Bel dan op No 42 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Amersfoort LOSSE AANTEEKENIN6EN UIT AMERSFOORT'* VERLEDEN EN 0MQEVIN8, dooR'A.IF. VAN BEURDEN. De tegelstempels der stad Amersfoort. Het groot tegel der stad, dat reeds in 1265 gebruikt werd, is van zilver ter zwaarte van 405gr. m en een middellijn van 7.6 centimeter. Op bet zegel zijn voorgesteld een kasteel, rechts en links twee torens waarop links de stadsbanier, een rood kruis op wit veld. Aan de zijde van denj toren op het binnenplei n een afdak. In de poort tusschen de twee torens het gekroonde beeld van O. L. Vr., de patrones van Amersfoort. Op het voorplein verslaat Sint George den draBk. Rondom een gekanteelde muur, middenin een poort, rechts en links een toren. Randschrift in Gothick schrift Sigilllus civitatis Amersfordië. Men beweert, dat het blijkens de ster aan de achterzijde inge slagen, in Maastrichtvervaardigdzouzijn. Het ttije cleyne zegeldat o.a. io 1444 gebruikt werd, had tot omschrift Sigilltum secretum de Amersfoerde, ge heim zegel van Amersfoort. De grootte van dit zegel is slechts een vierde van het vorige. Binnen in staat Sint Joris te paard in gestrekten draf. Het zoogenaamde »gemeynezegel komt in 1551 voor en is gelijk aan 't vorige en de helft grooter dan het nije cleyne zegel. De bewaring van de zegels, waai mede de oorkonden waar en rechts geldig verklaard werden, was een voor werp van voortdurende zorg voor den Magistraat der stad. (Versl. Fleh. 1893 bijl. 10.) Jordanus Hoorn. Er bestaat een mooie schilderij van de Kamperbinnenpoort van uit de Kampstraat gezien. Daarop staan de onderdeden der poort en de omgeving zeer juist afgebeeld. Ze is van Jordanus Hoorn, in 1753 te Amers foort geboren en aldaar op 80 jarigen leeftijd overleden. Hij was stadsteeke- naar en verdienstelijk schilder. In het museum Flehite is een schilderij 100 X cm. voorstellende verga derde diakenen in 1782 Jan van Ark, Cornelis Puijk, Gerrit Vogelzang, Jaco bus van de Gumster, Jan van Assen- raad, Jan van de Klashorst, Bart van Zutphen, Jordanus Hoorn. In het mid den een tafeltje, waarop geldzak, bakje met geldstukken, inktkoker en pennemes, Op den achtergrond vier vrouwen, die binnenkomen, een met een kind op den arm. Naast de vrouwen de koster en een vrouw met den rug naar de toe schouwers. (Versl. Fleh. 1892 bijl. 8 De Amersfoertsche Calandernioleu 'Linnen en pellen wordeu gecalanderd, daf wil zeggen tusschen harde rollen gla.d gemaakt. Daarvoor had men molens. Op de Utrechtschestraat tegenover de Vergulde Zwaan, toen al logement, lag efen dergelijke molen. Ook werd door h>-i bombazijn weversgilde in lóf6 een huis op den Singel bij de Varkensmarkt gtkocht om daar een molen te vestigen, die later goed ging. Om het monopolie van calandercn te hebben kochten de tigenaars van den nieuwen molen ook den ouden. In 1726 kreeg men octrooi voor vijf-en-twintig jaren, dat telkens voor 25 jaren verlengd werd. Langzamer hand ging in de XlXe eeuw de molen achteruit door de toename der Twentsche industrie, wat blijkt uit des veikoop in 1814 van s/3, deei voor 60 gulden, zoodat al de aandeelen slechts 384 gulden waard waren. Gerrit van Locvc- sijn werd eigenaar, die hem in 1833 aan de spijs-uitdeeling veikocht. Het archief van den molen is in het Museum. (Versl. Fleh. 1896.) Glasblazerij, lo 1793 werd een fabriek of glasblazerij begonnen, die met vee) succes lange jaren voortgezet is in een gedeelte van den Doelen, doch later weer verkocht is. (v. Bemme! I 215.) Er heelt later nog een andeie fabriek bestran die in i$}f opgeheven werd, buiten de Kleine Koppelpoort op 20 minuten van de stad. De eimersjoortsche Kei. Bij de wedei- oprichting van den Amersfoortschen Kei, indertijd door deo zonderlingen Everard Meijsler naar de