DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 8 Mei 1925 - No. Negen en Dertigste Jaargang 11 ABONNEMENTEN kunnen elke week In gun, doch opxegglng vin abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prlji per drie munden 1.00. Bulten de gemeente Amersfoort f 1,10. Atsonderljke nummers 10 ct. KANTOOR: LANQEORACHT 28. AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ADVBRTBNTlfiN 25 cent per regel. BUlgke tarieven voor handel en n|verheid b| geregeld adverteeren. Advertentie moeien Dinsdag en Vr|dag vóór S uur worden bcxorgd. Een bepaalde plaats kan niet worden gegarandeerd. TWEEDE BLAD Godsdienst en Kerk Epistel en Evangelie. VIERDE ZONDAG NA PASCHEN. LES uit den brief van den H. apostel Jacobus; I, 17-21. Zeer geliefden. Alle goede gaven en alle volmaakte gift is van boven, afdalend van den Vader der lichten, bij wien geene verandering is noch overschaduwing van afwisseling. Vrij willig toch heeft Hij oos door het woord der waarheid geteeld, opdat wij zouden zijn als eerstelingen zijner schepselen. Gij weet het, mijne zeer geliefde broedersl Ieder mensch nu zij vaardig om te hooren, dcch traag om te spreken, er. mans werkt Gods gerechtigheid niet. Werpt daarom weg alle onreinheid en overtolligheid van boosheid, en neemt op in zachtmoedigheid het ingeplante woord, dat uwe zielen kan zalig maken. EVANGELIE volgens den H. Joannes XVI, 5—14. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlirgenIk ga tot Hem, die Mij ge zonden heeft; en niemand uwer vraagt Mij waar g ut Gij heen? Doch omdat Ik u dit gezegd heb, heeft de droef heid uw hart vervuld. En toch zeg Ik u de waarheid: het is u nuttig dat Ik heengawant indien Ik niet wegga, zal de Trooster niet tot u komen maar irdien Ik wegga, zal ik Hem lot u zenden. Als Hij nu gekomen is, zal Hij de wereld overtuigen van zonde en van rechtvaardigheid en van oordeel. Van zonde namelijk, omdat zij in Mij niet geloofd hebben en van rechtvaardig, hcid, omdat Ik tot den Vader ga en gij Mij niet meer zult zienen van oordeel, omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is. Nog veel heb ik u te zeggen, maar gij kunt het nu niet dragen. Doch als die Geest der waarheid gekomen is, zal Hij u al de waaiheid leeren. Want Hij zal niet spreken uit Zich zeiven, maar al wat Hij hooren zal, zal Hij spreken, en wat toekomstig is zal Hij u ver kondigen. Hij zal Mij verheerlijken, want van het mijne zal Hij ontvangen en het u verkondigen. Liturgische Kalender. Week van 10—17 Mei. Iedere dag Prefatie van Pascheo. ZONDAG 10. 4e Zondag ra Paschen, Tijdeigen, Mis Cantate, 2e geb, H. Antonius, 3e geb. H. H. Gordianus enz., beide Feesteigen 10 Mei. MAANDAG 11. H. Aufridus. DINSDAG 12. H. H. Nereus enz., 12 Mei. 2e en 3e geb. WOENSDAG 13. Mis als Zondag, 2e geb, v&n de H. Maagd, Concede, 3e geb. voor de Kerk. Ecclesiae, of voor den Paus, Deus omnium. Geen Gloria of Credo. DONDERDAG 14. H. Bonifatius, 14 Mei. VRIJDAG 15. H. Joannes Bapt, de la Salie. 15 Mei. ZATERDAG 16. H. Ubaldus, 19 Mei. Binnenland De Nervus rerum". Nu de stemmiDgcn in de Kath, Kies- vereenigiogea zijn afgeloopen en de candidatenltjsten der Kath. Staatspartij zijn vastgesteld, is de lijd van de pro paganda aangebroken. Gezorgd moet nu worden, in de ko mende weken, dat zooveel mogelijk nen op de Kath. Staatspartij wor den uitgebracht. En daarbij moet vooral de aandacht gevestigd worden op den buitenrand er partij, op de lauwe kiezers en :eressen, die niet goed weten wat willen, die met alle winden mee- lien en die, als hun in de laatste weken niet goed duidelijk gemaakt wordt waar het bij de a.s. verkiezingen gaat, misschien