N.V. Middenstands-Credietbank Credieten - Incasso's - Deposito's Bel dan op No 42 Amersfoort, Amsterdamsche Bank DE EEMBODE K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 3 Febr. 1925 No. 88 Acht en Dertigste Jaargang ABONNBMBfiTBN kunnen elke week In gaan, doch oplegging vin abonnement moei geichleden voor den aanving van een nieuw kwartaal. Frfja per drie maanden f 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1.10. Ataonderljke nummert 10 et. KANTOOR: LANGEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAQ- EN VRIJDAOMIDDAO ABVBRTENTlfiN 25 cent per.'regel. Bllllke tarieven voor har del en nfverheld b| geregeld adverteeren. Advertentltn moeten Dinsdag en Vr|dag vóór 8 uur worden besorgt*. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. Niels vergalt het tegenwoordig leven zoo zeer, als de erbarmelijke wijsheid der menschen, die eigenlijk op niemand vertrouwt en toch ook weer op allen, God alleen uitgezonderd. Kapitaal vormen. Minister Colijn die het als zija taak betchouwde den gulden veilig te stellen en de vormiog van kapitaal te bevor deren, beweerde dezer dagen in een rede, dat dit vraagstuk zich thans zoo naar voren dringt, omdat door den oorlog een geweldige kapitaalvcrnieling hec ft plaats gehad. Meer dan 70 milliocn menschen hebben toen de productie verlaten om de vernietiging te dienen, waardoor de welvaart een eeuw is teruggezet, terwijl toch de behoeften der menschen zijn toegenomen. Daarbij komt, dat in den laatsten tijd een groote ommekeer heeft plaats ge had in de verhouding van kapitaal en atbeid. In de 19e eeuw beerschte het kapitaal oppermachtig. Tusschen 1875 en 1925 heelt zich in het scciale leven een proces voltrokken, waarvan de ge volgen thans duide'ijk waarneembaai zijn. De staat ging zich met sociale pre blemen bezighcuden, tn in de haast, die men maakte in verband met de omstandigheden, is men in 1918 ge struikeld. Het evenwicht gingverloreo, de begeerte was gewekt en daardoor in de stabiliteit verloren gegaan. Het is niet juist, dat kapitaal alleen beteckenis heeft, als men het in de hand heeft, maar de vraag is of er kapitaal noodig is en of het noodig is, dat het groeit. Het antwoord is niet twijfel achtig, als men bedenkt, dat ons volk ieder jaar met tuim honderd duizend menrchen toeneemt. Daarom dient de groei van het kapitaal minstens gelijken tred te houden met den bevolkings aanwas, omdat een ieder werkgelegen heid hebben moet. Terecht, zegt de socialist_Wibautde uitbreiding van werkzaamheden moet voorafgegaan worden door toeneming van kapitaal. Het is slechts schijn, dat kapitaal vorming altijd het grootste voordeel biedt aan hen, die het kapitaal bezitten. Wel is dit vaak 't geval, maar niet imm want kapitaal moet viuchtbaar zijn wane eer het niet rendeerend is belegd, levert het 't meeste voordeel aan hen, die het r iet bezitten. Daarentegen wordt door gebrek aan kapitaalvorming de aibeid het meeste geschaad, omdat er dan minder werkgelegenheid komt. Als er voldoende kapitaalvorming plaats heeft, geniet daarvan de geheele be- In vei band met de vraag, hoe kapitaal vorming geschieden moet, wees Colijn erop, dat dit alleen mogelijk is uit het overschot van het nationaal inkomen, dat is hetgeen er oveiblijlt na aftrek van de kosten, voortkomende uit ge- meenscnappelijke behoeften, recht spraak, onderwijs, defensie, wegen e, d. en onze eigen