N.Y. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No 42 Amsterdamsche Bank CREDIETEN DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort Dinsdag 6 Jan, 1925 - No. 80 en Omstreken jMEoPjQ Acht en Dertigste Jaargang abonnementen kunnen elke week In gun, doch opzegging van ii uthad aunnnoaru-r ZMPPSPOnPT TPiPPftON ui ii *®VB»TBhTliM 23 cent perlregeL BIU|ke tarieven voor handel en abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 n|*erteld b| geregeld advertec/en. - Advertenties moeten Dinsdag Prq» per drie mauden 11.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. DE EEMBODE VERSCHIJNT D1NSDAO- EN VRIJDAQMIDDAO Vr|dag vóót uur worden bezorgd. Een bepaalde plaata kan Atxonderlgke nummert 10 el. II II "let worden gegarandeerd. Onderneem nimmer iets, waarover gij den zegen des hemels nietjtoudt durven afsmeeken. Binnenland R. K Kieskring Utrecht. Algemeene Vergadering op Zaterdag 17 Januari te half tien uur, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht. Agenda I. Opening. Notulen. Mededeelingen van het Bestuur. II. Verslag der afgevaardigden van den Bond in het »Adviseerend College* over de bespreking in dat College van de a.s. Tweede Kamerkiezing. van het aantal zetels, dat voor de R. K. Staats partij in eiken kieskring kan worden verwacht cd van de stellen candidates. UI. Bespreking der volgende Agenda punten der Algemeene Vergadering van den Algemeenen Bond, te houden op 30 en 31 Januari 1925 te Utrecht: Behandeling van het Concept-Pro gram van Actie 1925: Met handhaving, voorzoover niet reeds verwezenlijkt, van het program van 13 Mei 1922, worden voor de eerstvol gende legislatieve periode door de R. K. partij vooral de volgende punten op den voorgrond gesteld 1. Handhaviog der Christelijke begi selen in de huwelijkswetgeving. 2. Handhaving van de gelijkstelling vbs openbaar en bijzonder ouderwijs. 3. Voorstel herstel en behoud van het fiuantieel evenwicht. Verlaging allereerst van die belastin gen welke het zwaarst op de on- en minvermogenden drukken, of de nood zakelijke kapitaalvorming het meest tegenhouden. Meer vrijstelling of aftrek voor groote gezinnen. 4. Krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond die met de voorstellen van Benedixtus XV volkomen overeenstemmnn ter op lossing van internationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraken, ter gelijktijdige en wcdcrzijdsche - mindering van bewapeningen. 5. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen nood zakelijk is voor de handhaving der neu traliteit en de verdediging der onaf hankelijkheid binnen de grenzen door eveutucele internationale regelingen te steller. Bevordering van zoodanige ont wikkeling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betrtff :nde arbeidsovereenkomst in bedrijf en onder neming, getroffen kunnen worden door de organisaties van werkgevers werknemers behoudens goedkeuring toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. Daarom wettelijke regeling arbeidsovereekomst, inclusief de moge lijkheid tot verbindendverklaring. De uitvoering der sociale verzekerin gen worde, voorzoover mogelijk, opge- diagen aan de samenwerkende organi saties van werkgevers en arbeiders. (Door de afgevaardigden kunnen wijzi gingen of aanvullingen van dit Concept- Program worden voorgesteld. Brltefd wordt verzocht, deze eventueele wijzi- gings- of aanvullingsvoorstellen uiterlijk Donderdag 15 Januari aan het Secreta riaat te Maarssenin te zenden.) b. Voorstel van het Algemeene Bonds- bestuur tot goedkeuring van het besluit -an dit bestuur in zake het Verbond <St. Michael*. IV. Verkiezing van 5 afgevaardigden tar de Algemeene Bondsvergadering op 30 en 31 Januari a.s. V. Jaarverslag over 1924 van den Secretaris. VI. Jaarverslag over 1924 van den Penningmeester. VU. Benoeming door den Voorzitter :ner Commissie van Contióle der rekening en verantwoordiog van deD Penningmeester. VUL Rondvraag. Sluiting. Namens het Bestuur van den Bond: G. H. J. VAN SPANJE, Voorzitter. J. G. SURING, Secretaris. UTRECHT, ...K MAARSSEN, 2 1525' Zegeltjes plakken. Het blijkt herhaaldelijk, dat men de wettelijke bepalingen der