DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 18 April 1924 No. 6 Acht en Dertigste Jaargang i, doch opiegglng van ABONNEMENTEN kunnen elke we abonnement moei geschieden voor den aanvang vi Pr(s per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort 11.10. Afaonderl|ke nummers 10 rt. KANTOOR: LANOEGRACHT 28. AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVERTBNTlfiN 25 cent per regel. Blllfkc tarieven voor handel en nijverheid bq geregeld adverteereo. Advertentlên moeien Dinsdag en Vr|dag vóór 8 uur worden bcxorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD VRIJDAG 1 8 APRIL 1924 Godsdienst en Kerk. Epistel en Evangelie PASCHEN. LES uit den eersten brief van H. den apostel Paulus aan de Korinthiërs V, 7, 8. Broeders! Zuivert den ouden zuur de esem weg, opdat gij [[een nieuw deeg moogt wezen, gelijk gij ongedeesem- den zijt, Want ook ons Paaschlam, Christus, is geslacht. Laat ons derhalve feest vieren, niet met den ouden zuur- deesem noch met zuurdeesem van on deugd en boosheid, maar met onge- deesemde brooden van oprechtheid en waarheid EVANGELIE volgens den H. Marcus; XVI, 1—7. In dien tijd kochten Maria Magdalene en Maria van Jacobus, en Salome specerijen, om Jesus te gaan balsemen. El zeer vroeg op den eersten dag der week kwamen zij bij het graf, toen de zon reeds was opgegaan. Zij nu zeiden tot elkanderWie zal ons den steen van den ingang des grafs afwentelen Doch opziende, zagen zij den stern afgewentelddeze nu was zeer groot. En in de grafspelonk binnengaande, zagen zij ter rechterzijde eenen jonge ling zitten, bekleed met een lang wil gewaad; en zij ontstelden Doch bij sprak tot haarWeest niet verschrikt Gij zoekt Jesus, den Xazarener, den Hij is niet men hem Maar gaat, zept aan zijne en aan Petrus, dat Hij u naar Galilea; daar zult gij Hem" zier., gelijk Hij u gezegd heeft. Liturgische Kalender- Maand April. Paaschweek. lederen dag Credo. Praef. van Paschcn, eigen Communicantes en Hanc ^ZONDAG 20. Paschen. Mis Resur- MAAXDAG 21. 2e Paaschdag. Mis lntroduxit. DINSDAG na Paschen 22. Mis Aqua. WOENSDAG na Paschen 23. Mis Venite. 2e geb. H. Georgius, 23 April. DONDERDAG na Paschen 24. Victriccm, 2e gtb. H, Egbertus, Nei 14 April, 3e geb. H. Fidelis, Fi eigen 24 April. VRIJDAG na Paschen 25. Groote Litamc. Mis Eduxit, 2e geb. voor de Kerk, Ecclesiae, of voor den Paus, Deus omnium. ZATERDAG na Paschen 26 (Witte Zaterdag), Mis Eduxit, 2e geb. H. H. Clelus en Maicellinus, 26 April. vordt dien dag gevonden. Die niet opstaat uit de zonden Opdat door onboetvaardigheid. De ziel niet derv' de zalighrid. Laat de vrome dan bedenken En vóór alles aandacht schenken Aan hetgeen het geloof hem zegt, T G bod des Heeren op hein legt. Diep in zijn geheugen prenten, De zeven heil'ge Sacramenten, De noodzaak'lijkheden des gebods, De nooit volprezen grootheid Gods. Met zorg en naarstigheid vermijden Den Zondag door de tongteontwijden, Daar soms de tong meer kwaad verspreidt Dan de verboden handarbeid. Verder nog dien dag besteden Aan goede werken en gebeden, Vuur'ger nog dan in de week Spoeden zich naar lof eo preek. Onttogen aan het aardsch gewemel Denk' de ziel dan aan den hemel, Geev' zij zich geheel aan God Die haar schenkt het hoogst genot. Dat zich de ziel geheel doordringe Van liefde Gods en die bezinge Opdat zij zwoele zinnelijkheid, Niet voel' tot haar verderfelijkheid. Waarheen eens zal wederkeeren, Al haar streven en