Gerechtelijke veroordeeling van dieren. Een paar weken geleden meldden de bladen dat de burgemeeiter van Weit- dorpe door een itier aangevallen en ecnigc dagen daarna aan de gevolgen daarvan overleden was. Het dier, dat sedert maandeo geen daglicht meer had aanschouwd, was uit den stal gebroken, rende woedend het erf der boerderij op en trachtte den grooten straatweg, welke dwars door de gemeente loopt, op te hollen. Op dit oogeoblik bevond sich de heer Van Waes, burgemeester van Westdorpe, aan den ingang van bet eri juist dïdr waar de toegang tot de straat vrij was. Deze nu, het groote gevaar begrijpende, dat door het woedende beest op den openbaren weg, waarop een gestadige en drukke passage is, zou kunnen wor den aangericht, wilde de pogingen van den stier verijdelen. Echter vóór nog de heer Van Waes vermoedde aan welke gevaren hij zich blootstelde, bad de stier hem op de horens genomen en met geweldige kracht hem eenige meters in de hoogte geworpen. Met riek- en vorksteken werd de stier van het slachtoffer afgeleid en met overgroote moeite terug in den stal geloodst waar bij tenslotte werd afge maakt. Dit verhaal voert nog eens terug naar vroegere tijden toen voor een dergelijk feit een strafproces werd ge voerd. Voor den stier zou het verschil van executie aifct groot zijn geweest. Het zou hem toch zijn kop gekost heb ben, met of zonder vonnis vooraf. In de middeleeuwen en nog lang daarna dacht men er anders over. Wel is waar werd ook toen erkend dat dieren het vermogen misten goed van kwaad te onderscheiden, doch niettemin werd aangenomen dat ook dieren een mis daad konden plegen. Indien een dier door eenige handeling schade had aangericht moest de eigenaar het dier prijs geven aan dengene die de schade bad ondervonden. Waar schijnlijk gold deze bepaling om gele genheid te geven wraak te nemen. Uit deze wraak beeft zich omstreeks de 13e eeuw de publiekrechterlijke dieren- bestraffing ontwikkeld aanvankelijk ia Frankrijk, later in andere Europeesche landen. Sommige schrijvers zijn van oordeel dat de oorsprong moet worden gezocht in de Tóri, de voor de Joden geldende Grondwet. Daar vindt men dan ook bepaald in welke gevallen menscb met dier gedood moet worden. (Leviticus 20, vs. 15 en 16). Tegen de daarin liggende opvatting werd aangevoerd, dat de Mozaïsche dooding een zuiver cultureel karakter had en aan het eigenlijke strafrecht volkomen vreemd was. Andere schrijvers voerden aan, dat het Germaansche strafrecht de bakermat was van de bier bedoelde dierenpro cessen, terwijl men ten slotte tot de meer algemeene opvatting is gekomen, dat de straf niet was gericht tegen het dier zelf, doch tegen de in het dierlijke lichaam huizende demonen. Als voorbeeld kan genoemd de ver oordeeling in Middelburg van Marinus Priester in 1758, wegens „Crimen nefandum cum viel commissumt', een der zwaarste vergrijpen, die werd ge worgd en daarna, met de tevoren door den Scherprechter gedoode koe, werd verbrand. Dit een en ander, niettegen staande nog in 1730 de Staten van Holland en van West-Friesland ver klaard hadden, dat de s;rafwetten van Mozes voor die landen niet verbindend Oorspronkelijk was het doel der straf vergelding; later, tegen de 17e eeuw, het uitwisschen van ieder spoor van het gepleegde feit en het stellen van een afschrikwekkend voorbeeld aan de menschenhet ombrengen van een dier, waarmede bepaalde handelingen waren gepleegd, bovendien bij wijze van politioneelen aard, ter handhaving van de moraliteithet onreine moest worden onttrokken aan het gebruik door den Christen. In Frankrijk werden deswege zelfs de processtukken tegelij kertijd verbrand I Als vormen van dierenstraffen kende men ophangen, doodslaan,gevolgd