S. DUYKER Havik 29 Amersfoort Amsterdamsche Bank CRE DIETEN Totale Uitverkoop DE EEMBODE R. K. Nieuwsblad voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 30 Oct. 1925 No. Negen en Dertigste Jaargang 61 ABONNEMENTEN kunnen elke «eek In gun, doch oplegging vin •bonnement moet geschieden voor den unving Tin een nieuw kwsrtiil. Prli per drie munden 11.00. Bullen de gemeente Amenloort 11.10. Ationderllke nummert 10 cl. KANTOOR: LANOEORACHT 28, AMERSFOORT, TELEFOON 314 DE EEMBODE VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAQ ADVBRTBNTIÖH 25 c«nt per regel. Billik* Urieven voor bindel en nlrerbeld bl geregeld idverteeren. Advertentlén moeten Dlntdig en Vrldig vóör 8 uu- «orden beiorgd. Een bepulde plutr kin niet «orden gcgirandecrd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Alles, wat groot en heerlijk is in de oogen van God, spruit voort uit de goede aarde der zelfverloochening. Een rare flmersfoorter. Door A. F. VAN BEURDEN. Wij krijgen echter nog andere stukken van Everard Meijster te zien, als wij maar geduld hebben. Op den 18en van Junimaand van het jaar 1642 was menig braaf burger van Amersfoort op de wandeling, 't Was een mooie, heldere avond. Op het Singel bij den Doelen, waar het huis van Jhr. van Balveren lag, een adelijke uit het Nijmeegsche kwartier afkomstig, stond Joffer Wilhelmina van Balveren voor de deur te praten met een in de Eemstad zeer bekende per soonlijkheid met Jonker Everard Meijster, den man van Nimmerdor, van den grooten, Kei, de dichter, die zijn geestes producten op groene zijde deed drukken. Men moet het betwijfelen of de rumoermaker, die erg met zich zelf ingenomen was, wel goed «snik* was, want hij deed, zooals wij al gehoord hebben, rare dingen en liet zijn portret nog al eensin «coper snijden* en zich zelf ook op andere wijzen »conterfeijten.« Nu wandelde in alles rust en tevreden heid langs het huis van Jhr. van Bal veren de heer Joban Brill en nam weinig notitie van het paar. Dat bekwam hem slecht. Want plotse ling ontving hij met een wandelstok een slag op het hoofd, die raak aankwam. De heer Johan Brill keek verschrikt om en zag, dat Jonker Meijster hem dien klap gegeven had. Maar Brill was er de mnn niet r om een dergelijke brutaliteit voor z koek in ontvangst te nemen. Hij sloeg terug en wel zoo hard en zoo handig, dat dt heer Meijster onder kwam te liggeD. Daarvan was een heele oploop van volk het gevolg. Ook Jhr. van' Balveren kwam er tusschen en scheidde de vechtenden. Hoe was de dwaze Meijster tot de brutaliteit gekomen 5 Johan Brill had zijn hoed niet afgenomen voor het keuvelende paar in 't voorbijgaan. En in dien tijd waren de plichtplegingen en eerbewijzingen allernoodzakelijkste dingen in het verkeer der nette standee 1 onderling. Brill had er zijn goede reden voor gehad, want hij verklaarde plechtig, «dat Jcfferen van Balveren op andere tijden door hem gegroet sijnde, haer niet en hadden .geweerdicht hem Brill met gelijcken te bejegenen.