stad gebracht, droegen de leden der feestcommissie een zmiijk emblema ei distinctief. Het was een kiezelsteentje met een rood lintje kruisliogs ornbo rd, waarop een wit touwtje, dat het Kettrekken moest ver beelden. Heti werd gedragen aan een wit- roode rozet, waarop vergulde staafjes uit het wapen van Meijstcr. Er werden toen in de Moor zelfs Keitrekkers sigaren verkocht. Het stokje van ÖUtkartuvtld. Men weet, dat Vondel een prachtig gedicht maakte op het stokje, waaiop Olden- bameveld steunde bij zijo laatsten gang. Maar er bestaan drie stokjes, die alle d ie den naam hebben 't echte te zijn, een in Flehile in Amersfoort, een in Amsterdam en een io Boxmeer. 't Is hier gegaan, zooals op ver schillende plaatsen, met reliqulen. Wat het echte, is, is soms niet uit te maken. Beelden in den toren van Soest, Een dichtgemetselde torenkamer, die nie mand kende en meer dan 300jaar ge sloten bleef werd 2 Sept. 1905 geopend. Tot verrassing vond men daarin 37 beelden, die daarin voor de beeld- stormers verborgen waren. Heiligenberg ot Hokorst. 11 Juli 1907 werd door de heeren Vening Meinesz. muurwerk en een gedeelte van een tegel mozaikvlorr van het vroegere Bene- diklijnsn klooster Hiyiigcnberg op den kruin van den heuvel achter het tegen woordige huis ontdekt. (Versl. Fleh. 1907 bl. 40) D» vergulde paarden.,In de Kromme- straat no. 64 lag vroeger een huis met een gevelsteen: De vergulde paarden. Onder dezen steen stond op het hard steen voetstuk: Dit werek is vergeefs gebouwt, als Godt der Heer 't niet onderhoudt. Aan dit werek 20 men zijt heeft Nicasius van Veersen den eersten steen gelijdt. En Elias van Veersen met behagen, heeft den eersten spijker der an geslage op dat 15 Junil 1779. De steen is naar Utrecht verhuisd. (Versl. Flehit. 1909 bl. 39.) Wij herinneren aan de recollectie voor oud-retraitanten en leden van retraitepenoicgvereen. heden avond half acht in de parochiekerk van den H. Franciscus, Xaverius aan het Zand. De 19-jarige winkelbedierde F. P wonende te Utrecht, had zijn maand salaris ontvangen. Hem bekroop de lust eens op avontuur uit te gaan en hij trok naar Amersfoort, dronk daar een glas, het zich'n diner goed smaken, logeerde io een hotel en ging Zondag welgemoed aan den wandel. Zoo'n avontuurtje kost echter geld en tot grooten schrik bemerkte P. dat zijo maandsalaris al voor de helft verdwenen was. Toen kwam hij tct het besef welk een domme daad hij had uitgehaald en beducht voor straf, zijn ouders hebben het ook niet brezd, durfde hij niet meer huiswaarts te keeren en evenmin meer geld uit te geve.i. Van Maandag af heeft hij zich schuil gehouden in de bosschen. Zonder eten of drinken heeft hij daar, ondanks het hoogst ongunstige weder verblijf {gehouden al zwervend tot dat hij verkleumd en uitgeput in een bosch nabij Hilversum werd gevonden. Bij de warme kachel ia het bureau te Hilversum knapte P. aanvankelijk wat op, doch later op den avond kreeg hij hooge koorts en klaagde hij over pijn in de voeten. Zijn toestand werd ernstig en hij werd r.aar de R. K. Ziekenverpleging overgebracht. De ouders die in groote onrust ver keerden, werden van een en ander op de hoogte gebracht. Tot Directeur van het kantoor Amersfoort van de Amsterdamsche Bask is Benoemd Ir. A. C. H. Calkoen, Directeur van het kantoor Breda. De heer E. Maats, opzichter bij de restauratie van den O. L .V. toren, heeft eervol ontslag aangevraagd. Het moge vreemd klinken, zoo lezen wij in Am. Dagbl., maar niette min schijnt het waar te zijn, dat heel veel menschen nog ,n de meening verkeeren, dat de in Augustus gekochte rijwielplaatjes een heel jaar geldig zijn. Formeel is dal ook juist, maar dat jaar is 31 Dec. 1924 afgesloten en voor 1925 moet een nieuw plaatje worden aangeschaft. De verkoop ten