REMBRANDT Een „VEENO" RIJWIEL moet in zijn .Nachtwacht" al zijn talent ten toon hebben gespreid. In dit meesterstuk herkent men Neerlands grootstcn schilder. Kan een schilder in z(jn werk zijn talent als 't ware vastleggen, op dezelfde wijze kan een fabrikant In een zijner fabricalen zijn kunde te toon spreiden, Aldus werd In King pepermunt een product verkregen met zeer bijzondere eigenschappen. IINC PIPERMUNT is giwiiilin andicijn m likkimij Iegelijk. Deze pepermunt is krachtig en niet scherp, ze Is ,'ekker en niet bitter, ze desinfecteert Uw mond, ze brengt U uit lustclooze of matte stemming, ze is opwekkend en verkwikkend. King-pcpermunt heett men derhalve eiken dag noodig. King-pcpermunt is los per ons verkrijgbaar en wordt afgeleverd in zakjes, waarop duidelijk vermeld moet zijn King Extra Strong, zooais ook in ieder Staat niet te twijfelen met 1 Juli welke lijst, en wie te kiezen, maar KIEST dan krijgt U nooit spijt iets verkeerds te hebben gekozen Elegant -!Sterk Goedkoop ■V C. DE JONG -«I Soesterweg 55 Amersfoort Telephoon 915 Zondag 2 Aug. zal een boottocht plaats hebben naar Marken en Volen- dam waarvoor een 1ste klasse salonboot is gereserveerd. Voor nadere blzonderbeden leze de advertentie in dit Uit den Omtrek ACHTERVELD We teekenden enkele cijfers op het Verslag van de Commissie tot be vordering van de veefokkerij ia provincie Utrecht: Fokvereeoiging Achterveld e.a. Jaar 1919 aant. K.G. melk per dier 2998, gemiddeld vet 3.04 pCt Jaar 1923 aant. K.G. melk per dier 3594, gemiddeld vet 3.36 pCt, In 1923 was dus de gemiddelde melk productie bijna 600 K.G. hooger dan in 1919, terwijl het vetgehalte was vooruitgegaan van 3.04 tot 3.36, dus 0,32 pCt. Jaar 1919melkopbrengst van 22! koeien 225 X 2998 674550 K.G. waaruit 3.43 X 6745.50 K.G. 23137 K.G. boter; Jaar 1922: melkopbreDgst van 22 koeien 225 X 3594 808650 K. G. waaruit 3 8 X 8086.5 K.G. 30729 K.G. boter. Meer opbrengst van 225 koeien 7592 K.G. boter f2,30 117461, Bij deze berekening is geea rekening gehouden met het feit dat bij stijging van het vetgehalte, ook het gehalte aan eiwit omhoog gaat, waardoor de geldswaarde van de ondermelk stijgt. We laten aan den lezer over na te gaan of van de kosten van de melk- controle nog iets weerom komt Mej. C. Versteeg, wijkverpleegster van het Groene Kruis, afdeeling Leus denStoutenburg verwierf het diploma t.b.c.-ecquetrice van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding Tuberculose. Als uitbouw van haar werkzaamheid zal de afdeeling zich nu ook gaan bezighouden met de bestrijding vau de tuberculose als volksziekte De moedercursus, door de afdeelinp te Achterveld gegeven, blijkt zich wèl te verheugen io de belangstelling van de moeders. Het aantal deelneemsters is gestegen tot dertig. Men weet nog wel te waardeeren op Achterveld dat de gelegenheid wordt geboden, iets over voeding en verple ging van den zuigeling te leeren Burgemeester en Wethouders van Barnevetd zullen op Woensdag 24 Juni v.m. 10 uur ten Gemeentehuize aanbe steden: »Het bouwen van twee gemet selde bruggen op Roosterfuodeering, in den weg van Achterveld naar Ter- schuur.» Bestek en teekening a f 1.