wereld, als een gezwollen, buiten zijn oevers gelreden stroom, het geheele menschdom mee te, sleepen. Katholieke ouders, waakt en zorgt voor, dat ook uw kinderen niet door dien verderfelijken stroom worden mi gesleurd I PATER FAMILIAS. BROEDER LUCAS VAN DE R. K. MILITAIREN-VEREENIGING TE AMERSFOORT. ramide) een houten hek geplaatst werd. Op de top van de naald werd de Ba- taafsche vlag geplant. In het binnenste van de steenen zuil werd een houten trap aangebracht tot aan het dak toe, vanwaar men een1 schitterend panorama had, zelfs Den Haag, Dordrecht, Den Bosch, Arnhem, Nijmegen en Zwolle waren zichtbaar. Op Zondag 21 Oct. werd de vol tooiing met groote feestelijkheden ge vierd, gevolgd door een diner, een bal- champétre, illuminatie en vuurwerk. Bij elk der vier paden, die naar den opgang leidden, werd in Maart 1805 een bardsteeoen plaat aangebracht met toepasselijke opschriften, in het Fransch natuurlijk. Keizer Napoleon was zeer ingenomen met dit gedenkteeken (dat evenwel nog geen afzonderlijken naam bad)hij schreef o.a. aan Marmont»Ik waar deer als een plicht de gevoelens, die ons leger thans bezielen en het ken merken als een gevolg van den reeds behaalden roem en als een belofte voor nieuwe lauweren. Toen de dagen kouder werden, ver lieten de troepen achtereenvolgens het kamp en betrokken hun winterkwartie ren in de nabijgelegen steden, zoodat op 3 November 1804 het kamp tijdelijk ontruimd was. Maar in bet volgende voorjaar kwa men de troepen terug en werden weldra in nette bouten woningen ondergebracht, die elk 3000 gld. hadden gekost. In Juli 1805 werd opnieuw opge broken, daar het leger zich op Texel zou inschepen voor de landing in En geland. Reeds war-n geheele regimen ten aau boord, toen in Augustus de oorlog met Oostenrijk uilbrak en Na poleon thans tegen dit rijk zijn leger liet oprukken, Zoo moestea ook de troepen van Marmont zich weer ontschepen en on dernam hij nu den vermaarden veld tocht in de Donaulandeo, waarbij hij met ongekende snelle marschen oprukte en de eene overwinning na de andere behaalde. De laatste en beslissende slag was die bij Austerlits (id Oostenrijk), op 2 Dec. 1805, waardoor dit land zich moest onderwerpen. (Wordt vervolgd) Amersfoort den H. Franciscus Xaverius ai 't Zand. TWEEDE STEENTJE VAN HET TWEEDE TIENTAL. Een krachtig hulpmiddel zult ge bij het streven naar een goede opvoeding vinden, in het overdenken uwer eigen kwade jeugdgewoonten en van de moei lijkheden waarop ge bij den strijd daar tegen, zelf gestuit zijt. Spaart uw kin- derea zooveel mogelijk dien strijd, door hun vroegtijdig betere gewoonten te Zegt daarom niet: ik was in mijn jeugd niet beter dan mijn kinderen kinderen, vooral jongens, moeten ondeu gend zijn; de jeugd moet in de gele genheid wezen om uit te razeD, cn soortgelijke kletspraat. Door zulke gezegden geeft ge dik wijls ergernis. Spant liever al uw krachten in, om uw kinderen gelukkiger te maken dan gij zelf zijt. Hun geluk nu ligt hoofd zakelijk in een goede opvoeding. Onderdrukt in hen de kwade begeer ten de hebzucht, den hoogmoed. Leert hun zich tc oefenen in de versterving, in de zelfverloochening, in de nederig heid en laat U er veel aan gelegen l'ggeD' f""1 bewaren voor die onge lukkige, ongeregelde eigenliefde, voor die zelfzucht, welke alleen eigen voor deel zoekt, alleen aan zich zelf denkt koud als marmer blijft bij het wel Leert hun integendeel