HILLE8 BESCHUIT h. ELZENAAR DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week In gaan, doch opzegging van abonnement moet geachleden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr(» per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Ameraloort 11.10. A!xonderl|ke nummers 10 et. Vrijdag 25 April 1924 No. Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVERTBNTlfiN 25 cent per regel. BUl|ke tarieven voor handel en nfverheld bij geregeld adverteeren. Advertentitn moeten Dinsdag en Vr|dag vóór B uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden g Verloren geluk maakt ontevre- tlener, dan geduldig verdragen ongeluk. Wordt iemand echter door tegenspoed bescheidener, be zadigder en rustiger, doch kan het ongeluk eene aanleiding tot het ware geluk worden. Binnenland Algemeens Bond ven R K. Rijkskies kringorganisaties In Nederland. De Algemcene Vergadering van dei Algemeenen Bond van R, K. Rijkf kieskringorganisaties in Nederlanc wordt gehouden op Vrijdag 30 Mt 1924, des avonds om 7 uur, en oj Zaterdag 31 Mei 1924, des morgen om kwart \óór 10 uur. in de groot zaal van het Jaaibeursgtbouw tc Utrecb' Aan de orde is o.m. Behandeling van het ontwerp kies reglement door de Commissie-Bongaerl c.s. ingediend en na eenige wijzigini door het Bondsbestuur overgenomer Voorstel Friesland, luidende De Bondsverg; dering drage aan he Bondsbestuur op bij de Kamerclub e op aan te dringen, de noodigde maai regelen te nemen tot meer ooderlini overleg, opdat de leden dier club vai elkandersmeening over de verschillende wetsontwerpen enz. tijdig kennis nemen Waar de Katholieke Staatspartij me hare 900.000 kiezers zich zooveel t fler en moeiten getroost om een sterki groep katholieke afgevaardigden t< kiezen, kan haar bet recht niet ontzegt van de Kalh. Kamerclub te verwachten dat deze harerzijds alle fouten zal ver mijden, waardoor de moeiten die> 900000 kiezers nutteloos gemaakt wor den. Daarvoor is op de allereerst! plaats noodig een zoo ruim mogelijl orderling overleg. Dat zal tengevolgi hebben lo. dat men elkanders meeninf nauwkeurig kent 2o. dat men naar buiten gemakke lijker de eenheid bewaart, Iedere ver deeldheid hier verzwakt haar invloed 3o. dat het bestuur der Kamerclub tijdig kennis kan geveu aan de bevriendt regeering en de besturen der verbon den partijen. Voorstel Leiden De Algemcene Bond van R. K Rijkskieskringorganisaties, bevordere er dringe met klem bij de Regeering aan dat zoo spoedig mogelijk worde ge vormd een afzonderlijk Departemem Land- en Tuinbouw met aan het hoofd een verantwoordelijk minister, die dt groote belangen van den Landbouw en voornamelijk ook van den Tuinbouw speciaal behartigt. Op Zaterdag-morgen on 8'/« uur in de Kathedrale Kerk te Utrecht, (Lange Nieuwstraat) eene H. Mis den opgedragen voor de Kï-tholieke Staatspartij. Uit den Omtrek ACHTERVELD Onder leiding van notaris Bodi ii9, van Schiedam is te Utrecht de jaar- lijksche vergadering van de VereeDiging De Glindhorst gehouden. De voorgestelde statutenwijzigingen, die bedoelden de beperking van de bevoegdheden van den directeur en uitbreiding van de verantwoordelijkheid van het bestuur, weden aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen notaris Bodd Us, te Schiedamds. Hagen, te Delft; Th. Heukels, lid ian de Tweede Kamer te Rotterdam mr. R. Koppe, te Groningen mr. R. van Marre, te ArnhemPieper, te Ermelo C. P. Vogelaar, te Krabbendijkenotaris Wolzak, te Haarlem en M. C. Wijn beek, te Baarn. Men deed uitvoerige mededeelingen inzake 't opgerichte suppletie-fonds Indien de opgaven voor het fonds blijven toevloeien als in de eerste week na het verzenden van de inschrijvings biljetten is geschied, kan de stichting het fonds als geslaagd beschouwd worden. De P. L. hen no. 38 van den heer P. H. Dohmen bracht het op den leg- wedstrijd te Amersfoort .ot over de 200 eieren. Aan d< n eigenaar werd daarvoor door de N. P. V. een fraai getuigschrift uitgereikt. De geldswaarde de gemiddelde opbrengst per heti bij den P. L. toom van den'heer D. f 11.52, met welk cijfer deze aan de spits stond van de negen corcurrcerende toornen der