— verkrijg- baar op bureau Gemeentewerken waar tevens inlichtingen worden verstrekt. BARNEVELD Inden gemeenteraad werd opgemerkt, dat 't niet in orde is bij de zooge naamde fabriek van fijne vletschwaren van De Vries, bij het station B*weveld- Voorthuizen. Reeds heeft de Gezond heidscommissie een onderzoek ingesteld naar den stank, die deze fabriek ver spreidt, doch deze Commissie heeft er zich tamelijk gemakkelijk afgemaakt, en helaas, de stank is niet verdwenen. Nog niet lang geleden werd van be doelde fabriek een kar met dierlijk voedsel vervoerd, dat een oodragelijki stank verspreidde. Zooiets nu moest verboden kunnen worden, als hoogst schadelijk voor de gezondheid. Ook liggen er meermalen kalfskoppen zóó lang tegen den muur der fabriek, dat f,an die doode koppen alles begint te leven, tengevolge van de millioenen maden. Vooit8 was ingekomen een verzoek van de commissie voor verharding van den weg loopende vanaf de gasfabriek, door de buurtschap Kattenbroek naar de halte Terschuur, om verharding van dien weg. In de kosten daarvan wordt door particulieren een som van f10385 toegezegd. Dit verzoek wordt aangehouden. Besloten wordt den gemeente-ambte naren Zaterdags in den middag vrij geven. B. en W. zijn van oordeel, dat het op den duur met open goten in het dorp niet gaat. Zij stellen dan ook voor, een plan voor een geheele rioleeiing te doen maken en daarmede te beginnen langs den nieuwen weg tusscben Nieuw, straat en Langstraat. Bij de rondvraag werd gevraagd hoe het staat met den weg Achterveld— Terschuur, waaraan, naar het schijnt, niet gewerkt wordt. Mco beweert dat boetebcffing niet mogelijk is, vanwege de vele wijzigingen, die er in het oor spronkelijke plan zijn aangebracht. In elk geval had men dan toch verwacht, dat de noodige materialen reeds zouden worden aangevoerd, opdat dan dadelijk met het werk kon worden begonnen. Thans begint bij de bewoners de gc dachte veld te winnendie weg wordt totaal vergeteo. De heer Willemars zeide dat deze vertraging aan Ged. Staten te wijten is, die de materialen moeten keureo. Omtrent de ontdekking van het frau duleus fabriceeren van steikendrank, kan worden gemeld, dat hierbij betrok ken zijn de hoofdman J. v. B„ de café houder H. d. R. te Kootwijkerbroek en de landbouwerszoon G. B. uit Wouden berg, die allen reeds een bekentenis hebben afgelegd. De distilleerketel, die nu eens op deze plaats en dan weei elders werd gebruikt, is bij een land bouwer onder Renswoude in beslag genomen. Geheel afgescheiden van bovenstaand geval, hebben de rijksambtenaren, bij gestaan door rijkspolitie, ook te Hars kamp, een distilleertoestel in beslag genomen. De uitslag der gehouden stamboek keuring van merriën is, dat goedgekeurd ziju de paarden van J. v. d. Fliert, Wou denberg, M. v. Laar, Glind en wed. E. v. Butselaar, «Oud Willigen*. De landbouwer wonende op »Root- selaar», die zich inderiijd krachtig ver zette tegen het van gemeentewege ver- breeden vaD een voetpad eo die boven dien de biervoor gemaakte kosten weigerde te betalen, beeft thans moeten aanzien, dat deswege beslag op zijn boerderij is gelegd. Blijft bij weiger achtig, dan zal een en ander publick worden verkocht. HOEVELAKEN Mej. Bekking te Amersfoort is be noemd tot assistente aan de openbare school alhier, HOOGLAND Deze week overleed in de Zieken verpleging te Amsterdam de heer G. J. N. VeiLoren van Themaa», inwoner dezer gemeente en eigenaar van het landgoed en mooie buitenverblijf Schot horst. Door de bereidwilligheid om deo evenmensch hulp en steun te verlecneri wasr het noodig was, heeft hij aller hoogachting verworven en rtcht op aller dank verkregen. De begrafenis had heden