DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken ABONNEMENTEN kunnen elke week In Rian. doch o. aDonnemcnt moet geschieden voor den aanvang vin een niéuw kwartaal. 2er.-.r,e maanllen 11-00- Bullen de gemeente Amersloort (1.10. AlsonderUke nummer» 10 et. Vrijdag 17 Oct. 1924 No. 58 Acht en Dertigste Jaargang KANTOOR; LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG AUVBRTBNTlfiN 25 cent per regel. Blll|ke tarieven voor handel en nfverhetd b| geregeld adverteeren. Advertenllün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur worden bciorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. NEGENTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. LES uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesiërs; IV, 23—28. Broeders I Wordt vernieuwd naar den geest uws gemoeds en doet den nieuwen inensch aan, die naar God geschapen is in gerechtigheid en heiligheid der waarheid, ieder met zijnen naaste immers ziju wij elkanders ledematen. Wordt toornig, en zondigt niet 1 dat de zon niet onderga over uwe gramschap 1 Geeft den duivel geen plaats 1 Hij die stal, stele niet meer; maar veeleer arbeide bij, met zijne banden doende wat goed is, opdat hij hebbe om mede te deelen aan den noodlijdende. EVANGELIE volgens den H. Matthtüs; XXII, 1—14. Ia dien tijd sprak Jesus in gelijkenissen tot de opperpriesters en Pharizeëo, zeggendeHet Rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die een bruiloftsmaal aanrechtte voor zijnen zoon. En hij zond zijne dienaren om de genoodigden ter bruiloft te roepen maar deze wilden niet komen. Wederom zond hij andere dienaren, zeggende; Zegt aan de ge noodigden ziet, mijnen maaltijd heb ik bereid, mijne ossen en mestvee zijn geslacht en alles is gereed; komt ter bruiloft I Doch zij sloegen er geeu scht op en gingen heen, deze naar zijne landhoeve, gene tot zijnen hacdelen de anderen grepen zelfs zijne dienaren, mishandelden hen smadelijk en doodden hen. Toen nu de koning dit vernam, werd bij vertoornden hij zond zijue legers en verdelgde die moordenaars en stak hunne stad in brand. Daarop zeide bij tot zijDe dienarenHet bruilofts maal is wel bereid, maar de genoodig den waren het niet waardig. Gaat dan naar de uitgangen der wegen en noodigt allen, zoovelen gij er vindt, ter bruiloft I En zijne dienaars gingen uit op de wegen en brachten allen bijeen die zij vonden, goeden en kwaden. En de bruiloftszaal werd vervuld met aaDzit- De koning nu kwam binnen ora de aanzittenden te zienen daar zag hij eenen mensch, die geen bruiloftskleed aan had. En hij zeide tot hem Vriend 1 hoe zijt gij hier binnengekomen zonder een bruiloftskleed aan te hebben En deze verstomde. Toen sprak de koning tot de dienaarsbindt hem handen en voeten en werpt hem in de uiterste duisternisdaar zal geween zijn en en gekners der tanden. Velen toch zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. WOENSDAG 22. Van het Octaaf, Mis als 16 Oct., 2e geb. v. d. H. Maagd, Coucede, 3e geb. voor de Kerk, Ecclesiae, of voor den Paus, Deus ZATERDAG 25. Mis van O. L. V. Salve (bij Votiefmissen) 2e geb. H. H. Chiysanthus enz. 25 Oct. 3e geb. v. d. H. Geest, Deus, qui corda. Praef. d. H. Maagd. Liturgische Kalender. Maand October. ZONDAG 19. 19e Zond. na Pinksteren, Mis jSalus, Tijdeigen; 2e geb. H. Petrus van Alcantara, 3e geb. Octaaf Kerkwijding. Praef. v. d. H. Driev. MAANDAG 20. H. Joannes Cantius, 20 Oct. 2e geb. Octaaf Kerkwijding. DINSDAG 21. Van het Octaaf, Mis als 16 Oct. 2e geb. H. Hilarion. 