R. K. Spaarbank Amersfoort Amsterdamsche Bank Bel dan op No 42 DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week Ir abonnement moet geschieden voor den aan Prijs per drie maanden 11.00. Buiten de Ationderlijke nummers 10 ct. Dinsdag 12 Aug. 1924 - No. 39 Acht en Dertigste Jaargang doch opzegging van n een nieuw kwartaal. Amersfoort tl. 10. KANTOOR: LANOEQRACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAOM1DDAG ADVBRTBNTIÊN 25 cent per regel. Bll!|ke tarieven voor handel en ngverheld bij geregeld adverteeren. AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrfldag vóór 8 uur worden bezorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Het volgend nummer van De Eembode verschijnt Donderdagavond. Er is geen diepere afgrond dan 's menschen hart. fKt Katholicisme. Mede naar aanleiding van he geslaagde Eucharistisch Congres wordt ons Ronmschen weer overdreven x voor uiterlijk godsdienst-vertoon ve weten en miskenning van de waart van het echt godsdienstig gemoed, v< innerlijk godsdienstig leven. Speciaal een Christelijk Historisch orgaan meende de aandacht te moeten vestigen op dat vermeend Roomsch tekort. Zulks is natuurlijk toe te schrijven aan een tekort aan kennis van hel Katholicisme aan dien kant. Mochten zij die dergelijke verwijten tot ons richten, zich toch eens nauw gezet op de hoogte stellen van wat er bij ons omgaat. Wijzen niet de verslagen der sectie vergaderingen van het Congres op een sterk bewustzijn, dat de innerlijke mensch moet hersteld woiden in Christus. Bij het onderwerpde heiliging van het gezin door de H. Eucharistie was aller streven er op gericht, dat de veel vuldige heilige Communie zou opbloeien uil het christelijk leven in het gezin en tegelijk de gezinnen in christelijke liefde en christelijke deugd door de H. Eucha ristie zouden leven. Aan elks particulier leven moet men kunnen merken, dat Christus leeft in hem. Met de kinderen moet dat be ginnen men moet de kinderen een groots vertrouwelijkheid in den omgang met Jezus leeren, alleen dan is het kinderhait voor den Invloed van 1. C. vatbaar, als het met Hem praat, zoo als het dat zelf voelt. En dan moet op kinderlijke wijs het kind zelf leeren zija kleine ondeugden te bestrijden en de deugd aan te kweeken. Eeoheid moet er zijn in de christe lijke huisgezinnen, die veelvuldig nade ren tot de H. Tafel, eenheid in deuken en streven, eeoheid in onthechting aan de wereld, eenheid in den wil om God te dienen en het leven dienstbaar te maken aan Zijue eer. Dit relaas bewijst toch zeer scherp, dat het Congres niet enkel eeo vorme lijkheid Is geweest, maar een zeer ern stige poging om de menschen innerlijk te heiligen in Christus. Denkt men in de Hetv. kringen wel eens aan onze talrijke kloosterorden en congregaties. Heeft men wel 'ns nage dacht over het leveo dezer duizenden kloosterlingen? Menschen als wij, men schen van verschillenden aanleg, ver schillend temperament, menschen met dezelfde neigingen en hartstochten als er buizen in de overige meoschenmaat- schappij. Zij gaan stil en vredig hun weg en doen hun werk in het belang van anderen zij verplegen zieken, geven onderwijs, brengen ouden van dagen naar het graf en leiden kinderen het leven in. Al die duizenden offeren zich op voor anderen of wijden geheel hun leven (in de beschouwende orden) den dienst van God. Hoe kan mei het licht van zulke feiten, toch beweren, dat de Roomsche Kerk haar krachten verspilt aan uiterlijkheden cn de ii lijke cultuur verwaarloost? Hoe lang zouden al die duizenden kloosterlingen bet uithouden, afzonderlijk e verband hunner klooster-organisatie, in