deelnemen in en bezorgd zijn voor bet geluk van anderen. De godsdienst van Hem, die uit liefde voor ons Zijn leven gaf, leert, dat wij ons niet uit zelfzuchtig welbe hagen uitsluitend in eigen geluk mogen koesteren. Maar zelfzucht en eigenbaat dreigen hoe langer hoe meer in onze verdwaasde, van God en Zijn geboden vervreemde Bij gelegenheid van den Bondsdag van »St. Raphael* op 5 Juni te Amers foort te houden, zullen als sprekers optrsden Pastoor Duyostee uit Utrecht prof, dr. G, Brom uit Nijmegi Naar wordt medegedeeld, heeft de minister vau Oorlog thans beslist dat de in het Zuiden des lands te deta- cheeren compagnie van de School Verlofsotncieren der infanterie te Breda zal worden gevestigd. De Ootvanger der Registratie Domeioen te Amersfoort zal Dinsdag 19 Mei, 11 uur, bij inschrijving v« koopen in 21 kavels, een partij hout metalen, afkomstig van afbraak er Kavel 110 op het Inf. Kazerne terrein. Kavel 1118 op het terrein d Kazerne Bereden Wapens. Kavel 19- 21 op de Geniewerkplaats bij manege 2. Verder een houten barak, 26.1 bij 1 M., met aanbouw 6.5 bij 1.8 M. en n badbarak, lang 19.4, breed 9 M. met installatie voor douchebaden en gemetselden schoorsteen, aanwezig in het barakkenkamp Vlasakkers. Zaterdag opende Mej. de Wilde in de Krankeledenstraat 20 een keurige frissche winkel in fijne Vleeschwaren, Kaas, Boter, Eieren enz, Maandagmorgen verzakte teugevolge van een lek in de waterleiding een ge deelte van de asphalteering in de Lange- t. Het water stroomde met geweld verder. De politie regelde 't verkeer. Op Zaterdag 16 Mei 1925, 3 uur namiddag, zal het grafmonument, ge plaatst op de laatste rustplaats van den Officier van Gezondheid C. P. J. L. S.1 Helfrich, aan de familie worden ovi gedragen op het R, K. kerkhof alhii Het Comiié noodigt degenen, die hebben bijgedragen in de kosten vac bedoeld monument, uit, daarbij tegen woordig te zijn. De rekening en verantwoording var de gelden ligt van 16 tot 31 Mei 1925 ter inzage bij Zuster J. Vcïgt, Korte- gracht No. 10. - Gevonden voorwerpen. 1 Kluwen wol. 1 dameshandschoen (glacé), 1 portemonnaie, 1 zakmes, 1 koperen gradenmeter, 1 regenjas. Niettegenstaande de minder gunstige weersgesteldheid zijn dc draverijen op Birkhoven Zondag goed geslaagd. Ei waren bonderden sportliefhebbers op gekomen, die met groote belangstelling de rennen volgden. Tot lid van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen is benoemd Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz, ingenieur der rijkscommissie voor graadmeticg waterpassing. Den heer J. D. Lammerts van Bueren werden vele b'ijken van belangstelling en symphatie betoond, toen hij dezer dagen zijn zilveren jubilé als vendu meester vierde. De eindexamens der Gemeentelijke Handelsschool te Amersfoort zullen dit jaar plaats hebben a. voor de Middelbare Handelsschor I: schriftelijk van 22 tot en met 30Juni; mondeling 3 Juli; b. voor de Hoogere Handelsschool: scbrifteljjk van 18 tot en met 30Juni; mopdeling 6, 7, 8 en 9 Juli c. voor de Middelbare Handelsavond school schriftelijk van 29 Juni tot en met 7 Juli. Tot gecommitteeiden bij 't eindexa men der Middelbare en Hoogere Han delsschool zijn benoemd de heeren P. Zwart, voorzitter der Commissie van Toezicht op het Handelsonderwijs A R. Veenstra, directeur der Nederl. Ver. van Centrale Verwarmingsinduslrie A. P. Dekker, voorzitter der Kamer van Koophandel en FabriekenMr. Joh. 