begeeren, Waarvandaan, waar, wat zij is, Houd' zij in gedachtenis. Het Paradijs werd dal van tranen En donkerheid de lichte banen Voor haar, die toch gebeeldhouwd is Naar Gods beeld en gelijkenis. Nu moet zij moeizaam wederkeeren Opnieuw den weg des hemels leeren, Opdat van alle ellenden vrij Zij 't licht geDiete, schuld'loos blij. Opdat hij leete te verfoeien De kluister, die zijn zinnen boeien Gedenk' de menschjvanwaar hij kwam, Den adeldom van zijnen stam. Eens immers hoopt hij zich te [mengelen Ia 't vreugdekoor der zaal'ge engelen Ofschoon naar 't lichaam stof eo s" Is naar den geest hij God gelijk. Zeer waardevol is zijn gehalte Dit toont zijn sierlijke gestalte, Die recht en fier is opgericht, W. Kardinaal van Rossum. Woensdag 23 Juli. Plechtige opening h. Congres in hel Stadion (des middags Donderdag 24 Juli. Des middags sectie-vergaderingen van de verschil lende nationaliteiten. Vrijdag 25 Juli. Des avords alg. ver gaderingen in de Amst.'lrhjk-kerk, het Concertgebouw en het Stadion. Zaterdag 26 Juli. Alg. kinder-com- unie in het Stadion. Zondag 27 Juli. Pontificale Mis d. Kardinaal Legaat in het Stadion, middags H. Sacraments-processie (Stadion) en sluiting v. h. Congres. Eiken ochtend Pontificale H. Mis de verschillende kerken. Congreskaart (kostend f 10) geeft toegang tot alle vergaderingen en plech tigheden, met verslagboek f15. Met de kaart worden gratis verstrekt insigne programma. Deze kaart is persoonlijk. Voor extra-treinen zal worden zorg- De z i het Cofzang op do Zondagen. Door THOMAS a KEMP1S. Ziet, hel is de dag des Heeren, Overwaardig om te eeren Om wille der gedachtenis Der heilige Verrijzenis. Wekelijks, zoolang wij levtn Dien dag heil'gen, zij ons streven, Opdat nimmer ons ontschiet, Wat, verrijzend Hij ons biedt. Zeek're hoop op 's hemels zalen, Eeuw'ge vreugde, zonder palen, Die lang veiborgen had bestaau Bracht zijn veriijzenis ons aan. Want zoovelen in Hem g'looven Zullen eeuwig met Hem loven, Daar toch Zijn Veriijzenis Ook die van zijn dienaais is. Want in Hem zijn aan ons allen Zijn verdiensten toegevallen, Zijn Rijkdom, die aan Hem behoort Wordt eens ons erfdeel, ongestoord. Heeilijkheid en eeuwig leven l-i des hemels zaal'ge dreven, Vreugde, vrede, zoet geneugt, Verwitif Hij ons door zijn deugd. Opdat wij immer mochten weten, Waarom de Zondag woidt Dag des Heeren, m< Die dag Hem zijn toegc Christus nu eenmaal verrezen Zal met sterven meer na dezen, Wij herdenken in den geest De gedacht'nis aan dit feest. rmdtgehecJeo gewijd. Op zijn gelaat valt te ontdekken Een glans van 's Heeren eigen Trekken Opdat 't gelaat der menschen mij Een levend beeld der ziele zij. De wijsheid, die daar is van binnen Zij straalt naar buiten door de zinm En op 't gelaat is 't, dat zich uit Al wat het harte in zich omsluit. De Grieksch tau, van 't kruis [het teeken Wil, in 't gelaat geprent, ons preeken, Gedenkt, o menschen. dat ge altijd De slaven des Gekruisten zijt. Verg'lijk daarom den dag van heden, Met Zondag, nu een weekj geleden, Stel een onderzoek dan in Naar verlies en naar gewin. Hetgeen wij door het kwaad verloren Moet ons tot nieuwen ijver sporen, Want wel dient 's Zondags overdacht, Dat nieuwe strijd ons weder wacht. Laat de blijde troost ons sterken, Dat 't nog dag is om te werken, Om te vord'ren in de deugd En daarmee ook in hemvlvrtugd. Door deze vrome oefeningen Dalen neer Gods zegeningen, Als wij God loven in de