dien zij niet dagelijks hun uiterste krach ten gaven aan de volmaking van den inwendigen mensch? Zeker, de R. K. Kerk miskent niet de waarde der uiterlijkheden in den dienst van God. Wij zijn menschen en gebruiken men- schelijke middelen om onzen eerbied uit te drukken jegens den Allerhoogste. Die maar enkele lijnen van de ge schiedenis der menschen kent, weet, dat de R. K. Kerk daarmee voldoet aan wat in den aard der menschen ligt; immers, wat altijd en overal door de menschen is verricht, ligt in hunne tuur. En in alle eeuwen en in alle landen heeft de mensch door uiterlijke teekenen zijn eerbied jegens den Schepper trach ten uit te drukken. Maar het woord van den Zaligmaker tegen de farizeërs, wordt in de R. K, Kerk niet verzwegen of achterbaks ge houden. Harmonie tusschen de uiter lijke handelingen en het inwendig leven is het ideaal, dat in onze Kerk wordt nagestreefd. Hel wordt door velen niet bereikt, wij weten hel. Pius X heeft niet voor r-iets zijn encycliek geschreven, dat de menschen zich zoude-i hervormen Christus, hun innerlijk leven zouden herstellen in Christus. Maar juist deze encycliek bewijst, dat de arbeid der Kerk aan de vorming van het gods dienstig leven niet dood is en wat er sindsdien door de opvolgende Pausen cn door beel het kerkelijk apparaat aan zielenkweek is gedaan, behoelde men slechts voor een klein gedeel'e te ken- om te weten, dat de R. K. Kerk haar grootste kracht en hevigste in spanning zet op 't aanleercn van chris telijke deugden, het bestrijden van on deugden, de veredeling der zielen, de rijkiDg juist van het innerlijk leven. Kruisvetbond- Onder voorzitterschap van den heer J. G. Suring werd te Zwolle de alge- meeoe vergadering gehouden van het KruisverboDd in het Aartsbisdom, Mgr. dr. Ariëns was aanwezig. Vertegenwoordigd waren 60 afdee- lingen en 8 districls-besturen met 101 Binnenland Aan het jaarverslag van den secretaris den heer P. Dieges, ontleenen wij het 'olgende De het vorig jaar bij het secretariaat ngekomen 112 vragenlijsten gaven te amen een getal van 1819 geheelont houders en 3740 afschaffers, terwijl dil jaar bij bet secretariaat inkwamen 117 opgaven van te samen 1872 geheel onthouders en 3858 afschaffers, zoodat in dit jaar een winst is gemaakt van 53 geheelonthouders en 11.8 afschaffers. Dit verslag werd goedgekeurd, even als het verslag van den penningmeester, welk verslag als eindcijfer heeft een batig saldo van f 1935.50. Eveneens werd goedgekeurd de be grooting, sluitende in ontvang en uit gaaf met een bedrag van f3300. De exploitatie-rekening van de Kruis- banier* wees een tekort aan van f781.15. Getracht zal worden een billijker over eenkomst aan te gaan met den uitgever. Was dit niet mogelijk, dan zou het hoofdbestuur noodgedwongen moeten overgaan tot vei booging der abonne mentsprijzen. Het jaarverslag van de bonds-jeugd- mrnissie werd na een korte bespre king goedgekeurd, terwijl de bonds- contributie bleef bepaald op 10 cent Overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur werd ingetrokken het voorstel-Zwolie, dat personen beneden 18 jaar geen lid zouden kunnen zijn in het Kruisverbond. Behandeld werd de wijziging van art. 5. Het hoofdbestuur stelde voor, dat artikel te lezen als volgt»de gelegen heid bieden aan personen tot 21 jaar, uitsluitend als geheelonthouder cn aan personen boven dien leeftijd als geheel onthouder of afschaffer toe te treden*. Hierover ontstond een lange discussie. De districtsbesturen Utrecht en Twen te konden zich niet met dit voorstel vereenigen. Evenmin de afdeelingeo Ootmarsum, Arnhem, Hoogland, Zwolle i