* Daarmede was het incident afge- loopen. Johan Brill's wandeling was hardhandig onderbroken door Meijster, maar deze had eene welverdiende af rossing gehad, welke echter weinig hielp, om van hem een gewoon mensch te maken. Want in de uitgave van Flehite 1916 blz. 21, wordt nog een voorval ver haald, dat ook al niet van zijn groote nelheid en waardigheid van leven ge tuigt.' Weer was het Juni, maar veertien jaar later, in 1656. Men mocht ver onderstellen, dat de jaren wat wijsheid aangebracht hadden. Ia een der regenten kamers van de Sint Joriskerk, waarin des- de nu verdwenen boekverzameling ot librije der kerk geplaatst was, werd door den schilder Gerrit van Stelling- wei ff een groot schilderij tentoongesteld, voorstellende de Regenten van Sint Joriskerk met den Schouten den Secre taris van het Gerecht, zittende aan een tafel om de regentenrekeningen na te De Regenten waren Nicasius Bor, Jacques l'Hermite, Johan Poth van Waning, Wolter de Wijs, Dr. Henrick Schut, Rijk Rutgersen, Joost Pijls, Gijs- bert van Ruitenbeek, Barth. van Panhuïjs, schout en Gijs van Hoorn, secretaris. Jonker Everard Meijster ging het schil derij met zijne twee vrienden, Dirk Croock en Pieter van Schadflck, be zichtigen. Toen dat wat lang uitviel, kwam de koster en verzocht de heeren te vertrekken, daar de Kerkmeesters gingen vergaderen. Dat was weinig naar den zin der heeren, die morrende ver trokken en in een herberg kort daarbij gingen zitten. Toen de secretaris bet Gerecht Gijs van Hoorn nu buiteD kwam, kwamen zij uit de herberg trokken op uero los. Zlij rosten hem af, trapten en verwondden bem. Weer een volksoploop, weer sussenden. Geen wonder, dat men Meijster den weg liep, want hij stoorde zich weinig aan reputatie, boete of gerecht. Het geld deed hier ook zijn werk en maakte veel goed. Met dat al was Meijster een rare figuur in het stads leven. (Wordt vervolgd.) 2 EEN GEVANGENE Een politie-agent kwam binnen en begaf zich naar de Villeforl, die hein iels in het oor fluisterde. Daarop ging de man naar Dantès en toen deze een dankbare blik op de Villeforl had ge worpen en een buiging had gemaakt, volgde hij den gerechtsdienaar. In de voorkamer ii3men drie gendarmen hem in hun midden en brachten hem door een van die lange donkere gangen, die den gevangene steeds doen huiveren en sidderen, voor hij zijn eigenlijke ker ker binnen treedt. Na verschillende buigingen en krommingen, langs trap pen en gangen, kwamen zij aan eene zware ijzeren deur, op welke de politie dienaar met een ijzeren klopper drie zware slagen deed weerklinken en elk dezer slagen drong als een dolksteek in Edmond's hart. De deur ging open, en toen de jonge zeeman even draalde, slieten de gendarmen hem naar binnen. Een zware verstikkende, vunze damp omgaf hemhij was in zijn kerker. Traag kroop de dag voorbij. De avond daalde, het sloeg tien uur en Edmond begon reeds te twijfelen, toen voetstappen naderden. Weldra zag hij zijn kerker openen en bij het fakkel licht blonken hem de pallasscn en kara Amersfoort Bioscoopgevaar. Hel was een goede gedachte vao het bestuur van onzen R.K. Vrouwenbond op haar welverzorgd winterprogramma ook te zetten een lezing over Bioscoop gevaar, te houden door een bevoegd, opvoedkundige, Directeur Al, van de R. K. Hoogere Burgerschool te Hil- De samenkomst was goed bezocht de heer AI vond een aandachtig er dankbaar gehoor. Men kan moeilijk den leeftijd vooi ouderlijk toezicht op 't kind bepalen Deze hangt geheel af van den adrd van 't kind. Is 't kind melancholiek aangelegd, dan is 'n bioscoop af te raden. Ook voegde Spr. hierbij nog een waar schuwing tegen 't lezen van romans vooral wanneer kinderen die in een korten tijd verslinden, worden 't droo- mers en komen ze geheel onder den invloed van de lectuur, gaan zelfs soma ver dat ze misdadig worden. Kin deren, die veelvuldig de bioscoop