persoonlijke behoeften' Nu kan de vraag worden gesteld, of' de staat te veel neemt, dan w zelf te veel nemen, m.a.w. of het eene niet te veel uitgegeven wordt, zoodat er te weinig overblijft voor het andere. Het deel, dat voor kapitaal vorming noodig is, is thans niet groot genoeg, en dit deel zou ongeveer 500 millioen per jaar moeten zijn. Velen doen groote weelde-uitga' cn, maar al belast men die, dan komt men niet aan de 5C0 millioen. Hel eenige om de toekomst onzer kinderet, veilig te stellen, is belastingverlaging De belastingen nemen 40 pet. van hei nationaal inkomen in beslag. Wat de regeering in het afgeloopen jaar heefi gedaan, is niet anders geweest dan het blusschen van een brand, het dichten een dijk, te zorgen niet meer uil te geven dan men heelt. Als de dijk op doorbreken staat, kan en in den regel wel hulp krijgen, aar als het gat weer dicht is, blijkt de kur.st om hulp te krijgen, wel eens oeilijker. Wat de regeerirg nu gedaan beeft, heeft zij gedaan om de waardevermin dering van ons geld te voorkomen. Dat gevaar is voorbij, Chiistelijken met verantwoordelijk heidsgevoel mogen Liet nalaten ondei de oogen te zien de waarschuwing van de H. Schrift, om niet bezorgd te zijn. Dit beteekent echter niet, dat men geer. voorzorg mag nemen. De plicht, de zorg voor werkgelegen heid en voor broed voor hen, die na ons komen is geen mammon dienen, maar dat is Christen plicht. Zij, die dien plicht niet vervullen, voldoen niei n den eisch van het evangelie. De kapitaalvorming is dus een sociaal vraagstuk van groote beteckenis, want daarvan hangt de nooddruft af van die na ons komen. toonden aan, dat het percentage v. :!ijke koopers naar aanleiding v. advertenties het meervoudige is v. Niet te bevredigen. We kregen dezer dagen een onge- teckcr.d ingezonden stuk -oor plaatsirg bezorgd, waarin hoofdzakelijk de ge meenteraad aansprakelijk werd gesteld allerlei minder aangename dingen, die ons nu eenmaal opgelegd zijn. mogelijk wel om ons niet te doen ver geten dat we 't paradijs nog niet heb ben bereikt. Slecht licht, duur gas, hoog school geld enz. enz. Men kan natuurlijk ontevreden zijo rer hetgeen de een of ander in ons Raadscollege heeft gedaan of nagel&ter, gezegd of verzwegen. Men kan van oordeel zijn dat de een rood, 'n ander te zwart, een derde •g te groen is. Maar dat ze allen gelijkelijk en gros misdreven is een onverdedigbaar be- fiet nut van adverteeren. We leven in een tijd van reclame, Goede wijn behoeft geen krans* moge vtoeger een deugdelijke uitspraak zijn geweest, tegenwoordig kan men daarmee nitt meer toe. Als de wijn goed is, moet hij nog wel degelijk zijn «krans* hebben ook, anders wordt bij door minder goeden wijn, die wel zorgt krans* te krijgen, overvleugeld. Er moet dus reclame worden gemaakt, aldoor. Maar hoe? Dat heeft in een bijeenkomst Vereeniging voor Rt clame te Rotterdam dehr. J. Jlpma, reclame-chef val doot's eau-de-cologne-f abri eken, uiteengezet, Hij noemde het adverteeren bladen de beste reclame. Waarom? Omdat de nieuwsbladen vor rdeelen bieden, die geen andere publiciteit biedt. Ze komen het geregeldst onder de oogen van de lezers, zij kunnen r' meer gemist worden en men heeft noodig voor het dagelijksch nieuws Voor dea adverteerder hebben ook het groote voordeel, dat bij grregeld zijn artikel onder het oog van de lezen kan brengen. Zorgvuldig moet de adverteerdr r zijn keuze