N.V. Middenstands=Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No. 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 28 Aug. 1923 - No. 43 Zeven en Dertigste Jaargang ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging abonnement moei geschieden vooi den aanvang van een nieuw kwartaal. Pril» per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Afzonderl|ke nummers 10 ct. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAO advertentlfin 25 cent per regel. Blllfke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren. Advertenllên moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. De vleierij slaat in reuk, en toch is ze d wilde munt. Heel de die valsche munt, ontvanger.'u° vo,, wereld kent behalve de Binnenland Iprcn Nicolaas Alexan- P. de Munck en W. \Cornelis z. v. A. van •.van der Pol Maria g^CerkJjj|^^^Lvan^ Gratie. Bij de jubileumfeesten zal aan daar voor in aanmerkiug komende gevange nen en veroordeelden eenige kwijtschei ding van straf worden verleend. Achteruitgang. I De rijksmiddelen hebben over Juli •"-ruim 6'/a millioen minder opgebracht nan over dezelfde maand van het vorige iiar. De opbrengst over de eerste zeven 'aandeu van 1923 is ruim 5 millioen inderdanov rde eerste zeven maan- rcn van het vorige jaar. Afgskeurd. „De Gelderlander" heelt een reeks artikelen aan het Kapporl-Barge gewijd en concludeert thans als volgt „Dit is een stelsel, dat met de beste bedoelingen ten behoeve onzer eenheid is uitgevonden, doch deze eenheid moet breken, tenzij de eenheid van een kerk- hof het ideaal worde onzer partij, i lo. Omdat een partij uit zich zelf d moet le ven, zelf haar vertegenwoordigers voortbrengen, en dit stelsel de kandi- i. daten aan de partij oplegt door middel van een Verkiczingsraad welke zij het door partijgenooten buiten zonder de partij is samengesteld. 2o. Omdat men, een jaar voor verkiezingen, een partij wel verschalken kan dour het stellen van kandidaten, doch niet haar beletten om zelf te leven en zelf haar eigen werk te doen, als de tijd daartoe gekomen is. i 3o. Omdat een partij, die leeft onder een hooger beginsel en haar bestaans reden hoofdzakelijk vindt in de bescher ming van dat beginsel, zelfmoord pleegt izoo zij aan belangen van lagere orde, i, c. standsbelangen, de leiding der partij en de vcrdccUng der afgevaardigden overlaat. -ki. Omdat het stelsel der vrije lijsten, geboren in de sfeer der belangcnpolitiek, niet meer of minder dan een provo- katie tot scheuring beteekent. Dit is onze eerlijke en oprechte luiging, en het spijt ons, dal z< den moeizamen en waardevollen arbeid der Commissie Barge niet meer tocge- moet kan komen. Niettemin handhaven wij de hartelijke waardeering voor hoogstaanden arbeid der Commissie. Wij hebben, zonder omwegen, oi meening moeten geven, omdat a neming van het stelsel Barge c. s. „onze partij naar den afgrond van St. Sauvcur voeren zou", zooals een Kamerlid het uitdrukte, die ons schriftelijke in stemming betuigd heelt met onze vorige artikelen. Uil een afgrond staat men niet meer op. Heeft ons volk het juiste begrip omtrent de noodzakelijkheid onzer eenheid, waarvoor onze vaderen, naar het rapport Baige terecht schrijlt, drie kwart eeuw hebben geworsteld, een maal hebben verloren, is het aangezet op de politiek der standsbelangen, dan voert geen macht ter wereld het meer terug. Daarom kan er geen sprake van Aan at( toegeven, of probeeren of proefnemen denking }Kn: men neemt geen proef Piiester-jé^'t naar den afgrond. Verwerping v stelsel Barge c. s. is plicht." Landverhuizing. In de te Nijkerk gehouden algemcene vergadering der Geldcrsch-Overrijscl- schc Maatschappij van Landbouw, heeft de voorzitter Ridder van Kappard mede gedeeld, dat hem van betrouwbare zijde is gebleken, dat de tot nu toe ge ëmigreerde boeren in Frankrijk een menschwaardig bestaan hebben gevou- den, Dat voor energieke boerenzoons er een loonend bestaan