door ophangen of sleepen, levend begraven, steenigen, verbranden en onthoofden. In tegenstelling met de meerdere, ons overgeleverde gevallen van dood straffen, uitgevoerd op dieren en menschen te zamen, zijn de voorbeelden van doodstraffen op beesten alleen, althans in ons vaderland, meer zeld zaam, ofschoon ook in dit opzicht de wetten van Mozes voorschriften kennen. Men schijnt evenwel hier minder streng te zijn geweest, althans de geschiedenis zwijgt hiervan grootendeels. Volgens het Criminieel Register van 24 Juli 1737, werd op order van het Hof van Gel derland een koe, die een vrouw had gestoken, tengevolge waarvan zij was overleden, ter dood verwezen en van kant gemaakt. Een dergelijk proces is dat waarin de executie van een „Stier-Osse" het gevolg was. En waar ik hiervan meer in den breede een omschrijving geef, doe ik zulks, omdat dit een der twee vonnissen is, hetwelk in ons Vaderland werd uitgesproken. „Gehoortby Burchmrs (Burgemeester) en Schepenen deser Stad Middelburch, d'aenspraeke gedaen by den Stadthou- dcr van den Rentmr. Generael van Zeelantbewestcrcelt, tot laste van zekere Stierossc, toebehoort hebbende hulge Janss proctaen in der Bottlnge, conten- derende, alsoo dat dieselve Stierosse des voorszegdens huge Jansz buys- vrouwe genaemt Tanneken Arents met syu hoorens in dunne van haeren byek gesteken en haeren buyck open gestropt heeft, van beneden van onder aff aen beyde syden tot aen baer Cortribben, sulx dat sy van deselve quetsure ge storven es dat deselve Stierosse by myo heeren sententie gecondcmpneert soude werden gebrocht te worden van leueoden lyve ter doot en het vleys gedistribueert den gevangens binnen deser stede, mitsga ders dat het hooft gestelt sal worden ter plaatse van Justitie op een staecke, een ander ter cxemple dat hem een ygelijk wachtte, ende de genie die diergelijke quade en woeste beesten hebben, sulx verhoede, dat nyemant daer scade af en ciyge; Burchmrs en Schep, gelet hebbende waarop te letten slaat en gesien de aenscovwlnge op de persone van de voorsz Tanneken Arentsdochter gedaen, hebben geordonneert dat de voorsz Stierosse gedood sal werden ende sijo huyt ende vleys gedistribueert werden den gevangens ende den armen binnen dezer Stede, mitsgaders dat sijn hooft gestelt sal worden op een staeke ter plaetse van Justitie, een anderen tot een txemple dat hem een ygelicken wachtte ende degheene die diergelyke quade en woeste beesten hebhen, sulex verhoede dat nyemant daer scade af en ciyge op poene dat men de scade op hemlieden Eygenaars van sulcke beesten sal verhaelen ende deselve sal corrigeeren naar gelegenhcyd van de saeke. Actum op den XXden Septem ber 1571. de K. Uit den Omtrek BARNEVELD. Het bestuur der Vrijwillige Brandweer heeft besloten tot aanschaffing van een stoombrandspuit. Het plan bestaat, de gasfabriek aanzienlijk uit te breider. Er zal een groote loods, met hangend spoor, wor den bijgebouwd, terwijl eveneens nog een gashouder zal worden aaogebracht. EEMNES. Op uitnoodiging van pastoor Miiter, trad de heer De .Ruiter, propagandist van den R. K. Boeren en Tuinders- bond, als spreker op voor de leden van den ptaatselijken Boeter bond en den landbouwcursus. Slechts een dertig tal belangstellenden waren aanwezig. De heer De Ruiter zette in een breedvoerig betoog doel en streven der vereeniging uiteen en bepleitte met kracht van woorden de vootdeelen aan de aansluiting bij den algemeenen bond verbonden. Tal van vragen werden gesteld, die door den spreker werden beantwoord. De vergadering ging uiteen, zonder dat het tot een besluit of beslissing kwam. SOEST In de dagen van 21-22-23—24 October zal in onze parochie door drie missionarissen van