectie op te heffen. Dankend voor verleende plaatsruimte. S. BUDSELAAR. R. K. Boerenbond. Coöp. Landbouwvereeniging Hoogland. Bestellingen worden ingewacht vooi Slakkenmeel: 40 pet. kalizout kainut, voor roggebemesting en herfstbemesting ook voor orgineele petkuser zaairogge ongeveer f 17.50 per 100 Kilo, de be stelling voor zaairog moet uiterlijk 14 Augustus in ons bezit r.yn. Ook werden de leden en niet leden, bekend gemaakt, dat in 't vervolg, geen rogge voor de bakkers in ontvangst wordt genomen wegens gebrek aan ruimte daar aan de rogge geen genoegzame zorg kan wc den besteed. HET BESTUUR. Parochiekerk van 81. Henrlcua ao do Boralraal ZONDAG en 7 uur H. Mis. r Hoogmis. Lof met Rozenhoedje. MAANDAG 8 uur St. Gerardus Majella-Mis. DINSDAG Vigiiie v. Maria Hemelvaart, ge boden vasten en onthoudingsdag. •s Avonds van 6-8 uur gelegen heid om te biechten. f ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG Feestdag van Maria Hemelvaart, te vieren als Zondag. De H.H. Missen 5 en 7 uur. de Hoogmis. «.of met Rozenhoedje. ZATERDAG. 4 uur voorbereidiug voor de H. Biecht voor de kinderen, daarna biechthooren tot 9 uur. DAGELIJKS de H.H. Missen ten 7 en 8 uur. Parochiekerk van St. Anafrldua ZONDAG Half acht woidt de H. Communie itgereikt. 8 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 4 uur Lof met Rozenhoedje DINSDAG Vigilie van Maria Hemelvaart, ge boden Vasten- en Onthouding. 68 uur Biechthooren. WOENSDAG Feest van Maria Hemelvaart, te vieren als Zoodag. H.H. Missen en Lof als op Zondag. ZATERDAG 4—9 uur Biechthooren. Half 8 Lof met Rozenhoedje. DAGELIJKS de H. Mis om half 8. In de vacantie geen Catechismus. marktberichten. AMERSFOORT. Zandaardappelen f 3 75 a f 4 50 p. H.L. Hoendereieren f7 25 a f8.25 per 10Ó stuks; Eendeneieren f6.50 5 f7, per 100 stuks Gras boter f 1.90 a f 2.25 per kilo; Kippen fl.a f2.pei stuk; Piepkuikens f040 4fl.— p. st. Kuikens f 2.50 4 f 3.per stuk Tamme kony^en f0,00 fO.OO p. St.; Duiven f 0.40 4 f 0.55 per p.Magere varkens f23 a f45 per stuk; Zeugen drachtig f 100 4 f 150 per stuk Biggen f 14 4 f 28 per stuk. Aangevoerd150.000 hoendereieren 600 stuks eendeneieren 200 kilo gras- boter 25 magere varkens 250 Biggen. 14 Zeugen40 heet. zanpaardappeiei Kerkelijke Diensten (Nadruk verbaden lofcvolge de Hoogland. Parochie St. Martlnue. ZONDAG 7 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Half 5 Catechismus. 6 uur Lof. Hooglanderveen. Parochie St. Jozef. ZONDAG. 8 uur H. Mis. Half 11 de Hoogmis. 6 uur Lof. DINSDAG. Vigilie. Vasten- en Onth.dag. WOENSDAG Maria Hemelvaart, te vieren Zoodag. 8 uur H. Mis. Half 11 de Hoogmis. 6 uur Lof met preek en process1 naar de grot van Lourdes. lo de week de H.H. Missen or 8uur en kwart vóór 9. ale JHimerstoort. Parochiekerk 0. L. Vr. Hemelvaart Langegracht. ZONDAG H.H. Missen om 7 uur en half 9. Half 11 de Hoogmis. Geen Catechismus. 3 uur Vespers. 10 minuten vóór half-5 Congre gatie van de H. Familie. Half-6 Patronaat. DINSDAG Vigilie geboden vasten ec houding. 8 uur gezongen St. Antonius-Mis, WOENSDAG. H.H. Missen 7, en half-9. 10 uur Hoogmis. 4 uur Plechtig Lof met Te Deum. DONDERDAG 7 uur Lof. VRIJDAG. 7 uur Lof. ZATERDAG. Van 49 uur biechthooren. DAGELIJKS de H.H. Missen ten 7, 8 en 9 uur. Parochiekerk van St. Franc. Xav. 't Zand. ZONDAG. Half 7 en 8 uur H. Mis. Kwart over 9 H. Mis. Half 11 Hoogmis. Twee uur Catechismus. 6 uur Lof. DINSDAG. Vigilie van Maria Hemelvaart, geboden vasten en onthouding. 5 8'/, gelegenheid te biechten. WOENSDAG. Maria Hemelvaart, te vieren als Zondag. D: H.H. Missen als op Zondag. Half 11 plechtige Hoogmis, 7 uur Lof. ZATERDAG 7 uur Lof. Van 3'/i9'j uur biechthooren. DAGELIJKS de H. Missen ten nijkerk. Parochiekerk H. Catharlr* ZONDAG Collecte voor het Leo-Ge»iicht. 7'/, uur H. Mis. lO'/a uur Hoogmis. Kwait over 3 Catechismus. 4 uur Lof. DINSDAG. Vigilie van Maria ten Hemel op neming. Geboden vasten- en ont houdingsdag. WOENSDAG Feest van Maria ten Hemel op neming, te vieren als Zondag. Half 8 H. M.s. Half 11 de Hoogmis. 4 uur Lof. VRIJDAG. Gez.jaarget. voor Joanna Hilhorst echtg. van P. v. d. Tweel. ZATERDAG. 7 uur Lof met Rozenhoedje. In de week de H. Mis om haif-8. Betratten in het St. Alfoneuthuli te Amersfoort. De Retraite bestaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou wing der eeuwige waarheden in een bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaariyks tol ontspanning eenigen tijd uit bun zaken terug nog redeiyker is het, enkele dagen de aardsche beslom meringen te ontvluchten, om door een Retraite de overtuiging te ver levendigen, dat het leven slechts een voorbereiding is voor de eeuwigheid, Doe uw voordeel met deze groote weldaad, zoo nie- jaariyks, dan toch op enkele belangryke tydstippen van uw leven en vonral wanneer gy in een stemming ver keert, waarin gy niet zou wen schen te sterven. 23—26 Aug. Heeren handels reizigers St. Christoffel, verg. f 10. 27—30 Aug. Ongehuwde dames middenstand, verg. f 10. 31 Aug.—3 Sept. Mannen en jongel. uit Utrecht en Enschede, verg. f5.50. 10 Sept. Meisjes, verg. 15.50. Beleefd verzoek zich aan te melden by de Directie van bet Retrailenhuis,

De Eembode | 1923 | | pagina 2