lichte rassen. D. De heer Jan Voskuilen van hier, leerling van den opleidingscursus te Utrecht, behaalde dezer dagen het diploma voor melkcontroleur. Op de verleden Vrijdag gehouden inspectie vanwege de Prov. Comm. de Rundvccfoklrerij en het Ned. Ruodveestamboek weiden de beide van de Fokvereenigiog gepri meerd. Andries 5952 S behaalde in totaal 809 punten. De twee-jarige Adriaan werd opge- imen in het S boek van het Ned. Rundveestamboek met 76 8 punten voor xtericur, en bracht het met zijn toe slagpunten voor afstamming en pro ductie der moeder tot 79 7. Deze laatste stier is gefokt door hei lid der vereeniging C. van Daatselaai uit Janke VI door Charles 5030 S., dus volbloed Achterveld e. c De moeder van Adriaan is een prima productiedierze gaf in 1923 als 3-jarige 5320 K.G. melk met 3.30 pCt. 330 dagen. We feliciteeren de fokveicenigiog et dit product vau eigen teelt. BUNSCHOTEN Met het verbeteren van den Bis- schopsweg is een groote ploeg volk bezig. Druk wordt gewerkt, 't Was we) dringend noodzakelijk. De wagensporen waren diep in den weg gedrukt. Een gedeelte van den weg is nu gereed. Als de heele weg van ons dorp Baarn eens zóó is, behoeft mn meer te klagen. HOOGLANDERVEEN Maandagavond werd hier de alge- eene vergadering van de Boerenleen bank gehouden. Na opening en voorlezing der notu len werd het jaarverslag over 1923 medegedeeld. Het bleek dat de bar.k flink had gewerkt en er een winst var f 497.40 gemaakt was. De rekening en balans werden nage- :n door C. Smiük en G. v. d. Berg goedgekeurd en geteekend. Tot direc leur werd herkozen Ger. Schimmel en president van* den Raad van Toe cht W. M. van Dijk. Tot kassier werd herkozen D. Brouwer. Allen namen onder dankzegging voor het ir, hen ge stelde vertrouwen, de benoeming aan. De kassier hield een lezing over de soliditeit en de werking der Boeren leerbanken, waaibij vooral gewezen werd op de zekere beleggingen der spaargelden bij de Boerenleenbanken en de onbeperkte aansprakelijkheid der leden. Daarna werd, niets meer aan de orde zijnde, deze vergadering door den di - met gebed gesloten, 33 Het leven van ii Heilige tidwina ra Schiedam. Door THOMAS A KEMPIS. Daarom toen haar lichaam in de kerk geplaatst was, en het getoond werd aan de blikken der aanwezigen en dat hun daarvoor de kist werd geopend, beletten volstrekt de overigen, die ge tuigen waren geweest van die ver duistering, dal dit zou geschieden, vreezende dat anderen zich zouden ergeren, indien het nog meer ver duisterd werd door den aanblik van onwaardigen. Over tiaar eerbiedwaardige begrafenis. Hoofdstuk XXXI. Eindelijk als de Vrijdag in het Octaaf van Pasclicn aanbrak, welke de 4de dag was sinds haren gelukzaligen uiltocht uit dit dal van tranen en den kerker van dil aardscli verblijf; nadat de heilige Mis zoo plechtig mogelijk met den grootsten eerbied was gezongen, werd zij Ier begrafenis uitgedragen, om twaalf uur iu den middag terwijl de zon hoog aan den hemel slond, en de dag begon af Ie nemen, naar het voorbeeld van Christus, die op Vrijdag, na zijn lijden, om drie uur gestorven voor zonsonder gang is begraven. Ter voltrekking var de plechtigheden bij haar uitvaart was tegenwoordig een kloosterling, pater Judocus, prior van de regulieren in den Briel, die meermalen in haar leven vertrouwelijk met haar gesproken had en veel verborgen teekenen van haar heiligheid scherpzinnig had waargi nomen. Deze gaf den raad, en spoorde liet volk aan, dat zij de dienaresse Gods lie'en begraven in navolging van Christus. Op deze woorden stemde de godsvrucht van het volk geheel met den prior in. En terstond sloot hij de lijkkist geheel dicht, en gaf het lichaam der heilige maagd over om begraven te worden, naar het voorbeeld van Christus in den schoot der aardeom door Hem wederom opgewekt te wor den ten jongsten dage, en verheerlijkt te worden met alle heilige in de eeuwige zaligheid. Men droeg dan grafwaarts de welbeminde bruid van Christus Lydia, die uitblonk door haar onver lette maagdelijkheid, hare diepe nederig heid, haar volmaakt geduld, haar bran dende liefde, die liefderijk was er barmhartig, die een levendige