3e geb. H. H. Ursula enz. £andbouwni«uws. Jaarverslag van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuindersbond over het jaar 1923. Mr. van Haastert hoofdredacteur van de R. K. Boerenstand, het cfhcieele orgaan van den Ned. Boerenbond, geeft de volgende beschouwing Verschenen is het Jaarverslag van onzen Boerenbond in het Aartsbisdom, een frisch boek uit- en inwendig. De inhoud getuigt van een frisch opgewekt organisatieleven, genuanceerd in allerlei belangen, zoo geestelijke als stoffelijke, der leden en saamgebonden in den eenen grooten «broederbond» van boeren en tuinders. Het verslag is weer in vier groote hoofdstukken verdeeldde orga nisatie en werkzaamheden van den A. B. T. B., de Kringen, de Afdeelingen en de Instellingen. Van deze laatsteo zijn er liefst 14. Met groot genoegen maken we melding van hetgeen er op blz. 13 over deo toestand van den A. B. T. B. en zijn instellingen wordt ge zegd «Geen enkele instelling van den A. B. T. B. werkt met veriies, doch alle hebben reserves. Het doet dan ook wel vreemd aan, dat, waar de Jaar verslagen van den A. B. T. B. en zijn instellingen in het verleden, evenals ook in dit Jaarverslag, alle lioantieele ge gevens te putten zijn, uit welke gegevens de mooie resultaten blijken, dal nog steeds en met succes getracht wordt in een bepaald gewest, den A. B. T. B. en zijn instellingen verdacht te maken op de meest funeste wijze. Wij gelooven dan ook io dit verslag te mogen wijzen op de meer dan erger lijke wijze, waarop in de Prov. Utrecht getracht is en wordt, de in de StaluteD van den A. B, T. B. vastgelegde aan sprakelijkheid, den boeren te schilderen als een hun groot dreigend gevaar. Dit, terwijl de A. B. T. B. en zijn instel lingen wij herhalen het kernge zond zijn en bovendien de leden alleen dan betrokken zijn bij het financieele wei en wee der instellingen, wanneer zij daarin deelnemen, waartoe het lid maatschap van den A. B. T, B. niet verplicht. Vertrouwen wij, dat ondanks die actie, welke elk hoogstaand man verafschuwt, de boeren in de provincie Utrecht, die nog niet tot den A. B. T. B. zijn toegetreden, binnen korten tijd deel zullen uitmaken van den A.B.T.B.» Wij zeggen met vertrouwen op dit laatsteAmen, zoo zij het 1 Eu wij cn ook, dat we voldoende ver trouwen moeten hebben op 't gezond verstand der Stichtsche boeren, om Wahrheit» te onderscheiden van »Dich- tung» d.w.z. verdichtsels, leugens, En zijn er zeker van, dat de A. B. T. B, hoe langer hoe meer en ten spijt van insipide verdachtmakingen van zekere zijde vasten voet zal krijgen in 't Slicht, dat hem immers door den Aartsbisschop als organisatieterrein uit drukkelfjk is toegewezen. Aan deze woorden aangehaald uit het Jaarverslag en beaamd door niemand minder dan Mr. van Haastert, een be kende en niet te onderschatten figuur de boerenbeweging, dat degenen, die maar eventjes openlijk beschuldigd worden van ongegronde verdachlma kiugen, daar niet openlijk tegen op Een ieder toch die in meer of min dere mate geageerd heeft tegen de A. B. T. B. kan zich met recht gekrenkt voelen. Wanneer een of andere domme jongen :n van verdachtmakingen beschuldig de, dan zouden ze het beste doen door gewoonweg te zwijgen. Maar wanneer ze openlijk in een Jaarverslag worden beschuldigd, want een oneervolle beschuldiging zal een ieder uit aangehaalde passage lezen, wanneer die oneervolle beschuldiging dan nog wordt overgenomen door de hoofdredacteur van het bondsblad van den Ned. Boerenbond, dan begiijpen we niet, dat de aangevallenen daar niet openlijk tegen op komen en bewijzen geen verdachtmakingen lBnceer- naar dat hun waarschuwen wei degelijk gegrond was. De personen in kwestie hebben im- lers alle gelegenheid om de waarheid doen schijnen. Zij beschikken toch el over eene courant, de Stichtsche DuraDi b.v. die door de boeren gelezen ■ordt. Daarin kunnen degenen, die van ei dachtmakingen beschuldigd en open lijk en met redenen omkleed