niet zullen stemmen op de Kath. lijst. Op die buitenrand, op die lauweo, richten alle partijen in de komende weken haar propaganda-actie, Dï S.D.AP. om slechts dtze ne partij, de sterkste in getal na de katholieken, te noemen heeft ruim f40.000. negge veertig dutsend gulden, voor die propaganda-actie bijeen ge bracht. Zij verspreidde reeds een veikiezings- kranl «Stemt Rood» in bijna zevenhon derd duizend exemplaren. Een tweede veikiezingskrant is ter perst, waarvan men er 1 millicen hoopt verspreiden Wat doen wij tegenover zoo'n ge- Wij weten, wat de Propaganda Com- isste .Dr. Schaepmanu, aan wie de propaganda in den Rijkskieskring Utrecht opgedragen is, voornemens is te doen. Zij wil gedurende de laatste 4 weken iór de verkiezingen een Kath. dagblad ren bezorgen in al de gezinnen in den Rijkskieskring Utrecht, waarin geen Kath, dagblad gelezen wordt en verder in die gezinnen, waarvan gevreesd moet worden, of de leden ervan wel zullen slemmen op de Katholieke lijst.' Van allen kant mocht de Prop.-Com- issie instemmingsbeiuigirgen met dit plan in ontvangst nemen en van hoog geachte zijde werd verklaard, dat dit seer practise/ie verkiesingsactie was lat er veel meer mee zou worden bereikt dan met de verspreiding, eens of tweemaal, van een verkiezingskr..Dtje of vlugschrifije. De Propaganda-Commissie zal dan oi k dit plao, dat zoo van alle zijdeD instemming vindt, uitvoeren, mits... Er zijn voor uitvoering van dit plan i voor de verdere actie der Prop.- Cornmissie, het verspreiden in tier- duizenden exemplaren van vlugschriften z„ enkele duizenden guldens noodig Veertig duizend guldens bracht dc S.D.A.P. bijeen voor het hecle land. Zou dan de Rijkskieskring Utrecht de 50 dorpen, die er onder hooren en de stad Utrecht met zijn dertien pr- rochërt, niet een paar duizend gulden kunnen bijeen brengen Komaan, als allen een offenje bien- gen is het geld zoo bij elkaar. En wij mogen en willen ons toch et in opofferingsgezindheid laten i treffen door onze tegenstandeis En daarom: bestuursleden van k es- ireenigingen en propagandaclubs werkt et de U toegezonden inteekenlijsten organiseert een si/vervangst in uw parochie. En gij allen, lezers van dit blad, die nog geen bezoek hebt gehad van een propagandist, draalt niet langer. De S.D.AP. tracht onze mei.scben door hare geschriften, die bij honderd duisenden worden verspieid, aftebren- an hun plicht en te bewegen om immea op een partij, die lijnrecht tegenover de or.ze staat en wier begin selen telken jare door onze priesters, uit naam van ors Doorluchlig Episco paat, vanaf den kansel ten strengste veroordeeld worden. Wij moeten daar onze actie tegen- ter stellen. De Prop, Commissie »Dr. Schaep- ar« wit df.t doen, wil dat gaarne doen. Maar zij kim het otet doen, als rij geen geld heefi. Zorgt gif dus voor het geld, de titer 's rerum'. Wij zullen het werk doen ons gebed geven, opdat ons werk vrucht moge dragen. Laat in de komende dagen door mid- :1 van postwissels, aangeteckende brieven enz., een vracht zilver binnen komen bij onzen Penningmeester, den heer C, Ver wc y Jr., Huygeusstraat 27bis, Utrecht. God zal 't U loonen. De Centrale Prop.