plaats op de Algem. Begraafplaats te Utrecht. SOESTERBERG Ter hoogte van het Soesterbergsche Hoogt had een aanrijding plaats tus- schen een auto en een wielrijder. In de richting Soesterberg reden naast el kander ovct het rijwielpad, hetwelk rechts van den weg ligt, eenige wiel rijders toen van de tegenovergestelde richting een luxe auto kwam aange reden. De bestuurder der auto gaf aan houdend signalen, totdat teusloite de wielrijders zich verspreidden, doch in plaats van achter eikaar rechts op het rijwielpad te blijven rijden, staken eenige den weg over eD reden dus links. Het gevolg was, dat een dame met het rijwiel in het mulle zand terecht kwam en viel, waardoor het tijwiel onder de auto geraakte en ernstig werd be schadigd, SOEST Wanneer de nieuwe parochiekerk te Soestdijk zal zijn voltooid, wordt de stichting eencr derde parochiekerk ver wacht. Voor deze derde parochie is bestemd het deel der gemeente Soest, grenzende aan Amersfoort. De gemeenteraad vergaderde heden middag ter behandeling van de volgende punten Verzoek van het R.K. Schoolbestuur St. Petrus en Paulus tot toekenning van 'n bedrag voor aankoop meubelen. Credietaanvrage voor aankoop leer middelen ten behoeve van de scholen Beetzlaan en Soesterberg. Verzoek School met den Bijbel tot toekenning van de vergoeding, vastge steld voor een assistente, werkzaam aan school Hees. Vaststelling van een instructie voor den concierge-bode, alsmede benoeming van een concierge-bode. Adres bewoners Hartweg, ve kende verbetering in de afwatering stoomwasscheriS Kuijer. Adres J. Flapper Gzn. e.a. inzake winkelsluiting. Adres gemeentepersoneel, verzoe kende regeling georganiseerd overleg. Verzoek van bewoners Heeten Ak- kerweg om verbetering van dien weg. Aanbieding voorstel Besselsen tot instelling van een ophaal- en storings dienst voor belastingen etc. Behandeling klacht van L. v. Vugt over hinder, veroorzaakt door het hou den van pluimveegedierte in de on middelijke nabijheid van zijn hotel en pension. Interpellatie van Besselcn, in verband met de opheffing der betrekking gemeentesmidse. Gemengde Berichten Een werkman moest in een kelder te Amsterdam eenige werkzaamheden verrichten. Terwijl hij met de voeten in het water stond, gebruikte hij een looplamp met defecte fitting, heigeen ten gevolge had, dat hij een electri- schen stroom van meer dan 400 volt door bet lichaam kreeg. De i terstoDd dood. Tijdens een onweersbui ontspoorde de trein naar New. Iersey. Het eerste rijtuig vloog op de locomotief; deze ontplofte, waardoor de veroieldc rij tuigen met stoom werden gevuld. Man- en vrouwen deden wanhopigen pogin gen om te ontkomen. Acht passagiers werden gedood en 42 gewond, Een motorbus is te New York tegen een lorrie gebotst en omgeslagen. 25 personen werden gewond. In den Achterhoek waren den laat- sten tijd diefstallen aan de orde den dag. De boeven gaan verder en brsken in, waar zij kunnen. In Vorden hebben zij hun slag geslagen in het hotel Brankenbrass, stalen er een som gc]d, een rijwiel en deden zich te goed aan brandewijn en sigaren. Het huis van Nicolaas Beets Utrecht is met den tuin voor f53.100 ingekocht door de houders der li 2e hypotheek, welke samen f63.000 beliepen. Tijdens een nachtelijke onweersbui zijn te Maastricht drie koeien op stal doodgeslagen. Dinsdagavond ontstond brand, ter wijl de bewoners reeds te bed lagen, bij Leers te Urmond (L.). Plotseling stond