keik En onze hand rust van het weik. Tol in der eeuwen eeuwigheden Zijn onze werken en gebeden U. Rust der zielen toegewijd, U, Heer en Schepper van den Tijd Het verdieut opmerking dat bij, Groo.meester van het geestelijk leven, die dertig strophen, geen woord zegt over den tegenwoordig op Zondig onmisbaar schijnenden voeib, Tau de Griesche letter A. De tau heelt den kruisvorm T welke wij terug vinden in wenkbrauwen en neusbeer JOANNES MERCATOR. Binnenland R. K. Euchariitisoh-Congres. Officieel programma. Dinsdag 22 Juli. Aankomst en o vangst v. d. Kardinaal-Legaat Z. E Aldus de Kamerverslaggever Gemengde Berichten Vliegende winkels. Vliegende winkels zijn voor den mid denstand een oneerlijke concurrentie is 'i dan niet in den wettelijken zin. De vliegende winkels hebben veel minder lasten dan de winkeliers op de eerste plaats. vervolgens, zij kunnen, omdat zij geen reputatie hebben hoog het publick makkelijk wat in de handen stoppen. De handelaars vertrekken :l is hun veelal onverschillig of de koopers tevreden zijn of niet. Inde middenslandsvereenigingen, ook Baarn, is het euvel der vliegende inkels al vaak besproken, zonder dat en echter tot veel resultaat kwam. De Algemeene Groninger Winkeliers vereniging, mag nu echter eens spre ien actie, die resultaat opge leverd heefr. Vliegende winkels worden nog al eens gehouden in Hotels en Café's, en lokalen, waarvoor vergunning koop van sterken drank in 't klein is verleend. Nu hetft genoemde Groninger Ver eniging zich om advies gewend tol inister Aalbetse, uitgaande van het andpunt, dat het houden van verkoo- ngen in deze vergunningslokalen in strijd is met de Drankwet. En zij mocht van den Minister het volgende antwoord ontvangen »In antwoord op nevenvermeld schrijven deel ik U mede, dat naar mija meening de z.g. Vliegende win kels gelijk staan met verknopingen en het houden daarvan in Vergun ningslokaliteiten niet geoorloofd is«. Het bestuur der Vereenigicig heefi zich vervolgens gewend tot d;n Bur ge- >an Groningen, die daa:na aan alle VerguDninghoudeis te Groningen het navolgende schrijven richtte «Volgens een Ministerieel schrijven van 22 Febr. 1924, waarvan mij inzage is verleend, staan zoogenaamde Vliegende winkels gelijk met koopingen en is het houden daarvan in vergunnings-lokalrteiten niet ge oorloofd. »Ik meen goed te doen, met ver wijzing naar art. 28. Ie, jurcto art. 8, 15e, 9, 10, der Drankwet, U met het bovenstaande in kennis te stellen, teneinde moeilijkheden, waartoe d ze opvatting in verband met de aange haalde artikelen der Drankwet ever tuecl zou kunnen leiden, te voorkomen' Het terrein voor Vliegende winkels dus beperkt geworden 0e Tweede Kamer heeft de Staatsbcgrooting afgewerkt en geniet nu van de Paaschvecatitie. De begroetingen zijn vastgesteld en het esultaat van al die weken inspannen- den arbeid is geweest, dr.t aan geen enkel cijferook maat iets verandert! Honderden bladzijden van de «Han delingen* zijn volgepraat, maar gtha- - deld is er niet. Naar al die uitgekraamd parlementaire wijsheid wordt nooi door iemand omgezien. Hoevee duizenden guldens electrisch licht zijt dien lijd verbrand, hoevetl tien duizenden guldens kolen ver: wat een merschelijke energie verbruikt! En waarvoor? Alleen vooi niets. Dat moge nu hard klinken ooren van in hun posities bedreigdi ooderwijzers en ambtenaren of in de naïeve zielen van brave plattelander maar dat is onze schuld toch niet - In de kracht van zijn leven 54 jaar is Hugo Stinnes, de machtige Duilsche handelsman overleden. Hugo Stinnes was uit een familie van reedersen kolenhandelaars geboren. Hij lieplgymnasium, werd toen volontair, weikte zeil in de mijnen, bezocht de mijnbouw-acadcmie en werkte toen met zijn vader om in 1893 met 50000 markt een eigen zaak te stichten. Stin nes' gaven breidden zijn bezittingen steeds verder uit, totdat de oorlog hem opeens tot groot-leverancier en tot geld-magnaat maakte. Toen greep deze industrieel met zijn machtige geld sommen na den oorlog alles aan hij kocht scheepvaartlijnen en banken, mijnen en kranten, vereenigde kapitaal krachtigen rondom zich en stichtte zoo een consortium, dat zijn invloedsfeer in de finaocieele en economische wereld van dag tot dag uitbreidde. Stinnes was er voor, dat zijo arbeiders aandeeltjes namen in zijn bedrijven en dat zij een deel kregen van de winst, die werd gemaakt. Hij stichtte tot dat doel een Zentralarbeitsgemeinschaftdie buiten gewoon gunstig werkte. Stinnes was een ongekroonde koning. Maar hoe fabelachtig zijn rijkdommen waren, hij is eenvoudig gebleven en werkzaam tot den laatsten dag. Hij stond iederen morgen om 8 uur op en arbeidde van 2 tut 's avonds zen uur. 's Avonds werkte hij verd:r tot 's nachts twee oi Om deze reusachtige inspan ning te dragen dronk hij veel koflïe en ihee, maar rookte nooit. De ko vooral schijnt zijn galsteen-kwaai hebben verergerd. Nu is de machtige, veel besproken en veelbenijde mulli- milionnair gestorven. Hij kende z'n kracht en kon dan ook verklaren bij de debatten over de socialiseering in den Rijksdag «Nooit meer de beteekenis van I individu kunnen onderschatten. Wr n ergens een nieuwe groote onderneming wil oprichten, dan moeten deze twee vragen worden gesteld de man, die het in elkaar zet waar zijn de bekwame en llinke ders Ei indien men beiden niet vindt, t men de zaak niet aanpakken 1 Deze verdeeling is ook in de toekomst Men moet den ondernemer des ondernemers is: de leiding. En men moet zorgen, dat de arbeiders groot mogelijke winst en goede verdiensten uit de onderneming krijgen.* is de man, die voor velen afgod was en voor niet weinigen schrikbeeld, die door de Imkssocialisten vampyr van het proletariaat werd beschouwd, gestorven. Te Nijmegen is een volkslogement ingestort. Er waren acht logé's. Een 72-jarig koopman, is onder het puiD dolven en gedood. Nog werden ge- Te Lodz is een groot textielfabriek fgebrand. Drie brandweerlieden kwa llen in de vlammen om. Zeshonderd irbeiders zijn door den brand werkloos geworden. Te Zwolle werd een landbouwers knecht door de tram gegrepen. Beide beenen en een oor werden den onge lukkige afgereden. Hij werd naar het Sophiagasthuis vervoerd, waar hij aan de verwondingen is overleden. e algemeene verkiezingen in Denemarken is de r< geering verslagen heeft de sociaal-democratische par tij de overwinning behaald. Men verwacht Dans een sociaal democratische regeering. De Uoorboede vooruit! Wij hebben in Ter Apel in de maand laart «De Voorhoede* verspreid. Wij ebben daar 138 nieuwe abonné's ge aaid. In Mei komen we er terug. Een der parochianen daar schreef: dat de Voorhoede het goedkoopst en het eenigst begrijpelijke weekblad is >or allen. Een nieuwe oogst wordt daar voor de maand Mei voorspeld. Doch niet alleen in Ter Apel gaan wij in de maand Mei verspreiden. In de geheele Meimaand verspreiden wij Noord en