doen uit de honderden bladen, die verschijnen, waarbij hij mogelijke factoren heeft rekening te houden. Uitdrukkelijk stelde spr. vast, dat de dames-lezers in 't algemeen de beste klanten van de adverteerders zijn. Hij had die ervaring niet alleen hier opgedaan, ook Amerikaansche gegevens Amersfoort Men heeft onder onze Vroeden altijd toch nog wel iets van z'n gading. Een nadere, onbevooroordeelde be schouwing zou zulks kunnen aantoonen. Men kan noch mag de heeren toch niet als een grief aanrekenen, dat ze als Raad geen raad wisten om geld te leenen zonder rente, of dat gemeente-woningen niet hebben schalt zonder verplichting tot betaling van huur. Een behoorlijk gebersend hoofd zal rer dit alles niet van streek raken. Beter is 't onze Raadsleden te steunen door infermat Ca, adviezen eoz. Waarom Omdat de grootst mogelijke christe lijke minderheid cl b:ter nog de grootst mogelijke christelijke meerderheid de beste waarborg geeft voor een beleid- ol en voorzichtig bestuur onzer ge- ieente en omdat ten zoo eensgezind mogelijke, behoorlijk georiënteerde katholieke Raadsfractie ons daarbij het best te stade komt. Bedrijfg-wee. Raadsheer Noordewier achtte het nuttig in de laatste raadsvergadering tegen middernacht de aandacht van den bediijver.-wethouder Vels-Htyn te ves tigen op een rnededeeling betrtffende de cokesprijzen bier en in Rotterdam, opgenomen in ons blad. Wij hadden die cokesprijs-wetenschap lor het Rotterdamsche deel gehaald uit onze Maasbode en 't Amen foot t- sche stukje noteerden we vanaf onze electriciteits-kwitantie. Wethouder Vels-Htyn noemde het cokes-vraagstuk het moeilijkste van zijn bedrijf. Er zit nog ruim 20.000 H L. en de koopers willen maar niet komen. Voorts kregen de raadsleden weer te hooren de gebruikelijke uitgelezen lijst van gemeenten, waar 't nog erger dan hier. Zulks pleit wel voor het goed func- tioneeren van den Welbouderlijken inlichtingsdienst maar is nochtans jchrale troost voor hen die hier voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 Depositorente van 3% -5% cokes te duur betaalden. Als de marktprijs van het product cokes daalt, moet de gemeente nier op haar partijtje met een benauwd ge zicht blijven zitten. i ze moest dat zektr niet doen leer de kolenmarkt erg willig is en dalende prijzen in 't verschiet zijn. Beter dan schermen met het woord koopmanschap is het prsctisch toepas- n van koopmacschap. Amsterdam verlaagde de prijzen in middels ook ai 'n stuk, Groningen nog sterker. En zoo zouden we zooder in lichtingsdienst ook wel een lijstje vao dagingen kunnen produceerer. Wanneer cokes goedkooper wordt li andere brandstc ffen, zal de afzet natuurlijk stijgen. Nu was de prijs hoog in evenredigheid en 't gevolg is: al grooter woidende voorrader. De gemeente Van hier prijsrrgclend optreden en de gemeentenaren met 'n dalend inkomsten-cijfer althans bkchten te helpen zich er zoo goed mogelijk door te slaan. Het economisch beheer der licht- en kraebtbedrijven wordt niet gemakkelij ker, we geven 't gaarne toe. De fouten van 't verleden baren zorg en moeite. Maar menig leider gewone particuliere bedrijfsiev er anders en zwaarder voor. Die heb- Hebt U een Taxi of auto noodig lingen en MedcdeeHngen. v. Lennep, Moll en ter Gouw. Ned, Geschiedenis en Volksleven. te Lintum, Een Eeuw van Vooruit gang. Markeregt van de Lutte. Nieuwenhuis, Bijdrage tot de oude Geschiedenis van het Gooiland en vooral van Laren. Nuyens, Geschiedenis der Kerkelijke en Politieke geschillen in de Republiek der zeven Provinciën. Ort, Oudheidkundige Aanteekeningen meest betrekking hebbende op Neder land en zijne Bewoners. Putnam, Willem de Zwijger, Prins van Oranje. Racer, Overijselsche Gedenkstukken. 