het huis in lichtelaaie. Drie kinderen van omstreeks 10 14 jaar konden niet meer tijdig worden gered en kwamen in de vlammen om. Wat het ongeluk nog tragischer maakt, j< wel dit, dat dz vrouw vaD Leers verleden jaar verdronken is. De bijna 60-jarige slager Joh, Wicrdsma te Lemmer had met zijn 30 jarige-: zoon een koe van dc Snee- ker stoomboot gehaald. Toen zij het beest io den slat achter hun woning zouden brc- gen, schrok het v lijn m.t wasc'igocd eo sprong den zoon af, dieinwendige kneuzingen opliep- Toen Wie-dsmn zijn zoon te hulp sield: un wild; uitzetter, gaf het dier lum ren «"nip teven het hoofd, wa3tbij hij eic.-.ug we;d verwo/.d. Bij beiden moest onmiddellijk geneeskun dige hulp worden ingeroepen. De koe rende in een doudloopendsteeg, waar hel dier later werd doodgeschoten. Dc «Times» public -ert een paar aardige staakjes van »don.mc« kinder- antwoorden. Een driehoek is een vierkant waar maar drie hoeken aan zitten.» »Dat de Turken zoo moedig zijn verklaren ze hierdoor, dat een man die meer dan één vrouw heeft, beter dc dood durfr braveeren dan hij die er maar een heeft.» •Een meetkundig vraagstuk is een teekening waarmee men iets ongerijmds heeft gedaan, en dat moet dan bewe zen worden worden.» Wanneer zal een lichaam op het aler drijven? »AU het er langer dan 6 dagen in gelegen heeft.» Zware stormen hebben in Zwitser land gewued. De oogst is ernstig be schadigd In de Kantons Vaud en Bern zijn vele boerenhuizen in brand geraakt de asch gelegd. Na een nieuwe hittegolf te Net York, die aan zeven personen het leven kostte, brak plotseling een hevig on weer los. waarbij de bliksem insloeg in het groote gebouw van de Equitable, een omvangrijk stuk steen werd los geslagen en stortte op straat. Nabij Cremona is een auto in volle vaart tegen een paar telegraafpalen gereden en daarop tegen eenige boomen, die omgetrokken werden. De auto werd totaal vernield en de vier passagiei waren op slag dood. Een 40 jarige wijnkoopersknecht liep in de Willem de Zwijgerlaan te Den Haag op het trottoir, toen een auto in groote vaart den hoek om reed, het trottoir opsprong en hem tegen den muur van liet hoekhuis duwde, waardoor deze tevens viel en een schedelbreuk bekwam. De Geneeskun dige Dienst bracht den man naar bel ziekenhuis, waar hij Is overleden. Uit Utrecht wordt bericht, dat Maan dagavond een kind van een school in de voormalige wijk C na de sluiting der school is achtergebleven. Dit kind was op verzoek van de moeder ge straft en werd bij de sluiting van het gebouw door de directrice niet opge merkt. Toen men het kind vermiste, is men aan het zoeken gegaan en werd het in de school ontdekt. Men ging de directrice halen, doch in dien tusschen lijd hadden de buurtbewoners reeds paar ruiten ingeslagen en zoo het kind naar buiten gehaald. De directrice werd door de buurtbewoners niet bepaald vriendelijk ontvangen. In deze volks buurt veroorzaakte het geval een ge weldige opschudding, Een geheimzinnige diefstal is te Dresden gepleegd. Van de 90 jarige barones ven Kaskel zijn alle familie- juweelen, waaronder zich o.a. 381 groote witte parels en voorts tal van met bril janten bezette ringen, broches bellen bevondeu, gestolen. De barones nam alles eiken nacht mede naar haar slaapvertrek, waar zij de kostbaarheden zorgvuldig wegsloot. Dezer dagen waren de juweelen, die 'n half millioen waard zijn, verdwenen. Ia den sneltrein Parijs—Berlijn heb