-Commissie »Dr. Schaepman» in den Rijkskieskring Utrecht. JAN ZWETSLOOT, Voorziter. M. J. E. ORTH, Secretaresse. C VERWEY Jr., Penningmeester. Ontsierende reclame. worpen verordening tot het weren van ontsierende reclame in deze provincie, bestaat er kans, dat menige gemeente verlost zal worden van tal van ontsieren- en schreeuwende reclameborden langs de wegen. Artikel 1. dezer verordening verbiedt den eigenaar of gebruiker van eenig onroerend goed le daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwerpen, "bestemd en ge bezigd tot reclame 2de, het onroerend goed op eenige andere wijze daartoe te bezigen. Art. 2. zegt. dat dit verbod niet van toepassing is: 1ste in zoover het geldt reclame voor zaken, die worden ver vaardigd of verhandeld, of voor be drijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed2de in zoover het geldt eeoe reclame, niet voorkomen de in het landelijk gedeelte eener ge- Bij artikel 5 dezer verordening wordt ,n Ged. Stalen de bevoegdheid ver leend te doen wegnemen hetgeen in strijd met deze verordening is aange bracht, D- gemeente-besturen m de provin- e Utrecht hebben thans het voorrecht, dat door het provirciale bestuur voor schriften tegen de ontsierende reclame zijn ontworpen, waardoor deze regeling meer bindende-en wettelijke kracht bezit, dan dat een desbetreffende artikel hier of daar in de plaatselijke politie verordening is ondergebracht. rplaatsen op ruime schaal van beiders uit Drente naar elders, Zijn wij juist ingelicht, dan beslaat't voornemen Enschede een duizendtal arbeiders woningen te bouwen en daaiin Drentsche arbeiders met groote gezinnen onder brengen. Het ligt in de bedoeling, de kinderen uit deze gezinnen in de textielnijverheid te werk te stellen en 'L'ikgelegenheid te zoeken bij de uitvoerig van de kanali satieplanneo in Oveiijsel. Weeldebelasting. De RegeeriDg zal naar aanleiding <n de gerezen bezwaren tegen de heffing der weelde-belasting een nieuw ontwerp indienen, waarbij wordt voor gesteld een deel der belasting te heffen de bron. Er Volksverhuizing plannen bestaan Zoover is men niet zoo spoedig. Daarom moet wordeQ gestreefd naar de oprichting van een bond van bieten verbouwers. Het voordeel hiervan is, dat de boeren met het product bekend Thans zijn er in Nederland 30 fa brieken, waaronder 3 coöperatievedeze 30 hebben in de campagne onge-'eer 7500 arbeidersde grootste verwerkt millioen K.G. in 24 uur. De jaar- lijksche productie van suiker is 229 millioeD K.G., waarvoor zijn verwerkt 2000 millioen K.G. bieten. In 1912 werdr eeds voor de bieten 25 millioen uitbetaald. wBrrn toen in Nederland 55.600 H.A. in cultuur. De praclijk leerde, dat ook de zand streken met succes bieten kunnen ver bouwen. Mocht deze bijdrage er toe leiden, it men het nut van den bouw van suikeibieten eens ging naspeuren. De afd.-besturen van het Landbouw- genootscbap zouden hier nuttig werk kunnen verrichten. T. G. Eandbouwnieuws. Suikerfabrieken. Aan de fabriekmatige bereiding zuivel is de boer door de ccöperatieve li vei fabrieken gewoon geraakt. De verkoop van eieren door bemid deling van een goed georganiseerde 'riling, blijkt hij niet te verwerpen. Zijn voorheen zoo gebrekkig aan passingsvermogen schijnt zich verblij dend te ontwikkelen. Hij ziet in, dat gebroken moet wor den met sleur, en hij wordt al meer geneigd het ook eens te probeeren met wat de landbouw-wetenschap hem als probaat aanbiedt. Zoo moet het gaan Dc landman moet niet steeds angst vallig aan het oude zich hrchteo. Hij moet zoeken en speuren en niet bevreesd zijn voor het nieuwe. Ia verband hiermede wil ik de land bouwers uit den omtrek eens wijzen op suikerbietenteelt. Elders was men met de resultaten in dien teelt best tevreden. Zou het hier in den omtrek ook niet goed gaan? Of men zand-, dan wel betere kwa liteit grond heeft, doet minder ter zake. Middels den kunstmest kan men eiken grondslag precies geven wat hg behoeft om eeo goeden oogst vac bepaald gewas te leveren. In de zandstreken van Brabant bleek de teelt van suikerbieten best te gaan. In de gemeenten Zundert en Rijs- bergen