Roozendaal waar onder de bekende father A. v. Dryssel, een Soestcnaar van geboorte, eeo groot missiefeest aan de parcchianen worden aangeboden, bestaande in een missie tentoonstelling in de gymnastiek zaal van de M.U L O. school en licht beelden en zang en voordrachten in de St. Jozef-Vereeniging. Ook zal aan deze feestelijkheid een bijzonder kerkelijk karakten worden gegeven door bijzondere godsdienstige plechtigheden. Een Commissie, bestaan uit leden van allen rang en stand zal worden be noemd om die feestelijkheid zoo algemeen mogelijk te maken, opdat eeo ieder, rijk of arm, oud of jong, hiervan zal kunnen genieten. Binnenkort komen wij hierop breed voerig terug. Binnenland „Si- Marti nua." Op 10 Oct. 1923, vergaderde het Hoofdbestuur v. d. Ned. R. K. Onder officiers Bond St. Martinus te Amers foort, onder meer, ter bespreking van de in het voornemen der Regeering liggende salarisvermindering op 1 Jan. 1924 en de vaststelling van nieuwe bezoldigingsschalen per 1 Jan. 1925. Na langdurige beschouwingen werd onderstaaude conclusie vastgesteld, met besluit, deze toe te zenden aan den Ministerraad, den Minister van Oorlog, de le en 2e Kamer der S'aien Generaal en te plaatsen in de pers. »Het H.B. van den Ned. R. K. O.O. Bond »St. Martir.us», den 10de Oct, '23 te Amersfoort in vergadering bijeen besprekende de door de Regeering in uitzicht gestelde salarisvermindering van 10 pet. per 1 Januari 1924, en de vaststelling van nieuwe en lagere salaris schalen per 1 Januari 1926 erkennende den moeilijken financiee- len toestand waarin Nederland zich be- overwegende dat geen offers van de landsdienaren bchooren te worden ge vraagd, alvorens overtuigend is komen vast te staan, dat door de geheele ge meenschap de lasten van den huidigen toestand gedragen worden overwegende dat den onderofficieren een plaats onder de overige •landsdie naren behoort te worden toegekend, welke overeenkomt met de waarde van hun ambt in aanmerking nemende dat de ouder officieren reeds 5 pet. per 1 Juli 1922 en de pensioenpremie ad 8 '/i pet. per 1 Januari 1923, die een deel van hun inkomen vormden, hebben geofferd; constateert dat de huidige levens standaard geen verlagiog van inkomsten toelaat zonder betrokkenen, inzonder heid de onderofficieren, in hunne levens belangen ernstig te schaden wijzende op de dringende noodzake lijkheid dat geen maatregelen zullen worden genomen zonder voorafgaand overleg dringt er b$ de Regeering op aan dat, indien tot salarisvermindering m«et worden overgegaan le. bij deze eventueel toe te passen vermindering met de reeds toegepaste korting van 5 pet, op den bijslag van het militaire personeel worde rekeoing gehouden 2c. dat het militaire personeel mede zeggenschap worde verleend in de Cen trale Commissie v. Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken.» Gemengde Berichten Bij de gemeentebelastingen te'a Gra- venbage is men tot vreemde offtdek- kingen gek men. Nu en dan werden er door den gemeenteontvanger steek proeven genomen in de oninbaar op gegeven belastingposten, waarbij bleek, dat op sommige dier posten wel kwi tanties waren algegeven, echter zonder dat deze verantwoord waren. Een der belastingambtenaren stelde een onder zoek in en toen kwam 't uit, dat tal van gevallen ten onrechte als nlet- invorderbaar waren opgegeven. Enkele deurwaarders waren eenigen tijd ge leden reeds ontslageo. Te Harreveld is de vrouw van een landbouwer bij het naar buis gaan, door een koe op de horens genomen en driemaal tegen den grond geworpen. Zwaar gekwetst werd de vrouw opge nomen en naar haar woning vervoerd. Het gebeurde in het district Graaf Reinet in de Kaapkolonie, dat zekere Calverlry, eigenaar van een