'eiaris der Kamer van Fabrieken J, J. Pol directeur der Le- 'Ons Belang» G. P. A. notaris Ir. F. M. Beunke, ingenieur Nederl. Spoorwegen K. Kaan, gemeente-secretaris H. L. G. A. Hein- directeur der Nationale Bankver- eeniging. Aan deze examens nemen ic totaal 50 candidaten deel. - Tusschentijdsche wijziging telefoon- H. Scheurer, Koophandel derman, acc vensverz.Mij. L. te Leuken, 393 Dr. I. J. v. d. Helm, neus-, keel- i corarts, Regentesselaan 35. 25 Firma H. Gerritsen, graan- en fcuragebandel, Kamp 35. De aangeslc tenen worden beleefd verzocht deze No.'s in den localen gids te willen wijzigen. Tevens worden de aangeslotenen verzocht gedurende onweder, wegens daaraan veibonden gevaar, niet te tele- foneeren. Uit den Omtrek ACHTERVELD Voor de stichting «De Glindhorat* door tusschenkomst van Ds. Hagen Delft van den heer Van M. te A. f1000 ontvangen. BARNEVELD Alhier is een passagiersauto uit Hars kamp van den heer v. Ginkel, waarin marklbezoekers gezeten waren, in de gracht van het landgoed »D: Schaffe- laar* geredcD. Slechts een der vrouwe lijke passagiers bekwam verwondingen, die door een geneesheer alhier zijn bonden. NIJKERK In den sigarenwinkel vaa Ramshorst in de Lan3estraat is door den beer Verleur een gedeelte van oud vaatwerk geëtaleeid, afkomstig uit het overgangs tijdperk van den Karolingischen naar den Romaanschen tijd. Dit vaatwerk is gevonden op drie en een halven M. diepte bij hel verrichten van graafwerk voor de verbouwing van de smederij van v. d. Pol aan de Langestraat. Nog verschillende andere scherven van krui ken uit de 12de eeuw werden aange troffen. Ook slingerde op die diepte zichtbaar een stroompje, waar de resten van elzenhout wezen op een vondertji dat vermoedelijk over het stroompj heeft gelegen. Het oude Nijkerk moe. in dien tijd een 3 M. lager gelegen zijn dan thans, De heer W. de Zoeten, is aange wezen om wijlen den heer A. v. Rams horst op te volgen als lid van den raad. SOEST Bij Kon. Besluit is het besluit van Ged. Staten van Utrecht waarbij goed keuring was onthouden aan de veror dening op bet gemeentelijk Grondbe drijf te Soest vernietigd en mitsdien goedgekeurd zooals door den raad dezer gemeente was vastgesteld. Notaris van Ditzhuizen zal Dinsdag 19 Mei in bet koffiehuis van Butzelaar aan de Nieuwe Steeg publiek verkoo- peneen landhuis met steenen schuur, erf en tuin aan de Heele Akkerweg 27 nabij de Beukenlaan. S0ESTDIJK De Koningin-Moeder zal op 28 Mei haar paleis weder betrekken. Gedurende de zomermaanden is zij van plan daar te verblijven. Binnenland De Rijwielpaden-vereenigltto zond een circulaire aan leden ei langstellenden, waarin zij tot meerdere fioancieele steun aan dc vereeniging opwekt. De kaarten zijn verouderd, wa zijn verschillende nieuwe paden gelegd. De nieuwe kaart is voor leden op hun aanvrage voor f0 50 per stuk veikiijgbaar, terwijl ieder hem gratis krijgt, indien hij (ol zij) een nieuw lid aangeeft. Op het oogenblik is 100 K.M. rijwielpad gereed. Olympische epelen. Het bestuur der Ned, Ver. voc Olympische spelen is nu doende particulieren het geld te verwervei door de Twcede Kamer werd geweigerd. De Haagsche briefschrijver van De Tijd wees er op, dat de Olympiade- mcnschen het maar op regeeriogssteuo lieten aankomen. In de laatste jaren hebben de revolutionuairen in hun zeer kleinen kring een millioen bijeengebracht hun Kuypeihuis, hebben de