postkanture wees er al op, dat menigeen zijn verplichtingen in dit opzicht niet was nag komen en het gevolg is dat vele fietsrijders nog met oude plaatje rijden, iets wat hen in ernstige moeilijk heden kan brengen. De daarvoor aan gewezen ambtenaren hebben toch op dracht gekregen scherp toe te zien, met het gevolg, dal heel wat «belasting schuldigen* worden ontdekt, die nog niet geofferd hebben. Vrijdag werd vooral op de buitenlui gelet. Op den Hoogeweg vielen heel wat slachtoffers, zoo dat a in het politie-posthuis heel wat lietsco stonden van hen dte zich nog geen nieuw plaatje hadden aan geschaft. Ook in de stad en op de verschillende toegangswegen wordt voortdurend controle gehouden, zoodal ieder, die zich voor o:.aangenaamheden wil vrijwaren goed zal doen te zorgen, dat zijn of haar rijwiel van een be lastingplaatje 1925 is voorzien. Op heden waren er aan het post kantoor met inbegrip van levering aan de hulppostkantoren der omliggende dorpen die onder Amersfoort rrssor- teeren, circa 11000 belastingplaatjes verkocht. Vorig jaar zijn er 14500 geleverd. Dezer dager: was het 75 jaar ge leden, dat de eerw. Zusters van O. L. Vrouw van Amersfoort zich te Oot- marium vestigden. Begonnen met twee Zusters en 4 novicen, is de stichting allengs uitgegroeid tot een communiteit van 52 Zusters, waarnaast een wees huis met omstreeks 70 kinderen. Het jubileum is onder groote belangstelling van Ootinarsum's inwoners geviezd. K. K. Vrouwenbond. la 't aardig gearia.-.gecrd zaaltje van de R. K. Spaarbank aan dc Breestraat had dc R. K. Vrouwenbond op Don derdag 8 Jan, cent- bijeenkomst waar Mevr. Ellen Russe een Kerstsprookje «Ja Boet zou voordragen. De zaal was goed gevuld en onze Kath. Dames werden ook ruimschoots hiervoor beloond door de innemende voordracht van Mevr. Ellen Russe. Deze wist, zooals altijd, zeer boeiend en op de meest aantrekkelijke wijze het Kerstsprookje door haren man ge schreven, voor te dragen. De geschiedenis.; van het Poppen- makers' kind, dat zijn ezel »Ja« en zijn os »Boe* zoekende, door zijn ouders gevolgd, na vele moeilijkheden over wonnen te hebben, terecht kwant, op Bethlehem's heide en daar het God delijk Kind gevonden heelt en met de H. Driekoningen tezamen den Messias aanbaden. Moge het welgekozen winterprogram, den volgenden keer, wanneer op 4 Feb, Mej. W. Peelers uit Bloemendaal het woord zal voeren, over: »Hoe moeten wij de vragen onzer meisjes beant woorden*, nog meer leden naar de gezellige vergaderzaal trekken, opdat deze weldra te klein moge zijn voor de groote belangstelling ouzcr leden. P. H.-I. Onze stadgenoot, de heer Jos. C. A. M. van Dijk heeft met gunstig ge volg het examen Engelsche Handels correspondentie afgelegd. Goede raad. De leergang, door Pater Mr. Dr. Beuns S. J. voor de Volks Universiteit der gemeente Amersfoort, te geven over dc plulosophische en historische grondslagen van het Katholicisme vangt heden avond 7 uur aan. Er zijn bij dezen leergang van zes lessen nog plaatsen open, die volgende week bij de tweede les bezet moeten zijn. Wij herhalen dus nogmaals onze dringende aansporing zich te beijveren, ieder in zijn kring, dat deze cursus, die velen onzer tot nut kan zijn, méér deeluemers trekke. En dan wijzen wij ook nog eens op het nut van dezen leergang voor andersdenkende vrienden der waarheid. Zooveel verwarde begrippen over den grondslag en den aard vau het Katho licisme constateeren we schier dagelijks in onze omgeving. De leergang van pater Mr. Dr. Beuns S. J. eigent zich bij uitstek de waarheid meer en beter te leeren kennen door ons en de anderen. Aan het Militair Tehuis aan de Kortegracht waar de leergangen van de vólks-universiteit worden gegeven, kan men zich eiken avond opgeven. D* Weerwraak der kabouters. Zondag j.l. werd