be- zoekeo, zijn meestal slechte leerlingen op school. Zijn de Roomsche films dan goed voor de vormiog onzer jeugd? was de vraag van den Spr. Om neen te zeg gen, was 't antwoord, zou ik in strijd komen met de Commissie van toezicht, du de bioscoop er is, kunnen wij bijnen van vier gendarmes tegen. On willekeurig beelde hij, want zulk een macht voorspelde weinig goeds. Hij stelde zich echter gerust met degedachte, dat men hem slechts kwam halen om hem te verhooren en gewillig ging hij mede. Voor de deur der gevangenis, slond echter een gesloten rijtuig en tot zijn niet geringe verbazing stiet men hem met zekere geheimzinnige haast naar binnen. Het rijtuig reed door de stadspoort, waar de wacht bij zijn komst in het geweer kwam en de schans tusschen de poort en het fort bezette. Aan hel einde van de schans lag een boot, waarin Edmond, omringd door gendarmes moest plaats nemen en, daarop stak het ranke vaartuig van wal, Edmonds angsi eu verrassing groeiden, toen de boot zich uit het buitengedcelte van de haven wendde en langs de bat terijen naar buiten voer, Op zijn her haald angstig vragen naar het doei van hun tocht wilden de gendarmes geen antwoord geven. Maar ten slotte drong de vreeselijke waarheid lol hem door, de boot naderde de donkere rotsen, welke het kasteel If dragen. Op het gezicht daarvan geraakte Dantès in woedende vertwijfeling en hij deed eeni gevaarlijke poging om over boord fe springen, doch dat mislukte. De loop deze ook niet missen, vooral voor T leeren van natuur-, plant-, dier- en ■drijkskunde, daar men nu aan velen leerlingen tegelijk kan laten zien, wat vroeger een voor een ging. De eerste indruk der films zijn sterk door 't vlugge draaien wordt men doezelig en dit brengt menig kind in de war en maakt 't cjrustig. Ook expli cateurs kunnen slecht inwerken op de kinderen, 't Is geen overdrijven wat teer ik zeg dat veel kwaad geschiedt, n de bioscoop; 'tis te vragen aan de 'edenpolitie, die hierdoor menig proces heeft gehad. Maar alles hangt natuur lijk voornamelijk af van den aard en 't karakter van 't kind dat de bioscoop bezoekt. Maar 't kind mag vooral niet ten offer vallen aan de hedendaagsebe mode, omdat men tegenwoordig veel lit gaat. Men kan natuurlijk niet altijd eerst onderzoeken. Theoretisch zou dit moeten, doch practisch gaat 't niet. Voorzichtigheid is ooodig. Uit Katholiek oogpunt is er nog tiet veel goeds in de bioscoop vertoond, dit klinkt wel hard doch waar is het. Ouders, zorgt voor gepast vermaak, zoowel geestelijk als algemeen, men moet de oogen niet sluiten en niet overdrijven en oppassen zich vooral niet te laten overbluffen door derecla- vooral de z.g. Amerikaansche reclames. Dus wel de gezonde films waar met gullen lach gelachen wordt. De ouders waken toch ook voor lichamelijk gevaar en moeten 't dus nog veel meer doen voor 't geestelijk gevaar. De taak om kinderen op voeden is er niet makkelijker op ge worden, doch door Uw kinderen braaf en godsdienstig op te voeden, wijls tot de H. Sacramenten te laten nadereD, wordt bet kwaad hetwelk kroost belaagt het best bestreden. De R. K. Muziek Ver, «Wilskracht* geeft Zondag 8 November a.s haar le Winteruitvoering in de R. K. Werk lieden Vereeniging St. Jozef voor leden der Werklieden Vereeniging, Jonge Werkman, donateurs en genoodigden. Piogramroa's tevens bewijs van toe gang zijn op vertoon van bewijs van lidmaatschap vaD bovengenoemde Ver- eenigingen