Zuid, in Oost en West, 'er 't geheele land. PROPAGANDISTEN en gij die 't wilt worden, schrijft ons hoeveel exem plaren l' oordeelkundig kunt uitzetten. Wij zullen U de nummers zenden. ADVERTEERDERS denkt er aan, Ik een gelegenheid komt slechts uiterst Iden. Neem deze bijzondere gelegen- :id voor uwe reclame waar. Vraagt ize prijstarieven voor de Maand Mei. KATHOLIEKEN, wij durven U waar- irgen, dat daar waar De Voorhoede gelezen wordt, ook Roomscb ook Roomsch geleefd wordt. en, steunt ons in onze taak om in der Roomsch gezin een Roomsche mrant te brengen. N. V. FUTURA LEIDEN merken, die zijn spel zeldzaam in drukwekkend maakt, ondanks soms het lichtelijk humbugachtige van de uiter lijke speelmanier. De inzet van Bach's prélude uit de lonatc in E kl. t. deed ons gevoel iets e luidruchtig aan, maar de manier waarop het zangthema zich tusschen de gebroken akkoorden kwam weven getuigde van groot meesterschap. Van Porpora werd een sonate ge speeld. Merkwaardig hoe die oudelta- liaansche meesters altijd jong blijven je zoudt zeggen al hun werken lijken op elkaar en telkens zijn er wendingen naar een vast recept gemaakt zijn, toch zijn die werken zoo echt levend, ernstig en guitig om beurten (het Alle gretto van dezen avonden de stereo tiepe wendingen geven juist vaak een eigenaardige bekoorlijkheid, zooals in heel oude volksgedichten van die regels, die telkens weer terugkomen. De volgende sonate was van Brahms, ens groote knapheid en muzikaliteit, telkens meer bewondering kan wekken. De beide stukken, Ritmi en Capitan 'racassa, van Castelnuovo modern n Italiaan vertoonden goede mo- ïcnten, maar maakten ook weer eens uidelijk dat de moderne muziek al Iegelijk aan 't verouderen is, en dat dets vervelend kan worden van moder- De rest van het programma verliep heel langzaam naar het enkel-effekt. Chopin's Nocturne in G gr. t., voor piano geschreven, heeft in de viool bewerking heel veel van z'n moois verloren. Wilniawsky's Valse Caprice is een kunsteinakerijtje, dat echter niet den indruk van den prachtigen avond bederven kon. Tenslotte zij nog vermeld de zéér goede begeleiding van André Benoist, in wien Spalding een buitengewone meówcrker heeft. B. Amersfoorf Albert Spalding. Met dezen violist is de serie Augu stinkoncertcn, en daarmee ook onge veer het heele instrumentale muziek- seizocn, gesloten, en dat op waardigi Ot" Albert Spalding nu werkelijk Amerika's grootste violist ia, komt minder op aan, een héél groote is in ieder geval. De techniek van i. instrument bcheerscht hij volkomen in de muzikale waarde van zijn s[ is vooral een zin voor grootschheid op Burgerlijke standen AMERSFOORT. 11 April 1924. GeborenGrethe Pauline Laura, d. M. B. Peipe en P. C. G. Ocker Geratdus Andreas Hendrik, z. v. H. v. der Last en A. T. v. der Flier. Overleden: Jan Barends, 57 jr., echtg. G. Braun Antonius J. v. Vulpen, 11 mnd. Hendnk v. Galen Last, 25 ongehuwd, 12 Apiil. Geboren Hendrik, z. v. J. Veenen- daal en E. Brandsen Willem, z. v. C. Muys en P. Hartman. Oveileden: Elisabeth Mieres, 80 jr., ed. v. W. de Groot. 14 Aptil. GeborenJohannes, z. v. A. A. Waan- dets en G. v. de Nauiena Sander, z. v. J. Sukkel en H. v. Grol Alberta Johanna Hendriks, d. v. G. A. Hendriks cn B. Fluit Hrnricus Josepf Johann, i. v. H. H. Koppelmann en K. E. B. Degeling Gerardus Martinus Joannes Hubertus, z. v. G. M. J. H. v. d. Boom en E. W. v. der Linden.

De Eembode | 1924 | | pagina 5