gods vrucht paarde aan den geest van ver heven beschouwing, die overvloedig verrijkt was met alle deugden en gaven Amersfoort De Orarje-Vereeniging verzoekt de ingezetenen op cO April a.s. ter ge legenheid van de verjaardag van H. K. H. Piinses Juliana, zooveel mogelijk vlaggen. De Ned, Bond v. Sigaren-winkeliers rganiseert over heel h-.t land protest- vergaderingen tegen de voorgestelde accijns-verhooging op tabak. Voorgesteld wordt de belasting te brengen op tabak en sigaren op 20 pet. en op sigaretten 40 pet. Voor Amersfoort is deze protestver- gaderiog bepaald op a.s. Maandag 8 in de zaal Ciaasen. Een werkplaats met woning, gelegen i de Muurhuizen hoek Stoovestraat wordt Maandagavoad in »De Zwaan- door notaris Schroder verkocht. Er zijn onder deze gemeente meer dere gevallen van mond- en klauwzeer bij 't rundvee geconstateerd, Op de paardemarkt waren aange voerd 299 stuks, waarvan 100 bitten 20 veulens. Prijzen Luxe paarden 600f 800, werkpaarden f 400 f 600, veulens f 180 —f250, hitten f175—f350, slachtpaar- den f 110—f 180, 2 jarigen f 300-f 500. Redelijke handel, - Athletiek. De Pers- en Própaganda-Com missie in den Utrechtscben Prov. Alhletick- bond heeft besloten, teneinde de athle tiek te dezer stede te propageeren en de belangstelling voor de beoefening ervan op te wekken, tot het houden van Nationale Athletiek wedstrijden, vermoedelijk op den 2en Pinksterdag op Birkhoven. Het programma, zal loop-, spring- i werpoummers, benevens een ver- eenigings est* ffette en een veldloop be- Amersfoortscbe Bood voor Lichame lijke Opvoediog, Door den A. B. v. L. O. is de Pers- i Propaganda-Commissie van den U P. A. B. aangezocht en bereid gevonden tevens te fungeeien als P. en P.-C. den A. B. v. L. O. 1 banden van den Heer H. v. d. Vlugt, Krommestr. 66a. gadering van den A. B. v. L. O. is gebleken, dat voor de spelen :t zomer.ljdperk 1924 buitengewone belangstelling be aat. Het resultaat van de inschrijvingen is dat zich hebbea opgegeven 500 kinderen voor de openiuchtspel- 10 deelnemers voor de athletiek leidt: 10 dames en heeren voor de spel leiderscursus 18 deelnemers voor de zw'eminstruc THANS BIJ NAGENOEO ALLE WINKELIERS IN AMERSFOORT EN OMSTREKEN verkrijgbaar Het fijnste op het gebied van Beschuit VERTEGENWOORDIGER FIRMA J. VAN V0LLEXH0VEN, Afd. Koloniale Waren Amersfoort - Telefoon 108 Boek- en Kantoorboekhandel Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau 20 deelren de athletick- 190 personen boven 10 jaar vi Hieruit moge dus worden geconclu deerd, dat het streven van den Bond wordt gewaardeerd. Zondag a.s. herdenkt de R. K. Muziekver. «Wilskrach!» haar 3jarig bestaan. Dit feit zal als gewoonlijk feestelijk worden herdacht, 's Morgei otder de H. Mis van 7 uur in r O. L. Vr. kerk aan de Langegracht generale H. Communie voor de leden der vereeniging, waarna ontbijt in de Werkl.-Ver. 's Middags te 12 uur Jaar vergadering in de Werki.Ver. Des avonds half-8 precies Concert in R. K. Werki.Ver. afgewisseld door schillecde attracties. Hel volgende program zal worden afgewerkt 1. Opening door den Voorzitter 2. De Rijn, Marsch, J. R. v. d. Glas 3. La Dame de Coeur, Ouverture, Gerb. Duval'; 4. Simplici'.é, Valse, Ad. Jomaux; 5. Tausendschün Gavotte, P. Munkelf 6, L'Aurore d'un beau jour, fantasie, J. Martin 7. Voordracht. Pauze. 8. Attractie 9. C'Est la faute a Papa, One Step, L. Blemant; 10. Sous le Feuillage, Polka voor 2 Pistons, Jos. Kessels; 11. Aurore12. Aan U, o Koning der Eeuwen 13. Finale. Het Avondfeest is toegankelijk voer alle leden van de R. K. Werki. Ver. en J. W. met hun huisgenooten boven 18 jaar. In 't Handelsregister voor het district der Kamer de Geldcrsche Vallei ingeschreven ongeveer 1600 zaken met des heiligen Geestes. Niet gewikkeld :ijdcn doeken4 niet besloten in eer meren graftombemaar in een een voudig gemetseld steenen graf, niet in een koninklijke stad, maar in haar vaderland Schiedam genaamd, niet in het koor der geestelijken, of in hel heiligdom der priesters; maar op het gewone kerkhof n de parochie van den heiligen Joai.ucs den Dooper, aan de zuidzijde van de kerk, waar het graf der maagd