Invalidileits- en Ouderdomswet, niet voldoende kent. Het oploopen van boeten, omdat meu de voorschriften niet is nagekomen be hoort niet tot de zeldzaamheden. Over huiBdienstpersoneel 't volgende Allereerst moet worden vasigesteld of de dienstbetrekking de arbeidskracht van de betrokkene geheel of zoo goed als geheel in beslag neemt. Indien dit niet het geval is dan geldt het volgende: De vrouwelijke arbeiders worden dan behalve enkele hier niet Ier zake die nende uitzonderingen gerangschikt le. Indien zij den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben, in de vierde loonklasse Indien zij den leeftijd van 21 jaai doch die van 14 jaar wel bereikt hebben in de deide loonklasse. Indien de arbeidskracht van de zekerde door de dienstbetrekking geheel of zoo goed als geheet ic slag genomeo wordt indien zij uilsluitend recht heeft en overeengekomen vast loon geld behoort zij tol de loonklasse waa zij naar dat vaste loon valt b. indien zij wisselvallig loon geniet of zij boven het loon in geld verstrek kingen in natura geniet als broodkost, kost en inwoniog, vrij wonen, vuur, ei dan geldt de regeling als onder le 2e aangegeven. Zij, wier loon geheel bestaat uit verstrekkingen in natura, hooien tot de 1ste loonklasse. loonklassen zijp Klasse. Jaarl. loon Premie p. w. I beneden f230 10 25 f240 tot ben. 1400 f0 40 f400 tot ben. f000 f0.40 f600 tot ben. f900 f0.50 V van f 900 en hooger lot f 3000 f 0.60 Wanneer door de vrouwelijke arbeider minder dan 4 dagen per week gewerkt wordt bij eenzelfde werkgeefster, is per dag een premie van f0.12'/i verschul digd indien zij den leeftijd van 21 ji bereikt heeft en beneden de 21 j; mie van fO.10, Zoodra echtei 4 dagen of meer per week bij dezelide werkgeefster arbeid wordt verricht is geheele weekpremie verschuldigd. Voorzl tar Kooien. Naar wij vernemen, zal de voorzitter der Tweede Kamer, Mr. Dr. D. A. P. Kooien zich in de volgende zitting meer voor het presidium beschik baar stellen. Volktkanker. Een der verschrikkelijkste kwalcD, die n mcnschen lichaam kunnen kwellen, voorzeker de gevreesde ziekte, die kanker heet. Onopgemerkt woekert zij soms laDg voort, totdat eindelijk de ontzettende waarheid bemeikt wordt, terwijl er dan, in een vergevorderd stadium, meestal niet veel hoop op redding is. Deze ziekte vernietigt lacg- het meoschelijk organisme dat aangetast is. Van bet alcoholisme spreekt ms als van een volkskanker. Is dat et reden Men kan toch de betrekke lijk weinige dronkaards kennen en ge makkelijk optellenmag men dat nu volkskwaal heeten Is liet alcobol- werkelijk iets, dat ons volk bedreigt? In de overtuiging, dat teveel alcobolca drinken weikelijk een ramp is, zal men onbevooroordeeld en eerlijk lOndziende, moeten toegeven dat in het dagelijk- sche leven toch nog al te veel en te vaak alcoholische dranken gebruikt worden. Telt men bijeen de schade, door dien bedwelmenden invloed ons volk toegebracht, dan zal men bevinden.dat in godsdienstig z-delijk en stoffelijk opzicht de alcohol werkelijk een kanker is, die voortwoekert onder ons volk, dikwijls pas aan den dag treedt, als groote rampen bij zulke personen geschieden. En de bedwelming is oor- dat men zelf niet bemerkt welk schade men zich toebrengt dat^neo nt dat het geen kwaad kan. Doch nuchter en helder van hoofd is altijd een eerste vereischte om zijn volle kkracht te kunnen geven. Amersfoort LOSSE AANTEEKENINGEN UIT AMERSFOORT'» VERLEDEN EN OMGEVING, A. F. VAN BEURDEN. 't Pesthuis. Op zes Februari 1747 was er een groot gezelschap iongelui en jongedames vergaderd Pesthuis, dat de Regenten van aan hen voor een avond beschik baar gesteld hadden. Het ging er lustig, laar ordelijk toe en men vermaakte icb daar met dansen. Alles was goed afge'.oopen. Maar het feestje had de aandacht getrokken der predikanten, die daarop in huis en kerk hunne stem tegen dat snood bedrijf deden hooren zij spraken in een kerkeraadsvergade- ring over die sijdele danser yen en andre dcrtelheden*. Burgemeester Looyen, kinderen er ook geweest w kwam er tegen op en toen ware poppen ook aan 't dansen. De regeerders der stad citeerden de predikant binnen driemaal