is te vinden, daarvan is hij overtuigd. Ook aan het gebrek aan arbeidskrachten is groolen- deels een eind gebracht sedert de Fransche regeering met kracht de pro paganda tot terugkeer naar het land heeft aangevat. Voor landarbeiders is volop werk te vinden tegen behoorlijk loon. Hier was gelegenheid om rcgelmatigen arbeid aan werkcloozen ten plattclande tc ver schaffen, waarbij alleen steun noodig s voor het verschaffen van reiskosten onderzak gedurende de eerste dagen 'ersoonlijk zou hij boven Canada en Argentinië aan Frankrijk de voorkeur geven als men cmigrccrcn kan en emigreeren moet 0e jacht ta Utrecht Ged. Staten van Utrecht hebhen be paald, dat de opening der jacht op klein wild voor de provincie is vastge steld op Zaterdag 1 Sept. met uitzonde- de jacht op hazen en fazanten, de opening is bepaald op Maandag 1 Oeiterwijl de jacht op kwartels wordt gesloten op Zaterdag 1 Dcc., dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags van elke week mag worden uitgeoefend en het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1923 moeten worden geoogst, ver boden is, evenals het jagen in tabaks- landen, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogstdat de jacht op reebokken zal zijn geopend van Maan dag 1 Oct. tot Zaterdag 1 Dec., dal de jacht op reegeiten zal Jjn geopend van Donderdag 15 Nov. tot Zaterdag 1 Dec. en dat de jacht op reekalven zal worden geopend. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldereche Vallei. De Kamer vergaderde te Amers foort, 20 Augustus. Aanwezig zya 10 leden, 4 met kennis geving afwezig. De Kamer begint mei een Comité-Generaal. Daarna in open bare vergadering overgaande, werden de notulen goedgekeurd, waai na het dag. bestuur allerlei mededeelingen deed. Hiervan noemen wij o. a. dat de Kamer inzake een uitzonderingsgeval voo schoeneninvoerverboden een geval de regeeriDg onderzocht en daarvan rapport uitbrachtdat de Kamer ondersteunde aan verzoek, om Amrrs- foort eerst kantoor* :e maken in den der Vleeschkeuringswetdat d Kamer overleg pleegde met Directeur Openbare Werken te Ameiafoort ovei n spoorlijntje in het industrieterrein: Besloten werd de stemming voor de perodieke verkiezingen vast te stellen op 8 Nov. Naar de opening der Veenen- daalsche Winkelbeurs worden afgevaar digd J. v. Schuppen en de Secretaris. EeDige wijzingen in de kiezerslijst werden voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3% -5% Huismoeders I H 2 Wascholine Zeeppoeder wil zeggen een heldere wasch. Wij geven gratis bij elke drie pakjes wascholine een prachtig theelepellje dat een waarde heelt van twee pakjes Wascholinefabriek - Amersfoort Taxi of auto noodig Amersfoort. goedgekeurd. Besloten wordt conform het advies der Middenstandscomm. geen actie te voeren tegen het cadeaustelsel daar dit geacht wordt op ééa lijn te staan met adverteeren. Breedvcc ing werd gesproken over 't mogelijke van de totstandkoming van een Borgtochtregister. waaromtrent de S;cr, rapport heeii uitgebracht. Besloten wordt de zaak nog eens aan te houden. Daarna werden een 30 tal ingekomen stukken behandeld. Hiervan noemen Overlegd zal woiden, in hoeverre industrieete filmvoorstelling door de Kamer, op aanbod van de Ver, Ned. Fabrikaat, kans van siagen heeft. Uitvoerig wordt gesproken over de al of niet wenschetijkheid, om door de Kamer te doen ageeren tot verandering der Atbeidswet. De Secr. acht dit voor de Kamer een gevaarlijk pad, omdat het hier vrijwel geheel een zaak is van sociale politiek, en de kamer mag nooit voedsel geven aan de onjuiste mceniog, dat zij zou zijn shot bol-vctk der patioons*. De heer Ruiters (Hardewijk) bcstiijdt dit met klem en acht de Kamer juist bel aangewezen lichaam, om der gelijke aciie te voeren. De Secr. vindt het meer op den weg liggen troonsvakorganisaties e.d. De Kamer heeft een andere taak en weg, welke igestraft kan verlaten. De heer Bcyer wil zich bepalen tot een adhaesie