Katholieken dit gedaan voor hun Universiteit. De O'ympiadisteu, die onder alle partiji zitten, hadden althans kunnen trachten dit vooibeeld te volgen door te ginnen met datgene, waarmede zij thans eindigen, zegt de briefschrijver. Want dit is nog het zonderlingste van het geheele geval. Wat voor hand had gelegen, dat zij van den vang hadden beproefd, achten zij weinig onmogelijk, dat zij het nog klaar hopen te spelen en met goeden moed begonnen zij een waarborgfonds te vormen van een millioen. Een dergelijke houding moet iedei waardeeren. Een O'ynpiade, vrucht van particulier initiatief, zal heel wat meer eer doen aan den Nedeilandschen naam dan een Olympiade uit de schatkist, door den dwang van den belasting ambtenaar betaald. Gemengde Berichten In de tweede bocht van den Bilt- schen straatweg rond het fort te Utrecht reden twee auto's tegen elkaar op bij het pasreeren, dat juist naast de tram geschiedde. De aanrijding bad tenge volge dat de auto, die zich aan den Griftkant bevond haar inzittenden in het water deed tuimelen. Onder die inzittenden bevond zich een militair die door rondslingerende glasscherven werd verwond. Aangaande de gesteldheid der anderen was de politie nog niets be kend, omdat, toen de politie ter plaatse kwam de automobilisten de plaats des ~r.heilg reeds hadden verlaten. De heer Nauta passeerde per rijwiel nabij de brug te Heusden een tweetal jongens, die hem aanriepen en vertel den, dat hun kameraadje onder het zand was bedolven. Nauta begon onmiddel lijk op de plaats, die hem werd gewe- de handen het zand weg te graven, met het gelukkig gevolg, dat hij op een diepte van een halven meter inderdaad het knaapje vond, Het jongetje, de 8-jarige Jan v. Dordt dat reeds bewusteloos was, werd me" behulp van kunstmatige ademhaling ni :n minuten bijgebracht. De jongen, die met zijn vriendjes >ee kullen gegraven en die met een loopgraaf veibonden had, was in die gang gekropen, toen het zand instortte. Het Wolhynische stadje Klewan by :isk is grootendeels door brand nield. Naar verluidt, heeft men wederom met een nieuwen communis- tischcn aanslag te doen. Op de Missisippi is een stoomboot omgeslagen, die een groep ingenieurs met hun vrouwen en kinderen vervoerde. De meeste passagiers wisten zonder de minste paniek uit hun hutten te komen, namen de reddiDgsgordels sprongen in de rivier. Ten gevolge van den snellen stroom zouden echter schijnlijk weinigen het drama hebben overleefd, wanneer niet een machinist van een klein motorbootje, een neger, groote tegenwoordigheid van geest had getoond. Hij zocht de plek des onheils methodisch af, maakte zijn bootje tel kens met drenkelingen vol, bracht ze aan land en keerde dan terug. Op deze wijze redde hij ruim 30 van de dren kelingen. Maar 18 passagiers en 5 leden van de bemanning behoorden, naar gemeld wordt, tot de slachtoffers daarbij zijn verscheidene van de bekende inge nieurs uit bet Zuiden eD eenige tech nische professoren. Te Lucaswolde is de vrouw van den landbouwer v. d. D. tijdens een onweer door dsn bliksem getrcffen en gedood. Op het baanvak van Fijnacker naar Nootdorp van de Z. H. E. S. M. is de machinist L. E. uit de Zoomstraat te Rotterdam, die een goederentrein be stuurde, uit zijn machine gevallen. Met zijn hoofd kwam bij in aanraking met een ijzeren paal, met gevolg dat hij een ernstige schedelbreuk bekwam. De on gelukkige werd ter plaatse