verkrijgbaar op Zaterdag 7 November van 79 en Zondag 8 November van 121, en zoolang de voorraad strekt, 's avonds aan de zaal A 15 cent, Ouders, die hun jongere kinderen een paar blijde uurtjes willen bezorgen, moeten niet verzuimen zich Zaterdag, middag tusschen 2 en 5 uur in St, Aechten te voorzien van kaarten vooi de vertooniug van Kellenbach's Poppen spel, hetwelk door de goede zorgen van het actieve bestuur van den R. K. Vrouwenbond, Zondagmiddag wordt vertoond. Er is nog maar een beperkt aantal beschikbaar. Ten overstaan van notaris te Leuken werden geveild Perc. 1. Huisperceel met grond, Katte- kampen, F. Volmer f4700.—. Perc. 2. Schuur mit grond, K. van Nimwegen f4100.—. Perc. 3, Een perceel weiland W. van Haseten P. Hzn. f3050.—. n I Alvorens u beslist bij het koopen van een Instrument is het mede in uw belang ook eens te komen zien in den Piano- en Orgelhandel van een karabijn werd hem tegen de slaap gedrukt en men dreigde hem, zoo hij zich mocht verroeren, met schie ten. Aan wal gekomen kon hij de steile trappen die naar de rots leiden haast niel opgaan, overweldigd als hij was door een diep besef van den vreese- lijken toestand, waarin hij gebracht was. In een soort verdooving ging hij door een poort en verschillende gangen, passeerde eenige schildwachten en kwam ten laatste op een vierkant plein, dat door hooge muien omgeven was. Oogeublikkelijk verscheen een cipier met een walmende lamp en wenkte Dantès naar een donkere poort. De gevangene liet zich willoos voeren in een half onderaardsche cel, waar men hem een waterkruik met een stuk brood een morsige hoop stroo als leger aan wees. Vervolgens deelde hem de cipier mee, dat hij daar tof den volgenden morgen moest verblijven en, het wal mende licht mede nemende, liet hij Dantès aan zijn lot over. Toen de cipier den volgenden dag den gevangene kwam mededeeleu, dat hij toch vooreerst in dien kerker moest blijven, vond hij hem nog op dezelfde plaats, waar hij hem den vorigen avond had gelaten. Een ijzeren hand scheen hem aan die plaats te hebben vastge te Amersfoort Kortegracht 16 Kapitaal f55.000.000 Reserve f43.000.000 I N.ERtNQ INDUSTRIE Wees Wijs en schaf U een FORTUNA aan. Veriegsnw. voor Amersfoort en Omstreken Kantoorboekh. h. Elzenaar De Snelschrijfmachine Langestraat 84 - Telef. 528 - Amersfoort Opheffing Mantelafdeeling Perc. 4. Dito, G. v. d. Heijden f 3600. Perc. 5. Dito, F. Volmer f4600. Perc. 6. Een koffiehuis aan de Groen markt 15 en 16, W. Braodsen, f 3700. Perc. 7, 8 en 9. Bouwterrein aan de Withoosstr., aan G. v. Wijland f 6300. Peic. 10a en 10b. Twee perceelen bouwterrein aldaar en perc. 11 en 12 twee perceelen dito aan de Paulus Borstraat. Perceelen 10a en 10b opgehouden voor f2110.— perc. 11 en 12 voor f4200.-. De gunning der overige perceelen werd in beraad gehouden. Ten overstaan van notaris Knop pers werden geveild 8 perceelen bosch- grond aan den Utrecbtscheweg onder Sacsterberg. Toegewezen aan J, van der Krol te Zeist voor f18670. Dat de werkloosheid in onze ge- nte nog niet geweken is, leeren de opgaven van de arbeidsbeurs. De volgende aanbiedingen van werk zoekenden boven de 18 jaar stonden dezer dagen nog genoteerd 2 banket en broodbak kers, 2 bank werkers, 1 behsngers-stoffeerder, 1 boek drukker, 3 boekhouders, 2broodbakkers, 3 chauffeurs, 1 chocoladewerker, 1 dag meisje, 30 grondwerkers, 2 hulp in de buishouding, 19 kantoorbedienden, 4 