neerscbrij ven waarom de Koomsche boeren in het Sticht het lidmaatschap van bedoelde ireeuiging ontraden wordt. Uit den aard der zaak zullen zulke stukken ongetwijfeld gaarne door de redactie geplaatst worden, die ook be paald ter wille van waarheid en recht hoor en weaerhoor« zal toepassen, dus ook dc beschuldigers van verdacht makingen kans tot verdediging zal geven. Mccht de redactie van genoemd blad daartoe niet kunnen besluiten, dan zou den Mr. van Haastert en de samen stellers van het verslag van den A. B. T. B. openlijk tot een debat kunnen worden uitgedaagd, een weigering hun nerzijds zou even oneervol zijn als het blijven konkelen tegen een instelling, die zich solied en kerngezond noemt. Ongetwijfeld zouden vele boeren in het Sticht, die zich nu toch wel eten afvragen hoe en wat wc toch, met spanning zulk debat K. A. Ingezonden- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Amersfoort 15 October 1924. Geachte Redactie! Gaarne had ik onderstaande in uw blad opgenomen. uw blad van Dinsdag 14 Oct. komt een verslag voor van de R. K. Kiesvcrceniging Recht en Orde afd. St. Ansfridus, dat niet den geest die er heerschte en ook niet hetgeen cr be sproken is zuiver weergeeft. Het is mij duidelijk wie dat geplaatst kan daar de Secretaris tot nu toe nog geen verslag bij U kan hebben ingezonden, daar besloten was dit op maken op de eerstvolgende, Bestuurs- igadering. Wie is dus de schrijver? Mijnheer de Red. de zaak zit zoo. Ik werd door den Heer Laporte ver zocht de vergadering te leiden waar ik niet veel voor voelde; ten eerste de vergadering was slecht bezocht o.r. er geen voldoende propaganda voor ge maakt was eu ten tweeden wij later tot den ontdekking kwamen dat de 2e voorz. aanwezig was. Ik wilde mijn aangewe zen functie afstaan, maar ik moest maar doorgaan werd mij verzocht. De ver kiezing van bestuursleden kwam aan de orde, maar meo wiet niet wie of dat zijn. Voorwaar een punt wat ae rare kijk geeft op den notuleering de goedkeuring daarvan. Ik wil niet zeggen dat dc aftr. Secretaris niet be rekend was voor zijn taalt, dat niet. het is een bewijs dat er weinig leven is. Zooals vermeld is ben ik ge- maar niet als secretaris zooals blad staat(?) of deelt de schrijver de lakens uit, ik denk van niet, dat wordt beslist in de bestuursvergadering. Over de functie van Voorz. werd niet gestemd den Heer Venings is Voorz. gebleven. Maar dat is eigenaardig voor gedragen «door den Heer Laporte» over het al of niet aanblijven van den Heer Venings als Voorz. Eerst werd door Heer L. naar voren gebracht dat den Heer V. bedankte als bestuurslid, later dat hij wel bestuurslid wilde blijven r dan zonder leidende functie en laatste dal den Heer V. genegen Voorz. te blijven wanneer het niet anders kon, waarna besloten werd den Heer V. te bandhaven als Voorz. wat goed was o.r. den Heer V. als goed voorz. bekend staat. Overigens een eigenaardige inkleeding van den Heer L. die voor velen te denken geeft. Het laten komen van den Heer Conijn is geen feit maar was een voorstel, wat een feit zal worden als bet zonder kosten of zoo die zoo gering mogelijk lijn dat bet de fiaancieelen draagkracht ran de afd. niet te boven gaat. Over de Gem. begrootiog werd niet besloten om te verzoeken die ter inzage te leg gen in het St. Jozefgebouw, maar werd den wensch geuit om die minstens 14 dagen van te voren de besturen toe te zenden en niet dat de besturen den laatsten dag verzocht worden die te komen bespreken, dat kan niet daar is een voorafgaande studie voor noodiga Ook staat niet vermeid dat gevraagd of alle leden een reglement van de Kiesvereeniging kunnen ontvangen. Im mers willen wij weten wat hun ver plichtingen zijn, en wat de bestureD verplicht