Olst. Vóór het voorstel verklaarden zich de Friesche afdeelingen, de afd. Borne i Hengelo en de hoofdbestuursleden. In bel pleidooi, dat de voorzitter voor het voorstel hield, zeide hij c.m., dat drankbestrijding over 10 of 20 :ts meer waard is, als 't getal geheelonthouders niet aanmerkelijk is vergroot, Het voorstel, in stemming gebracht, werd aangenomen met 69 tegen 32 stemmen, waarvan onder applaus mede- deeling werd gedaan. Hiermede is dus geheelonthouding t 21 jaar verplichtend gesteld. Na heropening werden eenige tenwijzigingen vastgesteld. Aangenomen werd het H. B.-voorstel tot 't slichten van correspondentschap pen voor minder dan 10 verspreide Als een der voornaamste punten zal dezen winter op het program worden geplaatst: stichten van jongensbonden en deze goed organiseeren. De afgevaardigde van Bussum, be pleit samenvoeging van Kruisverbond en Mariavereeniging. Dan zal de exploi tatie minder kostbaar zijn. Nadat de agenda was afgewerkt, w< tot slot het woord verleend aau Mgr. Ariëns. Z.E. bracht op de eerste plaats dank aan den heer Suring voor zijn leiding en voortreffelijk inzicht, mcraan is 't voor een groot deel tc danken, dat deze vergadering zoo prach tig verliep. Spreker verheugt zich over het be sluit in zake geheelonthouding tot 21 jaar voor de nieuwe leden- Onder Gods zegen verwacht spreker een opleving uit de malaise en inzin king, waarin ook Sobr.ëtas dreigde on der te gaan. Waarschuwende cijfers. De laatst gepubliceerde cijfers der bevolkingsstatistiek wijzen op het groeiend getal dergenen die voorgeven geen godsdienst te belijden. Ernstig is dit feit. Zoogoed als de Protestanten zagen ook de Katholieken niet weinig leden voor hun kerkgenoot schap verloren gaan door afval. Immers, men moet er zich goed re kenschap van geven, dat bij een toe neming der geheele bevolking met 14.4 pet., de Katholieken in dieozelfden tijd slechts met 9.6 pet. vooruitgingen. Betrekkelijk zijn zij dus achteruitgegaan. De ergste kanker, die vreet aan het katholieke leven, vooral in de groote steden, is het gemengde huwelijk. De statistiek heeft maar over twee jaren, 1914 en 1915, gegevens inzake d; gemengde huwelijken meegedeeld, de Amsterdamsche statistiek verstrekt die jaarlijks voor de hoofdstad. In het jaar 1914 werden 15,391 huwelijken gesloten van katholieken met katho lieken en 3550 van een katholiek met een andersdenkend -, d.i. 23 percent. Voor de groote steden, met 100.000 on meer inwoners, waren deze cijfers 4218 en 2342, d.i. 55 5 procent, wat beteekent dat tegen twee zuiver katho lieke huwelijken één gemengd huwelijk Ziedaar cijfers, waarvan men zich ernstig rekenschap moet geven, daar zij op ontstellende wijze den staat van geloofs-verzwakking teekenen, welke de hoofdoorzaak van den droevigen afval vormt. Zij stellen opnieuw de vetschrikkelijke verantwoordelijkheid in het licht van de katholieke families, welke niet naar den geest van Christus, doch naar dien der wereld leven, en die om stoffelijke redenen er niet tegeD opzien aan hun kinderen een gemengde rrkeering toe te staan. Er is voor de Nederlandsche Katho lieken ondanks zekeren uiterlijken groei, niet de minste reden om te berusten de loftuitingen, die huo wel eens door vreemde geloofsgenooten worden gebracht. Onze uiterlijke verschijning kan alleen beteekenis krijgen, indien :ij beantwoordt aan ons innerlijk wezen. Jonge Werkman. De Bondsdag van den diocesanen bond »De Jonge Werkman* in het Aarts bisdom werd te Amsterdam gehouden. Onder voorzitterschap vangden Wel- rw. Heer I. H. van den Berg uit Arn hem, bondsvoorzitter, werd een groote