voor een stampvolle zaal de eerste opvoering gegeven van het bekende blijspel vati P. fr. Serva- lius van Enschedede weerwraak der kabouters. Deze opvoering is een schitterend succes geworden. Daarom een woord van hulde en waaideering aan de Fraters die door hunne over- moeide zorgen de jeugd niet alleen ter zijde staan in keik school en patro naat, maar thans ook blijk hebben ge geven, artistieke regisseurs te zijn, die den jongens der R. K. Scholen een zang- en tooneelstuk hebben ingestu deerd, op een wijze die werkelijke boven allen lof verheven is. De borrelende Jan de Flikker met zijn pandjesjas, Willem Franken Jansen en eindelijk de gebochelde Koosje met rood haar en dito overhemd, gaven een eenig spel te zijn. Onophoudelijk daverde de zaal van den gullen lag van grooten zoowel als kleinen. Ook de ensceneering en costumeering was in één woord schitterend. De af wisseling der tooneelen was in hooge mate veizorgd, terwijl de leuke trip pelende kabouters met hunne baadjes of broekjes, hunne snorren en punt baardjes het oog en het hart der toe schouwers bekoorden. Veel meer er over schrijven wil ik niet. Geachte lezer(es), gij moet het blij spel zelf gaan zien. A.s. Woensdag wordt de tweede uitvoering gegeven. Voor dezen avond zijn kaartcu te verkrijgen in het sigaren magazijn «Het Centrum*, op het plaats besprekicgsuur van 121, en, voor zoover nog voorradig, 's avonds aan de zaal. De bezoekers worden er op attent gemaakt dat het blijspel prompt half acht begint, en kwart voor tien is afgeloopen. Kleine kleuterige kabouters, ik wensch jullie Woensdagavond veel succes I Een kaboutersvriend. Bravissimo voor Limvio Het Kampioenschap in zicht I De Hilversumsche eik geveld I Zondagavond liep ik op het Onze Lieve Vrouwe Kerkhof en riep den torenwachter toe«Wachter wat is er van den nacht?* Eo zijn antwoord was «Limvio beeft het schitterend volbracht.* Ik liep verder door onze goede oude stad, en jawel hoor, dc sigarenwinkels hadden de blijde mare reeds aangeplakt «de Hilversumsche eik geveld.* De kranten hadden voorspeld dat de eik zou blijven staan, maar dc Lim- violen hadden hunne scherpste hou- weelen medegenomen, -:n als zij dan beglnnco te hakken, wee den boom I «De hoeden af, de jassen uit, de mouwen opgestroopt* klonk het bevel van Ëdi. Toen ging liet goed. Onze jongens hakten dat het een lust was, eerst de wortels toen de boom. Eindelijk na een geweldige krachtsinspanning werd de laatste houweelslag gegevenen de Hilversumsche eik viel met een twaren plof omlaag. Nu waren de Limviolen niet meer te houden. Snel kleedden zij zich om, de hoeden werden weer opgezet, de jassen aangetrokken, en onder het zingen van zegeliederen keerden zij huiswaarts. Laat in den avond vertelden booze ton gen dat alle hoeden nog niet eens recht op het hoofd stonden, toen de Limviolen het Amersfoortsche station verlieten. EEN LIMVIO SUPPORTER. Door de Commissie van Ontspan ning uit de R. K. Werkl.ver. werd Zondag 1.1. een voot drachten wedstrijd georganiseerd. De juiy bestaande uit de heeren Ant. J. Hclmich, J. v. Em- pelen en P. Loiijn kende aan de vol gende deelnemers de piijzen toe: le prijs J. v. d. Berg 36-f- punten; 2e prijs Ramselaar 36 punten; 3e prijs J. Derksen 35 punten 4e prijs J. A. Kooltjes 33'/« punten. Ook het publiek kreeg wederom ge legenheid uitspraak te doen voor een prijs. De heer J. v. d. Berg vereenigde d; meeste stemmen op zich n.l. 90, zoodat deze eveneens beslag legde op den publieksprijs. De heer Ant. J. Helmich reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit en loofde de praestaties der deelnemers. De heer S. Kraan dankte de deel nemers en de jury voor hun mede werking. De Prop.-club Leo XIII houdt Woensdag 14 Jauuari a.s. des avonds 8 uur in het gebouw der R. K. Werkl.