zijn te doen (ook bet Centraal bestuur) dan dienen zij er ei plaar te bezitten. De verdere punten zijn vrijwel goed weergegeven. De vraag die gedaan werd of bet programma voor gemeente politiek door de gekozen R. K. raads leden onderschreven was, ja of neen ir voren werd gebracht, dat dit vermoedelijk niet was geschied, bracht dit bij de aanwezige ontstemming. Door enkele leden van het besluur werd gezegd »dal aan de vooravond van de verkiezingen gevraagd was Centraal bestuur, is het programma voor gemeente-politiek geteekend door alle car.didaten< en toen is geantwoord iop één na maar die zal wel teekenen.» En wat is nu achteraf gebleken, dat het niet gebeurd is. nu geeft U geachte redactie in het toegevoegd schrijven wel een aardige draai er aan en tracht bet goed te praten maar dit neemt niet weger is niet aan den wil der kiezers voldaan Ie meer daar er een verandering gekomen in het korps candidaten R. K. raadsleden. Zulk een pro gramma is een contract dat de candi daten onderteekenen moeten, want het is den wil van de kiezers en daar is men aan gehouden nopens enkele ge vallen di; voor kunnen komen. Het is immers waar dat de Comm. v. advies inzake het R. K. gemeente-programma J!" goedkeuring heeft gezonden aan :r parochiale afdeelingen en door hen is goedgekeurd behoudens mogelijke wijzigingen, daar de tijd te beperk twas om de candidaten in de gelegenheid te stellen dit te kunnen teckenen en dit is volgens U mijnheer dc redacteur niet geschied. Ik zal maar niet verder gaan mijn gedachten over het Centraal Bestuur voor mij houden en zal eindigen mijn dank te brengen aan U, mijn heer de Redacteur, voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dw. F. W. FRITZ. Sumatrastraat 45. Den Heer Fritz rijn wij zeer dankbaar )or de geleverde rectificatie van het is bezorgde verslag. In ons onderschrift hadden we naar best vermogen verduidelijkt wat we van het bedoelde program wisten. Wat betreft de overige opmerkingen, wenken en desiderata door den lieer Fritz per ingezonden stuk gepubliceerd, ze wekken de verwachting dat de heer Fritz als nieuw bestuurslid zijner afdee- ling ongetwijfeld veel zal bijdragen tot een bloeiend en wcl-geordend R. K. politiek leven in zijn afdeeling, waar mede «Recht en Orde« stellig is gebaat. REDACTIE. Gemengde Berichten j het werk van het gebouw van de Handel-Mij. te Amsterdam liep een 63-jarige metselaar te ver naar het einde van een steigerplank. De plank 'ipte en de man viel van 25 meter hoogte op straat. Hij is kort daarop overleden. Tegen den aannemer A. A. van F., betrokken bij den ziekenhuisbouw te Leiden, is wegens de bekende malver satie drie jaar gevangenisstraf gceischt. In totaal is bij dezen bouw voor ruim 'én millioen gulden verduisterd. Ingediend is een wetsontwerp, strek kende om de bevoegdheid van den ter van arbeid, toe te staan dat i fabriek arbeiders gedurende ten hoogste 10 uren per dag of 55 uren per week werk verrichten, met 2 jaar te verlengen. De brieven van Jantje. INadruk verboden). September. Pater I Ik kom net terug van de vischvangst Piet en Lien zijn mee geweest. Om op het mceuweneilandje te komen, moesten we heel wat plassen over. Lien was bang 1 Natuurlijk I Die mtisjes ook I Maai toen heb ik ze op mijn rug genomen Piet speelde koetsieren sloeg er met den zweep op... Hebt u vroeger ook wel eens mod- derkruipertjes gevaugen 't Ging fijn. We hadden alle drie een scherp hout, en daar schreven we mee in 't zand, alles wat we wilden; ik schreef: Laterwordikkapitein.net als vader' Lina s chreef een versje, dat ze van t juf geleerd heeft; en Piet maakte hcele sommen iu 'l zand. En bij iedere letter die we schreven, kwamen de kruipertjes te voorschijnze krioelden