worden vele wagon ladingen verzonden naar de fabriek te Oudenboscb. En elk voorjaar contrac- teeren weer tal van boeren, zoodat het zich in de zandstreken gaat uitbreiden Ook tie fabrikanten schijnen over de geleverde bieten tevreden te wezen want reeds trachten verschillende fabri kanten contracten af te sluiten. Wauneer de verbouw hier van belang wordt, zou men een ccöperatieve suiker fabriek kunnen stichten. n zoo'n fabriek te kunnen opricb- noet over 2000 H.A. bieten kunnen beschikt worden. Burgerlijke standen. BARNEVELD. GeborenHendrikus Johannes, z. v. W. de Jong en M. Koller Aart, z. v. A. G. Mijnbcck G. Bruinekreefl Jat), z. v. J. Gerritsen en G. Kommer Marinus, v, J. Bettink en G. v. d. Heuvel Sophier Hendrik, z. v. M. v. d. Broek M. Schimmel Jannetje, d. v. A. J. Kamphorst en H. Jansen Berend, z. v. B. v. Surksum en J. v. Dijk Gerritje, d. v. S. Meernink en li. van Ark Eiberta, d. v. P. Kuyt en J. d. Peppel Anthonia Cornelia, d. v. J. H. v. Soesbergen en C. M. Tolboom Cornells, z. v. H. van de Brink en U.- Waleboer Andries, z. A. J. Bok en J. Oskam, j Gehuwd: Blankespoor ea W. Jansen D. d. Brink en G. M. v. Veldhoven J. A. P. C. ten Bokkel en J. J. Boeve. Overleden: Zeger v. Appel, 5 mnd. Annelje v. d. Haar, 72 j„ wed. van M. v. Beek. HOEVELAKEN'..OndertrouwdH. in Esveld en M. Bruinekool. Over leden: Willemijntje Woudenberg, 76j„ wed. van J. ter Horst. NIJKERK. GeborenElza Maria, v. H. Schussler en M, v. d. Veen Harmen, z. v. K. v. Moorselaar en J. de Graaf Jan, z. v. J. de Groot in R. Gijtenbeek Tonia, d. v. G. Beek en A. v. d. Akker Bartha, d, v. J. v. d. Ridder en G. v. d. Brink Jan, z. v. G. van de Berg en E. Niecnikowski Klaas, z. v. G. de Graaf en H. Hop Abraham-, z. v P. v. Slooten en j. A. Schaap, j Onder trouwt L. Martensen en E. Witteveen E. Blankestijn en J. v. d. Kemp. Gehuwd: W. v. d. Bron en G. Gu- liker. Overleden: Hendrika Schuelcr. 11 mnd. Margaretha v. d. Tweel, 43 j., echtg. van J. van de Boom Reloje v. Roolselaar, 30 jechtg, v. G. J. v. de Brink Klaas van Dua- schoten, 55 j., echtg. v. A. Guliker. DRAMA OP ZEE. 3) „Praat toch zulken voegde de stuurman wrevelig loc, „er beslaat geen scheepsgeestHoor' daar is het weer!" Het geluid klonk iels duidelijker et kwam blijkbaar uit het achtergedeelte der campagne. De stuurman liep erheen en opende de achterste deur. Hij had vroeger al in de hut gekeken, maar hel was er donker en ze was hem even eens ledig voorgekomen. Thans even wel viel een zonnestraal door de wijd geopende deur, en het (ooneel, dat hij zag, deed hem ontsteld tcrugde1"-"" ln de kooi lag een jonge een kind omarmd houdend. Op het eerste oogenblik hield de stuurman de vrouw voor slapend, doch haar bleek, als uit marmer gebeiteld gelaat over tuigde Item weldra, dat hij een doode voor zich had; hare ledematen waren koud en stijf, hare kleeren doornat, alsof ze zoo uit het water waren ge trokken. Het kind daarentegen leefde nog en liet telkens een zacht klagend geluid hooren. Ook zijn kleertjes nat en het kleine lichaam was kieumd. Snel trok de stuurman zijn jekker uit, greep het kind en wikkelde het artnckleine wezen erin, om het wat te verwarmen. De gedachte, ook het lijk der moeder nteè te nemen, gaf hij weder op. De tijd drong, elk oogen blik kon het wrak naar de diepte zin- kenwant overal begon de zee over het dek heen le spoelen en binnen weinige minuten zou zij liet open grootluik hebben bereikt. Hij liet derhalve ten spoedigste dc boot bemannen en voer naar zijn niet ver gelegen schip terug. „Zooals ik zie, hebt ge bel wrak niet in brand gestoken", riep hem de kapitein toe. „Dat was onnoodig", antwoordde