vierentwintig iren te vertellen welke goddeloosheden tc. dan gepleegd waren. De predikanten antwoordden me ipsomrnirg der i fficieele iplaccaten voor Amersfoort en Omtreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3%-5% 1637, 1643, 1651, 1653 enz. .waarbij die sonde van danseiyen uitdruckelijk en grouwelijke en exorbitante sonde deser landen wordt aangemerkt, waardoor den rechtvaardigen en wel verdienden toorn Gods werd verwekt, :n voegden er nog een heel ver haal bij, dat als hoofdishoud had het dansen tot aan den morgen. De re geerders der stad lieten ook daarover hun ongenoegen weer blijken en na eenig tegenstribbelen van den Kerke- raad bloedde de zaak dood. (Versl. 1899 blz. 44.) De O. L. V. Kapel voor afbraak ver kucht. In 1787 werd de O.L.V. Kapel, tot artilleriemBgazijn ingericht, door het springen van een bom vernield, waarbij 17 mcnschen ten onder gingen. Toen men baar niet kon herbouwen, werd lusschen 1805 en 1809 gesloopt afbraak verkocht. Het dak bracht 12,86 op, terwijl de afbraak der kapel n de kleioe kerk in 1807 samen f 2274 opbrachten. In 1809 veikccbt men de tuur om het O.L.V. Kerkhof 520, het houtwerk voor f440 et t. en het orgel voor f 255. Daarna heet het O. L. V. plein. (V.rsl. Fleh. 1899. De Schaopen. Er waren begin 1800 drie winkeliers die den naam Schaap droegen en die alle drie in manufactu ren hacdeldeD. Levy Joseph Schaap noemde men Schaap in 't Lammetje, rijn huis in de Langestraat Ben Levy Schaap heette in de wande ling Schaap op 't Trapje, Langestraat 42 en de derde H. L. Schaap werd Schaap in den Herder geheeten r zijn uithangbord in no. 36 waarop herder met schapen en rollen goed. (Versl. Fleh. 1900 bl. 28). Schilderij van Jacob van Campen. 2 Juni 1662. Nicolaas Hrèrmans als erfgenaam van Heer Jacob van Campen zaliger zendt ter uitvoering van deo Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Amersfoort Vraagt gratis Programma (overal waar de bekende raambiljetten hangen) van de Cursussen Januari, Februari eo Maart Inschrijving laatsten wil van den bouwmeester- schilder eene schilderij .het oordeel* over. De Raad neemt het schilderij in dank aan en plaatst het op het stad huis. Vroedschapsbeker. Uit den tijd, dat het gewoonte was glazen of kristallen bekers en bokalen aan te schaffen ver sierd met de wapens van de vroedschap of de gilden, is in het museum te Amersfoort, behalve meerdere andere nog een prachtige beker aanwezig 42 cM. hoog bij 12 '/2 cM. middellijn, ge maakt einde 1718, waarop het wapen der stad en de spreuk vivat de vroed schap van Amersfoort en verder ver sierd met de wapens der vroedschaps leden lo. Both, Methorst, Nessing, Teeckman, Camerbeek, v. Steenbeicb, Gabrij Birkboven2o. van Deventer, Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 HANDEL - NERINQ INDUSTRIE I 1 Brillen «en Pilei Vu (luimlii. Wij zijn in staat gesteld weer enkele zeer interessante brieven van Pater Bernard van Klaarwaler M.S.C. in c blad af le drukken. Aan de familie K. daarvoor onzen oprechten dank. Wij weten dal vele onzer lezers, zoo niet alle, deze brieven steeds met zeer groote belangstelling lezen. Mogen de hier volgende brieven dan opnieuw de belangstelling in het mooie missiewerk aanwakkeren en moge die belangstel ling zich uiten in een gebedje voor Pater Van Klaarwater. die op het ver- algelegen eiland Manus. onder de Ka- nakken Christus' liefdeleer predikt. Red. Bundralis, 12 Mei 1924. Vandaag hebben we weer eens een goeden dag. Met die „we" bedoel ik, behalve me zelf, onze schooljongens, die overigens meestal een goeden dag hebben, wanneer ik een goeden dag heb; dan valt er namelijk voor hen meestal ook wat af. Nu heb ik zoolang ik me kan herinneren, nooit te klagen Sehad over gebrek aan „goede" dagen. laar den laatsten tijd loopt het er zoo druk mee, dat ik me afvraag: hoe krijgen we het op. Ik ben geneigd te gaan denken, dat op al die zoetigheid, waarschijnlijk wel een bijzonder bitter pilletje zal komen, maar daarover geen zorgen, anders zoudt U me nog gaan verwijten, dat ik doe als die boer, die op een geluk- wensch, met 't vele hooi, bedrukt ant woordt „Ja, bar veul hooi, van 't jaar. Veul