boerderij, merkte, dat op zijn akkers teelijk door apen werd huisgehouden en hij zette een soort va) op. Toen bij na een korte poos naar het resultaat ging kijken vond hij een geweldigen baviaan, die in den val was geloopen. Hij bracht het dier, dwars door het netwerk van den val een bevigen slag in den nek toe, en de baviaan stortte ter aarde. Calverlty dacht toen, dal het dier dood was en ging de kooi binnen. Het bleek evenwel, dat het beest „gesimuleerd" hadeersklaps stond het rp cn viel den man jaan, dien het lusschen zijn sterke poolen trachtte te krijgen. De boer verdedigde zich met den moed der wanhoop, maar moest het onder spit delven en viel achterover, met den baviaan bovenop zich. Opeens het het dier los en vluchtte de kooi uit het veld in. Carverlty sprong te paaid en zette het beest achterna Hij s'aagde er in, het door een goedgemikteu steenworp te dooden. De regeeiing, Ged. Staten van Gro ningen en de eigenaren zijn het thans zens geworden over de voorwaarden, waarop tot indijking van ruim 600 H.A. kwelderlacd zal worden overgegaan. Hierdoor zal van 1 Maart 1924 af aan 1000 man werk worden verschaft, en dat voor den tijd van 40 wekeu. De Amerikaan Dempsiy is wereld kampioen-bokser. Verleden jaar is den Fraoschen bokser Carpentier een uit daging slecht bekomen, thans is hel den Argentijn Firpo niet beter vergaan. Volgens de berichten, heeft Dempsey, die zelf ook een enkelen raken klap kreeg, hem als een geweldenaar met beide vuisten op hoofd en lichaam ge beukt, tot hij neerzeeg en een poosje bewusteloos bleef, 9O.0ÖO toeschouwers verlustigden zich in dit ruw vermaak, waarmee Dempsty ruim 1 millioen gulden opstreek. Firpo kreeg 417000 als smarteg'lc*. Men gaf f 375 voor eeo mooie kijkplaats. Dempsey heeft nu in totaal reeds 3s/« millioen gulden bijeen gebokst. Nu allerlei soort van werkzaamheden, waarvoor vroeger dierlijke kracht werd gebruikt, door motoren worden gedaar, gaat 't paard langzamerhand verdwijnen. Den eersten tijd merkte men dat niet zoo, doch thans wordt dit anders. Vooral op de jaarlijksche paardenmarkt valt'^ op, hoe daar veel minder beesten wor den aar gevoerd dan vroeger. Op de dezer dagen te Weesp gehouden paar den markib.v. warens lechts220paarden en 35 veulens aangevoerd, terwijl daar vroeger regelmatig tusschcn de 500 en 600 paarden ter markt werden gebracht. Candbouw, Ctiinbouui, Pluimvee. In October. In deze en de volgende weken wor den er heel wat aardappelen gerooid. Was de oogst verleden jaar buiten gewoon en kon die zelfs voor een dubbele gelden hier en daar, thans gaat de opbrengst het middelmatige niet te bovrn, naar het schijnt, 't Kan echter nog meevallen. Wij hebben onlaogs den raad gegeven en hopen, dat velen dien hebben opgevolgd om de stronken, voor poters bestemd, vroeg te rooien, als de knollen nog onrijp zijnbierdoor voorkomt men goeddeels of geheel, dat smetstoffen van ziekten in het loof overgaan naar de knollen, en heeft men de meeste kaus ziektevrij pootgocd te verkrijgen. Tot de rooiïng van winteraardappelen gaat men over, als het loof geheel is afgestorvendan wacht men ook niet langer, anders wordt het veld met on kruid bezet. Vóór de Novembermaand zij, zoo mogelijk, de rooiïng afgeloo- pen; dit met het oog op de vorst of het mogelijk natte weer, dat het werk belemmert. Öe werktuigen waarmee men rooit, zijn verschillend. Meestal gebruikt men een spa of viertandigen vork. Soms zitten de rooiers bij hun werk op de knicfio, als in het Noorden, anderen doen hel staande, als in het Zuiden. In groote en middelmatige bedrijven komt meer en meer de aardappelrooi- machine in zwang, die geleidelijk is verbeterd, maar waarmee het ideaal nog niet is bereikt. Zulk