DE EEMBODE K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNBMBNTEN kunnen elke week In gaan, doch opaegglng van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per drie maanden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort >1.10. Afionderl|ke nummers 10 et. Vrijdag 29 Aug. 1924 - No. 44 Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAQM1DDAG ADVBRTBNTIÊN 25 cent per regel. Blll|ke tarieven voor handel en n(verheid b{ geregeld adverteeren. - AdvertentlEn moeten Dinsdag en Vr|dag vóór 8 uur worden besorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. TWAALFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. LES uit den tweeden brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthifirs; III, 4-9. BroedersZoodanig een vertrouwen hebben wij door Christus bij God. Niet als waren wij uit ons zeiven genoegzaam om iets te denken als uit ons zeiven maar onze genoegzaamheid is uit God, die ons ook bekwame bedienaars ge maakt heeft van een nieuw Testament, niet door letter maar door den Geest de letter immers doodt, maar de Ge:! maakt levend. Indien nu de bediening des doods, met letters in steenen ge grift, in heerlijkheid geweest is, zoodat Israel's zonen het gelaat van Mozes niet konden aanschouwen wegens de heerlijkheid zijns aan gezichts, welke te niet gaat, hoe zal niet veel meer de bediening des Geestes in heerlijkheid zijn. Want indien de bediening der veroordeeling heerlijkheid is, veel meer is de bedi-miag der gerechtigheid over vloedig in heerlijkheid. EVANGELIE volgens den H, Lucas; X, 2337. In dien tijd sprak Jesus tot zijm leerlingenZalig de oogen, die zier wat gij ziet! Want Ik zeg u, dat vele profeten en koningen verlangd hebben te zien wat gij ziet, en zij hebben het niet gezien en te hooren wat gij hoort, en zij hebben het niet gehoord. En zie, zeker wetgeleerde stond op om Hem op de proef te stellen zeideMeester 1 met wat te doen ik het eeuwig leven bezittenEn Hij sprak tot hem: Wat staat er in de Wet geschreven Hoe leest gij Hij antwoordde en zeideGij suil den Heer uwen God liefhebben uit geheel hart en uit geheel uwe ziel en uit uwe krachten en uit geheel uw versland en uwen naaste als u zclven. En Hij sprak tot hem Gij hebt goed geant woord doe dit en gij zult leven. Doch hij, zich zeiven willende rechtvaardigen, zeide tot JesusEn wie is mijn naaste Jesus nu nam het woord op en sprak Zeker mensch ging van Jeruzalem af naar Jericho en viel onder roovers, die hem ook uitschudden en wonden toebrachten en heengingen, terwijl zij hem halfdood lieten liggen. Het ge beurde nu dat een priester denzelfden weg afkwam en, hem gezien hebbende, voorbijging. Ook een Leviet, toen hij nabij de plaats was en hem zag, ging eveneens vootbij. Doch zeker reizend Samaritaan kwam nabij hem, en hem ziende, werd hij door medelijden be wogen. En toetredend, verbond hij zijne wonden en goot er olie en wijn in, en legde hem op zijn lastdier en voerde hem naar eene herberg en droeg zorg voor hem. En des anderen daags nam hij twee tienlingen en gaf ze den waard, zeggendeZorg voor hemen wat gij verder moogt te kosten leggeD, zal ik u bij mijne wederkomst teruggeven. Wie van deze drie was, dunkt u, de naaste van hem, die onder de roovers geval len was? En hij zeide: Die barmhar tigheid aan hem gedaan heeft. En Jesus sprak tot hem: Ga en doe gij eveneens De Eembrufl door T. PLUIM. Liturgische Kalender. Maand AugustusSeptembei ZONDAG 31 Augustus. 12e Zond. na Pinksteren, Mis Deus in adjiüorium. Tijdeigen; 2e geb. H. Raymundus Nonnalus, 31 Aug. Praef. v. d, H. Driev. MAANDAG 1 September. H. Aegi- dius, 1 Sept. 2e geb. H. H. Twaalf Broeders, 1 Sept., 3e geb. A. DINSDAG 2. H. Stephanus, Koning. 