6 dln. Schotel, Het Oud-Hollandsche Huis gezin der 17e Eeuw. Schotel, De openbare eeredienst der 1 geen monopolies. En Ned. Herv. Kerk. ze dienen de gemeenschap door lager noteering vaak méér dan de monopolie- bedrijven, opgezet met 'l kffelijk doel: ten bate der gemeenschap. R. K. Openbare Leeszaal. Nieuwe boekt n: Heukels woordenboek der Ned. Volks namen van planten. Van Santé, God. Korte Overwegingen. Dr. Ariens, Wat Rome zegt. Schorer, Natuur en Kunst-beschouwin gen. Bijdragen en Mededeelingen, Gelre. Janssen, Oudheidkundige Vcthande- Schotei, Het Maatschappelijk Leven onzer Vaderen in de 17e eeuw. Rutten, Limburgsche Sagen, v. d. Wall Perne, Veluwsche Sagen- Inhcff, Lantrecht der Twentschede. clareert. Historie of tegenwoordige Staat vau alle Volkeren, bijzonder van Overijsel. Woensdagavond 8 uur zal mej. Peeters uit Bloeraendaal voor de leden van den R. K. Vrouwenbond in het R. K. Spaarbankgebouw de vraag be antwoorden Hoe moeten wij de vragen onzer meisjes beantwoorden? l Kortegracht 16 Reserve f42.500.000 te Amersfoort Kapitaal f55.000.000 Alle Bank-, Kassiers- en Effectenzaken, Deposito" Verhuring van SAFE-LOKETTEN 1 Briirtn tin Piter Vin lliinrlir. Beide wonen thans te zamen. Het woord van God begint nu overal be kend te worden. Doch u ziet hein nu niet meer. Hij was eerst uw zoon thans echter is hij als een Manus inboorling geworden. Hij heelt onze taal aangenomen. U zult in het ver volg nog slechts zijn woord zien op de brieven die u zullen toekomen doch uw oog zal zijn lichaam niet meer kunnen zien; slechts zijn woord zult u kunnen zien op de brieven. Joko Kilaavar. Gij zijt een Hollander Mijn gesprek is nu ten einde. Paulus Taro. Brief van Tolun. (Tolun is een echte Boschkanak, en toch doet hij in verstand voor de eiland bewoners niet onder. Maar met zijn gedachten is hij altijd in het bosch, op boombeerjacht enz. Geen wonder dat hij ook in dezen brief over „kapuls" spreekt.) Mijn brief ga naar Klaarwater, Uw doopnaam is: Anton. Uw zoon heeft denzelfden naam als u. Toen hij naar Bundralis kwam en wij hem zagen, stonden wij verstomdzóo lang is hij. Hij lachte tot ons, en wij lachten tot hem en daarna bleef hij hier. Doch hij kende de taal nog niet. Pater Borg- hardt onderwees hem, en toen hij de taai kende, kwam hij in de school; en het eerste lied wat hij ons leerde ik zal het u eens zeggen„Wilhelmus banasauve benik van duitsen bloed. We zijn ook eens met hem naar ee rots geweest die zeer steil is en hoog. Ze was zoo steil, dat wij voor hem twee dunne boomstammen gekapt heb ben, we bonden ze te zamen als een ladder, waarlangs hij dan geheel boven op de rols geklommen is. Toen wij allen boven waren, hebben we daar op die rols weer dat lied gezongen. Dan zijn we teruggegaan; hij tezamen met ecnigen van ons naar den weg naar den zee-oever, maar ik ben nog met eenige jongens verder in het woud gegaan, waar we boombeeren hebben gevangen. En nu is mijn verhaal ten einde. Ik ben: Josep Tolun. Laban. (Een der kleinste jongens. Hij komt van het eiland Ponam, en ik houd hem voorde verstandigste