voorloopig verbonden. Op dea Rolterdamschen weg bij »de Zweth* sloeg de motor van een ingezetene uit Voorburg, door hetsprir» gen van den vootband over den kop. De berijder werd vrij ernstig verwond en in het gasthuis te Delft verbonden. De werkman P. uit Halfweg, kreeg bij werkzaamheden te Sasseoheim een stomp van eeo ladder tegen den buik. Hoewel het geval zich eerst niet ernstig liet aanzicD, bleek des avonds opneming in de Mariastichting te Haarlem nood zakelijk, waar de ongelukkige later aan de gevolgen overleed. Te Minneapolis in Amerika kwamen vrienden van de familie William Maher voor een avondpartij en vonden den gastheer dood op den grond liggen. Twee gasten, die reeds aanwezig waren, zaten dood in een stoet en een derde was stervende. Een fiescb gesmokkelde «whisky*, waaruit de overledenen had den gedronken, stond op de tafel. By het kappen van boomen werd een arbeider te Eindhoven op den Voor- terweg een hand finaal afgesneden door dat ze bekneld raakte tusschen een tak en een staaldraad. Te Delft is vermoedeiyk door het spiingen van een voorband, een per sonenauto tegen een boom gereden en geheel vernield. De inzittenden, die ern stig aan het gelaat werden verwond, zyn per auto naar Rotterdam vervoerd. De dader van een drietal te Utrecht gepleegde inbraken en diefstallen in R. K. schoolgebouwen is tc Arnhem gearresteerd. De gearresteerde is een Belg, afkomstig uit Noord-Franbryk. De man moet zich ook aan verschillende andere schooldiefstallen in ons land hebben schuldig gemaakt. Een ernstig ongeluk is gebeurd na bij Kothmahl. Toen een met personen bezette vrachtauto met een aanhang wagen den spoorweg wilde oversteken, kwam juist de sneltrein Frankfort-Stutt gart vooiby; de trein greep den hangwagen die nog niet over het spoor inzittenden werden uit den wagen geslingerd en overredeD. Elf per sonen werden gedood en vier zwaar gewond. De oorzaak schijnt te zijn, dat de boomen van den overweg open stonden. Een stoker en een los weikman te Rotterdam, die als buren in een slechte itandhouding leefden, kregen op de gemeenschappciyke trap ruzie. Toen de los weikman dc trap opkwi schopte de ander hem vlak in het ge laat een oog werd hem uit de oog holte getrapt. Het slachtoffer zal dit oog moeten missen. Dezer dagen kwam te New-York by een juwelier een prachtige auto voorgereden. De chauffeur was in keurig Drie heeren in voortreffelijk zit tende kleeren en met den hoogen hoed op het hoofd traden by den juwelier Rosow binnen en lieten zich diamantin voorleggen. De juwelier en zyn bediendc n en al glimlach en hcffeiyk- hcid, tot de gentlemen plotseling re vol trokken en den eigenaar en de bedienden in bedwang houdende voor 50 000 pond sterling juweeleo byeen raspten en na een oveihaasten aftocht, Iu hun snelle auto ontkwamen zonder een spoor achter te laten. Het drie jarig dochtertje van Zyintra op den onbewaakten overweg tus schen Apeldoorn en het Loo overreden en gedood. De hongersnood in niet minder dan 60 districten van China is ontzettend. In de provincie Kweichoa bijv. is gras oog het eenige voedsel voor de bevol king. In de dorpen worden veelvuldige gevallen gesignaleerd van kannibalisme. De wegen liggen met lijken van slacht offers bezaaid. De katholieke missies wat zit kunnen, maar de beschik bare gelden zijn reeds uitgeput. In een greppel nabij de kerk te Amsterdamsche Veld, waar in het begin der vorige week