door mekaar, met zilveren naaldjes... Lina was alweer bang en schieeuwde moord en brand als er weer nieuwe beesies uit het zand kiopen maar wij niet; wij hadden er 2001... Nu zal ik u eens een groot geheim veitellen. Een maand geleden, begon ia de H. Kommunie ineens te denkeu alles wat u van de zonde gepreckl hebten aan dien kleinen martelaar i Tonkin «heette hij niet h die liever sterven wou dan één dood zonde doen? toen ik daaraan dacht, heb ik dadelijk gezegdxOch, kindje Jezus, laat me toch liever doodgaan, dan dat ik ooit iets slechts doe. »Ik weet heel zeker, dat Onze Lieve Heer er blij en daarom bid ik nu alle avonden, niju ïozenhoedje voor vader, het zelfde »Kindje Jezus, liever doodgaan dan een doodzonde doen.» Is dat niet goed gedaan, Pater? De groeten van Alweer terug op school. Vandaag hebben we de zijrivieren van de Schelde moeten leeren. Wil u eens hooren of ik 't goed gedaan heb? Ik zal heusch niet in mijn boek of op mijn atlas kij kenMaar neen, ik wil u liever dade lijk mijn kleine geheimen vertellen. Ik ga heel graag in de kelk, als er niemand anders is, omdat ik er d: alleen ben metJOnzen L:eveoHeer,< dan kan ik beter met Hem praten. Soms antwoordt Hij me en soms ook niet, maar dau ben ik toch blij, bij Hem te zijn. Ik vraag Hem iederen keer of Hij toch wel aan vader denkt. Als ik wegga, zeg ik altijd: «Lieve Heer, ik zou graag veel langer bij U blijven, maar dat gaat niet, ik moet mijn lessen gaan leeren. Maar daarom denk ik toch nog wel aan U, terwijl ik welkwant ik ga wer ken voor U, dc Pater heeft gezegd, dal ve ook bidden terwijl we werken, als ve dat doen voor U.« Op school ga ik, als 't speeltijd is, iltijd in den hoek van de koer, die het dichtst bij de kapel is, om dicht bij Onzen Lieven Heer te zijn, ziet U. Op wandeling probeer ik altijd laDgs kerken te komen, en dan wip ik even binnen om het Kindje Jezus goeden dag te zeggen. 's Avonds in bed, draal ik me naar den kant van de kerk om Hem goe den nacht te wcnscheu. Wat zal het prettig zijn, later in dep hemel, altijd vlak bij O. L Heer te zijn 1 Maar vader dan? Waar za! die dan zijn? Bid tocb, Pater. Dag van Ja! November. Nu ben ik toch echt bedroefd. Wil O. L. Heer vader dan niet bckeeren En ik vraag het Hem tocli iederen morgen als ik te Kommunie ga, telkens als ik een rozenhoedje bid, onder de klas en altijd en overal. Luis- O. L. Heer niet? Ik denk, dat er drie dingen noodig zijn om Hem doen luisteren bidden, preeken, lijden. Bidden doe ik veel, en gepreekt heb ik ook. Maar geleden? Nooit, Pater. Toen heb ik Jezus gevraagd, of Hij dan zelf maar wilde zorgen, dat ik ook lijden kon. En heel veel, om alles goed 'e maken wat vader verkeerd doet. Want hij vloekt soms zoo, en hij houdt niet zijn Paschen. Hij zegt maar tegen moeder, dat Jezus Christus geen God is en dat de priester al die vertelseltjes uitgevonden hebben en nog een hoop andere dingen die ik niet heb kunnen onthouden. Hij heeft de boekjes alle maal gelezen, die u gestuurd hebtmaar bij zegtdat bewijst niets en dat hij ~ooit van zijn leven biechten zai gaan, •ant dat er niet eens een hel bestaat. Bent u er ook niet bedroefdom.net Is moeder en ik? Jan. December. Toen ik zondag te Kommunie was geweest, leek het net of O. L. Heer me vroeg»Zoudt ge willen doodgaan n vader te bekeeren Natuurlijk heb ik gauw «Ja» gezegd. Maar dan zult ge eerst nog veel te lijden hebben* »'t Geeft niets, dat moet juist U En nu ben ik klaar om dood te gaan. Ik mocht het toch wel zeggen, Pater Ik kon het u immers eerst niet komen vragen. Of is het toch niet goed? Vader gaat naar een ander garnizoen, en wij moeten verhuizen. Over een maand al. Jan. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1924 | | pagina 5