ben een drietal personen (die zich uit geven voor Hollanders) die pas uit de gevangenis te Fresnes ontslagen waren, een Italiaan, die insgelijks in die straf inrichting vertoefd had, bij een twist een twaalftal messteken toegebracht en hem daarna uit het coupévenster ge- Men vond deo ongelukkige langs den spoorweg liggen. De »Hollanders«, die op weg warcr naar België, zijn over de grens ont komen. Donderdag reed de burgemeester van Voorst, Baron van drr Feltz tus schen Meppel en Steenwrjk met zijn auto, waarin ook zijn echtgenoote ge zeten was. Waarschijnlijk tengevolge van bet springen van een band, ge raakte de auto van den weg en reed tegen een boom. Baron van der Feltz kreeg ernstige inwendige kneuzingen. Mevrouw Feltz brak een been. Dezer dagen kwam aan het loket »Postpakketten« te Leeuwarden een man een pakketje aanbieden, dat be stemd was voor den ex-kroonprins van Duitschland. Het verwonderde gezicht vbh een der omstanders ziende, ver telde hij: »Een kleine erkentelijkheid, mijnheer. Een jaar of wat geleden was ik op Wieringen, ik had geen werk en dus geen brood. Toen heeft de kroonprins mij aan wat geld geholpen en ik kwam er weer bovenop. Nu stuur ik hem tot dank een kistje beste sigaren. In een woonwagen bij Drilt, viel een geladen geweer van een plank op den grond. Een jonge man werd door liet schot ernstig in een der voeten getrt ffen. Ook zijn schoonmoeder liep verwondingen op. De heer H. te Glanerbrug is eige naar van een pauw-haan, die af en toe met voorbijgangers zoekt ruzie te maken. Zoo dezer dagen weer toen een vrouv met een kinderwagen wilde passeeren, stapte het dier rnet ki op He vrouw af. Deze nam het kind uit den wagen en zette het op loopen. Hierdoor geprikkeld vloog de pauw boven op het kind en verwondde het in het gezicht, waarna de r maker den terugtocht aanvaardde. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan Katholiek Nederland. Heer sendI arbeiders Uwen wijngaard. Het gaat om een ernstige zaak, die om oplossing vraagt. Verzoeke beleefd ve aandacht. De zurg van Katholiek Nederland voor de Missie is in de laatste jaren schitterend tot uitinggckomen.dat gerust kan zeggen, dat wij onzen plicht in de uitvoering van Christus' opdracht: xGaat en verkondigt het Evangelie aan alle volkeren» naar be boeren vervullen. Maar ofschoon de missie-ijver steeds eer nog aangewakkerd en levendig gehouden moet worden, omdat er nog geweldig veel te doen is, msg toch ook wel eens gedacht worden aan een andere zorg, nltt mi. der groot dan die voor de Missie, n.l. de zorg voor de opleiding van onze binnenlandse/ie priesters. Het is een publiek geheim, dat onze seminaries geen overlast hebben van geldmiddelen en dus niet in staat zijn onbegrensd jongens kosteloos of voor geringe vergoeding aan te nemen voor opleiding tot priester. Voor jongens van niir- of onvermo gende ouders, waarender dus vallen de meeste jongens uit den burgerstand, bestaat geen gelcger-heid, indien daar voor geschikt, om opgeleid te worden tot priester. Zeker, onze meeste kloos terorden en goede bemiddelde men- schen voorzien reeds in vele gevallen, .r veelal is het voor den betrokken pastoor ondoenlijk aan de hem gevraag de bemiddeling te voldoen, vooral niet als het betreft de opleiding tot werelds heer. Met vooraanstaande personen hebben i|j meermalen deze brandende kwestie besproken en naar een oplossing ge zocht die o.i. wel te vinden