door alle inwoners kan bezocht en gezien worden. Niet echter diep in de aarde, noch van boven met aaide bedekt, noch cenigszins boven de aarde verheven, maar op houten balken gelegd op een steenen groeve. En dit is vrij passend vóórhaar opdat de aarde haar, die in dertig jaren levend de aarde niet geraakt had, ook niet na haar dood zou aanraken en geen zand heuvel zou bedekken haar lijkkist. Hierboven is geplaatst een groolen steen van rooden kleur mei verschil lende roode kruisen er in gebeiteld, bijna twee ellen boven haar graf zich verheffend. Over de wondereq na haren dood. Hoofdstuk XXXii. Na de lijkpiechtigheden der eerbied waardige maagd als vele geloovigen jaarlijksche bijdrage van f2.50, van f5, 140 van f 10, 65 van f20, 40 van f30, 6 van f50 en 2 van f 100. Aanbesteed is het bouwen van eene lagere school voor de Pallas Athene- Stichting a. d. Van Limburg Stirumlaan. Inschrijvers Corti, Utrecht f 32.500. v, d. Berg, Hilversum f 27900.50. Heere Sr Co, Amersfoort f 27890.30. Geels' bouwbedrijven, Utrecht f 27800. Van Dortb, Amersfoort f 24900.65. Wegeriff, Apeldoorn f 24800.98. J. de Vos, Amersfoort f 24783.D. P. van de Hoe ff, Amersfoort f23750.Hooge- vest Zn., Amersfoort, f23150. Bouw Associatie Samenwerking, Amers foort f20775.—. Geslaagd op 22 April 1924 te Utrecht voor costum:ère. De dames M. Dummelen, H. Lensing en A. M. A. Riksen uit Amersfoort en Mej. M. H. van Keulen uit Hamersveid, allen leerlingen van de Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort hebben na ge houden t xamen te |Utrecht bet diploma voor costumiire behaald. Dinsdagavond 7 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt 1. Ingekomen stukken en mededee- 2. Onderzoek geloofsbrieven Ant. Hofkamp, benoemd als lid van den Raad. 3. Benoeming berschatter Drank- lokaliteiten. 4. Verleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. 5. Vaststelling van het voorschot ingevolge de Lager Onderwijswet, ten behoeve der Schoolvereeniging Pallas Athene 6. Aankoop van een nabij den Soes- haar graf bezochten en zij door vrij willige offergaven haar eerden, wanneer zij verzekerden genezen te zijn van verschillende ziekten, lieten de be stuurders van de stad en de kerk meesters. met de heilzame bedoeling Gods eer te verbreiden in het volgend jaar een steenen kapel bouwen mei een altaar naast haar grat omstreeks het feest der tienduizend maagden. Tot lof en roem van God, en ter bij zondere gedachtenis van dezelfde maagd in het jaar veertienhonderd vier en twintig. Verhaal van drie wonderen. Hoofdstuk XXXIII. E-n om nu de heiligheid van haren levenswandel te bewijzen, schijnt het alleszins passend om aan het einde van haar leven het verhaal te verbinden uit de vele teekenen van de drie meest bekende wonderen tot eer van God en lof dezer heilige maagd, welke op gezag van geloofwaardige getuigen van haar heiligheid bewezen als volkomen waar en welke door den mond van velen verhaald worden als onlangs door Gods toedoen in Holland geschied te zijn. Eerste wonder. In de stad Delft was een zekere maagd, die acht jaar lang voortdurend zwaar ziek te bed had gelegen. Vier kundige geneesheren, die een grooten naam hadden, bezochten haar, en door menschelijk medelijden bewogen, en meer nog door de liefde Gods bezield, verlangden zij haar te helpen. De kwaal nu van deze maagd was in de genoemde geneesheeren geheel en al onbekend, en niemand van hen kon eenig geneesmiddel geven, wat de zieke eenigszins kon verlichten. Een dezer geneesheeren, Wilhelmus Sonderdanc, een erkende doctor, die zich daarover zeer verwonderde, sprak tot gezegde maagd„Gij hebt nog niet zulk een langen tijd zulke hevige smarten geleden als die zalige maagd Lidewigis: om wier verdiensten de Heer nu reeds vele wonderen wrocht in onze gewesten. „Op het hooren hier van bad de zieke maagd, uit eigen godsvrucht of liever door goddelijke ingeving bezield, zoo dikwijls het gebed des Heeren, gewoonlijk het Onze Vader genoemd, als er ledematen zijn aan 's menschen lichaam, tot eer van God en der heilige maagd Lidewigis. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1924 | | pagina 1