- haar jaarvergadering. De agenda ver meldt o.a. Jaarverslagen en Bestuurs verkiezing. Op uitnood'ging der Prop.-club Leo XIII zal de Missiepater Salvator op Maandag 19 Januari a.s. in het ge bouw der R. K. Werkl.ver. een Licht beeldenvoorstelling toelichten. Limvio toog Zondag vergezeld van een aantal supporters naar Hilversum om E. M. M. te bekampen. Na een spannenden strijd wonnen de Amers- foorters met 1 0. Door de nederlagen van Wilskracht en E. M. M. staat Limvio aan het hoofd van het ranghjstje. Laten de rood-witten zorgen die eere plaats te behouden. Limvio 3 verloor op eigen terrein tegen E M. M. 3. Uitslagen afd. D E. M. M.Limvio 01. WilskrachtFortitudo 0—1 under protest van Wilskracht. R. K. B. V.—P. V. C. 1-3. De politic-commissaris A. Nijhoff herdenkt Donderdag a.s. den dag dat hij veertig jaar io politiedienst is. In de Iofanteriekazerne zijn waar- schijnlijk een t eetal personen binnen geslopen, die aldaar twee sergean- len-ur-iformcn hebben ontvreemd. Amersfoortsche R. K. Spaarbank. Verslag, 4e kwartaal 1924. Ingelegd 4e kwartaal f32.174.43 Terugbetaald 4e kwartaal 30.472.46 Meer ingelegd dan terug betaald 1.674.97 Op 31 Dcc. 1924 verschu!- schuldigd aan inlleggers f 336.355.27 Nieuwe uitgegeven boekjes 60 stuks. Totaal in omloop zijnde boekjes 2055 stuks. Uit den Omtrek ACHTERVELD Het hier gevestigde Correspondent schap Achterveld van de R. K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek telde op 31 Dec. 1924 65 leden tegen 61 in 1923. Ook het aantal uitleeningen steeg van 1591 in 1923 tot 2421 in 1924. Uit dit aantal uitleeningen blijkt wel, dat de Bibliotheek hier druk bezocht wordt. Jammer werd 'er nog maai weinig gebruikt gemaakt van de nuttige en kostbare Studie-Bib), des Leeszaal. Nieuwe leden kunnen zich dagelijks aanmelden. Door bemiddeling van het Correspondentschap kan men boeken over allerlei onderwerpen uit de Amersf. R. K. Leeszaal betrekken. HOOGLAND Vrijdag bij het naar de Markt gaan werd controle gehouden of de rijwielen allen wel waren voorzien van een bc- lastingmerk 1925, Een 10-tal ingezetenen die nog in gebreke waren gebleven liepen bij deze gelegenheid een boete op, waarvan het bedrag 1 tot 3 gulden beliep. NIJKERK li het Holkerveen is afgebrand de woning van Kraaij. Ook een schuur en hooiberg gingen in de vlammen op. De koe, met brandwonden overdekt, werd gered. De kippen verbrandden. Van den inboedel ging bijna alles verloren. Op den straatweg, nabij het kerkhof, is de heer H. J. Schussier door een lijkauto aangereden, tengevolge waarvan hij behalve enkele schrammen en kleine verwondingen, een enkelbreuk bekwam. EEMNES Loop der bevolking gedurende het jaar 1924. Op 1 Januari 1924 bestond de be volking uit 871 maneuen 844 vrouwen, totaal 1715 inwoners. Gedurende den loop van het jaar vermeerderde de bevolking door ge boorte met 28 mannen en 36 vrouwen, totaal 64 door vestiging met 76 man nen en 82 vrouwen, totaal 158, aldus een vermeerdering vau 222 inwoners Tijdens hetzelfde tijdvak vcrmlnd-rde de bevolking door overlijden met 16 mannen en 8 vrouwen, totaal 24door vertrek met 74 mannen en 80 vrouwen, totaal 154, aldus een totale verminde ring van 178 inwoners. Gedurende het jaar 1924 valt dus te constateeren een toename van 222 in woners, tegen een vermindering van 178 inwoners, zoodat de bevolking dus met 44 zielen is toegenomen en op 1 Januari 1925 bedroeg 1759 inwoners, n.l. 885 en 874 vrouwen. SOESTDIJK Tot Kerkmeesters der nieuwe parochie van Soestdljk zijn benoemd Johannes Batenburg, Johannes Flapper, Matthijs Sukkel ea Bernardus Rademaker. Binnenland R. K- Staatspartij. Concept-Program 1925. Met handhaving, voor zoover niet reeds verwezenlijkt, van het program van 13 Mei 1922, worden voor de eerstvolgende legislatieve periode door de R. K. Partij vooral de volgende punten op den voorgrond gesteld 1. Handhaving der Christelijke begin selen in de huwelijkswetgeving. 