te veul!" Dus vandaag weer een goede dag voor ons. Voor de jongens vooral, omdat ik ze dezen morgen onzen si naasappel-oogst heb laten binnenhalen. Een eigenlijke oogsttijd voor sinaas appels bestaat niet, tenminste niet hier't geheele jaar door kan men er van plukken. Maar gisteren bemerkten we, dat we er nu ook „veul te veul" van hadden. Er hingen (honderden rijpi aan de boomen. Zakken vol zijn dezen morgen reeds geplukt, en de andere helft zullen we over een paar dagen naar onder halen. Ik heb nog bij die van sinaasappelen puilende zakken staan te peinzen, dat er ergens in Baarn, op 't melkpad en elders, wellicht ge noeg grage monden zouden gevonden worden, die er raad mee wisten. Voor ons hadden ze weinig bekoorlijkheid, en met een breed gebaar wees ik den geheelen oogst den schooljongens en plantlngsboy's toe; die zijn er eenige dagen mee zoet. 't ls makkelijk zoo vorstelijk mild te zijn, wanneer er zelf geen gebrek om lijdt; voor onze jongens was het toch een buitenkansje. Waarschijnlijk hadden ze zich al afgevraagd, hoe wij met z'n drieën in dien gelen berg een gat zouden eten misschien waren er zelfs bij, die meen den, dat we ze zouden uitknijpen, en 't sap als wonderolie wilden verkoopen (alles ten bate van de missie natuur lijk). Doch toen ze er zelf overvallen mochten, was de berg al gauw met den beganen grond gelijk gemaakt alle gras-portefeuilles stonden bol tot berstens toe, en dan moesten de mees ten nog wegens plaatsgebrek in een algemeene brandkast of beter: brand- kist, worden opgeborgen. Dat was het eerste bottertje vandaag, 't Tweede was, dat ze geen school hadden. Men had ons n.l. gemeld.dat Kindrau, een oude kannak, op sterven lag te Gahek, een dorp achter Bun dralis op de bergen gelegen. Om de jongens geen gelegenheid te geven tot luieren of om kattenkwaad uittehalen, en om zelf gezelschap te hebben, nam ik ze mee naar Gahek. We gaan overigens nooit in 't bosch of op de bergen, zonder een klein of groot gezelschap van die vroolijke lawaai-schoppers, die veel kleine diensten kunnen bewijzen op zoo'n tocht en de grooten'^unstiger voor ons stemmen. Zoo ging het dus ook van daag gezamelijk den berg op, eerst langzaam stijgend, c|an tamelijk steil omhoog langs een soort trap. die de Gahckkers op bevel van den Kiap in den berg hebben uitgekapt. Dat het vandaag een goeden dag is, bleek ook uit de warme zon, die haar best deed, om celfs door de bladeren heen, ons nog wat licht en warmte toe te zen den. Om te toonen dat we niet onge voelig waren voor die attentie, trans pireerden wij in overeenstemming met de ontvangen gaven. In Gahek aangekomen vonden we een deel der eerzame dorpelingen ver zameld op de steil-afvallende kale rots bij den ingang van het dorp. Vandaar uit heeft men een prachtig uitzicht over het dal en de zee. Maar wij hiel den ons niet open gingen rechtstreeks naar den zieken Kindrau. We vonden hem in een kleine hut, liggend op 'n ongeveer één decimeter hoog kanakkenbed: een plank en een blok hout als kussen. Kindrau was reeds vroeger in stervensgevaar ge doopt; maar weer gezond geworden had hij zijn woord weinig gestand gedaan en was zelden in de kerk ge komen. Hij verlangde nu echter als goed katholiek te sterven. Eerst onder zocht ik echter eens hoe 't met zijn lichaam gesteld was: daar was weinig kans op herstel. Kindrau was tot op het been afgemagerd en de aard van zijn ziekte duidde op een naderenden dood. Daarna onderzocht ik of het Kindrau .,u ernst was en hij de noodige gestel tenissen bezat om de laatste H.H. Sa cramenten te kunnen ontvangen. En het bleek, dat het Kindrau nu werke lijk ernst was Hij hoopte zelfs niet meer op behoud, verlangde spoedig door O. L. Heer opgeroepen te worden. Niets stond dus in den weg en Kindrau werd voorbereid om als goed katholiek de reis naar 't ware Vaderland te kun- aanvaarden. Terwijl hij het H. Oliesel ontving, baden de jongens ge zamelijk en hard op; en ik bemerkte dat de oogen van den ouden man vochtig werden. Veel teere gevoelens zal die oude kannibaal in zijn leven wei niet gehad hebben. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1925 | | pagina 1