HILLES BESCHUIT R. K. Spaarbank Amersfoort Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Dinsdag 22 April 1924 - No. 7 en Omstreken Acht en Dertigste Jaargang ABONNBMHNTHN kunnen elke week In gaan. doch opzegging van II M jupownnor tb, ppnnu na II ADVERTBNTlfiN 25 cent per tegel. Blllfke tarieven voor handel en abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR. LANQEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 nf verheid bj geregeld adverteeren. AdvertentiCn moeten Dlnadag Pr|a per drie maanden 11.00. Buiten de gemeente Amersfoort f 1.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAO- EN VRIJDAOMIDDAO en Vr|dag vóór 8 uur worden besorgd. Een bepaalde plaats kan Afsonderllke oummers 10 ct. II niet worden gegarandeerd. Zonder schokken de feiten te doen naderen tot het ideaal-zie daar het geheim eener wijze politiek. Ret Roogste. Na den oorlog hoopte ieder dat een nieuwe tijd zou aanbreken. Er was gevochten voor idealen en geleden met heldenmoed. Doch, binnen enkele maanden zaten wij midden in de discussies over ver loren kapitaal, vernietigden handel, ver minderde volkskracht en 't onvermogen van den vijand, een oorlogsschatting te betalen. Hcrnieuwings-programs werden opge steld doch waar liepen ze op uit? De menschhcid werd uit haar ver heven droomen neergehaald op de oude paden van materialisme en mechanisme. Om messiassen werd geroepen er kwamen ingenieurs. De bankiers zeiden dat 's werelds nood lag aan de wisselkoersen. De economen verzekerden dat het gebrek schuilde in te geringe productie. De hervormers verklaardende loo- nen moeten de hoogte in, wil tr.cn het gemakkelijke leven van vroeger her winnen. En ieders leuze werd: produ- Dat was de oude strijdkreet van het rijk der machine. En zij klonk valscli voor een mensch hcid, die uit den strijd kwam. Geen der heilmiddelen bracht uit komst r'hooger looncn noch meer levens- genietingen aandeel in de winst noch stemrecht. Onder deze tyrannic van de vlakke, gemakkelijke en goedkoope begrippen uit de eeuw der machine, welke in de plaats gesteld werden van levende idecen, is de wereld zoo rusteloos ge worden. De menschhcid kan stoom en elec- triciteit niet missen, maar er zijn andere dingen die zij meer noodig heeft. Het woelt en kookt en bruist in onderste lagen. Wat daar leeft, komt naar boven daarbij is veel gezonde oerkracht, mi die in de goede banen moet worden geleid. •Een volk is alleen groot», zcide schrijver van naam, »als de individuen groot zijn. De individuen zijn groot, naarmate zij beter het evenwicht weten, te bewaren tusschcn het leven van ziel en geest al de fijnere krachten en aandoeningen van het leven en hun uiterlijk zakenleven, hun werk. Wanneer het laatste zich buitensporig uitbreidt, wanneer het groeit ten koste van liet eerste, dan begint het onver mijdelijke verval, dat den ondergang van elk -olk voorspelten zijn bestaan eindigt op precies dezelfde wijze en onder dezelfde wet als van alle vroegere volken, die de goddelijke orde van het leven zochten om te kecren. De menschelijke ziel en haar heil, dat is het hoogste.* igheden deelt mede, dat aan de groote Processie in het Stadion zullen deel- i alle priesters, die in toga en roket zijn of die in habijt zijn dezer dagen zullen uitnoodigingen verzonden worden aan de godsdienstige, de sociale en de charitatieve vereenigingen. Vereenigingen, die niet kunnen deel- tratn aan de processie, ontvangen later een uitnoodiging, om zich langs den weg der processie op te stellen. Tevens deelt dit Comité mede, dat reeds verschillende buitenlandscbe hoog waardigheidsbekleders hebben toege zegd, om in de Congresdagen een plechtige Pontificale H. Mis te cele- breeren. Zoo zullen ponlificeeren :)Kard. Ruy v. Casanova, van Toledo, 26en Juli in (de Posthoorn), voor de Span jaarden, waarbij Spaansche preek Kard. Bertram, van Breslau, 24 Juli in de (Krijtberg) voor de Dutlschers, waarbij Duitsche toespraak, alsmede Kard. Scbulte, van Keulen, in de Sint Rita (over het Y); Kardinaal Bourne, van Londen, 25en Juli in de St. Nicolaas (by het Centraal Station), voor de En- gelschen, waarbij EngeUche toespraak, Mgr. Heijlen, van