nu de actie der vakbonden. De Secr. indt dat principieel hetzelfde, en wiel als de Kamer oordeelt, zich er wel mee moeten inlaten, niet achteraankomen, iar dan voorgaan. Besloten wordt voorsbands deze aangelegenheid aan de vakorganisaties over te laten. Naat aanleiding van een ontwerp-edies de Ver. »Het Vrije Ruilverkeer* den Volkenbond om vrij handelsver keer tusschen de volkeren, welk adres gesteund zal worden, wordt besloten, aan den Min. v. Buitenl, Zaken te vragen stappen te doen om het visum voor Duischland opgeheven te krijgen. Een motie der Kamer Groningen tegen handeldrijven door ambtenaren geef! aanleiding om bij de autoriteiten er op te wijzen, dat in de praktijk derge lijke verbodeu ontdoken werden door de handelszaak te zetten op uaam van ouw of kind van den ambtenaat. Niets meer aan de orde zijnde sluit de vooizitter de vergadering. Hebt U een Amersfoort Hedenavond vergadert de gemeente raad ter behandeling van de volgende 1. Ingekomen stukken en mededee- 2. Verleenen van eervol ontslag aan A. P. Louman als lid de Commissie van Toezicht Middelbaar Onderwijs. 3. Mededceling van B. en W. of in verband met het aantal kinderen en de rijksvergoediog der onderwijzers salarissen het aantal openbare lagere scholen moet worden ingekrompen. 4. Verdeeling leerlingen over de ver schillende openbare lagere scholen. 5. Overplaatsing en ontslag van onder wijzeressen) aan de opgeheven scholen >s. 10 en 13. 6. Rapport commissie, school Miere- veldstraat. 7. Voorstel van B. en W. om aan het bestuur van de Amersf. School- vereeniging inplaats van twee, drie lokalen van school Wijerstraat in bruik leen te geven. 8. Tijdelijke aanstelling Leraar in de lichamelijke oefening gedurende den rsus 1922/1923 Gymnasium. 9. Regeling salarissen personeel gyra- 10. Vaststelling le jaarwedden onder wijzend peisoneel Handelsdagschool en Handelsavondschool. 11. Vaststelling verordening veihaal pensioensbijdragen op ambtenaren. 12. Regeling bezoldiging verloskun dige hulp aan armlastigen of minver mogenden voor vroedvrouwen. 13. Wijziging overeenkomst Zieken huis inzake specialistische hulp. 14. Afwijzend advies van B. en W. op het adres van het schoolbestuur der Briarin mi Filii 8. «in (liiitalii Missionaris van hst H. Hart. Hij voelt dat hij binnen kort gaat stervende scheepsdokter zeidc ons dat hij waarschijnlijk ook wel gedurende de reis zou sterven hij maakt zich zelf angstig over de toekomst, en nu hij gaarne oplossing hebben van moeilijkheden. Maar zooals alle sceptici, hij maakt het onmogelijk met hem te redeneeren, omdat hij na elk argument en zelfs na elk feit dat men hem uit eenzet of voorstelt voor den dag komt met„als dat nu maar zeker wasr ook daar twijfel ik aan. Ik ben zeker dat 't zoo is." Hij ontkent 't be gin van alles, dat God zeker kenbaar is uit de wereld en de schepselen. Voor 't bewijs hiervan is hij niet vatbaar. En zoo zou de man sterven kunnen in zijn twijfel, nadat hij misschien den tijd der genade heeft laten verloren gaan. Ik hoop en verwacht het niet, omdat hi blijft bidden om verlichting, in 't geva er een God is, en met eerbied spreekt over Christus, Maria en godsdienstzaken. Moge O. L. Heer den armen sukkel genadig zijn, en mij de verstroosling geven hier ccn eerste zieltje den hemel in te helpen. De andere passagiers komen ons ook steeds meer dikwijls op de echt Engelsche vrije Die menschen hebben geloof ik be slist geen menschelijk opzichtdat merk ik eiken dag meer. Bij ons geneeren wij ons 't gewone huishoudelijke leventje aan anderen te toonen. De Engclschen niet, ten minste niet op de boot. Dat gaat alles zoo goedsmoeds alsof ze thuis waren. Ze zullen trouw met thee kan en tafelservies naast je komen zitten, en babbeienen doen alsof ze onder elkaar waren. Kennis is ook gauw gemaakt. Gisteren komt een heer, die i toe vreemd was, doodgewoon voor mijn stoel zitten, de beenen kruiselings onder zijn