een machine, bespannen met 2 of 3 paarden, rooit per dag 1 Hectare, en geeft aan 8 tot 12 personen werk. Het doel, dat men zich bij zulk een machine voor oogen stelt, isom niet alleen de aardappels te rooie-, maar ook in mand of zak te verzamelen. In den tuinIn de eerste dagen de ser maand moet ge uit uw spru tkool de toppen breken, de kooltjes groeien dan beter. Neem echter niet alle bla deren weg, ze moeten dienen tot win- terbedekklng. Wilt ge in 't voorjaar, in Maart, worteltjes eten, zaai dan nu in den bak, welke ge moet vullen, tel kent om de paar dagen, beurtelings met ruigen paardeomest en bladaarde, tot er van de laatste eeo voet op licht. Berg erwtenrijs en boonenstokken op: bewaar het touw of band^voor 't volgend jaarontdoe eerst de stokken van hel stoo. Oude, verweerde stokken verbrandt men. Wie de stokken laat zitten tot het gaat vriezen, krijgt er licht last mee; de ondereinden gaau rotten, Men kan nu verschillende groenten oogsten bieten, achorsenee- ren, wortelen, en sommige koolsoorten, Bloemkool en slaplanten, welke bui ten gezaaid zijn, kan men in den bak verspenen, waarin de oude aarde door nieuwe verteerde bladaarde is vervan gen. Veel land is nu vrij gekomen, het zaaien en planten is thans voorbij; men spitte den grom! om, ondiep, zóó, dat de onkruidwortels boven komen. Plant thans uw bloembollen voor de voorjaarsvakken tulpen, hyacinthen, crocussen zet ze 10 c.M. van alkaar. Bemesting mét' oude koe- of paatden- mest moet voorafgaan. Ingezonden. Strijd. Allen die strijden tegen de „volks ziekte" vercenigt U1 Om ten strijde op te wekken, is 't moeilijk als het geldt een medemensch te verslaan. Maar als het geldt een strijd ter wille van zieken en zwakkenals het geldt een strijd tot hulp en ten zegen van velen, zie, dan zijn de woorden zoo overvloedigdan zijn de gedachten zoo sneldan zijn dc wapens zoo scherp, dat wie verslagen moet worden wel vrees mag hebben. Trekt mede ten strijde, gij, allen, die het woord kent en liefst allen, die het nog niet kennen „Door strijd tot geluk". En wie moet bestreden Een onzichtbare vijand, zoo klein, dat niemand hem ziet, zoo geweldig dat niemand hem vermoedt alvorens hij bezit genomen heeft van zijn slacht offer. Zoo groot in aantai, dat een millioenenleger slechts een stipje is. Hoe de vijand heet? Weet gij het nog niet? Het zijn dc T.B.C.-baccillen. En dat leger van kleine vijanden der menschheid, dat leger, waardoor onze jongeren in den bloeitijd van het leven worden besprongen, worden geveld, worden weggesleept van al, wat hun aan 't leven bindtdat leger, dat bijna niet te verslaan 4s, dat leger willen wij bestrijden 1 En wie daaraan meehelpt en daaraan zijn kracht en zijn tijd geeft, zal ervaren dat hij gesterkt wordt, zal medehelpen om de gezondheid van medeschepse len te behoeden voor ondergang. En om te strijden zijn wapens noodig en die wapens worden verkregen door GELD. En nu worden wij heel, heel nuchter cn nu schudden we even alle beden kingen van ons af en we zeggen niet „Dat is ons werk niet", maar we doen doodeenvoudig alles, wat we doen kunnen om aan dat heerlijke artikel GELD te komen. En als wc dat geld hebben, maken we vaders gelukkig, dan troosten we moeders, dan spreken we jongemannen moed indan vertellen we een lief meisje, dat alles terecht zal komen dan lachen we met de kleintjes en onderwijl wordt dit millioenenleger achteruitgedrongende T.B.C.