2 Sept. 2 geb. A cunctis, 3e geb. naar WOENSDAG 3. Mis als Zondag, 2 geb. A, cunctis, 3e geb. Fidelium (2 Nov), 4e geb. naar keuze. DONDERDAG 4. Mis als Zondag, 2e en 3e geb. als Dinsdag. VRIJDAG 5. H. Laurentius Justl- nianus, 5 Sept. 2e geb. als Dinsdag. ZATERDAG 6. Mis v. O. L. V. 2e geb. v. d. H. Geest, Deus, qui corda. 3e geb. voor de Kerk, Ecclesiae ol voor den Paus, Deus omnium. Praef. v. d. H. Maagd. i weet, moet de Eembrug belangiijke herstellingen ondergaan en worden over de omliggende gemeenten Bunschoten, Baain en Eemnes de kos- omgeslagen. Vooral Eemnes doet dat ongaarne, al heeft het zich, blijkens 't jongste Raadsverslag, slachtoffer lijk :r bij neergelegd. Men vraagt zich en terecht af Wat hebben wij met die brug te ma ken Die ligt in de gemeente Baarn, dus laat die er voor zorgen inderdaad juist geredeneerd zijn, als er niet een oud stuk bestond, dat de kosten van onderhoud en ver nieuwing nader regelt. En al is dat stuk reeds meer dan 550 jaren oud, het is nog altijd van kracht. Ik zal het hier in 't kort (in extracto) eergeven, om te doen zien, dat Baarn nog heden ten dage zijn buren niet oarecblvaardiglijk met een deel der onkosten belast. (Men ziet dusdat snuffelen in oude papieren toch ocik an actueel nut is.) Het be doelde stuk is in zijn geheel te vinden het «Groot Utrechtsche Placcaatboek« II Deel. Antonie van Bemmel, de bekende itadsgeschiedschrijver van Amersfoort, heeft het ook in zijn boek over die stad overgenomen, (bldz. 858, 859.) of wellicht zelf in 't stadsarchief ontdekt. De bedoelde ordonnantie dan werd op den «Jaersdach 1360» door bisschop Jan van Arkel gegeven. Toen had die brug at jaren lang bestaar, want hij spreekt van 't gebruik, dat reeds :w- tijds van die brug gemaakt wordt. De Bisschop zegt verder, dat de «Brugge, die over de Eem gaet, ntffens onsen Huyse te Eembrugge, (d.i. het Huis ter Eem) door onse goede luyden van Bunschoten, van Eembrugge (destijds nog een eigen gemeente), van Baeren ende van Emmenesse» pleegtge en onderhouden Ie worden. Maar er maken zoo vervolgt de Bisschop ook veel andere heden ge bruik van voor hun wagens en vee, die echter «onse goede luyden voorz daarvoor niets betalen. Dit vindt de Landsvorst natuurlijk niet naar behoo- ren, en daarom stelt hij een brugtol in «want het is ons kenlijk ende openbaer, dat men deze voorz. brugge niet ont- beeren en mag, 't en soude veel luyden letten en hinder doen aen haeren goe den» (d.wz.: de brug kan niet gemist worden, anders zouden vele meDschen er overlast en schade van ondervinden). Daar echter genoemde dorpen de be doelde brug niet geheel op eigen kosten kunnen onderhouden, wordt hun toe gestaan een tol te heffen, en wel: voor een wagen 4 penningen (d.i. 4 duiten of '/j stuiver), een kar 2 p.een rund 1 p.een ongezadeld paard 1 p schaap 1 p.; een varken 1 p.; er wacr 't, dat daer iemant quame, een koppel schaepen olt verekens hadde, die over die vier waren (dus dan 4 stuks), die souden met 4 penningen quyt (d.i. «kiet») wesen, hoe veel datter oock waeren». Uitgezonderd ran tolgeld zijnde burgers van Utrecht, Amersfoort en Rhenen (in de stads rechten, die deze plaatsen bezaten, werd als gewoonlijk vrijdom van tollen toe gekend). Ook de burgers van Bunscho ten, Eembrugge, Baarn en Eemnes zullen ten allen tijde over de biug mogen rijden of hun vee drijven »s der enigh geit daer af te geven of betalen, omdat sij die voorss(egdc) brugge maken ende (onder/houden sullen Zie daar dus, de aloude verplichting 1 Hoewel ik deze oorkonde reeds lan gen tijd ken, valt mij pas nu op, dat zij het oudste stuk met den