de stuurman, „het zinkt zoo snel, dat liet geen kwartier meer drijvend kan blijven." „Maar wat brengt ge daar jekker nteè?" „Een kleinen jongen, kapiteinhij lag in de armen van zijn doode moeder, maar hijzelf leeft nog". Onder die medcdeeling klauterde de stuurman met zijn kostbaren last langs de storm ladder aan dek. „üecf hier, geet hier", sprak met bevende stem de kapitein, die plotse ling door een diepe ontroering aangegrepen, en hel kind op zijn nemend, opende hij den jekker. Een bekoorlijk schepseltje keek hem daaruit aan, doch brak tegelijkertijd los in luid geschreide verwarmende jekker scheen zijn levensgeesten te hebben opgewekt. „Wij moeten Item andere kleeren aandoen", waarschuwde de stuurman, ziin kleertjes zijn nat en hij is koud." „Gij hebt gelijk", zei de kapitein, „ik zal Item mee naar mijn kajuit nemende hofmeester moet dat maar in orde brengen, hij weet daar wel mee om te springen. Laat inmiddels een heete kruik in mijn kooi leggen. Als hij in een van mijn flanellen hem den gewikkeld en goed toegedekt is, dan komt hij wel tot rust" „Ik geloof haast niet, dat hij van kou schreit", meende de stuurman, „hij zal honger hebben. Op den vloer der hul lag een gebroken zuigflesch; wie weet. in hoe lang hij geen voedsel heeft gehad." ,.Ja, wat zullen we Item dan geven?.. Heeft hij al enkele tandjes?" vroeg de kapitein bezorgd. „Wij hebben nog bijna onzen gan- schen voorraad gecondenseerde melk", merkte de hofmeester op. „Met water vermengd is dat het beste voedsel voor hei kind. Er is volop totdat we te Rio de Janeiro komen, en bovendien zouden we den kleine ook melkpap kunnen geven." „Ontdoe nu eerst maar gauw het kind van zijn natte kleertjes, hofmees ter, en maak dan een blik geconden seerde melk open, want het kind schreit bitter". Binnen weinige minuten was de kleine in een warm flanel gewikkeld, maar hij schreeuwde nu nog harder dan te voren, zeker van honger. Daarna kwam ook dc ntelk, en stuurman poogde ze met een lepel den mond van den kleinen dreumes te gieten, maar dat ging niet goed: plaats van in den mond, goot hij de vloeistof ernaast of in den nek van het kind, dat nu nog meer te keer ging. „Ik dacht, dat gij dat kunstje kendet", .Ie kapitein, „gij hebt immers ook zelf kinderen?" „Ja, twee", antwoordde de stuurman ontmoedigd, „maar ik heb ze ternau wernood gezien en weet niet, hoe ermei om te springen. Ik ben immers bijna altijd op zee geweest." Laat dan den hofmeester het beproe ven; wellicht gelukt het hem beter". Nu, bent gelukte het voortreffelijk. De kleine slokte begeerig, zijn schreien hield op, en toen hij verzadigd was, vielen zijn oogen toe. Hij werd in het verwarmde bed gelegd en sluimerde zacht in. Kapitein en stuurman gingen aan dek. De ra's werden volgebrast, cn de „Anna" liep haar ouden koers. „Het wrak zinktrapporteerde op dit oogenblik de uitkijk, en aller oogen richtten zich deelnemend naar de plek. Het was inderdaad zoode bovenver- schansing lag schier met het water gelijk, en de wind bracht den slur- penden, gorgelenden toon over, waar mee het water zich gretig in het open luik stortte, en dat als een doodszueh: klonk. Als een levend wezen wentelde het vaartuig zich nog eenige malen met moeite heen en weer, daarna zonk het dieper en verdwenen de laatste lot dan toe nog zichtbare gedeelten van den romp. Dieper en dieper, aanvan kelijk langzaam, dan vootldurend snel ler doken de maststompen onder de vlakte der zeeeen oogenblik stak nog de spits van den kruismast met de tot flarden gescheurde vlag boven water, toen was alles verdwenen in het diepe, donkere graf

De Eembode | 1925 | | pagina 5