is, en 'aaraan ieder Katholiek van de rijkste tot de armste kan meewerken. Welnu, wie voelt er wat voor, deze choone taak te helpen uitvoeren, al thans eens te bespreken. Stuur ons uw visitekaartje en adres als bewijs van instemming met onze idee, dan kunnen wellicht later eens eenigen samenkomen ter bespreking van deze aangelegenheid. Natuurlijk ligt het in de bedoeling alles te onderwerpen aan de goedkeu ring van het Doorl. Episcopaat. Job. Dekkers, Moesstraat 32a. Ant. Hogema, Heereb.singel 3. Groningen, Feest v. h. H. Hart 1925. Burgerlijke standen. AMERSFOORT. 11 Juni. Geboren: Sibbel Aoslridus, z. van J. Haarsma M. M. G. Kaagman. Johanna Theodora Willemina en Anna Vera Alyda, ds. van Th. B. Voskuilen en W, G. Arler, Rijkje Wilhelmina, d, van R. v. Veenendaal en C. J. Sloot- maker. Klaaske, d. van J. H. v. E* en K. Waterman. OndertrouwdW. M. J. v. Liefland en Th. A, M. Rijn bergen. P. J, de Kok en M. Vieleers. T. v. Schalk en C. Wagt. 12 Juni. Geboren: Gerritje Petronella, d. van J. R. Kapel en W. Mengelder. Annita Auguste, d. van M. C. v. Lunteren en A. A. A. Schneuer. Overleden: Gerarda Maria Oostinjen, 17 m. 15 Juoi. Geboreu Geertje, d. van B. de Vries en A. Hekker. Johan Franz Goenraad, z. van W. J. de Baas en A. Roes'. Jannetje, d. vau P. Muloer eo J. Buitenhuis. Roelofii.ia Hen- drika, d. van W. H. Knoop en H. Rijkeboer. OverledenAnna Maria Cornelia Röpke, 79 j., wed. van H. Herzogenrath. 16 Juni. GeborenJacobs Wilhel mina, d. van B. Gerritsen en M. Kamp horst. Getrouwd: J. Dijkhuis en W. v. Kooten. A. Kuvel en Th. Homoet. I OverledenAnna Maria Susanna Brom, 90 j., ongeh. Johannes Ste- phanus Jansen, 73 j,, wedn. van A. M. v. d. Heuvel. 17 Juni. GeborenAnna, d. van D. Hartogsveld enJ.Koudijs. Getrouwd: J. M. de Groot en E. Nooirust. Over leden Anna Geertruida Pronk, 77 j., wed. van D, Ouwehand. 18 Juni. GeborenFrida, d. van B. v. Simmeren en H. Noort. Onder trouwd J. C. v. Doorn en J. v. Lent. J. Laogenberg en M. Snippe. BARNEVELD. Geboren Rikje, d. F. de Fauw en G. v. Harskamp Gerri'je, d. v. J. Klassen en J. v. Leijen- horst Aaltje, d. v. G. v. d. Wcerd en A. de Leeuw Pieternella. d. v. H. Groenewold en M. Poel Jan, a. v. J. v. Galen en M. v. d. Pol Florus, z. v. C, v. Maanen en J. Blankespoor Eva, d. v. J. H. A. Wenting en E. Fokker Hendrika Woutcra, d. v. H. J. Leeuwis en W. v. Beek. Onder trouwd P. C. Prevo en J. Doppenberg J. Dik en E. Bakker E. v. d. Braak en H. v. Hierden. Getrouwd: C. v. d. Brink en G. Bakkenes. BAARN. GeborenJoukje. d. v. F. Wijnja en M. E. Mulder Hcrmanus Hendrik, z. v. F. van Slootcn en J. Huberts Grietje Giisberdin», d. v. W. Huiberts en A. Tempelman Johan, z. v. G. Meerveld en J. Pieper Dirk Hendrik en Willem Jacobus, H. v. Schaffelasr en A. van Schagen Peter Helnrioh, z. v. P. H. Stor en A. de Ruig. Gehuwd: J. F. van der Garde eD A. Venteeg G. Verweij en G. Lammertse W. F. Einthoven en E. C. Zeeman. Over. leden: Hendrika J. Wahk-m 77 jaar, gehuwd met D. Ph. Ooievaar Jean- nette Sloksoede 82 jr., gehuwd met J. C. Klokke. EEMNES. Geboren: Hendrikus Gijs- bertus Johannes, z. v. J. Hilhorst en A. van Wijk Alijdft, d. v. G. Rood- hart en C. v. Woudenbcg Frede- rika Corre'ia, d. v. C, Koppen en G. Roest. LEUSDEN. GeborenDaniël Willem, v. W. Kraaikamp en G. Kraaikamp Everdina, d. v. J. v. Bentum en E. v. Voorts Aalbertha Johanna, d. v. P. Horst en H. v. Daatselaar.

De Eembode | 1925 | | pagina 2