2. Handhaviug van de gelijkstelling van openbaar en bijzoud-.-r onderwijs. 3. Voortgezet herstel en behoud van het finantieel evenwicht. Verlaging allereerst van die belastin gen welke liet zwaarst op de on- en minvermogenden drukken, of de nood zakelijke kapitaalvorming het meest tegenhouden. Meer vrijstelling of aftrek voor groote gezinnen. 4. Krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond die met de voorstellen van Benedixtus XV volkomen overeenstemmen ter op lossing van internationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraken, en ter gelijktijdige en wederzijdsche ver mindering van bewapeningen. 5. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot heigeen nood zakelijk is voor de handhaving der neu traliteit en de verdediging der onaf hankelijkheid binnen de grenzen door eve nueele internationale regelingen te stellen. 6. Bevordering van zoodanige ont wikkeling der arbeidswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende arbeidsovereenkomst in bedrijf en onder neming, getroffen kunnen worden door de organisaties van weikgevers en werknemers behoudens goedkeuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. Daarom wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, inclu sief de mogelijkheid tot verbindend verklaring. De uitvoering der sociale verzekerin gen worde, voorzouver mogelijk, opge dragen aan de samenwerkende organi saties van werkgevers en arbeiders. Door het Bestuur is ecne gewijzigde Bondsagenda voor de vergadering van 30 en 31 januari a.s. rondgezonden. Op verzoek van verschillende zijden tot het Bondsbesiuur gericht, zal reeds op Vrijdagavond met de vergadering worden begonnen, terwijl de bespreking der financiën als punt op de agenda is opgenomen. De vrede ven Nijmegen. In de R. K. Kiesvereeniging te Nij megen hield de Voorzitter Prof. Van der Heyden een rede, waarin hij voor stelde den veikiezingsstiijd in te gaan met een zuiver R. K. Beginselprogram. Professor meent daarmede in een slag alle verdeeldheid in de Katholieke tan gen te kunnen wegwerken. De Voorzitter die een puik redenaar is, begeesterde zijn hoorders dermate dat allen hun instemming met zijn denk beeld betuigden. Nader bezien blijkt Professors plan echter meer handig dau practisch en 't zal daarom wel geen meerderheid halen. Zonder althans een program van actie, zoo redeneert men, dat voor een verkiezing een standpunt aangeeft, dat wij tegenover de practischc politieke vraagstukken, op dat oogenblik aan de orde van den dag, innemen, komen wij er niet, althans zoolang wij een katho lieke partij willen vormen in het Par lement. Op zoo'n program hebben althans de kiezers recht, die anders, vooral bij ons tegenwoordig evenredig kiesstelsel niet weten in welke richting zij, door het uitbrengen van hun stem, het bestuur van den Staat sturen. De politiek der katholieke partij in de naaste toekomst wordt dan een lot in de loterij. Men kan dan nog beter de partij in verschil lende fracties laten uiteenvallen, die ieder met hun eigen program, naast het algemeen principieel program, kun nen uitkomen, zoodat ds kiezers zelve en niet het blinde lot, in vrije quaes ties den weg zullen aangeven. Gelder'* landelijk schoon. Prov. Staten van Gelderland hebben een verordening goedgekeurd, waarbij het den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed verboden zal zjjn: le. daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voor werpen, bestemd of gebezigd tot recla me 2e. het onroerend goed op ecnlge andere wijze te bezigen tot reclame. Deze veibodsbepaliug zal alleea gel-

De Eembode | 1925 | | pagina 2