Namen, Voorzitter van het Congres, zal 25 Juli in de St. Domioicus een stille H. Mis Lezen, met generale H. Communie voor de Belgen, waarbij een toespraak in het Vlaamsch en in het Waalsch, terwijl den volgden dag in diezelfde kerk Mgr. Rutten, van Luik, of anders diens Hulp- bissop Mgr. Lamine, plechtig zal ponti- Gemengde Berichten Binnenland Internationaal Eucharistisch Congres Het Comité voor Godsdienstige Plech- •an den toren had bereikt, brak de kabel plotseling en de lift stortte om laag. Drie personen werden op slag gedood, drie overleden later in het ziekenhuis te Roulers. Toen een 80-jarige landman te Beugen een stier uit den stal naar buiten bracht, drukte het woeste dier hem tegen den muur, zoodat hij bijna op slag dood was. In een vergadering der Drankbc- strijdersvereenigiog te Aalten is mede gedeeld, dat in die gemeente gedurende een der oorlogsjaren f180000 aan al coholische dranken werd gebruikt. De zoon vao den zuivelfabrikant te Borgercompagnie is in de fabriek door de machine gegrepeD en onmiddellijk gedood. )e adjudant-onderofficier-vaan del- drager Straatman, te Harderwijk, heeft den dienst met pensioen verlaten. Hij was de laatste van het leger, zoodat door deze pensionneering dit verdwenen. Het laatste herderlijk schrijven Z.Em. Kardinaal Bégin, aartsbisschop ran Quebec, is in de pers veel be- iproken door zijn uitspraken over den dans. De Kardinaal veroordeelde onver bloemd een groot aantal moderne dan- dic volgens hem eenvoudig naaste gelegenheden tot zonde zijn. Dansen op zichzelf,* aldus de prelaat, »is een natuurlijke, gezonde en aantrekkelijke wijze van ontspanning. In vele moderne vormen echter, heeft dansen zich losgemaakt van behoorlijk heid en zedenzij is verworden tot karikatuur der danskunst. Wij, Bisschoppen, zijn geen dansmeesters het behoort niet tot ons herderlijk ambt, ceremonifin en regels van een Tango* te schrijven, maar wel hebben wij, als de door God gestelde beschermers der zedelijkheid onzer geloovigcn den plicht, hen op gevaarlijke en zondige gelegenhede als deze dansen zijn, De oudste zoon van den molenaar te Groesbcek kwam met zijn klceren aanraking met het drijfwerk der molensteenen. Doordat niemand hulp kon verleenen werd de man e enige zalen rondgeslingerd. In zeer ernstigen toestand werd het slachtoffer naa mekenhuis te Nijmegen vervoerd. Zaterdag hebben vier vrouwe mannen, die een bezoek brachten de kerk te Zonncbekc, welke, her bouwd wordt, plaats genomen electrische lift. Toen de lift bijna den Amersfoort Ia de Ned. Hervormde Kerk aan den Hof zullen dezen zomer weer orgel- worden gegeven. Het Bestuur van de Vereeniging van de H. Catharina van Sifina ver zoekt ons te willen mededeelen, dat er' planneo bestaan eene ruimere strekking aan het doel der Vereeniging te geven, door voortaan ook versterkende midde len te verschaffen aan behoeftige kraam- iwen ezieken, die hiervoor volgens de regelen der Vereeniging, in aanmer king kom 'n, Men schrijft ons: De Emmabloem-collecte zal dit jaar Amersfoort gehouden woiden op Zaterdag 26 April a.s. Deze collecte ingesteld door H. M de Koningin-Moeder komt ten goede aan de plaatselijke Vereenigingen en zouden wij de Amersfoortsche burgerij willen opwekken zich allen op Zater dag 26 dezer met de Emmabloem te ooien, daar zij daardoor de .b.c, lijders helpen. Het bestuur zal Vrijdagmiddag 25 April a.s. om 4 uur n.m. zitting houden de lighallen voor de wijkverdeeling uitgifte bloempjes aan de verkoop Mogeo velen zich daartoe komen mel den op Vrijdag om des Zaterdags als verkoopster op te treden. Oaze stadgenoot, de heer J. W Henderson, Kapitein der Militaire Ad ministratie, thans werkzaam te Ede, is met ingang van 1 M-i a.s. overgeplaatst bij het le Regt. Huzaren te Amersfoort. Dezer dagen had plaats de nota- rieele overdracht van den grond be stemd voor den bouw der nieuwe Her vormde Kerk in het Leusderkwartier. Binnen een jaar zal de bouw voltooid zijn. Het teriein is gelegen aan den Leusderweg en wordt door de Amersf. Kerkbode genoemd een vorstelijk ge- schenk^ van den heer en mij. Oskam- Kraaikamp te Oudentijn. onder controle Centrale Accountantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAG AVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande Rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Zalen tegen zeer billijk tarief te huur. Inlichtingen bij den concierge THANS BIJ NAGENOEQ ALLE WINKELIERS IN AMERSFOORT EN OMSTREKEN verkrijgbaar Het ffjnste op het gebied van Beschuit VERTEGENWOORDIGER FIRMA J. VAN VOLLENHOVEN, Afd. Koloniale Waren Amersfoort - Telefoon 108 De Vereeniging tot het houden van Kunstbesdhouwingen enz.'tc Amersfoort organiseerde een Kunstbeschouwing van Aquarellen enz. van Dr. Louis Raemaekers uit Brussel op Zaterdag 26 April van 15 ure en Zondag 27 April van 105 ure in Monopole. Entree niet-ledcn f0.25. - Gevonden voorwerpen. 1 Rozenkrans, 1 zakmesje, 1 boeze- ar en een ledig kmderzakje. - Zondagmorgen liepen 2 koeien istig te wandelen in de v. Mechelen- raat. De politie heeft ze in een weide gedreven aan den Bisschopsweg. Wedstrijd in tuinversiering. De afd. Amersfoort van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantk. zal trachten ook voor dit jaar een wedstrijd te orga- :ren. Zij hoopt, dat alle deelnemers het vorige jaar zich ook nu weer zullen aanmelden. Daar echter vooraf bespreking van een en ander ge- wcnscht is, zal daartoe eerstdaags oproep in de bladen verschijnen. V< 't welslag n van den wedstrijd is het noodzakelijk de tuintjes reeds r orde te brengen Limvio I speelde 2en Paaschdag tegen Donar uit Hilversum (N. V. B. 2e klasse). Voor rust nam Limvio de leiding bij n doorbraak der linkervleugel waarbij de Amersfoortsche mid-voor handig het leder in het net deponeerde. Na de thee maakte Donar gelijk 1—1 et welken stand het einde kwam. De partijen gingen vrijwel tegen elkaar op. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. ij Kon. besluit is benoemd bij den generaten staf tot luitenant-kolonel, majoor P. J. van Munnikrede, chef van den staf der IVe divisie. Tot inspecteur der artillerie kolonel E. F. Insinger, commandant van de IVe artillerie-brigade tot kolonel-com mandant van de IVe artillerie-brigade, luitenant-kolonel P. D. van Essen. In de laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel werd mede gedeeld, dat met vooraanstaande per sonen uit het Bakkersbedrijf is gecon fereerd over de grieven tegen de Ar beidswet. Meegedeeld werd dat van de banken* nagenoeg geen gegevens voor het Jaar- erslag werden verstrekt. De Kamer spreekt zich eenparig uit tegen de voorgestelde verlaging der bijdragen voor het Handelsregister, daar deze voor de betrokkenen te weinig beteekenen zal en voor de Kamers emstig de fïnanticele positie en daar mede hare onafhankelijkheid bedreigt, Inzake het verleenen van bemidde ling voor arbitrage in handelsgeschillen spreekt de Kamer zich uit, voorshands alleen arbitrage te verstrekken als beide partijen vrijwillig er om vragen. Inzake de door den Volkenbond 'oorgestelde kalenderwijziging geeft de 32 Uil Iran di Heilige lidwim in Schiedam. Door THOMAS A KEMPIS. Over de schoonheid en den aanblik van haar gelaat. Hoofdstuk XXVIII De maagd nu had voorspeld in hare diepe nederigheid, dat zij evenals de andere menschen onder de grootste smarten zou sterven en dat er volstrekt geen wonderen bij haar dood zouden plaats grijpen en dit is ook geschied, zooals reeds is gebleken. Maar opdat God het lijden en den strijd van Zijn arme en nederige dienstmaagd nie scheen vergelen te zijn en haar lof waardig geduld niet van den mond der menschen, toonde Hij ook door be paalde tcekenen ten aanschouwe der menschen, door welke deugden die edelste in den hemel uitblonk, welke lang was vei borgen gebleven in den kerker van dit lichaam. Want haar maagdelijk aangezicht, dat de blikken der mannen ontweken had, opdat zij des te helderder den hemelschen brui degom zien zou, vertoonde volstrekt niel de bleekheid V3n den doodskleur, noch het afzichtelijke daarvan, maar alsof hel met balsem of een andere welriekende vloeistof gezalfd was, straalde er zulk een glans en bekoor lijke blankheid van uit, dat het niet scheen te zijn een gelaat van een gewoon sterfelijk mensch, maar dat het den toeschouwer toescheen als een beeld van een verheerlijkt mensch. Want zij, die