propaganda-vergadering gehouden. »De Jonge Werkman* zorgt voor de toekomst, zij maakt leiders, zij zorgt dat de werkliedenvereeniging nic versche krachten krijgt. Je secretaris de heer Jos Veltman deelde mede, dat er het laatste jaar iu en drietal plaatsen n.l. Laren, Leeu- 'arden en Culenborg nieuwe afdeelin- _en waren opgericht. Dat jaar won de organisatie 120 nieuwe leden en ver- Na afloop der vergadering werd een oet geformeerd, d.e met vaandels en tuieren onder de opwekkende mar- schen der muziek optrok naar den aan legsteiger om een boottocht te maken het Kasteel Doorwerth. In den werdeu opgemerkt deelnemers uit Amersfoort, Bussum, Hilversum, Laren, Utrecht, e. a. onder controle Centrale Accoontantsdienst Ned. Boerenbond De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAG AVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Zalen tegen zeer billijk tarief te huur. Inlichtingen bij den concierge. Gemengde Berichten Als een staaltje van krasheid meldt dat d: 80 j irige Hofstee te Odoorn hoekje haver afmaaide, terwijl zijn vrouw, die ook reeds meer dan 8" is, de schoveo opbond. Bij de verbouwiDg van een huis der familie Gildhuis te AaUea is een oude balk te voorschijn gekomen me opschrift: O, God, laat ons beërven een eerlick leven en een zaligh sterven, Anno 1687 den 12 November. Van de Ned. Rijwielbedevaart die te Deventer terugkwam, heeft een der leden op den terugweg eeo ongeluk gehad, dat nog vrijgoed is afgeloopen, te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 Alle Bank-, Kassiers- en EffectenzakeD, Deposito's Verhuring van SAFE-LOKETTEN Nabij Baak passeerde een boeren wagen de bedevaartgangers. Achter den wagen reed een auto, welke bij het voorbijtijden van den wagen aan de linkerzijde van den weg kwam en den 83-jarigen heer Korz uit Deventer overreed, tengevolge waarvan bij een gapende hoofdwonde bekwam en 2ijn rijwiel beschadigd werd. Nadat een snelverband was aangelegd werd de heer Korz met een auto, welwillend aangeboden door den heer J. B. Hel- micli van den Huize Baak, naar het St. Joscph-Ziekenhuis te Deventer ver- oerd. Pastoor Meeuwsen van Lettele 'ergezclde den gewonde. De heer Korz werd in het St. Joseph- gesticht verbonden en is daarna naar huis gegaan. Zijn toestand was toen Wij ontvingeD van de uitgevers Centraal Perskantoor, Emmaplein 2, 's Hertogenbosch, ter recensie een exemplaar van de Offlcieele Dienst regeling der Autobussen in Nederland, tevens eeD uitgave van den Bond van Bedrijfsaulohouders. Deze dienstregeling bevat een kleine 700 intercommunale autobus-lijnen 1 Wellicht kan deze gids nog niet op volledigheid aanspraak maken, doch zeker zijn de uitgevers daarin zoover geslaagd als het alle belangrijke autobusdiensten be treft, waarvan de ondernemers het be lang eener juiste publicatie van hun dienstregeling in het spoorboekje der autobussen inzagen. Wij zijn dan ook overtuigd, dat deze uitgave zéér ten gerieve van het reizend publiek is. In den nacht kwam er, waarschijnlijk tengevolge van een defect aan den transformator, in het dorp Pferdsdorf, "isenach, plotseling eeD stroom van volt op de gemeentelijke eiectri- sche leiding. Daardoor ontstond er op hetzelfde oogenblik in alle dorpshuizen brand. De verschrikte bewoners moesten hals over kop de vlucht nemen. Drie personen, die de draden aanraakten, werden op slag gedood. Boschbraoden. Volgens een bericht lit Moskou wordt het Oeral-gebied den laatsten tijd op ontzettende wijze ge teisterd door boschbranden, waardoor geheele dorpen of nederzettingen verwoest worden. Zoo hebben tusschen 25 Juli in den omtrek van J« katerinenbnrg