-bacillen verliezen terrein, ze moeten terug, wc kunnen ze in onzen kring niet hebben en we winnen. En daarvoor is GELD, steeds weer GELD noodig. En geld, wat gegeven wordt in vreugde cn geld, wat gegeven wordt door arbeid en geld wat geofferd wordt met liefde en geld dat komt uit de zakken der bevoorrechten, dat komt uit het spaarbusje van de kinderen uil het varkentje, dat geslacht zal wor den; dat geld zal het middelpunt zijn, van waaruit de strijd gevoerd zal worden. Gij allen, die liefhebt, gij allen, die iets voelt voor de nooden van het volk, die iets wil doen om de T.B.C. te be strijden, helpt ons om aan geld tc komen. Helpt om in vreugde en liefde onze actie te doen slagen, helpt allen mede aan het groote en mooie werk. Strijd tegen de T. B. C MEVR. fCHlEDGES. Burgerlijke Standen. BARNEVELD. Geboren: Evertje, d. v. J. Arend» en G. Malestein Nicolaas Johannes, s. H. A. Spruijt en O. P. A. v. Klooster Filomena Helena, d. v. C. Raven- steia en J. F. A. Furer Elisabeth, d. v. D. Breenen en A. Jansen Gije- bert, s. v. G. van d. H esse weg en G. Hijwegen. OndertrouwdJ. Biunekeeft en E. v. Looijengoed C. Schuurman en T, Teunissen J. Bakker en C. Dijkhorst T. J. Bijvank en K. van d. Kamp. OverledenHendrik v. d. Hessenweg 83 j., wedr. van J. ten Hoven. BLARICUM. Gehuwd: L. G. J. Berman en H. Bakker. Overleden: M, Puik. 76 j-, wed. v. P. de Leeuw. EEMNES. GeborenJohanna Maria, d. van C. Hoofd cn C. M. Hilhorst. Overleden Alida M. v. Betlehem 1 j. J. Gieskes 55 j„ echtgen. van M. Pommer. HOOGLAND. Geboren Hendrik, v. K. Mostert en G. van der Kieft. OndertrouwdH. van 't Klooster en H. Boerssen. Overleden: Geertje van 't Klooster, 72 jaar, ongehuwd. LAREN. Geboren: Johannes Cornelis Maria, A. v. G. C. Zaal en A. Wortel. Ondertrouwd: J. C. Prins en J. H. Steenhoff C. Bitter en J. M. Meu- lenkamp. Gehuwd C. W, Kranen en A. v. d. Haak C. Lampen en A. J. C. van Hattem. Overleden.' Willem Rokebrand 66jr. LEUSDEN$ GeborenHelena Elisabeth, d. v, A. J, Kreupeling en G. van den Brink. OndertrouwdF. Kroes en A. van Voorthuizen. STOUTENBURG. GehuwdG. Lagerweij en G. Mas tenbroek. SOEST. Geboren Carolina Gervda, d. v. A. A. Roest en P. de Ruijgf I— Marinus Geertrudis, z. v. J. J. M. Brouwer en J.J. P. Verhagen Sjophiel, z. v. P. M. Roels en J. H. v. d. B'oek Maria Martha, d. v, A. R. v. Dorre- slijn en M. F. J. Hagebeuk Hendrik, z. v. E. Hornsveld en J. A. van Dijk. Ondertrouwd D. J' van der Gouwe en Helena Götte P. L. Beltem en G.T. Mrffert B. R. van Hornsveld en W. J. Massen E. Boersen en M. G. v. d. Breemen. GehuwdA. Westerbcek en G. Has- selbach Wijnand v. d. Brink en T. Meerding. O rerleden: Barnardus J. Dnorncdal, oud 77 j., echtg. v. A. Kuijper Peter J. Jansen, ond, 76 j„ weduwn. v. G. Schothorst Wilhelmina J. Kok, oud 21 maanden. Ratraiten in het St. Alfonaushuis te Amer8foort. De Retraite bestaat in gebed, gewetensonderzoek en beschou wing der eeuwige waarheden in een bepaalde volgorde. Velen trekken zich jaarlijks tot ontspanning eenigen tijd uit hun zaken terug nog redelijker is het, enkele dagen de aardsche beslom meringen te ontvluchten, om door een Retraite de overtuiging te ver levendigen, dat het leven slechts een voorbereiding is voor de eeuwigheid. Doe uw voordeel met deze 'groote weldaad, zoo niet jaarlijks, dan toch op enkele belangrijke tijdstippen van uw leven en vooral wanneer gij in een stemming ver keert, waarin gij niet zou wen- schen te sterven. 2427 Oct. Gehuwde vrouwen, verg. f5.50. 29 Oct.1 Nov. Bestuursleden der R. K, Standsorganisatie (St. Jozef) verg. f 5.50, 3—6 Nov. Leden van het wapen der Kon. Marech. verg f 5.50. 9—12 Nov. Mannen en j' ngelin- gen, verg. f 5.50. 13—16 Nov. Meisjes, verg. f5.50. 20—23 Nov. Oog'huwde dames middenstand, verg. f10. 24-27 Nov. A. B. T. B. uit Overijsel en Gelder!., verg. f5.50 30 Nov.3 Dec. A. B.T. B. uit Overijsel en Geldt., verg. f5.50 710 Dec. Leerlingen en oud- leerl. der Landbouwwinterscho- len verg. f5.50.

De Eembode | 1923 | | pagina 6