naam Baarn is. Immers de hierop volgende brief dateert van 1390, toen Baarn met Fre- derik van Diakenboch een verdrag sloot over de «Drakenburger Grift» en dat stuk zegelde «mit onset Stede seget van Baerne«. dien arbeid rijpte bij den heer Van Beurden het plan de geschiedenis i deze oud-Amc-rsfoortsche stichting boek te stellen, zoo een menigte feiten en gebeurtenissen vast te leggen. leer belangstelling tc kweeken bij velen voor onze zoo interessante stads- historie. Het bestuur van het St. Elizabeth's Gasthuis nam het kloek en loffelijk be sluit, het werk van den wakkeren mede regent in druk te geven. En als gevolg daarvan werden we dezer dagen verrast met een kloek boekwerk, waarin de geschiedenis dezer Katholieke stichting vanaf haar ontstaan t in onze dagen keurig is geboekstaafd Een machtig feiten-materiaal heeft de heer Van Beurden in zijn beschrijving verwerkt. Tal van belangwekkende bij- ondertreden geven den lezer een kijkje op de oudtijds geldende opvattingen begrippen. 5e waarde van het boek is bedui dend vcihoogd door wapenkaarten, die toonen dc geslachtswapens der Regenten-familiCn vanaf het begii eigen vooruitgang in den weg zouden gaan staan. Onze voorouders gebruikten een af- gescheurden boomstam als ploeg, en trapsgewijze is men in den loop des tijds opgeklommen tot de schier vol maakte ploegen V3n onze dagen. De groote zaak nu van onzen tijd het vraagstuk van het bemesten ooruit te brengen, studie te maken an de meest doelmatige bemestings- 'ijze. Ds boer is in de verste verte nog iet volleerdhij kent zeer zeker op dit punt zijn vak njg niet. Moge de wetenschap van het doel matig mesten meer en meer bet ge- le goed van al onze landbouwers worden. T. G. Het boek is gesierd met diverse hout sneden van onzen begaafden jongen stadgenoot Victor van Schoonhoven van Beurden en werd ter drukkerij De Eem- bode goed verzorgd, voor rekening van het Regenten-college gedrukt Een beperkt aar.tal exemplaren is ior belangstellende liefhebbers ver krijgbaar tegen f2.— per exemplaar. Aan den heer Regent Van Beurden lor rijn kloek en verdienstvol werk ize hulde, aan het Regenten-college dank voor 't loffelijk besluit, waaraan deze gewaardeerde uitgave danken. H. Gemengde Berichten Op station Schoonhoven zette i uit Rotterdam, te laat komende r den trein, zijn 10 jarig zoontje den trein, die reeds het perron had verlaten. Hij sprong toen zelf mis en kwam onder de wielen van het vol gende rijtuig. De rechtervoet werd ge heel afgereden, de linkervoet werd zwaar gekneusd. Na verbonden te is hij naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Te Zutfen heeft een brand gewoed in het perceel bewoond door de familie Karssen. De bewoner kreeg zoodanige brandwonden dat hij is overleden. Het huis is geheel uitgebrand. de jonge landbouwer Janssen, die oider een boom stond te schuilen, door den bliksem getroffen en gedood. Te Utrecht is een auto in den Ca- tharijnesingel in het water gereden. De bestuurder wist zich te redden, doch i inzittend 20 jarig meisje verdronk. De Fransche Kamer heeft vóór het accoord van Londen gestemd. De Duitsch-nationalen dreigen met tegen stemmen. Ia dat geval zal de Duitsche regeering het accoord toch aanvaarden, den Rijksdag ontbinden en nieuwe ver kiezingen uitschrijven. Te Coni in Italië heeft een trein een rijtuig verpletterd, waarbij tien personen werden gedood. In den laten avond heeft nabij Heino een ernstig ongeval met een autobus plaats gehad, waarbij personen het leven hebben verlo- Een nieuwe autobus van Doevelaar Heino keerde met 16 ot 17 land bouwers uit de omgeving van deze plaats van de kermis te Raalte naar De