de heiligschennende diefstal gepleegd werd, is 't Tabernakel, onder plaggen verborgen, teruggevon den. Zondag zochten honderden met aan 't hoofd Pastoor Veltman, 't veen af. Toevallig sprong een tweetal jon gens op de plaggen, waaronder 't ta bernakel verborgen lag. Allen snelden te samen en dankten God. Nog grooter echter werd de dank baarheid toen Pastoor Veltman bijgestaan door Pastoor Huurdeman, 't tabernakel onderzochten de aanwezigheid consta teerde van de Ciborie en H. Hosties. Vol eerbied en liefde knielde allen neer in 't veen en brachten Jezus eerherstel voor den smaad hem aangedaan. Daarna weid 't tabernakel met zijn verheven inhoud in plechtige precessie naar 't eenvoudige kerkje teruggebracht en had een plechtig Lof van Eerherstel plaats. Eandbouwnituws. Centrale Stierenkeuring. Vanwege de commissie ter bevor dering van de vcefokkery, werd te Utrecht een centrale stierenkeuriDg ge houden. Prijzen werden onder meer toegekend aan: Eenjarige stieren: Eerste prys: Adolf, eigenaar Fok- vereeoiging Achterveld. Driejarige stieren. Derde prijs: Karei Herman, eigenaar H. C. bsron van Tuyll van Seroos- kerken te Hoogland. Vieijarige stieren. Deide prijs: Andries, eigenaar fok- vereeoiging Achterveld. Goede Raad. Er moet bijna nooit een stukje zwarte grond op de boeideiy zyn, maar elk stukje moet ge vlijtig bewerken. Op boekjes en kantjes kaD nog heel wat groeien. Ik heb een paar jaar geleden de randjes cn kantjes van mijn tuin be plant cn ik maakte daarvoor neg 21 Gld. Het kost wel veel aan arbeid, maar veel halen van een klein stukje grond, daar moet het heen I Dat noemen de geleerde menschen «intensieve cultuur,* Heel wat menschen komen met het gras maaien veel te laat. 't Beste is in 't begin van den bloeitijd. Schadeiyk is het, dat men op veel plaatsen liet graan veel te dicht zaait, 't Zaad is weg en de oogst minder. Neen, men moest op tyen zaaien, dat hebben proeven bewezen, dat 't veel meer opbrengt, 't Is voor velen vreemd, doch als men het maar eens gedaan heeft, dan ondervindt men het in den zak. Dan-mort ik er nog op wijzen, dat op sommige boedeiijen groote verliezen worden geleden door het laten weg- loopen van de gier. 't Beste van de nieststc ffen laat men wegvloeieo. Er moesten waterdichte kelders komen en al kosten die wat geld, dat kiijgt men dubbel teiug. Vraagt men aan een boer, wat bet beste is gier of stalmest dan zal hij meestal zeggen de vaste mest. En toch is het anders om. Het staat er mee, als wanneer men kcffie gezet heeft. Wilt gy de vaste specie, de dras, lij goed, maar ik blief het kcffienat. Menige boer behandelt den stalmest verkeerd. Hij laat den mesthoop zonder bedek king met aarde cf ruigte liggen, soms nog met een gewas onkruid en gras er boven op. Andere laten de kippen er maar in scharrelen. Anderen laten den stalmest des zomers op hoopjes op 't land liggen, anderen weiken by warm weder in stalmest, anderen brengen ouden stalmest met kalk of slakkcnmeel boven den grond met elkander in aanraking, 'i alles schade en veikwisting, Pastoor Roes. Burgerlijke elanden. EEMNES. GeborenErnestina S«g- muda, d. v. J. Roothart en J. C. Beit- ler. Gehuwd: J. Bos en G. Overeem. HOOGLAND. Geboren: Ccrnelia Maria Wilhelmina, d. v. H. v. Huyk I. van den Hoeven. Gehuwd: J. H. Blom en C. A. Schoooderbcek. Overleden Joz> ph Niewenburg 78 jr., i. v. N. van den Hoven.

De Eembode | 1925 | | pagina 2