jongen, dien we hier op de school hebben. Hij verklapt in zijn brief mijn eerste avontuur met den „Arnold".) Mijn brief ga naar Anton van Klaarwater. Toen uw zoon nog pés naar Manus was gekomen, zijn wij dadelijk met hem een groote rivier op geweest. Wij gingen met de kanode pinas der Kanakken. Hij had het ge weer mede genomen en schoot drie vogels, van dat soort, die een rooden kop en snavel hebben. Sinds echter „de Arnold" gekomen is, vaart hij met deze pinas. Hij heeft zich de machine eerst doen uitleggen, Toen hij de ma chine nog slechts een weinig kende, ging hij er loch al eens met twee broeders opuit naar Tulu. Alles ging goed, doch toen zij terug wilden komen, wilde de machine niet meer aan springen, en zij moesten loopend naar Bundralis terug. Daarna ging de broeder machinist te paard „de Arnold" halen en bracht hem naar Bundralis terug. Mijn verhaal is nu uit. Mijn naam is Markus. Jokol Laban. Joko Anton. Joko, joko aan al uwe kinderen. En hier laat ik het bij. Er zijn nog andere brieven: van Lovok, van Posong, van Muiseen, van Drekiapeng, van Petrus Kuve, van Tjapongol, van Loo- long en van Koou. Ik noem u al hun namenwant wanneer u hun een briefje terugschrijft, dan moogt u niet vergeten, ai hun namen daarin te vermelden. Wanneer ze hun naam in dien brief zien, dan glorieeren ze. Ik heb hun gezegd dat ik uit alle brieven iets zou overschrijven en aan u sturen, maar dan wordt m'n brief veel te lang. Dus moet ik er van afziendoch doet u of u al hun brieveu ontvangen hebt en vermeld hun naam. Ik zal uw brief voor hen voorlezen en vertalen. Ze spitsen er nu al op, een brief van te ontvangen. Wat ik hier uit hun brieven heb overgeschreven, is natuur lijk totaal van hen. Ik heb ze geen woord gezegd wat of hoe ze schrijven moesten. Met mijn hartelijkste groeten aan de parochianen en beste dank voor 't geen ze gedaan hebben. Bundralis, I Juni 1924. Dezen morgen 't is Zondag van daag zou ik juist naar de kerk slappen, toen een vrouw de waranda opkwam. Nu is het de vrouwen ver boden in ons huis te komen; maar men mag het zoo'n moedertje niet al te kwalijk nemen, wanneer ze dat eens vergeet. Na? „O, niets!" zei de zwarte dame, terwijl ze haar kindje, dat in een groole gras-lasch op haar rug hing. eenige wip-bewegingen liet maken. Nu beteekent dat „o niets!" van de Kanakken altijd, dat ze iets op 't hart hebben; en ik wachtte dus geduldig op verder relaas. Ons moedertje lachte een paar maal gelukkig voor zich heen, schuifelde wat op en neer, terwijl ze nog eens lachtte en 't hoofd schudde alsof ze een komisch geval beleefd had. En dan opeens: „De vrouw van Kao heeft een kindje gekregen „Zoo?!" „Ja! Dezen nacht!" „Dezen nacht?" „ja! in het kano-huis!" Zooals ik al eens geschreven heb, komen de katholieken hier, die veraf wonen, Zaterdagsavonds naar Bundralis en overnachten dan in de verschillende huizen aan het strand. De vrouwen betrekken altijd het groote kano-huis, waar ze hun slaap-inat uitspreiden tus schen de verschillende missie-kano's, die hen eenigszins tegen de koude nachtwind moeten beschermen. „Nu," zeide ik, „dat is een gelukkig geval I" „Ja hervatte het moedertje. „Maar ziet u, het kindje is dood geboren „Ei! Dat is minder gelukkig!" „Toch niet Pater," begon nu liet moedertje met vuur. „Het leeft weer!" Wat?! leeft het weer?! (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1925 | | pagina 1