zitvlak, zooals de kleermakers dat gewoon zijn te doen, en begint een praatje alsof hij me al jaren kende. Vandaag bracht hij mij lectuur(hij was zeker bang dat ik den dag klein zou krijgen), 't Ging over spiri tisme, waar de man groot voorstander van schijnt te zijn. Ik heb altijd moeite mijn lachen in te houden als hij zit te spreken, want 't is een stotteraar, het woord dat hij uit moet spreken een p begint, dan steekt hij eerst de lippen op elkaar gedrukt vooruit en zit dan eenige oogenblikken te knijpen, totdat 't woord er uit gerateld komt. Anderen knoopen conversatie izc sigaren. Zoo had een heer, die door de anderen met „kapitein" gesproken wordt, al eens duidelijk laten blijken dat hij graag een sigaar van ons zou hebben. We hadden echter niet 't plan om hier de passagiers van sigaren te voorzien en hielden ons oost-Indisch doof. Maar nu komt hij op wil beslist een hand van ons hebben vriendschap aan te knoopen" en biedt dan lachend éen cigaret aan tuurlijk konden wij hem niet langei klein sigaartje weigeren. Waarschijnlijk is nu de vriendschap weer afgebroken tot hij weer lust heeft in een sigaar, Een matroos kreeg voor bewezen diensten een sigaar. Sindsdien komt hij eiken morgen eens kijken of er geen sigaar te verdienen is, en vindt van alles uit om ze rijk te worden. Anderen vragen botweg of we geen sigaar voor hen hebben. Wanneer we allen tevreden wilden stellen, hadden we een mille noodig, geloof ik. Maandag 12 F'cbr. Vandaag nieuw bezoek gebracht in 't ruim. De knoopen gezocht en gevonden en een |der koffers uit Duitschland op nieuw ingepakt. 't Was heet I 's Avonds bokswed- strijd. Een paar jongens hebben elkan der bont en blauw geslagen. Ik heb de moeite niet gegeven naar die edele sport kijken. Dinsdag 13 Febr. Er valt niet veel eer te zien. We varen midden door de Roode Zee, die prachtig blauw Enkele rotsen, maar overigens alles water wat wij te zien krijgen. Woensdag 14 Febr. Br. Wijnands vindt een horloge op de W. C en gaat alle W. C.'s bezoeken om te zi> 'c nog meer tc grabbelen liggen. Tegen 3 uur 's middags varen we de Roode Zee uit. Perzië valt me tegen. We zien slechts een smalle landtong, de golven slaan er over heen. Enkele huisjes en een paar booten, daarmee is alles gezegd. Nauwelijks zijn we de Indische Oceaan ingevaren of de zee wordt woeliger. Terstond heeft een ge deelte van de passagiers de oude kwaal weer terug. Voor sommigen - 1 eens goed, dan worden ze i voor een tijd wat kalmer. Tot hebben wij nog steeds met een com- pas alle bewegingen van de boot ge volgd. Vooral toen wij de Roode Zee uitvoeren was 't interressant de zwen kingen van de boot te volgen, 't Is dikwijls ook een hulpmiddel om te :n te komen, waar we precies zijn, re al een bepaald punt gepasseerd hebben, al een zeebocht doorgevaren hebben enz. Donderdag 15 Febr. De Golf van Aden was reeds veel woeliger als de Roode Zee. Eenige uren slechts was wonderbaar stildaarna begon de dans partij weermaar sinds we volop in de Indische Oceaan zitten, is er nog heel wal veranderd. Van daag slaan de gol- met groot geraas over 't dek, en niet goed uit zijn oogen kijkt, krijgt duchtig pekelbad. Er staa* een flinke wind, waar we juist tegen in varen, zoodat vooral 't voor dek erg onveilig is. We hebben even wel nog een mooi beschut plekje kun- vinden, van waar we zonder ge- zelf nat te worden, de golven kunnen zien aankomen. Je zit je te verkneukelen, wanneer je bemerkt dat er juist een passagier over 't dek loopt. Hoe snel hij zich uit de voeten wil maken, hij komt er niet zonder doopsel af. Natuurlijk wordt er van alle kanten weer royaal geofferd, 's Avonds komt onze Steward vragen o( we de bewuste bakjes weer noodig hadden hij had ze sinds een paar dagen weggehaald. We toonden hem er een, dat we zelf teruggehaald hebben en gebruikten als aschbak en hij ging lachend weg. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1923 | | pagina 1