er bij tegenwoordig waren, zeiden, dat zij nooit zulk een heerlijk beeld gezien hadden. Vandaar ook ofschoon velen meermalen geko men waren om haar te zien, konden zij zich toch aan dat gezicht niet ver zadigen. Eveneens glansde ook hel geheele lichaam van dezelfde blankheid en denzelfdcn glans, en al haar lede maten maakten zulk een indruk van bloeiende gezondheid en bekoorlijke schoonheid, alsof zij nooit aan eenige ziekte lijdende was geweest. De groeve aan haar voorhoofd, die in haar leven zichtbanr was, was geheel verdwenen, de voeten en de beenen, ook de handen en de armen, de gevulde hals en het geheele lichaam, zagen er zoo ongeschonden uit, alsof er nooit vroeger eenige wond of kwetstuur opgeweest was, uitgezonderd echter dat in de wonde van haar arm en in één wond, haar door de Picardiïrs toegebracht, kleine lidteekenen bij wijze van een naad, als een bewijs van de verwi ding achterbleven. De voornoemde heer Johannes had drie bloedeigen zusters, die i eenige andere eerzame vrouwen dit eerbiedwaardig lichaam bewaakten en door het zien naar en door hel ver blijven bij haar lijk werden zij met groote genade vervuld, dat zij den geheelen tijd namelijk van haar dood af tot aan haar begrafenis, noch door honger, noch door dorst, noch door neiging tot slaap lastig gevallen werden. Over den toeloop van bezoekers bij haar lijk. Hoofdstuk XXIX. Als haar dood nu bekend was en het gerucht van de heerlijkheid haar lichaam wijd en zijd op de wieken der faam naar alle kanten was heen gedragen, qiifstond er zulk een groote toeloop van menschen om haar te zien zelfs tot middernacht, gedurende al de dagen op welke zij boven aarde stond, zoodat uit verschillende steden en dorpen, als Rotterdam, Delft, Leiden en den Briel en andere omliggende steden en plaatsen, zoovelen zich spoedden om dit heilig lichaam te zien, dat hun getal, zonder twijfel meer dan vele duizenden, niet kon geschat noch gemakkelijk kon verklaard worden. Want kinderen van drie of vier jaar als geheel reisvaardig voor dien tocht, liepen met zulk een ijver, dat zij, ook menschen van meer gevorderden leeftijd aansporen tot het bezoeken van zulke heilige overblijfselen. Indienjzij geleefd had, had de maagd kunnen zeggen Laai de kleinen tol mij komen, want hunner is het rijk der hemelen:' Als zij het huis. waar het heilige lijk was, waren binnengetreden, en omdat de kinderen klein van gestalte waren, en zich niet konden verheffen om het lichaam te zien op de plaats, waar het lag, begonnen de meesten van hen luide te weenen en zeiden „Zal ik die maagd niet zien, voor wie ik van zooverre gekomen ben." Toen beurden de omstanders hen op, om het gezicht der maagd te zien; en als zij gezien hadden zonden zij hen weer naar huis terug met een stuk wit brood als be looning. En wat nog meer te verwon deren was, er was ook een moeder met een kind van één jaar en drie maanden; en dit kind wendde met gevouwen handen en het gelaat naar het lijk gekeerd, zijn oogjes zoo eer biedig en ernstig daar heen, dat dege nen, die bij het heilige lijk de wacht hielden en de overige aanwezigen, als zij de eerbied van het kleine kind zagen en bewonderden, tot tranen toe ge roerd werden. Over de vlekken welke het beliep door de aanraking van onreine menschen. Hoofdstuk XXX. Om haar buitengewoon groot geduld n haar lijden en voortdurenden ver- trouwelijken omgang met de engelen en haar verkeer met de hemelingen, was onze maagd tot zulk een hoogen trap van reinheid gekomen, dat zij door de aanraking van de hand van onwaardige en onreine menschen som tijds in haar leven zichtbaar smetten beliep, waar zwarte vlekken twee of drie dagen op haar handen bleven, welke hierop vroeger niet gezien waren. Iets dergelijks geschiedde ook na haar dood. Want terwijl haar gelaat na haren dood zulk een glans, als gezegd is, afstraalde, kwam een zekere deftige vrouw met anderen om haar te zien, en streek met haar doek, welke zij in de handen hield, uit godsvrucht, zooals zij meende, over haar gelaat heen en weer en terstond werd haar maagdelijk gelaat door die aanraking langzamer hand merkbaar verduisterd. Wordt vervolgd

De Eembode | 1924 | | pagina 1