Candbouwtiuuws. Goed mesten! mest is de drijfkracht vai Daarom moest er tegenwoordig, nu ons naast de natuurlijke mest zoovele kunstmeststoffen ten dienste staan, van mislukte oogsten geen sprake meer zijn. Maar een akker goed bemesten is eer gezegd dan gedaan. Daaraan moet een andere beteekenis worden gehecht dan vele landbouwers gewoonlijk doen. Een groote hoeveelheid mest aan brengen is nog niet altijd goed be mesten. De kunst is: een juiste hoe veelheid en wel die, waaraan een akker of weide behoefte h eft. Zou het niet menigmaal voorkomen, lardbouwers, dat ge uwen akker of uwe weide verkeerd voedsel toedient Vestig uw oog eens op de kolossale opbrengst der proefvelden, die levende voorbeelden voor uw bedrijf. Hoe komt bet, dat er op zoo'n proefveld zooveel verbouwd wordt Omdat die akker beter, d.i. doelma tiger wordt bemest. De landbouwleeraar weet daar het fijne van. En als de landbouwer het nu in de :rte nog zoo goed niet weet, welou, in moet hij het trachten te leeren. De ambachtsman moet zijn vak in ize dagen terdege leerenhij kan aar niet zoo op los hameren of trof- felen of knippen. Zoo ook moet de landman doen om zijn vak te leeren, het hoofdbeginsel is: doelmatig Leermiddelen genoeg: proefvelden, landbouwlezingen, praclische landbouw- boekjes, tal van artikelen over land bouw in dc courant en wal niet al. Maakte de boer ze zich maar t Boekbespreking. De Geschiedenis van het St. Elizabet'a Gaet- of Ziekenhuis te Amersfoort. De heer A. F. van Beurden, onzen lezers wél bekend door de zeer gewaar deerde bijdragen uit de historie van Amersfoort en omgeviDg van zijn hand in onze Eembode verschenen, verrichtte een zeer verdienstelijken arbeid met het systematisch ordenen van het archief van de Stichting «Het St. Elizabeth'i Gast- of Ziekenhuis» te Amersfoort, Zie op de proefvelden eens, h beproefd wordt! En leg op uw hou'jook eens zoo'n proefakkertje n I Hierdoor wordt ge uw eigen leer- eester en zult ge den landbouw ii v streek veel kunnen vooruitbrengen Maar niets weikt plaatselijk gunsligei op de kwestie van doelmatig mesten dan de landbouw veieenigirg, als haar zaken goed doet. Daar wordt gepraat en geredetwist', daar wordt van zeil meegegaan met den algemeenen vooruitgangdaar wordt activiteit getoond. Wel geldt het voor onze landboui en blijft het gelden: «Wijk niet van oude zeden af, Bewaar wat vaderzorg u gaf.» maar dit mag nooit zoo worden op gevat, dat we door miskenning den algemeenen vooruitgang c Door een bevigen storm is de Katholieke kerk te St. Patrik in Lom- ngestort kort voor het begin vau den dienst. Talrijke kerkbezoekers wer den ocder de puinhoopen bedolven. Er rijn 9 dooden en 9 zwaargewonden. Te Wimbledon, bij Londen, is mevr. Bridget Richardson overledeD, die 107 jaar oud was geworden. Tot op den van haar dood waren haar oogen goed, dat zij kon l:zen zonder bril. In het Russische gouvernement Nowgorod heeft een ware inval van wolven en beren plaats. Groote schade wordt dagelijks aan den veestapel toegebracht, terwijl ook reeds schenlevens vallen te betreuren. In Parijs treedt de politie tegen weigerachtige betalers, die den deur waarder met geweld dreigen, niet meer de ouderwetsche revolver, :t tranenverwekkende gassen. In de Madeleine-wijk werd dezer dagen een deurwaarder, die beslag kwam leggen, door zijn slachtoffer met i revolver bedreigd. De door hem hulp geroegeD politie bracht een kleine hoeveelheid van genoemd gas mede en zonder veel lawaai en drukte was de schuldenaar weldra overmeesterd zonder dat een schot gelost werd. De Deensche ontwapening. Door het Deensche ministerie zijn de voor stellen tot ontwapening goedgekeurd. De