kantoorwerksters, 4 kellners, 1 borstel maker, 1 instrumentslijper, 1 smid-bank werker, 1 monteur-gasoven, 1 auto monteur, 1 rijwiellakker, 8 kleermakers, 14 letterzetters, 2 loodgieters, 86 losse arbeiders, 1 machinale houtbewerker, 3 machine-bankwerkers, 2 machinisten stokers, 10 magazijnknechts, 1 metaal- draaier, 16 metselaars, 1 hulp-monteur isoleerder, 1 naaister, 26 opperlieden, 1 reiziger, 20 schilders, 1 melkventer, I koetsier, 3 stem typisten, 4 schilsters, II schoenmaakers, 3 sigarenmakers, 1 smid, 3 slagers, 1 steenhouwer, 1 stoker, 5 straatmakers, 5 stukadoors, 1 suiker werker, 1 tabaksbewerker, 1 teekenaar (waterbouwkundig), 32 timmerlieden, l veldarbeider, 5 voerlieden, 2 wagen makers, 3 waschvrouwen, 11 werk vrouwen, 13 wevers 10 gld. weekloon, 3 winkeljuffrouwea, 7 rijwielmakers. In de Kampstraat ontstond een familietwist, die zoo hoop liep, dat de w des huizes met een stormlan taarn aan het hoofd verwond werd. Een van de twistenden hanteerde boven dien een geladen revolver. De Hollandsche Concertdirectie dr. G. de Koos deelt mede, dat zij, wegens absoluut gebrek aan belangstelling, dit jaar hare concerten niet kan laten door gaan. klonken, hij had noch geslapen, noch zich bewogen. Eerst bij de komst van den cipier scheen de angsi, welke hem drukte, wat te wijken. Telkens daarna, als de cipier kwam, had hij slechts één verzoek: of hij den gouverneur van de vesting tnochf spreken. In den beginne kreeg hij ten antwoord, dat zulks in strijd was met de geldende reglementen, later luisterde de cipier niet meer naar hem of lachte hem zelfs uit, hoe dringend of hij ook smeekte. Nu probeerde hij den cipier om te koopen, maar de man bleek on vermurwbaar en toen niets hielp liet Edmond zich in vertwijfeling vervoeren tot bedreigingenwat ten gevolge had, dat hij nog den zelfden dag in een vunzer en donkerder hok werd over gebracht. Intusschen waren de gedenkwaardige honderd dagen voorbij gegaan. Lode- wijk XVI11 was gevlucht voor den van Elba terugkeerenden keizer. De triomf tocht van Napoleon was geëindigd in Waterloo, en Edmond Dantès smachtte nog altoos in zijn onderaardsch graf Ongeveer een jaar iia het herstel der Bourbons kwam de inspecteur generaal der gevangenissen De Boville naar het kasteel van lf- De gevangene, die ge woon was zelfs te luisteren naar het weven der spinnen, en die zijn tijd ver deelde naar het geregeld afdruipen van de waterdroppels van zijn cel, bespeurde spoedig een meer dan gewone leven digheid in de vesting. Hij hoorde de zware grendels van de gevangenhok- ken schuiven en weldra kwam ook de beurt aan zijn kerker. Dantès kroop in een hoek weg, maar toen hij een heer, begeleid door cipiers en soldaten zag binnentreden en hij zelfs de gouverneur van de vesting ont waarde, begreep hij onmiddellijk, dat hij de gunstige gelegenheid een liooger ambtenaar te spreken niet mocht laten voorbijgaan. Met gevouwen handen wilde hij zich aan zijne voeten werpen, maar de soldaten verhinderden zulks. Edmond ging voor een krankzinnige door, die tot alles in staat was. Toen hij dit gewaar werd, smeekte hij den inspecteur generaal op deemoe- digen toon, dat toch zijn zaak behoor lijk zou onderzocht worden, maar zijn toon was zoo smeekend, dat de Boville hem als een stille dweeper beschouw de; maar toch beloofde hij hem zijn proces aan een nieuw onderzoek te zullen onderwerpen. (Wordt vervolgd),

De Eembode | 1925 | | pagina 1