niet minder dan 6280 plattelandsbewoners have en goed door brand verloren. Ook sommige metaal- fabrieken worden door brand bedreigd, terwijl tengevolge van de vlucht op groote schaal der bevolking, niet vol doende krachten aanwezig blijven om te bestrijden. Te Poperinghe in het voormalige oorlogsfront, vonden drie broertjes een granaat langs den weg liggen. Thuis gekomen, gingen zij naar de schuur en draaiden den kop van het projectiel los. Eensklaps klonk een geweidigi kDal. De granaat was ontploft en ba< één der jongens een been en een hand afgerukt. De twee andere werden ernstig gewond. De eeoe stierf twee uren later; zijn twee broeders zullen waarschijnlijk behouden kuDnen worden. Rijksambtenaren uit Amsterdam hebben in een woning te Zwanenburg (gemeente Haarlemmermeer) een ge heime jeneverdistillatie-inrichting ont dekt, Een complete distillatie-inrichting benevens ongeveer 50 L. onafgewerkte brandewijn zijn in beslag genomen. Uottesdienst und Versammlung fiir deutsch-sprechende Katholiken. Am Mlttwoch den 13 Aug. (morgen) 8 Uhr abends 1st In der H. Franclskus- Xaverius-Klrchc Zand, für deutsch-spre chende Katholiken Andacbt mltdeutschcn ClcsSngen und (lebeten. Nach der Andacht 1st Vrrsammlnng lm „Oebouw Sint Aech- ten" Zand 17. H. J. J. M. VAN STRAELEN, Kaplan. Zand 31, Amersfoort. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Toen het gezin van den bakker W. te Nieuw-Buinen ter ruste was, werd even daarna op de deur geklopt door iemand, die zei een boodschap aan W. hebben. Toen W. de deur opende, sloeg bedoelde persoon hem met een mes in het gelaat, waardoor een gapende wond ontstond. Op het geroep van W. ging de aanvaller aan den haal, maar de politie heeft nog dienzelfden nacht deu vermoedelijken dader in zijn woon wagen gearresteerd. Een familieveete heeft te Raalte geleid tot een aanslag, gericht op het leven van een landbouwer, woonachtig op »den Evenbelt*, Terwijl de 48-jarige H. D. met zijn dochter aan het rogge was, floot hem plotseling een kogel langs het hoofd. Het bleek hem dat een schot was gelost uit het huis van de gebroeders R. Even later zag hij, dat de 17-jarige G, L. J. R. een geweer op hem richtte. Het schot miste doel. D. en zijn dochter vluchtten huis en dadelijk daarop viel weer schot, dat bij D. door de ruiten ig en dat bijna een 82-jarige vrouw D.'s huis raakte, Zaterdagmiddag werd te Berlijn bet 5 jarig dochtertje van de familie Suto- rius door een auto overreden. Het kindje werd met een schedelbreuk opgenomen verkeert in zoo ernstipen toestand, aan herstel getwijfeld wordt. De Gooische stoomtram beeft te Iden weder een slachtoffer geëischt. Doordat het op het station buitenge- druk was met het passagiers- r viel bij het opdringen van het publiek een dame, mevr. v. Z, uit Am sterdam, van het perron tusschen de rijtuigen van den nog niet geheel stil- staanden trein. Zij werd ernstig aan het been gewond, terwijl een voet geheel verbrijzeld werd. Mevr. v. Z. werd per auto Daar Amsterdam vervoerd, waar haar voet moest worden afgezet. Een wissellooper van een Brussel- sche bank kreeg Donderdagmiddag een flauwte in de Treuren bergstraat. Zijn tasch viel naast hem neer. Verschillende personen kwamen den man te hulp, maar een der helpers blijkt met de tasch verdwenen te zijn. Er zat 300.000 frank iD. De politie te Amsterdam heeft G. J. K., die dezer dagen uit de kazerne te Amersfoort ontvlucht is, alwaar hij was opgeborgen wegens iobraak en desertic, weder gearresteerd, Hij liep te wandelen en vermoedde niet in bet minst, dat de recherche hem op de hielen zat.

De Eembode | 1924 | | pagina 1