voornaamste punten zijn de vervan ging van het bestaande leger door een grenspolitie en de vervanging van de :genwooidige vloot door 'n kleine vloot an inspectievaartuigen voor de vis- scheiij en kustwach'.booten. Er zal een kleine luchtmacht worden behouden. Het ministeiie van verdediging wordt afgeschaft. De jaarlijksche kosten den geschat op ongeveer 11 mllli kronen plus «wachtgelden» voor de oveitollige manschappen van leger en Heino terug. Toen de autobus dicht bij Heino was geoaderd, vloog bet voertuig na een explosie in brand. Naar gemeld wordt zijn 6 personen verbrand terwijl drie of vier andere ernstige brandwonden opliepen. De autobus was voor de eerste keer in gebruik. De inzittenden konden niet gemak kelijk uit de auto komen en daaraan is het te wijten, dat er zooveel slacht offers zijD. De autobus was van achter gesloten. is van binnen geheel uitgebraad. Amersfoort Nabij Duisburg is in den Rijn aak van den sleep losgeraakt en door anker liggend schip. De schok was zoo hevig, dat de aak in het midden door brak en spoedig zonk. De Nederland- sche schipper, zijn vrouw en drie kiu- deren, die zich gedurende de ramp in de roef bevonden, zijn verdronken. Twee knechts, die zich op het dak be vonden, konden zich redden. Op den overweg bij Beilen is eet paard en wagen door een trein gegre pen en vermorzeld. De landbouwers Koerts en Koning werden gedood. Het paard en een der slachtoffers werden bijna een K.M. ver meegesleurd. Tijdens een onweersbui is te Venray Koninginnedag. Het programma der Oranjevereeoi- giog ter viering van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina is vast gesteld. Voor het springconcours bestaat groote animoeen behoorlijk aantal paarden zal daaraan mededoen, terwijl ook de athletiek- en voelbalwedstrijden, evenals de ringrijderij wel iets goeds beloven. Het vuurwerk wordt geleverd door de firma Ruysch te Utrecht en men beeft toegezegd daaraan veel zorg te besteden, terwijl het nieuwe Japansche dagvuurwerk, dat des voormiddags wordt afgestoken, bij goed weer eene aardige attractie zal vormen. Een er- ander zal zeker een groot publiek ook uit de omgeving trekken, indien althans bet traditioneele Oranje- zonnetje wil schijnen. Op de medewerking van de burgerij wordt gerekend door de stad een fees telijk aanzien te geven en zoo veel mogelijk te vlaggen. Naar aanleiding van den veijaardag van H. M. de Koningin zal Maandag middag 12 uur eene parade worden gehouden in de Vlasakkers. Aan deze parade zal worden deel genomen door bet geheele Amersfoort- sche garnizoen en de Luchtvaartafdee- ling te Soesterberg. De troepen zullen worden geïispec- teerd door Kolonel Fontaiier, comman dant der IVe Divisie. Het publiek wordt verzocht zich bij opstelling te gedragen naar de te ver strekken aanwijzingen. Viering Koninginnedag. Op 1 Sept. a.s. zal het Post- en Telegraafkantoor alhier, na 2 uur nam., wat betreft den Postdienst, voor het publiek gesloten zijn. Voor de busrechthouders blijft de gelegenheid tot afhalen van correspon dentie, als gewoonlijk, bestaaa. Verder zal de brieven- en pakketpost bestelling van 4.30 nam. niet worden uitgevoerd, alsmede de laatste lichting der stadsbrievenbussen. Op den Zuidsingel reed een jongen, die geen acht gaf op den weg, tegen paard op. De jongen wist het ge- nog te ontglippen. De fiets werd vertrapt door het verschrikte paard. Het hoofdbestuur van de Ver. van Officieren van de Nederlandscbe Land macht, beeft zich in een aan den Mi nister van Oorlog gericht schrijven uitgesprokea tegen een geheele of ge deeltelijke overplaatsing van de officiers opleiding naar Kampen.

De Eembode | 1924 | | pagina 5